PDA

View Full Version : Περιοδικό/site μοτοσυκλέτας που προτιμάτε...?



Juohmaru!
26/08/2016, 08:02
Με αφορμή το τελευταίο τεύχος του βρετανικού Performance Bikes που έπεσε στα χέρια μου
http://www.performancebikes.co.uk/magazine-issues/september-2016
...ξαναθυμήθηκα πως πρέπει να είναι ένα περιοδικό μοτοσυκλέτας για τους αναγνώστες του... Να έχει αξιόπιστα (τα χώνουν ακόμη και στο "δικό τους" Thruxton R) και μερικές φορές "ιδιαίτερα" τεστ, όχι μόνο ολόκληρων μοτο αλλά και after-market αξεσουάρ και εξοπλισμού, να παρουσιάζουν την εξέλιξη μιας ολόκληρης κατηγορίας (πχ τα ss600 που μας αποχαιρετουν) και να δίνουν value for money επιλογές μεταχειρισμένων μοντέλων (όχι συγκεκριμένων μοτο), με τα συν τα πλην και τα ενδεδειγμένα mods τους, να έχουν συνεντεύξεις ανθρώπων που έχουν πράγματα να πουν, και άλλα πολλά.... μα κυρίως με ελάχιστες διαφημίσεις!!

Ποιο είναι λοιπόν το (ξένο) περιοδικό ή site μοτοσυκλέτας που προτιμάτε για την ενημέρωσή σας και ΓΙΑΤΙ;
Σας αρέσει η θεματολογία του, κάποιο συγκεκριμένο topic, συμφωνείτε με την οπτική κάποιου συντάκτη?
Παρόλη την οικονομική δυσχέρεια, αγοράζετε κάποιο συχνά ή είστε συνδρομητές;

ionized
26/08/2016, 08:11
http://www.bikeit.gr/
https://issuu.com/bikeit.gr/docs/bikeit_13_august_2016

αξιολογη ελληνικη προσπαθεια.Καποτε αγοραζα και το μοτο και διαφορα αλλα περιοδικα καθε μηνα αλλα το ιντερνετ εχει κερδισει το χαρτι.

MG-KTiNoS
26/08/2016, 08:27
gpone

Ζεύκας
26/08/2016, 10:25
με το bikeit παθαίνω επιληψία κάθε φορά που τυχαία ανοίγω λινκ. τίγκα στα κινούμενα μπανεράκια. αισθητική 2006.

από site διαβάζω κατά κύριο λόγο:

-visordown.com

-asphalt&rubber

-rideapart.com

-cycle world

-motorcyclist.com

bulmont
26/08/2016, 10:41
MOTO.GR.............................

Δεινόσαυρος
26/08/2016, 11:28
Σπάνια αγοράζω περιοδικα, αλλά το Practical Sportsbikes καμία φορά αξίζει γιατί ασχολείται με παλιά. Πού και πού έχει ωραίες ιδέες. Από νετ Thumpertalk, φυσικά, τι άλλο;
Τα άλλα λίγο πολύ κόμικς, με ανάλογη αντιμετώπιση.

RaGe_Raptor
26/08/2016, 11:38
Κάποτε αγόραζα ανελλιπώς μοτό κάθε 15 μέρες. Ωραίες εποχές! Τώρα η πρακτικότητα του κινητού κέρδισε. Είμαι συνδρομητής σε cycle world, motor cyclist , sport rider , fast bikes , performance bikes. Το χαρτί όμως άλλη φάση και μου λείπει . Και φυσικά Twitter όπου στο tl υπάρχει αφθονία συνδέσμων για Μοτοσικλετιστικά site αν ακολουθείς τα σωστά άτομα.

Leon67
26/08/2016, 14:12
Τα Ελληνικά περιοδικά από το '90 και μετά δεν έβγαλλαν ποτέ κακό ένα μηχανάκι ή εστω κατέδειξαν κάτι στραβό εκτός και αν πίεζαν την αντιπροσωπεία για διαφήμηση. Το νετ έχει και αυτό τα θολά νερά του αλλά γενικά είναι πολύ καλύτερο με πολλά ενδιαφέροντα site σαν αυτά που ανέφερες.

antsoar
26/08/2016, 17:27
Ευκαιρία να ανανεώσω τις πηγές μου. Για πείτε :D :a014:

Juohmaru!
26/08/2016, 18:07
Σπάνια αγοράζω περιοδικα, αλλά το Practical Sportsbikes καμία φορά αξίζει γιατί ασχολείται με παλιά. Πού και πού έχει ωραίες ιδέες. Από νετ Thumpertalk, φυσικά, τι άλλο;
Τα άλλα λίγο πολύ κόμικς, με ανάλογη αντιμετώπιση.

Χμμμ... PracticalSportbikes εεε; :hmm:
Το ψαξα λίγο, πολύ ενδιαφέρον φαίνεται... θα κατέβω μια βόλτα προς το κέντρο, μήπως βρω να ξεφυλλίσω κανένα...

Juohmaru!
26/08/2016, 18:23
Κάποτε αγόραζα ανελλιπώς μοτό κάθε 15 μέρες. Ωραίες εποχές! Τώρα η πρακτικότητα του κινητού κέρδισε. Είμαι συνδρομητής σε cycle world, motor cyclist , sport rider , fast bikes , performance bikes. Το χαρτί όμως άλλη φάση και μου λείπει . Και φυσικά Twitter όπου στο tl υπάρχει αφθονία συνδέσμων για Μοτοσικλετιστικά site αν ακολουθείς τα σωστά άτομα.

Εγώ ακόμα το αγοράζω αραιά και που, όταν έχει κάτι που μ'ενδιαφέρει...!
Δυστυχώς -λόγω της κρίσης που συρρίκνωσε την ελληνική αγορά μοτο με ότι αυτό συνεπάγεται ή λόγω έλλειψης ανταγωνισμού- έχει χάσει κι αυτό σε ποικιλία ύλης σε σχέση με το παρελθόν... Απ' την άλλη βέβαια, ευτυχώς που υπάρχει ακόμη!

Η συνδρομή σε κάποια από τα μοτοσυκλετιστικά site που αναφέρεις είναι η λύση της εποχής, για να διαβάσεις και κάτι πέραν των απλών ειδήσεων ή ενός test που απλά αναπαράγεται σε σχεδόν όλα τα "ανοιχτά" site!

Όμως ρε γαμώτο, το χαρτί έχει άλλη χάρη, αυτή η λαχτάρα να πάρεις το περιοδικό από το περίπτερο, όπως παλιά, και να τρέξεις σπίτι να το ανοίξεις και να το απολαύσεις με την ησυχία σου δεν μπορώ να την ανταλλάξω με το να είμαι μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή...

RaGe_Raptor
26/08/2016, 18:41
Εγώ ακόμα το αγοράζω αραιά και που, όταν έχει κάτι που μ'ενδιαφέρει...!
Δυστυχώς -λόγω της κρίσης που συρρίκνωσε την ελληνική αγορά μοτο με ότι αυτό συνεπάγεται ή λόγω έλλειψης ανταγωνισμού- έχει χάσει κι αυτό σε ποικιλία ύλης σε σχέση με το παρελθόν... Απ' την άλλη βέβαια, ευτυχώς που υπάρχει ακόμη!

Η συνδρομή σε κάποια από τα μοτοσυκλετιστικά site που αναφέρεις είναι η λύση της εποχής, για να διαβάσεις και κάτι πέραν των απλών ειδήσεων ή ενός test που απλά αναπαράγεται σε σχεδόν όλα τα "ανοιχτά" site!

Όμως ρε γαμώτο, το χαρτί έχει άλλη χάρη, αυτή η λαχτάρα να πάρεις το περιοδικό από το περίπτερο, όπως παλιά, και να τρέξεις σπίτι να το ανοίξεις και να το απολαύσεις με την ησυχία σου δεν μπορώ να την ανταλλάξω με το να είμαι μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή...

πολλά-πολλά :vroum::beer::beer::beer:

Ζεύκας
26/08/2016, 18:42
Το χαρτί και το ίντερνετ έχουν και τα 2 τη χάρη τους.

Ναι είναι όμορφο το συναίσθημα να ξεφυλλίζεις τις σελίδες του περιοδικού και μετά να κρατάς αρχείο στη βιβλιοθήκη σου.
Αλλά μέχρι εκεί.

Από την άλλη με το ίντερνετ έχεις όλες τις γνώσεις και τις πληροφορίες του κόσμου στην οθόνη σου και τη στιγμή που συμβαίνουν.
Και είναι τζάμπα βεβαίως βεβαίως.

RaGe_Raptor
26/08/2016, 18:50
Το χαρτί και το ίντερνετ έχουν και τα 2 τη χάρη τους.

Ναι είναι όμορφο το συναίσθημα να ξεφυλλίζεις τις σελίδες του περιοδικού και μετά να κρατάς αρχείο στη βιβλιοθήκη σου.
Αλλά μέχρι εκεί.

Από την άλλη με το ίντερνετ έχεις όλες τις γνώσεις και τις πληροφορίες του κόσμου στην οθόνη σου και τη στιγμή που συμβαίνουν.
Και είναι τζάμπα βεβαίως βεβαίως.

και το τζάμπα καλό αλλά αν θες το κάτι παραπάνω πληρώνεις και λίγο. αν και περιοδικά free όπως το cycle news καλύπτουν κατά μεγάλο μέρος αυτό το κάτι παραπάνω.ο κύριος περιοριστικός παράγων είναι η γλώσσα. ναι μεν υπάρχει η ευκολία του translator αλλά είναι αστείο έως φαιδρό τις περισσότερες (αν όχι όλες) τις φορές.

amyroukai
26/08/2016, 18:51
να προσθέσω το motorcyclistonline.com

το οποίο έχει και πολύ ωραία video reviews στο youtube, καλογυρισμένα και με αρκετό χιούμορ.

Και πολλά τεχνικά βίντεο με συντήρηση μοτοσικλέτας.

RaGe_Raptor
26/08/2016, 19:02
να προσθέσω το motorcyclistonline.com

το οποίο έχει και πολύ ωραία video reviews στο youtube, καλογυρισμένα και με αρκετό χιούμορ.

Και πολλά τεχνικά βίντεο με συντήρηση μοτοσικλέτας.

o Courts κι ο Henning τα σπάνε!

επίσης ο Henning είναι και φοβερό τιμόνι!!!

https://www.youtube.com/watch?v=jZs-xcw_YEU


δες εδώ τι κάνει με το μικρό cbr
https://www.youtube.com/watch?v=bfAjy5Dq5TQ

Ζεύκας
26/08/2016, 19:26
και το τζάμπα καλό αλλά αν θες το κάτι παραπάνω πληρώνεις και λίγο. αν και περιοδικά free όπως το cycle news καλύπτουν κατά μεγάλο μέρος αυτό το κάτι παραπάνω.ο κύριος περιοριστικός παράγων είναι η γλώσσα. ναι μεν υπάρχει η ευκολία του translator αλλά είναι αστείο έως φαιδρό τις περισσότερες (αν όχι όλες) τις φορές.

βασικά τι παραπάνω να θες;

ψάχνεις συγκριτικό πχ versys vs tracer 700. και σε δευτερόλεπτα έχεις 3-4 άρθρα από σοβαρά περιοδικά και 2-3 βίντεο.

θες να μάθεις τα νέα από την έκθεση του Μιλάνου και από τη στιγμή που ανακοινώνονται στους δημοσιογράφους μέσα σε
ένα μισαωράκι τα μαθαίνεις κι εσύ.

θέλει κάποιος νιούμπης να καταλάβει το γυροσκοπικό, μπαμ κατευθείαν ο κιθ κοουντ στο κινητό του.

Α! και όλα αυτά ad free να΄ναι καλά τα blockers. όχι μοτομαγκ που το μισό περιοδικό είναι καταχωρήσεις.

Προσωπικά εκτός από το φίλινγκ, δεν ξέρω τι άλλο έχουν να προσφέρει ο έντυπος ειδικός τύπος.


Και ναι, η έλλειψη γνώσης της αγγλικής είναι σοβαρό θέμα, αλλά χωρίς επαρκή γνώση των αγγλικών δεν πας πουθενά.

RaGe_Raptor
26/08/2016, 19:35
βασικά τι παραπάνω να θες;

ψάχνεις συγκριτικό πχ versys vs tracer 700. και σε δευτερόλεπτα έχεις 3-4 άρθρα από σοβαρά περιοδικά και 2-3 βίντεο.

θες να μάθεις τα νέα από την έκθεση του Μιλάνου και από τη στιγμή που ανακοινώνονται στους δημοσιογράφους μέσα σε
ένα μισαωράκι τα μαθαίνεις κι εσύ.

θέλει κάποιος νιούμπης να καταλάβει το γυροσκοπικό, μπαμ κατευθείαν ο κιθ κοουντ στο κινητό του.

Α! και όλα αυτά ad free να΄ναι καλά τα blockers. όχι μοτομαγκ που το μισό περιοδικό είναι καταχωρήσεις.

Προσωπικά εκτός από το φίλινγκ, δεν ξέρω τι άλλο έχουν να προσφέρει ο έντυπος ειδικός τύπος.


Και ναι, η έλλειψη γνώσης της αγγλικής είναι σοβαρό θέμα, αλλά χωρίς επαρκή γνώση των αγγλικών δεν πας πουθενά.

πλήρες τεστ ή συγκριτικά καινούριων μοντέλων δύσκολα θα βρεις free. μια περίληψη ναι ή βίντεο μερικών λεπτών. anyway καλύπτεσαι ,αυτό έχει σημασία.

Δεινόσαυρος
27/08/2016, 09:55
Χμμμ... PracticalSportbikes εεε; :hmm:
Το ψαξα λίγο, πολύ ενδιαφέρον φαίνεται... θα κατέβω μια βόλτα προς το κέντρο, μήπως βρω να ξεφυλλίσω κανένα...

Βασικά, αρχαιολογία είναι το Practical Sportsbikes, αλλα αν το άρθρο είναι πετυχημένο το απολαμβάνεις...
Παλιά Fireblade, TL1000, κανα Yamaha XS850, τέτοια πράγματα. Μου φέρνει λίγο την ατμόσφαιρα των Popular Mechanics και Popular Electronics των 70s/80s LOL

Δεν ξέρω αν είδες, είχαν βγάλει ένα σαμπλ όταν πρωτοβγήκε:
https://issuu.com/motorcyclenews/docs/practicalsportsbikes/1

BabisStinson
27/08/2016, 10:07
να προσθέσω το motorcyclistonline.com

το οποίο έχει και πολύ ωραία video reviews στο youtube, καλογυρισμένα και με αρκετό χιούμορ.

Και πολλά τεχνικά βίντεο με συντήρηση μοτοσικλέτας.

Φοβεροί τύποι, απολαυστικά βίντεο!

Μαζί με vidordown, mcn, cycleworld και μερικά moto forum είναι η μέθοδος μοτοσικλετιστικής ενημέρωσής μου.

Έντυπο περιοδικό έχω να πάρω καιρό..

astroman76
27/08/2016, 10:26
racers japan
http://japan.webike.net/products/21434707.html

bikers station

road rider

και καμια φορα practical sportbikes απο αγγλια

nik69
27/08/2016, 10:49
Long test review 5000ml(8.000Km) για το BMW S1000XR από το MCN
https://www.youtube.com/watch?v=Nns8PNXbarQ

Τους χάλασε η κλειδαριά (έμεινε κλειδωμένο το τιμόνι εάν κατάλαβα καλά),
θόρυβος στον κινητήρα στα 2500ml (λόγω πρόωρης φθοράς ενός λοβού στον εκεντροφόρο)
λύθηκε μια βίδα μάλλον ελλιπούς σίσφιξης στο συνεργείο και έχασε όλα τα λάδια (inspection bolt είπε εάν άκουσα καλά)
και έφαγε ο τύπος μια σαβούρδα σε έναν δρόμο που έχει περάσει 1 εκατομμύριο φορές με 1 εκατομμύριο οχήματα.
Στο τέλος τα χαρακτήρισε όλα τυχαία γεγονότα , το μηχανάκι είναι τέρας αξιοπιστίας , έχει smoooooth κινητήρα (αλλά με χαμηλότερο τόνο
στην φωνή ανέφερε και τους κραδασμούς του).
Τουλάχιστον τα ανέφερε.

Free χωρίς συνδρομή βλέπεις κάποιες επιδερμικές βόλτες. Είναι πολύ σπάνιο να βρεις πλήρες λεπτομερές τεστ.
'Ολα έχουν γίνει ευκολοχώνευτα και γρήγορα, κάτι σαν fastfood ίσως γιατί αυτό ζητάει και ο πολύς κόσμος.

Ξαναήρθα στην Αγγλία για 4 μέρες και στο αεροδρόμιο αποφάσισα να πάρω το μοτο. Και αυτό έτσι έχει γίνει. Εκτός από το adventure test
που έχει (που όμως είχε και λιγότερα μηχανάκια απ'ότι θα περίμενα).
Για νέες τεχνολογίες τίποτα. Χαθήκαν όλα.(και ποιός να τα διαβάσει άραγε?)
Για δοκιμές κρανών-εξοπλισμού (ένα κομμάτι που ενδιαφέρει όλους μας και θα μπορούσαν να έχουν άποψη μια και οδηγούν ένα σωρό μηχανάκια ) τίποτα.
Είχε όμως αρθρο του michael scott και ένα τεστ από ένα αρχαίο zundapp (του Alan Cathcart )
Και ρεπορτάζ από χωμάτινους αγώνες.
Ποιό πολύ με εννόχλησε το ότι μου παρουσίασαν το Tracer 700 σαν αναδιαμορφωτή της sport-touring κατηγορίας.
(Προσωπικά: πολύ καλό χρηστικό μηχανάκι , σβέλτο , οικονομικό , αλλά όχι και μοτοσυκλετιστική επανάσταση. Απλές
λύσεις που δουλεύουν σωστά , καμία όμως καινοτομία)

Τους αμερικανούς τους θεωρώ ποιό αξιόπιστους .
Και στο mottoradonline μπαίνω όταν κάνει κάποια συγκριτικά για λάστιχα (κάτι βγαίνει με την αυτόματη μετάφραση)

amyroukai
27/08/2016, 10:57
ναι γιατί η ΚΤΜ τους κάνει μούτρα γιατί έγραψαν ότι κουνάνε τα ADV, πράγμα που επιβεβαίωσαν και οι κάτοχοι στο φόρουμ αλλά για την αντιπροσωπεία είναι "ψιλά γράμματα" και κακώς αναφέρθηκε.
Και τους κάνει μούτρα και η Yamaha για τον ίδιο λόγο στο tracer 900 αλλά και γιατί δεν εκθείασαν το S. Tenere.


Συμπεριφορά που θυμίζει να δεις... α ναι, "αν δεν συμφωνείτε με ότι λέω, το σβήνω" :bawl: τελικά καλά κάνουν οι αντιπροσωπείες :lol:

Δεινόσαυρος
27/08/2016, 12:52
Long test review 5000ml(8.000Km) για το BMW S1000XR από το MCN
https://www.youtube.com/watch?v=Nns8PNXbarQ
[...]
Στο τέλος τα χαρακτήρισε όλα τυχαία γεγονότα , το μηχανάκι είναι τέρας αξιοπιστίας , έχει smoooooth κινητήρα (αλλά με χαμηλότερο τόνο
στην φωνή ανέφερε και τους κραδασμούς του).


E ναι, αγαπητέ. MCN :lol:

Δεν είναι μόνο τι διαβάζεις, αλλά και ΠΩΣ το διαβάζεις...

(Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει ο τύπος αν θα ήταν εξ ίσου ευχαριστημένος με το μοτοσακό αν είχε σκάσει ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ £17000, όχι long-term-test και τέτοια. Ά ναι, και γιατί έπεσε στο πέρασμα (ford) δεν μας είπε... το υποτιθέμενο ημί-αντβεντσουρ)

amyroukai
27/08/2016, 15:31
Α, αν ο άλλος γλιστράει και πέφτει στο βρεγμένο πέρασμα ρηχού χειμάρρου, μπορεί να φταίει το μηχανάκι...

Έτσι. Δεν είναι να διαβάσεις αλλά να ξέρεις να φαντάζεσαι τι νομίζεις ότι γράφτηκε... Το mcn είναι αμαρτωλό ναι και έχει βγει νομίζω θέμα για λεφτά που έπαιρνε (δεν εψαξα να βρω τις αποδείξεις) αλλά μην το απαυτωνουμε το θέμα τόσο πολύ...

Δεινόσαυρος
27/08/2016, 17:37
Α, αν ο άλλος γλιστράει και πέφτει στο βρεγμένο πέρασμα ρηχού χειμάρρου, μπορεί να φταίει το μηχανάκι...

Λογικά έχεις δίκιο, αλλά είναι που έπεσε στην περίπτωση! Μα σε αυτό ργμτ βρήκε να τα κάνει; Μπορεί τα μηχανάκια να είναι ματιασμένα... και να το κρύβουν.

Τεσπά να μην ξεφεύγω, εδώ είναι το bash MCN thread όχι το bash BMW thread, που κάπου αλλού νομίζω οτι το είδα.... :)

amyroukai
27/08/2016, 18:35
το bash BMW thread, που κάπου αλλού νομίζω οτι το είδα.... :)

δεν είναι ένα, είναι πολλά, αλλά θα ξεχωρίζονται άμεσα στο μέλλον έτσι για να βρίσκονται εύκολα από τους ενδιαφερόμενους bashers.


η κακή στιγμή δεν ξες πότε έρχεται. πιο σημαντικό είναι πως... ήταν ακριβή σε ένα μηχανάκι που δεν έχει παρά ελάχιστα πλαστικά. Να βρούμε το τεύχος πρέπει.

doctoras
28/08/2016, 09:45
Καποτε αγοραζα και το μοτο και διαφορα αλλα περιοδικα καθε μηνα αλλα το ιντερνετ εχει κερδισει το χαρτι.

εγώ ακόμη και σήμερα όποτε βρω θέμα-μοντέλο που με ενδιαφέρει απλώς να ενημερωθώ σε έντυπο ελληνικό περιοδικό αγοράζω..και η αλήθεια όσες φορές προσπάθησα να το αντικαταστήσω το έντυπο απο τα pdf δεν τα κατάφερα
φυσικά ξέροντας πως γράφει ο καθένας πως το γράφει και γιατί

ο παπανδρέου τι απέγινε? το τελευταίο τέυχος που είδα πανω ήταν απρίλιος αν θυμάμαι καλά