PDA

View Full Version : Καθαρισμος συστηματος ψυξης...Πως???



mars696
26/08/2016, 11:54
Μετα απο ενα ατυχες συμβαν:cry: το ψυγειο της καλης μου εγινε φυσαρμονικα!
Κατα τη διαρκεια του λυσιματος και την αναμονη καινουργιου ψυγειου,παρατηρησα στο εσωτερικο των σωληνων κατι σαν σκουρια-γλιτσα, η οποια θελει επιμονη για να καθαρισει και συμβατικα εργαλεια δεν φτανουν να την καθαρισουν σε ολο το μηκος τους,ποσο μαλλον στα περασματα του κινητηρα:sad:
Γνωριζει κανεις καποιο τροπο να καθαριστει ολο το συστημα,πριν βαλω το καινουργιο ψυγειο πανω,ωστε να μην γεμισει και αυτο απο την παρασυρομενη γλιτσα-σκουρια?
Ξεπλυμα με απιονισμενο νερο και λευκο ξυδι? η κατι παρομοιο?
Ευχαριστω,
Αρης.

Panos76
26/08/2016, 12:02
Αυτό (http://www.vasilakoschemicals.gr/full_product.php?prod_id=1364075912) πρέπει να είναι καλή λύση

nik69
26/08/2016, 12:13
Ψάξε και στο youtube για bike radiator flush και δες όσα περισσότερα μπορείς για να πάρεις αρκετές ιδέες.

Leon67
26/08/2016, 13:44
Πάρε και μερικά μπιτονάκια 2λιτρα απιονισμένο νερό (για το σίδερο) γιατί τα καθαριστικά ψυγείου και κυκλώματος ψύξης θέλουν καθάρισμα ξέπλυμα.

spyros33f
26/08/2016, 23:13
κολα και ολα θα λαμψουν

notakos600
27/08/2016, 17:41
Αυτό (http://www.vasilakoschemicals.gr/full_product.php?prod_id=1364075912) πρέπει να είναι καλή λύση

Προσοχή: Σε πολύ παλιά και σκουριασμένα ψυγεία ενδέχεται ο καθαρισμός τους να αποκαλύψει ρωγμές ή οπές που είχαν κλείσει από την πολυετή εναπόθεση αλάτων!!!

Ωχχχχχ!!!!

Bowleno
27/08/2016, 18:56
Προσοχή: Σε πολύ παλιά και σκουριασμένα ψυγεία ενδέχεται ο καθαρισμός τους να αποκαλύψει ρωγμές ή οπές που είχαν κλείσει από την πολυετή εναπόθεση αλάτων!!!

Ωχχχχχ!!!!

Δεν διαβάζεις καλά και θα σε μαλώσω :D

Θέλει πριν βάλει καινούργιο ψυγείο να καθαρίσει το κύκλωμα.....

duke200
27/08/2016, 20:29
αν δεν παρεις ειδικό καθαριστικό, ζεστο νερο με άφθονο ξυδι, το αφήνεις μια μέρα μέσα και ξεπλυμα με άφθονο νερο βρυσης.

Μετα το ξεπλυμα, βαζεις το νεο ψυγείο και το καταλληλο παραλού σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

mars696
27/08/2016, 23:24
Προς ενημερωση πορειας καθαρισμου...
Τα περισσοτερα πραγματα ειναι για μια μερα βουτηγμενα σε μειγμα 50-50 απιονισμενο νερο- λευκο ξυδι.
Οτι δεν μπορουσε να λυθει(περασματα κινητηρα κτλ) απλα εχουν το μειγμα μεσα.
Σαν αποτελεσμα προς το παρων,με την βοηθεια και μιας ναυλον βουρτσας η σκουρια-γλιτσα φαινεται να υποχωρει αρκετα.
Ακομα και ο θερμοστατης και το πακακι πληρωσης ειχαν γινει καφε...σιγα σιγα και με υπομονη καθαριζουν.
Το θεμα ειναι στα σημεια του κινητηρα που δεν φτανει χερι-βουρτσα τι γινεται?
Ελπιζω μετα απο αυτο το καθαρισμα να μην ξαναγινει ετσι το συστημα....
Και να φανταστειτε,οσο ειναι στα χερια μου,8 χροναι περιπου,δεν ειχε μπει απλο νερο μεσα...αλλα ουτε ειχα δει σκουρια.
Τον τελευταιο χρονο εγινε η ζημια και δεν ξερω απο τι...

gior-gos
28/08/2016, 08:36
Ξεκουμπωσε ενα (χοντρο) κολαρο, βαλε στο στόμιό του το στομιο του λαστιχου ποτισματος και ανοιξε την βρυση μεχρι να βγει απο την αλλη καθαρο νερο.
Με κρυο μηχανακι.

viper1
28/08/2016, 08:50
Αν γεμίσει το κύκλωμα με απιονισμενο νερό και ξύδι και το δουλέψει κανονικά για μια μέρα το αφήσει να δράσει και το ξεπλυνει δεν θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα?

gior-gos
28/08/2016, 09:03
Αν γεμίσει το κύκλωμα με απιονισμενο νερό και ξύδι και το δουλέψει κανονικά για μια μέρα το αφήσει να δράσει και το ξεπλυνει δεν θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα?

Φανταζομαι οτι ετσι (και με ξεπλυμα με το λαστιχο ποτισματος για την πιεση που παρεχει) το αποτελεσμα θα ειναι ακομα καλυτερο.

argiris34
28/08/2016, 21:08
Ρε παιδια μονο σε μενα φαινεται κακος συνδιασμος το οξινο περιβάλλον και το αλουμινιο?
Σοδα (αλκαλικο) μου φαινεται καλυτερη λυση

nik69
28/08/2016, 21:19
Εκτός απο την γλίτσα που λες ήταν και το ψυκτικό υγρό θολωμενο και καφε ?
Απο προηγούμενη τέτοια εμπειρία απο αυτοκίνητο είχε ρήγμα στο καπάκι . Τα νερά γινόντουσαν καφέ απο τα καυσαέρια.
Ελπίζω να μην έχεις πάθει κάτι τέτοιο.

mars696
28/08/2016, 21:21
Ρε παιδια μονο σε μενα φαινεται κακος συνδιασμος το οξινο περιβάλλον και το αλουμινιο?
Σοδα (αλκαλικο) μου φαινεται καλυτερη λυση

Κι εγω ημουν επιφιλακτικος στην αρχη,αλλα μετα απο διαβασμα,λενε οτι απο την στιγμη που το μειγμα ειναι σπασμενο με νερο και δεν το αφησεις για πολυυυυ καιρο δεν υπαρχει θεμα.

mars696
28/08/2016, 21:23
Εκτός απο την γλίτσα που λες ήταν και το ψυκτικό υγρό θολωμενο και καφε ?
Απο προηγούμενη τέτοια εμπειρία απο αυτοκίνητο είχε ρήγμα στο καπάκι . Τα νερά γινόντουσαν καφέ απο τα καυσαέρια.
Ελπίζω να μην έχεις πάθει κάτι τέτοιο.

Ναι,ηταν και το ψυκτικο αρκετα καφε....ωχ μη μου βαζεις τετοιες ιδεες ρε γμτ...
Αλλα δεν θα παρουσιαζε και αλλα θεματα??

nik69
28/08/2016, 22:21
Ναι,ηταν και το ψυκτικο αρκετα καφε....ωχ μη μου βαζεις τετοιες ιδεες ρε γμτ...
Αλλα δεν θα παρουσιαζε και αλλα θεματα??

Πρέπει να θυμηθείς εσύ εάν σου είχε παρουσιάσει στο παρελθόν συμπτώματα υπερθέμανσης για διάφορους λόγους. Πχ: χάσιμο υγρών από κάποιο σκασμένο κολάρο ή οτιδήποτε άλλο. Απότοματα ανεβάσματα θερμοκρασίας πάνω από κάποια όρια οδηγούν σε τέτοια ρήγματα.
Υπάρχουν και περιπτώσεις ελαττωματικής κατασκευής από το εργοστάσιο (nissan sunny 1400 δεκαετίας του 90. όλα τρυπάγανε το καπάκι ανάμεσα στα 150 με 250.000Km).
Μάλλον πρέπει να πας σε συνεργείο για να του κάνεις έλεγχο μόλις το καθαρίσεις.

Τώρα είδα ότι έγραψες στην αρχή ότι το ψυγείο έγινε φυσαρμόνικα. Δεν είναι και τόσο καλό σημάδι αυτό.

mars696
28/08/2016, 22:25
Οχι δεν ειχα θεμα υπερθερμανσης ποτε,σπανια αναβε το βεντιλατερ το καλοκαιρι,ακομα και με αυτη την μουργα μεσα.
Αν ειχε καποιο προβλημα το καπακι,ρηγμα-φλατζα, δεν θα ειχα και λαδια στα νερα?
Μου φαινεται περιεργο...

nik69
28/08/2016, 22:31
Ανάλογα το που είναι το ρήγμα έχεις και διαφορετικά συμπτώματα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
(και μακάρι να μην έχεις τίποτα τέτοιο γιατί αλλιώς πας και κεφαλή)

mars696
28/08/2016, 22:33
Καλη φαση!!:rotflmao::rotflmao:
Οταν ερθει το ψυγειο με το καλο,θα μπουν καινουργια νερα,θα παρακολουθησω τον χρωματισμο τους και ο θεος βοηθος!

noodles
29/08/2016, 21:37
δεν ειναι απαραιτητο οτι αν ειναι καφε το αντιψυκτικο να εχεις προβλημα στο καπακι-φλατζα και να περνανε τα λαδια μεσα.
ποσο μαλλον αν δεν ειχες θεμα με θερμοκρασιες.

μπορει να ειναι καφε απο τη σκουρια;)