PDA

View Full Version : συμπλεκτης σε honda supra



giannis_honda
27/08/2016, 06:06
καλημερα σας :sun: καταρχας να πω οτι ειμαι νεο μελος και σας παρακολουθω αρκετο καιρο και ειδα οτι ειστε ολοι μια πολλη καλη παρεα και ετσι πηρα το θαρρος και εχω να μπω στην παρεα σας..καλος σας βρηκα λοιπον :beer: ας μπουμε στο θεμα , εχω ενα honda supra και θελω να του βαλω συμπλεκτη στο χερι αν και ξερω πολλα απο τα συγκεκριμενα μοτερ και εγω και ο αδερφος μ , αυτο δεν το εχουμε επιχριρησει ακομα , και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας οσοι γνωριζουν.. διλαδι αφου αγορασω το καπακι και ολα τα παρελκομενα οπωσ ντιζα και μανετα τι πρεπει να κανω μετα για να μπει σωστα και να δουλευει και σωστα? επεισης πρεπει να καταργισω και τα φοροκεντρικα?

ευχαριστω προκαταβολικα :wave2:

Thanasis4
27/08/2016, 13:55
καλημερα σας :sun: καταρχας να πω οτι ειμαι νεο μελος και σας παρακολουθω αρκετο καιρο και ειδα οτι ειστε ολοι μια πολλη καλη παρεα και ετσι πηρα το θαρρος και εχω να μπω στην παρεα σας..καλος σας βρηκα λοιπον :beer: ας μπουμε στο θεμα , εχω ενα honda supra και θελω να του βαλω συμπλεκτη στο χερι αν και ξερω πολλα απο τα συγκεκριμενα μοτερ και εγω και ο αδερφος μ , αυτο δεν το εχουμε επιχριρησει ακομα , και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας οσοι γνωριζουν.. διλαδι αφου αγορασω το καπακι και ολα τα παρελκομενα οπωσ ντιζα και μανετα τι πρεπει να κανω μετα για να μπει σωστα και να δουλευει και σωστα? επεισης πρεπει να καταργισω και τα φοροκεντρικα?

ευχαριστω προκαταβολικα :wave2:

δεν χρειαζεται να κοψεις η να κολλησεις το φυγοκεντρικο σου(εκτος αν το θες ετσι για να χεις κ το στροφαρισμα) το μανισιο μπορεις να το κανεις να σβηνει βγαζοντας τα 3 ελλατηριακια που εχει το φυγοκεντρικο,αν δεν τα βγαλεις η δεν κολλησεις το φυγοκεντρικο απλα το μηχανακι δεν θα σβηνει οταν βαζεις ταχυτητα κ αφηνεις το συμπλεκτη!!
Δεν ειναι τιποτα δυσκολο το εχω κανει κ εγω,κ με κολλημενο φυγοκεντρικο ειχα για συμπλεκτη στο ποδι κ τωρα το χω με συμπλεκτη στο χερι αλλαζοντας το καπακι.
Θα αφαιρεθουν 1-2 πραγματακια μεσα απ το καπακι του συμπλεκτη(εκτος των ελλατηριων),το ενα ειναι αυτο που μπενει στην καμπανα μεσα που ρυθμιζεις το συμπλεκτη σου τωρα και το αλλο ειναι αυτο που πιανει πανω στο ρεγουλατορο αυτον κ στον επιλογεα...
Τα λεω καπως μπερδεμενα λιγο σορρυ δν μπορω να το εξηγησω κλτρ,αλλα δεν ειναι και κατι δυσκολο!
Να ξερεις για να κατσει σωστα η μανετα σου πανω στο τιμονι και να μην ειναι η μιση απο εξω θα πρεπει να κοψεις τη βαση του καθρεπτη!
Καλα πειραγματαα ;) ;) ;):p

Bob_o_mastoras
27/08/2016, 14:24
ybr 125, cbf 125, wolf 125, cbr 125, xt 125, xr 125, dr 125 and so on and so forth...

giannis_honda
28/08/2016, 05:10
πρεπει να προσθεσω κατι στην καμπανα ωστε να συνδεθη με το καπακι?

zannisvel
28/08/2016, 11:37
Να σε ρωτησω, γιατι θελεις να βαλεις συμπλεκτη στο supra? Δε μπορω να φανταστω ουτε ενα λογο. Αν το εχεις σε καλη κατασταση γιατι να μην το πουλησεις και να κοιταξεις καποια απο αυτα που γραφει και ο μπομπ? Το supra σου θα πιανει περισσοτερα πριν την αλλαγη.

Bowleno
28/08/2016, 12:06
Να σε ρωτησω, γιατι θελεις να βαλεις συμπλεκτη στο supra? Δε μπορω να φανταστω ουτε ενα λογο. Αν το εχεις σε καλη κατασταση γιατι να μην το πουλησεις και να κοιταξεις καποια απο αυτα που γραφει και ο μπομπ? Το supra σου θα πιανει περισσοτερα πριν την αλλαγη.

Ο μόνος προφανής λόγος (για μένα.....) για να κάνει πιο εύκολα τις σούζες, που να κρατάειι πατημένο τώρα τον επιλογέα με το με το πόδι.....

Άλλον λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ.....

Thanasis4
28/08/2016, 14:50
πρεπει να προσθεσω κατι στην καμπανα ωστε να συνδεθη με το καπακι?

οχι τοποθετεις ενα μηχανισμο στο καπακι θα καταλαβεις πως μπενει απο πανω απ την τρυπα κ κατεβενει κ ειν θα βαλεις ενα εξαρτημα σαν βιδα ειναι ενα πραγμα(καπως ετσι)
μαζι με το ελλατηριο απο πανω κ αυτο οταν θα γυρναει ο μηχανισμος θα παταει στην καμπανα κ θα συμπλεκταρεις.Ειναι καπως μπερδεμενο οπως σου το εξηγω πρεπει να το δεις κ θα το καταλαβεις,ειναι πολυ ευκολο ;)

giannis_honda
29/08/2016, 05:38
ο λογος που θελω να βαλω συμπλεκτη ειναι οπως ειπε και ο φιλος πανω για της σουζες και το οτι μου αρεσει παρα πολλη επεισης ειμαι 17 χρονον και δεν σκευτομαι να το πουλησω ... αν κοψω το φυγοκεντρικο πρεπει να το κολλησω? και αν ναι, με τι ηλεκτροκολληση? δεν γινετε να το κοψω και να βαλω την βηδα και να την σφηξω τερμα? υπαρχει περιπτοση να ξεσφιχτη?

ευχαριστω

Thanasis4
01/09/2016, 21:48
ο λογος που θελω να βαλω συμπλεκτη ειναι οπως ειπε και ο φιλος πανω για της σουζες και το οτι μου αρεσει παρα πολλη επεισης ειμαι 17 χρονον και δεν σκευτομαι να το πουλησω ... αν κοψω το φυγοκεντρικο πρεπει να το κολλησω? και αν ναι, με τι ηλεκτροκολληση? δεν γινετε να το κοψω και να βαλω την βηδα και να την σφηξω τερμα? υπαρχει περιπτοση να ξεσφιχτη?

ευχαριστω

Καλο ειναι να το κοψεις κ να το κολησεις γιατι κολαει κ εκεινο που σφηγγει μπροστα.

Rigas.
02/09/2016, 02:02
:a9:Από σουζες καλά το πάμε...με την ορθογραφία να κάναμε κάτι???