PDA

View Full Version : Μετανάστευση στην Ελβετία με οικογένεια



Σελίδες : [1] 2

johnpan
29/08/2016, 20:12
Ακούω! :lol:


















Ας δώσω λίγα data.
Εδώ στην Ελλάδα έχω δουλειά, και η σύζυγος επίσης. Σπίτι δικό μας. Εχουμε μια κόρη 3 χρονών.
Δεν έχω λόγο να φύγω άμεσα, αλλά αν δε φύγω άμεσα η μικρή δε θα προλάβει να μάθει τη γλώσσα αρκετά καλά ώστε να πάει σε δημοτικό στην Ελβετία.
Εδώ Ελλάδα τα ξέρουμε πώς είναι τα πράγματα, η κοινωνία νοσεί, οι δομές είναι ανύπαρκτες, και όλα θα χειροτερέψουν. Εχω γράψει αυτό και ο πιτσιρίκος το δημοσίευσε: http://pitsirikos.net/2016/07/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1/

Υπάρχει μια προσφορά για μένα για μια καλή δουλειά στη Ζυρίχη. Δεν είμαι εργασιομανής, θέλω work/life balance, και κατά προτίμηση θα δούλευα 6-4 ώρες αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω ποτέ. Ισως εκεί είναι μόνο σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι. Ισως η μικρη σαν μεταναστης να έχει προβλήματα στο σχολείο. Ισως παω να αποφύγω το φασισμό/ρατσισμό και να πεσω τελικά πάνω του, ίσως και όχι... με τη συζυγο ειμαστε πολυ μπερδεμενοι και αλλαζουμε συνεχως γνωμες και σεναρια...

Οι σκεψεις σας θα με βοηθησουν:wave2:

amyroukai
29/08/2016, 20:16
Καλό ταξίδι.

Είχα ψάξει ανεπιτυχώς για το "έξω", ψευτοκοιτάω ακόμα που και που.



Διακοπές και μόνο...

Grafton 505
29/08/2016, 20:22
Πήγενε. Φίλος μένει στην Ζυρήχη με την γυναίκα του και δεν έχουν κανένα θέμα ρατσισμού.

akis_trevor
29/08/2016, 20:25
εφοσον εχεις δουλεια να σε περιμενει εκει,μην το συζητας καθολου!!!!θα βρει σιγα σιγα και η γυναικα μια δουλιτσα και θα ειστε αρχοντες!!!
πριν μια 5ετια που ημουν ανεργος πανω απο χρονο συνολικα το ψιλοεψαχνα κι εγω για εξω αλλα δεν ειχα απο καπου να πιαστω να αρχισω.εσυ το εχεις αυτο.στις διακοπες σου εδω,θα σου φαινεται και πιο ομορφη η ελλαδα αποτι τωρα ;)

bulmont
29/08/2016, 20:35
Φύγε εχτές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

johnpan
29/08/2016, 20:35
Πήγενε. Φίλος μένει στην Ζυρήχη με την γυναίκα του και δεν έχουν κανένα θέμα ρατσισμού.

έχουν παιδί? Αν ναι μπορείς να με φέρεις σε επαφή για πληροφορίες? :)

DrEvil
29/08/2016, 20:38
Αν εχετε βρει και οι 2 δουλεια (σιγουρα πραγματα, οχι τιποτα τσιριμπιμ τσιριμπομ), να φυγεις οικογενιακως.
Αλλιως καλυτερα να φυγει ο ενας και να ακολουθησουν οι αλλοι 2 μετα απο καποιο χρονο.

Το εχω ζησει, το εχω δει...

Grafton 505
29/08/2016, 20:40
έχουν παιδί? Αν ναι μπορείς να με φέρεις σε επαφή για πληροφορίες? :)


Όχι δεν έχουν.

basilis_k6
29/08/2016, 20:41
εχεις παει ποτε στη ζυριχη εστω για βολτα να τη δεις? αυτο ειναι το πιο σημαντικο. εχω ακουσει οτι η ελβετια ειναι βαρετη μεχρι θανατου αν εισαι ελληνας αλλα αυτο ειναι και στον ανθρωπο. Επίσης ποσο καλη δουλεια? Αν μιλάμε για 3-4 χιλιάρικα οχι, δεν ειναι πολύ καλη για ελβετια. απλα σε εμας ακουγονται πολλα τα λεφτα.

κβ7
29/08/2016, 20:49
εγω παλι θα σου πω το εξης μιας και ζητησες γνωμες.....και αφου διαβασα και αυτο που εγραψες στον πιτσιρικο.....

δεν θα βοηθησει το παιδι σου με κανεναν τροπο να του χρεωσεις την αποφαση σου να μεταναστευσεις......{το κανω για το καλο σου} μονο ενοχες, ευθυνη και βαρος φερνει. Το παιδι θελει να βλεπει καλα και ευτυχισμενους τους γονεις του....το που και το πως περισσευει...εν ολιγοις σου προτεινω να αποφασισεις με γνωμονα που εσυ και η γυναικα σου θα ειστε καλυτερα . Εγω παντως αν ειχαμε μαζι με την γυναικα μου καλη προταση για ζυριχη θα επαιρνα την 3χρονη κορη μου (και μενα τοσο ειναι) και θα εφευγα παροτι ειμαστε στο ευρυτερο δημοσιο και οι 2.

tzimidis
29/08/2016, 20:54
Kleineis eisitria,
pigaineis,
Molis ftaseis petas ta diabatiria.


i kori sou tha se eygnomonei se liga xronia (pernane xoris na to katalabeis).
To 2025 gyrnas piso ama theleis me ti gynaika,
TO PAIDI SOU OMOS THA EXEI APOKTISEI TO DIKAIOMA TIS EPILOGIS!!!!!

y.g. ama eisai se fasi "pame gera, to brady ston karra" , min pas.
meine edo.
Exoume ilio edo kai eylogimeno topo.
ase pou mas zileyoun oloi.......

Esy apofasizeis.

basilis_k6
29/08/2016, 20:57
y.g. ama eisai se fasi "pame gera, to brady ston karra" , min pas.
meine edo.


:lol: :lol: :lol:

τα ειπε ολα

anavatis19
29/08/2016, 21:00
δυσκολη αποφαση φιλε μου ειχε περασει και μενα απο το μυαλο για ελβετια η κυπρο που ειναι και ιδια η γλωσσα..με τι θα ασχοληθεις εκει αν επιτρεπεται? απο μισθο?

faraway
29/08/2016, 21:00
2 φορές έχω επισκεφθεί την Ελβετία .
Αν είχα ευκαιρία θα έφευγα τώρα

Ζεύκας
29/08/2016, 21:02
με τη γερμανική γλώσσα πως τα πας; νομίζω πως παίζει σημαντικό ρόλο.

ΥΓ. κρατιέμαι πως κ πως να μη σχολιάσω το άρθρο στο πιτσιρίκο.
απλά να ευχηθώ να κάνεις ότι είναι καλύτερο για την οικογένειά σου.

nik69
29/08/2016, 21:15
Κατ'αρχήν συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετική οπτική γωνία για την ζωή.
Πολλές αποφάσεις είναι της τελευταίας στιγμής και και λίγο τζόγος. Ποτέ δεν ξέρεις που θα οδηγήσουν.
Η βόρεια ευρώπη είναι σίγουρα βαρετή , ειδικά τον χειμώνα που τα πάντα παγώνουν. Βγαίνεις έξω στις πόλεις και μόλις βραδιάσει είναι τα πάντα νεκρά. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που τους αρέσει αυτή η ησυχία.
Έχει τύχει να δουλέψω περιστασιακά (από 10 μέρες έως 50) σε διάφορες χώρες. Από βορειαφρικανικές και αραβικές (σαουδική αραβία) , βουλγαρία , ρουμανία , τσεχία , σλοβακία και διάφορες άλλες. Τελευταία ήταν η αγγλία.
Παρατήρησε ότι οι περισσότερες είναι (ήταν) φτωχότερες οικονομικά από την Ελλάδα.
Οι ευκαιρίες για πλουσιοπάροχη εργασία εργασία ήταν πολλές.
Ποτέ δεν το τόλμησα γαιτί δεν έβρισκα ενδιαφέρον (όμως πάντα ήταν επιδερμική η αποψή μου για αυτές τις χώρες) και ίσως και να έχω κάνω λάθος αλλά δεν με πολυνοιάζει. Δεν μπορείς να κατηγορείς συνέχεια τον εαυτό σου.

Το σίγουρο είναι ότι στις βόρειες χώρες σε αντίθεση με ότι νομίζουμε εμείς ποιό ευγενικοί και η συμπεριφορά τους ποιό σωστή (στην ελλάδα επικρατεί μια ψεύτικη δήθεν φιλικότητα) . Για τις αραβικές χώρες δεν σχολιάζω (όχι δεν είμαι ρατσιστής) , αλλά προσωπικά πάντα είχα καλή συνεργασία όπου πήγαινα.

Λίγο απογοήτευση για μένα ήταν η αγγλία. Οι εργαζόμενοι παίρνουν λεφτά , αλλά η ζωή είναι πραγματικά πανάκριβη και φαντάζομαι πως έτσι είναι και η ελβετία. Και διάολε δεν πέτυχα έναν δρόμο για απολαύσεις μια γρήγορη βόλτα με την μηχανή. Απόρησα από που προέρχεται η αγάπη των άγγλων για αυτοκίνητα-μηχανές. Κυριακή πρωί βλέπεις από μηχανοκίνητα ότι μπορείς να ονειρευτείς (ειδικά εάν είσαι ρετρολάγνος).
Πρώην συνάδελφος που μετακόμισε στην κεντρική αγγλία (με 2 μικρά παιδία όπως εσύ) είναι γενικά ευχαριστημένος. Οι διαφορές είναι στην ποιό ανθρώπινη αντιμετώπιση στην εργασία του . Έχουν και τα καλά τους και τα κακά τους , δεν είναι όλα ρόδινα.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ( ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΟΥ). ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΛΩΣ ΛΕΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ-ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.
Δυστυχώς οι αποφάσεις κάποιων (στο παρελθόν και στο παρόν ) αναγκάζει το δημιουργικότερο κομάτι αυτής της χώρας να θέλει να εξαφανιστεί.

tsompanis
29/08/2016, 21:24
πω πω...όλοι να φύγουμε?
μου θυμίζετε το ανέκδοτο με το Μπρέσνιεφ :lol:

εντελώς απογοητευτικό πάντως το γεγονός ότι οι παραγωγικές ηλικίες,έχουν χαθεί και αυτό δεν γυρίζει ...

amyroukai
29/08/2016, 21:40
πω πω...όλοι να φύγουμε?
μου θυμίζετε το ανέκδοτο με το Μπρέσνιεφ :lol:

εντελώς απογοητευτικό πάντως το γεγονός ότι οι παραγωγικές ηλικίες,έχουν χαθεί και αυτό δεν γυρίζει ...

με γελάει η μνήμη μου και μπέρδεψα τα πρόσωπα ή έχεις κάνει επέκταση δραστηριοτήτων στην πρώην αριστερή παραδεισένια χώρα βορειοδυτικά...;

Δεν είναι τόσο αστείο λοιπόν.

johnpan
29/08/2016, 21:50
με τη γερμανική γλώσσα πως τα πας; νομίζω πως παίζει σημαντικό ρόλο.

ΥΓ. κρατιέμαι πως κ πως να μη σχολιάσω το άρθρο στο πιτσιρίκο.
απλά να ευχηθώ να κάνεις ότι είναι καλύτερο για την οικογένειά σου.

Να σχολιάσεις. Για αυτό ανοιξα το ποστ, για τα σχόλιά σας. Η απόφαση φυσικά και είναι δική μου.

johnpan
29/08/2016, 21:55
εγω παλι θα σου πω το εξης μιας και ζητησες γνωμες.....και αφου διαβασα και αυτο που εγραψες στον πιτσιρικο.....

δεν θα βοηθησει το παιδι σου με κανεναν τροπο να του χρεωσεις την αποφαση σου να μεταναστευσεις......{το κανω για το καλο σου} μονο ενοχες, ευθυνη και βαρος φερνει. Το παιδι θελει να βλεπει καλα και ευτυχισμενους τους γονεις του....το που και το πως περισσευει...εν ολιγοις σου προτεινω να αποφασισεις με γνωμονα που εσυ και η γυναικα σου θα ειστε καλυτερα . Εγω παντως αν ειχαμε μαζι με την γυναικα μου καλη προταση για ζυριχη θα επαιρνα την 3χρονη κορη μου (και μενα τοσο ειναι) και θα εφευγα παροτι ειμαστε στο ευρυτερο δημοσιο και οι 2.

Οκ. πολύ χρήσιμο το σχόλιό σου. Συμφωνώ ότι θα πρέπει να είμαστε καλά ότι και να επιλέξουμε γιατί αλλιώς δεν θα έχει νόημα ούτε και για το παιδί. Παρόλα αυτά εσύ θα έφευγες κι ας έχετε δύο σταθερες δουλειες. Αν θες εξήγησέ μου το σκεπτικό σου. Φαίνεται να είμαστε σε παρόμοια κατάσταση, έτσι δεν είναι;; δεν θα το έκανες σαν προλητπική κίνηση για το καλο του παιδου σου?

Bob_o_mastoras
29/08/2016, 21:59
H ξενιτια ειναι πολυ δυσκολη, να ξερεις. Αν δεν το ζησεις δεν θα το καταλαβεις ποτε. Και ειδικα σε μια χωρα που ουδεμια σχεση εχει με την Ελλαδα και δεν φημιζεται για την πολυπολιτισμικοτητα της, οπως η Αγγλια ή η Γερμανια πχ.
Το οτι θα εχεις και την οικογενεια μαζι θα σε βοηθησει ψυχολογικα αλλα θα σου δημιουργησει και αρκετες επιπλεον ευθυνες.

Εγω δεν θα μπορουσα να μεινω σε μια χωρα οπως η Ελβετια. Αλλα σε μια χωρα που θα μου αρεσε θα πηγαινα (οπως εχω παει αλλωστε) αν δεν ειχα να αφησω πισω κατι σημαντικο.

Nostradamus
29/08/2016, 22:09
Ότι και αν κάνετε να το κάνετε μαζί εσύ και η κυρία σου. Αλλιώς το ένας εδώ ένας εκεί αυξάνει δραματικά τις πιθανότητες να τα τιναξετε όλα στον αέρα.
Απλά να θυμάσαι ότι στην ουσία αν φύγετε για έξω θα μεγαλώσετε ένα “άλλο” παιδί σε σχέση με αυτό που θα μεγάλωνε εδώ.. Όμως επίσης να θυμάσαι ότι δυστυχισμένοι γονείς συμβάλλουν σημαντικά σε δυστυχισμένα παιδιά. Μην υπερβάλετε σε αποφάσεις με γνώμονα μόνο το καλό του παιδιού αν αυτό διαλύει τον ένα ή και τους 2 γονείς (ελπίζω να βγάζει νόημα αυτό που λέω ο γραπτός λόγος χάνει κάποιες φορες..)
Ζω έξω εδώ και κάποια λίγα χρόνια... Η Ελλάδα του 2016 είναι υπέροχη χώρα για διακοπές.. Αλλά όχι για όλους..

virus
29/08/2016, 22:13
απο ξενιτια δεν ξερω αν και ψιλοριχνω καμια ματια που και που για δουλεια. αλλα θα σου πω τι μου ειπε ανηψακι μου 25 χρονων πηγε και δουλεψε για ενα χρονο στο CERN περυσι.

τους πρωτους δυο μηνες ειχε ξετρελαθει και μου ελεγε τα θετικα. μετα ομως τον πηρε η κατω βολτα. δεν του αρεσε τοσο πολυ ο τροπος ζωης εκει. ηταν πολυ εντονο το στυλ δουλεια σπιτι μονοτονο. ηταν τοσο τελεια που τον εκνευριζε αυτο. μου ειπε σαν την ελλαδα δεν υπαρχει καμια. τωρα κοιταει αλλο στυλ. δουλεια εξ αποστασεως. αυτην την στιγμη αποφασισε για μεταπτυχιακο στην δανια και βλεπουμε.

πριν μια βδομαδα εφυγε για δανια και τωρα ειναι συγκρατημενος στα λεγομενα του :lol:

ειναι και θεμα του τι ζηταει ο καθενας.

κβ7
29/08/2016, 22:17
[QUOTE=johnpan;2788526]Οκ. πολύ χρήσιμο το σχόλιό σου. Συμφωνώ ότι θα πρέπει να είμαστε καλά ότι και να επιλέξουμε γιατί αλλιώς δεν θα έχει νόημα ούτε και για το παιδί. Παρόλα αυτά εσύ θα έφευγες κι ας έχετε δύο σταθερες δουλειες. Αν θες εξήγησέ μου το σκεπτικό σου. Φαίνεται να είμαστε σε παρόμοια κατάσταση, έτσι δεν είναι;; δεν θα το έκανες σαν προλητπική κίνηση για το καλο του παιδου σου?

μαλλον ναι ειμαστε στην ιδια κατασταση (εγω ειμαι 38 ) Εγω θα εφευγα γιατι
1)δεν μου αρεσει ¨το βραδυ γερα παμε στον καρρα" τροπος ζωής,
2) εχω σπουδασει αγγλια 4 χρονια, μου αρεσε εκ των υστερων ο τροπος ζωης των βορειων και τον θυμαμαι με νοσταλγια
3) ειμαι αγχωδης τυπος και δεν μου αρεσουν οι εργασιακες εκπληξεις
4) θελω να πιστευω οτι η κορη μου θα μεγαλωνε σε μια καλυτερη κοινωνια με περισσοτερες επιλογες και καλυτερη ποιοτητα
5) ο αδερφος μου ηδη ζει και εργαζεται στο λονδινο οποτε το φευγιο το εχουμε σαν οικογενεια

με ολα τα παραπανω δεν εννοω με κανενα τροπο οτι δεν θα μου λειψει ο ηλιος της ελλαδας, το ψαροντουφεκο, το ψαρεμα οι βολτες στην παραλια οι γονεις και οι φιλοι μου αλλα ειναι ειναι κατι που νομιζω πως μπορω να αντεξω. Παντως αν και κρατηθηκα να μην σχολιασω το αρθρο σου θα σου ελεγα πως φαινεται να θες να φυγεις απο την ελλαδα απο θυμο.....καθολου χρησιμο συναισθημα για να φτιαξεις την ζωη σου αλλου...το βλεμμα σου θα ειναι μονιμως πισω....(και κατι χαρακτηρισμοι για την ρατσα μας μονο ως αποτελεσμα του θυμου σου θα μπορουσα να τους ακουσω). Θα δεις αν πας ακομα και στην ελβετια πως κι εκει υπαρχουν καλοι και κακοι.

devil's animal
29/08/2016, 23:06
τι εχει ρε μαγκες ο Καρρας? :confused:


να πω και εγω την αποψη μου μιας και εχω κορη 3 χρονων...και σταθερες δουλειες εγω και η γυναικα με δικο μας σπιτι...
δεν ειμαστε φτιαγμενοι ή βολεμενοι...ειμαστε μια τυπικη οικογενεια σαν αυτη που περιγραφει ο φιλος στο αρχικο του ποστ και πολλοι αλλοι αργοτερα...

το εξω το εχουμε σκεφτει..αμυδρα μεν..το εχουμε σκεφτει δε...
μπορει να φταιει οτι ακομα δεν εχει ερθει κατι ΠΟΛΥ στραβο για να το δουμε πιο ζεστα...

αλλα εχω αρκετους συγγενεις που ειναι εξω και μιλαω συχνα μαζι τους...
ενδεικτικα ολοι 2ου βαθμου: θειος/θεια 50χρονοι στην Νορβηγια, ξαδερφος 32 (2 παιδια) στην Αυστρια, ξαδερφος 36 παντρεμενος Γερμανια, ξαδερφη 30 single, στην Γερμανια...


αυτος που ειναι Αυστρια θελει να φυγει και δεν ανανεωσε την συμβαση του με τον καθηγητη και το πανεπιστημιο, 1ο πτυχιο φυσικος με μεταπτυχιακα ρομποτικη...οπως και αυτοι που ειναι στην Γερμανια που ειναι και 2 γιατροι και απλα μαζευουν χειρουργεια/εμπειρια και καποια λεφτα και καποια στιγμη θα φυγουν...ειδικα η ξαδερφη βριζει μερα-νυχτα..
και οι 2 εκαναν ολοκληρωτικα ειδικοτητα στην Γερμανια και ο ξαδερφος γιατρος υπηρξε και Αμερικη για 3 χρονια...


το ζευγαρι που ειναι Νορβηγια θελει να μεινει μεχρι να του βγει καποιου ειδους συνταξη, αφου αναγνωρισουν και τα εργασιμα χρονια στην Ελλαδα και να γυρισουν πισω και αυτοι...προς το παρον βεβαια..καθονται...εχουν και μια κορη 22 χρονων που σπουδαζει...

αυτο που ακουω συχνα ειναι οτι δεν ειναι ευκολο το εξω...
και τι εννοω..δεν ειναι μονο ο ηλιος και η θαλασσα και ο Καρρας (κανενας τους ποτε δεν ηταν μπουζουκοβιος/α)..ειναι η γενικοτερη αισθηση οτι δεν εισαι στην πατριδα σου...δεν εισαι καλοδεχουμενος απολυτα...

για Αυστρια-Γερμανια μου εχουν μιλησει για ρατσισμο...για Νορβηγια οχι κατι ιδιαιτερο...


και να κλεισω δικαιολογωντας λιγο την πρωτη μου προταση...
δεν ειναι κακο καποιος να πηγαινει μπουζουκια ή να διασκεδαζει με οποιον τροπο αυτος γουσταρει...
τα μπουζουκια (μας) τα ζηλευουν...και γενικοτερα ολη την διασκεδαση...εκτος απο τον ηλιο, την θαλασσα και το φαγητο...γιατι δεν μπορουν να το κανουν...ουτε αυτο...
γι'αυτο γινονται και οι συναυλιες με ολους τους σκυλαδες και μη στο εξωτερικο και γινονται sold out σε μια μερα...
το μονο που ξερουν οι Ευρωπεοι ειναι να πινουν μπυρες και να γινονται λιωμα...αυτο θεωρουν διασκεδαση...

το κακο ειναι να πηγαινεις μπουζουκια ενω χρωστας...ενω δεν εχει το παιδι σου γαλα..ενω εχεις παρει δανειο για να επεκτεινεις την επιχειρηση και το τρως με τις κοπαδιαρες...
αυτα ειναι τα κακα...

υ.γ. οπως ειδες επιτηδες δεν ανεφερα τις παροχες και το τελειο συστημα (σε σχεση με το δικο μας) που εχουν εξω γιατι τα ξερεις ηδη και στα εχουν πει...αυτο ειναι ενα ωραιο τυρι...υπαρχει ομως και μια φακα...

υ.γ2. ξερω και εναν 36χρονο ο οποιος πηγε Αγγλια για πρωτο πτυχιο, μεταπτυχιακο κλπ.. και καθεται, δουλευει...τρωει συνολικα 8 χρονια Αγγλια και φευγει ενω εχει ΓΑΜΑΤΟ μισθο και παει Ισπανια..ο λογος? "οποτε εβγαινα εξω με παρεα σε pubs κλπ, ολοι μιλουσαν για λεφτα...πως θα βγαλουν περισσοτερα..ποσα βγαζει ο διπλα τους..ποσα βγαζει ο προϊσταμενος"..εκατσε 4 χρονια Μπαρτσελονα με καλη δουλεια και 1/3 του μισθου στην Αγγλια και παλι κατι του ελειπε...εφυγε και εκανε με backpack τον γυρο της Λατινικης Αμερικης για 1 χρονο...τελικα εδω και 4 χρονια ειναι στο σπιτι του στην Β. Ευβοια και εχει κανει οικοκοινοτητα...ενταξει ειναι περιπτωσαρα γι'αυτο δεν τον ανεφερα πριν...:lol:

υ.γ.3 επ'ουδενι δεν λεω οτι καποιος δεν μπορει να αντεξει εξω...υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες που θα με διευψευδαν...ειναι το ζυγι του καθενος και το τι εχει σαν προτεραιοτητα στην ζωη του....


sorry για το σεντονι...η συμβουλη μου ειναι να πας αν μπορεις...γιατι καλυτερα ειναι να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες...αν υπαρχει και η πιθανοτητα να πατησεις pause εδω και απλα να πατε για δοκιμη..ακομα καλυτερα...δλδ να μην πουλησεις σπιτια, αυτοκινητα κλπ...βαλτε οτι μπορειτε στον παγο (ακομα και δουλειες αν γινεται) και φυγετε να το ζησετε...αν δεν μπορεσετε..γυρνατε και συνεχιζετε...τουλαχιστον θα το εχετε δει και αυτο...αν καραγουσταρετε, το μονο ευκολο ειναι να ρευστοποιησετε πραγματα...
:wave2:

johnpan
29/08/2016, 23:09
@κβ7 Εχεις δίκιο που μιλάς για θυμό, και θυμό και απογοήτευση και προδοσία νιώθω. Και κάνεις καλά που το επισημαίνεις, όντως θα πρεπει να το δω πιο ψυχραιμα... και για αυτό το λόγο είμαστε λίγο εδώ και λίγο εκεί με τη σύζυγο... Οπως και να έχει όμως.. το (4) το πιστευω κι εγω, και είναι μεγαλος παραγοντας

johnpan
29/08/2016, 23:14
@devil's animal ΥΓ4 δωσε λινκ οικοκοινοτητας!

Σεντόνια χρειάζομαι, μη ζητας συγγνώμη! :beer:

κβ7
29/08/2016, 23:27
ειναι οντως σημαντικο ρε φιλε. πραγματικα ειστε αντιμετωποι με ενα σοβαρο διλλημα. μακαρι να παρετε την καλυτερη αποφαση για ολους σας. κατι τελευταιο κοιτα αν αποφασισεις να πας ο μισθος σου να ειναι καλος....τσιμα τσιμα μιζερια και ξενιτεια δεν ειναι καλος συνδυασμος ειδικα με το πως φευγεις (εννοω με δουλεια σπιτι κτλ κτλ)
τα καλυτερα σου ευχομαι.

basilis_k6
29/08/2016, 23:39
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Switzerland

ετσι για να δεις τι παιζει αν δεν ξερεις.

χωρις να γνωριζουμε τι δουλεια κανετε εδω και τι εκει. κατα ποσον ειναι ευελικτη και κατα ποσον ειναι μονιμη, δυσκολα μπορουμε να σε βοηθησουμε. τουλαχιστον απο εργασιακης αποψεως. απο ζωη, ειναι στον ανθρωπο αλλα ελλαδα δεν ειναι στη ζωη οσο ελβετια δεν ειμαστε στην οργανωση. Η οποια οργανωση ειναι σπαστικη στην ελβετια.

spyrakos35
29/08/2016, 23:41
Ξερω πεντέξι διαφορετικα ατομα που εφυγαν στα ξενα (ευρωπη).

Διαφορετικα στατους, διαφορετικες δουλειες, διαφορετικες αναγκες...

ΚΑΝΕΙΣ δεν το μετανοιωσε μεχρι τωρα. Αντιθετως.

Acacius
30/08/2016, 00:30
Άλλο ένα σεντόνι:

Όσο μεγαλύτερος πάει κάποιος έξω, τόσο δυσκολότερο να προσαρμοστεί. Μετά τα 30-35 τα πράγματα δυσκολεύουν σε σχέση με πριν. Ακόμα κι αν εγκλιματιστείτε πλήρως, θα σας λείψουν αρκετά από την Ελλάδα.

Η Ελβετία μπορεί να έχει κοινωνικό κράτος και σχετικά εγγυημένες συνθήκες εργασίας, μπορώ όμως να σου περιγράψω περίπτωση Γερμανών οι οποίοι σχολίαζαν τη στρυφνή συμπεριφορά των Ελβετών απέναντί τους για κάτι που έκαναν και θεωρήθηκε παράτυπο, ή Ελβετών να σχολιάζουν ότι οι Γερμανοί δεν είναι εργατικοί/αποτελεσματικοί. Σίγουρα δυο περιστατικά δεν αντιπροσωπεύουν ένα λαό, αλλά σου δίνω μια ιδέα του τι μπορεί να βρεις.

Λάβε επίσης υπ'όψιν ότι για το κοινωνικό κράτος θυσιάζεις τον οικογενειακό ιστό. Το να ζήσει το παιδί κοντά στην υπόλοιπη οικογένεια (παππούδες/θείες κλπ) είναι -για εμένα- σημαντικός παράγοντας. Αυτό ισχύει και για τις δικές σας συναναστροφές, αφού ίσως σας πάρει χρόνια να κάνετε φίλους.

Διαβάζοντας και το κείμενο στον πιτσιρίκο, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξεις πολύ εύκολα, ενώ θέλεις και να φύγεις εν μέρει για "λάθος" λόγους. Η πίκρα και το μίσος και κακή αντίληψη είναι και δε θα σε βοηθήσει να κάνεις μια καινούργια αρχή όπου πας.

Είμαστε σε παρεμφερή κατάσταση οικογενειακά/εργασιακά και συχνά σκέφτομαι ότι έπρεπε να είχαμε φύγει ήδη, αλλά τελικά μένουμε και δεν είναι μόνο από φόβο/δειλία (έχω ζήσει εκτός Ελλάδος, ξέρω λίγο πώς είναι και γενικά μου λείπει). Από την άλλη, οι μισοί φίλοι μου που ζουν έξω με μικρά παιδιά και καλές δουλειές ελπίζουν κατά βάθος ότι θα μπορέσουν να επιστρέψουν και τους λέω να το ξεχάσουν.

Τέλος, καλές οι απόψεις μας, αλλά εσύ πρέπει να τα ζυγίσεις.

Sapadak
30/08/2016, 08:12
Καλό και χρυσό το έξω, απο πολλές απόψεις, ιδιαίτερα αν έχεις και παιδί/α αλλά δε καταλαβαίνω, γιατί εφόσον έχετε σταθερες και ΄καλές΄ δουλειές και οι 2 και δεν υπάρχει λόγος να φύγετε άμεσα γιατι το σκέφτεστε.
Εφόσον είστε καλά εδώ (εργασιάκα, οικογενειακά, προσωπικά) μένετε και αφήνετε να κάνει η κόρη σας, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα την επιλογή της να πάει να σπουδάσει πχ και να μείνει να δουλέψει αν θέλει όπου πάει.

Έχεις μια γυναίκα που δουλευει, και ξαφνικά θα βρεθεί να ΄καθετε΄ όλη μέρα σπίτι, και να προσπαθεί να βρει δουλειά, σε μια ξένη χώρα, χωρίς φίλους-συγγενείς-γνωστούς.
Το παιδί θα είναι στο σχολείο όλη τη μέρα, έσυ στη δουλειά σου και η γυναίκα σου στο σπίτι, να σας περιμένει. Πόσο θα τη παλέψει σε μια ξένη χώρα μέσα στο καταχείμωνο που θα νυχτώνει απο τις 16-17 ?


Έχω αρκετους γνωστους/συναδελφους που πρόσφατα έφυγαν στην Ελβετία γιατι ήταν και αυτοί θυμωμένοι, γιατι πληρώναν νταβατζιλικια στο κράτος χωρίς καμια ουσιαστική παροχή κτλ, αλλά η διαφορά ήταν οτι ή ήταν μόνοι τους ή έφυγαν με τη αρραβωνιστικιά/γυναίκα. Με παιδί δε ξέρω κάποιον να σου πω παραπάνω τι παίζει με τα σχολεία, με τυχόν ρατσιστική συμπεριφορά στον ξένο συμμαθητή τους που δε μιλάει τη γλώσσα 'σωστά' ή που έχει το παράξενο όνομα/επίθετο.

Μη με παρεξηγείς, δίνω μια ακόμα οπτική στο προβληματισμό σου.
Έξησα 5 χρόνια έξω, ευχαρίστως θα πήγαινα ξανά με οικογένια και παιδιά, αλλά για μένα θα πρέπει να συντρέχει κάποιος λόγος, και εφόσον τη παρούσα στιγμή είμαι καλά εδώ που είμαι, απλά κρυφοκοιτάω τι παίζει έξω και έχω τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά.

:wave2:

MG-KTiNoS
30/08/2016, 08:19
Φύγε και μην γυρίσεις πίσω ποτέ... Για τα παιδιά πιο πολύ.....

spyrakos35
30/08/2016, 08:31
@sapadak

Φανταζομαι οτι οποιος εχει γυναικα και παιδι και φευγει, ειτε εχει βρει πρωτα κατι ειτε εχει συγγενεις/φιλους να βοηθησουν για το πρωτο διαστημα.
Το παιδι ειναι μικρο, δεν θα εχει προβλημα. Προβλημα εχουμε εμεις που φοβομαστε μην εχει προβλημα.
Επισης φανταζομαι οτι ανεξαρτητως αν υπαρχει εδω δουλεια ή οχι, αυτο που προβληματιζει ειναι οτι δε διαφαινεται φως στο τουνελ, οχι τοσο για μας οσο για τα παιδια μας.

tsompanis
30/08/2016, 08:36
με γελάει η μνήμη μου και μπέρδεψα τα πρόσωπα ή έχεις κάνει επέκταση δραστηριοτήτων στην πρώην αριστερή παραδεισένια χώρα βορειοδυτικά...;

Δεν είναι τόσο αστείο λοιπόν.

Μα για αυτό λέω " να φύγουμε?" Βάζω και τον εαυτό μου μέσα.
Βέβαια άλλο το να επεκτεινεις δραστηριοτητες και άλλο το μαζεύω και δρόμο.
Αστείο σίγουρα δεν είναι αλλά αν χάσουμε και το χιούμορ μας τι μενει? :)

Sapadak
30/08/2016, 08:43
Ελπίζω να μη ξεφευγουμε απο το θέμα και να δώσουμε τροφή για σκέψη και προβληματισμό στον τζωνπαν.


Φανταζομαι οτι οποιος εχει γυναικα και παιδι και φευγει, ειτε εχει βρει πρωτα κατι ειτε εχει συγγενεις/φιλους να βοηθησουν για το πρωτο διαστημα.


Με αυτό συμφωνώ και το θεωρώ δεδομένο, οτι για να κάνεις τη κίνηση έχεις ή δουλειά ή συγγενείς, εκτός αν είσαι σε απόγνωση και απλά φεύγεις και οτι βγει (και μετά έρχεται η οικογένεια να σε βρεί)
Απλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα του τζωνπαν, θα έχει δουλειά μόνο αυτός που θεωρώ οτι θα ειναι αρκετή για να ζήσει όλη η οικογένεια, αλλά η γυναίκα του οχι.



Το παιδι ειναι μικρο, δεν θα εχει προβλημα. Προβλημα εχουμε εμεις που φοβομαστε μην εχει προβλημα.

Το παιδί δε θα έχει πρόβλημα, και τη γλώσσα θα τη μάθει και θα προσαρμοστεί και όλα καλά.
Πρώτα μου ξαδελφια, γενημμένα στο Αμέρικα, και έχοντας ζήσει όλη τους τη ζωή εκει, ένα πρόβλημα που είχαν στο σχολείο για παράδειγμα ήταν οτι το όνομα τους ήταν 'Χατζηαναστασίου'
Try and pronounce that :lol:
Για τέτοιου είδους ρατσισμό μιλάω, που θα το κάνει να νιώθει διαφορετικό απο τα υπόλοιπα παιδιά, ειδικά σε μια Ελβετία που δεν έχει όπως αναφερθηκε και παραπάνω την πληθώρα διαφορετικών αθρώπων όπως πχ η Αγγλία-Γαλλία-Γερμανία.



Επισης φανταζομαι οτι ανεξαρτητως αν υπαρχει εδω δουλεια ή οχι, αυτο που προβληματιζει ειναι οτι δε διαφαινεται φως στο τουνελ, οχι τοσο για μας οσο για τα παιδια μας.

Σε αυτό όλοι νομίζω οτι συμφωνούμε, αλλά αν είχα την δυνατότητα, θα άφηνα να έρθει το πλήρωμα του χρόνου και να κάνει το παιδί την επιλογή του μόνο του

amyroukai
30/08/2016, 09:04
το κακό Σαπαδάκιε είναι ότι εδώ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο. δεν ξέρεις τι φόρους θα πληρώσεις του χρόνου. δεν ξέρεις αν η τράπεζά σου θα υπάρχει του χρόνου. δεν ξέρεις αν το ταμείο που πληρώνεις θα υπάρχει του χρόνου. πόσος θα είναι ο μισθός σου του χρόνου "γιατί έτσι θέλει η τρόικα". βγήκε η άλλη η ακατανόμαστη και είπε ότι τελειώσανε οι μικρές επιχειρήσεις... δηλαδή συζητάμε ότι θα πρέπει να φτάσει ένα παιδί στα 17-18 του για να πάρει αποφάσεις για την ζωή του σε μιά χώρα που το πως θα είναι αυτά τα επόμενα 14-15 χρόνια (και πως θα τα βγάλουν πέρα οι γονείς) δεν το ξέρει ούτε το μαντείο των Δελφών μαζί με όλα τα μέντιουμ αστρολόγους. Το να ζεις σε μιά χώρα που πάει ρολόι, σου δίνει το πλεονέκτημα του να μπορείς να οργανώσεις την ζωή σου, να μην τρελαίνεσαι για το "αύριο" και όταν το παιδί σου φτάσει στην ηλικία να κάνει επιλογές, θα έχει μιά σταθερή βαση και θα αποφασίσει αν θα κάνει το βήμα στο κενό.

leftos
30/08/2016, 09:13
Εγω δεν θα πω πολλα.
Σημερα εχεις δουλεια αυριο θα εχεις;
Γιατι ετσι λεγαμε ολοι πριν 2 - 3 βαλε οτι θες χρονια...
Αν φυγεις μπορεις να ξαναγυρισεις.
Αν μεινεις εδω καποια στιγμη μπορει να περνας πολυ ζορικα και τοτε μαλλον δεν θα μπορεις να φυγεις.
Για το παιδι πιστευω οτι ειναι το καλυτερο να ερχεται διακοπες μονο στην Ελλαδα.
Εφοσον δουλευεις θελεις στην δουλεια σου να κανεις το καλυτερο. Στην Ελλαδα οι δουλειες δεν ειναι ξεκαθαρες κανεις λιγο απο εδω λιγο απο εκει λιγο του διπλανου, εκει σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις σωστα την δουλεια σου και βεβαια το ωραριο συνθηκες εργασιες ειναι δεδομενες.

spyrakos35
30/08/2016, 09:37
το κακό Σαπαδάκιε είναι ότι εδώ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο. δεν ξέρεις τι φόρους θα πληρώσεις του χρόνου. δεν ξέρεις αν η τράπεζά σου θα υπάρχει του χρόνου. δεν ξέρεις αν το ταμείο που πληρώνεις θα υπάρχει του χρόνου. πόσος θα είναι ο μισθός σου του χρόνου "γιατί έτσι θέλει η τρόικα". βγήκε η άλλη η ακατανόμαστη και είπε ότι τελειώσανε οι μικρές επιχειρήσεις... δηλαδή συζητάμε ότι θα πρέπει να φτάσει ένα παιδί στα 17-18 του για να πάρει αποφάσεις για την ζωή του σε μιά χώρα που το πως θα είναι αυτά τα επόμενα 14-15 χρόνια (και πως θα τα βγάλουν πέρα οι γονείς) δεν το ξέρει ούτε το μαντείο των Δελφών μαζί με όλα τα μέντιουμ αστρολόγους. Το να ζεις σε μιά χώρα που πάει ρολόι, σου δίνει το πλεονέκτημα του να μπορείς να οργανώσεις την ζωή σου, να μην τρελαίνεσαι για το "αύριο" και όταν το παιδί σου φτάσει στην ηλικία να κάνει επιλογές, θα έχει μιά σταθερή βαση και θα αποφασίσει αν θα κάνει το βήμα στο κενό.

Να συμπληρωσω οτι στα 17 - 18 ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να αφησει ενα παιδι την εδω ζωη του για να παει αλλου....
Πολυ σπανια....

ola
30/08/2016, 09:44
Καλημέρα σε όλους.
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου, όντας τα τελευταία πέντε χρόνια στη Δανία.

Φύγαμε με την κοπέλα μου (και τώρα γυναίκα μου) λόγω μεγάλης μείωσης του μισθού μου το 2012 και μη σταθερής δουλειάς από μέρος της.
Όταν ήρθαμε, με περίμενε δουλειά, με μισθό που αρχικά φαινόταν ικανοποιητικός, αλλά όταν σιγά σιγά ανακαλύπταμε το κόστος ζωής (οι αρχικές πληροφορίες που είχαμε από άτομα που ήδη έμεναν εδώ αποδείχθηκαν λανθασμένες), είδαμε ότι τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ρόδινα.

Αρχίσαμε να "ανασαίνουμε" λίγο όταν βρήκε και αυτή κάτι part time. Είναι σίγουρο ότι αν υπήρχε παιδί, με ένα μισθό δεν θα τα βγάζαμε πέρα και θα είμασταν "εγκλωβισμένοι".

Τώρα, που σκεφτόμαστε και εμείς για παιδί, θα θέλαμε να μεγαλώσει στην Ελλάδα, οπότε υπάρχουν πάντα σκέψεις επιστροφής.
Να ξέρεις ότι μόνο η δουλειά και το κοινωνικό κράτος δεν αρκούν. Μπορεί να κάνουν τη ζωή σου πιο απλή, πιο εύκολη, πιο οργανωμένη, αλλά όσο περνάει ο καιρός δεν σου φτάνουν.

Χρειάζεσαι το "κάτι άλλο", τους φίλους (που δύσκολα θα κάνεις είτε από τη δουλειά, είτε από κάπου αλλού), την οικογένεια, τη βόλτα με το μηχανάκι (που εδώ στη Δανία είναι απαγορευτικό) ή ότι άλλο σε ευχαριστεί εσένα.

Για να μην μακρηγορώ, να ξέρεις ότι δεν θα είναι εύκολο. Θα έχει διαφορετικές δυσκολίες και προβλήματα από αυτές που έχεις στην Ελλάδα. Ζύγισέ τα και αποφάσισε.

Τέλος, επειδή πολλοί λένε "φύγε τώρα", "μην κοιτάξεις πίσω ξανά" κτλ, θα ήθελα να πω ότι "το γρασίδι πάντα φαίνεται πιο πράσινο στην άλλη πλευρά του φράχτη"...
Χωρίς να είναι πάντα...

Καλή συνέχεια σε ότι και αν αποφασίσεις.

Sapadak
30/08/2016, 10:11
Να συμπληρωσω οτι στα 17 - 18 ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να αφησει ενα παιδι την εδω ζωη του για να παει αλλου....
Πολυ σπανια....

Πάρα πολλοί έφυγαν για σπουδές, και αρκετοί δε γύρισαν

doctoras
30/08/2016, 10:19
http://pitsirikos.net/2016/07/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1/


διαβάζοντας την επιστολή σου, εντάξει η κοινωνία είναι έτσι όπως την αποτυπώνεις επίσης αντιλαμβάνομαι επειδή σου έκατσε ενδιαφέρουσα πρόταση απο το εξωτερικό το παλεύεις μέσα σου πως θα σπάσεις τα δεσμά με την ελλαδίτσα, αυτο όμως φίλε μου μονο εσύ μπορείς να το απαντήσεις και κανείς αλλος.

μια διαφορετική οπτική απο εμένα σχετικά με αυτο που έγραψες για τα σχολεία, υπάρχει λύση (παρόμοια όπως στο εξωτερικο μιας και οι αλυσίδες είναι πολυεθνικές), εάν σε παίρνει οικονομικά όπως λες ξεκίνα την μικρή σου σε ιδιωτικό σχολείο - κολέγιο.
Οσο προοδευτικό σχολείο και να πάει ένα παιδι η βάση πάντα θα παραμένει η οικογενειακή παιδεία και εκεί είτε είσαι έξω είτε εδώ εάν δε τα "βρίσκεις" θα αντανακλάει.

νομίζω οτι ο καθένας οφείλει για την επιβίωση του να προσπαθεί να απομονώνει όσο δυνατόν περισσότερο τα κοινωνικά προβλήματα έξω απο το σπίτι του.

ps και ενα ακόμη όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει σε μια στιγμή οργισμένα το μέσο κοινωνικό μας σύνολο με χαρακτηρισμούς, η αλήθεια είναι για να καταλήξουμε σε αυτά τα σχόλια θα πρέπει να έχουμε ζήσει σε διαφορετικές γειτονιές του πλανήτη και να κάναμε τις συγκριτικές μας

KRS
30/08/2016, 10:28
Φέτος τον Αύγουστο βρέθηκα για 2 μέρες Ελβετία, κάνοντας τα Αλπικά περάσματα της.
Ευτυχώς η διανυκτέρευση έγινε στο Λιβίνιο, ένα ιταλικό χωριό-κωμόπολη στα σύνορα με Ελβετία.

Είναι γνωστοί οι μισθοί που υπάρχουν στην Ελβετία, κάπου είχε κυκλοφορήσει ότι ο βασικός είναι 3.800, το οποίο δεν αποκλείω...το κόστος ζωής όμως δεν το αναφέρει κανένας..
Ενδεικτικά, αναφέρω ότι κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά 2 μπουκάλια 0,5 λίτρο νερό 10 ευρώ...2 σάντουιτς σε βενζινάδικο και ένας εσπρέσσο μονός 20 ευρώ...

Δεν ξέρω τιμές από σουπερμάρκετ κλπ. Αν είναι στα επίπεδα της Ελλάδας και λίγο πιο ακριβά, μπορεί να κάνεις μια σχετική αποταμίευση που εδώ είναι κάτι που έχουμε ξεχάσει.
Αν όχι, πρέπει να εξετάσουμε τι μένει στο τέλος όταν κάνεις ταμείο.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, μόνο από άποψη δομών, οργάνωσης (υγεία κλπ), σταθερότητας και εργασιακών συνθηκών (σεβασμός στο 8ωρο, η υπερωρία να πληρώνεται, να μην υπάρχει ο μόνιμος φόβος της απόλυσης λόγω της υπερπροσφοράς εργατικού δυναμικού) αξίζει.

SONone
30/08/2016, 10:43
1 πραγμα θα πω που για εμενα ειναι το ποιο σημαντικό αν εχεις παιδι, οπως εγραψες και στον "πιτσιρίκο".

σκεψου μονο τις δυνατότητες που μπορει να δοθούν στο παιδί αν πας εξω.
τωρα ξανα σκέψου τι του "απαγορεψες" με την επιλογή σου να μείνετε στην Ελλάδα.

υπαρχει μια φραση που τα βαζει ολα μεσα.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ

DoctoR_k6
30/08/2016, 11:02
Να πω κ γω τα δικα μου...
Η ξαδερφη μου μετακομισε Ζυριχη πλεον (2 χρονια) κ μολις αποκτησανε κ ενα παιδακι.
Δουλευουνε κ οι 2 , ειναι πολυ ευχαριστημενοι ως τωρα κ απο οτι λενε δυσκολα θα ξαναγυρισουν.
Τα ψωνια τα κανουνε απο Γερμανια (διπλα στα συνορα) για περισσοτερη οικονομια ασχετως αν πεφτει ενα καλο μπαγιοκο...
Στα υπολοιπα θεματα γραφιεοκρατικα κλπ κλπ(μην μακρυγορουμε) ειναι νορμαλ/τυπικα οπως μου λενε χωρις ιδιατερες ενστανσεις.
Απο τα καλα(ετσι για το χαβαλε) τηε Ελβετιας να ξερεις δηλωσε το παιδι αθεο...γιατι αλλιως πληρωνεις ενα μικροποσο αν πιστευει καπου!! :lol:
Εχει κ κατι αλλα καλα ομως του στυλ , μεχρι κ τα 18 του χρονια το παιδι(δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι γεννηθηκε εκει) λαμβανει ενα επιδομα απο το κρατος καθε μηνα(γυρω στα 170-180ευρω)...
Εχουν διαφορες αρκετες με εμας σε πολλα θεματα οπως ξερουμε αλλα αν θα μπορουσες να ζησεις εξω...η Ζυριχη(οσο μου λενε) ειναι ωραιο μερος ειδικα αν εχεις κ οικογενεια(που βλεπεις διαφορετικα τα πραγματα).
Καντε οτι σας φωτισει ο Θεος...αλλα καλο θα ηταν να δουλευετε κ οι 2 ωστε να ειστε ανετοι γιατι εχει ακριβεια οπως κ να το κανουμε.

Corki
30/08/2016, 11:03
Εμενα παντως ολοι μου οι φιλοι.........ολοι ομως .......και αυτοι που θα γυρισουν τελικα και ας μην το πολυ λενε....και αυτοι που δεν θα γυρισουν γιατι βαζουν την λογικη πανω απο ολα..........θελουν να γυρισουν στην Ελλαδα.

Το χρονικο διαστημα ειναι περιπου 6 χρονια..............εκει περιπου αρχιζεις να αισθανεσαι ανετα οικονομικα και επαγγελματικα ....και ξεκινας να παρατηρεις τα πραγματα που δεν σου αρεσουν

Ελβετια παντως ακουγεται πως εχει καλους μισθους....

Manalishi
30/08/2016, 11:21
Είναι γνωστοί οι μισθοί που υπάρχουν στην Ελβετία, κάπου είχε κυκλοφορήσει ότι ο βασικός είναι 3.800, το οποίο δεν αποκλείω...το κόστος ζωής όμως δεν το αναφέρει κανένας..
Ενδεικτικά, αναφέρω ότι κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά 2 μπουκάλια 0,5 λίτρο νερό 10 ευρώ...2 σάντουιτς σε βενζινάδικο και ένας εσπρέσσο μονός 20 ευρώ...


Μερικές σκόρπιες σκέψεις John...


Average Monthly Disposable Salary (Net After Tax) 5,330.71 €

Ιούνιος 2015, 7 μέρες Ελβετία ( Zug, Zurich, Geneva)

Ούτε ένα σουβλατζίδικο δεν είδα....

Είπα να πάρω στον πατέρα μου ενα αναμνηστικό, βρήκα ένα μπαρμπέρη παραδοσιακό...πινέλο για ξύρισμα: 58 ελβ. φράγκα.....ας πούμε 50 ευρώ....πινέλο......50 ευρώ...ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ!!!!!.......50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ!!!!!! ΓΙΑ ΞΥΡΙΣΜΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΑΜΩ ΤΗΝ Π...ΜΟΥ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΣΠΑΤΟΥΛΑΡΩ" ΤΟ moon ΚΑΜΙΑΣ ΓΚΟΜΕΝΑΣ!!!

Γνωστός μου, εργαζόμενος σε ναυτιλιακή εταιρεία ( και έχει πολλές εκεί.....) νοικιάζει 33τμ studio στην Γενεύη στα......1700 ελβ.φρ.

Πολύ καθαρή πόλη, εμείς γιατί είμαστε τέτοια χωματερή...

Δεν ένιωσα πουθενά ανασφαλής, και πίστεψε με περπάτησα πολύ....και σε ανήλιαγα μονοπάτια και καλντερίμια...

Πράσινο, δρόμοι, λεωφορεία, πάρκα. Όλα λειτουργούσαν, όχι υπερβολή, δεν φύτρωναν γκόμενες στα πάρκα για massage ούτε στα λεωφορεία η οδηγός σε ρώταγε ποια στάση προτιμάς στο...sex ride....Λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε να λειτουργούν...

Βαρετή πόλη?? Ίσως, πήγαινε μια βόλτα στην εξοχή τους και θα εκπλαγείς απο την φύση και απο τον σεβασμό προς αυτή.....

Βαρετή δεν είναι η ζωή, ο χρήστης φταίει( ..Α computer is as smart as his user..).

Aμα σκεφτώ κάτι άλλο, σου ματα-ξανα-επανα-γράφω...

LogOutGoRide
30/08/2016, 11:31
Είμαι από αυτούς που πιστεύουν το "οπουδήποτε αλλού είναι καλύτερα" και φύγε "προχθές".
Μετά διαβάζω το τι λένε όσοι είναι έξω και υπάρχουν αρκετοί, αν όχι οι περισσότεροι, που δεν τα περιγράφουν όλα όπως τα φανταζόμαστε.
Δεν μπορεί, είναι όλοι άχρηστοι, μπουζουκόβιοι ή μαμάκιδες;

Το μόνο "όνειρο" που μου μένει, είναι να έχω την δυνατότητα να σπουδάσω τα παιδιά έξω. Τότε να δουν πως είναι και φυσικά, αν θέλουν, να μείνουν.
Είναι πολύ πιθανό φυσικά, το όνειρο να μείνει όνειρο. Τι πιθανό, σίγουρο δηλαδή.
Σε πρώτη φάση, θα έφευγα μόνος μου. Θα έπαιρνα το ρίσκο να αφήσω την εδώ δουλειά μου με κίνδυνο να μην την ξαναβρώ. Μετά από ένα διάστημα, θα έπαιρνα και την οικογένεια.
Έτσι λέω έξω από τον χορό.

Edit: και κάτι ακόμη που θέλω να ρωτήσω.
Λέτε σε κάποια μηνύματα, πως τα παιδιά θέλουν να βλέπουν ευτυχισμένους γονείς.
Δεν έχω λόγο να το αμφισβητίσω.
Δηλαδή έξω οι γονείς είναι πιο ευτυχισμένοι από εδώ; Σίγουρα ή έτσι νομίζουμε;
Ακόμη και οι "τέλειοι" Σουηδοί με το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών; Τουλάχιστον έτσι ακούω. Οι αυτοί που βγαίνουν έξω με σκοπό να μεθύσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται; ή είναι καλύτεροι αυτοί με τους χαλαρότατους δεσμούς οικογένειας και το μεγαλύτερο ποσοστό (ακόμη και τώρα) μπάσταρδων της Αγγλίας;
Ρωτάω για να μάθω από αυτούς που ζουν έξω.

freco
30/08/2016, 11:31
Θεωρώντας ότι η δουλειά που βρήκες θα σε καλύπτει οικονομικά και έχεις μια ιδέα για το που πας, μόνο για το μέλλον του παιδιού σου ΦΥΓΕ ΧΤΕΣ.

Τι να τον κάνω το ήλιο όταν είμαι στο γραφείο πάνω από 9 ώρες καθημερινά.
Τι να το κάνω που έχω εδώ παππούδες και γιαγιάδες όταν δεν μπορώ να πάω στο χωριό να δουν το εγγόνι τους;
Τι να τα κάνω τα μπουζούκια όταν δεν μπορώ να πάω;
Τι να την κάνω τη δουλειά που δεν ξέρω αν θα υπάρχει αύριο;
.
.
.

Σταματάω εδώ γιατί τα ξέρουμε όλοι οι Έλληνες αυτά, καθώς και όλη την κατάντια μας και το μέλλον που μας περιμένει.

Θα είναι δύσκολα; Ναι.
Θα σου λείπει η Ελλάδα; Ναι.
Αλλά δεν μπορώ πλεον αυτή τη ΜΙΖΕΡΙΑ που βλέπω και βιώνω καθημερινά. Μπούχτισα. Σιχάθηκα τη ζωή μου.

Όσοι δεν μπορούμε να φύγουμε, ανήμποροι πλέον να αντιδράσουμε, υπομένουμε τη μοίρα μας που έφτιαξαν άλλοι πριν από εμάς για 'μας.

Καλή τύχη φίλε. Μακάρι να σου έρθουν όλα βολικά.
Κι αν δεν πάνε όλα όπως τα σκέφτηκες, θα έχεις να λες στο παιδί σου ότι "Τουλάχιστον προσπάθησα".

Cpt. Haddock
30/08/2016, 12:00
ΘΑ εισαι σε αποσταση αναπνοης απο τα Ελβετικα Πασα και το σκέφτεσαι;

Καλο ταξιδι λεμε :beer:

astroman76
30/08/2016, 12:06
ακομη και δυσκολα να ειναι τον πρωτο καιρο καμια σχεση με Ελλαδα...

το παιδι σου θα εχει επιλογες για το μελλον σε ενα εκπαιδευτικο συστημα που λειρτουργει.....

πληρωνεις φορους και βλεπεις αντικρισμα και οπως λεει και ο Cpt. εισαι στο κεντρο του μοτοπαραδεισου, Αλπεις, Νοτια Γαλλια,Αυστρια,Βαβαρια, πιστες για αγωνες (αν σε ενδιαφερουν) και το βασικο στην μοτοκουβεντα θα οδηγας χωρις τον φοβο του κωλοδρομου η του καφρου...

Ichigo
30/08/2016, 12:13
Βρήκες μισθό που θα σε καλύψει; (Οπωσδήποτε ΠΑΝΩ από 5500CHF ανά ΑΤΟΜΟ)
Αντέχεις τη σφιχτή Ζυρίχη με τα "πρέπει" και τα "μη";
Αντέχεις γενικά τον "προτεσταντικό" τρόπο ζωής (aka έσφαλα και πρέπει να πληρώσω-η αστυνομία έρχεται μέχρι το αδιέξοδο που μένεις γιατί προφανώς κάποια ύποπτη κίνηση δεν άρεσε στη θείτσα του πάνω διαμερίσματος);

Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις καλό ταξίδι. Αν όχι μείνε εκεί που είσαι :wave2:

P.S. Μπουζούκια δεν έχει αλλά παίζει πολύ Underground spot ηλεκτρονικών ακουσμάτων αν ξέρεις που να πας :beer:

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 13:33
Εγώ να σου πω - διαβάζοντας το κείμενο που παρατέθηκε από την σελίδα του πιτσιρίκου - δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο ακριβώς θέλεις να φύγεις...

Πολύ μπερδεμένα μου φαίνονται τα κίνητρά σου, και αυτό πάντα εγκυμονεί κινδύνους. Σκέψου καλά ΓΙΑΤΙ θες να φύγεις και ΠΟΥ θες να πας.

spyrakos35
30/08/2016, 13:40
Για να προσφερεις στο παιδι σου το καλυτερο δυνατο

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 14:16
Για να προσφερεις στο παιδι σου το καλυτερο δυνατο

Σωστά φίλε, αλλά δεν είναι μόνο τα λεφτά, έτσι;
Κυρίως είναι το περιβάλλον. Εκεί μέσα που θα μεγαλώσει το παιδί, που θα δομήσει χαρακτήρα, που θα ενστερνιστεί τις αξίες με τις οποίες θα ζήσει την ζωή του. Άρα το θέμα γίνεται υποκειμενικό.

Έγω μπορεί να θεωρώ οτι μια κοινωνία καλτσοπέδιλων τραπεζιτών που ως επί το πλείστον θεωρεί τους Έλληνες πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο με Σύριους ή Πακιστανούς είναι απλά τέλεια για το παιδί μου. Άλλος μπορεί να διαφωνεί. Είναι ζήτημα του τι θέλει ο καθένας.

spyrakos35
30/08/2016, 14:25
Τα λεφτα ειναι το τελευταιο.
Το περιβαλλον και οι προοπτικες το πρωτο.

Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω γιατι θα παει αλλου η κουβεντα

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 14:42
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω γιατι θα παει αλλου η κουβεντα

Κι εγώ, κανονικά, ούτε που θα το ανέφερα, και σαν τους περισσότερους θα του πρότεινα το «φύγε χθές».

Αλλά δεδομένου οτι η όλη εισαγωγή του νηματοθέτη βασίζεται στο εν λόγω άρθρο, παίζουν προφανώς και άλλοι παράμετροι: πατριωτισμού, Ευρό-επιρροής, ρύπων αεριωθούμενων, κ.α. Δεν μου φαίνεται για απλή κομμένη-ραμμένη η κατάσταση.
That's all.

basilis_k6
30/08/2016, 14:57
κανενα παιδι δεν θα μεγαλωσει καλυτερα η πιο ευχαριστα στο εξωτερικο και μαλιστα στις βορειες χωρες. μην τρελλαθουμε κιολας. ολα τα υπερ θα τα βιωσει μετα την ενηλικιωση του. το μονο που εχει να του προσφερει ειναι καλύτερη παιδεία και κοινωνικη καταξιωση στο μελλον. τα παιδικα χρονια στην ελλαδα χειροτερα απο την ελβετια; ουτε καν

bulmont
30/08/2016, 15:06
Τα λεφτα ειναι το τελευταιο.
Το περιβαλλον και οι προοπτικες το πρωτο......



Ελα εδώ και θα σου πώ εγώ για περιβάλλον :bawl::bawl: και για προοπτικές....:cry::cry:

Αν δεν ήταν και τα λεφτά καλά..........................................:wave2::wave2:

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 15:07
κανενα παιδι δεν θα μεγαλωσει καλυτερα η πιο ευχαριστα στο εξωτερικο και μαλιστα στις βορειες χωρες. μην τρελλαθουμε κιολας. ολα τα υπερ θα τα βιωσει μετα την ενηλικιωση του. το μονο που εχει να του προσφερει ειναι καλύτερη παιδεία και κοινωνικη καταξιωση στο μελλον. τα παιδικα χρονια στην ελλαδα χειροτερα απο την ελβετια; ουτε καν

Διαφωνώ κάθετα, αν και γενικά εκτιμώ την γνώμη σου σε ο,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Και μιλάω μέσα από κάποια εμπειρία. Μόνο σε εφιάλτη θα ήθελα να είχε μεγαλώσει ο γιος μου Ελλάδα. Διακοπούλες μόνο, και αυτές αραιά και πού.
Το εξωτερικό προσφέρει ευκαιρίες και περιβάλλοντα που ούτε τις έχει ονειρευτεί ο μέσος Έλλην. Θέλει όμως ψάξιμο, ομολογουμένως - δεν φαίνονται εύκολα εκ πρώτης όψεως. Και ανοιχτό μυαλλό.

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 15:11
bulmont, χώρες σαν κι αυτές που αναφέρεις είναι ακραίες εξαιρέσεις και φυσικά πας μόνο για τα λεφτά. Αλίμονο. Εδώ ο άνθρωπος μιλάει να μεγαλώσει το παιδί του με Ελβετία...

basilis_k6
30/08/2016, 15:19
Διαφωνώ κάθετα, αν και γενικά εκτιμώ την γνώμη σου σε ο,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Και μιλάω μέσα από κάποια εμπειρία. Μόνο σε εφιάλτη θα ήθελα να είχε μεγαλώσει ο γιος μου Ελλάδα. Διακοπούλες μόνο, και αυτές αραιά και πού.
Το εξωτερικό προσφέρει ευκαιρίες και περιβάλλοντα που ούτε τις έχει ονειρευτεί ο μέσος Έλλην. Θέλει όμως ψάξιμο, ομολογουμένως - δεν φαίνονται εύκολα εκ πρώτης όψεως. Και ανοιχτό μυαλλό.

γιατι (εκτος παιδείας) πιστευεις οτι μεχρι την ενηλικιωση του θα ηταν χειροτερα εδω; κοντα στους παπουδες του. σε μια ζεστη και ομορφη χωρα με ηλιο. με τρεις μηνες διακοπες στη θαλασσα, απειρο χρονο (κυρίως λογο καιρου) για αθλοπαιδιες και εκτος σπιτιού δραστηριοτητες.

tzimidis
30/08/2016, 15:24
Τέλος, επειδή πολλοί λένε "φύγε τώρα", "μην κοιτάξεις πίσω ξανά" κτλ, θα ήθελα να πω ότι "το γρασίδι πάντα φαίνεται πιο πράσινο στην άλλη πλευρά του φράχτη"....

The grass is always greener on the other side, to leei kai to tragoudi.........

den ksero posoi apo osous exoun apantisei exoun paidia, kai posoi den exoun.
oute ksero ilikiaka pou briskontai.
den ksero kan posoi einai anergoi, posoi exoun douleia kai ti douleia exoun.
oute posoi exoun pragmatiki empeiria apo ti zoi ekso kai posoi anaparagoun osa lene filoi/gnostoi/blog.



ayto pou ksero na po apo prosopiki empeiria einai oti:
A) ama exeis paidia, to mellon tous PROIGEITAI TON PANTON!!
Kai deite to kai apo tin anapodi: ama oi goneis epoun to paidi tous eytyxismeno- tote einai ki ekeinoi.

B) i zoi ekso den einai rodini, oute mas perimenoun me anoixtes agkales na mas ta dosoun ola sto piato.
Alla den einai kai dyskoli, ellines yparxoun pantou (mono mi nomizete oti xairontai oloi otan mas blepoun).
Ta paidia prosarmozontai apisteyta grigora, ta dika mou ta ksamolao sti germania parea me ta geitonakia,blepoun kai to germaniko disney channel, kai me 5 fores diakopes milane pio kala apo ti mana mou pou einai 45 xronia ekei.

to simantiko einai na bgaleis apo to myalo sou tis malakies "san ti xalkidiki den exei" "a re ellada me ta soublakia sou" kai ola ayta pou lene osoi den exoun paei sti zoi tous oute mexri to diplano xorio, kai na katalabeis oti ayti einai i zoi mou apo do kai pera.


Opoios mporei tora, feygei tora.

oi ypoloipoi tha kanoume tin idia koubenta se 10 xronia, alla den tha leme me perimenei douleia stin elvetia.
tha leme: brika stin albania, na pao i na perimeno mipos bro tipota sti boulgaria pio sigouro?

y.g. Min akoute ton kathe malaka pou erxetai gia diakopes 1 mina ellada kai ola ta briskei yperoxa edo.
GIA DIAKOPES IRTHE, logiko na einai ola teleia.
gia rotise ton omos giati den erxetai monima?????

freco
30/08/2016, 15:48
κανενα παιδι δεν θα μεγαλωσει καλυτερα η πιο ευχαριστα στο εξωτερικο και μαλιστα στις βορειες χωρες. μην τρελλαθουμε κιολας. ολα τα υπερ θα τα βιωσει μετα την ενηλικιωση του. το μονο που εχει να του προσφερει ειναι καλύτερη παιδεία και κοινωνικη καταξιωση στο μελλον. τα παιδικα χρονια στην ελλαδα χειροτερα απο την ελβετια; ουτε καν

Αυτό να το πεις για το παιδιά μου που μεγαλώνουν σε διαμέρισμα στην Αθήνα να γελάνε και οι πέτρες. Μήπως θυμάσαι τις εποχές που παίζαμε ξέγνοιαστοι στις αλάνες και στις παραλίες;
Αυτά έχουν τελειώσει, χρόνια τώρα.
Εγώ με δύο παιδιά, ξέρεις πότε μπορώ να πω ότι τελείωσε η εβδομάδα; Σάββατο στις 18:30 αν δεν έχουμε αγώνες, συναυλίες, γιορτές σχολείου κλπ.
Για να μην είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι έχουμε γίνει δύο γονείς λάστιχο.

Αυτό θεωρείς καλύτερο στην Ελλάδα; Και καλά εγώ που ακόμα έχω δουλειά και μπορώ και τα πληρώνω. Πέσ' το σε κανένα που δεν βγαίνουν τα κουκιά.
Στην επαρχία ίσως είναι κάπως καλύτερα.
Πάντως δεν ζούμε σε κανένα παράδεισο και όλοι σκεφτήκαμε κάποια στιγμή να φύγουμε έξω.

devil's animal
30/08/2016, 15:49
The grass is always greener on the other side, to leei kai to tragoudi.........

den ksero posoi apo osous exoun apantisei exoun paidia, kai posoi den exoun.
oute ksero ilikiaka pou briskontai.
den ksero kan posoi einai anergoi, posoi exoun douleia kai ti douleia exoun.
oute posoi exoun pragmatiki empeiria apo ti zoi ekso kai posoi anaparagoun osa lene filoi/gnostoi/blog.



ayto pou ksero na po apo prosopiki empeiria einai oti:
A) ama exeis paidia, to mellon tous PROIGEITAI TON PANTON!!
Kai deite to kai apo tin anapodi: ama oi goneis epoun to paidi tous eytyxismeno- tote einai ki ekeinoi.



ενταξει...ειναι αλλη κουβεντα..ή μπορει και να μην ειναι...
αλλα γιατι αμα εχεις παιδια το μελλον τους προηγειται των παντων? να μην παρεξηγηθω, εχω παιδι και απλα αναρωτιεμαι...
δεν μιλαω φυσικα για ακραιες καταστασεις..οπως ειναι ο πολεμος στην Συρια που παιρνουν τα παιδια τους για να ζησουν..και να ζησουν και οι ιδιοι κατ'επεκταση...
αλλα...
γιατι να στερηθω εγω τοσα και τοσα για το παιδι μου? γιατι να μην ζησω μια καλη ζωη και να προσφερω και στο παιδι μου οτι μπορω?
γιατι πρεπει να μπω σε διαδικασια να μαθω ξενη γλωσσα, να χασω γονεις, αδερφια, φιλους και παρεες, να ξενιτευτω σε μια χωρα που εχει αλλα ηθη και εθιμα και πιθανοτατα με καποια να ταιριαξω αλλα καποια να μου φαινονται εντελως κουλα, μονο και μονο για να εχει το παιδι μου την ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ να μεγαλωσει καλυτερα απο την Ελλαδα?
ενταξει, κανω και λιγο τον δικηγορο του διαβολου αλλα καταλαβαινετε που το παω...

αλλωστε αν ενα παιδι θελει να προοδευσει, θα προοδευσει...δεν παει να ειναι απο την πιο φτωχη οικογενεια..δεν παει να ζει σε παραγκες...θα προοδευσει..
αντιστοιχα και ενα παιδι που του προσφερονται τα παντα, μπορει να γινει ενας κοπριτης και μισος..
και δεν το παω μονο στην πανεπιστημιακη μορφωση...
υπαρχουν χιλιοι τροποι για να προοδευσει ενας ανθρωπος...απο τον αθλητισμο, μεχρι το να γινει ενας γαματος χασαπης που αγαπαει την δουλεια του και τον αγαπανε ολοι και φυσικα να βγαζει και χρημα (γιατι απο εκει εξαρταται και εν μερει η καλοζωϊα)...χωρις να ειναι ο αυτοσκοπος του...

παλιοτερα, πριν κανω παιδι, ημουν στην νοοτροπια που λες...να δωσουμε τα παντα στο παιδι που καποια στιγμη θα γεννηθει...
μολις εγινε, αλλαξα λιγο ροτα...
οτι μπορω θα το εχει και με το παραπανω...αλλα δεν θα ζησω μια μιζερη ζωη για να εχει το παιδι μου του κοσμου τα καλα και να βρει τα παντα ετοιμα...
γιατι αν βγει κοπριτης/ισσα, θα τα κανει ολα σκονη και θα βριζει γιατι δεν αφησα περισσοτερα και δεν θα εκτιμησει καμια θυσια που εκανα εγω και η μανα του...:rolleyes:

και εννοειται οτι δεν αναφερομαι μονο στα χρηματα και στα υλικα αγαθα...αλλα ακομα και το γεγονος οτι θα μεγαλωσει στο εξωτερικο και εγω θα πρεπει να εγκληματιστω σε ολο αυτο, μονο και μονο για να του δοθει η δυνατοτητα να εχει δομες γυρω του, ειναι αρκετα σημαντικο...


αν το καλοσκεφτειτε το ιδιο (σχεδον) συμβαινει και με το μηχανακι...
αν ειμασταν απολυτα ρεαλιστες, θα επρεπε με το που γεννιωνται να σταματαμε να καβαλαμε..τιποτα, nada, caput...
γιατι θα ειχαμε περισσοτερες πιθανοτητες να μην γυρισουμε σπιτι το βραδυ...αρα να ζησουν χωρις τον εναν γονιο, αρα μιση αγαπη, δυσκολιες στο μεγαλωμα, ψυχολογικα, καταστροφη..:rolleyes:
αλλα δεν το κανουμε...γιατι? γιατι βαζουμε και τις δικες μας αναγκες καπου εκει στην εξισωση...οσο εγωϊστικο και αν ακουγεται...
θελουμε να εχουμε ψυχικη ηρεμια με μια βολτα και το ρισκαρουμε να μην ξαναμπουμε σπιτι μετα απο αυτη...οσο κυνικο και αν ακουγεται...

BLiTzER
30/08/2016, 16:00
αν το καλοσκεφτειτε το ιδιο (σχεδον) συμβαινει και με το μηχανακι...
αν ειμασταν απολυτα ρεαλιστες, θα επρεπε με το που γεννιωνται να σταματαμε να καβαλαμε..τιποτα, nada, caput...
γιατι θα ειχαμε περισσοτερες πιθανοτητες να μην γυρισουμε σπιτι το βραδυ...αρα να ζησουν χωρις τον εναν γονιο, αρα μιση αγαπη, δυσκολιες στο μεγαλωμα, ψυχολογικα, καταστροφη..:rolleyes:
αλλα δεν το κανουμε...γιατι? γιατι βαζουμε και τις δικες μας αναγκες καπου εκει στην εξισωση...οσο εγωϊστικο και αν ακουγεται...
θελουμε να εχουμε ψυχικη ηρεμια με μια βολτα και το ρισκαρουμε να μην ξαναμπουμε σπιτι μετα απο αυτη...οσο κυνικο και αν ακουγεται...

Εξαιρετικό σχόλιο, σε ένα κοινό που, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, έχει παρατήσει τη μοτοσικλέτα για γυναίκα και παιδί. :lol:

Αν έχεις έτοιμη δουλειά έξω, φύγε. Μην το σκέφτεσαι καν. Στη χειρότερη, θα έχεις δοκιμάσει.

Δεν έχω οικογένεια και παιδιά, αλλά έχω ζήσει 4 χρόνια στο εξωτερικό και θα έφευγα με την πρώτη καλή πρόταση. Πληροφοριακά, κατέβαινα Ελλάδα κάθε 3 μήνες περίπου, για λίγες μέρες και κάθε φορά, λίγο πριν κατέβω, μου έλειπαν η πατρίδα, η οικογένεια, οι φίλοι. Την πρώτη μέρα που κυκλοφορούσα στην Αθήνα, έριχνα παναγίες. Αυτή η χώρα δεν έχει απολύτως τίποτα, εκτός ίσως από τις φυσικές ομορφιές της, που θα σου λείψει.

LogOutGoRide
30/08/2016, 16:06
Δυστυχώς από αυτήν την χώρα, έχουν τραβήξει την τάπα εδώ και καιρό. Όχι 5-6 χρόνια τώρα.

freco
30/08/2016, 16:09
Εξαιρετικό σχόλιο, σε ένα κοινό που, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, έχει παρατήσει τη μοτοσικλέτα για γυναίκα και παιδί. :lol:.

:bawl:

tzimidis
30/08/2016, 16:10
ενταξει...ειναι αλλη κουβεντα..ή μπορει και να μην ειναι...
αλλα γιατι αμα εχεις παιδια το μελλον τους προηγειται των παντων? να μην παρεξηγηθω, εχω παιδι και απλα αναρωτιεμαι...
δεν μιλαω φυσικα για ακραιες καταστασεις..οπως ειναι ο πολεμος στην Συρια που παιρνουν τα παιδια τους για να ζησουν..και να ζησουν και οι ιδιοι κατ'επεκταση...
αλλα...
γιατι να στερηθω εγω τοσα και τοσα για το παιδι μου? γιατι να μην ζησω μια καλη ζωη και να προσφερω και στο παιδι μου οτι μπορω?
γιατι πρεπει να μπω σε διαδικασια να μαθω ξενη γλωσσα, να χασω γονεις, αδερφια, φιλους και παρεες, να ξενιτευτω σε μια χωρα που εχει αλλα ηθη και εθιμα και πιθανοτατα με καποια να ταιριαξω αλλα καποια να μου φαινονται εντελως κουλα, μονο και μονο για να εχει το παιδι μου την ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ να μεγαλωσει καλυτερα απο την Ελλαδα?
ενταξει, κανω και λιγο τον δικηγορο του διαβολου αλλα καταλαβαινετε που το παω...

αλλωστε αν ενα παιδι θελει να προοδευσει, θα προοδευσει...δεν παει να ειναι απο την πιο φτωχη οικογενεια..δεν παει να ζει σε παραγκες...θα προοδευσει..
αντιστοιχα και ενα παιδι που του προσφερονται τα παντα, μπορει να γινει ενας κοπριτης και μισος..
και δεν το παω μονο στην πανεπιστημιακη μορφωση...
υπαρχουν χιλιοι τροποι για να προοδευσει ενας ανθρωπος...απο τον αθλητισμο, μεχρι το να γινει ενας γαματος χασαπης που αγαπαει την δουλεια του και τον αγαπανε ολοι και φυσικα να βγαζει και χρημα (γιατι απο εκει εξαρταται και εν μερει η καλοζωϊα)...χωρις να ειναι ο αυτοσκοπος του...

παλιοτερα, πριν κανω παιδι, ημουν στην νοοτροπια που λες...να δωσουμε τα παντα στο παιδι που καποια στιγμη θα γεννηθει...
μολις εγινε, αλλαξα λιγο ροτα...
οτι μπορω θα το εχει και με το παραπανω...αλλα δεν θα ζησω μια μιζερη ζωη για να εχει το παιδι μου του κοσμου τα καλα και να βρει τα παντα ετοιμα...
γιατι αν βγει κοπριτης/ισσα, θα τα κανει ολα σκονη και θα βριζει γιατι δεν αφησα περισσοτερα και δεν θα εκτιμησει καμια θυσια που εκανα εγω και η μανα του...:rolleyes:

και εννοειται οτι δεν αναφερομαι μονο στα χρηματα και στα υλικα αγαθα...αλλα ακομα και το γεγονος οτι θα μεγαλωσει στο εξωτερικο και εγω θα πρεπει να εγκληματιστω σε ολο αυτο, μονο και μονο για να του δοθει η δυνατοτητα να εχει δομες γυρω του, ειναι αρκετα σημαντικο...


αν το καλοσκεφτειτε το ιδιο (σχεδον) συμβαινει και με το μηχανακι...
αν ειμασταν απολυτα ρεαλιστες, θα επρεπε με το που γεννιωνται να σταματαμε να καβαλαμε..τιποτα, nada, caput...
γιατι θα ειχαμε περισσοτερες πιθανοτητες να μην γυρισουμε σπιτι το βραδυ...αρα να ζησουν χωρις τον εναν γονιο, αρα μιση αγαπη, δυσκολιες στο μεγαλωμα, ψυχολογικα, καταστροφη..:rolleyes:
αλλα δεν το κανουμε...γιατι? γιατι βαζουμε και τις δικες μας αναγκες καπου εκει στην εξισωση...οσο εγωϊστικο και αν ακουγεται...
θελουμε να εχουμε ψυχικη ηρεμια με μια βολτα και το ρισκαρουμε να μην ξαναμπουμε σπιτι μετα απο αυτη...οσο κυνικο και αν ακουγεται...


Ligo to kinito, ligo to greeklish, ligo i kourasi, ligo o graptos logos.......

den eimai tis apopsis na exoun ta panta etoima sto piato. Oute na einai koprites kai na ta xartzilikonoume mexri ta 50 tous.
oute tha steritho to MotoGp stin tv gia na dei o mikros bob sfouggaraki.
To piges sto allo akro.
An omos xreiastei na pouliso ti mixani gia na pliroso ta didaktra tou paidiou, tha to kano.
an perasei to paidi se sxoli (pou na thelei) stin alli akri tis elladas, tha kopso ton kolo mou na bro na to steilo.
exo gnostous me paidia, pou den ta steilan sto panepistimio thessalonikis logo xrimaton, kai protimisan tna ta blepoun na moirazou soublakia sto aigaleo (xoris pareksigisi). Agapame Aigaleo. Kopse to tsigaro kai ta gipeda. Poula to amaksi. Ego ayto tha ekana.

megalonontas, kaneis den mporei na kserei poio dromo na paroun......

epetrepse mou na diafoniso otan les oti opoio paidi thelei na proodeysei, tha proodeysei.
Des tis straties ton anergon, des posoi douleyoun anasfalistoi 10 kai 12 ores gia ena kommati psomi, les agtoi na min ithelan na proodeysoun?
Eimai dieythyntis se S/M, kai to magazi einai gemato me paidia pou ithelan na proodeysoun, kai einai tora se ilikia pantreias pou leme, alla me 3 kai 4 katostarika ti tha kanoun? Baros sto spiti tha einai mexri na paroun syntaksi -AN paroun!

kai ayto to AN PAROUN, einai kai to isxyrotero epixeirima gia kapoion na dokimasei tin tyxi tou allou, sta ksena pou leme.


to eipes ki esy stin arxi : to MELLON ton paidion.

κβ7
30/08/2016, 16:15
) ama exeis paidia, to mellon tous PROIGEITAI TON PANTON!!
Kai deite to kai apo tin anapodi: ama oi goneis epoun to paidi tous eytyxismeno- tote einai ki ekeinoi
και μετα απο κατι τετοια σχολια ακους απο γονεις τα εξης "εγω θυσιασα την ζωη μου για να σε μεγαλωσω....τωρα θα κανεις αυτο που θελω εγω" γιατι μου χρωστας τα χρονια που εχασα αυτο δεν το λεει εννοειται.....και φυσικα αφου ετσι σε μαθαινει καποιος γινεται και το παιδι θυσια στην καλυτερη για τα παιδια του στην χειροτερη για κατι αλλο.....φιλε το χεις δει λιγο λαθος το θεμα αλλο αγαπω αλλο εξαρτομαι...το πρωτο απελευθερωνει το δευτερο φυλακιζει

devil's animal
30/08/2016, 16:33
Ligo to kinito, ligo to greeklish, ligo i kourasi, ligo o graptos logos.......

den eimai tis apopsis na exoun ta panta etoima sto piato. Oute na einai koprites kai na ta xartzilikonoume mexri ta 50 tous.
oute tha steritho to MotoGp stin tv gia na dei o mikros bob sfouggaraki.
To piges sto allo akro.
An omos xreiastei na pouliso ti mixani gia na pliroso ta didaktra tou paidiou, tha to kano.
an perasei to paidi se sxoli (pou na thelei) stin alli akri tis elladas, tha kopso ton kolo mou na bro na to steilo.
exo gnostous me paidia, pou den ta steilan sto panepistimio thessalonikis logo xrimaton, kai protimisan tna ta blepoun na moirazou soublakia sto aigaleo (xoris pareksigisi). Agapame Aigaleo. Kopse to tsigaro kai ta gipeda. Poula to amaksi. Ego ayto tha ekana.

megalonontas, kaneis den mporei na kserei poio dromo na paroun......

epetrepse mou na diafoniso otan les oti opoio paidi thelei na proodeysei, tha proodeysei.
Des tis straties ton anergon, des posoi douleyoun anasfalistoi 10 kai 12 ores gia ena kommati psomi, les agtoi na min ithelan na proodeysoun?
Eimai dieythyntis se S/M, kai to magazi einai gemato me paidia pou ithelan na proodeysoun, kai einai tora se ilikia pantreias pou leme, alla me 3 kai 4 katostarika ti tha kanoun? Baros sto spiti tha einai mexri na paroun syntaksi -AN paroun!

kai ayto to AN PAROUN, einai kai to isxyrotero epixeirima gia kapoion na dokimasei tin tyxi tou allou, sta ksena pou leme.


to eipes ki esy stin arxi : to MELLON ton paidion.



ενταξει...καταλαβαινω πως το λες και συμφωνω...
εννοειται οτι για τα διδακτρα του παιδιου θα πουλησω την μηχανη...αλλα δεν θα τα δωσω ολα...θα παρω και ενα παπακι να παρηγοριεμαι...
ισως αυτη να ειναι η διαφορα μας...

αν ειχαν οι γνωστοι σου καποια χρηματα κακως και δεν τα διεθεσαν ή δεν ζοριστηκαν για να στειλουν τα παιδια τους πανεπιστημιο...

και μακαρι οσα παιδια βλεπεις μεσα στο s/m που παιρνουν 3 και 4 κατοσταρικα, απλα να το εχουν σαν ενα ενδιαμεσο βημα για κατι αλλο...καλυτερο...

δεν θα μπω σε αντιπαραθεση...αλλα οντως πιστευω οτι η προοδος ερχεται επειδη την θελει καποιος πολυ και δεν βαλτωνει...
το 1/3 ενος τυροπιταδικου να παρεις και το δουλεψεις σαν σκυλος, καποια στιγμη θα σου αποδωσει καλυτερα απο μισθο πεινας s/m...
μετα μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου...και μετα αλυσιδα...
το χοντρυνα αλλα υπαρχουν ακομα και σημερα πολλοι αυτοδημιουργητοι...και μεσα στην κριση υπαρχουν ευκαιριες για πιτσιρικαδες...πρεπει ομως να δουλευει το μυαλο, να εχεις διορατικοτητα, λιγο ρισκο και πολλη δουλεια...

nik69
30/08/2016, 16:42
Τα παρακάτω δεν απευθύνονται σε κάποιον από σας προσωπικά , αλλά είναι γενικότερες παρατηρήσεις που συναντάω γύρω μου.
Μπορεί να κάνω λάθος. Εάν έχετε διαφορετική άποψη ελπίζω να την πείτε κόσμια.

H δουλειά των γονέων είναι να δίνουν εφόδια στα παιδιά τους ώστε να μπορούν να αντεπεξέρχονται μόνα τους από ένα σημείο και μετά.
Το να στερήσαι την ίδια σου την ζωή για αυτά συνήθως δημιουργεί το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που νομίζουμε.

Προφανές είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό για αναζήτηση νέων ευκαιριών . συνθηκών εργασίας κλπ κλπ.
Φυσικά. Πήραν όλοι ένα πτυχίο και πρέπει να βρουν θέση τουλάχιστον διευθυντή , αλλιώς δεν μπορούν να συμβιβαστούν με κάτι λιγότερο.
Στην νότια αγγλία ο john ήταν μηχανικός συντήρησης του εργοστασίου. Κούτσενε εμφανώς και τον ρώτησα γιατί. Κομμένο πόδι από το γόνατο και κάτω (είχε τεχνητό μέλος) από ατύχημα με μοτοσυκλέτα. Εξακολουθούσε να καβαλάει! και φυσικά πιάσαμε και κουβέντα για μηχανές. Εξακολουθούσε και να δουλεύει . Ετών 66 και δεν είχε πάρει σύνταξη ακόμα. (Στην Ελλάδα μάλλον θα είχε πάρει αναπηρική)

Ο μπαρμπα-Γιώργος (72 ετών) μας ήρθε για μεταφραστής στην Τσεχία. Παιδί πολιτικών προσφύγων από την εποχή του εμφυλίου. Μίλαγε αγγλικά-γερμανικά-ρώσσικα και λίγο γαλλικά. Επί χρόνια μηχανικός σε τεχνικές εταιρίες. Η σύνταξή του μόλις 400€.

Εάν ήταν αυτοί στην Ελλάδα θα καταριόντουσαν τα πάντα (άσχετα εάν ο ένας θα είχε πάρει αναπηρική σύνταξη και ο άλλος τουλάχιστον τα 3πλάσια).

Με συγχωρήτε , αλλά πεποίθησή μου είναι ότι αυτοί που πετυχαίνουν στο εξωτερικό είναι ανθρώποι που επίσης θα πετύχαιναν πολλά και στην Ελλάδα.

tzimidis
30/08/2016, 16:43
) ama exeis paidia, to mellon tous PROIGEITAI TON PANTON!!
Kai deite to kai apo tin anapodi: ama oi goneis epoun to paidi tous eytyxismeno- tote einai ki ekeinoi
και μετα απο κατι τετοια σχολια ακους απο γονεις τα εξης "εγω θυσιασα την ζωη μου για να σε μεγαλωσω....τωρα θα κανεις αυτο που θελω εγω" γιατι μου χρωστας τα χρονια που εχασa pes tou apo mena oti einai malakas] αυτο δεν το λεει εννοειται.....και φυσικα αφου ετσι σε μαθαινει καποιος γινεται και το παιδι θυσια στην καλυτερη για τα παιδια του στην χειροτερη για κατι αλλο.....

alli mia arrostimeni elliniki nootropia apo tin opoia tha ithela na ksefygoun ta paidia mou.

telos panton, polla leme, perissotera skeftomaste, sentonia grafoume...

oloi kseroume to kalytero gia emas, oloi (nomizoume oti) kseroume to kalytero gia ta paidia mas,
o,ti theloume tha kanoume sto telos.


apo allou ksekinise to thread kai allou pigainei.

tin agapi mou apo Salamina Island......

stefanos
30/08/2016, 16:48
Αυτό το αίσχος με τις σπουδές και την μόρφωση των παιδιών πάνω απ όλα δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά στον κόσμο.
Ας γίνει επιχειρηματίας, ας γίνει τεχνίτης, ας γίνει ότι γουστάρει.
Είναι ανάγκη να πάει να χαραμίσει την μισή ζωή του στα σχολεία για να γίνει τελικά υπάλληλος?

spyrakos35
30/08/2016, 16:56
Ελα εδώ και θα σου πώ εγώ για περιβάλλον :bawl::bawl: και για προοπτικές....:cry::cry:

Αν δεν ήταν και τα λεφτά καλά..........................................:wave2::wave2:

Δεν μιλαω για αραπια....
Οχι στην περιπτωση του φιλου παντως που εχουν και οι δυο δουλεια

spyrakos35
30/08/2016, 17:07
Αυτό το αίσχος με τις σπουδές και την μόρφωση των παιδιών πάνω απ όλα δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά στον κόσμο.
Ας γίνει επιχειρηματίας, ας γίνει τεχνίτης, ας γίνει ότι γουστάρει.
Είναι ανάγκη να πάει να χαραμίσει την μισή ζωή του στα σχολεία για να γίνει τελικά υπάλληλος?

Ναι.

Υπαλληλος τραπεζας, 18 χρονια, χωρις σπουδες σπικινγκ...

Ασχετα αν πιστευω ή οχι στα πτυχια, δυστυχως, η απαντηση ειναι ναι

Pan (dvs)
30/08/2016, 17:22
Ποτε δεν θεωρουσα σωστο να λεω σε καποιον τι να κανει.Προτιμω ομως να πω τι θα εκανα εγω.

Αν ειχαμε εγω και η γυναικα μου δουλεια που πιστευαμε οτι θα την εχουμε και για τα επομενα χρονια,δυσκολα θα το επαιρνα αποφαση.Αν φυσικα αυτες οι δουλειες το μονο που θα μας προσφερανε θα ητανε μονο τα απαραιτητα,τοτε θα μου εμπαιναν και δευτερες σκεψεις.

Σε πρωτη φαση και εφοσον ολα ητανε ευνοικα,θα πηγαινα μονος μου και εφοσον εβλεπα τις προοπτικες και οχι τι μου λεγανε οι αλλοι,θα τραβουσα και την οικογενεια.Παντα με την προυποθεση τα λεφτα που θα βγαζω να μου επιτρεπουνε να αποταμιευω το 20-30% απο αυτα.Γιατι αμα ο μισθος μου ητανε 7000 ευρω και αφαιροντας τα εκει εξοδα, μου εμενε ενα κατοσταρικο,να βρασω το εξωτερικο και την προκοπη του.

Αλλος ενας παραγοντας θα ητανε η ποιοτητα ζωης.Ουτε εμενα μου αρεσει ο Καρρας,αλλα αν ειναι να παω σε μια χωρα που το μονο που θα κανω ειναι να δουλευω,δεν ξερω ποσο θα επηρεαζε τον χαρακτηρα μου.Ο κοσμος εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο τον Ελληνα,αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας,πολυ τυπικοι και ψευτικοι για τα γουστα μου.

Ενα απο τα πολυ θετικα ειναι οτι αν ολα πηγαιναν καλα,το μελλον του παιδιου μου θα ητανε εξασφαλισμενο.Ελβετικο διαβατηριο και πιθανοτατα θα μιλαει 3-4 γλωσσες τις οποιες εδω θα πληρωνε να τις μαθει.Ασε που λογω θεσης,οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι πολλαπλασιες σε σχεση με αυτες της Ψωροκωσταινας.

Φυσικα σκεφτομαι ετσι τωρα.Πιθανοτατα αν ημουνα 20-25 χρονια νεοτερος να το εβλεπα αλλιως.Οπως και να χει ομως τον Ηπειρωτη ποτε δεν το φοβισε το αγνωστο.Πιθανοτατα θα την ειχα κανει.

atom_smasher
30/08/2016, 17:45
Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις ή τι θα κάνεις εκεί. Ελπίζω να είναι σωστή δουλειά και όχι τίποτα αρπακολα. Σε αυτή την περίπτωση θα σου έλεγα να μην πας ούτε για αστείο.
Είστε 3 άτομα τα οποία πρέπει να αλλάξουν όλες τους τις συνήθειες και το περιβάλλον τους.
Είστε έτοιμοι;
ότι γνωρίζατε εώς τώρα ως δεδομένο δεν θα ισχύει. Εαν πιστεύεις ότι μπορείτε και οι 3 να ανταπεξέλθετε στο περιβάλλον της Ελβετίας (μπες και διαβασε λίγο για τον τρόπο ζωής και τον καιρό για να πάρεις μια εικόνα τι θα αντιμετωπίσετε) και να ξεπεράσετε τις έλλειψη οικογενειας, φίλων και οικείου περιβάλλοντος τότε δοκιμασέ το. Είμαι της άποψης να μετανιώσεις για κάτι που έκανες και όχι για κάτι που δεν έκανες. Αλλά πάντα υπάρχει κόστος. Και όντως σαν την Ελλάδα πουθενά αν και αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό.
Πανος από Δανία.

SONone
30/08/2016, 18:02
αρκετοι δεν καταλαβενετε ή δεν διαβαζετε και μονο γραφετε προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
θα γραψω και εγω ενα περιστατικό που συνεβει σε εναν γνωστο μου..

ο Πανος μηχανικός πλοιων (ειχε απορρίψει πολλες δουλιες γιατι δεν ηθελε να ταξιδεύει γιατι ειχε καρδια η μανα του) οποτε δουλευε εδω σε ενα συνεργειο με αυτοκίνητα και επερνε καλα λεφτα. αν και τυχερος γιατι ειχε ακομα δουλεια μαζι με την κριση και την πτωση του μισθου του σταδιακα απο 1500 σε 700 επιδηνοθηκε και η κατάσταση της μητερας του. οπου δεν ειχε την καλύτερη νοσηλεία και γιατι δεν υπηρχαν τα λεφτα και γιατι το "δωρεαν" συστημα υγειας στην ελλαδα δεν λειτούργησε ή δεν επαρκούσε τελικα η μητερα του πεθανε.
ο Πανος λοιπον αφου ειχε φαει και την μειωση και την πικρα αυτη. κλείστηκε στον εαυτο του, ηταν σπιτι-δουλεια δουλεια -σπιτι. ουτε βολτες, ουτε καφε, ουτε σινεμα, ουτε τπτ..
αργοτερα γνωρισε την γυναικα του και μιας και ειχε και αυτη δουλεια ξεκίνησαν την ζωη τους. και τους κανουν προταση να παει σε μια εταιρια στο εξωτερικο χωρις να χρειαζετε να ταξιδευει με εδρα εκει και επισκευές, (μου διαφευγει η χωρα αλλα ηταν βόρια γιατι θυμαμε να λεει σιγα μην παω εκει 6 μηνες χιόνια) αλλα δεν πανε γιατι που θα αφηναν την ελλαδα, τους γονεις, ηθελαν να κανουν και παιδι οποτε ειπαν οχι.......
σε λιγο καιρο γεννιεται ο γιος τους. κατι δεν πηγε και πολυ καλα στην γενα το παιδι χρειαστηκε τρελη νοσηλεια επρεπε να παει στο εξωτερικό οποτε..... υποθήκες, δανεια, κτλπ κτλπ (για μια περίθαλψη που στην χωρα που θα πήγαινε ακομα και σαν ελληνας ηταν ΔΩΡΕΑΝ) το παιδι σώθηκε αλλα λογο ελλιπής θεραπείας εχει κατι χαζα μην βγενει πολυ στον ηλιο, μην αθλητε, μην τρεχει, μην τρωει το ενα και το αλλο.
ο φιλος μου ο Πανος λοιπον χρωστάει και θα χρωστάει, κινδυνεύει να χασει την δουλεια του, η γυναικα του ειναι ανεργη, ειναι συνεχεία σε μια μιζερη κατάσταση, και ουσιαστικα εχει μια πολυ χαμηλή ποιότητα ζωης, εχασε την μητερα του, παραλιγο το παιδι του, και ολλα αυτα γιατι επελεξε να μεινει στην ελλαδα..
αν ειχε φυγει ισως να μην ειχε ολλα αυτα (οικογένεια, παιδια) αλλα σιγουρα θα ειχε και μια 2 επιλογη που εδω πλεον δεν υπαρχει. οτι ζουμε ειναι μονοδρομος.

αν τον ρωτήσεις δεν θα σου απαντησει. θα παρει το οπλο και θα σε σημαδεύει μεχρι να μπεις στο αεροπλάνο.

και οποιος ειναι μαγκας να παει να του πει για ουρανους , ηλιους, Ελληνες και Αιλυνες , ιστορια και αλλες τετοιες βλακιες και καλα εκανε που έμεινε Ελλαδα και αν τελικά μας αξίζει να μας λενε τριτοκοσμικους οι ευρωπαιοι γιατι εν τελη ειμαστε.

zopas
30/08/2016, 18:14
Καλημέρα σε όλους.
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου, όντας τα τελευταία πέντε χρόνια στη Δανία.

Φύγαμε με την κοπέλα μου (και τώρα γυναίκα μου) λόγω μεγάλης μείωσης του μισθού μου το 2012 και μη σταθερής δουλειάς από μέρος της.
Όταν ήρθαμε, με περίμενε δουλειά, με μισθό που αρχικά φαινόταν ικανοποιητικός, αλλά όταν σιγά σιγά ανακαλύπταμε το κόστος ζωής (οι αρχικές πληροφορίες που είχαμε από άτομα που ήδη έμεναν εδώ αποδείχθηκαν λανθασμένες), είδαμε ότι τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ρόδινα.

Αρχίσαμε να "ανασαίνουμε" λίγο όταν βρήκε και αυτή κάτι part time. Είναι σίγουρο ότι αν υπήρχε παιδί, με ένα μισθό δεν θα τα βγάζαμε πέρα και θα είμασταν "εγκλωβισμένοι".

Τώρα, που σκεφτόμαστε και εμείς για παιδί, θα θέλαμε να μεγαλώσει στην Ελλάδα, οπότε υπάρχουν πάντα σκέψεις επιστροφής.
Να ξέρεις ότι μόνο η δουλειά και το κοινωνικό κράτος δεν αρκούν. Μπορεί να κάνουν τη ζωή σου πιο απλή, πιο εύκολη, πιο οργανωμένη, αλλά όσο περνάει ο καιρός δεν σου φτάνουν.

Χρειάζεσαι το "κάτι άλλο", τους φίλους (που δύσκολα θα κάνεις είτε από τη δουλειά, είτε από κάπου αλλού), την οικογένεια, τη βόλτα με το μηχανάκι (που εδώ στη Δανία είναι απαγορευτικό) ή ότι άλλο σε ευχαριστεί εσένα.

Για να μην μακρηγορώ, να ξέρεις ότι δεν θα είναι εύκολο. Θα έχει διαφορετικές δυσκολίες και προβλήματα από αυτές που έχεις στην Ελλάδα. Ζύγισέ τα και αποφάσισε.

Τέλος, επειδή πολλοί λένε "φύγε τώρα", "μην κοιτάξεις πίσω ξανά" κτλ, θα ήθελα να πω ότι "το γρασίδι πάντα φαίνεται πιο πράσινο στην άλλη πλευρά του φράχτη"...
Χωρίς να είναι πάντα...

Καλή συνέχεια σε ότι και αν αποφασίσεις.

Ειχα ζησει και εγω για λιγο και δουλεψει στο VAerlose...τι μου θυμισες..

astroman76
30/08/2016, 18:21
αυτα τα χαζα το οτι ο ελληνας περνα καλητερα ειναι για τιποτα ΔΥ με το κλασσικο 1000+ε στην ακρη καθε μηνα με δικο τους σπιτι και τιποτα γονεις/πεθερικα που δεν περνουν συνταξη ΟΓΑ :D

το να βλεπεις τον αλλο να πηνει καφε ολλη μερα δεν ειναι λαιφσταιλ ειναι καταντια για εμενα. ημουν 10 χρονια Αμερικη απο τα 21 μου και με το που γηρησα στην Ελλαδα το 2009 εφαγα μια πολυ καλη σφαλιαρα σε ολλα τα επιπεδα ετσι απο τοτε σκεφτομουν πως θα ξαναφηγω και το εκανα φετος.

Τι εχει η Ελλαδα που δεν το εχουν οι βοριοι? Θα ελεγα μονο τον καλο καιρο απο Οκτ μεχρι Απριλιο, μετα και εδω πανω μια χαρα ειναι χωρις τις 40ρες και 45ες, τι αλλο εχουν που δεν εχουμε εκει κατω

Συστημα που δουλεβει

Δρομους και οδικη παιδια

συστημα υγειας

προοπτικες για το μελλον

μπορω να γραψω κατεβατο αλλα αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να το καταλαβεις...


Η Ελλαδα εχει μονο το παρελθον της δηστηχως :(

atom_smasher
30/08/2016, 18:40
Που είσαι και λες ότι είναι μια χαρά στον Βορρά από τον Απρίλιο ως τον Οκτώβριο;
Sonone λεφτά όπου και αν έχεις μια χαρά περνάς...Δεν είναι το πρόβλημα το μέρος...τα φράγκα που έχεις να ξοδέψεις είναι.

p@nos
30/08/2016, 18:48
μια χαρα ειναι φιλε...μπορει να μην εχει χειμωνιατικες λιακαδες και ηλιο με δοντια, αλλα η θερμοκρασια ειναι οκ...μπορει να βρεχει αλλα κλειν...το να γυρισεις στην ελλαδα ειναι μια αυταπατη του εγκεφαλου...και οσα παιδια φυγαν απο κατσικοχωρια για να σπουδασουν σε πρωτευουσες μετα πολλοι γυρισαν πισω, ενω ειχαν δει τον ''πολιτισμο'', γυρισαν στα γιδια του πατερα τους...αλλο το τι εχεις συνηθησει και αναπολεις, αλλο τι ειναι καλυτερο...

ο μονος λογος για να μεινεις ελλαδα, ειναι να εχεις τπτ γονεις που να τους αγαπας και να ειναι σε προχωρημενη ηλικια, και να μη θες να τους αφησεις να πεθανουν μονοι τους...

τωρα η ερωτηση για το που ειναι καλυτερο να μεγαλωσει εναα παιδι, στην ελλαδα η στην ελβετια...μονο ρητορικη μπορει να ειναι...

Pan (dvs)
30/08/2016, 18:50
Μαγκες αυτο που εχω στην Ελλαδα και δεν θα το βρω σε κανενα κρατος,ειναι φιλαρακια,που οταν κοντευω να φλιπαρω παμε για κανα τσιπουρακι και μου παιρνουνε ολο το βαρος.

Μην ξεχνατε οτι ο σκυλος σε ενα σπιτι εχει τα παντα..στεγη,φαγητο,νερο,περιθαλψη,σιγουρο μελλον και αλλα πολλα.Παντα ομως ψαχνει την ευκαιρια να την κοπανησει για να βρει τους αλλους αληταμπουρες.Θα πεινασει,θα κρυωσει,θα τον κλωτσησουνε καναδυο,αλλα δεν θα χει κανεναν κεχαγια στο κεφαλι του.Και ολοι ξερουμε οτι εξω υπαρχουνε πολλοι πανω απο το κεφαλι σου και κανενας διπλα σου.

Ξερω τι θα μου πειτε,μην κανετε τον κοπο.

p@nos
30/08/2016, 19:11
δηλαδη στο εξωτερικο οι ανθρωποι δε κανουν φιλους?
και θα εχεις κεχαγια πανω απο το κεφαλι σου στο εξωτερικο και δεν εχεις στην ελλαδα?

Pan (dvs)
30/08/2016, 19:23
δηλαδη στο εξωτερικο οι ανθρωποι δε κανουν φιλους?
και θα εχεις κεχαγια πανω απο το κεφαλι σου στο εξωτερικο και δεν εχεις στην ελλαδα?

Αφου ειπα ξερω τι θα μου πειτε.Για ολα υπαρχει ο αντιλογος και ο καθενας εχει αλλες προτεραιοτητες.

Φιλους κανω παντου,αλλα σαν αυτους που εχω εδω οχι.Καποιοι αλλοι μπορει να τα καταφερνουνε καλυτερα.
Κεχαγιαδες σαν αυτους που εχω δει κατα καιρους εξω,εδω δεν εχω δει.

Ichigo
30/08/2016, 19:24
Οποιος σκεφτεται να μετακομισει εξωτερικο για εργασια αλλα ταυτοχρονα εχει σχηματισει -λανθασμενη- αποψη για τους "κακους και υποκριτες" ξενους να μην το επιχειρήσει καν να παει. Αν δε γυρισει πισω τρέχοντας έχοντας σπαταλησει χρόνο και χρημα το πολύ πολύ να γκετοποιηθει και να μην περάσει καθολου καλα. Το εξωτερικό θέλει ευελιξία στις αλλαγες και να τηρεις το "when in Rome do as the Romans do"...:wave2:

Corki
30/08/2016, 19:32
Αν με καποιο τροπο....οι εργασιακες συνθηκες στην Ελλαδα ηταν οι καλυτερες σε σχεση με βορεια Ευρωπη (μισθοι καλοι, εργασιακη προοπτικη και εξελιξη, πρωτοπορια, σεβασμος κτλ).....αλλα ολα τα αλλα ηταν τα ιδια με τωρα....χαλια παιδεια...χαλια υγεια...χαλια υποδομες, καμια αξιοκρατια κτλ.....ποσοι θα φευγατε απο αυτην την χωρα για μια καλυτερη ζωη για το παιδι σας αλλα με χαμηλοτερο μισθο για την τσεπη σας παρολο που θα υποστυριζε ενα αξιοπρεπες lifestyle?

p@nos
30/08/2016, 19:42
Αν με καποιο τροπο....οι εργασιακες συνθηκες στην Ελλαδα ηταν οι καλυτερες σε σχεση με βορεια Ευρωπη (μισθοι καλοι, εργασιακη προοπτικη και εξελιξη, πρωτοπορια, σεβασμος κτλ).....αλλα ολα τα αλλα ηταν τα ιδια με τωρα....χαλια παιδεια...χαλια υγεια...χαλια υποδομες, καμια αξιοκρατια κτλ.....ποσοι θα φευγατε απο αυτην την χωρα για μια καλυτερη ζωη για το παιδι σας αλλα με χαμηλοτερο μισθο για την τσεπη σας παρολο που θα υποστυριζε ενα αξιοπρεπες lifestyle?


φιλε αυτο που λες, ειναι το λιγοτερο ακυρο...και στη ζιμπαμπουε αμα πας η σε καμια φυλη του αμαζονιου και δωσεις σε εναν ντοπιο λεφτα κουστουμια αμαξια και τον φερεις στην ελλαδα, παλι στη πατριδα του θα θελε να γυρισει...και οι αλβανοι στην ελλαδα οι πιο πολλοι λεφτα πισω εστελναν για να γυρισουν καποια στιγμη, παροτι οι χωρες απο συνθηκες ειναι ιδιες, εδαφος φυση ιδια. Οπου μαθαινεις θες να πας, η ελλαδα απλα με το οτι εγιναν ολα σκατα, ακομα και εργασια, χρηματα, ο ανθρωπος πλεον δεν εχει επαρκες βιοτικο επιπεδο εδω...

οκ στην ελλαδα με λεφτα ζεις παρα το σκατα κρατος, τα σκατα νοσοκομεια, τα σκατα σχολεια, υπαρχουν ιδιωτικα ολα οποτε τη βγαζεις λαδι....οποτε ναι, η ελλαδα ειναι μια γαματη χωρα να ζεις αμα εχεις λεφτα, και μπορεις να κανεις ζωη βασιλια, τι εχει να λεει αυτο?

και αμα εχεις παιδι και παθει τιποτα θα ανοιγεις γκρουπακια στο fb να ζητας βοηθεια...μερικοι υπερεκτιματε τον ηλιο, τα τσιπουρα, τους φιλους που στην πρωτη μαλακια/παρεξηγηση θα σε κλασουν, και δε ξερω και γω τι, και βαζετε σε δευτερη μοιρα βασικα πραγματα οπως κοινωνικο κρατος, προνοια ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη εργασιακα δικαιωματα εκπαιδευτικο συστημα και ενα σωρο αλλα

Corki
30/08/2016, 19:55
αρχηγε μου....cool ur jets..... δεν ηθελα να χτυπησω νευρο.........σρυ

Και εμενα με ενοχλει εδω....αλλα δεν πιστευεω οτι δεν φταιω κιολας που ειναι ετσι η κατασταση.

Επισης πιστευω οτι υπερεκτιμας τους "εξω" αλλα δικαιωμα σου στην τελικη.

atom_smasher
30/08/2016, 21:21
φιλε αυτο που λες, ειναι το λιγοτερο ακυρο...και στη ζιμπαμπουε αμα πας η σε καμια φυλη του αμαζονιου και δωσεις σε εναν ντοπιο λεφτα κουστουμια αμαξια και τον φερεις στην ελλαδα, παλι στη πατριδα του θα θελε να γυρισει...και οι αλβανοι στην ελλαδα οι πιο πολλοι λεφτα πισω εστελναν για να γυρισουν καποια στιγμη, παροτι οι χωρες απο συνθηκες ειναι ιδιες, εδαφος φυση ιδια. Οπου μαθαινεις θες να πας, η ελλαδα απλα με το οτι εγιναν ολα σκατα, ακομα και εργασια, χρηματα, ο ανθρωπος πλεον δεν εχει επαρκες βιοτικο επιπεδο εδω...

οκ στην ελλαδα με λεφτα ζεις παρα το σκατα κρατος, τα σκατα νοσοκομεια, τα σκατα σχολεια, υπαρχουν ιδιωτικα ολα οποτε τη βγαζεις λαδι....οποτε ναι, η ελλαδα ειναι μια γαματη χωρα να ζεις αμα εχεις λεφτα, και μπορεις να κανεις ζωη βασιλια, τι εχει να λεει αυτο?

και αμα εχεις παιδι και παθει τιποτα θα ανοιγεις γκρουπακια στο fb να ζητας βοηθεια...μερικοι υπερεκτιματε τον ηλιο, τα τσιπουρα, τους φιλους που στην πρωτη μαλακια/παρεξηγηση θα σε κλασουν, και δε ξερω και γω τι, και βαζετε σε δευτερη μοιρα βασικα πραγματα οπως κοινωνικο κρατος, προνοια ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη εργασιακα δικαιωματα εκπαιδευτικο συστημα και ενα σωρο αλλα

πάντως στην δανία κάνεις και τον σταυρό σου μια φορά πριν μπεις στον γιατρό, πιστεύεις δεν πιστεύεις...Τα φάρμακα τα πληρώνεις. Ταμείο ανεργίας το πληρώνεις. εκπαιδευτικό σύστημα μέσω των ΦΟΡΩΝ όπως και τα υπόλοιπα. τέσπα. καληνύχτα.

nobody
30/08/2016, 21:43
Μείναμε τρία χρόνια περίπου με την οικογένεια αν και όχι στην γερμανόφωνη αλλά στην γαλλόφωνη. Ότι θες γενικά για Ελβετία ρώτα, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ

Δίχως διάθεση να παρεξηγηθώ με κάποιον απλά θα πρότεινα να λέμε, όπως σε κάθε τοπικ εξάλλου, όσοι έχουμε μείνει στο εξωτερικό και πιο ειδικά στην χώρα που θέλει να μάθει ο καθένας. Αυτό το λέω διότι θεωρώ ότι αν δεν έχεις ζήσει κάπου δεν μπορείς να ξέρεις πραγματικά πως είναι ( εκτός αν έχεις ξέρω γω τα αδέρφια σου εκεί και σου τα λένε πρώτο χέρι)

Δεινόσαυρος
30/08/2016, 21:49
Οποιος σκεφτεται να μετακομισει εξωτερικο για εργασια αλλα ταυτοχρονα εχει σχηματισει -λανθασμενη- αποψη για τους "κακους και υποκριτες" ξενους να μην το επιχειρήσει καν να παει.

Αν δε γυρισει πισω τρέχοντας έχοντας σπαταλησει χρόνο και χρημα το πολύ πολύ να γκετοποιηθει και να μην περάσει καθολου καλα. Το εξωτερικό θέλει ευελιξία στις αλλαγες και να τηρεις το "when in Rome do as the Romans do"...:wave2:

+1000000!!

Φίλε τα είπες όλα. Και με έβγαλες από τον κόπο να γράψω σεντόνι.
Με ο,τι μυαλά θα πας, αναλόγως και θα περάσεις.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.

johnpan
30/08/2016, 22:20
Μείναμε τρία χρόνια περίπου με την οικογένεια αν και όχι στην γερμανόφωνη αλλά στην γαλλόφωνη. Ότι θες γενικά για Ελβετία ρώτα, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ

Δίχως διάθεση να παρεξηγηθώ με κάποιον απλά θα πρότεινα να λέμε, όπως σε κάθε τοπικ εξάλλου, όσοι έχουμε μείνει στο εξωτερικό και πιο ειδικά στην χώρα που θέλει να μάθει ο καθένας. Αυτό το λέω διότι θεωρώ ότι αν δεν έχεις ζήσει κάπου δεν μπορείς να ξέρεις πραγματικά πως είναι ( εκτός αν έχεις ξέρω γω τα αδέρφια σου εκεί και σου τα λένε πρώτο χέρι)

Σε ευχαριστώ, θα σε ενοχλήσω σε π.μ. Είναι σωστό αυτό που λες, καμία σχέση η Ελβετία με π.χ. Δανία για την οποία είχα κι εκεί κάνει έρευνα και δεν το σκέφτομαι καν. Ακόμα και μέσα στην Ελβετία λόγω καντουνιών και γλωσσων υπάρχουν πολύ μεγαλες διαφορές...

nobody
30/08/2016, 22:25
Υπάρχουν όπως λες διαφορές όπως πχ στον μισθό, στις αργίες,στις εκπαιδευτικες βαθμίδες του σχολείου κτλ κτλ.όμως στην νοοτροπία των Ελβετων μεγάλες διαφορές δεν θα βρεις.πιο ανοιχτοί ας το πούμε ίσως είναι οι της Γενεύης

astroman76
30/08/2016, 22:53
Που είσαι και λες ότι είναι μια χαρά στον Βορρά από τον Απρίλιο ως τον Οκτώβριο;
Sonone λεφτά όπου και αν έχεις μια χαρά περνάς...Δεν είναι το πρόβλημα το μέρος...τα φράγκα που έχεις να ξοδέψεις είναι.

μηλησα για Ελλαδα οτι εχει καλητερο καιρο απο βορια αυτους τους μηνες.. μετα καλα ειναι και εδω πανω αν και στο βρεγμενο εδω κραταει οπως η καλη στεγνη ελληνικη ασφαλτος...

AristidisZ
31/08/2016, 20:49
Πάντως η Ελβετία (Ζυρίχη) δεν έχει τις κοινωνικές παροχές που νομίζουν πολλοί
έχει εξαιρετικές υπηρεσίες και μισθούς ικανούς να τις αγοράσουν
τα υπόλοιπα όταν είμαι σε pc

nobody
31/08/2016, 22:16
Κάπου τις έχει κάπου δεν τις έχει. Η ασφάλιση είναι ιδιωτική βασικά οπότε εκεί έχεις δίκιο ότι μπορείς να αγοράσεις τις παροχές αλλά από την άλλη δικαιούσαι επιδόματος ανεργίας για ένα χρόνο ίσο με το 80 τοις εκατό του μισθού σου,υπό προϋποθέσεις βέβαια...

johnpan
01/09/2016, 10:29
Πάντως η Ελβετία (Ζυρίχη) δεν έχει τις κοινωνικές παροχές που νομίζουν πολλοί
έχει εξαιρετικές υπηρεσίες και μισθούς ικανούς να τις αγοράσουν
τα υπόλοιπα όταν είμαι σε pc

Προς μεγάλη μου έκπληξη πληροφορήθηκα ότι η Γερμανία έχει περισσότερες κοινωνικές παροχές από την Ελβετία! Επίσης, ενώ οι δείκτες λένε πως έχει καλό work/life balance, κάτι που λόγω οικογένειας με απασχολεί πολύ, οι περισσότεροι με τους οποίους έχω μιλήσει στον ιδιωτικό τομέα φαίνεται να μην είναι ικανοποιημένοι. Ενώ δηλαδή πληρώνεται η υπερωρία, είναι και πολύ συχνό φαινόμενο με αποτέλεσμα εκτός Σαββατοκύριακου ουσιαστικά να μην υπάρχει και πολλή ζωή.

amyroukai
01/09/2016, 10:39
Σοβαρά τώρα.

Διαβάζω μερικούς και απορώ.

Εδώ που είστε, όπου μένετε δηλαδή ο καθ' ένας, είστε κάθε βράδυ έξω; Όχι μπουζούκια που γράφτηκε πριν, έστω συνοικιακό μπαράκι. Και εδώ ΣΚ δεν βγαίνουμε κατά κανόνα; Μάλλον, πιο σωστά, Παρασκευή ή/και Σάββατο βράδυ; Και πέρα από τον χρόνο (γιατί το 8ωρο παίζει μόνο στο δημόσιο), λεφτά για κάθε μέρα έξω, πόσοι έχουν; Κέφι για κάθε μέρα έξω πόσοι οικογενειάρχες βρίσκουν (με μικρά παιδιά, έστω);