PDA

View Full Version : Πείτε τη γνώμη σας για το Er - 5 - Kawasaki



ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 07:32
Όσοι το έχουν ας πουν τη γνώμη τους για αυτή τη μηχανή. Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία απο μη κατόχους που έχουν ασχοληθεί με την ER-5 είναι άκρως ευπρόσδεκτη .

:D
:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 07:40
Φωτογραφία . :p


28105

Konti
15/11/2005, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Φωτογραφία . :p


ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΗ ΜΟΤΟ! ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ! ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ! ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ.....

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ HONDA CB 500, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Konti
15/11/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΗ ΜΟΤΟ! ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ! ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ! ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ.....

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ HONDA CB 500, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!


Α! ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ- 730 EUR!!!
(ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ)

gdevelek
15/11/2005, 08:46
Φέτος αν δεν κάνω λάθος έρχεται το ER-6 που είναι πολύ πιο όμορφο, ειδικά το γυμνό.

Konti
15/11/2005, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φέτος αν δεν κάνω λάθος έρχεται το ER-6 που είναι πολύ πιο όμορφο, ειδικά το γυμνό.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!

ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 09:01
Έχει πολύ διαφορά το ταμπούρο από το δισκόφρενο ; Αν δεν έχει διαφορά μεγάλη στο φρενάρισμα με αφήνει αδιάφορο το αισθητικό μέρος της υπόθεσης.

Βασικά είναι η τιμή του που με βάζει σε σκέψεις να αγοράσω αυτό και όχι το CBF250 :a8:

gdevelek
15/11/2005, 09:17
To ER-6 είναι πολύ πιο σύγχρονης τεχνολογίας γενικά από το ER-5 και σαφώς πιο γρήγορο, και ναι το ταμπούρο έχει σημαντική διαφορά από το δισκόφρενο.

Αν πάρεις er-5 θα το παντρευτείς κα-νο-νι-κά, σε σχέση με το 6 δεν πιάνει μία και θα αναγκαστείς να το σκοτώσεις.

Και το λέω αυτό τη στιγμή που και πρίν εμφανιστεί το 6, το 5 είχε σοβαρό πρόβλημα μεταπώλησης.

Konti
15/11/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Έχει πολύ διαφορά το ταμπούρο από το δισκόφρενο ; Αν δεν έχει διαφορά μεγάλη στο φρενάρισμα με αφήνει αδιάφορο το αισθητικό μέρος της υπόθεσης.

Βασικά είναι η τιμή του που με βάζει σε σκέψεις να αγοράσω αυτό και όχι το CBF250 :a8:


ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΚΑΠΩΣ!

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΑ 80-90 ΚΛΜ. ΑΝ ΠΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ)-ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-

Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ 50+ HP ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑΜΠΟΥΡΟ?

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΑΧΡΗΣΤΗ ΑΛΛΑ ΕΦ' ΟΣΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ) ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΤΙΜΗ (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ε 700 ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ-ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ).

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟ HONDA ΠΑΝΤΩΣ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ-ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ 2 ΜΟΤΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ).
;) ;) ;)

$py
15/11/2005, 09:46
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11067&highlight=%2AER5%2A



To exei o ksaderfos mou kai einai arketa ikanopoiimenos (kanei arketa xiliometra tin imera (aerodromio) ). Einai aksiopisto mixanaki kai mporeis na kaneis aneta mikra taksidakia.
To mono kako einai oti to pantreuese, alla den einai aparetita meionextima auto. Min se provlimatizei to tabouro, stis mikres taxitites i diafora tou me to diskofreno den einai poly megali.


Tha to protimousa se sxesi me to cb alla se sxesi me to ER-6 an se pernei oikonomika protimise to.

ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 10:07
Βασικά το θέμα είναι οικονομικό. Ήδη ξεπερνάω το προυπολογισμό μου πηγαίνοντας (αν το κάνω τελικά) από cbf250 σε er-5 (500cc). Αν τελικά πάω από τα 4000 του cbf στα 5300 του er κάπως θα το χωνέψω αλλά να πάω στα 6000 :dizzy: βγαίνει από τις οικονομικές μου δυνατότητες.

Αληθινά αυτό αν το πάρω θα το κρατήσω. Το θέλω για να κάνω και κάποια ταξιδάκια επαρχία(350xlm). Άν όμως μου λέτε ότι μετά τα 90-100 έχω πρόβλημα με το ικανοποιητικό φρενάρισμα ... ε αυτό με ανησυχεί πολύ. :sad:

gdevelek
15/11/2005, 10:31
Με δεδομένα τα οικονομικά σου θα κοιτούσα προς μεταχειρισμένο fzs600 & hornet, τα οποία έχουν πέσει αρκετά φέτος και παίρνεις μοντέλο 2001+ με τα χρήματα που διαθέτεις.

Αν πάλι θες οπωσδήποτε καινούριο, βάλε καμιά δόση παραπάνω και πάρε το er-6, κοίταξε το πρόσφατο thread στο φόρουμ και θα το εκτιμήσεις.

slacker
15/11/2005, 10:44
Προσωπικά, προτιμώ το Suzuki gs500 στα λεφτά αυτά. Είναι ελαφρώς πιο σύγχρονο και ποιοτικό, τουλάχιστον από απόψεις που έχω συγκεντρώσει.


28111

ΙΠΠΕΑΣ
15/11/2005, 10:52
Σε αυτό όμως δεν βλέπω ψυγείο :sick:

gdevelek
15/11/2005, 10:57
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10307

slacker
15/11/2005, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Σε αυτό όμως δεν βλέπω ψυγείο :sick:

Είναι αερόψυκτο. Δές εδώ: http://www.suzuki.gr/moto/technical.php?nm=GS%20500&id=00047

Konti
15/11/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Με δεδομένα τα οικονομικά σου θα κοιτούσα προς μεταχειρισμένο fzs600 & hornet, τα οποία έχουν πέσει αρκετά φέτος και παίρνεις μοντέλο 2001+ με τα χρήματα που διαθέτεις.

Αν πάλι θες οπωσδήποτε καινούριο, βάλε καμιά δόση παραπάνω και πάρε το er-6, κοίταξε το πρόσφατο thread στο φόρουμ και θα το εκτιμήσεις.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ gdevelek ΕΝΑ FZR Η' ΕΝΑ HORNET (2002)ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ- ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4,500 ΤΟ ΠΟΛΥ 5,000 ΕΥΡΩ- ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-!

ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ! ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΜΟΤΟS!

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΑΝΤΩΣ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ!!

;) ;) ;)

fire
15/11/2005, 12:11
δεν ξερω τι λεει, απλα σε κατι διαφημισεις ειχα δει το cagiva river 500 καινουργιο με 4400..πολυ καλα φρενα(4πιστονη μπροστα) με 320 δισκο και δισκοφρενο πισω...φαινετει πολυ ομορφο αλλα φανταζομαι για μεταπωληση...τεσπα ριξε μια ματια και σε αυτο
http://www.motoreport.com/fichas/Cagiva_River500.htm



http://www.fagesportes.hpg.ig.com.br/Cagiva-river500.jpg

johnpan
15/11/2005, 13:07
gs500 και ER500 είναι στην ίδια μοίρα, μηχανάκια που τα παντρεύεσαι. Ποιοτικά το Suzuki είναι καλύτερο. Αν δε μπορείς να πας πιο πάνω σε λεφτά, και αν δε θες να κοιτάξεις για ονοφάκια μονοκύλινδρα (καλύτερες μηχανες στα ίδια λεφτα, μεταχείρες αλλά με καλύτερη μεταπώληση), τότε πάρε το gs500.

Εγώ όμως θα κοιτούσα για κανένα μεταχειρισμένο GS 650. To BMW λέω!

SeNNinhA
15/11/2005, 13:32
Με 4-5000 βρίσκεις πολύ καλύτερα και ασφαλέστερα μηχανάκια από το ER (μεταχειρισμένα). Και μάλιστα μοντέλα που παρότι μεταχειρισμένα έχουν δυνατότητα επαναπώλησής τους. Δεν θα έπαιρνα ER καινούργιο με τίποτα.

Hornet, Fazer, BMW 650 GS, κλπ αξίζουν περισσότερο τα χρήματά σου σαν μεταχειρισμένα και δεν βγάζουν και προβλήματα ούτε με τα χρόνια ούτε και με τα χιλιόμετρα.


πχ.

ρίξε μια ματιά στις αγγελίες και εδώ

HORNET 4.500Ε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15017)

ΙΠΠΕΑΣ
19/11/2005, 10:24
Φ Ω Τ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Ε Σ


28456

ΙΠΠΕΑΣ
19/11/2005, 10:26
:p :p :p :p :p :p :p


28457

ΙΠΠΕΑΣ
19/11/2005, 10:26
:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p


28458

ΙΠΠΕΑΣ
19/11/2005, 10:27
:D :D :D :D :D :D :D


28460

ΙΠΠΕΑΣ
19/11/2005, 10:37
:p :p :p :p :p


28462

Δίκυκλος
22/11/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΚΑΠΩΣ!

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΑ 80-90 ΚΛΜ. ΑΝ ΠΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ)-ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-

Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ 50+ HP ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑΜΠΟΥΡΟ?

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΑΧΡΗΣΤΗ ΑΛΛΑ ΕΦ' ΟΣΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ) ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΤΙΜΗ (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ε 700 ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ-ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ).

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟ HONDA ΠΑΝΤΩΣ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ-ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ 2 ΜΟΤΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ).
;) ;) ;)


Τα 80-90 ΚΜ με πεντακοσάρα μηχανή είναι παιχνιδάκι και εφόσον δεν δοκίμασες πάνω απ' αυτά τα χιλιόμετρα δεν μπορείς και να αμφιβάλλεις για τα φρένα του. Δεν έχω καβαλήσει τη συγκεκριμένη αλλά πιστεύω ότι ταξιδεύεις άνετα 140+ οπότε τα φρένα πρέπει να είναι αρκούντως ικανοποιητικά για μικρότερες ταχύτητες.

Φίλε Ιππέα, νομίζω πως για τα ταξιδάκια που λες σε καλύπτει απόλυτα το ΕR-5. Σου μιλάει τύπος που έχει κάνει Θεσσαλονίκη-Καβάλα με 90άρα πάπια. Παλιά πηγαίνανε Γερμανία και αλλού με καρούλια. Αν δε βρεις κάτι που να γουστάρεις περισσότερο σε μεταχειρισμένο είναι καλή επιλογή.

Konti
22/11/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Τα 80-90 ΚΜ με πεντακοσάρα μηχανή είναι παιχνιδάκι και εφόσον δεν δοκίμασες πάνω απ' αυτά τα χιλιόμετρα δεν μπορείς και να αμφιβάλλεις για τα φρένα του. Δεν έχω καβαλήσει τη συγκεκριμένη αλλά πιστεύω ότι ταξιδεύεις άνετα 140+ οπότε τα φρένα πρέπει να είναι αρκούντως ικανοποιητικά για μικρότερες ταχύτητες.

Φίλε Ιππέα, νομίζω πως για τα ταξιδάκια που λες σε καλύπτει απόλυτα το ΕR-5. Σου μιλάει τύπος που έχει κάνει Θεσσαλονίκη-Καβάλα με 90άρα πάπια. Παλιά πηγαίνανε Γερμανία και αλλού με καρούλια. Αν δε βρεις κάτι που να γουστάρεις περισσότερο σε μεταχειρισμένο είναι καλή επιλογή.


ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ (ΜΙΚΡΕΣ) ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ! ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Δίκυκλος
22/11/2005, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ (ΜΙΚΡΕΣ) ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ! ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Οκ

ΙΠΠΕΑΣ
22/11/2005, 17:31
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ουσιαστικά εγώ θέλω το er-5 περισσότερο όχι για τις ροπές και τις τελικές του αλλά για να μπορώ να πάω 150-250χλμ απόσταση σερί και να ξέρω ότι το εργαλείο δεν θα πάθει ζημιά όπως θα πάθαινε το CBF250 αν του έκανα κάτι τέτοιο. Η μέγιστη ταχύτητα που θα φτάνω σε τέτοια ταξιδάκια(σπάνια όμως) θα είναι 120-130 και μέση ταχύτητα κάπου στα 80-90.

Φοβάμαι ότι οποιο 250αρι πάρω θα πάθει ζημιά στα ταξίδια αν και θα ήταν πιο εξυπηρετικό μέσα στην Αθήνα.

Δίκυκλος
22/11/2005, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ουσιαστικά εγώ θέλω το er-5 περισσότερο όχι για τις ροπές και τις τελικές του αλλά για να μπορώ να πάω 150-250χλμ απόσταση σερί και να ξέρω ότι το εργαλείο δεν θα πάθει ζημιά όπως θα πάθαινε το CBF250 αν του έκανα κάτι τέτοιο. Η μέγιστη ταχύτητα που θα φτάνω σε τέτοια ταξιδάκια(σπάνια όμως) θα είναι 120-130 και μέση ταχύτητα κάπου στα 80-90.

Φοβάμαι ότι οποιο 250αρι πάρω θα πάθει ζημιά στα ταξίδια αν και θα ήταν πιο εξυπηρετικό μέσα στην Αθήνα.


Πάντως ένα 250άρι και δη Honda δεν πρόκειται να χαλάσει με χαλαρά ταξιδάκια με περίπου 100 την ώρα. Απλά θα είναι απείρως πιο άβολο απο ένα 500άρι και θα ζοριστεί λιγάκι. Και με το 500άρι με 80-90 θα σέρνεσαι στην κυριολεξία και θα ανεβάζεις στάνταρ χωρίς δράματα 140 για να λειτουργεί καλύτερα και να μη "κρεμάει".
Σκέψου το καλά πάντως νομίζω πως για 5 χιλιάρικα λέει τρελά για ένα σχετικά άπειρο αναβάτη (για καινούργιο πάντα).

ΙΠΠΕΑΣ
22/11/2005, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Πάντως ένα 250άρι και δη Honda δεν πρόκειται να χαλάσει με χαλαρά ταξιδάκια με περίπου 100 την ώρα.

Για πόσα χιλιόμετρα θα ταξίδευες εσύ σερί με ένα CBF250 ; Εγώ ουσιαστικά θα ήθελα να πάω μέχρι την Τρίπολη σερί !! Μπορεί το CBF250 να πάει σερί χωρίς να βγάλει μηχανικό πρόβλημα ;

Δίκυκλος
22/11/2005, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Για πόσα χιλιόμετρα θα ταξίδευες εσύ σερί με ένα CBF250 ; Εγώ ουσιαστικά θα ήθελα να πάω μέχρι την Τρίπολη σερί !! Μπορεί το CBF250 να πάει σερί χωρίς να βγάλει μηχανικό πρόβλημα ;

Άμα πας χαλαρά no problem. Πρώτα θα χαλαστείς εσύ, αυτό είναι σίγουρο! Θέλει πάρα πολύ υπομονή και κώλο σιδερένιο. Ούτως ή άλλως δεν είναι φτιαγμένο για μεγάλες αποστάσεις όμως οπότε (σωστά) κοιτάς πιο ψηλά.

ΙΠΠΕΑΣ
22/11/2005, 18:57
Απο κατανάλωση καυσίμου μέσα στην Αθήνα, θα έχει πολύ διαφορά από το CBF250; Κάνω πολλά χλμ στο λεκανοπέδιο. :rolleyes:

Δίκυκλος
22/11/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Απο κατανάλωση καυσίμου μέσα στην Αθήνα, θα έχει πολύ διαφορά από το CBF250; Κάνω πολλά χλμ στο λεκανοπέδιο. :rolleyes:

Το CBF τι καίει; Καμιά 20 στο λίτρο;

Εμπειρικά πιστεύω πως το ER5 θα κάνει στάνταρ 3-4 χλμ στο λίτρο λιγότερα με λογική χρήση. Δε νομίζω να σε προβληματίσει η κατανάλωση πάντως ειδικά αν το χρειάζεσαι πραγματικά για έξω. Όταν (αν) έρθει η ώρα να πάρεις αμάξι τότε θα προβληματιστείς με την κατανάλωση :D

oulas
24/11/2005, 22:58
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ουσιαστικά εγώ θέλω το er-5 περισσότερο όχι για τις ροπές και τις τελικές του αλλά για να μπορώ να πάω 150-250χλμ απόσταση σερί και να ξέρω ότι το εργαλείο δεν θα πάθει ζημιά όπως θα πάθαινε το CBF250 αν του έκανα κάτι τέτοιο.

Tι λες βρε προδοτη που θα χαλασει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχω παει 4 ταξιδια Αθηνα Ζακυνθο με μια η δυο 10λεπτες στασει καλοκαιρι, 300 χλμ αποσταση και δεν επαθε τιποτα με 120 χλμ ωρα.

Επιση εχω παει 3 φορες Β εβοια, εγω και αλλα CBF250 του forum, με 400 χλμ πανω κατω, μονημερο και δεν επαθε τπτ. Επιση και δικαβαλο εχω παει Β Ευβοια. Συνεπως δεν εχει προβλημα στα ταξιδια. Αλλα κουσουρια εχει και τα ξερεις. Δεν χαλαει ομως αμα πας ταξιδι.

Και να παρει μηχανη 500 αρα για να πηγαινεις 80-90; Μην το πεις πουθενα, κανεις δεν θα σ επιστεψει.

Μεσα στην πολη δεν υπαρχει μηχανακι, με τοσο κοψιμο στο τιμονι, οπως το cbf250, χαμηλη και τοσο καταναλωση.

geopitt
25/11/2005, 10:00
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΝΑΙ ΤΟ GS500f.ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ
,ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ,ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ,ΜΑΚΡΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ 500ΑΡΙΑ.


29126

johnpan
25/11/2005, 10:29
Πράγματι πολύ όμορφο το φερινάτο GS αλλά άμα το δεις από κοντά και δη από τη θέση οδήγησης ξενερώνεις με το πρόχειρο μοντάρισμα των πλαστικών και τα μεγάλα κενά τους, να φανταστείς μπορείς να δεις το φτερό της μπροστινής ρόδας!

Οσο για τους φόβους σου για ταξιδάκι ΙΠΠΕΑ, πραγματικά κανένα πρόβλημα, ούτε καν άνεσης. Δεν πιστεύω ότι ένα γυμνό 500άρι σαν αυτά που συζητάμε -εκτός από το cbf500- θα είναι πιο ξεκούραστο από το 250άρι, η σέλα του έιναι πολύ καλή.

Στο κόστος μη σκέφτεσαι μόνο τι καίει, αλλά και το σέρβις που νομίζω θα είναι κάτω από τα μισά για το 250 αφού έχει τους μισούς κιλίνδρους, μπουζί, κλπ, αλλά είναι και πιο καινούριο...

Να μην πούμε για την πόλη....

----

Δεν το κρύβω ότι στη θέση σου θα προτιμούσα και εγώ ένα 500 ή ακόμα και το νεό ΕR6, αλλά από τις δικές σου απαιτήσεις όπως τις περιγράφεις, δείχνει να σου κάνει περισσότερο το 250.

Anyway, αν μπορέσεις να ξεπεράσεις το φράγμα των 4000ε εγώ θα σου πρότεινα το suzuki GS πολύ πιο όμορφο.

Σε μπέρδεψα ε?
:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2: