PDA

View Full Version : geia sou re troxonome me ta oraia sou......



tzimidis
31/08/2016, 22:41
Μοίραζε σήμερα κλήσεις η τροχαία στο αεροδρόμιο.
τροχαία σπάτων.
καμια 30αρια mixanakia/aytokinita sti seira.
10 me 12 to proi.

μονο που ο τροχαίος δεν ήξερε ότι ο αύγουστος έχει 31 μέρες και έγραψε ημερομηνία βεβαίωσhς παράβασhs 1 σεπτεμβρίου.

Θεωρώ ότι είναι άκυρη.
λογιkα αποδεικνύεται και αύριο από το όνομα και την ώρα.
το θέμα είναι ποιος τρέχει μέχρι τα σπάτα πρωινιάτικα........

7Tolis
31/08/2016, 22:49
πήγαινε μια ώρα πριν απο την αναγραφόμενη ώρα στη κλήση να μείνει ο διοικητής με ανοιχτό το στόμα.
Αν σε ρωτήσει πως εγινε αυτό,πες πως ειχες βγάλει βόλτα τη ντελόριαν.

tzimidis
31/08/2016, 23:02
Tha pao na zitiso lefta, giati efoson einai 40 € i klisi, ama tin pliroseis entos 10 imeron paei 50% fthinotera,
opote logika ama pas PRIN tin ora tis, den tha einai pistotiko to ypoloipo?

i tha tin pliroso alla tha zitiso bebaiosi oti tha einai dorean i epomeni.

fantazomai simera to organo tha pige olo xara oti gemise to mplokaki, kai ayrio tha trexei kai den tha ftanei.
kala na pathei. Emena me egrapse giati stis 11.00 to proi i skia tis mixanis mallon epefte ekso apo tin nomimi perioxi parking.

cityfly
01/09/2016, 08:36
Γενικά στο αεροδρόμιο το έχουν ξεφτυλίσει. Και με τα αμάξια βλακείες κάνουν. Έχουν δωρεάν το πρώτο τέταρτο στο μικρής διάρκειας και υπάρχει κι ο χώρος για τη στάση, επιτρέπουν στα αμάξια να αράζουν με τις ώρες σε αυτό το χώρο κλειδωμένα και άδεια κι έρχοντα και γκρινιάζουν σε όσους είναι σταματημένοι αλλά μέσα στο αμάξι σε διπλή σειρά αντί να φροντίζουν να μη παρατάνε τα άλλα αμάξια άδεια. Ας κάνουν δωρεάν το μικρής διάρκειας για μισή ώρα και να επιτρέπουν αμάξια στην ευθεία μόνο με οδηγό μέσα.

road spirit
01/09/2016, 10:34
Μοίραζε σήμερα κλήσεις η τροχαία στο αεροδρόμιο.
τροχαία σπάτων.
καμια 30αρια mixanakia/aytokinita sti seira.
10 me 12 to proi.

μονο που ο τροχαίος δεν ήξερε ότι ο αύγουστος έχει 31 μέρες και έγραψε ημερομηνία βεβαίωσhς παράβασhs 1 σεπτεμβρίου.

Θεωρώ ότι είναι άκυρη.
λογιkα αποδεικνύεται και αύριο από το όνομα και την ώρα.
το θέμα είναι ποιος τρέχει μέχρι τα σπάτα πρωινιάτικα........

σε ποιό σημείο στο αεροδρόμιο, είναι εύκολο να μας πεις?
πχ αφίξεις, στο κάτω επίπεδο εκεί που ειναι σειρά ένας όχλος απο μοτο, εκεί έγραφαν?

sergiosm
01/09/2016, 10:42
Γενικά στο αεροδρόμιο το έχουν ξεφτυλίσει. Και με τα αμάξια βλακείες κάνουν. Έχουν δωρεάν το πρώτο τέταρτο στο μικρής διάρκειας και υπάρχει κι ο χώρος για τη στάση, επιτρέπουν στα αμάξια να αράζουν με τις ώρες σε αυτό το χώρο κλειδωμένα και άδεια κι έρχοντα και γκρινιάζουν σε όσους είναι σταματημένοι αλλά μέσα στο αμάξι σε διπλή σειρά αντί να φροντίζουν να μη παρατάνε τα άλλα αμάξια άδεια. Ας κάνουν δωρεάν το μικρής διάρκειας για μισή ώρα και να επιτρέπουν αμάξια στην ευθεία μόνο με οδηγό μέσα.

Αυτό όμως προϋποθέτει ... κοινή λογική.

Κάτι που λείπει από αυτή τη χώρα ...

tzimidis
01/09/2016, 15:55
σε ποιό σημείο στο αεροδρόμιο, είναι εύκολο να μας πεις?
πχ αφίξεις, στο κάτω επίπεδο εκεί που ειναι σειρά ένας όχλος απο μοτο, εκεί έγραφαν?

Ekei, ekei.
Alla eixe pesimo kai epano, stis anaxoriseis.

MG-KTiNoS
01/09/2016, 16:01
. Ας κάνουν δωρεάν το μικρής διάρκειας για μισή ώρα και να επιτρέπουν αμάξια στην ευθεία μόνο με οδηγό μέσα.

Γερμανός και ΤΖΑΜΠΑ δε μπάιζει παμ παρακάτω....

road spirit
02/09/2016, 17:40
Ekei, ekei.
Alla eixe pesimo kai epano, stis anaxoriseis.

Πάνω το καταλαβαίνω.
Αλλά κάτω? αφού εκεί είναι επισήμως οριοθετημένος χώρος για πάρκινγκ μοτό :
365170

τι μαλάκες ...

nikos_abel
02/09/2016, 18:23
πήγαινε μια ώρα πριν απο την αναγραφόμενη ώρα στη κλήση να μείνει ο διοικητής με ανοιχτό το στόμα.
Αν σε ρωτήσει πως εγινε αυτό,πες πως ειχες βγάλει βόλτα τη ντελόριαν.

Αχαχαχαχαχά!

tzimidis
02/09/2016, 18:30
Πάνω το καταλαβαίνω.
Αλλά κάτω? αφού εκεί είναι επισήμως οριοθετημένος χώρος για πάρκινγκ μοτό :
365170

τι μαλάκες ...

Ayto ksanapesto.
as merimnisoun kiolas na fygoun oses moto einai paratimenes pano apo mina.
kai einai arketes ekei pou exoun piasei nyxterides ki araxnes.

cityfly
02/09/2016, 19:25
Γερμανός και ΤΖΑΜΠΑ δε μπάιζει παμ παρακάτω....

Δεν είπα τζάμπα είπα για μισή ώρα, ήδη είναι είκοσι λεπτά δωρεάν αλλά είναι οριακό κι έτσι το αποφεύγουν ας το κάνουν μισή ώρα κι ας γράφουν ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΙ είναι σταματημένοι στο κομμάτι που είναι μόνο στάση και δεν είναι κανένας μέσα στο αμάξι.

George_M.
03/09/2016, 03:27
Πάνω το καταλαβαίνω.
Αλλά κάτω? αφού εκεί είναι επισήμως οριοθετημένος χώρος για πάρκινγκ μοτό :
365170

τι μαλάκες ...


Ayto ksanapesto.
as merimnisoun kiolas na fygoun oses moto einai paratimenes pano apo mina.
kai einai arketes ekei pou exoun piasei nyxterides ki araxnes.

καλο θα ειναι να μην γραφουμε οτι θελουμε ενεκα θυμου κτλ.
στα παρκιν μοτο στις αφιξεις ΔΕΝ γραφουν ετσι για πλακα..ΓΡΑΦΟΥΝ οσους εχουν παρανομα σταθμευσει..
-στο πεζοδρομιο,
-επανω στην ζεβρα
-κ εξω απο την ασπρη γραμμη.

σαφως κ οσες ειναι περαν των προβλεπομενων 2 σημειων (Πορτα 1 και 5)

13 χρονια παρκαρω εκει λογω εργασιας,οσο για τις παρατημενες μοτο σαφως κ εχετε δικιο οτι πρεπει να απομακρυνθουν!
:beer:

westie
04/09/2016, 15:59
καλο θα ειναι να μην γραφουμε οτι θελουμε ενεκα θυμου κτλ.
στα παρκιν μοτο στις αφιξεις ΔΕΝ γραφουν ετσι για πλακα..ΓΡΑΦΟΥΝ οσους εχουν παρανομα σταθμευσει..
-στο πεζοδρομιο,
-επανω στην ζεβρα
-κ εξω απο την ασπρη γραμμη.



+1
Κι εγώ έχω αφήσει εκεί μμηχανάκι επανηλειμμένα χωρίς επιπτώσεις, αλλά έχω δει και διπλο-τριπλο παρατημένα μηχανάκια που προκαλούν...:nono:

atom_smasher
04/09/2016, 16:02
Μιά χαρά είναι το τέταρτο και μια χαρά που διώχνουν και γράφουν τα διπλο-παρανομαπαρκαρισμένα.

cityfly
06/09/2016, 20:40
Μιά χαρά είναι το τέταρτο και μια χαρά που διώχνουν και γράφουν τα διπλο-παρανομαπαρκαρισμένα.

Το να επιτρέπουν, κάνοντας τα στραβά μάτια, τη στάθμευση στο χώρο που επιτρέπεται μόνο η στάση και ταυτόχρονα να σου κολλάνε από πίσω με το ηχογραφημένο μήνυμα με το που θα σταματήσεις για να φορτώσεις αυτόν που πήγες να πάρεις κάνοντας βέβαια στάση σε διπλή γραμμή γιατί εκεί που είναι ο προβλεπόμενος χώρος στάσης υπάρχουν σταθμευμένα, σου φαίνεται μια χαρά;

atom_smasher
07/09/2016, 10:53
κάνε ενα γύρο και ξανα γυρνα. μπλοκαρεις την κυκλοφορια

sergiosm
07/09/2016, 11:00
κάνε ενα γύρο και ξανα γυρνα. μπλοκαρεις την κυκλοφορια

Ή δεν ξέρεις το σημείο ή δεν έχεις καταλάβει τί σου λένε.

Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που λες.

Ο δρόμος εκεί έχει ΤΡΕΙΣ λωρίδες. Μία που είναι μόνο για στάση, αλλά είναι μονίμως παρκαρισμένα. Και ΔΥΟ που είναι για κυκλοφορία.
Όταν σταματάς στη μία από τις δύο (στη δεξιά βέβαια) για να αφήσεις ή να παραλάβεις κάποιον η ΑΡΙΣΤΕΡΑ (η τρίτη δηλαδή λωρίδα) μένει ελεύθερη. Άρα ΔΕΝ μπλοκάρεις την κυκλοφορία.

Αυτό που λέει ο cityfly είναι απλά το αυτονόητο.
Αλλά με την τροχαία δεν μπορείς να συζητήσεις με βάση τη λογική. Γιατί απλά η λογική και η τροχαία δεν έχουν συναντηθεί ποτέ.

westie
09/09/2016, 12:05
Αφήστε τ' αυτοκίνητα ρε παιδιά...για μηχανάκια ξεκίνησε η κουβέντα. Να τσακωθούμε γι' αυτά:D

atom_smasher
11/09/2016, 15:27
Ή δεν ξέρεις το σημείο ή δεν έχεις καταλάβει τί σου λένε.

Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που λες.

Ο δρόμος εκεί έχει ΤΡΕΙΣ λωρίδες. Μία που είναι μόνο για στάση, αλλά είναι μονίμως παρκαρισμένα. Και ΔΥΟ που είναι για κυκλοφορία.
Όταν σταματάς στη μία από τις δύο (στη δεξιά βέβαια) για να αφήσεις ή να παραλάβεις κάποιον η ΑΡΙΣΤΕΡΑ (η τρίτη δηλαδή λωρίδα) μένει ελεύθερη. Άρα ΔΕΝ μπλοκάρεις την κυκλοφορία.

Αυτό που λέει ο cityfly είναι απλά το αυτονόητο.
Αλλά με την τροχαία δεν μπορείς να συζητήσεις με βάση τη λογική. Γιατί απλά η λογική και η τροχαία δεν έχουν συναντηθεί ποτέ.

Έχεις δίκιο. Δεν γνωρίζω το σημείο. Γνωρίζω μόνο πως, όπως είπες και συ, έχει 2 λωρίδες για κυκλοφορία και μπλοκάρεις την μία από αυτές.

cityfly
11/09/2016, 21:18
Έχεις δίκιο. Δεν γνωρίζω το σημείο. Γνωρίζω μόνο πως, όπως είπες και συ, έχει 2 λωρίδες για κυκλοφορία και μπλοκάρεις την μία από αυτές.

Μπλοκάρεις τη μία, προσωρινά (2-3 λεπτά) για να φορτώσεις / ξεφορτώσεις ταξιδιώτες και τα μπαγκάζια τους, γιατί αυτή που προορίζεται για αυτήν τη χρήση είναι μονίμως γεμάτη από παράνομα σταθμευμένα αυτοκίνητα επειδή οι "υπεύθυνοι" κάνουν τα στραβά μάτια, αλλά τους ενοχλούν αυτοί που δεν έχουν άλλη εναλλακτική. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

tzimidis
11/09/2016, 22:28
Prepei pantos na einai gamati pigi esodon to aerodromio.
simera pali stis anaxoriseis alla kai kato stis afikseis , prepei na eida pano apo 30 roz xartakia

atom_smasher
12/09/2016, 12:27
Μπλοκάρεις τη μία, προσωρινά (2-3 λεπτά) για να φορτώσεις / ξεφορτώσεις ταξιδιώτες και τα μπαγκάζια τους, γιατί αυτή που προορίζεται για αυτήν τη χρήση είναι μονίμως γεμάτη από παράνομα σταθμευμένα αυτοκίνητα επειδή οι "υπεύθυνοι" κάνουν τα στραβά μάτια, αλλά τους ενοχλούν αυτοί που δεν έχουν άλλη εναλλακτική. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;


Prepei pantos na einai gamati pigi esodon to aerodromio.
simera pali stis anaxoriseis alla kai kato stis afikseis , prepei na eida pano apo 30 roz xartakia

Τι άλλο θες να κάνουν; κόβουν κλήσεις σε όσους παρκάρουν και διώχνουν όσους διπλοπαρκάρουν με αλάρμ περιμένωντας πότε θα έρθει ο καλός τους...

cityfly
12/09/2016, 21:32
Τι άλλο θες να κάνουν; κόβουν κλήσεις σε όσους παρκάρουν και διώχνουν όσους διπλοπαρκάρουν με αλάρμ περιμένωντας πότε θα έρθει ο καλός τους...

Να διώχνουν όσους παρκάρουν ή να τους μαζεύουν με γερανό και να μπορείς να σταματήσεις όντας μέσα. Ή να επιτρέψουν την στάθμευση με χάρτινο ρολόι για χ χρόνο και μετά να πέφτει κλήση, ώστε να μπορείς πχ να πας να δεις τι παίζει ή να πας μέχρι την πόρτα να κουβαλήσεις μια βαλίτσα. Γενικά να ελέγχουν όπως πρέπει κι όχι όπως βολεύει. Τρόποι υπάρχουν άπειροι, ενδιαφέρον δεν υπάρχει. Εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ κλήσεις στα παρκαρισμένα.

sv4mzu
13/09/2016, 00:23
Γιατι θα πρεπει παντα οι αλλοι να μας υπενθυμιζουν τους κανονες?

Ολοι μας ξερουμε ποιο ειναι το σωστο αλλα ειμαστε εξυπνοτεροι των αλλων και κανουμε παντα οτι γουσταρουμε!

Για αυτο και αυτη η χωρα δεν παει μπροστα. Αν ολοι μας σεβαστουμε σηματα και κανονες, πανω απο το εγω μας, τοτε ισως κατι να κανουμε...

westie
13/09/2016, 12:35
Γιατι θα πρεπει παντα οι αλλοι να μας υπενθυμιζουν τους κανονες?

Ολοι μας ξερουμε ποιο ειναι το σωστο αλλα ειμαστε εξυπνοτεροι των αλλων και κανουμε παντα οτι γουσταρουμε!

Για αυτο και αυτη η χωρα δεν παει μπροστα. Αν ολοι μας σεβαστουμε σηματα και κανονες, πανω απο το εγω μας, τοτε ισως κατι να κανουμε...

Α γεια σου ;)

atom_smasher
13/09/2016, 13:27
Να διώχνουν όσους παρκάρουν ή να τους μαζεύουν με γερανό και να μπορείς να σταματήσεις όντας μέσα. Ή να επιτρέψουν την στάθμευση με χάρτινο ρολόι για χ χρόνο και μετά να πέφτει κλήση, ώστε να μπορείς πχ να πας να δεις τι παίζει ή να πας μέχρι την πόρτα να κουβαλήσεις μια βαλίτσα. Γενικά να ελέγχουν όπως πρέπει κι όχι όπως βολεύει. Τρόποι υπάρχουν άπειροι, ενδιαφέρον δεν υπάρχει. Εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ κλήσεις στα παρκαρισμένα.

οκ, να διώχνουν όσους παρκάρουν γίνεται μόνο αν τους δούνε την στιγμή που παρκάρουν αλλιώς περνάνε και κόβουν κλήσεις. Τις είδε ο τζιμίδης πρόσφατα. Αρα πέφτουν. Να συμφωνήσουμε πως πρέπει να πέφτουν χωρίς λύπηση...σε όσους δεν είναι στο αυτοκίνητο να το πάρουν και να φύγουν. Άρα ούτε και συ θα μπορείς και πάλι να πας μέχρι την πόρτα...Δεύτερον, να μαζεύουν με γερανό...όσους σταματάνε,...θα μαζέψουν και εσένα που σταμάτησες για να πας την βαλίτσα μέσα. Δεν γίνεται εκτός αν δεν σε πειράζει. Ή μήπως μετά δεν θα ακούνε τα παράπονα και "μα για μια στιγμή μπήκα μέσα και μου κόψατε κλήση", "να τώρα φεύγω..", "ξέρεις ποιός είμαι εγώ" κλπ; Νομίζω ότι στην ίδια χώρα μεγαλώσαμε οπότε ξέρουμε τι συμπεριφορές μας χαρακτηρίζουν. Αλλά και από άποψη χρόνου πόσα θα μαζέψουν ή πόσους γερανούς να έχουν στο αεροδρόμιο; Ασύμφορο. Η στάθμευση δεν επιτρέπεται εκεί, έχει τα πάρκινγκ μικρής χρονικά στάθμευσης με 15 λεπτά δωρεάν. Τίμιο.

GFawkes
13/09/2016, 14:12
Τα 15 λεπτα δωρεαν σταθμευσης δεν αρκουν ουτε για να περπατησεις απο και προς τον χωρο σταθμευσης ως τα γκισε χωρις βαλιτσα.
Με το που περασουν ειναι 3+€ ....

οχι πολυ τιμιο αν εχει σκασει και 3+3€ Αττικη οδο...

Απλα θα πρεπει και οι χρηστες να μην κανουν καταχρηση της λωριδας σταθμευσης, μιας και εχω πετυχει οχηματα 30+λεπτα παρκαρισμενα εκει.
Το οχημα με τα μεγαφωνα ειναι απλα για μπατσες....

cityfly
13/09/2016, 14:47
οκ, να διώχνουν όσους παρκάρουν γίνεται μόνο αν τους δούνε την στιγμή που παρκάρουν αλλιώς περνάνε και κόβουν κλήσεις. Τις είδε ο τζιμίδης πρόσφατα. Αρα πέφτουν. Να συμφωνήσουμε πως πρέπει να πέφτουν χωρίς λύπηση...σε όσους δεν είναι στο αυτοκίνητο να το πάρουν και να φύγουν. Άρα ούτε και συ θα μπορείς και πάλι να πας μέχρι την πόρτα...Δεύτερον, να μαζεύουν με γερανό...όσους σταματάνε,...θα μαζέψουν και εσένα που σταμάτησες για να πας την βαλίτσα μέσα. Δεν γίνεται εκτός αν δεν σε πειράζει. Ή μήπως μετά δεν θα ακούνε τα παράπονα και "μα για μια στιγμή μπήκα μέσα και μου κόψατε κλήση", "να τώρα φεύγω..", "ξέρεις ποιός είμαι εγώ" κλπ; Νομίζω ότι στην ίδια χώρα μεγαλώσαμε οπότε ξέρουμε τι συμπεριφορές μας χαρακτηρίζουν. Αλλά και από άποψη χρόνου πόσα θα μαζέψουν ή πόσους γερανούς να έχουν στο αεροδρόμιο; Ασύμφορο. Η στάθμευση δεν επιτρέπεται εκεί, έχει τα πάρκινγκ μικρής χρονικά στάθμευσης με 15 λεπτά δωρεάν. Τίμιο.

Μόνο που δεν έγγραψα ότι είναι οκ να πάω μέσα με τη βαλίτσα και να το παρατήσω κλειδωμένο με τις υπάρχουσες συνθήκες, έδωσα ένα παράδειγμα του με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (ρολόι).
Τα 15 λεπτά σε αυτό το μέγεθος αεροδρομίου δεν είναι αρκετά, αν ήταν μισή ώρα θα ήταν τίμιο.
Το δεν μπορούν να τους δουν όταν παρκάρουν είναι αστείο, τότε πώς μπορούν και διώχνουν όλους τους άλλους;
Απλά δεν τους ενδιαφέρει. Προτιμάνε να κόβουν κλήσεις αφού όπως φαίνεται αρχίσανε πια, από το να κάνουν αυτό που πραγματικά είναι η δουλειά τους, να διευκολύνουν την κυκλοφορία.
Και φυσικά θα με πειράξει να μου πάρουν το αμάξι με γερανό, αν όμως μου έχουν προσφέρει μια πραγματικά λογική εναλλακτική και φροντίζουν αυτό που διαφημίζουν ότι προσφέρουν να το προσφέρουν στα αλήθεια τότε ας πρόσεχα, τώρα δεν το κάνουν. Και σου είπα πια είναι για μένα η λογική εναλλακτική, μισή ώρα δωρεάν στο μικρής διάρκειας και μετά μισό ευρώ το μισάωρο για την πρώτη ώρα και μετά ένα ευρώ το μισάωρο για τη δεύτερη ώρα και μετά ακόμα και δύο το μισάωρο για την τρίτη ώρα. Και να απαγορεύεται δια ροπάλου να υπάρχει αμάξι χωρίς οδηγό στη δεξιά λωρίδα. Ή ιδανικότερα να επιτρέπουν αμάξι χωρίς οδηγό για δέκα λεπτά αυστηρά είτε με ρολόι είτε για μεγαλύτερη ακρίβεια με μηχάνημα παρκόμετρου που να δίνει εισητήριο δωρεάν για δέκα λεπτά. Αυτό βέβαια έχει κόστος αλλά για τα μεγέθη του ε.β. δεν είναι σημαντικό, αλλά όπως και να χει δικό τους θέμα. Η ουσία είναι ότι αν έχουν πρόθεση να εξυπηρετήσουν τον κόσμο μπορούν να το κάνουν. Διότι το πρόβλημα δεν είναι σε αυτόν που παρκάρει παράνομα και την κάνει (δεν είναι με την έννοια θα φάει την κλήση του ας πρόσεχε) το πρόβλημα είναι ότι εγώ που θέλω να σταματήσω πέντε λεπτά με την ησυχία μου να κατεβάσω τον φίλο, συγγενή οτιδήποτε να τον χαιρετήσω και να φύγω έχω τον τύπο από πίσω με την ντουντούκα να μου τα κάνει τσουρέκια γιατί ο χώρος που μου υπόσχονται ότι υπάρχει για αυτήν τη χρήση δεν υπάρχει εν (πολύ) μέρει εξαιτίας τους. Και έγγραψα τρόπους που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και με μόνο στάση και με μικρή στάθμευση αλλά δεν, είτε δεν τους κόβει, είτε δεν έχουν καμία εμπειρία από αεροδρόμια και δεν το σκέφτονται είτε δεν τους νοιάζει.

cityfly
13/09/2016, 14:50
Γιατι θα πρεπει παντα οι αλλοι να μας υπενθυμιζουν τους κανονες?

Ολοι μας ξερουμε ποιο ειναι το σωστο αλλα ειμαστε εξυπνοτεροι των αλλων και κανουμε παντα οτι γουσταρουμε!

Για αυτο και αυτη η χωρα δεν παει μπροστα. Αν ολοι μας σεβαστουμε σηματα και κανονες, πανω απο το εγω μας, τοτε ισως κατι να κανουμε...

Συμφωνώ απόλυτα αλλά δείξε μου μία χώρα που οι πολίτες έγιναν "πολιτισμένοι" χωρίς πρόστιμα ή απειλή τιμωρίας να πάμε να την ξεπατικώσουμε ολόκληρη.

christoi
13/09/2016, 15:25
http://www.holidayextras.co.uk/heathrow-airport-parking.html

http://www.heathrow.com/transport-and-directions/heathrow-parking/heathrow-short-stay-parking

Ένα δείγμα διεθνούς αεροδρομίου.
Στο Μακεδονία (όπου συμβαίνει κάτι παρόμοιο, αλλά σε μικρότερες αποστάσεις) έχει το πάρκινγκ που είναι ακριβώς δίπλα με 15'-1€/1h-4€ (δεν είμαι 100% σίγουρος για την αναλογία) ή κάποια άλλα που είναι στα 3'-6' (ανάλογα και το πόσο γρήγορα θα βρεις θέση, θα βγεις από τον χώρο και τον βηματισμό σου) με 30'-1€/2h-4€ (και ανεβαίνει για κάθε ώρα).
Παλαιότερα ήταν δωρεάν τα πρώτα 15' και 30' και μετά πήγαινε 2€/ώρα. Σταδιακά καταργήθηκε η ώρα και μετά το δωρεάν.
Έκανα τον έξυπνο 2 φορές (80€/φορά - το 1/2 στην άμεση πληρωμή) και το άφησα για (ούτε) 5 λεπτά κλειδωμένο.

Δεν πρόσεξα κανένας να αναφέρει το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα μετά από 2 καρπαζιές (και μάλιστα η μία εκ των 2, γραφόταν την ώρα που κατέφθανα με τις βαλίτσες).
Είναι αεροδρόμιο, παίζει με συγκεκριμένους κανόνες (τους οποίους δεν κρατάει κρυφούς) είτε μας αρέσει, είτε όχι, και το αποτέλεσμα του ρίσκο να γλιτώσω 1-2-5€ είναι τα ροζέ 80άρια (ή έστω το μισό). Ρεαλιστικά οι εναλλακτικές είναι α) το πάρκινγκ και β) η κλήση (και όχι εσφαλμένα γ) η τζαμπέ στάθμευση).

Πόσες φορές βρίσκεστε κάθε χρόνο στο αεροδρόμιο με το αυτοκίνητο για να αξίζει να μπαίνεις στην παραπάνω διαδικασία; Μετά από κάποιες φορές, είτε βγάζεις λεφτά από αυτό που σε φέρνει στο Ελ.Βελ. είτε είσαι η ειδική κατηγορία που αναγκάζεται να πετάει χωρίς να έχει ισάξια εναλλακτική και χωρίς να έχει ιδιαίτερη οικονομική άνεση, οπότε πάρε κάποιο ΜΜΜ. Και αν δεν σε εξυπηρετεί πλήρως, πάρτο και κατέβα κάπου που θα μπορείς να παρκάρεις χωρίς να κινδυνέψεις να σε γράψουν. :ninja:
Και αν έχεις πράγματα να κουβαλήσεις, προγραμμάτισε την άφιξή σου ή πήγαινε στο πάρκινγκ. :beer::beer:

atom_smasher
13/09/2016, 17:22
Το πρόβλημά σου δηλαδή είναι πως στα κάνει ο άλλος τσουρέκια για 5 λεπτά, στις αναχωρήσεις επάνω, αντί να κάνεις 3 λεπτά λιγότερο τον αποχαιρετισμό;
Νόμιζα ότι μιλάγαμε για τις αφίξεις που γίνεται το μπάχαλο. Και εάν είναι 5 λεπτά τι σε προβληματίζει να τον αποχαιρετίσεις στο πάρκινγκ με την ησυχία σου και όχι να τους πας μέχρι τον έλεγχο εισιτηρίων;
Οκ, γίνομαι περίεργος γιατί πραγματικά προτιμώ να μην τολμάει κανείς να αφήσει το αυτοκίνητο και να εξαφανιστεί ούτε για 15 λεπτά απ τις κλήσεις που θα πέφτουν άμεσα, αλλά δεν βρίσκω παράλογο τα 15 λεπτά ελεύθερου πάρκινγκ, είτε να επιτρέπεται η στάση για 2-3 λεπτά να κατεβάσεις τα πράγματα, να πεις ενα καλό ταξίδι, όπως συνήθως κάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Τώρα για την τιμολογιακή πολιτική των Γερμανών φαντάζομαι έχουν τους λόγους τους και υποψιάζομαι πως δεν θα αλλάξει εύκολα.
Ασε που αν είναι να πληρώσεις 3+3+βενζίνη συμφέρει είτε το λεωφορείο, είτε το μετρο/προαστιακός και τα επιπλέον 3 μου φαίνονται αστεία δικαιολογία.

cityfly
14/09/2016, 09:54
Το πρόβλημά σου δηλαδή είναι πως στα κάνει ο άλλος τσουρέκια για 5 λεπτά, στις αναχωρήσεις επάνω, αντί να κάνεις 3 λεπτά λιγότερο τον αποχαιρετισμό;
Νόμιζα ότι μιλάγαμε για τις αφίξεις που γίνεται το μπάχαλο. Και εάν είναι 5 λεπτά τι σε προβληματίζει να τον αποχαιρετίσεις στο πάρκινγκ με την ησυχία σου και όχι να τους πας μέχρι τον έλεγχο εισιτηρίων;
Οκ, γίνομαι περίεργος γιατί πραγματικά προτιμώ να μην τολμάει κανείς να αφήσει το αυτοκίνητο και να εξαφανιστεί ούτε για 15 λεπτά απ τις κλήσεις που θα πέφτουν άμεσα, αλλά δεν βρίσκω παράλογο τα 15 λεπτά ελεύθερου πάρκινγκ, είτε να επιτρέπεται η στάση για 2-3 λεπτά να κατεβάσεις τα πράγματα, να πεις ενα καλό ταξίδι, όπως συνήθως κάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Τώρα για την τιμολογιακή πολιτική των Γερμανών φαντάζομαι έχουν τους λόγους τους και υποψιάζομαι πως δεν θα αλλάξει εύκολα.
Ασε που αν είναι να πληρώσεις 3+3+βενζίνη συμφέρει είτε το λεωφορείο, είτε το μετρο/προαστιακός και τα επιπλέον 3 μου φαίνονται αστεία δικαιολογία.

Δεν θες να καταλάβεις είναι εμφανές. Το πρόβλημά μου δεν έχει να κάνει με τις αφίξεις ή τις αναχωρήσεις ειδικά, μιλάμε κυρίως για τις αφίξεις γιατί εκεί υπάρχει το μεγάλο πρόβλημα, μην κολλάς στις λέξεις και δεν βλέπεις την ουσία που την έγγραψα άπειρες φορές, δηλαδή στις αφίξεις δεν θα τον χαιρετήςεις τον άλλο; Θα του πεις μπες μέσα τρέχοντας να φύγουμε; Το πρόβλημά μου είναι ότι το αεροδρόμιο ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ χώρο για μικρή στάση για να παραλάβεις κάποιον (και για να αφήσεις από πάνω κι εκεί είναι πιο χαλαροί) και δεν τον παρέχει γιατί ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ είναι πάρα πολύ απλό, και όταν εγώ συνενοηθώ με κάποιον να πάω να τον παραλάβω ή έρχονται να με παραλάβουν και αυτό που γίνεται πάντα είναι ότι μιλάμε στα κινητά με τον οδηγό που είναι κάπου στο ικεα ή εκεί γύρω σε σημείο που δεν ενοχλεί και του λέω πχ θα βγω στην έξοδο 4 και περιμένω κι έρχεται και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ τι θα πρέπει να κάνει ο οδηγός; Να φύγει; Ή θα πρέπει εγώ κουβαλώντας οτιδήποτε από μια τσάντα πλάτης εώς βαλίτσες καρότσι με μωρό κλπ κλπ να κάνω όλη τη διαδρομή μέχρι το μικρής διάρκειας να ψάχνω να βρω πού θα παρκάρει ο άλλος ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ; Όχι βέβαια, θα σταματήσεις για 2 λεπτά, τόσο θέλει θα χαιρετηθείς θα φορτώσεις θα μπεις μέσα και θα φύγεις. Κι αν σου ρθει ο άλλος και γκρινιάζει, που ενίοτε έρχεται, (γιατί υπάρχουν κι αυτοί που καταλαβαίνουν την πραγματικότητα κι όταν δουν ότι είσαι σε διαδικασία φορτώματος δε λένε προς τιμήν τους τίποτα) στην καλύτερη τον γράφεις στη χειρότερη τον διαολοστέλνεις και του αξίζει η κάθε λέξη. Το καταλαβαίνεις αυτό ή μήπως είσαι ένας από αυτούς με τις ντουντούκες και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου;
Ποτέ δεν έγγραψα καλά κάνουν και παρκάρουν, έγγραψα αρκετουλς τρόπους που μπορεί να λυθεί το πρόβλημα, ποτέ δεν πήγα στο αεροδρόμιο και παράτησα το αμάξι εκεί και η μόνη περίπτωση που έχω αράξει σε αεροδρόμιο για παραπάνω ώρα σε τέτοιο χώρο (μέςα όμως στο αμάξι) είναι κάτι άκυρες ώρες που ήμουν εγώ, ο εαυτός μου ένα αμάξι στο βάθος κι ο βαριεστημένος σεκιουριτάς με το φραπέ.

BLiTzER
14/09/2016, 09:58
Μιλάμε ακόμα για το αεροδρόμιο που χρεώνει τα καροτσάκια αποσκευών; :lol:

atom_smasher
14/09/2016, 10:39
ok, συμφωνούμε ότι χρειάζεται 2 λεπτά για να χαιρετηθείς, να βάλεις τα πράγματα και να μπεις να φύγεις. Τόσο και λιγότερο παίρνει και σε μένα. Εμείς πλέον δεν χρησιμοποιούμε ούτε καν το 15 λεπτο δωρεάν πάρκινγκ. Διαφωνούμε στα υπόλοιπα. Όχι δεν εργάζομαι στο αεροδρόμιο και παρότι κατανοώ την αγανάκτησή σου, θεωρώ πως υπερβάλλεις.

nikos_abel
15/09/2016, 13:36
3+3+βενζίνη συμφέρει είτε το λεωφορείο, είτε το μετρο/προαστιακός και τα επιπλέον 3 μου φαίνονται αστεία δικαιολογία.

Είσαι σίγουρος; 6(εγώ)+6(ο "ταξιδεύων")+6"εγώ επιστροφή)=18Ε (το λεωφορείο, αν μην πω για τον προαστειακό)

http://www.athenstransport.com/tickets/