PDA

View Full Version : χωρίς περιστροφές....



Σελίδες : [1] 2

MG-KTiNoS
01/09/2016, 20:41
ΠΟΥ κάνουν την πιο καλή ΜΠΡΙΖΟΛΑ εντός Αττικής και εκτός....
Μιλάμε για κρέας μόνο και τίποτε άλλο.

:a4:

George_Sp
01/09/2016, 20:43
φοβερά κρέατα, σωστά ψημένα και σε καλές ποσότητες.
θα το έβαζα στα top5 που έχω φάει στην Αττική.

https://www.google.gr/maps/@38.238793,23.7958503,3a,75y,16.2h,80.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1sv8tzf2CioxPyYtT35tzosg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

theofilos888
01/09/2016, 21:38
Βλαχος στα βορεια προαστεια

LOUKILOUK
01/09/2016, 21:44
Κάποτε ήταν και ο Τέλης στην Κουμουνδούρου...μπριζολάκια μόνο...έχω χρόνια να πάω.

virus
01/09/2016, 21:47
για απιστευτο παιδακι στην στεμνιτσα, στην παιδικη χαρα διπλα. τελεια και παυλα.

yannis24
01/09/2016, 21:48
Κάποτε ήταν και ο Τέλης στην Κουμουνδούρου...μπριζολάκια μόνο...έχω χρόνια να πάω.

Συμφωνώ.........

Αλλιώς στα καλύβια....στο τρίγωνο.......αλλα όχι ΣΚ .........προτίμησε καθημερινή........

DrEvil
01/09/2016, 21:52
https://www.facebook.com/thelodge.eu/

Αλλα εκτος Αττικης.

DAYMAN
01/09/2016, 22:13
Κάποτε ήταν και ο Τέλης στην Κουμουνδούρου...μπριζολάκια μόνο...έχω χρόνια να πάω.

υπαρχει αραγε;Εχω χρονια που εφυγα απο την πρωτεύουσα του παρακρατους.

rockobok
01/09/2016, 23:04
υπαρχει αραγε;Εχω χρονια που εφυγα απο την πρωτεύουσα του παρακρατους.

Υπάρχει ακόμα. Αλλά το δίπλα του είναι καλύτερο. Μινώταυρος λέγετε αν θυμάμαι καλά. Στην αρχή της Ευριπίδου όπως μπαίνεις από κουμουνδουρου γι όσους δε ξερουν

Ichigo
01/09/2016, 23:08
Κρυστάλλης και Ιορδάνης ασυζητητι (Πλατεία Π. Πεντέλης)
Γαβρίλης στον Κουβαρά για προβατίνα στα κάρβουνα

:)

amyroukai
01/09/2016, 23:51
Το τζάκι. Μοσχαρίσια σε μέγεθος ανάλογο του ταβερνιάρη...
@Πολυδένδρι. :)

Μην πας μόνος σου, τα "πρώτα" είναι επίσης σε μέγεθος ανάλογο του ταβερνιάρη.

Και τώρα θυμήθηκα, έχω καιρό να πάω.



Α, χοιρινή... Χάνι Ρέρεση. Απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Red Rider
02/09/2016, 00:09
@ George Sp +1 για τον Ηλία τον Περήφανο!
@ amyroukai έχει ξεφύγει λίγο στις τιμές τελευταία το τζάκι?Κατα τα άλλα πολύ φαϊ.

amyroukai
02/09/2016, 00:13
πραγματικά έχω να πάω καιρό, συνήθως -δηλαδή σχεδόν αποκλειστικά- πάμε στην Μακεδονία λίγο παρακάτω για ψαράκι :)
Αν το ξεφτίλισε τιμολογιακά κρίμα, γιατί ήταν πολύ VFM.

Red Rider
02/09/2016, 00:18
Τελευταία φορά(κανα 6μηνο) μου φάνηκε τσιμπημενος,και φαντασου ότι στο φαί είμαι ανοιχτοχερης:lol:
Θα επανέλθω με νεότερο review:)

amyroukai
02/09/2016, 00:20
xaxaxa επειδή το σπίτι είναι "δίπλα" αν είναι πες να γίνει ομαδικό review. Και ο vyrus στην γειτονιά είναι :lol:

Red Rider
02/09/2016, 00:24
Χαχαχα εννοειται:D

devil's animal
02/09/2016, 07:21
αν θες να φας καλο και σωστα ψημενο κρεας θα πας basegrill (https://www.google.gr/maps/uv?hl=el&pb=!1s0x14a1a36c7e066517:0xe6c56d4281732b98!2m5!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!3m1!7e115!4s/maps/place/basegrill/@38.0118359,23.7081585,3a,75y,17.41h,90t/data%3D*213m4*211e1*213m2*211sZR3RbfMpuCB8rYNO3LaitQ*212e0*214m2*213m1*211s0x0:0xe6c56d4281732b98!5z YmFzZWdyaWxsIC0gzpHOvc6xzrbOrs-EzrfPg863IEdvb2dsZQ&imagekey=!1e2!2sZR3RbfMpuCB8rYNO3LaitQ&sa=X&ved=0ahUKEwjX9unS9-_OAhXF6RQKHSQ-Dl0Qpx8IdjAK)...


μπορει να φαινεται (και να ειναι) πουλ μουρ αλλα το κρεας του ειναι αψογο και στο φερνουν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το ζητησεις...

τσιμπημενο στις τιμες..δλδ υπολογιζε κανενα 40αρι το ατομο για φουλ κομπλε...

Sapadak
02/09/2016, 08:00
αν θες να φας καλο και σωστα ψημενο κρεας θα πας basegrill (https://www.google.gr/maps/uv?hl=el&pb=!1s0x14a1a36c7e066517:0xe6c56d4281732b98!2m5!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!3m1!7e115!4s/maps/place/basegrill/@38.0118359,23.7081585,3a,75y,17.41h,90t/data%3D*213m4*211e1*213m2*211sZR3RbfMpuCB8rYNO3LaitQ*212e0*214m2*213m1*211s0x0:0xe6c56d4281732b98!5z YmFzZWdyaWxsIC0gzpHOvc6xzrbOrs-EzrfPg863IEdvb2dsZQ&imagekey=!1e2!2sZR3RbfMpuCB8rYNO3LaitQ&sa=X&ved=0ahUKEwjX9unS9-_OAhXF6RQKHSQ-Dl0Qpx8IdjAK)...


μπορει να φαινεται (και να ειναι) πουλ μουρ αλλα το κρεας του ειναι αψογο και στο φερνουν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το ζητησεις...

τσιμπημενο στις τιμες..δλδ υπολογιζε κανενα 40αρι το ατομο για φουλ κομπλε...

+1 για το Basegrill

SONone
02/09/2016, 08:10
Μπαρμπα Μητσος Λαδοκολλα αν βρεις να κατσεις..
στο 3 εθνες Μπραχαμι , Νεα Σμυρνη, Παλαιο Φαληρο.. https://goo.gl/maps/jFa8gTvxu9o

λουκανικο (4/10), μπιφτεκι (7/10), πριζολα (9,9/10) τπτ αλλο...

μεριδαρες και λεφτα πολυ λιγα.

bulmont
02/09/2016, 08:12
ΠΟΥ κάνουν την πιο καλή ΜΠΡΙΖΟΛΑ εντός Αττικής και εκτός....
Μιλάμε για κρέας μόνο και τίποτε άλλο.

:a4:


Πουλήσαμε μπόλικα βιάγκρα φαρμακοτρίφτη μου;;;;;;;;:bawl::bawl:

Πιές ρε και καμμιά μπύρα στην υγειά μας....................:beer:

vaska
02/09/2016, 08:24
Το τζάκι. Μοσχαρίσια σε μέγεθος ανάλογο του ταβερνιάρη...
@Πολυδένδρι. :)

Μην πας μόνος σου, τα "πρώτα" είναι επίσης σε μέγεθος ανάλογο του ταβερνιάρη.

Και τώρα θυμήθηκα, έχω καιρό να πάω.



Α, χοιρινή... Χάνι Ρέρεση. Απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.


Απλά δεν έχεις φάει από τα χεράκια μου και μπιφτέκι επίσης από τα χεράκια της MILFαρας

irinia
02/09/2016, 08:24
ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ...??






Θα περιμένεις πάρα πολύ......εκτός αν είσαι V.I.P. μέλος σε κανένα σούπερ κλαμπάκι...!!!
Αν κάνεις καμμιά 200-250 χλμ. νότια εκεί θα ψάξεις, Πελοπόννησο φίλε.
Και αν είσαι τυχερός μπορεί να χτυπήσεις κανένα ντόπιο κρεατάκι...!!!
Εκτός αν χάσαμε το μέτρο για το τι σημαίνει καλό κρέας.
Εδώ πάνω στο βορρά έχουμε πολύ περισσότερες πιθανότητες και ευκαιρίες να φάμε καλό κρέας.
Το χωριό Αθανάσιος Διάκος την παλιά Άνω Μουσουνίτσα στα Βαρδούσια το έχεις ακουστά..??
Εκεί πήγαινε να φας παιδάκι και να πας στον παράδεισο...!!!
Τι να φας στην Αττική βρε κακόμοιρε......καμμιά σόλα κατεψυγμένη με πολύ μπαχάρι το πολύ...!!!

George_Sp
02/09/2016, 10:15
@ George Sp +1 για τον Ηλία τον Περήφανο!


Σταθερή αξία από το 2000 που πήγα πρώτη φορά :D

alexis_d
02/09/2016, 10:52
Έπειτα απο δοκιμές και επενδύσεις χρόνων εχω καταλήξει στους κάτωθι:
Πιπινιός στην Σταμάτα για παϊδάκι
Το τζάκι στο Πολυδένδρι για χοιρινή,μοσχαρίσια και τελος
Ο Βάθης στην Νεα Ερυθραια για μοσχάρι,φιλέτα και γουρούνι.

Nostradamus
02/09/2016, 11:32
εχουμε προτασεις για τα νοτια προαστια ?

yannis24
02/09/2016, 11:33
Γαβρίλης στον Κουβαρά για προβατίνα στα κάρβουνα

:)

ΜΠΡΑΒΟ !!!!!
Αυτον εψαχνα να γραψω επισης , αλλα ειχα κολλησει και δεν μπορουσα να τον θυμηθω.....
πολυ καλος σε ολα !!!

sniper
02/09/2016, 11:41
ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ...??






Θα περιμένεις πάρα πολύ......εκτός αν είσαι V.I.P. μέλος σε κανένα σούπερ κλαμπάκι...!!!
Αν κάνεις καμμιά 200-250 χλμ. νότια εκεί θα ψάξεις, Πελοπόννησο φίλε.
Και αν είσαι τυχερός μπορεί να χτυπήσεις κανένα ντόπιο κρεατάκι...!!!
Εκτός αν χάσαμε το μέτρο για το τι σημαίνει καλό κρέας.
Εδώ πάνω στο βορρά έχουμε πολύ περισσότερες πιθανότητες και ευκαιρίες να φάμε καλό κρέας.
Το χωριό Αθανάσιος Διάκος την παλιά Άνω Μουσουνίτσα στα Βαρδούσια το έχεις ακουστά..??
Εκεί πήγαινε να φας παιδάκι και να πας στον παράδεισο...!!!
Τι να φας στην Αττική βρε κακόμοιρε......καμμιά σόλα κατεψυγμένη με πολύ μπαχάρι το πολύ...!!!

Ο Κτίνος ρώτησε που κάνουν την καλύτερη μπριζόλα στην Αττική.
Δεν ρώτησε που θα φάει την καλύτερη μπριζόλα στον πλανήτη.

Αν ρωτούσε αυτό θα του λέγαμε να πάει στην Αργεντινή.


υ.γ. Μπριζόλες είναι μόνο οι μοσχαρίσιες. Οι χόρτινες χοιρινές κόντρα δεν μετράνε, όπως και φυσικά οι χοιρινές "μπριζόλες" λαιμού.

teogtp
02/09/2016, 12:47
+1340!
Και να προσθέσω ότι η μπριζόλα (μοσχάρι ) τρώγεται δρακουλιαρα . ...
Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή της απλά πρέπει να εκτελείται ο ψήστης .......

SONone
02/09/2016, 13:09
+1340!
Και να προσθέσω ότι η μπριζόλα (μοσχάρι ) τρώγεται δρακουλιαρα . ...
Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή της απλά πρέπει να εκτελείται ο ψήστης .......

σπογγώδης εγκεφαλοπαθεια. GOOD LUCK

irinia
02/09/2016, 14:05
Ο Κτίνος ρώτησε που κάνουν την καλύτερη μπριζόλα στην Αττική.
Δεν ρώτησε που θα φάει την καλύτερη μπριζόλα στον πλανήτη.

Αν ρωτούσε αυτό θα του λέγαμε να πάει στην Αργεντινή.


υ.γ. Μπριζόλες είναι μόνο οι μοσχαρίσιες. Οι χόρτινες χοιρινές κόντρα δεν μετράνε, όπως και φυσικά οι χοιρινές "μπριζόλες" λαιμού.





ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΕΜΕΝΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ



Όμως ο πλανήτης δεν είναι ούτε το Λεβίδι για παράδειγμα ,ούτε ο Αθανάσιος Διάκος.
Δεύτερον η απάντηση με λίγο χιούμορ ήταν ΣΧΕΔΟΝ επί του θέματος.
Τρίτον εσείς οι από κάτω έχετε πράγματι δικό σας λεξιλόγιο,σήμερα έμαθα ότι
όταν λέμε ΜΠΡΙΖΟΛΑ εννοούμε μόνο μοσχάρι και όχι για παράδειγμα ΒΟΥΒΑΛΙ ή ΓΟΥΡΟΥΝΙ...!!
Όλοι οι τιμοκατάλογοι δηλαδή που βλέπω σ όλη τη χώρα στα μαγαζιά τι είναι..??
Οφθαλμαπάτη είναι..??
Χθές γύρισα από τα Ζαγοροχώρια,ε και αυτοί εκεί οι Ηπειρώτες σαν εμένα θάναι,Μέτσοβο στο πάνε - έλα
κι αυτοί τα ίδια...!!!
Ξέρεις μου θυμίζει το γνωστό που ο Καραντάνης είχε γράψει κάποτε επάνω στη λεμονάδα ΛΕΜΟΝΙΤΑ κι από
τότε όλοι οι............Αθηναίοι όταν ζήταγες λεμονάδα σου έδιναν ΓΚΑΖΟΖΑ...!!
Ή το άλλο πιο τρελό μια χώρα που είναι διάσημη για το ΣΥΡΤΑΚΙ το ΤΖΑΤΖΙΚΙ και το
ΣΟΥΒΛΑΚΙ
εσείς επιμένετε να το λέτε ΚΑΛΑΜΑΚΙ....:lol:
Ε....61 πήγα, δεν άκουσα ακόμα τουρίστα να λέει θέλω καλαμάκι :lol:
Μόνο ο Μπαμπινιώτης το διευκρινίζει για να καταλαγιάσουν τα μίση και τα πάθη
νοτίων και βορείων...!!
Εν πάση περιπτώσει οι ιδιαιτερότητες σε μια γλώσσα πάντα υπάρχουν ανάλογα με την περιοχή.
Για να πούμε και κάτι σοβαρό στην Αθήνα ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΠΙΔΑ να φάτε καλή μπριζόλα..!!
Πρέπει να πάτε ΠΑΡΑΕΞΩ,τώρα πόσο έξω..??
Ρούμελη από πάνω κι από κάτω...!!!

Bowleno
02/09/2016, 14:15
+1340!
Και να προσθέσω ότι η μπριζόλα (μοσχάρι ) τρώγεται δρακουλιαρα . ...
Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή της απλά πρέπει να εκτελείται ο ψήστης .......

Για σπάσε μας σε ρέστα τον όρο "δρακουλιάρα" γιατί σε έχασα :hmm:


(για να ξέρω αν πρέπει να εκτελέσω η ου τον ψήστη μου στα καλύβια......)

rockobok
02/09/2016, 14:24
Ψησταριά Αγρίνιο πίσω από τον Πύργο αθηνων

sniper
02/09/2016, 14:24
...

Τα βουβάλια λιγόστεψαν, λίγα έμειναν κάπου στον Γαλλικό (είχα την εντύπωση πως είχε και στα Σέρρας αλλά ποιος ξέρει), σιγά μην βρείς βουβαλίσια μπριζόλα εκτός της περιοχής εκτροφής.

Τώρα για τα σουβλάκια, καλαμάκια, τις αλοιφές :bawl::lol: :tooth: :bawl:που βάζετε ε οκ, τι να κάνουμε.... δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε...

υ.γ. Εγώ τις μπριζόλες μου τις φέρνω από τον Ν. Εβρου. Ναι τις μοσχαρίσιες. Τα γουρπούνια είναι φτηνό υποκατάστατο και διατροφικά ελεεινό σε σύγκριση με το μοσχάρι.

buckley
02/09/2016, 14:37
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΕΜΕΝΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ



Όμως ο πλανήτης δεν είναι ούτε το Λεβίδι για παράδειγμα ,ούτε ο Αθανάσιος Διάκος.
Δεύτερον η απάντηση με λίγο χιούμορ ήταν ΣΧΕΔΟΝ επί του θέματος.
Τρίτον εσείς οι από κάτω έχετε πράγματι δικό σας λεξιλόγιο,σήμερα έμαθα ότι
όταν λέμε ΜΠΡΙΖΟΛΑ εννοούμε μόνο μοσχάρι και όχι για παράδειγμα ΒΟΥΒΑΛΙ ή ΓΟΥΡΟΥΝΙ...!!
Όλοι οι τιμοκατάλογοι δηλαδή που βλέπω σ όλη τη χώρα στα μαγαζιά τι είναι..??
Οφθαλμαπάτη είναι..??
Χθές γύρισα από τα Ζαγοροχώρια,ε και αυτοί εκεί οι Ηπειρώτες σαν εμένα θάναι,Μέτσοβο στο πάνε - έλα
κι αυτοί τα ίδια...!!!
Ξέρεις μου θυμίζει το γνωστό που ο Καραντάνης είχε γράψει κάποτε επάνω στη λεμονάδα ΛΕΜΟΝΙΤΑ κι από
τότε όλοι οι............Αθηναίοι όταν ζήταγες λεμονάδα σου έδιναν ΓΚΑΖΟΖΑ...!!
Ή το άλλο πιο τρελό μια χώρα που είναι διάσημη για το ΣΥΡΤΑΚΙ το ΤΖΑΤΖΙΚΙ και το
ΣΟΥΒΛΑΚΙ
εσείς επιμένετε να το λέτε ΚΑΛΑΜΑΚΙ....:lol:
Ε....61 πήγα, δεν άκουσα ακόμα τουρίστα να λέει θέλω καλαμάκι :lol:
Μόνο ο Μπαμπινιώτης το διευκρινίζει για να καταλαγιάσουν τα μίση και τα πάθη
νοτίων και βορείων...!!
Εν πάση περιπτώσει οι ιδιαιτερότητες σε μια γλώσσα πάντα υπάρχουν ανάλογα με την περιοχή.
Για να πούμε και κάτι σοβαρό στην Αθήνα ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΠΙΔΑ να φάτε καλή μπριζόλα..!!
Πρέπει να πάτε ΠΑΡΑΕΞΩ,τώρα πόσο έξω..??
Ρούμελη από πάνω κι από κάτω...!!!

ΠΣΤ και που σαι, ξέχασες το πυραυλάκι - καρχαρίας και το παπαγάλος - μπένετον ...

MG-KTiNoS
02/09/2016, 14:55
Τα βουβάλια λιγόστεψαν, λίγα έμειναν κάπου στον Γαλλικό (είχα την εντύπωση πως είχε και στα Σέρρας αλλά ποιος ξέρει), σιγά μην βρείς βουβαλίσια μπριζόλα εκτός της περιοχής εκτροφής.

Aυτή η σιγουριά σου θα σε καταστρέψει μια μέρα να το ξέρεις....
Κατουνίστρα (πάνω από του Λουτράκι) με αφεντικό γνωστή κλασσικη φάτσα παραλαμβάνει μπριζόλα βουβάλας με
κούριερ.

(τη νταβέρνα δεν τη χάνεις γιατί απ έξω έχει αμερικάνικο αμάξι με κέρατα ταύρου)
:lol:
-δε γκάνω πλάκα-
-------------------------------------------


Εδώ πάνω στο βορρά έχουμε πολύ περισσότερες πιθανότητες και ευκαιρίες να φάμε καλό κρέας.
Το χωριό Αθανάσιος Διάκος την παλιά Άνω Μουσουνίτσα στα Βαρδούσια το έχεις ακουστά..??
Εκεί πήγαινε να φας παιδάκι και να πας στον παράδεισο...!!!


ταβέρνα μετερίζι?

sniper
02/09/2016, 15:04
Aυτή η σιγουριά σου θα σε καταστρέψει μια μέρα να το ξέρεις....
Κατουνίστρα (πάνω από του Λουτράκι) με αφεντικό γνωστή κλασσικη φάτσα παραλμβένει μπριζόλα βουβάλας με
κούριερ.

(τη νταβέρνα δεν τη χάνεις γιατί απ έξω έχει αμερικάνικι αμάξι με κέρατα ταύρου)
:lol:
-δε γκάνω πλάκα-

Ναι, οκ, έχει ένας ταβερνιάρης κονέ με κάποιον και τους στέλνει καμία μπριζόλα οταν σφάζουν κανένα βουβάλι...

Αφου λοιπον γνωρίζεις για εκτος Αθηνών, γιατί μας πρηζεις τα ούμπαλα και μας βάζεις να τσακωνόμαστε με τον ΤΕΡΕΝΣ; :bawl:

nestormaxno
02/09/2016, 15:12
Check εδώ. Δεν έχω φάει αλλά έχω ακούσει τα καλύερα απο πολύ κόσμο.
http://mlp-blo-g-spot.blogspot.gr/2012/02/blog-post_17.html

akis_trevor
02/09/2016, 15:12
Όντως ή χοιρινη στο ρερεση δεν παίζεται!!!!
Όποιος έχει φάει καταλαβαίνει,οποιος δεν έχει φάει,να κανονίσει να πάει:D

irinia
02/09/2016, 15:51
Τα βουβάλια λιγόστεψαν, λίγα έμειναν κάπου στον Γαλλικό (είχα την εντύπωση πως είχε και στα Σέρρας αλλά ποιος ξέρει), σιγά μην βρείς βουβαλίσια μπριζόλα εκτός της περιοχής εκτροφής.

Τώρα για τα σουβλάκια, καλαμάκια, τις αλοιφές :bawl::lol: :tooth: :bawl:που βάζετε ε οκ, τι να κάνουμε.... δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε...

υ.γ. Εγώ τις μπριζόλες μου τις φέρνω από τον Ν. Εβρου. Ναι τις μοσχαρίσιες. Τα γουρπούνια είναι φτηνό υποκατάστατο και διατροφικά ελεεινό σε σύγκριση με το μοσχάρι.




ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ



Στην Κερκίνη εκτρέφονται τα βουβάλια και σε όλα τα χωριά πάνω από τη λίμνη, Πορόια, Μακρυνίτσα κ.λ.π.
καθώς και στις Σέρρες υπάρχουν παντού σε όλες τις ταβέρνες
βουβαλίσια λουκάνικα,μπιφτέκια,ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ,γάλατα,ζυμαρικά με βουβαλίσιο γάλα.
Για Γαλλικό πρώτη φορά το ακούω από σένα.Στην Κερκίνη τα έχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές με τα ματάκια μου
επειδή τυγχάνω και Σερραίος.
Από εκεί πήρα και το τενερέ μου. ΜΟΤΟ ΚΑΦΕΤΖΗΣ πολύ καλά παιδιά και πολύ παλιοί στην αγορά...!!!
Εκεί το πάω και για σέρβις.Μια βολτούλα στα πάτρια εδάφη είναι ωραία.
Είναι αγαπημένος μου προορισμός και πηγαίνω συχνά για βόλτα στη λίμνη,φθινόπωρο,χειμώνα ,άνοιξη.
Έχε το νου σου το γουρουνάκι είναι πολύ πιο αθώο κρεατάκι από τις ορμόνες που αρπάζουν τα μοσχάρια
που είναι σχεδόν βόδια.

irinia
02/09/2016, 15:55
Aυτή η σιγουριά σου θα σε καταστρέψει μια μέρα να το ξέρεις....
Κατουνίστρα (πάνω από του Λουτράκι) με αφεντικό γνωστή κλασσικη φάτσα παραλαμβάνει μπριζόλα βουβάλας με
κούριερ.

(τη νταβέρνα δεν τη χάνεις γιατί απ έξω έχει αμερικάνικο αμάξι με κέρατα ταύρου)
:lol:
-δε γκάνω πλάκα-
-------------------------------------------


ταβέρνα μετερίζι?





ΤΙ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ




Είχα φάει τόσα πολλά που κοκκίνισα και η γυναίκα μου νόμιζε ότι θα σκάσω.
Ευτυχώς πήρα την κατηφόρα δίπλα στο μονοπάτι από την πλατεία και περπάτησα
λίγο στη σκιά δίπλα στο νερό και ηρέμησα.
Καπάκι μέχρι να συνέλθω κατεβάζω και μισό κιλό παγωτό ,δεν ξέρω από τι το είχανε φτιάξει
το γαμημένο αλλά με πήγε 40 χρόνια πίσω..!!!

alex14
02/09/2016, 15:59
Κτηνε, τραβα στη Μανδρα να φας καμια προβατινα να στανιαρεις ;)

byron
02/09/2016, 15:59
Για σπάσε μας σε ρέστα τον όρο "δρακουλιάρα" γιατί σε έχασα :hmm:


(για να ξέρω αν πρέπει να εκτελέσω η ου τον ψήστη μου στα καλύβια......)

365105

sniper
02/09/2016, 16:00
ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ



Στην Κερκίνη εκτρέφονται τα βουβάλια και σε όλα τα χωριά πάνω από τη λίμνη, Πορόια, Μακρυνίτσα κ.λ.π.
καθώς και στις Σέρρες υπάρχουν παντού σε όλες τις ταβέρνες
βουβαλίσια λουκάνικα,μπιφτέκια,ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ,γάλατα,ζυμαρικά με βουβαλίσιο γάλα.
Για Γαλλικό πρώτη φορά το ακούω από σένα.Στην Κερκίνη τα έχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές με τα ματάκια μου
επειδή τυγχάνω και Σερραίος.
Από εκεί πήρα και το τενερέ μου. ΜΟΤΟ ΚΑΦΕΤΖΗΣ πολύ καλά παιδιά και πολύ παλιοί στην αγορά...!!!
Εκεί το πάω και για σέρβις.Μια βολτούλα στα πάτρια εδάφη είναι ωραία.
Είναι αγαπημένος μου προορισμός και πηγαίνω συχνά για βόλτα στη λίμνη,φθινόπωρο,χειμώνα ,άνοιξη.
Έχε το νου σου το γουρουνάκι είναι πολύ πιο αθώο κρεατάκι από τις ορμόνες που αρπάζουν τα μοσχάρια
που είναι σχεδόν βόδια.

Έχω καιρό να ανέβω προς τα εκεί αλλά κάπου το διάβασα. Παλιότερα τρωγαμε άφθονο βουτυρο απο βουβάλια, εγω το έτρωγα με το κουτάλι σαν γλυκό, αλλά πλέον (απ' ότι ακούω) έχουν μείνει ελάχιστα ζωντανά, περί τις 2.000, από τις 60-70.000 που είχαμε κάποτε.

Τώρα, οκ, είπαμε, οι περιοχές κοντά στους εκτροφείς έχουν. Οι άλλοι με κούριερ όπως λεει κι ο π@πάρας ο Κτίνος.

OldMan
02/09/2016, 16:06
Για σπάσε μας σε ρέστα τον όρο "δρακουλιάρα" γιατί σε έχασα :hmm:
Ειναι αυτό που κρατας την μπριζολα στο ενα χερι, κοιτάς τα καρβουνα για 2 λεπτα και μετα την σερβίρεις...

DAYMAN
02/09/2016, 16:29
ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ



Στην Κερκίνη εκτρέφονται τα βουβάλια και σε όλα τα χωριά πάνω από τη λίμνη, Πορόια, Μακρυνίτσα κ.λ.π.
καθώς και στις Σέρρες υπάρχουν παντού σε όλες τις ταβέρνες
βουβαλίσια λουκάνικα,μπιφτέκια,ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ,γάλατα,ζυμαρικά με βουβαλίσιο γάλα.
Για Γαλλικό πρώτη φορά το ακούω από σένα.Στην Κερκίνη τα έχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές με τα ματάκια μου
επειδή τυγχάνω και Σερραίος.
Από εκεί πήρα και το τενερέ μου. ΜΟΤΟ ΚΑΦΕΤΖΗΣ πολύ καλά παιδιά και πολύ παλιοί στην αγορά...!!!
Εκεί το πάω και για σέρβις.Μια βολτούλα στα πάτρια εδάφη είναι ωραία.
Είναι αγαπημένος μου προορισμός και πηγαίνω συχνά για βόλτα στη λίμνη,φθινόπωρο,χειμώνα ,άνοιξη.
Έχε το νου σου το γουρουνάκι είναι πολύ πιο αθώο κρεατάκι από τις ορμόνες που αρπάζουν τα μοσχάρια
που είναι σχεδόν βόδια.

Εχω παει απειρες φορες και εχω παρει κρεας,βουτηρα και τυρι για το σπιτι απο μια φαρμα που επισκέφτηκα.

bulmont
02/09/2016, 16:41
Ρε παιδιά κι' εκείνο το άπαιχτο το ''καζαν-ντεπί'' από γάλα βουβάλας δεν φτιάχνεται;;;;;;


(τι θυμήθηκα τώρα ρε πστη μου - κάτσε να πα να χτυπήσω ένα μπακλαβά......)

George_Sp
02/09/2016, 16:44
Ρε παιδιά κι' εκείνο το άπαιχτο το ''καζαν-ντεπί'' από γάλα βουβάλας δεν φτιάχνεται;;;;;;


(τι θυμήθηκα τώρα ρε πστη μου - κάτσε να πα να χτυπήσω ένα μπακλαβά......)

ναι μόνο βουναλίσιο. :)

thunder ace
02/09/2016, 16:46
Ο Κτίνος ρώτησε που κάνουν την καλύτερη μπριζόλα στην Αττική.
Δεν ρώτησε που θα φάει την καλύτερη μπριζόλα στον πλανήτη.

Αν ρωτούσε αυτό θα του λέγαμε να πάει στην Αργεντινή.


υ.γ. Μπριζόλες είναι μόνο οι μοσχαρίσιες. Οι χόρτινες χοιρινές κόντρα δεν μετράνε, όπως και φυσικά οι χοιρινές "μπριζόλες" λαιμού.
Σωστα.Ειναι σαν να λεμε Ροσσι vs Λορενθο.Δεν υπαρχει συγκριση.
Ειναι περιεργο που εχει η μοσχαρισια σχεδον διπλασια τιμη;

Cpt. Haddock
02/09/2016, 17:03
Συμφωνούμε οτι η μπριζόλα ειναι μονο η μοσχαρίσια (αντε και ο βουβαλος). Το χοιρινο ειναι καλο για το φιλέ μινιόν και τα λουκάνικα.

Απο την άλλη, ρωτάει ο φαρμακοτρίφτης που θα βρει μπριζόλα στην Αττική, μπαίνει ο Τερενς, ακούμε για το κρατος των αθηνωνΕ και μαθαινουμε απο που αγόρασε και το τενερε...

Πρωταθλητής του :a6:

nikos_abel
02/09/2016, 17:23
Ρε παιδιά κι' εκείνο το άπαιχτο το ''καζαν-ντεπί'' από γάλα βουβάλας δεν φτιάχνεται;;;;;;


Μας λίγωσες τώρα ρε κωλόπαιδο.......

...επίσης, η μπριΤΖόλα πρέπει να σιτέψει (δηλαδή σαπίσει) για να μαλακώσει.

Α, και δεν την πλένουμε.

Α, και το χοιρινό είναι πολύ πιο αθώο όντως.

Α, και @byron με πέθανες στα γέλια :lol:

irinia
02/09/2016, 17:24
Συμφωνούμε οτι η μπριζόλα ειναι μονο η μοσχαρίσια (αντε και ο βουβαλος). Το χοιρινο ειναι καλο για το φιλέ μινιόν και τα λουκάνικα.

Απο την άλλη, ρωτάει ο φαρμακοτρίφτης που θα βρει μπριζόλα στην Αττική, μπαίνει ο Τερενς, ακούμε για το κρατος των αθηνωνΕ και μαθαινουμε απο που αγόρασε και το τενερε...

Πρωταθλητής του :a6:








ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΕΣΜΕΝΟ




Από τον εποχή του Μεγαλέξανδρου εμείς οι Μακεδόνες.
Την άλλη φορά που θα γράψω έκθεση βγάλε με εκτός θέματος.
Το τενερέ έγραψα μετά από 9 μήνες από που το πήρα εντελώς τυχαία
επειδή το έφερε η κουβέντα.
Είσαι πολύ σφιγμένος μαζί μου,χαλάρωσε,όλα σε πειράζουν
σαν γριά γεροντοκόρη συμπεριφέρεσαι μαζί μου.
Περιμένεις να μιλήσω και............ορμάς.
Τελικά ότι δε σου αρέσει σβήνε το ρε φίλε,εσύ είσαι ο αρχηγός.
Τόσες μαλακίες είπαμε όλοι εδώ μέσα,για τον Τέρενς και το κράτος των Αθηνών.......εσύ αμέσως
α...πα....πα....πα.....πα........πα......
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΑΕΚΑΡΑ
ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.
Αλλά τα σουβλάκια ρε δεν θα τα πω ποτέ.........καλαμάκια:lol:


υγ. Όταν πας στο χασάπη και θέλεις ΜΠΡΙΖΟΛΑ από χοιρινό κρέας πως τη ζητάς..??
Να μάθουμε και εμείς τα τούβλα λέμε..................(μήπως....χασάπη δώσε ένα κομμάτι
χοιρινό από εκείνο που μοιάζει με τη μοσχαρίσια μπριζόλα)


υγ2. Παρακαλώ να απαντήσουν και χασάπηδες από το βορά όχι μόνον οι νότιοι.

teogtp
02/09/2016, 17:30
Για σπάσε μας σε ρέστα τον όρο "δρακουλιάρα" γιατί σε έχασα :hmm:


(για να ξέρω αν πρέπει να εκτελέσω η ου τον ψήστη μου στα καλύβια......)


Ειναι αυτό που κρατας την μπριζολα στο ενα χερι, κοιτάς τα καρβουνα για 2 λεπτα και μετα την σερβίρεις...

Ο Βύρωνας και ο γεροχουφταλος σου απαντησαν.....
Να φέρω φτυάρι ή θα κάνεις τα κουμαντα σου με τον ψηστη;

vaska
02/09/2016, 17:32
Αλλά τα σουβλάκια ρε δεν θα τα πω ποτέ.........καλαμάκια:lol:

ούτε κι εγώ αδερφέ και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως

καλαμάκι
365168

σουβλάκι(α)
365169

Sapadak
02/09/2016, 17:33
Εφαγα προσφατα μπριτζόλα με περίοδο, και περιεργως δεν ήταν για το κάδο.

Αλλά δύσκολα θα ξαναέτρωγα

amyroukai
02/09/2016, 18:02
Εφαγα προσφατα μπριτζόλα με περίοδο

από ένα μουνόπανο αντμίν, δεν περίμενα κάτι καλύτερο :bawl:

Cpt. Haddock
02/09/2016, 18:07
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ [...] Μεγαλέξανδρου [...] Μακεδόνες.

[....]Το τενερέ [...]ΑΕΚΑΡΑ[...]

Ολα αυτα σε θρεντ της συμφοράς για μπριζολάδικο στην Αττικη.

Τρικυμια εν κρανιω ως συνηθως, δε βλεπω να βοήθησε και το ταξιδι στο ξελαμπικάρισμα

amyroukai
02/09/2016, 18:09
Ολα αυτα σε θρεντ της συμφοράς για μπριζολάδικο στην Αττικη.

Τρικυμια εν κρανιω ως συνηθως, δε βλεπω να βοήθησε και το ταξιδι στο ξελαμπικάρισμα

ναι αλλά για γερμανούς ιδιοκτήτες πεμφέ που έκλαιγαν στην θέα του τενερέ δεν έγραψε, μισές δουλειές στο σπαμ.

Nostradamus
02/09/2016, 18:18
Θα πει κανένας ρε για μαγαζί προς τα νότια ??

alexis_d
02/09/2016, 18:20
από ένα μουνόπανο αντμίν, δεν περίμενα κάτι καλύτερο :bawl:

OOOOOO τι του ειπε....
:bawl::bawl:

alexis_d
02/09/2016, 18:23
Θα πει κανένας ρε για μαγαζί προς τα νότια ??

Απάνου μένουμε...!

teogtp
02/09/2016, 18:34
από ένα μουνόπανο αντμίν, δεν περίμενα κάτι καλύτερο :bawl:

:bawl:

devil's animal
02/09/2016, 18:47
http://www.brizoles.gr/2012/01/mosxarisia-brizola.html

buckley
02/09/2016, 18:59
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΕΣΜΕΝΟ




Από τον εποχή του Μεγαλέξανδρου εμείς οι Μακεδόνες.
Την άλλη φορά που θα γράψω έκθεση βγάλε με εκτός θέματος.
Το τενερέ έγραψα μετά από 9 μήνες από που το πήρα εντελώς τυχαία
επειδή το έφερε η κουβέντα.
Είσαι πολύ σφιγμένος μαζί μου,χαλάρωσε,όλα σε πειράζουν
σαν γριά γεροντοκόρη συμπεριφέρεσαι μαζί μου.
Περιμένεις να μιλήσω και............ορμάς.
Τελικά ότι δε σου αρέσει σβήνε το ρε φίλε,εσύ είσαι ο αρχηγός.
Τόσες μαλακίες είπαμε όλοι εδώ μέσα,για τον Τέρενς και το κράτος των Αθηνών.......εσύ αμέσως
α...πα....πα....πα.....πα........πα......
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΑΕΚΑΡΑ
ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.
Αλλά τα σουβλάκια ρε δεν θα τα πω ποτέ.........καλαμάκια:lol:


υγ. Όταν πας στο χασάπη και θέλεις ΜΠΡΙΖΟΛΑ από χοιρινό κρέας πως τη ζητάς..??
Να μάθουμε και εμείς τα τούβλα λέμε..................(μήπως....χασάπη δώσε ένα κομμάτι
χοιρινό από εκείνο που μοιάζει με τη μοσχαρίσια μπριζόλα)


υγ2. Παρακαλώ να απαντήσουν και χασάπηδες από το βορά όχι μόνον οι νότιοι.

Δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι αυτά τα γράφει ένας 60χρονος καθηγητής !
Σ΄ένα θρεντ για μπριζόλες κιόλας... over and out ρε φίλε λέμε.

thunder ace
02/09/2016, 19:17
ούτε κι εγώ αδερφέ και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως

καλαμάκι
365168

σουβλάκι(α)
365169

για πειτε μας τωρα και για τις αλοιφες.

p@nos
02/09/2016, 19:19
ρε παιδες η μπριζολα η δρακουλιαρα απαιτει και ενα αλφΑ σιτεμα, πρακτικη που δεν ακολουθειται στην ελλαδα :lol:

teogtp
02/09/2016, 19:28
για πειτε μας τωρα και για τις αλοιφες.

Αυτό είναι αλοιφή. ......

365178

thunder ace
02/09/2016, 19:35
Αυτό είναι αλοιφή. ......

365178

αλλου πεστα αυτα.......:a13:

Bowleno
02/09/2016, 20:03
365105


Ειναι αυτό που κρατας την μπριζολα στο ενα χερι, κοιτάς τα καρβουνα για 2 λεπτα και μετα την σερβίρεις...


Ο Βύρωνας και ο γεροχουφταλος σου απαντησαν.....
Να φέρω φτυάρι ή θα κάνεις τα κουμαντα σου με τον ψηστη;

Πάω να ξεθάψω το τούρκικο μαχαίρι του συγχωρεμένου τυ γέρου μου, θα πάω από εκεί και....

"μάστορα, ρίξε βλέφαρο δω, στο θρεντ, και η μου την κάνεις έτσι η σε κάνω εσένα έτσι" :bawl:

irinia
02/09/2016, 20:56
ναι αλλά για γερμανούς ιδιοκτήτες πεμφέ που έκλαιγαν στην θέα του τενερέ δεν έγραψε, μισές δουλειές στο σπαμ.






ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΣΕΣ




Ας είναι καλά οι Γερμανοί οι φίλοι μας με τα φανταστικά bmw τους.
Δυό φορές με τράβηξαν,α ξέχασα να σας τα πω .........
Έμεινε το τενερέ στο δρόμο,από λάμπα φλας ρε παιδί μου.
Ένα θέαμα όμως στο δρόμο......μα ένα θέαμα...!!
Ζήλεψα ρε ,ειδικά εκεί χαμηλά στη Βαυαρία με τις υπέροχες διαδρομές
την φημισμένη Ρομάντικ Στράσε.....τι να σας πω ρε παιδιά.
Πολύ πράμμα,Μερσεντές,Άουντι,Πόρσε,Όπελ όλα ,μα όλα ρε παιδί μου
από πίσω και ένα τρέιλερ με ένα gs επάνω.
Σταμάταγαν οι φρίτσιδες,πάρκαραν τα θεριά,κατέβαζαν από τα τρέιλερ
τα γυαλισμένα gs τραβούσαν το στροφιλίκι καμμιά 100σταριά χλμ.,
και μετά τα ανέβαζαν πάλι γυαλισμένα στα τρέιλερ και έφευγαν
για Κολωνίες,Στουτγκάρδες,Αμβούργα.
Πολλά χλμ. λέμε.......εγώ ο καημενούλης με το φτωχοτενερέ μου
δύο φορές έμεινα από λάμπα φλας και τις δύο.
Ευτυχώς με μάζεψαν τα παλικάρια με τα τρέιλερ.....!!!
Κατά τα άλλα καλά πήγε..............μπριζόλες βέβαια δεν είχε ,αλλά κάτι λουκάνικα
ΓΟΥΡΟΥΝΙΣΙΑ,τα χτυπήσαμε αρκετές φορές,από βραστά σούπα ,μέχρι ψητά....!!!
Είπα να μην κουράσω το κοινό αλλά μια και μιλάμε για χοιρινά πήρα αφορμή και νάμαι.
ΧΑΛΑΡΑ........μάστερ...!!!

irinia
02/09/2016, 21:09
Δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι αυτά τα γράφει ένας 60χρονος καθηγητής !
Σ΄ένα θρεντ για μπριζόλες κιόλας... over and out ρε φίλε λέμε.



ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ




Ότι δύο αρνήσεις κάνουν μία κατάφαση μεταφορικά.
Ήθελα απλά να δείξω με καυστικό τρόπο ότι η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
Όποιος θέτει θέμα κράτους Αθηνών κ.λ.π. είναι ΓΕΛΟΙΟΣ και ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ...!!
Ό Μέγας Αλέξανδρος αν με έπιανες γιατί δεν πιστεύω ότι δεν το ξέρεις
ΕΝΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ 300 ΧΡΟΝΙΑ Π.Χ.Δεν τον ανέφερα τυχαία.
Αν ποτέ περάσεις από τη Βεργίνα διάβασε την επιστολή του έξω από την είσοδο
του μουσείου και θα δεις πόσο μπροστά έβλεπε ο άνθρωπος.
Το ποιος ανέφερε την λέξη κράτος των Αθηνών εδώ μέσα ΠΡΩΤΟΣ επίσης διάβασε το.
Αυτός είναι ο τρόπος που αμύνομαι φίλε,αλλά αν πρέπει να τον εξηγώ τόσο πολύ......ΑΣΤΟ.
Το ότι είμαι ΑΕΚ επίσης δεν το εκτίμησες σωστά,για μένα η Ελλάδα μία και αδιαίρετη ΑΥΣΤΗΡΑ.
Το αποδεικνύουν οι επιλογές μου από τις οπαδικές προτιμήσεις μέχρι το ότι
κάθε χρόνο χτυπάω κάρτα στην Πελοπόννησο.Πέρσυ Ύδρα,Λεωνίδιο ,Τρίκαλα Κορινθίας,
για αρκετές μέρες.Φέτος ετοιμάζω βόλτα το Φθινόπωρο,το που θα δούμε.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ...!!!

Cpt. Haddock
02/09/2016, 21:19
Ήθελα απλά να δείξω με καυστικό τρόπο ότι η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
Όποιος θέτει θέμα κράτους Αθηνών κ.λ.π. είναι ΓΕΛΟΙΟΣ και ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ...!!

Ρε μπάρμπα, προφανώς εσυ δεν κατάλαβες...

ΓΙΑ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΑΛΛΟΣ !!!!

Κανε μας τη χαρη με τις εμμονές σου και τα παραμυθια σου.

irinia
02/09/2016, 21:30
Ρε μπάρμπα, προφανώς εσυ δεν κατάλαβες...

ΓΙΑ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΑΛΛΟΣ !!!!

Κανε μας τη χαρη με τις εμμονές σου και τα παραμυθια σου.





ΚΑΙ ΣΥ ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ



Ότι εγώ κατηγόρησα το κράτος που ανέφερες.
Και εγώ για μπριζόλες έγραψα ότι δεν θα βρεις να φας ΚΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...!!
Το καλαμάκι και ή λεμονίτα ήταν το κράτος των Αθηνών..??
ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΧΕΙΣ
Όσο για το κράτος φιλαράκι ,αυτό δεν έχει ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ, αυτά είναι για τα κορόιδα...!!!
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σε κάποια κότερα,στα Μπαρμπάντος,στη Ζυρίχη,στα Κέημαν κ.λ.π.
Έτσι για να βάλουμε τα πράμματα στη θέση τους.

irinia
02/09/2016, 21:35
ΑΣΤΟ ΤΩΡΑ



Μαλώνουμε αύριο,βλέπω ένα ωραίο έργο στο cinema 2 στον ΟΤΕ
ROAD TO PERDITION


Νιούμαν,Λο,Χανκς


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Cpt. Haddock
02/09/2016, 21:39
ΚΑΙ ΣΥ ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ



Ότι εγώ κατηγόρησα το κράτος που ανέφερες.
Και εγώ για μπριζόλες έγραψα ότι δεν θα βρεις να φας ΚΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...!!.

Ναι και ακομα καλυτερες θα βρεις στην Αργεντινη και στο Τεξας.

Στα τετοια μας ομως, στην Αττική ρωτησε ο άλλος πού θα βρει.

Αν ξέρεις, λες, αν όχι, άστο. Θρεντ για σφαλιάρες ειναι ούτως ή αλλως

p@nos
02/09/2016, 21:43
ρε καπτεν, αστον λεμε τι θες τωρα :lol:

amyroukai
02/09/2016, 21:48
Πολύ πράμμα,Μερσεντές,Άουντι,Πόρσε,Όπελ όλα ,μα όλα ρε παιδί μου
από πίσω και ένα τρέιλερ με ένα gs επάνω.

Σόρι μαν, αλλά όταν εμείς τα φορτώναμε στο ντάτσουν στην καρότσα, οι γερμανοί ακόμα δεν ήξεραν τι είναι κινητήρας μπόξερ :bawl:

Δια του λόγου το αληθές,

365179

teogtp
02/09/2016, 22:01
ΡΕ Γ@ΜΩ ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΦΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ........
ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ GS ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!;!;!;!;!





































































Τελικα οποια πετρα(και νημα) και αν "σηκωσεις" οι Γερμανοι ειναι απο πισω!!!!!!


:tooth:

amyroukai
02/09/2016, 22:16
να σηκώσω και το αρθράκι τεστ του μεσιέ Λύκου από το ΜΟΤΟ για το ποιό GS ψήνει καλύτερα στα κύλινδρα; :lol:

εδώ αρχίσαμε τα καλαμάκια και σουβλάκια και τον Αλέξανδρο τον Μέγα και το παρακράτος των Αθηνών... Πως και δεν μπήκε η ΕΟΜ στην συζήτηση και η ύπαρξη της κλίκας των Νοτίων που τρώνε μπερτζόλα ΜΟΝΟ στην Αττική, αυτό με εκπλήσσει περισσότερο :lol:

buckley
02/09/2016, 22:17
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ




Ότι δύο αρνήσεις κάνουν μία κατάφαση μεταφορικά.
Ήθελα απλά να δείξω με καυστικό τρόπο ότι η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
Όποιος θέτει θέμα κράτους Αθηνών κ.λ.π. είναι ΓΕΛΟΙΟΣ και ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ...!!
Ό Μέγας Αλέξανδρος αν με έπιανες γιατί δεν πιστεύω ότι δεν το ξέρεις
ΕΝΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ 300 ΧΡΟΝΙΑ Π.Χ.Δεν τον ανέφερα τυχαία.
Αν ποτέ περάσεις από τη Βεργίνα διάβασε την επιστολή του έξω από την είσοδο
του μουσείου και θα δεις πόσο μπροστά έβλεπε ο άνθρωπος.
Το ποιος ανέφερε την λέξη κράτος των Αθηνών εδώ μέσα ΠΡΩΤΟΣ επίσης διάβασε το.
Αυτός είναι ο τρόπος που αμύνομαι φίλε,αλλά αν πρέπει να τον εξηγώ τόσο πολύ......ΑΣΤΟ.
Το ότι είμαι ΑΕΚ επίσης δεν το εκτίμησες σωστά,για μένα η Ελλάδα μία και αδιαίρετη ΑΥΣΤΗΡΑ.
Το αποδεικνύουν οι επιλογές μου από τις οπαδικές προτιμήσεις μέχρι το ότι
κάθε χρόνο χτυπάω κάρτα στην Πελοπόννησο.Πέρσυ Ύδρα,Λεωνίδιο ,Τρίκαλα Κορινθίας,
για αρκετές μέρες.Φέτος ετοιμάζω βόλτα το Φθινόπωρο,το που θα δούμε.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ...!!!

Δυστυχώς ακόμα δεν κατάλαβα και μακάρι να φταίω εγώ φίλτατε ελπίζω ότι οι γενιές των παιδιών που γαλούχησες να σε καταλάβαιναν καλύτερα και μακάρι να μην τους μιλούσες με κάθε ευκαιρία για το κράτος των Αθηνών.Κρατάει χρόνια βέβαια αυτή η κολώνια και κάπως πρέπει να μεταλαμπαδεύεται δυστυχώς, απλώς ήθελα να πιστεύω ότι εσείς μέσω της ιδιότητας σας να προσπαθούσατε να την ξεριζώσετε ,θα έκανε καλό σ' όλους τους Έλληνες !
ΥΓ Το ότι είσαι και είμαι ΑΕΚ δεν μου λέει απολύτως τίποτα...

Bowleno
02/09/2016, 22:21
Για να δω αν κατάλαβα καλά.....

Τα GS φταίνε που δεν έχουμε καλό μπριζολίδι στην Αττική; :confused::uplate:

:tooth:

amyroukai
02/09/2016, 22:24
Τα GS φταίνε που δεν έχουμε καλό μπριζολίδι στην Αττική; :confused::uplate:


Οι δηθενιάρηδες ιδιοκτήτες GS που τρώνε γέρικο βόΙδι ασίτευτο και ψημένο κάργα και νομίζουν πως τρώνε γάλαχτος. Αυτοί χάλασαν την πιάτσα, από εποχή χρυσού αιώνα Περικλή και μετά.

Nostradamus
02/09/2016, 22:30
Κανονίστε να κλειδώσει το φρεντακιον και να μην έχουμε εικόνα ακόμη που ψήνουν σωστά τα τετράποδα...

teogtp
02/09/2016, 22:37
Οι δηθενιάρηδες ιδιοκτήτες GS που τρώνε γέρικο βόΙδι ασίτευτο και ψημένο κάργα και νομίζουν πως τρώνε γάλαχτος. Αυτοί χάλασαν την πιάτσα, από εποχή χρυσού αιώνα Περικλή και μετά.

Ξεχνάς που μας άφησαν νηστικους στον Αθήνα. Διακο. ......

amyroukai
02/09/2016, 22:37
οφτόπικ. αν δεν πέσει καυγάς, δεν νομίζω να χρήζει κλειδώματος.


Για τον νότο του νότου, βρέθηκε κάτι τελικά;




Ξεχνάς που μας άφησαν νηστικους στον Αθήνα. Διακο. ......

ω τους πστηδες, τι είχαν τελειώσει, κοκορέτσι; εξοχικό; όντως κάτι είχαν φάει μέχρι τελευταία μερίδα οι αλήτες οι σιχαμένοι. Αλλά εκείνη η προβατίνα ήταν λεκούμι. Δεν πειράζει.

irinia
02/09/2016, 23:08
Δυστυχώς ακόμα δεν κατάλαβα και μακάρι να φταίω εγώ φίλτατε ελπίζω ότι οι γενιές των παιδιών που γαλούχησες να σε καταλάβαιναν καλύτερα και μακάρι να μην τους μιλούσες με κάθε ευκαιρία για το κράτος των Αθηνών.Κρατάει χρόνια βέβαια αυτή η κολώνια και κάπως πρέπει να μεταλαμπαδεύεται δυστυχώς, απλώς ήθελα να πιστεύω ότι εσείς μέσω της ιδιότητας σας να προσπαθούσατε να την ξεριζώσετε ,θα έκανε καλό σ' όλους τους Έλληνες !
ΥΓ Το ότι είσαι και είμαι ΑΕΚ δεν μου λέει απολύτως τίποτα...



ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ




Με την κακή Αθήνα,ούτε Μακεδονομάχος ήμουν.
Αγαπώ τη χώρα μου από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη
και από τα Ιόνια μέχρι τη Χίο το ίδιο.
Και αυτό πέρασα και στα σχολεία για 35 χρόνια.
Τώρα τις εντάσεις και τις σαχλαμάρες του μοτό
για τον Χ Ψ λόγο που σου έγραψα και είπες ότι δεν κατάλαβες
τι να πω..??
Εγώ έκανα την πλάκα με τα σουβλάκια κι ο άλλος με έστειλε
λέγοντας ότι τα βάζω με το κράτος των Αθηνών..!!
Ε κι εγώ απάντησα με εντελώς αλληγορικό τρόπο κι όποιος
κατάλαβε..!!
Αφού θέλεις περαιτέρω εξήγηση απάντησα πως ο πρώτος
που ένωσε τους Έλληνες έστω και με το ζόρι ήταν ο Αλέξανδρος.
Μη το πάμε άλλο για ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ είπαμε θα μιλάμε.
Τελικά υπάρχουν ΧΟΙΡΙΝΕΣ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ..??
Ή όλους αυτούς τους τιμοκαταλόγους που βλέπουμε σε μαγαζιά
και κρεοπωλεία είναι ΛΑΘΟΣ..??
Ένας ΧΑΣΑΠΗΣ ρε παιδιά στο φόρουμ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...??
Να μας ενημερώσει στα σίγουρα..??
Έστω και χαμουτζής..!!!!


υγ. ΟΧΙ ΑΛΛΟ GS, έπηξε το μάτι μας..!!

bulmont
03/09/2016, 05:37
Ένας ΧΑΣΑΠΗΣ ρε παιδιά στο φόρουμ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...??




Sniper, σε ψάχνουνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil:

bulmont
03/09/2016, 05:38
Για να δω αν κατάλαβα καλά.....

Τα GS φταίνε που δεν έχουμε καλό μπριζολίδι στην Αττική; :confused::uplate:

:tooth:



Φταίνε, που δεν τα έχετε καλοψημένα............................

ionized
03/09/2016, 06:00
ΡΕ Γ@ΜΩ ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΦΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ........
ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ GS ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!;!;!;!;!





































































Τελικα οποια πετρα(και νημα) και αν "σηκωσεις" οι Γερμανοι ειναι απο πισω!!!!!!


:tooth:


γιατι θυμιζουν αγελαδες?? :bawl:

bulmont
03/09/2016, 06:31
γιατι θυμιζουν αγελαδες?? :bawl:



Σώπα καλέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




365183

irinia
03/09/2016, 06:37
ΕΜΕΝΑ






Μ'αρέσει

thunder ace
03/09/2016, 06:54
ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΣΕΣ




Ας είναι καλά οι Γερμανοί οι φίλοι μας με τα φανταστικά bmw τους.
Δυό φορές με τράβηξαν,α ξέχασα να σας τα πω .........
Έμεινε το τενερέ στο δρόμο,από λάμπα φλας ρε παιδί μου.
Ένα θέαμα όμως στο δρόμο......μα ένα θέαμα...!!
Ζήλεψα ρε ,ειδικά εκεί χαμηλά στη Βαυαρία με τις υπέροχες διαδρομές
την φημισμένη Ρομάντικ Στράσε.....τι να σας πω ρε παιδιά.
Πολύ πράμμα,Μερσεντές,Άουντι,Πόρσε,Όπελ όλα ,μα όλα ρε παιδί μου
από πίσω και ένα τρέιλερ με ένα gs επάνω.
Σταμάταγαν οι φρίτσιδες,πάρκαραν τα θεριά,κατέβαζαν από τα τρέιλερ
τα γυαλισμένα gs τραβούσαν το στροφιλίκι καμμιά 100σταριά χλμ.,
και μετά τα ανέβαζαν πάλι γυαλισμένα στα τρέιλερ και έφευγαν
για Κολωνίες,Στουτγκάρδες,Αμβούργα.
Πολλά χλμ. λέμε.......εγώ ο καημενούλης με το φτωχοτενερέ μου
δύο φορές έμεινα από λάμπα φλας και τις δύο.
Ευτυχώς με μάζεψαν τα παλικάρια με τα τρέιλερ.....!!!
Κατά τα άλλα καλά πήγε..............μπριζόλες βέβαια δεν είχε ,αλλά κάτι λουκάνικα
ΓΟΥΡΟΥΝΙΣΙΑ,τα χτυπήσαμε αρκετές φορές,από βραστά σούπα ,μέχρι ψητά....!!!
Είπα να μην κουράσω το κοινό αλλά μια και μιλάμε για χοιρινά πήρα αφορμή και νάμαι.
ΧΑΛΑΡΑ........μάστερ...!!!

Εμ και στα yamaha επεσε η ποιοτητα με το περασμα των χρονων.Στο δικο μου 16/17 χρονων μηχανακι,ακομα να καψει λαμπακι των φλας.

argiris34
03/09/2016, 07:19
+1340!
Και να προσθέσω ότι η μπριζόλα (μοσχάρι ) τρώγεται δρακουλιαρα . ...
Σε οποιαδήποτε άλλη μορφή της απλά πρέπει να εκτελείται ο ψήστης .......
Εγω θα το ελεγα αλλιως αμα δεν μουγκανισει την ωρα που δαγκωνεις την εκαψε ο βλακας
Συνυπογραφω για basegrill

spyrval
03/09/2016, 08:48
ΡΕ Γ@ΜΩ ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΦΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ........
ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ GS ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!;!;!;!;!


Τελικα οποια πετρα(και νημα) και αν "σηκωσεις" οι Γερμανοι ειναι απο πισω!!!!!!


:tooth:

Δεν έχεις δίκιο....

Μια φορά είχα πάει για μπριGSόλα. Ακριβή πολύ και χρεώνανε έξτρα τις πατάτες, το αλάτι και το λεμόνι αλλά τισταδιάλα, μιά φορά τρως μπριGSόλα. Έβαλα 6 Κυριακές δόσεις και πήγα.

Μάλιστα όταν έσπασε το κόκκαλο ο καταστηματάρχης μου έφερε άλλο παρόλο που είχαν περάσει τα 30 λεπτά της εγγύησης :tooth:

nik69
03/09/2016, 09:00
Εγω θα το ελεγα αλλιως αμα δεν μουγκανισει την ωρα που δαγκωνεις την εκαψε ο βλακας
Συνυπογραφω για basegrill

Μάλλον η λέξη μπριζόλα προέρχεται από την ιταλική bracciola που είναι μοσχάρι ψητό.
Έχουν και την bistecca και την fiorentina και το filetto .
Παρεμφερή όλα μεταξύ τους. Να βάζεις το μαχαίρι μέσα και να στάζει αίμα παντού και να μυρίζει.
Προσπάθησουν πολλές φορές επί πολλά χρόνια να με πείσουν για το πόσο νόστιμη είναι , αλλά όσες φορές και να δοκίμασα δεν τα κατάφερα.
Μοσχάρι μόνο μαγειρευτό, τέλος.

MG-KTiNoS
03/09/2016, 10:13
Έχουν και την bistecca και την fiorentina .....

:a54:

bulmont
03/09/2016, 10:24
:a54:



Σιγά μην σκίσεις και καμμιά κυλόττα........Εμείς εδώ πάλι με πανσέτες και φτερουγες κοτόπουλου
θα την βγάζουμε:(

pipe_smoker
03/09/2016, 11:06
Σε γενικές γραμμές, μπριζόλα ονομάζεται το κομμάτι κρέατος το οποιο (συνηθως) περιέχει κόκκαλο και ειναι κομμένο κάθετα.

Είτε το κόψουμε απο μοσχάρι είτε απο γουρούνι είτε απο σκυλί είτε απο στρουθοκάμηλο, αν ειναι κομμένο κάθετα ως προς τις ίνες του κρέατος (σε γενικές γραμμές ξαναλέω) μπορει να χαρακτηριστεί μπριζόλα.

Οπως μπορει να χαρακτηριστεί μοτοσυκλέτα και το σκούτερ γιατί κινείται σε δυο ρόδες.
Αλλα δεν ειναι.

Οποτε ας μείνουμε στα μοσχάρια.

Εφόσον το κρεας ειναι καλής ποιότητας (κι οχι δε χρειαζεται να ειναι ουτε ελληνικό, ουτε του μπάρμπα μας, ουτε να το έχουμε ταχταρισει στα γόνατα μας, άλλα ειναι τα κριτήρια) πρεπει ο μάγειρας να ειναι ντουγάνι για να μην μπορει να ψήσει σωστά μια μπριζόλα ή ενα φιλέτο.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε ειναι να βρείτε ενα καλο κρεοπωλείο, και να πειραματιστείτε με διαφορετικά μέρη του ζώου, διαφορετικά κοψίματα, διαφορετικές ηλικίες κλπ.

Με λιγο διάβασμα και λίγη εξάσκηση την καλύτερη μπριζόλα (και οχι μονο) θα την τρώτε σπίτι σας απο τα χεράκια σας.

nikos_abel
03/09/2016, 11:32
Σε γενικές γραμμές, μπριζόλα ονομάζεται το κομμάτι κρέατος το οποιο (συνηθως) περιέχει κόκκαλο και ειναι κομμένο κάθετα.

Είτε το κόψουμε απο μοσχάρι είτε απο γουρούνι είτε απο σκυλί είτε απο στρουθοκάμηλο, αν ειναι κομμένο κάθετα ως προς τις ίνες του κρέατος (σε γενικές γραμμές ξαναλέω) μπορει να χαρακτηριστεί μπριζόλα.

Οπως μπορει να χαρακτηριστεί μοτοσυκλέτα και το σκούτερ γιατί κινείται σε δυο ρόδες.
Αλλα δεν ειναι.

Οποτε ας μείνουμε στα μοσχάρια.

Εφόσον το κρεας ειναι καλής ποιότητας (κι οχι δε χρειαζεται να ειναι ουτε ελληνικό, ουτε του μπάρμπα μας, ουτε να το έχουμε ταχταρισει στα γόνατα μας, άλλα ειναι τα κριτήρια) πρεπει ο μάγειρας να ειναι ντουγάνι για να μην μπορει να ψήσει σωστά μια μπριζόλα ή ενα φιλέτο.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε ειναι να βρείτε ενα καλο κρεοπωλείο, και να πειραματιστείτε με διαφορετικά μέρη του ζώου, διαφορετικά κοψίματα, διαφορετικές ηλικίες κλπ.

Με λιγο διάβασμα και λίγη εξάσκηση την καλύτερη μπριζόλα (και οχι μονο) θα την τρώτε σπίτι σας απο τα χεράκια σας.

+όλα (στο κινητό δεν εχει βρουμ)

ggs
03/09/2016, 11:35
Ορίστε ρε κτινε... Και για μπριΤΖόλες έμαθες, και για βορρά-νοτο έμαθες, για μεγαλεξανδρους, για την υπεροχή των Ιαπωνων έναντι των Φριτσιδων (δυστυχώς δεν φτιάχνουν μηχανές στην Χαλκιδική, αλλιώς...).. Τι άλλο θες...

devil's animal
03/09/2016, 11:36
Να βάζεις το μαχαίρι μέσα και να στάζει αίμα παντού και να μυρίζει.
Προσπάθησουν πολλές φορές επί πολλά χρόνια να με πείσουν για το πόσο νόστιμη είναι , αλλά όσες φορές και να δοκίμασα δεν τα κατάφερα.
Μοσχάρι μόνο μαγειρευτό, τέλος.


blue rare δεν παρηγγειλα ποτε και δεν ξερω αν θα μπορεσω να την φαω...
αλλα rare και medium rare τρωγεται πανευκολα και με το που το τρως το μοσχαρι καταλαβαινεις την ενεργεια που σε γεμιζει...