PDA

View Full Version : Τρόμπα φρένου, αλλαγή στην αίσθηση.



George_Sp
02/09/2016, 12:09
Μια αρχική συζήτηση και γνώμες πριν πάω να τσεκάρω σε μηχανικό τι παίζει ή αν είναι ιδέα μου.

Versys 09
33.000χλμ

Αλλαγή υγρών φρένων ευλαβικά 1 φορά το χρόνο. Δισκόπλακα και τακάκια σε υπεράριστη κατάσταση χωρίς γραμμές ή ανομοιομορφίες.

Εδώ και περίπου 1 εβδομάδα έχω μια περίεργη αίσθηση στη μανέτα κατά το φρενάρισμα ανεξάρτητα ταχύτητας, ακόμα και σε στάση να είμαι. Είναι πιο έντονο κατά τα πρώτα 2-3 πατήματα και μετά χάνεται.
Σαν να κάνει ένα σκαλοπάτι μπαλονιάσματος και να φέρνει και ένα τρίξιμο στην αφή χωρίς ήχο.

Το σκαλοπάτι είναι από το μέσον της διαδρομής και προς το max της πίεσης. όχι στο αρχικό δάγκωμα.
Δε μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά.

Τα υγρά έχουν αλλαχτεί λιγότερο από 6μηνο και από το ματάκι έχουν καλό χρώμα.
Σπανίως πέφτω έξω οταν αλλάζει κάτι στη συμπεριφορά της μηχανής γιατί είμαι αρκετά παρατηρητικός οπότε ψιλοδυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι ιδέα μου.

Ιδέες?

spyrakos35
02/09/2016, 13:06
Καποια φυσαλιδα

o teos
02/09/2016, 13:06
Mια προληπτική εξαερωσουλα πριν ανχωθεις χωρις λογο?ειχα μια παρομοια αισθηση στο CBR οταν το πηρα και μετα την εξαερωση σχεδον εξαληφθηκε:wave2:

DrBig
02/09/2016, 13:08
Βαλε λιγο γρασσο στην επιφανεια επαφης αυτιου μανετας και πιστονιου τρομπας. Επισης στον αξονα της μανετας.

George_Sp
02/09/2016, 13:15
Μια παράλειψη μήπως παίζει ρόλο. Στη τελευταία αλλαγή από DOT4 πήγα σε DOT5.1
Υπάρχει ενδεχόμενο το 5.1 να χρήζει συχνότερης αλλαγής;



Βαλε λιγο γρασσο στην επιφανεια επαφης αυτιου μανετας και πιστονιου τρομπας. Επισης στον αξονα της μανετας.

αυτό με το τρίξιμο στην αφή με πονήρεψε για κάτι τέτοιο. Αν και δεν έχει φάει πλύσιμο εδώ και κάνα μήνα παρόλαυτά μπορεί όντως με το καλοκαίρι που έφαγε ζέστη η μηχανή να έγινε κάτι τέτοιο.


θενκς προς το παρόν.

DrBig
02/09/2016, 13:24
Το τριξιμο ειναι κλασσικη περιπτωση. Στις μη ακτινικες τρομπες το αυτι αντι να πιεζει καθετα το εμβολο, εισαγει και μια εφαπτομενικη συνιστωσα που κανει την αισθηση πτανα.

George_Sp
02/09/2016, 13:25
Το τριξιμο ειναι κλασσικη περιπτωση. Στις μη ακτινικες τρομπες το αυτι αντι να πιεζει καθετα το εμβολο, εισαγει και μια εφαπτομενικη συνιστωσα που κανει την αισθηση πτανα.

:beer:

Road Pirat
02/09/2016, 13:26
Λαστιχένια σωληνάκια έχεις ? και αν ναι τα έχεις αλλάξει πότε ? Τα λαστιχένια πολύμεριζοντε και μπαλονιάζουν μετά από κάποια χρόνια. Το έχω πάθει στο παπί αυτό και, είχε μεγαλώσει η διαδρομή της μανέτας και είχε περίεργη αίσθηση.

rockobok
02/09/2016, 14:01
Αυτό το "σκαλοπάτι" γίνεται συνήθως όταν πιάσει μακα στην επιφάνεια που σπρώχνει η Μανέτα το έμβολο της τρόμπας. Βγάλε τη Μανέτα και καθάρισε τις 2 επιφάνειες .

GIXXERAKIAS
02/09/2016, 14:13
Aν τα 5.1 που έβαλες είναι 6 μήνες πάνω στο μηχανάκι άλλαξε τα και βάλε πάλι dot 4 και θα επανέλθει στο φυσιολογικό και η αίσθηση στην μανέτα και όλα καλά.

George_Sp
02/09/2016, 14:33
Aν τα 5.1 που έβαλες είναι 6 μήνες πάνω στο μηχανάκι άλλαξε τα και βάλε πάλι dot 4 και θα επανέλθει στο φυσιολογικό και η αίσθηση στην μανέτα και όλα καλά.

τα έβαλα για καλύτερα λόγω καλοκαιριού και συχνής χρήσης μέσα στη πόλη που τα φρεναρίσματα είναι αρκετά.

Είναι όντως πιο ευαίσθητα τα 5.1 από τα 4?

Ichigo
02/09/2016, 14:56
Αλλο η κινηση στην Αθηνα και αλλο η καταβαση σ ενα κατηφορικο στροφιλικι σε ρυθμους βολτας. Ειναι αρκετα δυσκολο εως ακατορθωτο να καταφερεις να βρασεις τα φρενα σου εντος λεκανοπεδιου εκτος και αν ειναι ηδη τελιωμενα η πιανεις 100αρες απο φαναρι σε φαναρι. Αν ντε και καλα θες ενα υγρο που σηκωνει μεγαλο σημειο βρασμου δες το rbf600&660 της motul που ειναι dot4 και προοριζονται και για αγωνιστικη χρηση

George_Sp
02/09/2016, 15:01
Εντάξει αν κάνεις το Περιστέρι Γλυφάδα μέσω κέντρου καθημερινά, αντιλαμβάνεσαι τη χρήση στη διήθηση. Προφανώς και είναι δύσκολο να βράσουν αλλά εφόσον το 5.1 είναι ανώτερο σε χαρακτηριστικά του 4 θα το προτιμήσω.
Όπως και στα λάδια με το Spectro Platinum που δοκίμασα και δε θα ξαναβάλω Silver ή Golden.

Η διάρκεια βέβαια είναι ένα θέμα.

Θα κάνω απογευματάκι ένα καθάρισμα γρασάρισμα στη περιοχή της μανέτας/τρόμπας και θα τσεκάρω και το δοχειάκι. Εντάξει μια εξαέρωση με νέα υγρά φρένων δε βλάπτει.

dankannn
02/09/2016, 15:40
Μπορει να θελει αλλαγη το εμβολο της τρομπας.
Cylinder Set, Master

http://www.ebay.com/itm/Kawasaki-KLE-650-B8F-Versys-ABS-2008-0650-CC-Front-Master-Cylinder-Kit-/400477609301?hash=item5d3e535d55:g:yR8AAMXQYwFRf7DV

lykourgi
02/09/2016, 16:15
Έχω την εντύπωση ότι τα υγρά dot4 δεν είναι συμβατά με τα dot5.1. Ότι είναι διαφορετικής χημικής σύστασης ή κάτι τέτοιο. Πάνε χρόνια που είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο.
Δεν το ψάχνεις λίγο, μήπως επιστρέψεις στα dot4;

ΑΝ έχω δίκιο, βέβαια.

George_Sp
02/09/2016, 16:22
Έχω την εντύπωση ότι τα υγρά dot4 δεν είναι συμβατά με τα dot5.1. Ότι είναι διαφορετικής χημικής σύστασης ή κάτι τέτοιο. Πάνε χρόνια που είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο.
Δεν το ψάχνεις λίγο, μήπως επιστρέψεις στα dot4;

ΑΝ έχω δίκιο, βέβαια.

τα μόνα μη συμβατά με τα υπόλοιπα είναι τα 5

Τα 5.1 είναι συμβατά με 4,3

http://www.epicbleedsolutions.com/resources/faq/difference-between-dot4-and-dot51-brake-fluid/

365119

vaska
02/09/2016, 17:35
Βαλε λιγο γρασσο στην επιφανεια επαφης αυτιου μανετας και πιστονιου τρομπας. Επισης στον αξονα της μανετας.

Κι εγώ αυτό ψηφίζω, μου το έκανε πρόσφατα ο κρύπτονας και το διόρθωσα ακριβώς έτσι

noodles
06/09/2016, 17:52
τα 5.1 δε ειναι για αγωνιστικη χρηση μονο η λεω μ@λ@κιες?

dot4 δε γραφει πανω στο καπακι του δοχειου? λογικα ναι.
βαλε νεα υγρα dot4 κανοντας σωστη εξαερωση στο κυκλωμα. αν στο κανει παλι, τσεκαρεις τσιμουχακια τρομπας (αν αλλαζουν), σωληνακια κτλ.
υποθετω πως τα τακακια σου ειναι ενταξει και τα εμβολα δεν κολλανε (αν τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη υγρων δε θα εχεις προβλημα ποτε).

George_Sp
06/09/2016, 18:00
Δε πρόλαβα να ασχοληθώ με το θέμα. Λογικά 1-2 μέρες θα τα έχω τσεκάρει όλα. :)

dankannn
06/09/2016, 20:05
τα 5.1 δε ειναι για αγωνιστικη χρηση μονο η λεω μ@λ@κιες?

dot4 δε γραφει πανω στο καπακι του δοχειου? λογικα ναι.
βαλε νεα υγρα dot4 κανοντας σωστη εξαερωση στο κυκλωμα. αν στο κανει παλι, τσεκαρεις τσιμουχακια τρομπας (αν αλλαζουν), σωληνακια κτλ.
υποθετω πως τα τακακια σου ειναι ενταξει και τα εμβολα δεν κολλανε (αν τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη υγρων δε θα εχεις προβλημα ποτε).

Λαθος , τα 5.1 ειναι για ολα ( για αγωνιστικα σε motul ξερω οτι ειναι τα RBF 600 Factory Line )

Αυτα ειναι τα απλα 5.1 σε motul
https://www.motul.com/gr/el/products/oils-lubricants/dot-5-1-brake-fluid?f%5Bapplication%5D=144&f%5Brange%5D=21

100% συνθετικά υγρά φρένων, βάσης πολυγλυκόλης, για όλους τους τύπους υδραυλικών συστημάτων πέδησης και συστημάτων συμπλέκτη που απαιτούν προδιαγραφές DOT 5.1, DOT 4 ή DOT 3. Ειδικά σχεδιασμένα για συστήματα ABS. ΔΕΝ ΑΝΑΜΙΓΝΥΟΝΤΑΙ με υγρά φρένων DOT 5.

Ξηρό σημείο βρασμού: 270 °C / 518 °F

Υγρό σημείο βρασμού: 185 °C / 365 °F

Προδιαγραφές: FMVSS 116 DOT 5.1 NON SILICONE BASE & DOT 4 & DOT 3; SAE J 1703.

George_Sp
07/09/2016, 18:11
Επιστρέφω με νεώτερα. Με ένα σωστό πλυσιματάκι και λίγο γρασάκι έχω ξανά τρόμπα σχεδόν ακτινική στην αίσθηση :D

Μάλλον το σκονισμένο καλοκαίρι μάζεψε μπιχλίτσα. Όλα οκ :)

virus
07/09/2016, 19:26
πλεον topic :a3:

μην το ανακαλυψουν τιποτα αρχαιολογοι μετα απο 10 χρονια :p