PDA

View Full Version : YBR 125 μικρά/μεγάλα(?) προβλήματα...



I-want-a-moto
02/09/2016, 23:05
Από το Φεβρουάριο που το πήρα το μηχανάκι το κυκλοφορώ κανονικά μόνο ένα μήνα τώρα γιατί δεν είχα το δίπλωμα. Στο θέμα σέρβις/συντήρηση του άλλαξα λάδια,καθάρισα το φίλτρο αέρα,λάδωσα την αλυσίδα,άλλαξα σιαγόνες στο πίσω φρένο,άλλαξα κάτι λαμπάκια καμένα και του έβαλα καινούργια λάστιχα. Μέχρι τώρα δούλευε ικανοποιητικά καλά για την ηλικία του (μοντέλο του 2005) και τα χιλιόμετρα του 50.000+ αλλά πλέον μου εμφανίζει ''προβληματάκια'' το κιβώτιο είναι και γίνεται πιο σώβρακο κάθε μέρα με τις ταχύτητες να ''χτυπάνε'' να κολλάει στη νεκρά από πρώτη προς δευτέρα και να μην αλλάζουν με το μηχανάκι σβηστό αλλά ζεστό, επίσης στο διπλό σταντ με ταχύτητα η ρόδα γυρίζει με το συμπλέκτη τέρμα πατημένο (είναι νορμάλ αυτό? γυρίζει πολύ όχι λίγο χάρη στη κίνηση του λαδιού) ο οποίος είναι πολύ μαλακός. Πιστεύω πως τα χιλιόμετρα του + ότι έμαθα (και μαθαίνω) σε αυτό έχουν γ@μησει τα δισκάκια του συμπλέκτη. Και εδώ ερωτώ πόσο περίπου χρεώνουν τα συνεργεία την αλλαγή δίσκων συμπλέκτη? Δεν είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό και είναι κοινό και για άλλα μηχανάκια, ξέρω πως μετά θέλει φλάντζα και λάδια αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να πάει το μαλλί και θα ήθελα να έχω μια ιδέα. Επίσης το μηχανάκι από κει που είχε μια σταθερή επιτάχυνση μέχρι τις 5χιλ στροφές και μετά ''έδινε'' παραπάνω τώρα από τις 5 και πάνω η επιτάχυνση μένει σταθερή και αυξάνονται αισθητά οι κραδασμοί αυτό έχει να κάνει με τους δίσκους ή με κάτι άλλο? Επίσης στο ρελαντί κάνει ένα τικ τικ τικ είναι βαλβίδες ή καδένα οέο και το σημαντικότερο πόσο πάει το ένα και πόσο το άλλο!!! Οι απαντήσεις σας εννοείται πως δεν είναι δεσμευτικές και πως απλώς θα μου δώσουν μια ιδέα.Σας ευχαριστώ πολύ!!!

kostaskk
03/09/2016, 01:19
η πισω ροδα να γυριζει στο σταντ ειναι φυσιολογικο. το να ξεκιναει μονο του ενω εισαι με πατιμενο συμπλεκτη δεν ειναι.
αν μετα τις 5.000 ανεβαζει και αλλο στροφες αλλα δεν επιταχύνει σημαίνει οτι πατιναρει αρα θες δισκα και ελατηρια συμπλεκτη. για τις 50.000 που εχει ειναι φυσιολογικο.
φλαντζα και λαδια δεν ειναι απαραίτητο να αλλαξεις. ή περιμενε μεχρι την επομενη αλλαγη και καντο και αυτο μαζι.
αν δεν κατασταφει η παλια φλαντζα και ειναι σε καλη κατασταση μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις να χανει αλλα το σωστο ειναι να αλλάζεται.

σε παπι ειχα δωσει 35 ευρω για νεα δισκα-ελατηρια και περασμα.
αφου φτιαξεις αυτο το σασμαν ισως βελτιωθει. αν οχι θα θελει ανοιγμα το σασμαν κατι που κοστιζει πολυ

toyar
03/09/2016, 11:42
πριν απο ολα ρεγουλαρισε την ντιζα του συμπλεκτη μαζευοντας τα μποσικα
μετα τεντωσε σωστα και λαδωσε αλυσιδα

I-want-a-moto
03/09/2016, 18:17
η πισω ροδα να γυριζει στο σταντ ειναι φυσιολογικο. το να ξεκιναει μονο του ενω εισαι με πατιμενο συμπλεκτη δεν ειναι.
αν μετα τις 5.000 ανεβαζει και αλλο στροφες αλλα δεν επιταχύνει σημαίνει οτι πατιναρει αρα θες δισκα και ελατηρια συμπλεκτη. για τις 50.000 που εχει ειναι φυσιολογικο.
φλαντζα και λαδια δεν ειναι απαραίτητο να αλλαξεις. ή περιμενε μεχρι την επομενη αλλαγη και καντο και αυτο μαζι.
αν δεν κατασταφει η παλια φλαντζα και ειναι σε καλη κατασταση μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις να χανει αλλα το σωστο ειναι να αλλάζεται.

σε παπι ειχα δωσει 35 ευρω για νεα δισκα-ελατηρια και περασμα.
αφου φτιαξεις αυτο το σασμαν ισως βελτιωθει. αν οχι θα θελει ανοιγμα το σασμαν κατι που κοστιζει πολυ

Δεν ξεκινάει μόνο του αλλά όπως είπα ενώ στροφάρει ομαλά και όπως στρόφαρε έχει μειωμένη δύναμη, επιτάχυνση και ανταπόκριση. Είναι σαν τα 80 χιλ/ωρα να γίνανε 60 και τα κόκκινα να κατέβηκαν στις 6-7χιλ στροφές. Στον ήχο δεν παρατηρώ διαφορά αλλά από κραδασμούς δίνει ρέστα σε σχέση με πριν. Κοινώς πατινάρει και θέλει αυτά που είπες.

I-want-a-moto
03/09/2016, 18:20
πριν απο ολα ρεγουλαρισε την ντιζα του συμπλεκτη μαζευοντας τα μποσικα
μετα τεντωσε σωστα και λαδωσε αλυσιδα

Η αλυσίδα είναι λίγο χαλαρή και θέλει μάζεμα αλλά όχι τίποτα τραγικό,λαδωμένη είναι φουλ. Αυτό με το συμπλέκτη πως γίνεται? Το λέει στο μανιουαλ? Δεν νομίζω,σίγουρα λέει για τη ντίζα του γκαζιού... Είναι δύσκολο?

Acacius
03/09/2016, 18:29
Δες εδώ: http://www.manualslib.com/manual/612290/Yamaha-Ybr125.html?page=48

I-want-a-moto
03/09/2016, 18:58
Σε ευχαριστώ το βρήκα και στο δικό μου μανιουαλ και ήδη την έσφιξα... Θα πάω τώρα μια βόλτα να δω πως πάει... Τώρα δε σβήνει με ταχύτητα και στο διπλό ακόμα και με τέρμα αφημένο το συμπλέκτη είναι οκ αυτό? Μήπως καταλάθος το έκανα παπί?

basilis_k6
03/09/2016, 19:18
Τώρα δε σβήνει με ταχύτητα και στο διπλό ακόμα και με τέρμα αφημένο το συμπλέκτη είναι οκ αυτό? Μήπως καταλάθος το έκανα παπί?

τι λες ακριβως?!

το μηχανακι πατιναρει? πας με 5η και σταθερες 5κ και ανοιγεις αποτομα γκαζι. ανεβαζει στροφες αλλα δεν ανεβαζει χλμ?

I-want-a-moto
04/09/2016, 00:17
τι λες ακριβως?!

το μηχανακι πατιναρει? πας με 5η και σταθερες 5κ και ανοιγεις αποτομα γκαζι. ανεβαζει στροφες αλλα δεν ανεβαζει χλμ?

Πάνω κάτω ναι, και με 1η ξεκινά σαν να έχεις 2α ενώ στροφάρει κανονικά. Στο ποστ που παραθέτεις ενοώ πως αφού έσφιξα την ντιζα του συμπλέκτη το μηχανάκι όταν είναι στο διπλό σταντ και έχει ταχύτητα και αφήσεις το συμπλέκτη δε σβήνει όπως έκανε και όπως πρέπει να κάνει...

basilis_k6
04/09/2016, 00:19
Πάνω κάτω ναι, και με 1η ξεκινά σαν να έχεις 2α ενώ στροφάρει κανονικά. Στο ποστ που παραθέτεις ενοώ πως αφού έσφιξα την ντιζα του συμπλέκτη το μηχανάκι όταν είναι στο διπλό σταντ και έχει ταχύτητα και αφήσεις το συμπλέκτη δε σβήνει όπως έκανε και όπως πρέπει να κάνει...

κανενα δεν σβυνει αν αφησεις αργα το συμπλεκτη. γιατι να σβυνει αφου γυριζει τη ροδα χωρις αντισταση? αν καταλαβα καλα παντως πατιναρει.

I-want-a-moto
04/09/2016, 09:47
Για να το λες έτσι θα είναι. Η γενική εντύπωση είναι πως πατινάρει, από δευτέρα θα το πάω σε μάστορα να μου πει και εκείνος τι πιστεύει. Θα επανέλθω να σας πω εξελίξεις.Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!!

I-want-a-moto
12/09/2016, 13:00
Το μηχανάκι το άφησα σήμερα στο συνεργείο, ο μάστορας μου είχε πει 35 ευρώ οι δίσκοι οι μαμά και όταν τον ρώτησα για ιμιτασιόν μου είπε πως το πολύ να γλιτώσω 5-10 ευρώ και πως δε με συμφέρει και εγώ συμφώνησα. Μου είπε πως λάδια καλά (δε το διευκρίνισε) + εργασία = 50 ευρώ. Που του το άφησα τον ρώτησα τι θέλει παραπάνω για να δει και τις βαλβίδες γιατί κάτι ακούγεται και μου είπε κανά 10άρικο. Σύνολο 95 ευρώ καλά είναι? Δεν έχω ξανασυνεργάστει με το συγκεκριμένο συνεργείο (με κανένα βασικά) και δεν έχω γνώμη για τη δουλειά του. Το βράδυ 99/100 θα το πάρω οπότε θα έχω και εικόνα.

balkan
12/09/2016, 13:33
Το μηχανάκι το άφησα σήμερα στο συνεργείο, ο μάστορας μου είχε πει 35 ευρώ οι δίσκοι οι μαμά και όταν τον ρώτησα για ιμιτασιόν μου είπε πως το πολύ να γλιτώσω 5-10 ευρώ και πως δε με συμφέρει και εγώ συμφώνησα. Μου είπε πως λάδια καλά (δε το διευκρίνισε) + εργασία = 50 ευρώ. Που του το άφησα τον ρώτησα τι θέλει παραπάνω για να δει και τις βαλβίδες γιατί κάτι ακούγεται και μου είπε κανά 10άρικο. Σύνολο 95 ευρώ καλά είναι? Δεν έχω ξανασυνεργάστει με το συγκεκριμένο συνεργείο (με κανένα βασικά) και δεν έχω γνώμη για τη δουλειά του. Το βράδυ 99/100 θα το πάρω οπότε θα έχω και εικόνα.

Τα λεφτά για τα λάδια και την εργασία που λέει για να τα αλλάξει μου φαίνονται πολλά. 1 λίτρο παίρνει, πόσο κάνει δηλαδη όσο καλό και να είναι; Δες κι εδώ. http://www.manualslib.com/manual/612290/Yamaha-Ybr125.html?page=42#manual

Για τα δισκάκια επίσης πολλά μου ακούγονται.

edit: Εκτός αν σου είπε 50 ευρώ για όλα και δεν κατάλαβες καλα

lykourgi
12/09/2016, 14:21
50€ για 1lt λάδι και 10€ για έλεγχο βαλβίδων; :confused:
Κανένα από τα δύο δεν στέκει.

Μήπως σου είπε το αντίθετο;

I-want-a-moto
12/09/2016, 14:45
Παιδιά έτσι μου είπε και για να γίνω πιο σαφής μου είπε σύνολο 85 και το ανέλυσε πως 35 κάνουν οι δίσκοι και πως μέσα στα υπόλοιπα 50 είναι τα λάδια και η εργασία (να αλλάξει δίσκους+λάδια), τα λάδια το ξέρω ότι έιναι κάτω από 10 ευρώ το κόστος άρα 40+ εργατικά για αλλαγή δίσκων συμπλέκτη. Που το άφησα του είπα τι θέλει έξτρα για να δεί και τις βαλβίδες και μου είπε κανά δεκάρικο. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός... τελικά είναι ακριβά ή όχι?

Χρηστης
13/09/2016, 19:45
35 δεν κανουν. Τα λαδια αν ειναι καλα, ειναι καπου στα 13€. Η ολη τιμη ειναι οκ αν δωσει φπα, αλλιως οχι.

I-want-a-moto
15/09/2016, 14:30
Τελική τιμή 100 ευρώ σύνολο για αλλαγή δίσκων συμπλέκτη και ρύθμιση βαλβίδων,μέσα στα 100 το κόστος των δίσκων και των λαδιών. Λίγα λόγια παρατηρήσεις: δεν άλλαξε ελατήρια τα μέτρησε και τους έβαλε ''ειδικές'' ροδέλες,δεν πρέπει να άλλαξε φλάντζα αλλά δε βλέπω διαρροή ή φλατζόκολλα, δεν μου έδωσε/έδειξε τους παλιούς δίσκους ούτε μου είπε τι λάδια έβαλε. Το συνολικό ποσό μου φαίνεται μεγάλο για ένα τόσο απλό μηχανάκι αλλά οι δίσκοι και στο ebay 30 ευρώ έχουν οπότε μάλλον ήταν ειλικρινής. Το μηχανάκι ξαναβρήκε τη σβελτάδα του δουλέυει πιο ομαλά και το κιβώτιο βελτιώθηκε αισθητά. Πλέον στο ρελαντί ακούς μόνο τον ήχο τις εξάτμισης και ότι τικ τικ τικ τικ. Εσείς τι πιστεύεται για τη τιμη-ποιότητα της δουλειας που έγινε? Άξιζε το 100ρικο? Απόδειξη έκοψε αλλά όχι όλο το ποσό. Να σημειώσω πως τα 100 δεν είναι λίγα καθώς είναι το 1/8 τις αξίας του...
366343

amyroukai
15/09/2016, 15:28
φίλε αιγαουανταμότο μην το ψάχνεις τόσο πολύ. γενικά όσο παλιώνει ένα μηχανάκι και απαξιώνεται, οι εργασίες όντως είναι ακριβές σε σχέση με την τιμή του.
κοίτα να χαρείς βόλτες αφού φτιάχτηκε και όλα καλά.
τα λεφτά δεν είναι παράλογα.

I-want-a-moto
15/09/2016, 17:43
φίλε αιγαουανταμότο μην το ψάχνεις τόσο πολύ. γενικά όσο παλιώνει ένα μηχανάκι και απαξιώνεται, οι εργασίες όντως είναι ακριβές σε σχέση με την τιμή του.
κοίτα να χαρείς βόλτες αφού φτιάχτηκε και όλα καλά.
τα λεφτά δεν είναι παράλογα.

:beer: Δε τα κλαίω για κανένα λόγο απλώς είναι η πρώτη μου επαφή με μαστόρους και συνεργεία και για αυτό είμαι επιφυλακτικός και ζητάω μια ''δεύτερη'' γνώμη. Όταν επέλεξα να πάρω μηχανάκι με τόσα χιλιόμετρα και χρόνια στη πλάτη το ήξερα πως κάτι θα χρειαζόταν κάποια στιγμή και για να είμαι ειλικρινής για 850 ευρώ δεν έχει ζητήσει σχεδόν τίποτα!!! :beer:

Χρηστης
15/09/2016, 18:58
Οταν λες δεν σου εκοψε ολο το ποσο;

100€ ειναι πολλα. Τημ επομενη φορα κανε καμια βολτα απο 3-4 μαστορες να παρεις τιμες.

noodles
17/09/2016, 18:59
καλουτσικη τιμη τα 100 ρε σ.
το βλεπεις λιγο λαθος με τη σχεση κοστος μοτοσυκλετας/ανταλλακτικων.

σε κρυπτον 12ετιας που αξιζει 700ε μετεχειρο και ειναι απλα ενα παπι, θες γυρο στο 100αρι για την ιδια δουλεια που εκανες και στο δικο σου, δε τα κανεις καθε μερα ομως αυτα;)

I-want-a-moto
17/08/2017, 00:36
Επανέρχομαι ένα χρόνο μετά!!! Το YBR και εγώ έχουμε περάσει αρκετά μαζί πλέον και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι σοβαρό. Μετά από παρότρυνση γνωστού είπα και εγω να το "πειραξω" (εδώ γελάμε) και αφαίρεσα το φιλτροκούτι για να βάλω χοάνη... Το μηχανάκι πήρε πολύ στο φάσμα 4-7 χιλ στροφες αλλα έπεσε αρκετά στο 0-4 και πέθανε τελείως στο 7-10. Αδυνατεί πλέον να ανεβάσει πάνω από τις 7000 στροφές ενώ με τέρμα το γκάζι κάνει κοψίματα... Προφανώς κάτι δεν είναι αρκετό (καύσιμο-αέρας) λόγω χοάνης δεν πιστεύω να του λείπει αέρας άρα μάλλον είναι το κάυσιμο... Γίνεται κάπως να του κάνω το μείγμα πιο πλούσιο? Το καρμπ μου έκανε κτ μπερδέματα χαμηλά πριν βάλλω τη χοάνη αλλά τώρα χειροτέρεψε... Θα το βγάλω μάλλον να το καθαρίσω για αυτό σας ρωτάω αν υπάρχει κτ που να μπορώ να κάνω στο υπάρχων καρμπυρατερ.
387567
387568

Στο φιλτροκούτι πήγαιναν οι σωλήνες που έχω στους κύκλους. Ο κόκκινος ρουφάει αέρα και το πάει στο κινητήρα ενώ ο μπλέ βγάζει αέρα. Με αυτούς κάνω κτ ή τους αφήνω έτσι?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/08/2017, 03:42
ξαναβαλε το φιλτρο και γαμα τη χοανι.Τραβαει πολυ αερα.

Live2ride
17/08/2017, 05:25
Άστο όπως το έχει ο κατασκευαστής, κάτι ξέρει καλύτερα και μην πειράξεις και ξερυθμίσεις το καρμπ.
Το ρητό που λέει οτι όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το πειράζουμε το ξέρεις?

I-want-a-moto
17/08/2017, 08:21
Όπως είπα το καρμπ δεν λειτουργούσε σωστά πριν βγάλω το φίλτρο και πλέον χειροτέρεψε οπότε θα πρέπει να ασχοληθώ μαζι του αναγκαστικά γιατι και το μαμά φίλτρο να ξαναβάλω πάλι θα μου κάνει νούμερα. Ε και μιας και θα βγει για να καθαριστει γιατί να μην προσπαθήσω να κάνω το μείγμα λίγο πιο πλούσιο??? Αν φυσικά γίνεται αυτό. Δεν νομίζω το εγχείρημα μου να είναι τόσο παράλογο και στην ανάγκη το επαναφέρω στην μαμά κατάσταση.

Live2ride
17/08/2017, 09:44
Τότε η σωστότερη λύση είναι η καυσαναλυση διαβάζοντας τα όρια +- του co στην εξάτμιση που ορίζει το manual.

I-want-a-moto
17/08/2017, 10:37
Το καρμπ εχει 2 βιδες εξωτερικα,μια για το ρελαντι και μια για το μειγμα. Το ρελαντι ειναι ενταξει και πηγα να πειραξω το μειγμα, διαβασα στο νετ πως δεξια γινεται πιο πλουσιο και αριστερα φτωχοτερο... Παω να το κανω δεξια και ηταν τερματισμενο!!! Ειναι φυσιολογικο αυτο σε μαμα μηχανακι να είναι το μείγμα φουλ πλουσιο? Επομενως ετσι εξωτερικα δεν μπορω να κανω κτ... Μεσα γινεται να ρυθμισω κτ ή θα χρειαστει να αλλάξω πράγματα?

SHOOTER045
17/08/2017, 11:13
Γίνεται Και εσωτερικά, αλλάζοντας ζιγκλερ,θέση στην βελόνα κλπ.
Αλλά συνήθως αυτό παει πακέτο με < αγριεμα> εκκεντροφόρων

I-want-a-moto
17/08/2017, 11:19
Εντάξει δε θέλω να πετάει κιολας μόνο να έρθει σε μία ισοροποία γτ έτσι όπως είναι τώρα πιο πολύ χάνει με τη χοάνη παρά κερδίζει. Θα βγαλω το καρμπ να το καθαρίσω και ίσως αλλάξω θέση στη βελόνα. Ζίγκλερ πως ξέρεις τι να βάλεις?

SHOOTER045
17/08/2017, 12:10
Αφού θα ανοιξεις να καθαρίσεις, πειραματισου με την θέση της βελόνας.
Έχει μια ασφάλεια με εγκοπές, αν είναι στην πρωτη προς τα επάνω βάλε στην τρίτη

lykourgi
17/08/2017, 14:45
Εγώ θα έβαζα ξανά το φιλτροκούτι με καινούργιο φίλτρο και θα ρύθμιζα σωστά το καρμπυρατέρ.

Αν το κάνεις ίσως και να εκπλαγείς ευχάριστα.

kostaskk
17/08/2017, 22:52
βελωνα μην πειραξεις αφου λες οτι παει καλα στις μεσαιες.
για τις τερμα ψηλες rpm αλλαξε ζιγκλερ. ανοιγεις το μπολ στο καρμπ και αλλαζεις το ζιγκλερ.
κλεινεις και κανεις βολτα. βεβαια θα χρειαστει πολλες αλλαγες για να βρεις το σωστο νουμερο...
θα αγοραζα 2 νουμερα μεγαλητερο και 2 νουμερα μικροτερο. κανοντας δοκιμη και με τα 2 θα επελεγα το ενα απο αυτα που θα δουλευε καλητερα. μετα θα εκανα και αλλες αλλαγες γιατι μπορει να χρειαζεται να πας-κατεβεις οχι 2 αλλα 6-10 νουμερα.

αφου το πετυχεις βλεπεις και πως θα ρυθμισεις στις τερμα κατω στροφες

υπερβολικα φτωχο μιγμα δημιουργει ζημια στο μοτερ