PDA

View Full Version : Επισκευή φραγμένης εξάτμισης Scooter 50cc 2Τ με καταλύτη



lebrand
04/09/2016, 04:52
Πρόσφατα έφραξε η εξάτμιση του Scooter μου Kymco Super9 S AC 50cc 2T. Η καινούρια κοστίζει 224 ευρώ !!! Πήρα μια imitation με 68 ευρώ αλλά εκτός του ότι δε κούμπωνε σωστά (έκοψα μια βάση και έφτιαξα φλάντζα για το κούμπωμα) δεν είχε και τον επιπλέον σωλήνα που εισάγει φρέσκο αέρα μαζί με το καυσαέριο του λαιμού στον στροφαλοθάλαμο, όπως έχει η γνήσια. Αφού απέτυχε πλήρως η προσπάθεια ξεμπουκώματος με πετρέλαιο, φωτιά και κάψιμο στα κάρβουνα (έγινε χειρότερα από πριν) δοκίμασα την τύχη μου να την επισκευάσω μόνος μου. Άλλωστε είχα και τα εργαλεία. Και να μη τα είχα όμως, πάλι φθηνότερα θα μου κόστιζε, περίπου 125-130 ευρώ για ηλεκτροκόλληση, γωνιακό τροχό και αναλώσιμα (δίσκο κοπής, δίσκο λείανσης, σιδερένια γωνία συστολή ύδρευσης 1/2 ίντσας και προαιρετικά σπρέι βαφής). Έκοψα τέρμα πίσω επάνω στη ραφή και αναγκαστικά και το τελευταίο σωληνάκι 1/2 ίντσας της εξαγωγής. Ευτυχώς διαπίστωσα ότι είχα πρόσβαση στον καταλύτη-σερπαντίνα ο οποίος είχε φράξει σχεδόν εντελώς και αυτός ήταν ο λόγος του προβλήματος. Έριξα μπόλικη βενζίνη και προσπάθησα να τον καθαρίσω. Ως ένα σημείο καθάρισε αλλά αποφάσισα να τον ξηλώσω γιατί κάποια στιγμή πάλι θα έφραζε. Μετά από λίγη προσπάθεια, αφαιρέθηκε ο καταλύτης. Η εισαγωγή καυσαερίων από τη μεγάλη τρύπα που άφησε, οδηγεί στον προτελευταίο θάλαμο σιλανσιέ, από όπου μέσω μιας μικρότερης οπής, φτάνει το καυσαέριο στον τελικό θάλαμο σιλανσιέ και από εκεί μέσω του τελικού σωλήνα 1/2 ίντσας οδηγείται στο περιβάλλον. Ο τελικός σωλήνας όμως κόπηκε αναγκαστικά και βρέθηκε στο ύψος του σωλήνα εισαγωγής οπότε έπρεπε να βρεθεί μια σίγουρη λύση για να απομονωθεί ο θάλαμος εισαγωγής από τον τελικό σωλήνα εξόδου. Χρησιμοποίησα μια σιδερένια γωνία συστολή 1/2 ίντσας που βρήκα σε ένα παλιό σωλήνα που είχα για πέταμα (ευτυχώς δε πετάχτηκε). Το ένα καλό είναι ότι η μια μεριά της είναι μεγαλύτερη της 1/2 ίντσας οπότε μπήκε άνετα στην τελική της 1/2 ίντσας και πάτησε στη βάση του θαλάμου όπου και συγκολλήθηκε. Το άλλο καλό είναι ότι λόγω της κλίσης 90 μοιρών, διώχνει το καυσαέριο προς τα κάτω και δεξιά, όπως ήταν περίπου και ο αρχικός σχεδιασμός πριν το κόψιμο. Μπορείτε να βρείτε τέτοια γωνία εύκολα σε καταστήματα υδραυλικών ή παρόμοια, ωστόσο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και άλλου είδους σωλήνα. Στην περίπτωση αυτή βέβαια, βόλεψε το γεγονός ότι άφησα 1/2 ίντσα στην έξοδο, όσο δηλαδή ήταν αρχικά. Έπειτα έκοψα το καπάκι (το κομμάτι σίδερου που αφαίρεσα αρχικά) στο σημείο εξαγωγής της σιδερένιας γωνίας έτσι ώστε να πατήσει σωστά. Συγκολλήθηκε και αυτό και έπειτα τροχίστηκε. Τέλος, βάφτηκε η εξάτμιση (εκτός από το λαιμό που ψάχνω κάτι άλλο αντιδιαβρωτικό - αν γνωρίζει κανείς ας πει) με μαύρο ματ σπρέι. Τοποθετήθηκε και πάλι η εξάτμιση στο scooter και το test ride μίλησε ! Μέχρι τα 40-50 με υψηλές στροφές άψογο άνοιγμα και από 50-70 θαυμάσια δουλειά. Μέχρι τα 80 θέλει λίγο χρόνο παραπάνω ! Ωστόσο έπειτα από 10 χρόνια συνεχούς λειτουργίας το μόνο που χρειάστηκε ήταν μια επισκευή εξάτμισης. Αν κάποιος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα σε τέτοιο scooter ή φοράει παρόμοια εξάτμιση με καταλύτη, έχω βάλει και φωτο στο facebook : https://m.facebook.com/home.php?_rdr#!/story.php?story_fbid=1830158017220309&id=100006783844453