PDA

View Full Version : Αναμιξη λαδιωνΕ



Bob_o_mastoras
05/09/2016, 19:27
Παιδια, εχω περιπου 700ml BelRay Exp 15-50 και μου εδωσε ενας φιλος αλλο μισο λιτρο που ειχε, παλι BelRay Exp αλλα 20-50.
Ο παπιος παιρνει 1,15 λιτρα λαδι περιπου. Λεω να γλυτωσω να αγορασω λαδι σε αυτη την αλλαγη.
Πειραζει πολυ να τα μπλεξω...;;; :D

MikeG
05/09/2016, 19:29
Διάβασε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087&highlight=%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CE%BE%CE%B7+%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D & case closed. Αν και μάλλον σε κόβω ότι πόσταρες για το τζέρτζελο.

Τέλος στο παπί και ηλιέλαιο για 500 χλμ καλό είναι.

Bob_o_mastoras
05/09/2016, 19:37
Διάβασε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087&highlight=%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CE%BE%CE%B7+%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D & case closed. Αν και μάλλον σε κόβω ότι πόσταρες για το τζέρτζελο.

Τέλος στο παπί και ηλιέλαιο για 500 χλμ καλό είναι.

Τhanx!!
Oχι δεν ποσταρα για το τζερτζελο. Ειχα διαβασει παρομοια θεματα αλλα δεν θυμαμαι τα πορισματα..
Οτι και τηγανολαδο "καλο" ειναι το ξερω, αλλα επειδη το προσεχω οσο μπορω και θα τα 'χω τα λαδια πανω κανα 2.000 χλμ, λεω ας παρω καμια γνωμη.

amyroukai
05/09/2016, 19:42
έχω αναμείξει 15άρι με 20άρι.

το fazer τα καίει εξίσου αποτελεσματικά, δεν παρατήρησα άλλη παρενέργεια :lol:

Σε αμερικάνικο άρθρο σχετικό, είχα διαβάσει πως λάδια της ίδιας εταιρίας δεν θεωρείται παράλογο να τα αναμειγνύουμε, δεδομένου ότι έχουν τα ίδια συστατικά σε άλλες αναλογίες. Φυσικά, πάντα μπορεί ο αρθρογράφος να είναι μπουρδολόγος γκράντε, οπότε ακολουθήστε την κοινή λογική και βάλτε έναν τύπο. Και φρεσκοανοιγμένα.

toyar
05/09/2016, 19:46
για παπι μιλαμε οποτε βαλτα........
ή μην αλλαζεις τα παλια καθολου.......
ή βγαλε τα παλια και μη βαλεις αλλα μεσα.......
οτι και να κανεις ο παπιος μουτρα δεν θα κρατησει:smokin:

spyrakos35
05/09/2016, 19:51
Θα το βγαλεις γυρω στο 17-50.....

Κομπλε για παπι.....

:lol:

vaska
05/09/2016, 19:56
άφοβα, το έχω κάνει άπειρες φορές σε πάρα πολλά δικά μου παπιά, δεν παθαίνουν τπτ.
Θυμάμαι κουβέντα πελάτη με μάστορα για την ίδια απορία.
Ο μάστορας του είπε ότι καλό είναι να αποφεύγεται λένε οι γραφές γιατί λάδια διαφορετικών εταιριών έχουν διαφορετική σύνθεση και δημιουργούν κάτω από συνθήκες μόρια που απωθούνται με αποτέλεσμα την ελλειπή λίπανση. Μπορεί είπε, οι επιστήμονες να έχουν δίκιο ή απλά να θέλουν να πουλήσουν αλλά εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ κανένα δίχρονο που έβαζε βενζίνη από τον μίκτη του κάθε βενζινάδικου να ήρθε κολλημένο.

devil's animal
05/09/2016, 21:31
ρε πλακα κανεις?
το 15-50 και 20-50 το θεωρεις διαφορα?? και μαλιστα για παπι?

στα χρεποαμαξα και στα παπια μπορεις να βαλεις κυριολεκτικα τα παντα...
κοκτεϊλ απο 5-6 λαδια μπορεις να κανεις? κανε!! διαφορετικες μαρκες, διαφορετικα ιξωδη...μπορει και να μην καψουν κιολας...


εγω καποια στιγμη που πηγα να συμπληρωσω λαδια στο atos και δεν ειχα απο αυτα που του ειχα βαλει μεσα, ανοιξα ενα καινουργιο μπουκαλι torco T4, ορυκτελαιο, που μου ειχε μεινει απο το cbfακι και πηρε μισο λιτρακι...:D μετα ακουγοταν λιγοτερο το μοτερ και το αισθανομουν και πιο smooth σαν αισθηση..:blush:

πιο σημαντικο ειναι να του τα αλλαζεις πιο συχνα..στα 1000, π.χ. παρα τα λαδια αυτα καθεαυτα...

kostaskk
05/09/2016, 22:03
πριν 3 μερες οδήγησα για 6 ωρες ή κοντα 400 χιλιομετρα, παπι που ειχα συμπηρωσει λαδι αλλης μαρκας και αλλου ιξωδους. no problems

Anritsu
05/09/2016, 23:02
Τhanx!!
, αλλα επειδη το προσεχω οσο μπορω και θα τα 'χω τα λαδια πανω κανα 2.000 χλμ, λεω ας παρω καμια γνωμη.

Αν το προσέχεις όπως λες δεν θα έμπαινες κάν στο κόπο να ρωτήσεις , όχι ότι πειράζει κίολας . Επίσης η λογική " πάπιος είναι " " καίει και τηγανόλαδο " " και τίποτα να μην του βάλεις καλά είναι " είναι για μένα οι κλασσικές ελληνικές που όταν μας τις πετάει ο μάστορας όλοι διαολιζόμαστε . Σαν κάποιον παλιότερα εδω μέσα που είχε γράψει πως ο μάστορας του επέμενε στα motul γιατι λέει " τα είχε συνηθίσει το vstrom του" !!!! Δώσε 6-7 € , το ξέρω πως είναι δύσκολες εποχές , και βάλε ένα αξιοπρέπες λάδι . Εγω στο παπιο βάζω ορυκτέλαιο 20 της castrol αν θυμάμαι καλά στα 6 € απο τον Σπανό στην φραντζή . Και κάθε 1000 βαριά 1500 άλλαγμα .

virus
06/09/2016, 00:14
παπιος ειναι δεν μασαει :smokin:

Bob_o_mastoras
06/09/2016, 13:02
Αν το προσέχεις όπως λες δεν θα έμπαινες κάν στο κόπο να ρωτήσεις , όχι ότι πειράζει κίολας . Επίσης η λογική " πάπιος είναι " " καίει και τηγανόλαδο " " και τίποτα να μην του βάλεις καλά είναι " είναι για μένα οι κλασσικές ελληνικές που όταν μας τις πετάει ο μάστορας όλοι διαολιζόμαστε . Σαν κάποιον παλιότερα εδω μέσα που είχε γράψει πως ο μάστορας του επέμενε στα motul γιατι λέει " τα είχε συνηθίσει το vstrom του" !!!! Δώσε 6-7 € , το ξέρω πως είναι δύσκολες εποχές , και βάλε ένα αξιοπρέπες λάδι . Εγω στο παπιο βάζω ορυκτέλαιο 20 της castrol αν θυμάμαι καλά στα 6 € απο τον Σπανό στην φραντζή . Και κάθε 1000 βαριά 1500 άλλαγμα .

Aξιοπρεπεστατα ειναι τα λαδια!! BelRay ημισυνθετικα.. Απλα θα μπλεξουμε λιγο τα ιξωδη.. :D

noodles
06/09/2016, 16:48
μην το πολυψαχτετε και πολυ με τα μοτερ τον παπιων. ειναι πολυ απλα σα σχεδιο και λειτουργια και δουλευουν χωρις προβλημα με ολους τους τυπους λαδιων.

@Bob_o_mastoras αναμειξε τα λαδια που εχεις, δε θα παθει κατι. ;)



Αν το προσέχεις όπως λες δεν θα έμπαινες κάν στο κόπο να ρωτήσεις , όχι ότι πειράζει κίολας . Επίσης η λογική " πάπιος είναι " " καίει και τηγανόλαδο " " και τίποτα να μην του βάλεις καλά είναι " είναι για μένα οι κλασσικές ελληνικές που όταν μας τις πετάει ο μάστορας όλοι διαολιζόμαστε . Σαν κάποιον παλιότερα εδω μέσα που είχε γράψει πως ο μάστορας του επέμενε στα motul γιατι λέει " τα είχε συνηθίσει το vstrom του" !!!! Δώσε 6-7 € , το ξέρω πως είναι δύσκολες εποχές , και βάλε ένα αξιοπρέπες λάδι . Εγω στο παπιο βάζω ορυκτέλαιο 20 της castrol αν θυμάμαι καλά στα 6 € απο τον Σπανό στην φραντζή . Και κάθε 1000 βαριά 1500 άλλαγμα .

δε καταφερνεις κατι με το να αλλαζεις το λαδι στα 1.500 χλμ (ποσα λεει το μανουαλ? 2 η 3κ?). μονο κακο στην τσεπη σου κανεις.

Anritsu
06/09/2016, 22:51
μην το πολυψαχτετε και πολυ με τα μοτερ τον παπιων. ειναι πολυ απλα σα σχεδιο και λειτουργια και δουλευουν χωρις προβλημα με ολους τους τυπους λαδιων.

@Bob_o_mastoras αναμειξε τα λαδια που εχεις, δε θα παθει κατι. ;)




δε καταφερνεις κατι με το να αλλαζεις το λαδι στα 1.500 χλμ (ποσα λεει το μανουαλ? 2 η 3κ?). μονο κακο στην τσεπη σου κανεις.

20αρι ορυκτέλαιο πόσο να το αφήσω ?

Bob_o_mastoras
24/09/2016, 22:54
Ξεχασα να αναφερω οτι τελικα δεν τα αναμιξα διοτι και τα δυο που ειχα ηταν 950 ml συνολο και η παλιοπαπια περνει 1,1 λιτρο..

Αυτονα που σχεδιασε το μοτερ να παιρνει 1,125476... αντι για 1 λιτρο just, να τον τσιμπισει μπαμπουρας!!! :p

billyP
25/09/2016, 07:08
Είχα διαβασει αρθρο από άνθρωπο σχετικό, της μαμας Castrol....
Μετά από διάφορες αιτιολογημένες αναλύσεις κατέληξε ότι το μοτέρ πρέπει να έχει λάδια, αυτό είναι το μόνο σημαντικό.....η ανάμειξη λαδιων(ε) δεν ενοχλεί τόσο πολύ όσο η έλλειψή τους στο κάρτερ !
Απλά πρότεινε να μη γίνεται η ανάμειξη στα ιξώδη...συνήθεια !