PDA

View Full Version : Περί κινητών τηλεφώνων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

AristidisZ
05/09/2016, 15:21
Πόσα λεφτά θες να δώσεις;

Τα iphone είναι εξαιρετικά, αν θες να δώσεις 600€ για specs των 200.

Επειδή όμως έχω δει αρκετά κινητά των 200€ με android σε τι κατάσταση περιέρχονται μετά από 2 χρόνια, η σύγκριση με τα iphone είναι η μέρα με τη νύχτα

Και τα specs των daytona μπορεί να είναι ανώτερα π.χ. από των glx (λέμε τώρα), αλλά in the end of the day δεν είναι μόνο θεωρία το πράμα...

Τεσπα, ο Σπύρος μάλλον δεν θα κινηθεί προς τα εκεί οπότε μάλλον άτοπο να το συζητάμε

BLiTzER
05/09/2016, 15:39
Επειδή όμως έχω δει αρκετά κινητά των 200€ με android σε τι κατάσταση περιέρχονται μετά από 2 χρόνια, η σύγκριση με τα iphone είναι η μέρα με τη νύχτα

Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.

Όποιος γνωρίζει από τεχνολογία και έχει απαιτήσεις, δεν παίρνει Apple κινητό, τελεία. Πώς να το κάνουμε τώρα. :p

Και, για να μην ακούγομαι μεροληπτικός, η Apple βγάζει εξαιρετικά μηχανήματα για μουσικούς και σχεδιαστές. Τα κινητά της, δεν...


Εγω θέλω να δώσω 600 για specs των 600.
Ακούω προτάσεις.


S7 Edge. :p


S7 samsung

Το "απλό" S7 είναι εξαιρετικό τηλεφωνάκι, αλλά ακούγεται ότι έχει θεματάκια. Επίσης δεν κάνει 250€.

pipe_smoker
05/09/2016, 15:51
Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.

You can do better than that....:p

Ξέρεις ότι το παραπάνω επιχείρημά σου διαβάζεται και ανάποδα...

Φτιάχνεις κοκα κόλα που πάει με όλα και σε τιμές αστείες, κι έχεις το 80% της αγοράς.
Φτιάχνω pepsi, που είσαι και υποχρεωμένος να την πιεις μόνο σε δικό μου ποτήρι το οποίο πρέπει να το πληρώσεις και χρυσό, κι έχω το 20%.

Και αν μη τι άλλο είναι πετυχεσά όσο να πεις:D





S7 Edge. :p

Το "απλό" S7 είναι εξαιρετικό τηλεφωνάκι, αλλά ακούγεται ότι έχει θεματάκια. Επίσης δεν κάνει 250€.

Κάνει 600?
Ωραία.

Για πες μου τί παραπάνω/καλύτερα κάνει από το κιμγιονκουν των 200 (και συνεπώς κι από το iphone, αφού στο range των 200 το βάζεις) και αξίζει τα έξτρα 400?

(όχι δε θα τσακωθούμε, αλλά τέτοιο μένος ούτε εγώ για τα ντουκάτια ρε κερατά :p)

AristidisZ
05/09/2016, 15:57
Δεν ξέρω σε "τι κατάσταση περιέρχονται" τα 10 κινητά που έχεις δει και πώς ακριβώς αυτό αποτελεί ουσιαστικό επιχείρημα, όταν το Android κατέχει πάνω από το 80% (ΟΓΔΟΝΤΑ) της παγκόσμιας αγοράς smartphones και ανεβαίνει σταθερά κάθε χρόνο. Προφανώς, ένα σύστημα που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες, σε εκατοντάδες διαφορετικά μηχανήματα, με χιλιάδες διαφορετικούς τύπους και συνδυασμούς hardware είναι πιο επιρρεπές από ένα που χρησιμοποιείται από το 20% των χρηστών, στα 5 κλειστά συστήματα που βγάζει η ίδια εταιρεία.

Όποιος γνωρίζει από τεχνολογία και έχει απαιτήσεις, δεν παίρνει Apple κινητό, τελεία. Πώς να το κάνουμε τώρα. :p

Και, για να μην ακούγομαι μεροληπτικός, η Apple βγάζει εξαιρετικά μηχανήματα για μουσικούς και σχεδιαστές. Τα κινητά της, δεν...


Εντάξει τώρα, ΟΚ

3 samsung και 2 HTC σε δύο χρόνια ήταν για να τα κλαίνε οι ρέγγες μετά από updates κλπ, όσα hard resets κι αν τους έκανα

Μεταχειρισμένο 5S που πήρα, σχεδόν τριετίας πλέον, και πάει σφαίρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε μια φορά μαζί του

BLiTzER
05/09/2016, 16:10
Μεταχειρισμένο 5S που πήρα, σχεδόν τριετίας πλέον, και πάει σφαίρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε μια φορά μαζί του

Σαφώς. Εξήγησα γιατί.

@pipe: Split it, να το συνεχίσουμε. :p

Δεν είναι καθόλου "άχρηστη" η Samsung, αλλά είναι η Apple των Android.

AristidisZ
05/09/2016, 17:55
Σαφώς. Εξήγησα γιατί.

.

Προσωπικά μιλώντας πάντα, την ίδια χρήση έκανα και στα δυο, και τις ίδιες εφαρμογές χρησιμοποιούσα
Να σκεφτείς ότι μόνο google maps χρησιμοποιώ τόσα χρόνια
Η διαφορά στην ταχύτητα και την σταθερότητα του iOS είναι η μέρα με τη νύχτα
Στα παπάκια μου εμένα σαν end user αν η μια πλατφόρμα απευθύνεται στο 90 ή στο 0.01 τοις εκατό των χρηστών...

pipe_smoker
05/09/2016, 18:39
@pipe: Split it, να το συνεχίσουμε. :p


Ρε νέοπα δεν ντρέπεσαι?
Εγώ σπλιτ ιτ ρε?

Εσένα σε κάναμε μοντ μόνο γιατί είσαι ωραίος?:lol:

Άκρη δεν πρόκειται να βγει ούτως ή άλλως.
Απλά όπως λέει κι ο Αρίστος, 40 σπεκ σιτς να μου φέρεις εγώ κρίνω τί μου κάθεται καλά σαν end user.

Όταν έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 laptop κι ένα desktop σε διάστημα 2 ετών, τα οποία αργά ή γρήγορα, είτε κόλλαγαν, είτε βούιζαν, είτε αργούσαν, είτε κάτι στον μπέο ήθελαν τέλος πάντων για να δουλέψουν όπως δούλευαν την πρώτη μέρα, εγώ σχηματίζω άσχημη ιδέα.
(δε μιλάμε για λαπτοπ turbox ούτε του 500άρικου)

Από την άλλη, όταν έχω στα χέρια μου ένα macbook εδώ και 3 χρόνια το οποίο κόστισε όσο κι ένα λάπτοπ από εκείνα που είχα, αλλά δεν έχει κάνει ποτέ κιχ, δεν έχει κρασάρει ΠΟΤΕ, δεν έχει κολλήσει ΠΟΤΕ, δεν έχει σβήσει μόνο του ΠΟΤΕ, και δουλεύει αυτή τη στιγμή που γράφω όπως ακριβώς δούλευε και την πρώτη μέρα χωρίς να χρειαστεί να βάλει κανείς χέρι πουθενά, ε όσο να πεις σχηματίζω καλή ιδέα.

Άρα να πάρουν όλοι μακ?
Όχι βέβαια. Γιατί (μεταξύ άλλων) μέχρι να τα συνηθίσουν θα πηδάνε από μπαλκόνια.
Εμένα τυχαία έπεσε στα χέρια μου, το δοκίμασα και με βόλεψε.

Όσον αφορά τα κινητά, θεωρώ και πάλι ότι είναι θέμα συνήθειας.

Ωραίες φωτογραφίες βγάζει και το iphone, ωραίες βγάζει και το samsung.
Το πρόβλημα είναι ότι αν μου δώσεις ένα samsung θα φάω 5 λεπτά για να βρω πώς στο διάολο παίρνει τηλέφωνο.
Γιατί δεν είχα ποτέ, και δεν έμαθα ποτέ το μενού του, και ούτε και θέλω.

Ε τώρα, αν κάποια στιγμή φτιάξει η samsung κινητό που κάνει μπουλκουμέδες (κυριολεκτικά) και η apple μείνει πίσω και πει "Νικήθηκα παραδίνομαι", μπορεί να μου δημιοργήσει κίνητρο να πάρω samsung, να ψάξω και το μενού του, και να το μάθω και και και.

Μέχρι τότε, μένω σε κάτι με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

BLiTzER
05/09/2016, 18:53
(όχι δε θα τσακωθούμε, αλλά τέτοιο μένος ούτε εγώ για τα ντουκάτια ρε κερατά :p)

Δεν έχω μένος. Είναι το επάγγελμά μου και το χόμπι μου, έχω δουλέψει τα πάντα και μπορώ να κρίνω. Τα κινητά της apple είναι αστεία. Το ΜΟΝΟ που πουλάνε είναι ευχρηστία/εύκολο περιβάλλον (γιατί απευθύνονται σε άσχετους) και άψογη συνεργασία hardware/software, μια γενικότερη smoothness (γιατί η ίδια βγάζει ένα λειτουργικό για τα, 5 όλα κι όλα, συστήματά της). Κατά τ'άλλα, στην ίδια τιμή, προσφέρει πολύ μικρότερες οθόνες από τον ανταγωνισμό και πολύ χαμηλότερα specs γενικότερα. Και δεν έχω αναφέρει καν την κλειστή αρχιτεκτονική και την pay-for-everything στρατηγική της εταιρείας. Για δείξε μου ρε pipe, πώς βγάζεις στο gps διαδρομή χωρίς διόδια στο 4s (δεν ξέρω αν το έφτιαξαν αργότερα); :lol: Αλλά, ναι, για να κάνεις κλήσεις και να παίζεις farmville, είναι εξαιρετικά τηλέφωνα. Για 600€, βέβαια, είναι 590€ πεταμένα.

Συμφωνώ ότι, για το 90% των χρηστών, ένα Samsung των 600€ θα προσφέρει ακριβώς όσα ένα κινέζικο των 150€.

Διαφωνώ, προφανώς, στο ότι η τιμή ευθύνεται για την εξωφρενική διαφορά του μεριδίου αγοράς. Μην ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος πλέον δίνει 400+ για ένα smartphone. Το κόστος δεν αποτελεί παράγοντα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Ακόμα και η Samsung μόνη της, που είναι η Apple του Android, κάνει υψηλότερες πωλήσεις. Πληροφοριακά, τα κινέζικα κατέχουν μόλις το 10-12% της Android αγοράς. Ενδεικτικό, ξανά, ότι η τιμή δεν επηρεάζει ιδιαίτερα και ο κόσμος δεν προτιμά το φθηνό, αλλά το επώνυμο.

p@nos
05/09/2016, 19:05
ta κινεζικα πλεον δεν ειναι στο 12%, εδω και καιρο, εχουν ανεβει...επισης πλεον αμεσως μετα τη σαμμυ ειναι η huawei σε συσκευες...

ρε pipesmocker, αληθεια πως τα καταφερες να κολλας δυνατα μαλιστα laptop με windows και οχι με μακ? επισης πες μας πως θα κανεις επαγγελματικη δουλεια, οταν ολα τα επαγγελματικα προγραμματα βγαινουν για windows και σπανιως για μακ...

και κατι ακομα, το οτι τα αντροιντ κολλανε, ειναι μια ρετσινια που παει 5 χρονια πισω....αυτα εχουν περασει προ πολλου

pipe_smoker
05/09/2016, 19:53
Δεν έχω μένος. Είναι το επάγγελμά μου και το χόμπι μου, έχω δουλέψει τα πάντα και μπορώ να κρίνω. Τα κινητά της apple είναι αστεία. Το ΜΟΝΟ που πουλάνε είναι ευχρηστία/εύκολο περιβάλλον (γιατί απευθύνονται σε άσχετους) και άψογη συνεργασία hardware/software, μια γενικότερη smoothness (γιατί η ίδια βγάζει ένα λειτουργικό για τα, 5 όλα κι όλα, συστήματά της).

Αυτα που λες και περιγραφεις, εμένα του άσχετου μου φτάνουν και μου περισσεύουν.

Αυτο το smoothness που έτσι στο χαβαλέ αναφέρεις σαν κατι ψιλοασημαντο, εμένα μου εχει λύσει τα χέρια σε ενα καρο μαλακιες.

Η ευχρηστία και το περιβάλλον για μένα ειναι το παν!
Εσύ έχεις χομπυ τα κινητά και καλα κανεις.
Εγω οχι.
Συνεπώς έχω πολυ καλύτερα πράγματα να κάνω με το χρόνο και τον κόπο που γλιτώνω χάρη σ'αυτη την ευχρηστία και το περιβάλλον.

Πάμε και στην καραμέλα της οθόνης.
Σε κάποιους μπορει να αρεσει να εχουν στην κωλοτσεπη ενα κινητό σε μέγεθος ταμπλετ.
Μπορει να θελουν να δουν ταινιες, ή να το κάνουνε δίσκο σερβιρίσματος.
Δεν ισχύει για όλους.
Και προσωπικα, χεστηκα αν μου δώσεις μισή μια ή δέκα ίντσες μεγαλύτερη οθόνη, αν δεν έχω τί να την κάνω (βλ ευχρηστία κλπ που λέγαμε πριν).

Η κλειστή αρχιτεκτονική βολεύει στο smoothness που πολυ σωστά προανέφερες.
Και ξαναλέω, δε μιλάμε για τέχνη, ψυχή, αγαπη, συμπαντικές αλήθειες. Κωλοκινητά ειναι.
Μαραφετια που μας βοηθάνε να κάνουμε 10 πράγματα στην καθημερινότητα μας. Δε χρειάζεται τόση ανάλυση ούτε ειναι ντροπή το να απέχεις απο την εμβάθυνση και να θες να κανεις απλα τη δουλειά σου.

Δε μιλάμε για κοινωνικά ή πολιτικά συστήματα, που η αδιαφορία ειναι ανευθυνότητα.:lol:

Αν αυτη η κλειστή αρχιτεκτονική που εχει επιλέξει η Apple οδηγεί σε ενα σύνολο το οποίο τελικα με βοηθάει και μου κάθεται καλα, στα απαυτάρια μου τα υπόλοιπα.

Το παραπάνω statement ΔΕΝ ειναι ανάλογο του "Αααα εμείς επι Παπαδόπουλου φάγαμε ψωμί, δεν πα να λετε εσείς....":lol:


Για το pay-for-everything και πάλι απλούστατα ειναι τα πράγματα.
Οποιος δεν εχει λεφτά (ή δε θέλει να τα δώσει) εχει ποδια.
Αλλος θέλει να κανει την πατέντα της πατέντας για να παει Θες/νίκη χωρις να πληρώσει διόδια, κι αλλος δέχεται το deal και παει απο εθνική.
Η διαφορα ειναι οτι το να πας απο γύρω γύρω εχει ενδιαφέρον οταν μιλάμε για ενα ταξίδι (και γλιτώνεις και τα διόδια).
Το γύρω γύρω όσον αφορά κινητά και λοιπά μπιχλιμπίδια, αφορά μόνο όσους το εχουν για χομπυ.
Για εμάς τους ρεστους ειναι απλα μπελάς.




ρε pipesmocker, αληθεια πως τα καταφερες να κολλας δυνατα μαλιστα laptop με windows και οχι με μακ? επισης πες μας πως θα κανεις επαγγελματικη δουλεια, οταν ολα τα επαγγελματικα προγραμματα βγαινουν για windows και σπανιως για μακ...

και κατι ακομα, το οτι τα αντροιντ κολλανε, ειναι μια ρετσινια που παει 5 χρονια πισω....αυτα εχουν περασει προ πολλου

Για το πώς στο διάολο κατάφερα να κολλήσω τα λαπτοπ κλπ, τί να σου πω.
Κι εγω με την απορία έχω μείνει. Μπορει στα μεν να στάθηκα κατσικοποδαρος και στα δε να κωλοφαρδισα.
Το θέμα ειναι οτι προτιμησα να λύσω το προβλημα μου, παρα την απορία μου.

Για το δεύτερο που λες, σαφώς και δεν προτείνω σε κάποιον που θέλει ενα workstation για τη δουλειά του, να πάρει ενα μακ.
Το έγραψα και σε προηγούμενο πόστ.
Εμένα κάτσανε έτσι τα πράγματα και με βόλεψε. Θετικές εμπειρίες συνεπώς.
Το να πω σε όλο τον κόσμο "παρε μακ και μη σε νοιάζει" ειναι απλα μαλακια.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Για τα αντροιντ ούτε και ξέρω αν εχουν προβλήματα ή αν κολλάνε ή αν κολλούσαν.
Αυτο που ξέρω ειναι οτι τις λιγες φορές που τα έχω πιάσει στα χέρια μου, μου εχουν σπάσει τα νεύρα.
Εγω! Τα δικά μου νεύρα. Γιατι έχω συνηθίσει αλλιως.
Ισως κι αυτός που εχει συνηθίσει με αντροιντ αν του δώσεις ενα iPhone να του σπάσουν τα δικά του.
Γι'αυτο και είπα οτι δεν πιστεύω οτι το iPhone κερδίζει το Samsung ή το αντίστροφο.
Ειναι θέμα συνήθειας.
Τουλάχιστον για εμένα τον απλό χρήστη.

BLiTzER
05/09/2016, 19:59
Ναι ρε, αυτό λέμε. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Αν θες απλά να κάνεις βασικές δουλειές και να βλέπεις με μεγάλα γράμματα "ΕΔΩ ΠΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ", μια χαρά είναι τα Apple. Δεν είπα ποτέ ότι είναι κινητά για πέταμα. Είπα ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Αν ήταν στη μισή τιμή, θα ήταν ανταγωνιστικά. Όλα κρίνονται βάσει τιμής. Αν το ΜΤ-07 είχε 12 χιλιάρικα, θα ήταν για τον γκρεμό. Στα 6.5, είναι πολύ καλή επιλογή.

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα τεράστια κινητά γι'αυτό έχω ένα 5.2'', με διαστάσεις και κόστος 5.0''. Μια χαρά συσκευή και τα κάνει όλα τέλεια. Αλλά αν έκανε 600€, θα το έβαζα στον κώλο της LG.

amyroukai
05/09/2016, 20:10
εγώ θα ψηφίσω Pipe πάντως στο προκείμενο ζήτημα (και Xiaomi στο έτερο), αλλιώς το P9 lite από Ελλάδα μιά χαρούλα είναι και τσάμπα. Περνάω έρωτα με motorola moto G 3rd gen το οποίο είχε ευρώ 125; κάτι τέτοιο, με μόλις 1GB ραμ αλλά με καθαρό αντρόιντ και είναι απλά εξαιρετικό και με πολύ καλή κάμερα παραδόξως. Το πήρα από σπόντα για να το κάνω GPS γιατί είναι αδιάβροχο (πρόλαβε και έφαγε δύο βροχές με την μηχανή, αλώβητο) αλλά μου άρεσε και μου αρέσει σαν συσκευή.


Για το άλλη ζήτημα... Όσοι δεν είναι έστω και επιφανειακά "ψαγμένοι" με τεχνολογία, απλά μπερδεύονται στο android. Θεωρώ πολύ εύχρηστα τα Windows των κινητών, ο άσχετος βλέπει τα tiles και ξέρει τι κάνουν χωρίς πολλά πολλά, με δεύτερο το iphone και τελευταίο το android. Ναι προφανώς και το ανδροειδές σκινάρεται και το κάνεις ότι θέλεις με έναν dialer (ακόμα και ίδιο με το iphone ή windows) αλλά ΚΑΝΕΙΣ ασχετος δεν θα ψαχτεί και δεν θέλει κιόλας, θέλει απλά κάτι να δουλεύει. Και το ότι δεν κάθονται το ίδιο καλά όλες οι εκδόσεις android σε όλα τα τηλέφωνα, όσες φτάνουν σε όσα τηλέφωνα τέλος πάντων (άλλο ένα Plus για την apple) είναι σημαντικό. Όχι ότι είναι τέλειο κάποιο οικοσύστημα αλλά για τον άσχετο, το android δεν είναι φιλικό. Εμένα πχ με εκνευρίζει που δεν παραμετροποιούνται οι permissions (δεν ξέρω καν πως το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά) όπως στα iphone. Νομίζω τώρα με το 7 μπορείς να κάνεις ότι ρύθμιση είχε το iphone από την 3η γενιά του; Λίγο αίσχος... :lol:

pipe_smoker
05/09/2016, 21:06
Ναι ρε, αυτό λέμε. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Αν θες απλά να κάνεις βασικές δουλειές και να βλέπεις με μεγάλα γράμματα "ΕΔΩ ΠΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ", μια χαρά είναι τα Apple. Δεν είπα ποτέ ότι είναι κινητά για πέταμα. Είπα ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Αν ήταν στη μισή τιμή, θα ήταν ανταγωνιστικά. Όλα κρίνονται βάσει τιμής. Αν το ΜΤ-07 είχε 12 χιλιάρικα, θα ήταν για τον γκρεμό. Στα 6.5, είναι πολύ καλή επιλογή.

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα τεράστια κινητά γι'αυτό έχω ένα 5.2'', με διαστάσεις και κόστος 5.0''. Μια χαρά συσκευή και τα κάνει όλα τέλεια. Αλλά αν έκανε 600€, θα το έβαζα στον κώλο της LG.

Ναι βρε τζιέρι μου.

Επειδη όντως όλα κρίνονται βάσει τιμής, έλα που τα γαμημενα εξακολουθούν να ειναι ανταγωνιστικά.
Αλλιως θα είχαν πουλήσει 10 κινητά, θα είχε κλείσει το μαγαζάκι, και δε θα μιλάγαμε τώρα για δ'αυτα.

Στο πρώτο σκέλος ξέρω οτι συμφωνούμε απλα ο καθένας το βλέπει απο διαφορετική γωνια γιατι τον κοπτουν αλλα πράγματα.

Το δεύτερο σκέλος ειναι το θέμα μου (που ούτε εκει μπορείς να πεις οτι ακριβώς διαφωνούμε κάπου).
Απλα λες οτι ειναι overpriced, κι εγω προσπαθώ να καταλάβω υπό ποία έννοια.

Συγκριτικά με κάποιο αλλο?
Συγκριτικά με τα σαμσουνγκ?
Συγκριτικά με τα κινεζικα?

Του λείπουν features?
Θεωρείς οτι για να ζητάνε τόσα λεφτά θα επρεπε να εχει τον UHTEFRVG10 επεξεργαστή, αλλα αυτοί οι παλιοαπατεωνες το εχουν αφήσει με τον UHTEFRVG9?

Γιατι απο τα όσα έχω καταλάβει μεχρι στιγμής απλα δε σου αρεσει η φιλοσοφία της Apple.
Μπορει να έχω καταλάβει και λάθος, γι'αυτο και το πολεμάω.

Δεν ειναι οτι τα θεωρείς φτηνιάρικα, απο κακής ποιότητας υλικά, οτι δεν κρατάνε οι μπαταρίες τους, οτι ειναι αργά, οτι η κάμερα τους θυμίζει κοντακ του περιπτέρου, οτι τα βάζεις στην πρίζα και κάνουν μπαμ.

Αν αυτο που θες να πεις ειναι οτι ειναι σχετικά overpriced σε σχεση με τον ανταγωνισμό (και δε μιλάω για κινεζικα γι'αυτο και λεω "σχετικά") και οτι δε βολεύουν για να τους αλλάξεις το Χριστό και να τα φέρεις στα δικά σου μέτρα σκαλίζοντας τα εάν εισαι μαστορης στο αντικείμενο, γιατι η Apple τα θέλει να μένουν απείραχτα, τότε δε διαφωνούμε πουθενά.

amyroukai
05/09/2016, 21:17
χέι, ξέχασες το touchscreengate με τα 6άρια που "χαλάει" η οθόνη και νομίζω ετοιμάζεται αγωγή κατά της απλ;

basilis_k6
05/09/2016, 21:24
Εμένα πχ με εκνευρίζει που δεν παραμετροποιούνται οι permissions (δεν ξέρω καν πως το έχουν μεταφράσει στα ελληνικά) όπως στα iphone. Νομίζω τώρα με το 7 μπορείς να κάνεις ότι ρύθμιση είχε το iphone από την 3η γενιά του; Λίγο αίσχος... :lol:
ποια permissions εννοεις?

AristidisZ
05/09/2016, 21:24
Δεν έχω μένος. Είναι το επάγγελμά μου και το χόμπι μου, έχω δουλέψει τα πάντα και μπορώ να κρίνω. Τα κινητά της apple είναι αστεία. Το ΜΟΝΟ που πουλάνε είναι ευχρηστία/εύκολο περιβάλλον (γιατί απευθύνονται σε άσχετους) και άψογη συνεργασία hardware/software, μια γενικότερη smoothness (γιατί η ίδια βγάζει ένα λειτουργικό για τα, 5 όλα κι όλα, συστήματά της). Κατά τ'άλλα, στην ίδια τιμή, προσφέρει πολύ μικρότερες οθόνες από τον ανταγωνισμό και πολύ χαμηλότερα specs γενικότερα. Και δεν έχω αναφέρει καν την κλειστή αρχιτεκτονική και την pay-for-everything στρατηγική της εταιρείας. Για δείξε μου ρε pipe, πώς βγάζεις στο gps διαδρομή χωρίς διόδια στο 4s (δεν ξέρω αν το έφτιαξαν αργότερα); :lol: Αλλά, ναι, για να κάνεις κλήσεις και να παίζεις farmville, είναι εξαιρετικά τηλέφωνα. Για 600€, βέβαια, είναι 590€ πεταμένα.


Ρε συ Γιώργο μη μας πριζώνεις τώρα άνευ λόγου

Τι πάει να πει το κινητό απευθύνεται σε άσχετους ;

Τι κάνει δηλαδή το 99.9 % των χρηστών με ένα smartphone ;

Κοιτάει τα email του, κοιτάει κάναν κώλο στο fb, βγάζει κάναν κώλο φωτογραφία ή βίντεο, χαζεύει ειδήσεις στο internet, το χρησιμοποιεί σαν gps, σαν κομπιουτεράκι και αν βαριέται σε κάνα αεροδρόμιο - πλοίο - λεωφορείο, ακούει μουσική και παίζει κάνα παιχνίδι

Εγώ που χρησιμοποιώ converter για μονάδες πρέπει να ανήκω και στο 1% των ανθρώπων που χρησιμοποιεί μια παραπάνω λειτουργία από όσες περιέγραψα παραπάνω

Μια φορά μάλιστα είχα ενθουσιαστεί που είχα βρει autodesk viewer για dwg αρχεία

'Εχεις δοκιμάσει να δεις σχέδιο σε 5 ή 5.5 ίντσες ;

Για πες μου τώρα, οι σχετικοί τι κάνετε με τα εξυπνοτηλέφωνά σας ;;;

LogOutGoRide
05/09/2016, 21:25
Πολύ ωραίο θέμα.

Μετά από καιρό μόνο με nexus (και μια κακή παρένθεση Lumia 930) κοιτάω προς nexus 6p, που κοντεύει στην τιμή που το θέλω.
Samsung δεν θα έπαιρνα ξανά, μετά το note2 και μερικά που έπιασα στα χέρια μου, όπως το S6.

amyroukai
05/09/2016, 21:31
Μια φορά μάλιστα είχα ενθουσιαστεί που είχα βρει autodesk viewer για dwg αρχεία

'Εχεις δοκιμάσει να δεις σχέδιο σε 5 ή 5.5 ίντσες ;


ναι, απλά γελάς. :)

ggs
05/09/2016, 21:41
Μια παλιά κινεζική ΙΤ παροιμία λεει:
"αν δεν δουλεύει, δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο χρήστης και αν δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο χρήστης, δεν δουλεύει ".

Ο παράγοντας" συνήθεια" είναι πολύ ισχυρός στα πάντα.. Είναι ισχυρότερος ακόμα κι από τις προδιαγραφές. Υπάρχουν πολλά κινητά καλύτερα από τα Apple αλλά το δυνατό χαρτί της Apple (σε ότι φτιάχνει) είναι η φιλικότητα προς τον χρήστη.

Κατά τα άλλα... Android... :lol:

Υγ:αν είχαμε συνηθίσει σε Mac OS, θα είχαμε βάλει φωτιά σε ότι έχει WinXX

vaska
05/09/2016, 21:48
Εντάξει τώρα, ΟΚ

3 samsung και 2 HTC σε δύο χρόνια ήταν για να τα κλαίνε οι ρέγγες μετά από updates κλπ, όσα hard resets κι αν τους έκανα

Μεταχειρισμένο 5S που πήρα, σχεδόν τριετίας πλέον, και πάει σφαίρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε μια φορά μαζί του

Πριν 2+ χρόνια πήρα το Asus Zenfone με 140€. Σήμερα τρέχει το ίδιο μη σου πω και καλύτερα από ότι έτρεχε στην αρχή (λόγω αναβαθμίσεων). Και από όσα έχω δει - επισκευάσει δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες μάστορα.

pipe_smoker
05/09/2016, 22:22
χέι, ξέχασες το touchscreengate με τα 6άρια που "χαλάει" η οθόνη και νομίζω ετοιμάζεται αγωγή κατά της απλ;

Δεν ξέρω τί είν'αυτό μάνα μου.

Εμένανε δ'λεύ' το μαραφέτ'.

Άμα σε αλλουνούς χαλάει, δεν ξέρω.



Πριν 2+ χρόνια πήρα το Asus Zenfone με 140€. Σήμερα τρέχει το ίδιο μη σου πω και καλύτερα από ότι έτρεχε στην αρχή (λόγω αναβαθμίσεων). Και από όσα έχω δει - επισκευάσει δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες μάστορα.

Ό,τι έγραψα και πάνω ρε Μπιλ.
Δε νομίζω ότι έχει λόγο κανείς από μας να πει ψέματα.

Αν και smartphone και μακροζωία είναι λίγο ασύνδετα πράγματα πιστεύω, αλλά τέσπα.

BLiTzER
05/09/2016, 22:24
Παντως οσο κ να κοροιδευουμε τα μηλα τετοια διαχειρηση/αυτονομια δεν υπαρχει στα android.
Το screen time της Apple απλα τα σπαει, ενω στο android ουτε τις μισες ωρες με καθημερινη φορτιση...
Κατοχος Nexus 6.

Εσύ δεν έχεις κινητό, ρε φίλος, έχεις tablet.

Με 4'' οθόνη και ανάλυση του 1997, προφανώς έχουν αυτονομία τα απλ. Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.

BLiTzER
05/09/2016, 22:29
Ρε συ Γιώργο μη μας πριζώνεις τώρα άνευ λόγου

Τι πάει να πει το κινητό απευθύνεται σε άσχετους ;


Σας πικάρω και λίγο γιατί έχει πλάκα. :p

Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι ούτε βασικές λειτουργίες δε μπορείς να εκτελέσεις. Ξαναλέω. Διαδρομή Πάτρα-Αθήνα. Χωρίς διόδια. Στο gps του. Κάν'το. Και πες μου αύριο πώς. Δε μιλάμε για πιο εξειδικευμένα πράγματα και έχουμε κλάματα.

peterTHErider
05/09/2016, 22:33
Εσύ δεν έχεις κινητό, ρε φίλος, έχεις tablet.

Με 4'' οθόνη και ανάλυση του 1997, προφανώς έχουν αυτονομία τα απλ. Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.

εισαι λιγο υπερβολικος,σε σχετικα βαρια χρηση εβγαζε σε μενα σχεδον 2 μερες!οπως και να εχει απιστευτη αυτονομια για την εποχη!

BLiTzER
05/09/2016, 22:34
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Θα κρατήσω το επόμενο uptime να το ποστάρω. Απλά δεν έχω 24/7 ανοιχτά τα πάντα. Κάνω ελαφριά χρήση γενικά. Η μπαταρία του είναι ο κυριότερος λόγος που πήρα το G2 κι όχι το νεότερο G3.

peterTHErider
05/09/2016, 22:40
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Θα κρατήσω το επόμενο uptime να το ποστάρω. Απλά δεν έχω 24/7 ανοιχτά τα πάντα. Κάνω ελαφριά χρήση γενικά. Η μπαταρία του είναι ο κυριότερος λόγος που πήρα το G2 κι όχι το νεότερο G3.

ενταξει αν σχεδον μονο μιλας οκ.εγω εχω παντα ανοιχτο το μπλεδοντι συνδεδεμενο με ακουστικο και παντα ανοιχτο 4g και γουαιφαι.και μπαινω παρα πολυ συχνα ιντερνετ.οποτε οι 2 μερες για μενα ηταν υπεραρκετο!

amyroukai
05/09/2016, 22:44
Σας πικάρω και λίγο γιατί έχει πλάκα. :p

Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι ούτε βασικές λειτουργίες δε μπορείς να εκτελέσεις. Ξαναλέω. Διαδρομή Πάτρα-Αθήνα. Χωρίς διόδια. Στο gps του. Κάν'το. Και πες μου αύριο πώς. Δε μιλάμε για πιο εξειδικευμένα πράγματα και έχουμε κλάματα.

έχει γουγλομάπς πιά, αν δεν απατώμαι, θα χάσεις...

Bradipous
05/09/2016, 22:45
Σας πικάρω και λίγο γιατί έχει πλάκα. :p

Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι ούτε βασικές λειτουργίες δε μπορείς να εκτελέσεις. Ξαναλέω. Διαδρομή Πάτρα-Αθήνα. Χωρίς διόδια. Στο gps του. Κάν'το. Και πες μου αύριο πώς. Δε μιλάμε για πιο εξειδικευμένα πράγματα και έχουμε κλάματα.

κράζεις που κράζεις το μηλο, πες τουλάχιστον για το μεγαλύτερο ελάττωμα, την γ@μημενη τη μνήμη!

amyroukai
05/09/2016, 22:46
Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.

κάθε μέρα γιατί με 5 ώρες OST δεν γίνεται αλλιώς... Και μένω και σε περιοχή με κακό σήμα που "ρουφάει" όσο να' ναι.

BLiTzER
05/09/2016, 22:46
BT δεν έχω ανοίξει ποτέ στη ζωή μου. :p Wifi ανοιγοκλείνω μέσα στη μέρα, συνολικά μένει ενεργό 2-3 ώρες/ημέρα, 4G μόνο αν είμαι εκτός πολιτισμού ή χρειάζομαι άμεσα gps, λίγο browsing, emails, λίγο gaming, λίγο downloading, λίγες κλήσεις. Αυτά, σε καθημερινή βάση. Αλλά έχει με διαφορά την καλύτερη μπαταρία που έχω πετύχει σε smartphone. Δεν το συνιστώ στον Σπύρο, μόνο επειδή δεν είναι κάτι νέο, αλλιώς είναι εξαιρετικό κινητό. Αν έβρισκα κάποιον άξιο αντικαταστάτη, θα του το πουλούσα. :p

Bradipous
05/09/2016, 22:49
θελω να το δω και αυτο αλλα δεν τα συμπαθω τα αιφον!σαν την ελευθερια του αντροιντ δεν εχει!εχω ενα αιπαντ ρετινα εδω και 3 χρονια αλλα κανω πολυ λαιτ χρηση και δεν εχω παραπονα,για την ηλικια του τα καταφερνει αριστα.

αφού δεν βολεύεσαι με το ιος πάσο.

BLiTzER
05/09/2016, 22:50
Είπαμε ότι τα specs τους δεν είναι ιδιαίτερα υψηλά, για να το θέσω ευγενικά. :p

@amyrou: Γελάω με την πρότασή σου. Παρ'όλα αυτά, όταν είχα δοκιμάσει σε 4s (από τον browser τους κιόλας, ούτε καν μέσω app), δεν άνοιγε τίποτα *.google.com. :lol: Τραγικότητες. Πραγματικά γελάω, όμως, αν έβαλαν google maps για να δουλέψουν σωστά.

Bradipous
05/09/2016, 23:00
Δεν ξέρω τι σχέση έχουν αυτά τα όπλα που αναφέρετε
αλλά κάτι που μου έκανε εντύπωση σε αιφον είναι ότι η μπαταρία του κατά τη διάρκεια την νύχτας ~8 ώρες έπεφτε 0-2% και με νορμάλ χρήση το 2ημερο το άγγιζε.

peterTHErider
05/09/2016, 23:25
Δεν ξέρω τι σχέση έχουν αυτά τα όπλα που αναφέρετε
αλλά κάτι που μου έκανε εντύπωση σε αιφον είναι ότι η μπαταρία του κατά τη διάρκεια την νύχτας ~8 ώρες έπεφτε 0-2% και με νορμάλ χρήση το 2ημερο το άγγιζε.

πολυ ενεργοβορο στοιχειο ειναι η οθονη.μια οθονη στο 100% φωτεινοτητα με αλλη στο 70% εχει τεραστια διαφορα.αλλα για τα αιφον σε μπολικη χρηση εχω ακουσει πολυ κακα σχολια για την αυτονομια.ειχε και μια διαφημιστικη εκστρατεια η σαμσουνγκ που βασιζοταν σε αυτο και ελεγε ειρωνικα αν θυμαμαι καλα τους ιδιοκτητες αιφον hangers γτ κρεμονται ολη μερα απο το καλωδιο φορτισης τους!

DoctoR_k6
05/09/2016, 23:27
Εσύ δεν έχεις κινητό, ρε φίλος, έχεις tablet.

Με 4'' οθόνη και ανάλυση του 1997, προφανώς έχουν αυτονομία τα απλ. Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.

Δεν Μίλησα για 4αρι...δες το 5.5αρι το 6plus διάρκεια οθόνης με όλα ανοιχτά κ όλη την μέρα κ θα παθεις πλάκα.
Απλά δεν συγκρίνεται.
Εγώ όλη μέρα ανοιχτά WiFi, 4g κ Bluetooth και το βράδυ είμαι στο 25℅...βέβαια λαμβάνω λόγω δουλειάς καμία 300αρια mail αλλά κ.παλι.
Δοκίμασε να τα έχεις ανοιχτά όλα στο g2 κ περιμένω feedback με νούμερα.
Με την χρήση την δική σου το μηλοφωνο θα ξεχάσεις να το φορτίσεις.
Κ ξαναλεω δεν είμαι φαν της apple απλά βλέπω τι παιζει.

p@nos
05/09/2016, 23:30
η αππλε δεν εχει κανενα συστημα ''απλο'' για το μεσο χρηστη, αυτα ειναι κοτσανες...βαλτε ενα χρηστη που εχει χρησιμοποιησει μονο android μεχρι τωρα να δουλεψει iphone και αμα δε το πεταξει στον τοιχο σε μιση ωρα τα ξαναλεμε :lol:

αυτο που εχεις συνηθησει, ειναι το καλυτερο και το πιο ευκολο στο χρηστη
η apple εβγαλε πρωτη το συχρονο smartphone, και δημιουργησε μια τεραστια τραπεζα χρηστων, που την ακολουθει εκτοτε, και συνεχιζει ακομα...ολα αυτα τα εκατομμυρια λοιπον λογικο ειναι να θεωρουν το λειτουργικο πιο ευκολο...και επειδη ειναι πολλοι οι χρηστες, το λειτουργικο να φαινεται ως τετοιο...

απλα η εταιρια δε σεβεται τον καταναλωτη της, με παρα πολλους τροπους, με τα κουτσουρεμενα πραγματα, με την αφαιρεση features, με τα update που καταστρεφουν τις συσκευες (αυτο για οσους ειπαν οτι τα android με τα update σερνονται, μαλλον δεν εχουν κανει update σε συσκευη apple)

DoctoR_k6
05/09/2016, 23:32
πολυ ενεργοβορο στοιχειο ειναι η οθονη.μια οθονη στο 100% φωτεινοτητα με αλλη στο 70% εχει τεραστια διαφορα.αλλα για τα αιφον σε μπολικη χρηση εχω ακουσει πολυ κακα σχολια για την αυτονομια.ειχε και μια διαφημιστικη εκστρατεια η σαμσουνγκ που βασιζοταν σε αυτο και ελεγε ειρωνικα αν θυμαμαι καλα τους ιδιοκτητες αιφον hangers γτ κρεμονται ολη μερα απο το καλωδιο φορτισης τους!

Άλλο λέει ο.φιλος...αφήστε ο καθένας το κινητό του το βράδυ με χ ποσοστό μπαταρίας κ δειτε πόσο έχει το πρωί.
Όχι σε flight mode...με ίδιες συνθήκες ένα μηλοφωνο έχει μηδενική κατάναλωση σε σχέση με ένα android.

BLiTzER
05/09/2016, 23:32
Δεν Μίλησα για 4αρι...δες το 5.5αρι το 6plus διάρκεια οθόνης με όλα ανοιχτά κ όλη την μέρα κ θα παθεις πλάκα.
Απλά δεν συγκρίνεται.


Α μιλάς για το 5.5άρι με τον διπύρηνο επεξεργαστή των 1400 MHz και το 1 GB μνήμης. Σόρι, παρεξήγηση. :p

p@nos
05/09/2016, 23:33
το g2 μετα απο καιρο, ειναι σε μια μερα χρηση η μπαταρια και κοντα στις 4 ωρες οθονη, το να μη εχεις τουλαχιστον wifi μονιμα αναμενο παντως, δε θεωρειται κανονικη χρηση...

p@nos
05/09/2016, 23:35
Δεν Μίλησα για 4αρι...δες το 5.5αρι το 6plus διάρκεια οθόνης με όλα ανοιχτά κ όλη την μέρα κ θα παθεις πλάκα.
Απλά δεν συγκρίνεται.


το 6plus ιεναι η μονη συσκευη που εχει καλη αυτονομια, ολες οι αλλες ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ

επισης το 6+ ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, χωρις λογο, και σε διαστασεις ειναι στις 6''...

DoctoR_k6
05/09/2016, 23:35
Α μιλάς για το 5.5άρι με τον διπύρηνο επεξεργαστή των 1400 MHz και το 1 GB μνήμης. Σόρι, παρεξήγηση. :p

Δεν μου λέει κάτι...γίνεται να έχεις το κινητό σου 2 μέρες αφορτιστο κ με όλα ανοιχτά κ ας έχω μονοπυρηνο με 512!!
Από θέμα ταχύτητας κλπ κλπ δίνονται απαντήσεις στο νετ.
Το plus δεν είναι 2gb?? Ή κάνω λάθος??

amyroukai
05/09/2016, 23:36
τα παραλές.

εμένα μ'αρέσει το IOS.

Bradipous
05/09/2016, 23:36
πολυ ενεργοβορο στοιχειο ειναι η οθονη.μια οθονη στο 100% φωτεινοτητα με αλλη στο 70% εχει τεραστια διαφορα.αλλα για τα αιφον σε μπολικη χρηση εχω ακουσει πολυ κακα σχολια για την αυτονομια.ειχε και μια διαφημιστικη εκστρατεια η σαμσουνγκ που βασιζοταν σε αυτο και ελεγε ειρωνικα αν θυμαμαι καλα τους ιδιοκτητες αιφον hangers γτ κρεμονται ολη μερα απο το καλωδιο φορτισης τους!

για αυτό η οθόνη είναι πάντα στην αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας.
Ναι δεν διευκρίνισα ότι αναφέρομαι στο plus, καμία σχέση η αυτονομία του με το απλό το οποιο αν δεν κάνω λάθος έχει 1800 mah. Πόσο να αντέξουν τα δύσμοιρα...

p@nos
05/09/2016, 23:38
στα 2γβ ειναι το 6s+

Bradipous
05/09/2016, 23:40
Δεν μου λέει κάτι...γίνεται να έχεις το κινητό σου 2 μέρες αφορτιστο κ με όλα ανοιχτά κ ας έχω μονοπυρηνο με 512!!
Από θέμα ταχύτητας κλπ κλπ δίνονται απαντήσεις στο νετ.
Το plus δεν είναι 2gb?? Ή κάνω λάθος??


το 6ς πλας ναι
το 6 πλας 1
έχει ιδια σπεκς με το μικρο, οι διαφορες τους είναι στην μπαταρία, την κάμερα και προφανώς την οθόνη.

DoctoR_k6
05/09/2016, 23:40
στα 2γβ ειναι το 6s+

Σωστός...σε αυτό αναφέρομουν.:beer:

peterTHErider
05/09/2016, 23:40
Άλλο λέει ο.φιλος...αφήστε ο καθένας το κινητό του το βράδυ με χ ποσοστό μπαταρίας κ δειτε πόσο έχει το πρωί.
Όχι σε flight mode...με ίδιες συνθήκες ένα μηλοφωνο έχει μηδενική κατάναλωση σε σχέση με ένα android.

ενταξει,το βραδυ με μηδενικη χρηση το ενα θα καταναλωσει 0,2 και το αλλο 1%.αρα αν το εχουμε παρατημενο το κινητο το ενα θα αντεξει πχ 10 μερες το αλλο ενα μηνα.ΑΔΙΑΦΟΡΟ.σε πραγματικες συνθηκες και φουλ χρηση εχει σημασια η καταναλωση.και εκει τα απλ χανουν.

DoctoR_k6
05/09/2016, 23:43
ενταξει,το βραδυ με μηδενικη χρηση το ενα θα καταναλωσει 0 και το αλλο 1%.αρα αν το εχουμε παρατημενο το κινητο το ενα θα αντεξει πχ 10 μερες το αλλο ενα μηνα.ΑΔΙΑΦΟΡΟ.σε πραγματικες συνθηκες και φουλ χρηση εχει σημασια η καταναλωση.και εκει τα απλ χανουν.

Θεωρώ πως στις ίδιες συνθήκες/δεδομενα δεν χάνουν αλλά πάω πάσο. Ο καθένας αναλόγως την χρήση που κάνει καταλαβαινει.

Bradipous
05/09/2016, 23:46
Α μιλάς για το 5.5άρι με τον διπύρηνο επεξεργαστή των 1400 MHz και το 1 GB μνήμης. Σόρι, παρεξήγηση. :p

Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους. Βλέπεις ότι με αυτά τα σπεκς που για συσκευή αντροιντ θα ήταν τουλάχιστον αστεία, στέκεται διπλα στις ναυαρχίδες των άλλων με 8πυρηνα και σπεκς καλύτερα από πισι.
Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.

BLiTzER
05/09/2016, 23:47
η αππλε δεν εχει κανενα συστημα ''απλο'' για το μεσο χρηστη, αυτα ειναι κοτσανες...βαλτε ενα χρηστη που εχει χρησιμοποιησει μονο android μεχρι τωρα να δουλεψει iphone και αμα δε το πεταξει στον τοιχο σε μιση ωρα τα ξαναλεμε :lol:

αυτο που εχεις συνηθησει, ειναι το καλυτερο και το πιο ευκολο στο χρηστη
η apple εβγαλε πρωτη το συχρονο smartphone, και δημιουργησε μια τεραστια τραπεζα χρηστων, που την ακολουθει εκτοτε, και συνεχιζει ακομα...ολα αυτα τα εκατομμυρια λοιπον λογικο ειναι να θεωρουν το λειτουργικο πιο ευκολο...και επειδη ειναι πολλοι οι χρηστες, το λειτουργικο να φαινεται ως τετοιο...

απλα η εταιρια δε σεβεται τον καταναλωτη της, με παρα πολλους τροπους, με τα κουτσουρεμενα πραγματα, με την αφαιρεση features, με τα update που καταστρεφουν τις συσκευες (αυτο για οσους ειπαν οτι τα android με τα update σερνονται, μαλλον δεν εχουν κανει update σε συσκευη apple)

Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει :p), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.


Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους.
Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.

Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.

amyroukai
05/09/2016, 23:51
πάντως για χρήση "βαριά", ήτοι ΠΟΛΥ browsing, τα περισσότερα κινητά τα φτύνουν στο εξάωρο.

p@nos
05/09/2016, 23:53
Μην σκαλώνεις με τα σπεκς, αν θες σπεκς πάρε Κινέζο που είναι το φόρτε τους. Βλέπεις ότι με αυτά τα σπεκς που για συσκευή αντροιντ θα ήταν τουλάχιστον αστεία, στέκεται διπλα στις ναυαρχίδες των άλλων με 8πυρηνα και σπεκς καλύτερα από πισι.
Εφόσον δεν τρέχουν το ίδιο λογισμικό δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα γιατί δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις.
Και το διπύρηνο δεν είναι απαραίτητα κακό, εξοικονόμηση ενέργειας.


απο αποψη specs, τουλαχιστον για επεξεργαστες, τα iphone ειναι πολυ δυνατα,για την ακριβεια φορανε τους πιο δυνατους επεξεργαστες απο ολα τα κινητα...το οτι ειναι διπυρηνο, το κανει ακομα ταχυτερο, αλλα ενεργοβορο...τα κινητα εχουν γινει 8πυρηνα/10πυρηνα, για λογους οικονομιας, οχι για λογους επιδοσεων...



Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει :p), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.



Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.

μια χαρα θα καταφερει ο απλος χρηστης να κανει τα παντα στο android, τοσες θειτσες ξεκινησαν την καριερα τους απο φτηνα τηλεφωνακια :lol:

τωρα στο θεμα συντηρησης, η apple ειναι απλα για τον πεο, και σε επιπεδο sw και σε hw...
ομως οπως ειπα και παραπανω, το μονο iphone Που εχει καλη μπαταρια ειναι το plus, ολα τα υπολοιπα ειναι το λιγοτερο τραγικα...

RaGe_Raptor
06/09/2016, 00:08
Μα ήθελα να'ξερα, ποιός δίνει 600€ για κινητό που δεν έχει πάνω μήλο....:D

Bradipous
06/09/2016, 00:09
απο αποψη specs, τουλαχιστον για επεξεργαστες, τα iphone ειναι πολυ δυνατα,για την ακριβεια φορανε τους πιο δυνατους επεξεργαστες απο ολα τα κινητα...το οτι ειναι διπυρηνο, το κανει ακομα ταχυτερο, αλλα ενεργοβορο...τα κινητα εχουν γινει 8πυρηνα/10πυρηνα, για λογους οικονομιας, οχι για λογους επιδοσεων...


Αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.
Αν εννοείς ότι όταν οι 2 δουλεύουν στο 100% οι 4 δουλεύουν στο 50%, δεν παίζει ρολο ότι οι μεν είναι στο 1.6 και οι δε στο 2.4;
Θέλω να πω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το ποσοστό του πυρήνα που απασχολείται για μια εργασία παρά το πλήθος των πυρήνων που δουλεύουν συγχρόνως;

AristidisZ
06/09/2016, 00:13
Αν δώσεις ένα ios και ένα android σε έναν παντελώς απαίδευτο χρήστη, είναι πιθανότερο να καταφέρει πράγματα στο ios. Δεν είναι "εύκολο", όπως το εννοείς ίσως, αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πράγματα βλέποντας τα μεγάλα εικονίδια και κείμενα, με πιο απλά "πάτα επόμενο για να συνεχίσεις" μενού.

Όχι ότι λέει πολλά αλλά θα το αναφέρω: Προχτές μου έδωσε ένα iphone, απολύτως εργοστασιακό, ένα φιλαράκι, το οποίο είχε μπλοκάρει (δε γράφω brickάρει :p), καθώς έκανε update (error 19, αν θυμάμαι καλά). Προσπάθησα αλλά ήταν αδύνατο να συνεχίσω το update ή να κάνω reset/restore. Δε μπούταρε ποτέ. Απλά χρειαζόταν τεχνικό. Έχω αλλάξει τουλάχιστον 10 android κινητά, έχω rootάρει, έχω flashάρει, έχω βασανίσει και δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο.

Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.

Eπιμένεις να εκφέρεις αρτηριοσκληρωτικές απόψεις, προφανώς για να τροφοδοτείς την κουβέντα :p

Προσωπικά μιλώντας, δεν εξετάζω αν το iphone αξίζει 600€ ή αν είναι καλύτερο από ένα android της ίδιας αξίας, πολύ απλά γιατί δε θα έδινα ποτέ τέτοιο ποσόν για κινητό

Εγώ πάντως περνώντας από android σε ios είδα άλλο πλανήτη σε θέμα ταχύτητας

Πάρε 50 android τηλέφωνα, άνοιξε 5 εφαρμογές και προσπάθησε να κάνεις εναλλαγή μεταξύ τους

Κάνε και το ίδιο (με τις ίδιες εφαρμογές) σε ένα iphone

Δοκίμασέ το και μπορεί να εκπλαγείς :smokin:

Δε πα να έχει τριπλάσια μνήμη και διπλάσιο επεξεργαστή το android, τι με νοιάζει εμένα

Επίσης σε θέμα αφής και στιβαρότητας στο χέρι δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση

Βεβαίως οθόνες κτλ είναι και ζήτημα γούστου, εγώ βάζω πολύ συχνά το κινητό στις τσέπες, άρα προτιμώ τα μικρά (για αυτό και περιμένω να φτηνύνει κι άλλο το SE για να το πάρω, να δώσω και το 5S στη γλαρίνα που όλο παραπονιέται για την Samsungιά της :D )

p@nos
06/09/2016, 00:13
Αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι πλήρως.
Αν εννοείς ότι όταν οι 2 δουλεύουν στο 100% οι 4 δουλεύουν στο 50%, δεν παίζει ρολο ότι οι μεν είναι στο 1.6 και οι δε στο 2.4;
Θέλω να πω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει το ποσοστό του πυρήνα που απασχολείται για μια εργασία παρά το πλήθος των πυρήνων που δουλεύουν συγχρόνως;

ολα μαζι παιζουν ρολο, τα πολυπυρηνα τηλεφωνα εχουν αναλογους πυρηνες για την καθε δουλεια που θες να κανεις...επισης ουτε ιδιοι ειναι ολοι οι πυρηνες, ουτε ιδιες συχνοτητες εχουν...οποτε για χαμηλων απαιτησεων χρηση, δουλευουν τα μικρα, για μεγαλυτερες απαιτησεις, τα μεγαλυτερα...εν ολιγης ειναι σα να εχεις το σκουτερακι για το περιπτερο και το μεγαλο μηχανακι για τις μεγαλες αποστασεις...ε η apple εχει δυο hayabusa να κανουν ολη τη δουλεια, ενω τα αντροιντ εχουν και παπια για τα ντελιβερι που καινε τα αναλογα :lol:

Bradipous
06/09/2016, 00:17
ολα μαζι παιζουν ρολο, τα πολυπυρηνα τηλεφωνα εχουν αναλογους πυρηνες για την καθε δουλεια που θες να κανεις...επισης ουτε ιδιοι ειναι ολοι οι πυρηνες, ουτε ιδιες συχνοτητες εχουν...οποτε για χαμηλων απαιτησεων χρηση, δουλευουν τα μικρα, για μεγαλυτερες απαιτησεις, τα μεγαλυτερα...εν ολιγης ειναι σα να εχεις το σκουτερακι για το περιπτερο και το μεγαλο μηχανακι για τις μεγαλες αποστασεις...ε η apple εχει δυο hayabusa να κανουν ολη τη δουλεια, ενω τα αντροιντ εχουν και παπια για τα ντελιβερι που καινε τα αναλογα :lol:


:lol:
εντάξει έγινε κατανοητό ;)

pipe_smoker
06/09/2016, 00:29
Ε μα ρε πούστη του έχεις γ@μήσει τη μάνα δηλαδής!:lol:




Εσύ δεν έχεις κινητό, ρε φίλος, έχεις tablet.

Με 4'' οθόνη και ανάλυση του 1997, προφανώς έχουν αυτονομία τα απλ. Το G2 μου το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα. Κανένα απλ δε θα το φτάσει ποτέ.


Αυτό ήταν το πόιντ μου κι όχι να θάψω την απλ. Ότι είναι λογικές οι χαμηλές καταναλώσεις με χαμηλότερα specs. Όπως και η οθόνη παίζει τεράστιο ρόλο.

Ρε άνθρωπε....

Πες μου λοιπόν σπεκς στα οποία υστερεί το 'ρδέλο.
Έχει τελικά χειρότερο επεξεργαστή ή οθόνη κλπ?
Αυτό δε σου λέω τόσην ώρα?

Όσο για το αν υπερβάλεις...
Έτσι όπως το λες ακούγεται λες και θα πιάσεις iphone και θα είναι σα να κοιτάς σε ασπρόμαυρη τηλεόραση:lol:




Σας πικάρω και λίγο γιατί έχει πλάκα. :p

Μα αυτό ακριβώς λέμε, ότι ούτε βασικές λειτουργίες δε μπορείς να εκτελέσεις. Ξαναλέω. Διαδρομή Πάτρα-Αθήνα. Χωρίς διόδια. Στο gps του. Κάν'το. Και πες μου αύριο πώς. Δε μιλάμε για πιο εξειδικευμένα πράγματα και έχουμε κλάματα.

Ρε διάβασε τί σου λέει ο Χριστιανός!

Τί κάνουν με το γαμωτηλέφωνό τους το 99% των χρηστών γαμωτηλεφώνων γενικά.
Όχι αιφονάκηδων.

Σου λέει ότι όλοι, είτε με iphone είτε με σάμσουνγκ είτε με Κινεζιές είτε με σκατά, θα δουν κανά e-mail, θα δουν κανά κώλο, θα μιλήσουν λίγο στο τηλ και θα ακούσουν και καμιά μουσική.

Τί άλλο κάνετε εσείς οι χομπίστες?
Σε ποιές άλλες βασικές λειτουργίες υστερούν τα γ@μήδια, και ποιές είναι αυτές οι πιο εξειδικευμένες τέλος πάντων?

Κι εσύ του απαντάς γιατί οι αιφονάκηδες δεν κάνουν περισσότερα πράγματα με τα κινητά τους.
Ωραία.
Κάνουν οι άλλοι δηλαδή? Όχι μόνο εσείς οι χομπίστες κλπ?
Κι αν ναι πείτε τέλος πάντων, και δεν το λέω ειρωνικά.

Τί περισσότερο από όσα περιέργραψε ο Αρίστος πιο πριν, κάνει κάποιος με android (που δε θα μπορούσε να το κάνει με iphone)?

Πραγματικά απορώ τί σκατά μπορεί να κάνει κάποιος με το κωλοτηλέφωνό του που αν είχε apple θα βλαστήμαγε γιατί δε θα τον κάλυπτε.
Και μιλάμε για μια καθημερινή βάση, που επιμένετε κιόλας.

amyroukai
06/09/2016, 00:45
έρχεται το 7.

πιο δυνατό από ίντελ core i7...


http://www.gsmarena.com/iphone_7_plus_and_its_a10_chip_perform_great_in_geekbench-news-20344.php

tzimidis
06/09/2016, 00:53
I sostes analogies einai : 2% facebook , 0,5% e-mail, 1-15% moto.gr,
KAI OLO TO YPOLOIPO POSOSTO blepoume kolous.

Mou xarisane ena iphone5s.(kai pio palia ena iphone4, apelpistika mikri othoni gia otidipote.)
to anoiksa , to ekleisa, to edosa sto gio mou.
end of story.

To mono pou tha ithela einai to facetime.
ola ta ypoloipa ta yperkalyptei to android mou.
kai agores kai pliromes kai skype kai gps kai ola.
ektos apo to facetime, den ksero ti parapano tha eixe to iOS.

Bradipous
06/09/2016, 00:53
έρχεται το 7.

πιο δυνατό από ίντελ core i7...


http://www.gsmarena.com/iphone_7_plus_and_its_a10_chip_perform_great_in_geekbench-news-20344.php

Μετα το μπαμ της σαμμυ να δούμε κ αυτους.

Bradipous
06/09/2016, 01:01
I sostes analogies einai : 2% facebook , 0,5% e-mail, 1-15% moto.gr,
KAI OLO TO YPOLOIPO POSOSTO blepoume kolous.

Mou xarisane ena iphone5s.(kai pio palia ena iphone4, apelpistika mikri othoni gia otidipote.)
to anoiksa , to ekleisa, to edosa sto gio mou.
end of story.

To mono pou tha ithela einai to facetime.
ola ta ypoloipa ta yperkalyptei to android mou.
kai agores kai pliromes kai skype kai gps kai ola.
ektos apo to facetime, den ksero ti parapano tha eixe to iOS.

Εισαι ο δεύτερος άνθρωπος, μετα τον ερντογαν, που ακούω να χρησιμοποιεί το φεις ταιμ. :lol:

Εχει επίσης το iMessage, τέλειο χειρισμό των μεηλ καθώς και την συνδεσιμότητα μεταξύ των άλλων συσκευών της εταιρίας που σε πολλές περιπτώσεις σου λύνει τα χέρια.

amyroukai
06/09/2016, 01:06
αντίστοιχη με το facetime βιντεοκλήση είχε κάποτε η samsung, δεν ξέρω αν το έχει πιά.

pipe_smoker
06/09/2016, 02:33
έρχεται το 7.

πιο δυνατό από ίντελ core i7...


http://www.gsmarena.com/iphone_7_plus_and_its_a10_chip_perform_great_in_geekbench-news-20344.php

Ρίχνε κούτσουρο και λάδι στη φωτιά εσύ:lol:


ΥΓ. Σιγα τη μαλακια το FaceTime ρε παιδια.
Με ενα Skype εισαι καλυμμένος με τους πάντες είτε εχουν iPhone είτε οχι.
Τα iMessage ναι ειναι πολυ καλα. Υπάρχουν και τα viber κι αυτα αλλα εγω για παράδειγμα πριν κανα δίμηνο το πήρα απόφαση να το κατεβάσω (δεν το γούσταρα για το Χ Ψ λόγο)

toyar
06/09/2016, 06:12
οπως παντα ολα εξαρτωνται απο τη χρηση
αν καποιος θελει ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ παιρνει ενα με κανονικο πληκτρολογιο με 25 ευρω και το φορτιζει 2 φορες το μηνα
αν θελει να βγαζει τη συσκευη και να την ακουμπαει με στυλ στο τραπεζι του καφε-μπαρ-εστιατοριο εχοντας παρκαρει πρωτα το γαματο αυτοκινητο-μηχανακι του φατσα καρτα για να το δουνε ολοι τοτε μονο Iphone και τιποτα αλλο
για τις ενδιαμεσες χρησεις οι επιλογες ειναι απειρες
προσωπικα για κινητο δεν δινω πανω απο 60 ευρω και δεν το κραταω λιγοτερο απο 2 χρονια

AristidisZ
06/09/2016, 08:15
οπως παντα ολα εξαρτωνται απο τη χρηση
αν καποιος θελει ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ παιρνει ενα με κανονικο πληκτρολογιο με 25 ευρω και το φορτιζει 2 φορες το μηνα
αν θελει να βγαζει τη συσκευη και να την ακουμπαει με στυλ στο τραπεζι του καφε-μπαρ-εστιατοριο εχοντας παρκαρει πρωτα το γαματο αυτοκινητο-μηχανακι του φατσα καρτα για να το δουνε ολοι τοτε μονο Iphone και τιποτα αλλο
για τις ενδιαμεσες χρησεις οι επιλογες ειναι απειρες
προσωπικα για κινητο δεν δινω πανω απο 60 ευρω και δεν το κραταω λιγοτερο απο 2 χρονια

Μα το διακύβευμα εν προκειμένω δεν είναι αν αξίζει το iphone 700 ευρώ

Προφανώς και δεν τα αξίζει

Αξίζει βέβαια το levis τζην τα 150 ;
Αξίζει η κουζίνα Miele τα 1500 ;
Αξίζει ένα στρώμα 2 χιλιάρικα ;
Αξίζει μια Φεράρι 200 ;

Την απάντηση αυτή την δίνει ο καθένας στον εαυτό του

Εσύ (και δεν εννοώ προφανώς προσωπικά εσένα) που δίνεις "μόνο" 60 για κινητό, μπορεί να έχεις την ταύλα σου με τα στερεοφωνικά και να δίνεις για ένα ζευγάρι ηχεία 5 χιλιάρικα (λέμε τώρα)

Απλά η κουβέντα "τι το θες ρε άσχετε το τηλέφωνο με τους 18 πυρήνες, τους σαρανταπέντε μάστορους και τους εξήντα μαθητάδες" είναι μάλλον gtpk που λένε και στο χωριό μου, καθώς πραγματικά θέλω να μου πουν οι super wow users τι σκατά κάνουν με τα υπέρ κινέζικα κινητά τους, και θέλω κιόλας να μάθω τι κάνουν που δε μπορεί να κάνει ένα iphone...

Αντικειμενικό κριτήριο για μένα σε ένα κινητό είναι καταρχάς η μπαταρία του και κατόπιν η οθόνη

Βέβαια αν θες να έχεις αυτά τα δύο, χάνεις σε βάρος και όγκο, εξίσου σημαντικά και επίσης αντικειμενικά κριτήρια για την επιλογή που κάνει ο καθένας

Από εκεί και πέρα χαρακτηριστικά του τύπου "16 + 16 πυρήνες", "64 GB ram", "50.000 x 30.000 ανάλυση οθόνης", "300 MP ανάλυση κάμερας" είναι μεν αντικειμενικά μεγέθη υπό την έννοια ότι είναι μετρήσιμα, όμως αφενός δεν είναι τόσο απόλυτα, υπό την έννοια ότι έχουν να κάνουν και με το "στήσιμο" του κινητού, αφετέρου δεν απασχολούν την πλειονότητα του αγοραστικού κοινού (ή μάλλον την απασχολούν χωρίς να ξέρουν όμως γιατί) το οποίο είναι το ίδιο κοινό που βλέπει σειρές σε 480p σε λάπτοπ 10ετίας και λέει "τι ωραία εικόνα που έχει"...

BLiTzER
06/09/2016, 08:25
Τί κάνουν με το γαμωτηλέφωνό τους το 99% των χρηστών γαμωτηλεφώνων γενικά.
Όχι αιφονάκηδων.

Σου λέει ότι όλοι, είτε με iphone είτε με σάμσουνγκ είτε με Κινεζιές είτε με σκατά, θα δουν κανά e-mail, θα δουν κανά κώλο, θα μιλήσουν λίγο στο τηλ και θα ακούσουν και καμιά μουσική.

Τί άλλο κάνετε εσείς οι χομπίστες?
Σε ποιές άλλες βασικές λειτουργίες υστερούν τα γ@μήδια, και ποιές είναι αυτές οι πιο εξειδικευμένες τέλος πάντων?

Κι εσύ του απαντάς γιατί οι αιφονάκηδες δεν κάνουν περισσότερα πράγματα με τα κινητά τους.
Ωραία.

Εμ όχι. Εδώ και 100 σελίδες, προσπαθώ να κάνω ξεκάθαρο ότι η ένστασή μου έγκειται στη σχέση τιμής/απόδοσης κι όχι στην τελευταία καθαυτή. Κι εσύ μου λες ότι δε σε νοιάζει η απόδοση, αφού κάνεις απλά πράγματα. Κι εγώ σου λέω ότι αυτά τα πράγματα τα κάνεις με κάτι πολύ φθηνότερο. Είναι ακριβώς το ίδιο με τους τύπους που αγοράζουν 1200GS φουλ τούρατεκ για να πηγαίνουν στο περίπτερο. Καλύτερα τώρα;

Ένα μεγάλο ατού των android, αφού θες να μάθεις τι ζητάω εγώ από το κινητό μου, είναι ότι έχεις πολύ μεγαλύτερο έλεγχο στη συσκευή σου. Όταν αγοράζω ένα σύστημα, θέλω να το κάνω ό,τι γουστάρω. Επίσης (σχεδόν) τα πάντα είναι δωρεάν.

Ξαναλέω. ΔΕΝ είναι κακά κινητά. Είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ overpriced. Το UI δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά, όταν υπάρχουν Android που τρέχουν σφαίρα και έχουν περισσότερες δυνατότητες, αν χρειαστεί.

Δεν το έπαιξα ποτέ γκουρού των κινητών ή κάτι. Απλά η τεχνολογία είναι ο τομέας μου, οπότε ασχολούμαι λίγο παραπάνω από τον μέσο χρήστη. Ξέρω τι, πώς και γιατί. Προφανώς, οι απόψεις μου λαμβάνουν υπόψη τις δικές μου ανάγκες κι όχι του μπαρμπα-Μήτσου του χασάπη.

Sapadak
06/09/2016, 08:31
Αν κάποιος ήθελε μόνο τηλέφωνο, θα έδινε 20 ευρώ και θα τελείωνε το παραμύθι.

Το πρόβλημα μου με τα μηλόφωνα ηταν οι μικρές οθόνες, αλλά και αυτό το ξεπέρασαν.
Το επόμενο πρόβλημα μου ειναι το κόστος, αλλά να το ξεπεράσουμε αυτό αν μας το ΄δωσουν δώρο΄

Αυτό που μάλλον δεν μπορώ να ξεπεράσω οτι δεν έχω ράδιοφωνάκι. Ναι μπορεί να είναι μαλακία αλλά εμένα με φτιάχνει
Επίσης οτι θα πρέπει να πληρώνω για κάποιες εφαρμογές που στο ανδροιντ τις είχα 'τζάμπα', αλλά αυτό μάλλον έχει να κάνει με το dna μου.

tzimidis
06/09/2016, 08:46
Αξίζει βέβαια το levis τζην τα 150 ;
Αξίζει η κουζίνα Miele τα 1500 ;
Αξίζει ένα στρώμα 2 χιλιάρικα ;
Αξίζει μια Φεράρι 200 ;
..


i MIELE , nai, ta aksizei.....

spyrakos35
06/09/2016, 09:20
Εμ όχι. Εδώ και 100 σελίδες, προσπαθώ να κάνω ξεκάθαρο ότι η ένστασή μου έγκειται στη σχέση τιμής/απόδοσης κι όχι στην τελευταία καθαυτή. Κι εσύ μου λες ότι δε σε νοιάζει η απόδοση, αφού κάνεις απλά πράγματα. Κι εγώ σου λέω ότι αυτά τα πράγματα τα κάνεις με κάτι πολύ φθηνότερο. Είναι ακριβώς το ίδιο με τους τύπους που αγοράζουν 1200GS φουλ τούρατεκ για να πηγαίνουν στο περίπτερο. Καλύτερα τώρα;

Ένα μεγάλο ατού των android, αφού θες να μάθεις τι ζητάω εγώ από το κινητό μου, είναι ότι έχεις πολύ μεγαλύτερο έλεγχο στη συσκευή σου. Όταν αγοράζω ένα σύστημα, θέλω να το κάνω ό,τι γουστάρω. Επίσης (σχεδόν) τα πάντα είναι δωρεάν.

Ξαναλέω. ΔΕΝ είναι κακά κινητά. Είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ overpriced. Το UI δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά, όταν υπάρχουν Android που τρέχουν σφαίρα και έχουν περισσότερες δυνατότητες, αν χρειαστεί.

Δεν το έπαιξα ποτέ γκουρού των κινητών ή κάτι. Απλά η τεχνολογία είναι ο τομέας μου, οπότε ασχολούμαι λίγο παραπάνω από τον μέσο χρήστη. Ξέρω τι, πώς και γιατί. Προφανώς, οι απόψεις μου λαμβάνουν υπόψη τις δικές μου ανάγκες κι όχι του μπαρμπα-Μήτσου του χασάπη.

Αυτο με το τζιές
:beer:

buckley
06/09/2016, 09:27
Ulefone power έχει κανείς ρε ???

BLiTzER
06/09/2016, 09:31
Αυτο με το τζιές
:beer:

Να μην παρεξηγηθώ, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για όσους παίρνουν το Samsung των 600€. Απλά σε αυτή την περίπτωση, έχουν αγοράσει ένα κινητό επιδόσεων, άσχετα αν δε θα τις εκμεταλλευτούν ποτέ, ενώ στην περίπτωση της απλ, πληρώνεις μόνο το status. Φυσικά, ο καθένας μπορεί να αγοράσει ό,τι γουστάρει και δε μας πέφτει λόγος. Αλλά ας ξέρουμε τι έχουμε και γιατί. ;)

AristidisZ
06/09/2016, 09:50
Να μην παρεξηγηθώ, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για όσους παίρνουν το Samsung των 600€. Απλά σε αυτή την περίπτωση, έχουν αγοράσει ένα κινητό επιδόσεων, άσχετα αν δε θα τις εκμεταλλευτούν ποτέ, ενώ στην περίπτωση της απλ, πληρώνεις μόνο το status. Φυσικά, ο καθένας μπορεί να αγοράσει ό,τι γουστάρει και δε μας πέφτει λόγος. Αλλά ας ξέρουμε τι έχουμε και γιατί. ;)

Aκόμα δε μας έχεις πει τι μπορεί να κάνει κάποιος με ένα κινητό επιδόσεων...

Τρέχει κάποιον κώδικα που χρειάζεται επεξεργαστική ισχύ επί παραδείγματι ;

Κάνει photoshop ;

Τι κάνει ακριβώς ;

Και δε θέλω να μου πεις κάτι που μπορεί εν δυνάμει να κάνει ένα κινητό καλύτερα από ένα άλλο, θέλω να μου πεις κάτι που κάνει ένας προχωρημένος χρήστης στην καθημερινότητά σου

BLiTzER
06/09/2016, 09:53
Πού ξέρω εγώ; Ρώτα έναν προχωρημένο χρήστη. Εγώ, πάνω από 2-3 κατοστάρικα για κινητό, δε δίνω. :lol:

AristidisZ
06/09/2016, 09:56
Απλά η τεχνολογία είναι ο τομέας μου, οπότε ασχολούμαι λίγο παραπάνω από τον μέσο χρήστη. Ξέρω τι, πώς και γιατί. Προφανώς, οι απόψεις μου λαμβάνουν υπόψη τις δικές μου ανάγκες κι όχι του μπαρμπα-Μήτσου του χασάπη.


Πού ξέρω εγώ; Ρώτα έναν προχωρημένο χρήστη.
Τουλάχιστον όταν τρολλάρεις φρόντισε να το κάνεις σωστά...
:beer:

amyroukai
06/09/2016, 10:03
Το πρόβλημα μου με τα μηλόφωνα ηταν οι μικρές οθόνες, αλλά και αυτό το ξεπέρασαν.

επανέρχονται πανηγυρικά λένε οι φήμες, διότι υπάρχει μεγάλο κοινό που θέλει μήλο και δεν θέλει να κουβαλάει μιά τηλεόραση στην τσέπη του.

DoctoR_k6
06/09/2016, 10:04
BT δεν έχω ανοίξει ποτέ στη ζωή μου. :p Wifi ανοιγοκλείνω μέσα στη μέρα, συνολικά μένει ενεργό 2-3 ώρες/ημέρα, 4G μόνο αν είμαι εκτός πολιτισμού ή χρειάζομαι άμεσα gps, λίγο browsing, emails, λίγο gaming, λίγο downloading, λίγες κλήσεις. Αυτά, σε καθημερινή βάση. Αλλά έχει με διαφορά την καλύτερη μπαταρία που έχω πετύχει σε smartphone. Δεν το συνιστώ στον Σπύρο, μόνο επειδή δεν είναι κάτι νέο, αλλιώς είναι εξαιρετικό κινητό. Αν έβρισκα κάποιον άξιο αντικαταστάτη, θα του το πουλούσα. :p


Εμ όχι. Εδώ και 100 σελίδες, προσπαθώ να κάνω ξεκάθαρο ότι η ένστασή μου έγκειται στη σχέση τιμής/απόδοσης κι όχι στην τελευταία καθαυτή. Κι εσύ μου λες ότι δε σε νοιάζει η απόδοση, αφού κάνεις απλά πράγματα. Κι εγώ σου λέω ότι αυτά τα πράγματα τα κάνεις με κάτι πολύ φθηνότερο. Είναι ακριβώς το ίδιο με τους τύπους που αγοράζουν 1200GS φουλ τούρατεκ για να πηγαίνουν στο περίπτερο. Καλύτερα τώρα;

Ένα μεγάλο ατού των android, αφού θες να μάθεις τι ζητάω εγώ από το κινητό μου, είναι ότι έχεις πολύ μεγαλύτερο έλεγχο στη συσκευή σου. Όταν αγοράζω ένα σύστημα, θέλω να το κάνω ό,τι γουστάρω. Επίσης (σχεδόν) τα πάντα είναι δωρεάν.

Ξαναλέω. ΔΕΝ είναι κακά κινητά. Είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ overpriced. Το UI δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά, όταν υπάρχουν Android που τρέχουν σφαίρα και έχουν περισσότερες δυνατότητες, αν χρειαστεί.

Δεν το έπαιξα ποτέ γκουρού των κινητών ή κάτι. Απλά η τεχνολογία είναι ο τομέας μου, οπότε ασχολούμαι λίγο παραπάνω από τον μέσο χρήστη. Ξέρω τι, πώς και γιατί. Προφανώς, οι απόψεις μου λαμβάνουν υπόψη τις δικές μου ανάγκες κι όχι του μπαρμπα-Μήτσου του χασάπη.


Πού ξέρω εγώ; Ρώτα έναν προχωρημένο χρήστη. Εγώ, πάνω από 2-3 κατοστάρικα για κινητό, δε δίνω. :lol:

Παντως με τη χρηση που κανεις(οπως λες) κ ακριβο κινητο πηρες...θεωρω κ με 100ευρω τα ιδια θα μπορουσες να κανεις!!

DoctoR_k6
06/09/2016, 10:05
επανέρχονται πανηγυρικά λένε οι φήμες, διότι υπάρχει μεγάλο κοινό που θέλει μήλο και δεν θέλει να κουβαλάει μιά τηλεόραση στην τσέπη του.

Bigger is better...:lol:
Εδω πλεον τα super on-off εχουν 150-160 αλογα κ κοντευουν να 300αρισουν!!!

amyroukai
06/09/2016, 10:08
έχουν 300ρίσει. σε κιλά :p

RaGe_Raptor
06/09/2016, 10:09
Ένα αϊ-φον κάθε 3ετία και δεν έχω κοιτάξει πίσω ξανά. Πολύ καλοφτιαγμένα, robust κατασκευή , πολύ καλή ποιότητα συναρμογής,γυαλί και αλουμίνιο . Πάντα με τελευταίο λογισμικό που ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ χωρίς το παραμικρό lag (πάρα πολύ σημαντικό) στην τελική αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η αίσθηση που αποκομίζει ο χρήστης κι όχι τα επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά. Όπως στις μοτοσικλέτες δλδ. :D

Τα παραπάνω βασίζονται στις δικές μου εμπειρίες και δεν αποτελούν ευαγγέλιο :p

BLiTzER
06/09/2016, 10:09
Τουλάχιστον όταν τρολλάρεις φρόντισε να το κάνεις σωστά...
:beer:

Έλα, να στα βάλω μια σειρά, να βγάλεις νόημα. Ξέρω ακριβώς τι, πώς και γιατί λειτουργεί, όπως ξέρω ακριβώς τι, πώς και γιατί χρειάζομαι. Γι'αυτό δε δίνω μια μικρή περιουσία για κινητό. Έχω κινητό των 250€ αυτή τη στιγμή. Ξέρεις γιατί; Γιατί δε με νοιάζει η μόστρα, ούτε η Ferrari. Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που χρειάζομαι. Και λίγο παραπάνω.

Το ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα από τον μέσο χρήστη, δε σημαίνει απαραίτητα ότι εκτελώ πιο εξειδικευμένες εργασίες καθημερινά. Αλλά αν χρειαστεί, θα το κάνω. Φυσικά δεν κάνω encoding ή compiling στο κινητό. Έχω υπολογιστή γι'αυτά. Έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχουν αρκετές "προχωρημένες χρήσεις" κινητού, που να δικαιολογούν την τελευταία λέξη του hardware, αν αυτό εννοείς. Αυτό δε σημαίνει ότι ένα κινητό του 2014, δικαιολογείται να έχει hardware του 2012.


Παντως με τη χρηση που κανεις(οπως λες) κ ακριβο κινητο πηρες...θεωρω κ με 100ευρω τα ιδια θα μπορουσες να κανεις!!

Δεν παίρνω κινέζικα, ευχαριστώ.

Sapadak
06/09/2016, 10:10
επανέρχονται πανηγυρικά λένε οι φήμες, διότι υπάρχει μεγάλο κοινό που θέλει μήλο και δεν θέλει να κουβαλάει μιά τηλεόραση στην τσέπη του.

Ευτυχώς έχω βαθιές τσέπες, και δεν έχω τέτοια προβλήματα με το μέγεθος.

Μόνο το plus θα σκεφτόμουν, αλλά με τη τιμή του φθηνότερου στα 660 ευρώ, για μοντέλο 2 ετών, μου φεύγουν οι όποιες σκέψεις στο πιτς-φυτιλι :lol:
(τα του μη-επεκτάσιμου χώρου θα τα πιάσουμε άλλη φορά)

pipe_smoker
06/09/2016, 10:16
Α ρε φουστη Μπλιτς....

Τέρενς της κινητής τηλεφωνίας:lol:

BLiTzER
06/09/2016, 10:20
Ρε φίλος, δε με νοιάζει αν αγοράσει όλος ο πλανήτης iphone. Ειλικρινά. Αλλά όταν βγαίνει και υποστηρίζει ότι έχει κινητάρα και άξιζε κάθε ευρώ, ε εκεί θέλω να σχολιάσω, δεν αντέχω. :p

spyrakos35
06/09/2016, 10:21
Α ρε φουστη Μπλιτς....

Τέρενς της κινητής τηλεφωνίας:lol:

Ειναι ΑΕΚ ο μπλιτζ;

BLiTzER
06/09/2016, 10:22
Τον Κουΐκ, εννοεί. Αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης, δεκαετίες τώρα.

amyroukai
06/09/2016, 10:23
Ρε φίλος, δε με νοιάζει αν αγοράσει όλος ο πλανήτης iphone. Ειλικρινά. Αλλά όταν βγαίνει και υποστηρίζει ότι έχει κινητάρα και άξιζε κάθε ευρώ, ε εκεί τρελαίνομαι λίγο. :p

αν δεν μας πεις ποιό είναι το πιο VFM τηλέφωνο και πόσο το παζάρεψες φουλ έξτρα, δεν έχεις πει τίποτα.

και μετά θέλω charts πωλήσεων που να ΜΗΝ έχουν αυτό το VFM μέσα, γιατί είναι παρεξηγημένο και για λίγους γνώστες.

Αλήθεια, η Honda των κινητών ποιά είναι πλέον; Η Νόκια ήταν κάποτε (να δούμε τι θα κάνει τώρα).

RaGe_Raptor
06/09/2016, 10:26
Τον Κουΐκ, εννοεί. Αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης, δεκαετίες τώρα.

Προσκύνημα στον Άϊ-Φόνι :p δείτε την ευγνωμοσύνη στην έκφραση

365402

BLiTzER
06/09/2016, 10:26
αν δεν μας πεις ποιό είναι το πιο VFM τηλέφωνο και πόσο το παζάρεψες φουλ έξτρα, δεν έχεις πει τίποτα.

και μετά θέλω charts πωλήσεων που να ΜΗΝ έχουν αυτό το VFM μέσα, γιατί είναι παρεξηγημένο και για λίγους γνώστες.

Αλήθεια, η Honda των κινητών ποιά είναι πλέον; Η Νόκια ήταν κάποτε (να δούμε τι θα κάνει τώρα).

Δεν έχω ιδέα ποιο είναι το vfm, ούτε το καλύτερο κινητό του πλανήτη. Δε μπορώ να ονομάσω μια συσκευή που είναι ξεκάθαρα μπροστά. Για τις δικές μου ανάγκες/απαιτήσεις/χρήση, σε σχέση με την τιμή, θεωρώ ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή. Πριν είχα Nexus 4. Πάντα κοιτάζω το vfm κι όχι να πετάξω τα λεφτά μου, αγοράζοντας το τελευταίο υπερμοντέλο. Ή απλ.

Nokia δεν είχα ποτέ στη ζωή μου. Ew. Ericsson ftw.

AristidisZ
06/09/2016, 10:35
Έλα, να στα βάλω μια σειρά, να βγάλεις νόημα. Ξέρω ακριβώς τι, πώς και γιατί λειτουργεί, όπως ξέρω ακριβώς τι, πώς και γιατί χρειάζομαι. Γι'αυτό δε δίνω μια μικρή περιουσία για κινητό. Έχω κινητό των 250€ αυτή τη στιγμή. Ξέρεις γιατί; Γιατί δε με νοιάζει η μόστρα, ούτε η Ferrari. Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που χρειάζομαι. Και λίγο παραπάνω.

Το ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα από τον μέσο χρήστη, δε σημαίνει απαραίτητα ότι εκτελώ πιο εξειδικευμένες εργασίες καθημερινά. Αλλά αν χρειαστεί, θα το κάνω. Φυσικά δεν κάνω encoding ή compiling στο κινητό. Έχω υπολογιστή γι'αυτά. Έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχουν αρκετές "προχωρημένες χρήσεις" κινητού, που να δικαιολογούν την τελευταία λέξη του hardware, αν αυτό εννοείς. Αυτό δε σημαίνει ότι ένα κινητό του 2014, δικαιολογείται να έχει hardware του 2012.

Δεν παίρνω κινέζικα, ευχαριστώ.

Εγώ μια χαρά τα έχω στο μυαλό μου, πίστεψέ με

Ξεκίνησα την κουβέντα λέγοντας ότι θεωρώ πανάκριβο το iphone

Η κουβέντα που κάνουμε δεν είναι αν είναι vfm

For the record, πήρα πριν σχεδόν δύο χρόνια ένα 5S με 170 ευρώ

Έκανα καλό deal ή όχι, τι λες ;;;

Πάντα χρησιμοποιούσα συγκεκριμένες εφαρμογές στα 2 android και στο iphone:

Facebook / viber / skype / messenger / dropbox / naftemporiki / πρόγραμμα για έξοδα / μετατροπέα μονάδων / πρόγραμμα για να διαβάζει business κάρτες και 2~3 ελαφριά παιχνίδια

Ε στα μεν android (ένα Samsung πρώτα και ένα HTC κατόπιν) κάποια στιγμή τα κινητά μπούκωναν, ενώ με το ios δύο χρόνια παίζει έχει κολλήσει το κινητό 2 φορές, ενώ η ταχύτητά του είναι ασύγκριτη

Τι πιο απλό να πω πια :shrugs:



edit: Η πλάκα είναι ότι έγραψα όλα αυτά χωρίς να έχω διαβάσει τι έγραψες περί χρημάτων ;)

DoctoR_k6
06/09/2016, 10:42
Αν αφησουμε το κομματι του κοστους των μηλοφωνων(γαματα) η κουβεντα γινεται στο τι κανει το καθενα με βαση το λογισμικο κ τα σπεκς του σωστα?
Εγω προτεινω να δοκιμασει καποιος (αν μπορουσε) αυτα που κανει στο κινητο του, σε ενα iphone η android αντιστοιχα κ μετα να συγκρινει κ θα καταλαβει ποιο κανει διαχειρηση κλπ κλπ.
Κ ξαναλεω ειμαι κατοχος Nexus αλλα σε καποια θεματα υπερτερει καλως η κακως.

@Αριστιδης...:a10:

BLiTzER
06/09/2016, 10:48
Παιδάκια, σε αυτόν τον τομέα τα apple έχουν πλεονέκτημα. Δεν υπάρχει σύγκριση. Εξήγησα σε προηγούμενο ποστ γιατί.

Αριστείδη, ναι, έγραψα, επίσης σε προηγούμενο ποστ, ότι στη μισή τιμή, τα apple θα ήταν άκρως ανταγωνιστικά. ΟΛΑ κρίνονται βάσει τιμής. Αν πάρεις μια Μ6 με 50 χιλιάρικα, έχεις κάνει μια εκπληκτική αγορά. Αν την αγοράσεις με 200 χιλιάρικα, ε όχι τόσο.

(Τυχαίο παράδειγμα).

pipe_smoker
06/09/2016, 10:56
Ρε φίλος, δε με νοιάζει αν αγοράσει όλος ο πλανήτης iphone. Ειλικρινά. Αλλά όταν βγαίνει και υποστηρίζει ότι έχει κινητάρα και άξιζε κάθε ευρώ, ε εκεί θέλω να σχολιάσω, δεν αντέχω. :p

Ρε θα σε βαρεσω...!!!!

Τόσες σελίδες και δεν εχεις κανει τον κοπο να μας πεις για ποιο γαμημενο λογο το iPhone δεν ειναι "κινηταρα", ή πού κανουμε λάθος τελος παντων και το θεωρούμε ισάξιο αν οχι καλύτερο του ανταγωνισμού.

Δεν τα χωνευεις.
Δικαίωμα σου ειναι.
Μείνε εκει ομως.
Μην του πηδάς το σόι για να βγάλεις συμπέρασμα τραβηγμένο απο τα μαλλιά.




Αλήθεια, η Honda των κινητών ποιά είναι πλέον;

Πλακα κανεις τωρα, ναι?

Η Apple εννοείται.

Βαλ'τα κατω....

Οι σουπερ ουαου χεραδες/χομπιστες/γνώστες δε γουστάρουν τη χοντα γιατι βγάζει μηχανακια φιλικά προς το χρήστη (κοινώς για άσχετους).
Επίσης δεν τη γουστάρουν γιατι παίζει με κλειστό σύστημα the whole is more than the sum of its parts, και δεν τους κανει το οτι δουλεύουν καλυτερα μαμά και δε χρειαζεται να τα πειράξεις ή να βάλεις χέρι.
Τα χοντα ειναι για τον πεο γιατι ειναι αργα/βαριά/νωθρά/για παππούδες/για κουλούς/δεν τρέχουν/δε στρίβουν/δε φρενάρουν/δε νηστεύουν τη Σαρακοστή, κι οταν ζητάς νούμερα για τα παραπάνω αρχίζει το "ναι, εγώ δεν ειπα οτι ειναι για πέταμα" και τελικα καταλήγει το πραμα οτι μεσες άκρες και οι άλλες εταιρείες τα ίδια και χειρότερα ειναι.
Το γεγονός οτι ειναι πιο ακριβά απο τον ανταγωνισμό, το παρουσιάζουν ως αγορά φυκιων για μεταξωτές κορδέλες.
Και το γεγονός οτι η χοντα πουλάει όσα όλες οι άλλες μαζι, συμβαίνει γιατι όσοι καβαλάνε χοντα δεν ξέρουν να καβαλάνε. Το 90% των χρηστών δικύκλων δεν ξέρουν να καβαλάνε. Άρα 1+1=2, "τυχαίο; δε νομιζω", "παραααλογοοοο..... Δεν απαντάει... Άρα λογικό!", και παει λέγοντας.

Μιλάμε για την απόλυτη αναλογία ομως:lol:



Nokia δεν είχα ποτέ στη ζωή μου. Ew. Ericsson ftw.

Εντάξει.
Τωρα το σιγουρεψαμε για τα καλα οτι μας τρολαρεις:tooth:

Bradipous
06/09/2016, 10:57
Υπάρχουν στο youtube άπειρα τέτοια συγκριτικά.

Nokia με windows; Επιτέλους βρήκαν την συσκευή (https://youtu.be/ROiAUbBe8Zk?t=9) που θα είναι χρήσιμα τα windows, μένει να βρει και η νοκια σωστό λειτουργικό σύστημα, πάντως στην ένδοξη προ-jobs (smartphones) εποχή απίθανο να επιστρέψει.

Sapadak
06/09/2016, 10:57
@pipe

Είπαμε, δεν έχω δέκτη ραδιοφώνου.
Μη μου πεις για online radio, γιατι στις διακοπες φέτος, δεν έπιανε καλά καλά 2g δικτυο (συν του οτι δε θέλω να χαλάω τα δεδομένα μου εκει που δε χρειάζεται)

BLiTzER
06/09/2016, 11:02
Ρε θα σε βαρεσω...!!!!

Τόσες σελίδες και δεν εχεις κανει τον κοπο να μας πεις για ποιο γαμημενο λογο το iPhone δεν ειναι "κινηταρα", ή πού κανουμε λάθος τελος παντων και το θεωρούμε ισάξιο αν οχι καλύτερο του ανταγωνισμού.


Τι θες να σου πω, ρε παιδί; Μπες σε ένα οποιοδήποτε site συγκριτικών και σύγκρινε ένα οποιοδήποτε Apple με ένα Android του 2013 και πάλι το τελευταίο θα είναι ανώτερο στα πάντα. :p Α, ναι, όχι, το Apple "δεν κολλάει".


Η Apple εννοείται.

Βαλ'τα κατω....

Οι σουπερ ουαου χεραδες/χομπιστες/γνώστες δε γουστάρουν τη χοντα γιατι βγάζει μηχανακια φιλικά προς το χρήστη (κοινώς για άσχετους).
Επίσης δεν τη γουστάρουν γιατι παίζει με κλειστό σύστημα the whole is more than the sum of its parts, και δεν τους κανει το οτι δουλεύουν καλυτερα μαμά και δε χρειαζεται να τα πειράξεις ή να βάλεις χέρι.
Τα χοντα ειναι για τον πεο γιατι ειναι αργα/βαριά/νωθρά/για παππούδες/για κουλούς/δεν τρέχουν/δε στρίβουν/δε φρενάρουν/δε νηστεύουν τη Σαρακοστή, κι οταν ζητάς νούμερα για τα παραπάνω αρχίζει το "ναι, εγώ δεν ειπα οτι ειναι για πέταμα" και τελικα καταλήγει το πραμα οτι μεσες άκρες και οι άλλες εταιρείες τα ίδια και χειρότερα ειναι.
Το γεγονός οτι ειναι πιο ακριβά απο τον ανταγωνισμό, το παρουσιάζουν ως αγορά φυκιων για μεταξωτές κορδέλες.
Και το γεγονός οτι η χοντα πουλάει όσα όλες οι άλλες μαζι, συμβαίνει γιατι όσοι καβαλάνε χοντα δεν ξέρουν να καβαλάνε. Το 90% των χρηστών δικύκλων δεν ξέρουν να καβαλάνε. Άρα 1+1=2, "τυχαίο; δε νομιζω", "παραααλογοοοο..... Δεν απαντάει... Άρα λογικό!", και παει λέγοντας.

Μιλάμε για την απόλυτη αναλογία ομως:lol:


Ναι, αλλά η Honda είναι η καλύτερη εταιρεία στον πλανήτη, με τεχνογνωσία που δε φτάνουν όλες οι υπόλοιπες μαζί. Και, όποτε γουστάρει, πετάει και μια μοτοσικλετάρα και μένουν όλοι με ανοιχτό το στόμα.

Επίσης, αναλογία πωλήσεων Honda και Apple. :lol:

amyroukai
06/09/2016, 11:02
Λέσβος φέτος. Σήμα από τουρκία και ράδιο μόνο κάτι ΕΡΑ σπορ στο βόρειο κομμάτι... περφεκτ λέμε :bawl:

pipe_smoker
06/09/2016, 11:03
@pipe

Είπαμε, δεν έχω δέκτη ραδιοφώνου.
Μη μου πεις για online radio, γιατι στις διακοπες φέτος, δεν έπιανε καλά καλά 2g δικτυο (συν του οτι δε θέλω να χαλάω τα δεδομένα μου εκει που δε χρειάζεται)

Δεκτο!

Εγώ περιμένω να ακούσω γιατι το iPhone των 600 ειναι μεγαλύτερη απάτη απο το σαμσουνγκ των 600.

Ας πουμε, ενα ειναι αυτο.
Κι αλλα περιμένω να ακούσω, αλλα ο άλλος μας εχει παρει στο ψιλό και γελάει που μας ανεβάζει την πίεση με το τρολαρισμα του:lol:

DoctoR_k6
06/09/2016, 11:06
@pipe

Είπαμε, δεν έχω δέκτη ραδιοφώνου.
Μη μου πεις για online radio, γιατι στις διακοπες φέτος, δεν έπιανε καλά καλά 2g δικτυο (συν του οτι δε θέλω να χαλάω τα δεδομένα μου εκει που δε χρειάζεται)

Οπως κ σε πολλα αλλα πραγματα που πωλουνται στην Ελλαδα(κ δεν εχουν εφαρμογη(σε ενα ποσοστο)) ετσι κ το iphone κ πολλα αλλα πλεον κινητα δεν εχουν δεκτη για ραδιοφωνο.
Οταν σε αλλες χωρες εχεις τοσο data που να μην σε νοιαζει το να στριμαρεις, στην ελλαδα παιζουμε με 200mb το μηνα...:cry:
Δεν το θεωρουν προβλημα το ραδιοφωνο εξω...μονο εδω!

pipe_smoker
06/09/2016, 11:08
Ναι, αλλά η Honda είναι η καλύτερη εταιρεία στον πλανήτη, με τεχνογνωσία που δε φτάνουν όλες οι υπόλοιπες μαζί. Και, όποτε γουστάρει, πετάει και μια μοτοσικλετάρα και μένουν όλοι με ανοιχτό το στόμα.

Επίσης, αναλογία πωλήσεων Honda και Apple. :lol:

Οπως ακριβως κανει και η Apple.
Οπως έκανε και με το πρώτο iPhone και αρχίσανε τα smartphone να παίρνουν ολη την αγορά.
Και μετά ήρθαν και οι υπόλοιποι.

Ναι, οι πωλήσεις τί?
Και μη μου βάλεις την Apple vs ολα μαζι τα καθε κινητιάς κινητό που φοράει αντροιντ.

(μαλακα μου μα την Παναγια, παω στοίχημα οτι εισαι με κανα δυο συναδέλφους σου μπροστά στην οθόνη και γελατε με το δούλεμα που μας ρίχνεις :lol:)