PDA

View Full Version : Μετατροπή



Tsial.yamaha
06/09/2016, 11:19
Γεια σας εχω ένα glx kai to mama to 50 to έκανα72 και για λιγο ηταν καλο αλλα τωρα το σκυλοβαρεθηκα και ενας φιλος αγόρασε ενα sprinter kai κρατησε τα 50αρια καρτερ και εβαλε κύλινδρο πιστονο και κεφαλη 125 εγω εχω ενα κυλινδροπιστονο αστρεα 53 χιλ και μια cdi θα μπορεσο να το συναρμολόγησω με τα Κάρτερ απο το sprinter ???θα μπαίνει το μοτέρ στο glx??????

OldMan
06/09/2016, 13:47
Γεια σου εχεις ένα glx kai to mama to 50 to έκανες72 και για λιγο ηταν καλο αλλα τωρα το σκυλοβαρεθηκες και ενας φιλος αγόρασε ενα sprinter kai κρατησε τα 50αρια καρτερ και εβαλε κύλινδρο πιστονο και κεφαλη 125 εσυ εχεις ενα κυλινδροπιστονο αστρεα 53 χιλ και μια cdi θα μπορεσεις να το συναρμολόγησεις με τα Κάρτερ απο το sprinter ???θα μπαίνει το μοτέρ στο glx??????

Καλα καταλαβα..????

Tsial.yamaha
06/09/2016, 14:09
Kala katalaves

OldMan
06/09/2016, 14:16
Tha mporeseis na to synarmologiseis me ta karter apo to sprinter ALLA to moter DEN tha mpainei sto glx..!!

Tsial.yamaha
06/09/2016, 15:41
Με καμιά μετατροπή??

Tsial.yamaha
06/09/2016, 15:42
Για το μοτερ χρειάζεται κατι εκτρα ???

BLiTzER
06/09/2016, 15:49
Η απάντηση και στις 2 ερωτήσεις σου είναι "ένα πλαίσιο από sprinter".

virus
06/09/2016, 16:43
φυσικα και γινεται. κοβεις λιγο τα αυτακια του glx και μετα το σπριντερ κολυμπαει.

δεν τοχω δοκιμασει βεβαια αλλα το σπριντερ μπαινει ΣΙΓΟΥΡΑ στο νερο.

nikosmec
06/09/2016, 16:55
Για μια στιγμή πήγα να τρολάρω... αλλά κρατήθηκα. Αδερφέ για να καταλάβουμε όλοι τι θες να κάνεις. Εχεις ένα glx με μοτέρ από glx που δεν σε καλύπτει. σωστά? Και θες πάνω στο glx να βάλεις ένα μοτέρ που θα αποτελείται από κάρτερ sprinter, κυλινδροπίστονα απο astrea 53mm και μια κεφαλή CDI. Σωστά???

duke200
06/09/2016, 17:00
δωστα όλα μοτερ και παρε moter λιφαν 125 τριβάλβιδο. με 26αρι καρμπυρατερ κάνει παπάδες και δεν θα το σκυλοβαρεθεις ποτε.

ανοιξε και λίγο τους αυλους, βάλε και κανα μεγαλύτερο κυλινδροπίστονο και εκκεντροφόρο 2ο σταδιο και θα δεις τι θα πει δύναμη.

Tsial.yamaha
06/09/2016, 17:10
Για μια στιγμή πήγα να τρολάρω... αλλά κρατήθηκα. Αδερφέ για να καταλάβουμε όλοι τι θες να κάνεις. Εχεις ένα glx με μοτέρ από glx που δεν σε καλύπτει. σωστά? Και θες πάνω στο glx να βάλεις ένα μοτέρ που θα αποτελείται από κάρτερ sprinter, κυλινδροπίστονα απο astrea 53mm και μια κεφαλή CDI. Σωστά???

Sosta

nikosmec
06/09/2016, 17:27
Sosta

Οπότε αν το θέμα σου είναι αν χωράνε τα κάρτερ στον σκελετό του glx η απάντηση είναι πως χωράνε. Αλλά σου λειποντε ένα σωρό πράγματα όπως στροφαλος μπελά σασμαν βολάν καμπάνα κλπ. Εκτός και αν τα έχεις και αυτά. Οπότε σε νοιάζει αν μπορείς να κουμπί σεις τα κυλινδροπιστονα από astrea στα υπόλοιπα. Αλλά αυτό δεν το ξερω

Tsial.yamaha
06/09/2016, 17:54
Για μια στιγμή πήγα να τρολάρω... αλλά κρατήθηκα. Αδερφέ για να καταλάβουμε όλοι τι θες να κάνεις. Εχεις ένα glx με μοτέρ από glx που δεν σε καλύπτει. σωστά? Και θες πάνω στο glx να βάλεις ένα μοτέρ που θα αποτελείται από κάρτερ sprinter, κυλινδροπίστονα απο astrea 53mm και μια κεφαλή CDI. Σωστά???


Οπότε αν το θέμα σου είναι αν χωράνε τα κάρτερ στον σκελετό του glx η απάντηση είναι πως χωράνε. Αλλά σου λειποντε ένα σωρό πράγματα όπως στροφαλος μπελά σασμαν βολάν καμπάνα κλπ. Εκτός και αν τα έχεις και αυτά. Οπότε σε νοιάζει αν μπορείς να κουμπί σεις τα κυλινδροπιστονα από astrea στα υπόλοιπα. Αλλά αυτό δεν το ξερω

Ta exo

lykourgi
06/09/2016, 18:15
Πρόταση προς διοίκηση του φόρουμ.

Να ανοιχτεί ειδικό section "Μετατροπές παπιών", με επίσημη γλώσσα τα greeklish.
Όποιος γράφει Ελληνικά να του τα σβήνετε.

Να μπει μία τάξη επιτέλους. Να μπορούν να συνεννοηθούν οι ενδιαφερόμενοι.

Tsial.yamaha
06/09/2016, 18:29
Τα ελληνικά τα γραφω απο υπολογιστή χαλασε το κινητο και δεν αλλάζει

BLiTzER
06/09/2016, 18:33
Τι κινητό; Μήπως iphone;

Bowleno
06/09/2016, 19:02
Τι κινητό; Μήπως iphone;

:moutza::moutza: Με πέθανες, πάει ο καφές :moutza::moutza::bawl::bawl:

Tsial.yamaha
06/09/2016, 19:12
Nokia 3310 xaxa

OldMan
07/09/2016, 14:02
Ta exo
Ta vlepw..

Spasta kai ksanarixta...
(Alliws tha synexisei na kanei i mana..):(

nikosmec
07/09/2016, 14:21
Ta exo

Πας να κάνεις μια μετατροπή που είναι πολύ επίφοβη αν θα λειτουργήσει. καταρχήν άλλα καρτερ σημαίνει άλλους αριθμούς άρα δεν θα είσαι νόμιμος ούτε στα χαρτιά. Από ότι καταλαβαίνω σας έχει μείνει ένα μοτέρ από daytona 125 χωρίς κυλινδροπίστονα και κεφαλή και προσπαθείς να το φτιάξεις χωρίς να αγοράσεις άλλα ανταλλακτικά, άρα πάμε για κατάσταση φρανκεσταϊν. Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την αίσθηση πως το daytona έχει πιο μακρύ κύλινδρο από το astrea. όπως και να έχει αφού τα έχει τα πράγματα πέρνα το πιστόνι στην μπιέλα χωρίς ελατήρια και βάλε και τον κύλινδρο και κοίτα αν στο ανώτερο σημείο το πιστόνι εξέχει από τον κύλινδρο. αν εξέχει τότε το daytona φοράει όντως πιο μακρύ κύλινδρο οπότε δεν κάνει. Η κεφαλή με την σωστή καδένα δεν νομίζω να έχει θέμα. Παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει πιο πολλές φλάντζες κυλίνδρου για να μαζέψω την απόσταση στον άνω σημείο του κυλίνδρου και του πιστονιού. Αφού τα έχεις τα πράγματα τι να σου πω δοκίμασε, έτσι και αλλιώς δικά σου είναι, εμενα και αυτο που έκανε ο φίλος σου περίεργο μου φαίνεται να αγοράσει ολόκληρο μοτερ για να βγαλει τα κυλινδροπίστονα και την κεφαλή. ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΡΑΝΚΕΣΤΑΙΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ.

alexis_d
07/09/2016, 14:31
Πας να κάνεις μια μετατροπή που είναι πολύ επίφοβη αν θα λειτουργήσει. καταρχήν άλλα καρτερ σημαίνει άλλους αριθμούς άρα δεν θα είσαι νόμιμος ούτε στα χαρτιά. Από ότι καταλαβαίνω σας έχει μείνει ένα μοτέρ από daytona 125 χωρίς κυλινδροπίστονα και κεφαλή και προσπαθείς να το φτιάξεις χωρίς να αγοράσεις άλλα ανταλλακτικά, άρα πάμε για κατάσταση φρανκεσταϊν. Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την αίσθηση πως το daytona έχει πιο μακρύ κύλινδρο από το astrea. όπως και να έχει αφού τα έχει τα πράγματα πέρνα το πιστόνι στην μπιέλα χωρίς ελατήρια και βάλε και τον κύλινδρο και κοίτα αν στο ανώτερο σημείο το πιστόνι εξέχει από τον κύλινδρο. αν εξέχει τότε το daytona φοράει όντως πιο μακρύ κύλινδρο οπότε δεν κάνει. Η κεφαλή με την σωστή καδένα δεν νομίζω να έχει θέμα. Παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει πιο πολλές φλάντζες κυλίνδρου για να μαζέψω την απόσταση στον άνω σημείο του κυλίνδρου και του πιστονιού. Αφού τα έχεις τα πράγματα τι να σου πω δοκίμασε, έτσι και αλλιώς δικά σου είναι, εμενα και αυτο που έκανε ο φίλος σου περίεργο μου φαίνεται να αγοράσει ολόκληρο μοτερ για να βγαλει τα κυλινδροπίστονα και την κεφαλή. ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΡΑΝΚΕΣΤΑΙΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ.

Φίλε Νικ! Άσε τον κόσμο να δίνει πόνο!Εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Δάλτωνας!

Tsial.yamaha
07/09/2016, 15:39
Δαλτονας???

Bowleno
07/09/2016, 15:45
Δαλτονας???

κάνε μια αναζήτηση εδώ με το "Dalton" (χωρις τα εισαγωγικά) θα βρεις πολλά και το φως το αληθινόν....:D

thunder ace
07/09/2016, 15:51
Δαλτονας???

Ναι,Δαλτονας......................και μπορει (αν σε συμπαθησει)να σου δωσει κανα μοτερ απο FZR 750 ,να βαλεις πανω να ξενοιασεις μια για παντα απο μοντες.

Tsial.yamaha
07/09/2016, 16:49
Ο john Dalton ???

bulmont
07/09/2016, 17:04
Ο john Dalton ???



:nono::nono::nono:


ο Αβερελ.....................

Tsial.yamaha
07/09/2016, 17:38
Θα μου πει κανείς
???

nikosmec
07/09/2016, 18:53
Θα μου πει κανείς
???

Μέλος του φόρουμ είναι που έχει κάνει κάτι περίεργες μετατροπές.... Και τον αγαπάνε όλοι

vaska
07/09/2016, 22:33
Μέλος του φόρουμ είναι που έχει κάνει κάτι περίεργες μετατροπές.... Και τον αγαπάνε όλοι

Ιδιαίτερα οι μάστοροι, ένας μάλιστα που πρόσφατα έκανε επέκταση του συνεργείου του και που πήρε καινούρια εργαλεία (που είχε να πάρει πάνω από 10 χρόνια), έχει κρεμάσει την φωτο του στην είσοδο του μαγαζιού δίπλα στο ημερολόγιο της Πιρέλι με τις ξέβυζες

sugariasgeorge
07/09/2016, 23:20
Ιδιαίτερα οι μάστοροι, ένας μάλιστα που πρόσφατα έκανε επέκταση του συνεργείου του και που πήρε καινούρια εργαλεία (που είχε να πάρει πάνω από 10 χρόνια), έχει κρεμάσει την φωτο του στην είσοδο του μαγαζιού δίπλα στο ημερολόγιο της Πιρέλι με τις ξέβυζες

ξωβυζες.......αγραμματε....αλλα οταν ηταν να μαθεις πως γραφονται , εσυ τις χαλβαδιαζες!!!:D

Coyote.V
07/09/2016, 23:29
Τα ελληνικά τα γραφω απο υπολογιστή χαλασε το κινητο και δεν αλλάζει

Κατάλαβα samsung έχεις... κατέβασε το πληκτρολόγιο jelybean.

vaska
08/09/2016, 13:55
ξωβυζες.......αγραμματε....αλλα οταν ηταν να μαθεις πως γραφονται , εσυ τις χαλβαδιαζες!!!:D

ένα δίκιο το 'χεις αλλά σκεφτόμουν ξέκwλες και παρασούρθηκα

bulmont
08/09/2016, 14:07
ένα δίκιο το 'χεις αλλά σκεφτόμουν ξέκwλες και παρασούρθηκα



Αααααααααχχχ, γι' αυτό μ' αρέσεις βρωμόμυαλε άντρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl::bawl:

OldMan
08/09/2016, 14:30
Κοριτσια.....

Στο θεμα μας..!!!;)

(αρκει να βρουμε ποιο ακριβως ειναι..)

alex k8
09/09/2016, 17:43
Ιδιαίτερα οι μάστοροι, ένας μάλιστα που πρόσφατα έκανε επέκταση του συνεργείου του και που πήρε καινούρια εργαλεία (που είχε να πάρει πάνω από 10 χρόνια), έχει κρεμάσει την φωτο του στην είσοδο του μαγαζιού δίπλα στο ημερολόγιο της Πιρέλι με τις ξέβυζες

Καλα ε ψοφησα!!

Tsial.yamaha
10/09/2016, 17:03
Ετσι όπως ειναι 72 τι καρμπιρατερ μπορω να βαλω ???

nikosmec
10/09/2016, 19:35
Ετσι όπως ειναι 72 τι καρμπιρατερ μπορω να βαλω ???

μέχρι 18άρι σαν αυτά που φοράνε τα honda ss