PDA

View Full Version : Επιλογή διαδρομής Αθήνα-Κυλλήνη



George_Sp
06/09/2016, 13:15
Είναι προγραμματισμένη μια μίνι εξόρμηση Παρασκευή πρωί μέχρι Δευτέρα για Κυλλήνη από Αθήνα.

2 Versys prive θα είμαστε.

Έχω να περάσω την Αθηνών-Πατρών από το 2010 και ο συν-βερσάκιας μου λέει οτι είναι επικίνδυνη λόγω κομματιών με μονές λωρίδες και κώνουν οπότε προτείνει να πάμε από Τρίπολη-Κυπαρρισία-Πύργο.

Δεν έχουμε σκοπό να πληρώσουμε διόδια και ξέρω οτι ο νέος δρόμος έχει πάνω από 5 σταθμούς στο σύνολο της διαδρομής.

Τα έξτρα 50χιλιόμετρα απόστασης δε μας ενοχλούν από τη κάτω μεριά.

Γνώμες θέλω να μαζέψω αν πέρασε κάποιος πρόσφατα και τι παίζει με τους σταθμούς διοδίων.

Ichigo
06/09/2016, 13:26
Πιανεις παλιό και μετα το χιλιομοδι αγ βασιλειο το κόβεις δεξια για νεμεα και μολις περασεις τη βλαχερνα παλι δεξια οπου σε βγαζει μετα απο στροφιλικι αμαλιαδα. Διοδια στη διαδρομη δεν υπάρχουν πουθενα

sv1000s
06/09/2016, 13:26
Απο τριπολη λεβιδι για αρχαια Ολυμπία ειναι μια πολύ καλη και ομορφη διαδρομή.η απο νεμεα καντιλα λεβιδι ακομα πθο ωραια.μακρια απο των Πατρών γιατι η κορινες πολλες φορες ειναι μεσα στο ρευμα σου ξαπλα.2 πατησα και την τελευταία φορά που περασα.

George_Sp
06/09/2016, 13:31
Για να σας προλάβω και συγγνώμη αν δε το έθεσα σωστά. Η εξόρμηση δεν είναι για διασκέδαση και μοτοδιαδρομή.

Οπότε θέλουμε να φτάσουμε Κυλλήνη σύντομα για να πιάσουμε δουλειές και όχι για τα αξιοθέατα. Το ριλάξ θα είναι εντός του 2ημέρου σε κάποιες φάσεις για καμιά παραλία ή καφεδάκι.

Ζητάμε λοιπόν τον ασφαλέστερο δρόμο.

Με βάση όσα λετε για κορίνες και επικινδυνότητα της Αθηνών-Πατρών, επιλέγουμε την νότια διαδρομή με το φρέσκο δρόμο και τα διόδια.

Έχουμε πληροφορίες για το πέρασμα άνευ μετρητού; (οι κάρτες είναι μπλοκαρισμένες αν κάποιος ρωτάει) :lol:

https://www.google.gr/maps/dir/38.066224,23.7360751/Kastro+Killinis,+%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/@38.0615845,23.6939034,14z/data=!4m14!4m13!1m5!3m4!1m2!1d22.148513!2d37.3612445!3s0x1360460ed27f30d3:0xb19052639cbb8684!1m5!1m1 !1s0x1360adae0196769b:0x49e66f88681012fc!2m2!1d21.1533456!2d37.8951272!3e0

Ichigo
06/09/2016, 13:40
Αυτο θα το δεις εσυ αναλόγως την κίνηση που θα κοψεις. Κανεις δε μπορει να ξερει αν το περιπολικό που συνήθως ειναι μετα τα διοδια έχει την ορεξη να σε πάρει στο κυνηγι η αν θα ενημερώσει καποιος να σε τσιμπησουν ποιο κατω. :a014:

Dant3
06/09/2016, 14:05
Περασα πριν 15 μερες.
Μεχρι κιατο ο δρομος ειναι καινουργιος με 3 λωριδες κτλ.
Απο κει και περα σχεδον ολος ειναι 1 λωριδα με κωνους,περα απο καμια 40αρια χλμ.
Κουραζεσαι πολυ καθως πας με 60-80.
Ενδεικτικα εκανα σχεδον 3 ωρες εκει που εκανα 2.
Απο διοδια ,μεχρι πατρα 3 εχει.

George_Sp
06/09/2016, 14:11
Αυτο θα το δεις εσυ αναλόγως την κίνηση που θα κοψεις. Κανεις δε μπορει να ξερει αν το περιπολικό που συνήθως ειναι μετα τα διοδια έχει την ορεξη να σε πάρει στο κυνηγι η αν θα ενημερώσει καποιος να σε τσιμπησουν ποιο κατω. :a014:

Γι αυτό άνοιξα το θέμα για να πάρω feedback από όσους έχουν κάνει τη διαδρομή πρόσφατα. Είμαστε καλά με τη συνείδησή μας και με την επιλογή μας στο θέμα διοδίων. Το θέμα το άνοιξα για να ενημερωθώ για τη γενικότερη κατάσταση και όχι τι θα συναντήσω τη μέρα και ώρα που θα περάσω εγώ.


Περασα πριν 15 μερες.
Μεχρι κιατο ο δρομος ειναι καινουργιος με 3 λωριδες κτλ.
Απο κει και περα σχεδον ολος ειναι 1 λωριδα με κωνους,περα απο καμια 40αρια χλμ.
Κουραζεσαι πολυ καθως πας με 60-80.
Ενδεικτικα εκανα σχεδον 3 ωρες εκει που εκανα 2.
Απο διοδια ,μεχρι πατρα 3 εχει.

οκ ο Κορίνθου-Πατρών είναι out of the question αν είναι να φάμε τόσα χιλιόμετρα με 1λωρίδα και κώνους.

karellen
06/09/2016, 15:55
Σου τροποποίησα λίγο τη διαδρομή.
Είναι ελάχιστα πιο χρονοβόρα,πράσινη,όμορφη,ασφαλής και χωρίς κανένα διόδιο.Την κάνω πάμπολλες φορές,πατάω εθνική για ξεκούραση και όταν πλησιάζουν διόδια έχω εναλλακτική.
Κοίτα την και άμα θες διευκρίνηση για την αποφυγή διοδίων,πες μου.

https://goo.gl/maps/615hPgtcRwz

George_Sp
06/09/2016, 16:17
Πολύ καλή και θα την μελετήσω προσεκτικότερα. Ευχαριστώ για την πρόταση :)

Bob_o_mastoras
06/09/2016, 17:21
Με μηχανακι δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις διοδια πουθενα. Κρυψε την πινακιδα και περνα, απλα.

lykourgi
06/09/2016, 18:04
Πιανεις παλιό και μετα το χιλιομοδι αγ βασιλειο το κόβεις δεξια για νεμεα και μολις περασεις τη βλαχερνα παλι δεξια οπου σε βγαζει μετα απο στροφιλικι αμαλιαδα. Διοδια στη διαδρομη δεν υπάρχουν πουθενα
+1. Μέσω 111.
Εκτός ΕΟ, όχι διόδια, αλλά και από κεντρικό δρόμο χωρίς πολύ "περιπέτεια", εφόσον πηγαίνετε για δουλειά.

George_Sp
12/09/2016, 15:58
Ο Ichigo είναι Σαββατογεννημένος; Ξέρει κανείς;

Για την ιστορία.
Στο πήγαινε όλα καλά.
Στο γύρνα στη Τρίπολη έστειλαν σήμα από το σταθμό διοδίων και μας σταμάτησαν στο πάρκινγκ μερικά χιλιόμετρα παρακάτω. Άξια η ξανθιά αγάμητη barbie στο γκισέ μάλλον γιατί δε της δώσαμε σημασία 2 παλικάρια και δε της είπαμε κάνα γλυκόλογο.

Στο δια ταύτα.
Την έφαγα μόνο εγώ γιατί ήταν δική μου ιδέα και ήθελα να προστατέψω το σύντροχο.
Παρότι η περιγραφή παράβασης δεν είναι ακριβής και θα μπορούσα να κάνω ένσταση, θα υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα με δικαστήριο και φωτογραφικό υλικό αν η ένσταση δε γίνει δεκτή.

Καλοφάγωτα στα καρκινο-φάρμακα τα 150ευρώ (για το ήμισυ των 300) για τον Μπομπολάκο και τη φαμίλια του.

Η επόμενη εξόρμηση θα έχει ηλεκτρικό μηχανισμό αναδίπλωσης.

Όπως καταλαβαίνετε περισσότερες λεπτομέρειες δε μπορούν να ειπωθούν.

virus
12/09/2016, 16:05
νομιζω δεν στεκει αν σας σταματησαν μερικα χιλιομετρα παρακατω. ιδιωτικη εταιρεια δινει στοιχεια σε δημοσια υπηρεσια; ρωταω, δεν ξερω.

αποσο ξερω επιτοπου δινεται η κληση μπροστα στα διοδια.

George_Sp
12/09/2016, 16:11
νομιζω δεν στεκει αν σας σταματησαν μερικα χιλιομετρα παρακατω. ιδιωτικη εταιρεια δινει στοιχεια σε δημοσια υπηρεσια; ρωταω, δεν ξερω.

αποσο ξερω επιτοπου δινεται η κληση μπροστα στα διοδια.

εκεί είναι το λεπτό σημείο. το περιπολικό που βεβαίωσε,
βεβαίωσε επιτόπου στο παρκινγκ την μισοκρυμμένη πινακίδα μου. Θα μπορούσα να είχα μαζέψει το κάλυμμα και να το παίξω τρελίτσα αλλά προτίμησα να είμαι ειλικρινής για τους λόγους που το έκανα.
Στην ένσταση λοιπόν αν ερωτηθεί το όργανο τι είχε η πινακίδα, αν πει την αλήθεια (σε αντίθεση με την περιγραφή στο χαρτί) θα μαζευτεί και το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό από τις κάμερες των διοδίων.

virus
12/09/2016, 16:14
α δηλαδη η κληση ΔΕΝ ηταν για διοδια;

George_Sp
12/09/2016, 16:16
α δηλαδη η κληση ΔΕΝ ηταν για διοδια;

"οδηγούσε χωρίς να φαίνεται καθαρά η πινακίδα αριθμού κυκλοφορίας"

AristidisZ
12/09/2016, 16:17
Πάντως ένα από τα πιο σωστά πράγματα που έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ είναι το

"Don't do the crime, if you can't do the time"

Τώρα τα περί καρκίνων κλπ, μάλλον αχρείαστα Γιώργη :wave2:

virus
12/09/2016, 16:17
νταξ τοπιασα ;)

sapila racing
12/09/2016, 16:18
Ο Ichigo είναι Σαββατογεννημένος; Ξέρει κανείς;

Για την ιστορία.
Στο πήγαινε όλα καλά.
Στο γύρνα στη Τρίπολη έστειλαν σήμα από το σταθμό διοδίων και μας σταμάτησαν στο πάρκινγκ μερικά χιλιόμετρα παρακάτω. Άξια η ξανθιά αγάμητη barbie στο γκισέ μάλλον γιατί δε της δώσαμε σημασία 2 παλικάρια και δε της είπαμε κάνα γλυκόλογο.

Στο δια ταύτα.
Την έφαγα μόνο εγώ γιατί ήταν δική μου ιδέα και ήθελα να προστατέψω το σύντροχο.
Παρότι η περιγραφή παράβασης δεν είναι ακριβής και θα μπορούσα να κάνω ένσταση, θα υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα με δικαστήριο και φωτογραφικό υλικό αν η ένσταση δε γίνει δεκτή.

Καλοφάγωτα στα καρκινο-φάρμακα τα 150ευρώ (για το ήμισυ των 300) για τον Μπομπολάκο και τη φαμίλια του.

Η επόμενη εξόρμηση θα έχει ηλεκτρικό μηχανισμό αναδίπλωσης.

Όπως καταλαβαίνετε περισσότερες λεπτομέρειες δε μπορούν να ειπωθούν.


H υπάλληλος που βρίζεις χυδαία απλά έκανε την δουλειά της. :rolleyes:

Την έφαγες και τελείωσε, γιατί κλαίγεσαι τώρα?

Και να ξέρεις οτι με ηλεκτρική αναδιπλούμενη δεν την γλυτώνεις τόσο φτηνα.

BLiTzER
12/09/2016, 16:19
Δεν τα κάνεις αυτά, αν δεν είσαι προετοιμασμένος για κυνηγητά. Και, φυσικά, δε σταματάς.

Περαστικά, όπως και να'χει. Χτες μου διηγήθηκε κι άλλος συμφορουμίτης πόσα έχει πληρώσει σε πρόστιμα τελευταία και πόνεσα λίγο.

George_Sp
12/09/2016, 16:19
Πάντως ένα από τα πιο σωστά πράγματα που έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ είναι το

"Don't do the crime, if you can't do the time"

Τώρα τα περί καρκίνων κλπ, μάλλον αχρείαστα Γιώργη :wave2:

Μια χαρά έχω δεχθεί το όλο σκηνικό όπως βλέπεις. Τα περι καρκίνων όμως όπως και σε άλλα σκηνικά που λέω ψόφο και μακριά από το κώλο μας σε όσους μας γαμάνε την καθημερινότητα,
ισχύει στο ακέραιο και δε το ξανασκέφτομαι.

απορώ που βλέπετε οτι κλαίγομαι. μάλλον μλκια που κάθομαι και ενημερώνω κιόλας τους υπόλοιπους για μια εμπειρία.

αλλά ξέχασα...μερικοί εδώ μέσα είστε by the law and by the book αγίες σε όλα στη ζωή σας.

leftos
12/09/2016, 17:03
Δεν ειχε τι να κανει η ρουφιανα και ειδοποιησε οντως;
Σας το ειπαν οι αστυνομικοι; Η απλα ετυχε να σας σταματησουν;
Γενικα παντως θελει σταματημα πριν κουκουλωμα και σταματημα αμεσως μετα και ξεκουκουλωμα.
Με το να πηγαινεις ολο τον δρομο ετσι ειναι σιγουρο οτι οταν θα σε πετυχει περιπολικο θα σε γραψει γιατι 99% περνας χωρις να πληρωσεις διοδια.
Απο εκει παλιοτερα δεν ειχαν καμερες του δημοσιου δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Οι ιδιωτικες της οδου δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για παραβασεις.
Και του δημοσιου που γραφουν στις ελευσινας ισθμου κιατου και πατρας γραφουν την εμπρος πινακιδα του οχηματος οχι το πισω μερος.
Καλα εκανες και ενημερωσες.

amyroukai
12/09/2016, 17:06
οταν θα σε πετυχει περιπολικο θα σε γραψει γιατι

γιατί απαγορεύεται να κρύβεις την πινακίδα/να μην έχεις πινακίδα όχι για κάτι που μπορεί και να κάνεις μπορεί και όχι.

bulmont
12/09/2016, 17:06
"οδηγούσε χωρίς να φαίνεται καθαρά η πινακίδα αριθμού κυκλοφορίας"



Πάντως γιά το πέρασμα από τα διόδια δεν ειπώθηκε τίποτα;;;;;;;

Δηλαδή το πρόστιμο είναι γιά τροχαία παράβαση;;;;;;

George_Sp
12/09/2016, 17:17
Πάντως γιά το πέρασμα από τα διόδια δεν ειπώθηκε τίποτα;;;;;;;

Δηλαδή το πρόστιμο είναι γιά τροχαία παράβαση;;;;;;


στο πρόστιμο αναγράφει επακριβώς μόνον ότι έγραψα στο νούμερο 16 στην αρχή της σελίδας.

απλά σε περίπτωση ένστασης αν κληθεί αυτός που με έγραψε να καταθέσει και ΘΕΛΕΙ να με δώσει,
1) θα βρεθεί η κλήση που έγινε στο 100 από την εταιρία των διοδίων
2) και προφανώς μπορεί να βρεθεί και φωτογραφία με τη μισοκρυμμένη πινακίδα και όλες οι διελεύσεις.

εκεί είναι το λεπτό σημείο που ψάχνω να δω αν θα καταθέσω την ένσταση. αν είναι διατεθειμένος αυτός που με έγραψε να βεβαιώσει οτι η πινακίδα ήταν "λασπωμένη" από τον κωλόκαιρο του Σαββατοκύριακου ή αν θα το παίξει judge dredd.

όταν μου έφτιαχνε το ροζ χαρτάκι μου συνέστησε να πληρώσω τη μισή γιατί ειδοποιήθηκαν από τα διόδια.

bros400pgm
12/09/2016, 17:27
Χαχαχαχαχα
Αν τους ειδοποιήσεις ότι σε κλεβουν, την αράζουν στα εβερεστ κ περιμένουν να περάσει η ώρα. Άμα ο Μπομπολας ρίξει παραγγελία τρέχουν...

George_Sp
12/09/2016, 17:51
Χαχαχαχαχα
Αν τους ειδοποιήσεις ότι σε κλεβουν, την αράζουν στα εβερεστ κ περιμένουν να περάσει η ώρα. Άμα ο Μπομπολας ρίξει παραγγελία τρέχουν...

Αυτό είναι που με εκνεύρισε και είπα οτι θα κάτσω στη θέση μου και να το συζητήσω με το περιπολικό του γιατί αποφάσισε να τρέξει με τέτοια πρεμούρα.

Στην ερώτησή μου αν θεωρούν οτι είναι 1η προτεραιότητα κάποιος που έκρυψε πινακίδα να το πάρουν στο κατόπι ενώ οι υπόλοιποι που κυκλοφορούν με καμμένες λάμπες, καμμένα λάστιχα, και διπλώματα που έχουν λήξει ή ανασφάλιστα, να μην έχουν μόνιμα ένα μπλόκο για ελέγχους καθημερινά,

.... δεν είχε απάντηση.

karellen
12/09/2016, 17:59
Εκτός από τις προφανείς υπάρχουν κάμερες και μέσα στο γκισέ και έξω του,δεν μπορεί ο υπάλληλος να αφήσει να περάσει ούτε η μάνα του η ίδια.
Επίσης το κάθε ανέβασμα της μπάρας είναι συνδεδεμένο με ένα εσωτερικό 'μετρητή' ,τόσα σηκώματα-τόσες εισπράξεις ,για να το πω απλοϊκά.
Μου έτυχε προσωπικά: σε βλάβη της μηχανής σταμάτησα μπροστά στα διόδια Καλογερικού Τρίπολη και τους είπα θα πληρώσω το αντίτιμο αλλά δεν μπορώ να σπρώχνω το μηχανάκι σβηστό στο κανονικό γκισέ που ήταν και πήχτρα από αμάξια,θα περάσω από το ακρινό.-Δεν γίνεται,μού είπε η υπάλληλος,πρέπει να το φέρετε εδω,και να φανεί στις κάμερες ότι περνάει έστω και σβηστό'' και μάλιστα ήρθε και ένας τυπάκος και με βοήθησε να το σπρώξουμε.

George_Sp
12/09/2016, 18:04
Δε θα είχα κανένα θέμα αν η τύπισσα απλά πάταγε το κουμπί να βαρέσουν οι σειρήνες εκφοβισμού και να ανάψουν τα πορτοκαλί λαμπάκια όπως κάνουν όλοι οι υπάλληλοι που κάνουν τη δουλειά τους.

Οι χαρακτηρισμοί ήρθαν γιατί προφανώς έδωσε περιγραφή μας στο περιπολικό :)

bulmont
12/09/2016, 18:05
Δε θα είχα κανένα θέμα αν η τύπισσα απλά πάταγε το κουμπί να βαρέσουν οι σειρήνες εκφοβισμού και να ανάψουν τα πορτοκαλί λαμπάκια όπως κάνουν όλοι οι υπάλληλοι που κάνουν τη δουλειά τους.

Οι χαρακτηρισμοί ήρθαν γιατί προφανώς έδωσε περιγραφή μας στο περιπολικό :)




Δεν υπάρχει ελπίδα-σωτηρία...... Μονά ζυγά δικά τους...................

Ichigo
12/09/2016, 19:27
Ο Ichigo είναι Σαββατογεννημένος; Ξέρει κανείς;
....

Αν και δεν πιστεύει στις προλήψεις ναι σας επιβεβαιώνει πως είναι! :a39:
Τώρα για τα υπόλοιπα τι να πω... Να το έκανες σε κανένα δρόμο τύπου Κορίνθου-Πατρών να πω ναι έχεις δίκιο.
Για τα υπόλοιπα δούλεψε αυτό που εγώ λέω "βορειοπροτεσταντικός βούρδουλας" σε light mode κιόλας από ότι είδα...
Dura lex sed lex και την επόμενη φορά περισσότερη προσοχή :wave2:

George_Sp
12/09/2016, 19:35
Αν και δεν πιστεύει στις προλήψεις ναι σας επιβεβαιώνει πως είναι! :a39:
Τώρα για τα υπόλοιπα τι να πω... Να το έκανες σε κανένα δρόμο τύπου Κορίνθου-Πατρών να πω ναι έχεις δίκιο.
Για τα υπόλοιπα δούλεψε εγώ που αυτό λέω "βορειοπροτεσταντικός βούρδουλας" σε light mode κιόλας από ότι είδα...
Dura lex sed lex και την επόμενη φορά περισσότερη προσοχή :wave2:

την άποψή μου για τα διόδια στην Ελλάδα, τις χρεώσεις, την νομιμότητα, και τις παροχές, την έχω ξαναγράψει.

Με όσα λεφτά έχουν φάει τόσα χρόνια θα έπρεπε να είμαστε autobahn μέχρι το τελευταίο χωριό και να φτάνουν τα κέρδη τους να περνάμε τσάμπα για τα επόμενα 100χρόνια.

sv1000s
12/09/2016, 20:34
λόγο Κυριακής πιθανών να είχαν πέραση πριν απο σένα ss χωρίς να πληρώσουν.
και απλά τη πλήρωσες εσύ που σταμάτησες πιο κάτω.
όταν δεν έχει το μηχανάκι να ξεφύγει από τα οκταβια αν σε πάρει από πίσω δεν περνάς έτσι απ τα διόδια.
αν έχεις γκάζι στο χέρι περνάς και γελάς μαζί τους και αν σε πάρει απο πίσω (που δεν το κάνει αν σε δει με ss) δεν ειναι
βλακας ο μπατσος, τους κάνεις πλάκα που το φυσάει και δεν κρυώνει με τίποτα.
όχι τίποτα άλλο τα λεφτά που θα δόσεις δεν θα πιάσουν τόπο.:beer:

kemmotar
13/09/2016, 07:29
προσωπικα για να μην εχω ποτε τετοια τραβαλα παντα πληρωνω το αντιτιμο και δεν εχω κρυψει πινακιδα. ο καθενας εχει το κριτηριο του. οσον αφορα την κυρια κοπελα καλως εκανε και ενημερωσε γιατι οπως ειπαν τα παιδια, αν ειχαν περασει τιποτα καουμποηδες πιο πριν, μπορει να ειχε φαει και καμια βρισια και μπινελικι απο κανα οδηγο μηχανης ή αυτοκινητου, συν οτι ελεγχεται η ιδια απο την εργοδοσια της... οποτε καλως εκανε οτι εκανε.

η καλυτερη δουλεια νομιζω ειναι η ηλεκτρικα αναδιπλουμενη για ολους τους ευνοητους λογους, βεβαια οπως ειπε καποιος προλαλησαντας, αν σε πιασουν με την πινακιδα σε "μη προφανη θεση" τον "ηπιες"

gior-gos
13/09/2016, 10:15
εκεί είναι το λεπτό σημείο που ψάχνω να δω αν θα καταθέσω την ένσταση.

Ειτε κοπανησει το αβγο τον τοιχο ειτε ο τοιχος το αβγο

το αβγο θα σπασει

Θα σου ελεγα να μην το τραβηξεις αλλο ρε Γιωργη..

Επαιξες κι εχασες.

Την επομενη φορά

ή πληρωσε το νταβατζιλικι

ή οργανωσου καλυτερα ;)

Φιλικα :)

TONYBANDIT
13/09/2016, 12:48
Ο μπατσος για τα διοδια πρεπει την παραβαση να την βεβαιωσει στα διοδια και μονο.δεν εχει καμμια αποδειξη και κανενα δικαιωμα να σου δωσει κληση για τα διοδια εξω απο το σπιτι σου στο Παγκρατι πχ.Σε εγραψε λοιπον για την μονη παραβαση που μπορουσε να βεβαιωσει.την πινακιδα.Μετα το μονο που θα κανει ειναι να δωσει τα στοιχεια σου στην εταιρεια του Μπομπολα και αυτοι με την σειρα τους το ραβασακι σπιτι σου.

leftos
13/09/2016, 16:27
Δεν ερχεται κανενα ραβασακι σπιτι με αυτον τον τροπο.
Το ραβασακι ερχεται μονο απο καμερες του δημοσιου που υπαρχουν σε ολο τον δρομο ελευσινα πατρα στην εγνατια και στα μαλγαρα, μεχρι πριν λιγο καιρο τουλαχιστον μονο εκει ειχε.
Τα υπολοιπα διοδια βλεπουν την πινακιδα και κρατανε το υπολοιπο που χρωσταει.
Αν πχ παρεις τηλ την μορεας και ρωτησεις τη χρωσταει η πινακιδα μου θα σου πουνε τοσο.

amyroukai
13/09/2016, 16:36
Ο μπατσος για τα διοδια πρεπει την παραβαση να την βεβαιωσει στα διοδια και μονο.δεν εχει καμμια αποδειξη και κανενα δικαιωμα να σου δωσει κληση για τα διοδια εξω απο το σπιτι σου στο Παγκρατι

εν προκειμένω τον έπιασε μέσα στον ιδιωτικής εκμετάλλευσης δρόμο, κινούμενος επί του οποίου έχεις υποχρέωση να φέρεις το χαρτάκι πληρωμής των διοδίων. αν δεν το έχεις μαζί, πολύ άνετα και νόμιμα σε γράφει και για αυτήν την παράβαση αν θέλει.

George_Sp
14/09/2016, 11:41
Λοιπόν μπορεί και να ήταν λάθος το σημερινό αλλά κατέθεσα ένσταση. Στην αιτιολόγηση αποδέχθηκα κάθε ευθύνη και επικαλέστηκα τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά οικονομικής κατάστασης για την ακύρωση του προστίμου και όχι γιατί αρνούμαι την παράβαση.
Ελπίζω ο διοικητής να είναι σε καλή μέρα και να καταλάβει την αδυναμία ενός κατά τα άλλα νομοταγούς πολίτη.

George_Sp
18/09/2016, 19:43
Η ένσταση απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και κυριολεκτώ.

Με πήρε κάποιος τηλέφωνο σήμερα από το τμήμα τροχαίας αυτοκινητοδρόμων, και μέσα σε 15δευτερόλεπτα ο εξής διάλογος:

(ντριιιιιιιιιιν)
-Παρακαλώ
-Ο κύριος τάδε;
-Μάλιστα ο ίδιος
-Σας καλώ από τμήμα τροχαίας αυτοκ/μων η ένστασή σας απορρίπτεται.
(κλικ)...τουτ τουτ τουτ τουτ.


Τελικά ο Μπομπολάκος κόβει καλό μισθό. Ψόφο :)

αύριο πάω να δώσω το 150άρι.

karellen
18/09/2016, 20:11
Αναμενόμενο.
Φαντάζεσαι να δικαιωνόσουν;Θα εδημιουργείτο 'δικαστικό' προηγούμενο και οι συνοδευόμενες από εκκαθαριστικά και Ε1 αιτήσεις θα πλημμύριζαν τα γραφεία τους!

George_Sp
18/09/2016, 20:27
εμπειρία κι αυτή. στην επόμενη πιο προετοιμασμένος. :cool:

το θρεντ μπορεί και να κλειδώσει

amyroukai
18/09/2016, 20:44
Αναμενόμενο.
Φαντάζεσαι να δικαιωνόσουν;Θα εδημιουργείτο 'δικαστικό' προηγούμενο και οι συνοδευόμενες από εκκαθαριστικά και Ε1 αιτήσεις θα πλημμύριζαν τα γραφεία τους!

βασικά με αυτή την δικαιολογία δεν θα μπορούν να γράψουν κανέναν πλέον.