PDA

View Full Version : Zαντα προβλημα!



dimitris12
07/09/2016, 17:16
Καλησπερα.Μια γνωστικη βοηθεια παρακαλω αμεσα.
Αλλαξα ελαστικα πριν 3βδομαδες με μεταχειρισμενα,επειδη τα παλια μου ηταν φθαρμενα.Υποτιθεται οτι ηταν πολυ καλη κατασταση.
Το πηγα μια βολτα 15χλμ και το αφησα για 2βδομαδες λογω διακοπων.
Επιστρεφω και τα 2 λαστιχα ηταν ξεφουσκωμενα.Δεν ειχαν αερα μεσα.
Πηγα σημερα εκει που τα αλλαξα και μου λεει ο τυπος οτι τα λαστιχα χανουν απο πλαγια επειδη ειναι στραβιες οι ζαντες και οτι στα προηγουμενα λαστιχα δεν φαινοταν το προβλημα επειδη ειχαν κολλησει πανω στις ζαντες.
Και η μεγαλη μου απορια ειναι η εξης.
Μεχρι τη στιγμη που τα αλλαξα δεν ειχα προβλημα παρομοιο ποτε στα ελαστικα.Και καθε χρονο αλλαζω λαστιχα με μεταχειρια.Τι ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ λοιπον?
Προσπαθω να καταλαβω πως να αντιμετωπισω αυτη την κατασταση αλλα δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις.

Pan (dvs)
07/09/2016, 17:30
Πιθανοτατα ειχε οξειδωση η ζαντα.Τα προηγουμενα ειχανε γινει ενα με την ζαντα και δεν ειχε διαρροη.
Τωρα η ζαντα θελει καθαρισμα,πιθανοτατα με μια μαλακια συρματοβουρτσα και μαυρη σιλικονη εκει που ερχεται σε επαφη με το λαστιχο.

Αν η ζαντα ητανε στραβια θα εχανε λογικα και απο πριν.

lykourgi
07/09/2016, 17:33
Αν οι ζάντες είναι στραβές, φαίνεται. Μπορεί να ελεγχθεί.
Επίσης, ίσως μπορέσετε να δείτε το σημείο (ή σημεία) της διαρροής, βάζοντας τα λάστιχα στη "βούτα". Εννοείτε, σωστά φουσκωμένα.

Και κάτι άλλο. Αντί να αλλάζεις μτχ λάστιχα κάθε χρόνο, δεν είναι προτιμότερο να βάζεις καινούργια λάστιχα κάθε δύο ή τρία χρόνια;

dimitris12
07/09/2016, 17:55
Αυτος ανεφερε οτι ειναι στραβιες οι ζαντες και δεν κανει καλο πατημα.Οταν αλλαξε τα λαστιχα παρατηρηθηκε το φαινομενο.Ποτε πιο πριν.Υπαρχει περιπτωση να εκανε ζημια αυτος κατα την αλλαγη?

Pan (dvs)
07/09/2016, 18:25
Αυτος ανεφερε οτι ειναι στραβιες οι ζαντες και δεν κανει καλο πατημα.Οταν αλλαξε τα λαστιχα παρατηρηθηκε το φαινομενο.Ποτε πιο πριν.Υπαρχει περιπτωση να εκανε ζημια αυτος κατα την αλλαγη?

Αν ητανε στραβες και οι δυο ζαντες θα κοσκινιζε στον δρομο.Ειναι δυσκολο να ειναι και οι δυο στραβες.Ζημια ,το βλεπω δυσκολο,να εκανε αυτος.Εε ποσο διαστημα σου χανει τον αερα?

Φυσικα υπαρχει και η πιθανοτητα να εχουνε προβλημα τα λαστιχα.

mikes
07/09/2016, 20:59
τα λάστιχα εκει που πατανε πανω στη ζαντα εχουν πρεσσαρισμενη μια πλαστικια μαλακια με ένα barcode πανω.. συμβαινει αρκετες φορες να χανουν από εκει.. το πρόβλημα λυνεται με λιγη κολλα μπαλωμάτων στο σημειο..

επισης αν τα λάστιχα που εβαλες ηταν επισκευασμένα με κορδονια είναι πολύ πιθανον να εχουν και από εκει διαρροη..το πρόβλημα το λυνεις με εσωτερικο μπαλωμα με μανιταρι..

η πιθανοτητα να είναι σταβες οι ζαντες και να χανουν από εκει τα νεα λάστιχα ενώ τα παλια όχι επειδή ειχαν παρει τη φορμα της ζαντας γινεται μεν αλλα είναι αμεληταια.. ασε που αν συνεβαινε κατι τετοιο θα το καταλάβαινες στην οδηγηση ακομα και με τα παλια ελαστικα..

οποτε πας στο μαγαζι που τα εβαλες.. τακαρετε το μηχανακι, γυρνατε τους τροχους, (κανει μπαμ στο ματι ζαντα που στραβογυρναει) και εφ'οσον οι ζαντες είναι ισιες ΑΠΑΙΤΕΙΣ από τον μαστορα να βγαλει τα λάστιχα και να ψαξει τη διαρροη.. αν είναι από εκει που ανεφερα παραπανω πρεπει να στα επισκευασει δωρεαν! υποτειθεται ότι τα μτχ ελαστικα που πουλανε τα μαγαζια είναι ελεγμενα..αρα δεν θα επρεπε να χανουν!
τωρα αν ετυχε να περασες από πουθενα που ειχαν πεσει τιποτα γρεζια η καρφακια και να εισαι τοσο γκαντέμης που να πατησες και στα δυο λάστιχα (εχει τυχει και αυτό) τοτε θα πρεπει να βαλεις το χερι στη τσεπη να πληρωσεις μπαλωματα..

dimitris12
08/09/2016, 01:47
Δεν ξερω πως να το διατυπωσω καλυτερα οταν ανεφερα οτι τον αερα τον χανει απο πλαγια.Εβαλε σαπουνονερο πλάγια στη ροδα εκει που ακουμπαει το λαστιχο πανω στη ζαντα περιφερειακα και εκανε φυσαλιδες.
Ερωτηση.Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο αν το λαστιχο ειναι 110 80 17 και πριν φοραγε 120 70 17?
Ανεβαζω ενδεικτικα μια φωτο απο ιντερνετ για να καταλαβετε απο που χανει αερα και εχω κυκλωσει τα μερη 365489

mikes
08/09/2016, 07:13
ο ζαντες βγαινουν σε διαφορα μεγεθη οσον αφορα το πλατος τους, και εχουν ελαχιστο ιδανικο και μεγιστο μεγεθος ελαστικου που μπορουν να δεχτουν..
αν η διασταση του ελαστικο δεν είναι μεσα σε αυτά τα μεγεθη τοτε ναι μπορει να χανει από το πλαϊ γιατι δεν θα παταει σωστα..

το ιδιο ισχυει και αναποδα.. δλδ τα ελαστικα εχουν ελαχιστο ιδανικο και μεγιστο πλατος ζαντας στην οποια μπορουν να μονταριστουν...

Pan (dvs)
08/09/2016, 13:59
Ξεφουσκωσε εντελως τα λαστιχα σου και δες αυτο που σου ειπα παραπανω,αν δηλαδη ειναι καθαρες και λειες οι ζαντες σου.

OldMan
08/09/2016, 14:49
Ξεφουσκωσε εντελως τα λαστιχα σου και δες αυτο που σου ειπα παραπανω,αν δηλαδη ειναι καθαρες και λειες οι ζαντες σου.
ΡΕ φασουλοσυσκευαστή, ελεος...

Ξερεις δηλ. καποιον λαστιχα που μπορεί να ζανταρισε λαστιχα πανω σε βρωμικη ζάντα...???

dimitris12
08/09/2016, 18:49
Απορια.Οταν αλλαζεις ελαστικα ποια διαδικασια ακολουθαται?Τα βαζουν στη 'βουτα' ή απλα τα κουμπωνουν και αντε γεια ,χωρις κανεναν ελεχγο?Γιατι το μαστορι που τα αλλαξα οταν του ανεφερα οτι δεν γινεται και τα 2λαστιχα να εχουν προβλημα, ειπε οτι δεν εχω γνωσεις και να παω καποια αλλη μερα να τα βγαλω και να κανει κατι δικα του για να τα φτιαξει και ηθελε να με χρεωσει και απο πανω.Δεν θα επρεπε να γινει ενας ελεγχος απο την αρχη?Ειναι δυνατον να μου φορτωνει την ευθυνη τωρα?

Pan (dvs)
08/09/2016, 19:47
ΡΕ φασουλοσυσκευαστή, ελεος...

Ξερεις δηλ. καποιον λαστιχα που μπορεί να ζανταρισε λαστιχα πανω σε βρωμικη ζάντα...???

Tον δικο μου.:D

bros400pgm
08/09/2016, 19:49
Tον δικο μου.:D

Είναι νέος στην δουλειά;

Pan (dvs)
08/09/2016, 19:54
Είναι νέος στην δουλειά;

Οχι,αλλα μαλλον αφησε σε νεο να κανει την δουλεια.

bros400pgm
08/09/2016, 20:34
Οχι,αλλα μαλλον αφησε σε νεο να κανει την δουλεια.

Ναι, δεν γίνεται παλιός να μην τις καθαρίσει. Σίγουρα θα του έχει τύχει μία φορά να χάνει κάποιο και αναγκάστηκε να κάνει 2πλη δουλειά. Οπότε κ έμαθε :)

mikes
08/09/2016, 20:56
Απορια.Οταν αλλαζεις ελαστικα ποια διαδικασια ακολουθαται?Τα βαζουν στη 'βουτα' ή απλα τα κουμπωνουν και αντε γεια ,χωρις κανεναν ελεχγο?Γιατι το μαστορι που τα αλλαξα οταν του ανεφερα οτι δεν γινεται και τα 2λαστιχα να εχουν προβλημα, ειπε οτι δεν εχω γνωσεις και να παω καποια αλλη μερα να τα βγαλω και να κανει κατι δικα του για να τα φτιαξει και ηθελε να με χρεωσει και απο πανω.Δεν θα επρεπε να γινει ενας ελεγχος απο την αρχη?Ειναι δυνατον να μου φορτωνει την ευθυνη τωρα? από τη στιγμη που χανουν από την επαφη με τη ζαντα, εσυ δεν φερεις καμια απολυτως ευθυνη.. το λαθος είναι δικο του και είναι υποχρεωμένος να στο διορθωσει δωρεαν... αμα σου πει μα και μου, κανε φασαρια μπροστα σε αλλους πελατες

OldMan
09/09/2016, 15:02
κανε φασαρια μπροστα σε αλλους πελατες
Σιγα μην πετυχει κανεναν...

dimitris12
09/09/2016, 18:18
Καθε μερα φουσκωνω τα λαστιχα παιδια.Εχω αγανακτησει.Πηγα σε αλλους 2 και μου ειπαν το ιδιο ΄Σου εβαλε καμμενα λαστιχα΄.
Εν τω μεταξυ τους ειπα μηπως εφταιγε και οτι φοραγε μπροστα 120 70 17 και οτι μου εβαλε 110 80 17 και μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρη η διαφορα για να γινει κατι τετοιο.
Εσεις τι λετε?

lykourgi
09/09/2016, 18:27
Εγώ λέω να πας στον λαστιχά και να του πληρώσεις τη διαφορά ώστε να σου βάλει ένα ζευγάρι καινούργια λάστιχα, στις σωστές διαστάσεις. (Εννοείται πως θα κρατήσει τα μτχ.)

dimitris12
09/09/2016, 20:00
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αyto lykourgi γιατι απλα δεν τον εμπιστευομαι πλεον για τιποτα μετα απο αυτη την αντιμετωπιση.
Με ενδιαφερει πολυ το διαστασιολογικο θεμα.Αν ισχυει ή οχι.Γνωριζει κανεις?

mikes
09/09/2016, 21:54
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αyto lykourgi γιατι απλα δεν τον εμπιστευομαι πλεον για τιποτα μετα απο αυτη την αντιμετωπιση.
Με ενδιαφερει πολυ το διαστασιολογικο θεμα.Αν ισχυει ή οχι.Γνωριζει κανεις?
αν το μηχανακι φοραγε 120/70, το 110/80 είναι εντελως λαθος ανεξάρτητα αν η ζαντα σου δεχεται αυτή τη διασταση η όχι..

για τι μηχανακι μιλαμε αληθεια? και τι μαρκα/μοντελο είναι τα λάστιχα που εβαλες?

chr1s_86
11/09/2016, 17:10
Εν τω μεταξυ τους ειπα μηπως εφταιγε και οτι φοραγε μπροστα 120 70 17 και οτι μου εβαλε 110 80 17 και μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρη η διαφορα για να γινει κατι τετοιο.
Εσεις τι λετε?

Εγώ λέω να μας πεις σε ποια περιοχή είσαι να ξέρουμε να μην περάσουμε ούτε απ'εξω από όλους αυτους.

dimitris12
13/09/2016, 17:01
Συγνωμη που αργησα να ανταποκριθω,αλλα η ιστορια πηρε τροπη.
Πηγα χτες στο μαστορι (Γαλατσι περιοχη) και τον ρωτησα τι θα κανουμε.Η απαντηση του ηταν να του δωσω μια ευκαιρια να τα αλλαξει και να αποδειξει τη δουλεια του οτι ηταν καλος.
Σημερα που ειχα ραντεβου ειχαμε εντονη διαμαχη.Μου ειπε να μου βαλει άλλα,μεταχειρισμενα.Οταν τα ειδα γεματα μπαλωματα και σκαψιματα του ειπα οτι δεν δεχομαι αυτα τα λαστιχα
και οτι θα παω αλλου να μου βαλουν αλλα,γιατι δεν γινεται σε καθε βολτα να φουσκωνω τα λαστιχα και να μου επιστρεψει τα λεφτα επειδη ηταν μαπα αυτα που μου εβαλε.
Ξερετε ποια ηταν η απαντηση του?Οτι εγω δεν ξερω απο αυτα και δεν θα επρεπε να μιλαω και οτι δεν μπορει να δεχτει πισω τα λαστιχα αυτα που ειχε βαλει γιατι δεν ηταν πλεον καλα!
Για να μην περιαυτολογω καταληξαμε να φτιαξει τα υπαρχοντα λαστιχα.
Και εδω αρχιζει το ενδιαφερον της υποθεσης.
Μου ζητησε να αφησω τη μηχανη,οπως και εκανα, και να πηγαινα σε 2ωρες παλι.
Προς καλη μου τυχη πηγα λιγο πιο νωρις και ειχε αλλαξει μονο το μπροστινο λαστιχο,ενω εβγαζε το πισω.
Καθως το εβγαλε απο τη ζαντα του ζητησα να το δω.
Οριστε τι ειδαν τα ματακια μου....365944
Τον ρωτησα τι ειναι αυτο και μου ειπε οτι αυτο δεν επηρεαζει την εφαρμογη του λαστιχου πανω στη ζαντα!(Εσεις τι λετε?)
Φυσικα του απαντησα οτι δεν προκειται να βαλω αυτο το λαστιχο και το αλλαξε με αλλο.(Δυστυχως δεν ειχα τη δυνατοτητα να δω το μπροστα-υποπτευομαι οτι τα ιδια χαλια ειχε και το συμμαζεψε)
Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Οταν εβγαλε το λαστιχο απο τη ζαντα πηρε ενα δραπανο χειρος και με μια συρματινη βουρτσα περασε τη ζαντα εσωτερικα.Ειναι σωστο?(γιατι ειχε αναφερθει πιο πανω να γινει καθαρισμος με μαλακο υλικο)
Οτι θεωρειτε λαθος επισημανετε μου.Ακουω αποψεις...

Pan (dvs)
13/09/2016, 17:11
Καταρχην,πας σε ενα βενζιναδικο και ξεφουσκωνεις το μπροστινο λαστιχο και βλεπεις ,οσο μπορεις,σε τι κατασταση ειναι στα σημεια που το πισω ειχε προβλημα.Πιθανοτατα θα ειναι ενταξει,αλλα καντο γιατι με το μπροστινο δεν παιζουμε.

Με το βουρτσισμα λογικα δεν υπαρχει θεμα.Οσο και ντενεκες να ειναι η βουρτσα του θα ειναι ειδικη για τετοιες δουλειες.

mikes
13/09/2016, 21:04
το καθαρισμα της ζαντας γινεται ειτε με το χερι με συρματοβουρτσα, ειτε με τον τροπο που το εκανε αυτος.. δεν παιζει θεμα..

ο τσαμπουκας στο λαστιχο, φυσικα και επηρεαζει την εφαρμογή καθως επειδή τα σημεια που κουμπωνει το λαστιχο είναι λεπτα στις μοτο απαξ και διπλωσει τοτε το λαστιχο δεν εφαρμοζει σωστα και χανει.. ασε δε που αμα είναι μεγαλος ο τσαμπουκας μπορει να φτασει να σου πεταξει και το λαστιχο από τη ζαντα στη πρωτη λακουβα..

κανονικα για μενα επρεπε να απαιτησεις να σου ξαναξεμονταρει το μπροστινο για να ελεγχο μπορει να μη χανει πλεον αλλα εισαι σιγουρος ότι είναι ενταξει και εισαι ασφαλης??

αληθεια, τι μηχανακι εχεις που φοραει 120 μπροστα, 140 πισω? μπας κι είναι και αυτό το νουμερο λαθος?

mikes
13/09/2016, 21:05
Καταρχην,πας σε ενα βενζιναδικο και ξεφουσκωνεις το μπροστινο λαστιχο και βλεπεις ,οσο μπορεις,σε τι κατασταση ειναι στα σημεια που το πισω ειχε προβλημα.Πιθανοτατα θα ειναι ενταξει,αλλα καντο γιατι με το μπροστινο δεν παιζουμε.

Με το βουρτσισμα λογικα δεν υπαρχει θεμα.Οσο και ντενεκες να ειναι η βουρτσα του θα ειναι ειδικη για τετοιες δουλειες.το λαστιχο ξεφουσκωμενο αλλα κουμπωμενο πανω στη ζαντα δεν θα του δειξει τιποτα.. πρεπει να ξεζανταριστει για να φανει ότι εχει..

typhoon
14/09/2016, 08:52
Αυτό το κόψιμο στο λάστιχο πιθανόν να υποδηλώνει ότι περπάτησε ξεφουσκωτο κ το έκοψε το χείλος της ζάντας.

sapila racing
14/09/2016, 09:36
To βασικό λάθος είναι οτι είναι τελείως λάθος η διάσταση, το δεύτερο είναι οτι το λάστιχο που βλέπω στην φωτό είναι για πέταμα.
Γιατί δεχτηκες να μπούν στην μοτο σου λάστιχα άλλης διαστασης? :confused:
Τα μεταχειρισμένα λάστιχα δεν τα εμπιστεύομαι. Αυτός που τα έβγαλε για καποιο λόγο το έκανε.
Οπως και να έχει, πριν μπουν στην μοτο θα πρέπει να ελεγχονται εξονυχιστικά και να υπάρχει και εγγύηση για περιπτώσεις σαν αυτην.

GFawkes
14/09/2016, 10:35
Φιλε

μην παιζεις με την ζωη σου κορώνα γραμματα για λιγα ευρω...

μιας και τα λαστιχα σου ειναι μικρης διαστασης, βαλε ενα σετκι καινουργια εστω και οχι τοπ μαρκας, εστω και με δοσεις στην καρτα...

Φαντασου ποσο πολυ μπορεις να χτυπησεις ή να ταλαιπωρηθείς σε περιπτωση αστοχιας....

δεν αξιζει το ρισκο, πεταξε τα σε παρακαλω.

:beer:

dimitris12
14/09/2016, 10:39
Oπως προειπα δεν ειχα γνωσεις.Απο ολη τη συζητηση εδω, αντιλαμβανομαι οτι εξαπατηθηκα.Μακαρι να σας ειχα ρωτησει πιο πριν για καθοδηγηση,αλλα θεωρησα οτι επρεπε να εμπιστευτω τον αθυροστομο και πολυγνωστη λαστιχα,πραγμα που μετανιωνω ακομα.Η μηχανη ειναι kawasaki 250zzr του '93 και αυτη τη στιγμη φοραει 110 80 17 μπροστα και πισω 150 70 17.Αυτος μου τα προτεινε καθως ειδε το βιβλιο και μου ειπε οτι φοραει 100 80 17μπροστα και 140 70 17 πισω

sapila racing
14/09/2016, 11:05
Oπως προειπα δεν ειχα γνωσεις.Απο ολη τη συζητηση εδω, αντιλαμβανομαι οτι εξαπατηθηκα.Μακαρι να σας ειχα ρωτησει πιο πριν για καθοδηγηση,αλλα θεωρησα οτι επρεπε να εμπιστευτω τον αθυροστομο και πολυγνωστη λαστιχα,πραγμα που μετανιωνω ακομα.Η μηχανη ειναι kawasaki 250zzr του '93 και αυτη τη στιγμη φοραει 110 80 17 μπροστα και πισω 150 70 17.Αυτος μου τα προτεινε καθως ειδε το βιβλιο και μου ειπε οτι φοραει 100 80 17μπροστα και 140 70 17 πισω

Aρα εν γνώσει σου μπήκαν λάθος διαστάσεις.
Και μαλιστα λες οτι πριν φόραγε 120/70 -17 εμπρός που ηταν ακόμα πιο λάθος! :confused:

dimitris12
14/09/2016, 11:21
Οταν σου λεει ο λαστιχας οτι κανουν και αυτα τα λαστιχα που σου προτεινει,τι επρεπε να κανω?Μακαρι να ηταν πιο επαγγελματιας ωστε να μου υποδειξει τι ΔΕΝ επρεπε να κανω.Τεσπα,μην αναλυσουμε τη συμπεριφορα του παλι...αποδεικτηκε ηδη οτι ηθελε απλα τα γρηγορα λεφτα και αυτος και ο προηγουμενος που ειχε βαλει τα παλια

bulmont
14/09/2016, 11:26
Οταν σου λεει ο λαστιχας οτι κανουν και αυτα τα λαστιχα που σου προτεινει,τι επρεπε να κανω?Μακαρι να ηταν πιο επαγγελματιας ωστε να μου υποδειξει τι ΔΕΝ επρεπε να κανω.Τεσπα,μην αναλυσουμε τη συμπεριφορα του παλι...αποδεικτηκε ηδη οτι ηθελε απλα τα γρηγορα λεφτα και αυτος και ο προηγουμενος που ειχε βαλει τα παλια



Το πιθανότερο είναι, πώς ο προηγούμενος όταν άλλαξε λάστιχα, άφησε τα
παλιά στο λαστιχάδικο για πέταμα. Μάλλον ο λαστιχάς, πονηρά σκεπτόμενος,
κοίταξε να τα εκμεταλευτεί και το κατάφερε!!!!!!!!!!!!!

mikes
14/09/2016, 20:24
με ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα διαπιατωσα ότι η μαμα διαστασεις της μοτο σου είναι οντως 100/80-17, 140/70-17, πραγμα που σημαινει ότι οι διαστασεις που σου εβαλε είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ! σκεψου μονο ότι το πισινο 150/70-17 που σου εβαλε είναι διασταση που φορανε μεγαλες ον/οφ όπως v-strom, varadero, 1200gs κτλ ενώ σπανια συναντάται σε μηχανακι δρομου, κυριως σε παλια μοντελα όπως το cb seven fifty του 92, το Suzuki gsxf 99-03 κτλ, ενώ το μπροστινο σου μου κανει περισσοτερο ως πισινη διασταση για μικρα μοτοσυκλετακια στυλ cbf125..

κοινως εχεις καταστρεψει τη γεωμετρια και τη σταθεροτητα της μοτοσυκλέτας σου! οσο και αν χτυπιωνται οι λαστιχαδες ότι κανει να βαλεις άλλη διασταση ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!! μην τους ακους.. δεν είναι αυτοκινητο που μπορεις να παιξεις με τις διαστασεις, ουτε μεγαλο σουπερσπορτ η σουπερτουρινγκ που αντι για 180 μπορεις να βαλεις 190 πισω.. η μονη αλλαγη που μπορεις να κανεις και αυτό ΜΟΝΟ αν το παιρνει η ζαντα σου είναι μπροστα 110/70

επισης απεφευγε να βαζεις μεταχειρισμένα μοτολαστιχα! τα μοτολαστιχα από κατασκευης τους εχουν μικρη διαρκεια ζωης, το πολύ δυο χρονια τοποθετημένα πανω στη μηχανη.. επισης εχουν και σχετικα μικρη χιλιομετρικη αποδοση.. αυτό σημαινει ότι δε παιζει να βγει λαστιχο από μηχανακι που εχει ακομα να δωσει.. η ξυλο θα είναι η σαπιο, η λιωμιδι! παιζεις με τη ζωη σου δλδ αν δε το χεις παρει χαμπαρι.. αν δε μπορεις να διαθέτεις 200 ευρω κάθε 2 χρονια για λάστιχα, είναι πολύ προτιμοτερο να μη καβαλας παρα να παιζεις τη ζωη σου κορωνα γραμματα!

φιλικα, ενας επαγγελματιας λαστιχας... :beer: :wave2:

dimitris12
15/09/2016, 23:59
Επειδη το μοτο το πηρα μεταχειρισμενο και ψιλοπατενταρισμενο πως μπορω να διαπιστωσω οτι οι ζαντες που φοραει αυτη τη στιγμη ειναι οι σωστες και οχι αλλες?

mikes
16/09/2016, 07:22
Επειδη το μοτο το πηρα μεταχειρισμενο και ψιλοπατενταρισμενο πως μπορω να διαπιστωσω οτι οι ζαντες που φοραει αυτη τη στιγμη ειναι οι σωστες και οχι αλλες?ψάχνεις πανω στη ζαντα καπου γραφει τις διαστασεις της, (πχ: 3.50x17, 4.00Jx17 κτλ) και γκουγκλαρεις στα specs να δεις..

dimitris12
19/09/2016, 01:29
Η πισω γραφει αυτα τα νουμερα, enkel j 17xmt3.50 dot και r-1267 for tubeless - η μπροστα enkel j 17xmt2.15 dot και f-1266 for tubeless
Δεν βγαζω ακρη... :confused:

mikes
19/09/2016, 07:12
με μια γρηγορη αναζητηση ειδα ότι οι ζαντες σου είναι εργοστασιακες..

δυστυχως ότι και να σου λενε οι λαστιχαδες ΔΕΝ μπορουν να δεχτουν άλλες διαστασεις από τα μαμα νουμερα 100/80 και 140/70..

dimitris12
19/09/2016, 11:55
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

mikes
19/09/2016, 21:43
δε κανει τιποτα... στη διαθεση σου.. :beer:

andreaspetr
20/09/2016, 01:57
νομιζω μολις βρηκες απο που θα ψωνισεις τα επομενα ελαστικα σου φιλε μου!

mikes
20/09/2016, 07:13
νομιζω μολις βρηκες απο που θα ψωνισεις τα επομενα ελαστικα σου φιλε μου!
καλα νταξ αυτό παιζει και εξαρτάται από πολλους παραγοντες.. δυο βασικοι είναι αν βολευει η περιοχη πρωτον, και ότι στα μοτολαστιχα ειμαστε κατά τοις ακριβότεροι από τα εξειδικευμένα μοτολαστιχαδικα, καθως δεν κανουμε τα κομματια που κανουν αυτοι.. εμεις ο κυριος ογκος της δουλειας μας είναι αυτοκίνητα..

andreaspetr
20/09/2016, 23:44
εγω θα προτιμουσα να δωσω κατι παραπανω και να παω σε καποιον που ξερει την δουλεια του
παρα σε καποιον που "ξερει" απλα να τοποθετει λαστιχα.