PDA

View Full Version : βοηθεια ΞΑΝΑ φιλοι μου...no battery Azziz...



bebeto
08/09/2016, 08:40
καλημερες σε ολους παιδες,το λοιπον σας εχω ζαλισει κατα καιρους με της ερωτησεις μου το ξερω αλλα....
στο θεμα μας.
πριν δυο ημερες εμεινα απο μπαταρια στο r1 του 2003 που εχω..πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι και αγορασα μπαταρια gel φυσικα ιδιου τυπου..την εβαλα επανω και ολα καλα..
την επομενη ημερα πηγα κανονικα στην δουλεια και γυρισα οπωτε ολα καλα...ΤΟ βραδι εχθες λοιπον που βγηκα βολτα πηγα αλλα οταν ειπα να βαλω μπροστα για να γυρισω η μιζα γυρναγε δυσκολα και δεν.... .την εσπρωξα εβρισα τον ΔΙΑ πηρε μπροστα και γυρισα σπιτι..σημερα το πρωι τα ιδια φυσικα δεν....θα παω φυσικα σε γιατρο να την μετρησει και να δει τι ειναι αλλα σας ρωταω μπας και εχεις κανεις καμια αποψη..φανταζομαι οτι ειναι το δυναμο...ειδωμεν..

teogtp
08/09/2016, 08:44
Πηνία ή καρβουνακια μίζας.

Coyote.V
08/09/2016, 10:01
Μου βρωμάει καμένος ανορθωτής ή δεν έσφιξες καλά τους πόλους στην τοποθέτηση.

bulmont
08/09/2016, 10:20
Ο Δίας πλέον δεν πιάνει....................


Καντήλια έπρεπε να ρίξεις......................

OldMan
08/09/2016, 14:55
Γιατι νομιζω οτι η μπαταρια σου δεν φορτιζεται κανονικά..???

(ειδικα αν η μανισια δεν ηταν gel..)

bebeto
08/09/2016, 18:17
η προηγουμενη δεν ηταν old man φιλε...απο το μεσημερι εν το μεταξυ ολα καλα...ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙ τιποτα...αβυσσος!!!

Coyote.V
08/09/2016, 18:52
Ξέσφιξε τις βίδες τρίψε τις επαφές και τις βίδες με σύρμα κουζίνας, βίδωσε και βάλε φιλμ γράσου στους πόλους και μετά τα προστατευτικά αν έχει. Εγώ από τέτοια φάση πατούσα μίζα και έσβηναν όλα.. οι βίδες ήταν σφιγμένες. Πιάνει άλατα που δεν τα πιάνει το μάτι σου.

amyroukai
08/09/2016, 19:58
Η "μαμά" μπαταρία λογικά είναι τζελ πάντως. Και στο δικό μου το fazer η στοκ τοποθέτηση τζελ είναι.

bebeto
09/09/2016, 10:01
ημερα δυο και ολα πανε απολύτως καλα...!!σας ευχαριστω ολους μαγκες,καθε συμβουλη ειναι καλη μιας και με ξεστραβωνει σιγα σιγα..ετριψα τους πολους και εβαλα λιγο σπρευ και μεχρι στιγμης παμε καλα

OldMan
09/09/2016, 14:49
Η "μαμά" μπαταρία λογικά είναι τζελ πάντως. Και στο δικό μου το fazer η στοκ τοποθέτηση τζελ είναι.
Δεν γνωριζω φιλαρακι...:smokin:

Δεν ετυχα ποτε κατοχος DRZ (thanx God..) για να διαπιστώσω την λαλακια που εκανα αλλαζοντας την gel με "απλή"... ;)

Anyway, μια πουτάνα φέραμε, οι gel εχουν αυξημενες απαιτήσεις ρευματος κατα την φορτιση και πολλες φορες παρατηρούνται προβλήματα "ανεπαρκους" φορτισης οταν τοποθετούνται σε κυκλωμα μη σχεδιασμενο για αυτες..

Στην περίπτωση βεβαια του bebeto, προφανως η καινουρια μπαταρία δεν ήταν φουλ φορτισμενη και τα χλμ που εκανε αναμεσα στα σβησε-αναψε δεν ηταν αρκετα για να φορτισει..

bebeto
10/09/2016, 08:40
μαλλον κατι τετοιο old man καθως δεν το ξαναεκανε...ευτηχως

gsgs
10/09/2016, 11:23
χαχαχαχα battery Azziz!!!! χαχαχαχα, που το θυμήθηκες!!! :lol: :lol: :lol:

telegonos
10/09/2016, 13:49
...

χαχαχαχαχα δεν θα σου πω κάτι γιαυτό που ρωτάς, αλλά θα σου πω ότι φυσικά και αμέσως αναγνώρισα τον τίτλο σου, από την εξαιρετικά αστεία σκηνή με τον τρομοκράτη που βγάζει λόγο και ο καμεραμάν δεν τολμάει να του πει ότι τελείωσε η μπαταρία της κάμερας, από το True Lies φυσικά, που είναι αγαπημένη ταινία.

Εύγε από εμένα, για την αναφορά σου.

bebeto
13/09/2016, 10:07
πως καταλαβαινει κανεις οτι εχει να κανει με ανθρωπους που περα απο το να καβαλανε μηχανη ειναι και λατρεις του σινεμα

duke200
13/09/2016, 11:53
όπως έχω ξαναγράψει παμπολες φορές με ένα πολυμετράκι των 5 ευρω απο το praktiker, μπορεις να διαγνώσεις πολλά προβλήματα, αν βαλεις το μάυρο στο πλήν και το κόκκινο στο σύν. (και ανάποδα να τα βάλεις δε παθαίνει τίποτα απλα θα διαβάσεις (-12.8V, για παράδειγμα)

Το μυστικό είναι στα volt φόρτισης (όσα διαβάζουμε όταν το μηχανάκι δουλέυει) και στα volt ηρεμίας, όταν είναι ο διακόπτης στο off.

Τα volt φόρτισης είναι ίδια ανεξαρτητα τι είδους μπαταρία έχουμε και πρέπει να ναι τουλάχιστον 13.5 ρελαντί και να ανεβαίνουνε όσο αυξάνουμε το γκάζι, αλλα να μην ξεπερνάνε ποτέ τα 15.5. Λιγότερα απο 13.5 και περισσότερα απο 15.5 αμα δούμε σημαίνει οτι έχει πρόβλημα το πηνίο (συνήθως για λιγότερα) και ο ανορθωτής συνήθως για περισσότερα.

Και λίγο παραπάνω απο 15.5 να βλέπουμε δεν παθαίνει κατι, άμεσα, απλα θα χαλάσει η μπαταρία μας πιο γρήγορα. Φυσικά δεν τολμαμε να βαλουμε καινούργια μπαταρία επάνω εαν δεν είμαστε σίγουροι οτι ο ανορθωτής φέρνει τουλάχιστον 13.5 volt.

Τα volt ηρεμίας, αλλάζουν απο μπαταρία σε μπαταρία:
1. Οι παλιες με τα υγρά και τα καπάκια οπου συμπληρώναμε υγρά, θεωρούνται ξεφόρτιστες κάτω απο τα 12.3V ενω φορτισμένες στο 100% παίζουν γύρω στο 12.6.
2. Οι "maintenance free" (κλειστού τυπου με υγρά) θεωρούνται ξεφόρτιστες κάτω απο τα 12.5V ενω φορτισμένες στο 100% παίζουν γύρω στο 12.9-13
3. Οι "maintenance free" GEL (κλειστού τυπου με gel) θεωρούνται ξεφόρτιστες κάτω απο τα 12.8V ενω φορτισμένες στο 100% παίζουν γύρω στο 13.5.

Όπως καταλαβαίνετε η σωστή τάση φόρτισης διαφέρει απο τυπο σε τύπο μπαταριας γιατι κάθε τύπος έχει διαφορετική τάση "ηρεμίας". Ενας ανοθωτης που στέλνει ρεύμα στα 13.5-14V, Θα φορτίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ μια μπαταρία GEL (13.5V ηρεμίας) με αποτέλεσμα αυτη να εκφορτίζεται πολύ πιο γρήγορα απ' οτι φορτίζεται, και έτσι στις 2-3 μέρες να έχει φτασει στο 12.7, οπότε έχει ΠΕΘΑΝΕΙ.

Τέλος όπως έχω επίσης πει πολλές φορές, Οταν δεν δουλευουμε τη μηχανή πρέπει να βαζουμε εξωτερικό φορτιστή για μία ώρα τη βδομάδα τουλάχιστον. Αν δεν έχετε 20 ευρω να πάρετε εναν φορτιστη απο το Lidl, ΠΑΡΤΕ ενα ρημαδοτροφοδοτικό 14V-2A και δυο κροκοδειλάκια απο μαγαζί που πουλαέι ηλεκτρολογικά, να φορτιζετε τακτικά τη μπαταρία σας. Ακόμα και αν τα χει παίξει το πηνίο σας και στέλνει μόνο 11-12V, με ένα εξωτερικό φορτιστή θα είστε κάθε φορά έτοιμοι να φύγετε. Μπορειτε να φτιάξετε και έτοιμη φίσα εξωτερική να κουμπώνετε τη μπαταρία σας χωρις να χρειάζεται να βγάλετε σελες και λοιπα παρατράγουδα. Προσοχή μόνο να μη ακουμπείσει το καλώδιο με το + της μπαταρίας σε καποια γυμνή μεταλική επιφάνεια απο το σασί γιατι γίνεται έκρηξη.

OldMan
13/09/2016, 13:04
όπως έχω ξαναγράψει παμπολες
όπως έχω επίσης πει πολλές φορές,
Μας την κανεις την τιμή όμως να τα ξαναπαμπολογραφεις...

bebeto
15/09/2016, 09:09
η απαντηση σου ειναι ενας απο τους λογους που μπαινω εδω...λεγετε ΞΕΣΤΡΑΒΩΜΑ!ευχαριστω duke