PDA

View Full Version : Made in Greece Προστατευτική ποδιά KTM 990/950 ADV



Makrojim
09/09/2016, 22:11
Σχεδόν έτοιμη και η ποδιά για το KTM ADV 990/950 εχει σχεδιαστή πλήρως. Μερικές φωτογραφίες από την σχεδίαση της και ελπίζω σύντομα να την τελειώσω. Η ποδία θα ειναι απο αλουμινιο 4mm αν και μπορεί να την κάνω και 5mm. Αλλα εχει δουλίτσα ακόμη.

365637


365638365639

Makrojim
23/11/2016, 13:12
Ενα πρωτο δείγμα απο την ποδια το οποιο θελει κατι αλλαγες ...σύντομα θα την εχω έτοιμη πιστευω
374414

WiSe
23/11/2016, 13:25
Ωραια δουλιτσα φιλε μου! Χρησιμοποιησες καποιο συγκεκρημενο κραμα αλουμινιου? Ελληνικης ή τουρκικης προελευσης?

Οι τρυπες με punching?

Makrojim
23/11/2016, 13:41
Ωραια δουλιτσα φιλε μου! Χρησιμοποιησες καποιο συγκεκρημενο κραμα αλουμινιου? Ελληνικης ή τουρκικης προελευσης?

Οι τρυπες με punching?

Σε ευχαριστω φιλε μ..ναι ειναι κατασκευασμένη απο κράμα almg4,5mn δηλαδη Κράμα σειράς 5083..
Η κοπή εχει γινει με water jet. Το κράμα ειναι αγορασμένο απο ελλαδα τωρα απο που το προμηθεύονται δεν το γνωρίζω

WiSe
23/11/2016, 17:15
Σε ευχαριστω φιλε μ..ναι ειναι κατασκευασμένη απο κράμα almg4,5mn δηλαδη Κράμα σειράς 5083..
Η κοπή εχει γινει με water jet. Το κράμα ειναι αγορασμένο απο ελλαδα τωρα απο που το προμηθεύονται δεν το γνωρίζω

Στο εργοστασιο μεταλλων που δουλευα στην αποθηκη ειχαμε ολων των ειδων τα παχη λαμαρινας αλουμινιου (και οχι μονο) απο 0,4 εως 10mm τα τουρκικα αλουμινια που βαζαμε στη στρατζα ειχαν την καλυτερη συμπεριφορα στο στρατζαρισμα απο τα ελληνικα (ελβαλ) που εκαναν ρυτιδες με ταση να ραγισουν. Θα δω το κραμα οταν θα ξαναπαω για να τους δωσω κανα ασφαλιστηριο και θα σου πω.

Παντως καλα εισαι στα 4mm. Ακομα και 3mm θα ηταν σωστο. Θεωρω τα 5mm υπερβολη! Πιστευω οτι για τη χρηση που το θες ειναι το σωστο υλικο και θες μια κρουση να την αποροφησει παρα να την μεταφερει στη μοτοσυκλετα.

MiltiadisK.D
23/11/2016, 20:16
Ωραίος Γιώργο;):beer:

Makrojim
23/11/2016, 20:22
Στο εργοστασιο μεταλλων που δουλευα στην αποθηκη ειχαμε ολων των ειδων τα παχη λαμαρινας αλουμινιου (και οχι μονο) απο 0,4 εως 10mm τα τουρκικα αλουμινια που βαζαμε στη στρατζα ειχαν την καλυτερη συμπεριφορα στο στρατζαρισμα απο τα ελληνικα (ελβαλ) που εκαναν ρυτιδες με ταση να ραγισουν. Θα δω το κραμα οταν θα ξαναπαω για να τους δωσω κανα ασφαλιστηριο και θα σου πω.

Παντως καλα εισαι στα 4mm. Ακομα και 3mm θα ηταν σωστο. Θεωρω τα 5mm υπερβολη! Πιστευω οτι για τη χρηση που το θες ειναι το σωστο υλικο και θες μια κρουση να την αποροφησει παρα να την μεταφερει στη μοτοσυκλετα.

Και εγω δουλευω σε εταιρεία με μεταλλικές κατεργασίες εγω ειναι χειριστείς laser ... Ναι ειναι καλο υλικο δεν ειναι ουτε μαλακό αλλα ουτε και πολυ σκληρό πιστευω πως δεν θε εχει θεμα...