PDA

View Full Version : suzuki v strom 650 οταν ειναι ζεστο δεν δουλευει η μίζα



Gespis
11/09/2016, 09:19
Καλημερα. Εχω ενα προβλημμα με το v strom 650. Το εχω 2 χρονια , και τωρα τρεις μερες δεν μιζαρει οταν ειναι ζεστο. Οταν ειναι κρυο παιρνει εμπρος κανονικα. Αν το σβησω και ξαναδοκιμασω δουλευει το στροφομετρο, δουλευει η αντλια αλλα οταν πατησω τη μιζα κανει ενα δυνατο ΤΑΚ διπλα απο την παταρια κ δν περνει μπρος. Αν ξαναδοκιμασω μετα απο καμια ωρα παιρνει κανονικα. Τι μπορει να φταει; Η παταρια ειναι καλη , δοκιμασα και με καλωδια!

duke200
11/09/2016, 09:25
αμα χτυπησεις λίγο τη μίζα και ξεκολήσει ενω μιζάρει, σημαίνει οτι ήρθε η ώρα για έλεγχο της μίζας.

εκτος αν ο ρελές κάνει νουμερα (κακή επαφή όταν ζεσταίνεται), αν και πιο πιθανό θεωρω τη μίζα.

Gespis
11/09/2016, 09:59
Δοκιμασα να την χτυπησω. Τιποτα. Μετα απο λιγη ωρα μιζαρει κανονικα

karellen
11/09/2016, 10:11
Μου θυμίζει έντονα το εγγενές πρόβλημα των tiger 1050 και το σύνδρομό του 20λέπτου.Το καλώδιο που πάει στη μίζα ήταν πιο λεπτό και όταν ζεσταινόταν δεν έδινε ρεύμα λόγω μεγάλης ωμικής αντίστασης,όταν κρυωνε όλα καλά.
Μάλλον δεν είναι αυτό αφού στο παρουσίασε ξαφνικά,έλεγξε το ρελέ που είπε και ο πάνω

Gespis
11/09/2016, 12:06
Εαν πάλι ειναι κρυο και το βαλω μπροστα , το σβησω αμεσως και ξαναδοκιμασω παλι δεν παιρνει

basilis_k6
11/09/2016, 12:15
το τακ ειναι το ρελε της μιζας. αρα οτι προβλημα εχεις ειναι απο εκει και μετα. δεν νομιζω πως ειναι θεμα υπερθερμανσης καλωδιων αλλα δεν το αποκλειω. πιθανων το ρελε απο υγρασια, σκονη κτλ να μην κλεινει τις επαφες. δουλευει με ελατηρια (ισως οχι ολα) και πιθανων να ειναι πλεον κολλημενα οποτε θελουν χρονο να ξανακλεισουν. θεωρω πως αν το αλλαξεις θα τελειωσει το θεμα.

ενα τακ συνηθως ρελε, πολλα τακ μπαταρια

Gespis
11/09/2016, 13:05
Το ρελε της μιζας ειναι διπλα στην παταρια κατω απο τη σελα σωστα; Ξερεις κανεις πως να την γεφυρωσω με καποιο καλωδιο για να παρει μπρος; Ειμαι διακοπες στο πουθενα μερα κυριακη!!

basilis_k6
11/09/2016, 13:26
καλο θα ηταν να μην κανεις τετοια πειραματα. εκει ειναι ναι αλλα και παλι θα ηθελες πολύ χοντρο καλωδιο.

bros400pgm
11/09/2016, 13:34
Το ρελε της μιζας ειναι διπλα στην παταρια κατω απο τη σελα σωστα; Ξερεις κανεις πως να την γεφυρωσω με καποιο καλωδιο για να παρει μπρος; Ειμαι διακοπες στο πουθενα μερα κυριακη!!


Με κατσαβίδι κάνε την γέφυρα ή την πενσα.

notakos600
12/09/2016, 08:39
Με κατσαβίδι κάνε την γέφυρα ή την πενσα.

Χοντρό κατσαβίδι όμως, όχι δοκιμαστικό γιατί θα ηλεκτροκολληθεί στα παξιμάδια λόγω amperes...

OldMan
12/09/2016, 12:56
ΡΕ κεραταδες, τωρα το ειδα...

Αν η μιζα ειναι φρακαρισμενη (για οποιονδηποτε λογο) θα την καψει με το γεφυρωμα...!!!!!

bulmont
12/09/2016, 14:03
ΡΕ κεραταδες, τωρα το ειδα...

Αν η μιζα ειναι φρακαρισμενη (για οποιονδηποτε λογο) θα την καψει με το γεφυρωμα...!!!!!



Για να είναι εξαφανισμένος από χθές που έψαχνε επειγόντως βοήθεια
μάλλον καρβούνιασε όλο το μηχανάκι.......................

Gespis
12/09/2016, 22:32
Προς θεου ρε παιδια... Απο αγνοια ρωτησα σε περιπτωση που ξεμενα σε καμια ερημια!!! Καμια φορα παιρνει και καμια δεν παιρνει... Ισως θελει καρβουνακια η μιζα

GFawkes
13/09/2016, 10:08
Για να είναι εξαφανισμένος από χθές που έψαχνε επειγόντως βοήθεια
μάλλον καρβούνιασε όλο το μηχανάκι.......................

Λες να του ηρθε η λυτρωση απο το στρωμα;

Προς θεου ρε παιδια... Απο αγνοια ρωτησα σε περιπτωση που ξεμενα σε καμια ερημια!!! Καμια φορα παιρνει και καμια δεν παιρνει... Ισως θελει καρβουνακια η μιζα

μπα...ατυχος, το εχει ακομη.....
:lol:

OldMan
13/09/2016, 13:11
Απο αγνοια ρωτησα σε περιπτωση που ξεμενα σε καμια ερημια!!!
Μόνο αν εισαι σιγουρος οτι εχεις ξεμεινει λογω χαλασμενου ρελε μιζας..!!!!