PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτα 600cc μετά απο παπί 125



everydayslavext
12/09/2016, 14:32
Καλησέρα σας παρακολουθώ καιρό το forum (λόγο αγάπης με το χτ ) αλλάτωρα μόνο έκανα εγγραφή :wave2:¨
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής : Είμαι κάτοχος ενός ιννοβα125 εδώ και ένα χρόνο αλλά θέλω να ξεφύγω απο το παπί έτσι άρχισα να μαζεύω λεφτά για μηχανή :winka:
Μου αρέσει πάρα πολύ το χτ600Ε αλλά όλοι μου λένε να πάω σε 250 κυβικά... :sad:
Έχω τρείς ερωτήσεις: 1) μπορεί κάποιος που να έχει το χτ να μου πει τα έξοδα της ανά χρόνο αν κάνεις 10.000 χιλιομετρα ?
2)επειδή οδηγώ ένα χρόνο το παπί μήπως μ πέσει πολύ το χτ?
3)Αξίζει να πάρω κάποιο που να κάνει 1400 και σε βάθος χρόνου να κάνω τα μαζέματα του ή να πάρω κάποιο καλό με 1800+
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :beer:

pipe_smoker
12/09/2016, 14:36
Καλησέρα σας παρακολουθώ καιρό το forum (λόγο αγάπης με το χτ ) αλλάτωρα μόνο έκανα εγγραφή :wave2:¨
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής : Είμαι κάτοχος ενός ιννοβα125 εδώ και ένα χρόνο αλλά θέλω να ξεφύγω απο το παπί έτσι άρχισα να μαζεύω λεφτά για μηχανή :winka:
Μου αρέσει πάρα πολύ το χτ600Ε αλλά όλοι μου λένε να πάω σε 250 κυβικά... :sad:
Έχω τρείς ερωτήσεις: 1) μπορεί κάποιος που να έχει το χτ να μου πει τα έξοδα της ανά χρόνο αν κάνεις 10.000 χιλιομετρα ?
2)επειδή οδηγώ ένα χρόνο το παπί μήπως μ πέσει πολύ το χτ?
3)Αξίζει να πάρω κάποιο που να κάνει 1400 και σε βάθος χρόνου να κάνω τα μαζέματα του ή να πάρω κάποιο καλό με 1800+
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :beer:

Και το ΧΤ υπερκυβισμένο παπί είναι (που λέει κι ο Βύρωνας).

Δεν είναι κανά 4κύλινδρο 600άρι του σατανά.
Προσοχή ούτως ή άλλως οτιδήποτε και να καβαλάς, και δε θα έχεις θέμα.

nickald
12/09/2016, 14:42
Αν έχεις τα σέα και τα μέα (δίπλωμα κλπ) και τα μπικικινια να το αγορασεις και να το συντηρεις και λιγο μυαλο στο κεφαλι σου δεν υπαρχει θεμα.

Δεν ξερω ποσο κοστιζει η χρηση ανα χρονο αλλα σιγουρα κοστιζει περισσοτερο απο την παπια σου.

everydayslavext
12/09/2016, 14:43
Και το ΧΤ υπερκυβισμένο παπί είναι (που λέει κι ο Βύρωνας).

Δεν είναι κανά 4κύλινδρο 600άρι του σατανά.
Προσοχή ούτως ή άλλως οτιδήποτε και να καβαλάς, και δε θα έχεις θέμα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :wave2:
Εννοείτε πάντα προσοχή σε όλα τα μηχανάκια και πάντα με φουλ εξάρτηση (κράνος κτλ) το χτ παπί δεν το λες είσαι άρχοντας από εκεί πανω :rolleyes: επίσης κάνεις και καμιά πιο μεγάλη διαδρομή με το χτ με την πάπια αστα να πάνε

everydayslavext
12/09/2016, 14:46
Αν έχεις τα σέα και τα μέα (δίπλωμα κλπ) και τα μπικικινια να το αγορασεις και να το συντηρεις και λιγο μυαλο στο κεφαλι σου δεν υπαρχει θεμα.

Δεν ξερω ποσο κοστιζει η χρηση ανα χρονο αλλα σιγουρα κοστιζει περισσοτερο απο την παπια σου.

Σε σχέση με τη παπια που κοστίζει το χρόνο περίπου 800 εννοείτε αλλά για άλλα 800 το χρόνο πάνω κάτω έχεις μηχανή και πιστεύω αξίζει :beer:

BLiTzER
12/09/2016, 14:46
Αυτό που εννοεί είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ ευκολοδήγητο μηχανάκι, ευέλικτο, χωρίς τρομερό γκάζι, "μαλακό", που συγχωρεί λάθη. Προφανώς δεν είναι παπί, αλλά είναι μια χαρά για αρχάριο. Προτίμησε αυτό που είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση κι ας δώσεις κάτι παραπάνω.

everydayslavext
12/09/2016, 14:50
Να προσθέσω ότι υπάρχει δίπλωμα μέχρι 47 ίππους και όλος ο εξοπλισμός κράνος μπουφάν με προστασίες παντελόνι μηχανής με προστατευτικά επίσης και γάντια :winka:

Bob_o_mastoras
12/09/2016, 14:53
Mια χαρα θα σου κατσει το ΧΤ, μη μασας!!
Εχει 55€ τελος κυκλοφοριας και υπολογιζε αλλα τοσα, στο περιπου, η ασφαλεια 6μηνου. Βενζινη καει καπου στα 6 λιτρα/100 χλμ και αναλογα το χερι και τις συνθηκες αλλα και την κατασταση του μοτερ μπορει ανετα να κατεβει χαμηλοτερα στα 4,5 με 5.
Αλυσιδογραναζα επωνυμα υπολογιζε 100 με 120 € και λαστιχα (21-17) καπου στα 180 με 200.
Λαδια-φιλτρο-μπουζι κλπ μπορεις ευκολοτατα να αλλαξεις μονος. Δεν θυμαμαι ποσο ακριβως παιρνει, καπου 2,5 με 3 λιτρα. Το φιλτρο κανα ταλιρο.

pipe_smoker
12/09/2016, 15:01
Αυτό που εννοεί είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ ευκολοδήγητο μηχανάκι, ευέλικτο, χωρίς τρομερό γκάζι, "μαλακό", που συγχωρεί λάθη. Προφανώς δεν είναι παπί, αλλά είναι μια χαρά για αρχάριο. Προτίμησε αυτό που είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση κι ας δώσεις κάτι παραπάνω.

Αυτό ακριβώς!

everydayslavext
12/09/2016, 15:02
Mια χαρα θα σου κατσει το ΧΤ, μη μασας!!
Εχει 55€ τελος κυκλοφοριας και υπολογιζε αλλα τοσα, στο περιπου, η ασφαλεια 6μηνου. Βενζινη καει καπου στα 6 λιτρα/100 χλμ και αναλογα το χερι και τις συνθηκες αλλα και την κατασταση του μοτερ μπορει ανετα να κατεβει χαμηλοτερα στα 4,5 με 5.
Αλυσιδογραναζα επωνυμα υπολογιζε 100 με 120 € και λαστιχα (21-17) καπου στα 180 με 200.
Λαδια-φιλτρο-μπουζι κλπ μπορεις ευκολοτατα να αλλαξεις μονος. Δεν θυμαμαι ποσο ακριβως παιρνει, καπου 2,5 με 3 λιτρα. Το φιλτρο κανα ταλιρο.

Ευχαριστώ για την απάντηση :beer:
Εννοείτε οτι θα τα κάνω εγώ όσα μπορώ !!! Πάντως αν εξαιρέσεις τις βενζίνες που προσωπικά δεν τις λυπάμαι γιατί είναι ο έρωτας για την μηχανή που σε κάνει να τα σκας :rolleyes: Πάντως δεν βρίσκω λόγο να πάω στα 250 κυβικά για κανα λίτρο λιγότερη κατανάλωση και σχεδόν τα ίδια πάγια έξοδα :look:

XJR_Billy
12/09/2016, 20:14
Γεια σου φίλε.
Όπως σου έγραψαν και τα παιδιά, μη φοβάσαι καθόλου. Η ΧΤ600 είναι φιλική μηχανή, ευκολο-οδήγητη, δεν θα σε τρομάξει καθόλου.
Επίσης το κόστος απόκτησής της είναι χαμηλό και η συντήρησή της λογικότατη.
Ότι πρέπει για μετά το παπί.

Καλές αγορές!!:beer:

panavour
12/09/2016, 20:35
εννοειται βεβαιως οτι το εχεις καβαλησει και φτανουν τα ποδια σου να πατανε κατω

everydayslavext
12/09/2016, 20:35
Δέν μου απάντησε κάποιος αν αξίζει να το μαζέψω εγώ ή να το πάρω έτοιμο
Το λέω γιατί συνήθως όσα βλέπεις και είναι καλογυαλισμένα είναι απο κάγκουρες

everydayslavext
12/09/2016, 20:36
εννοειται βεβαιως οτι το εχεις καβαλησει και φτανουν τα ποδια σου να πατανε κατω

παιδία είμαι 1.90 100 κιλά

panavour
12/09/2016, 20:48
Δέν μου απάντησε κάποιος αν αξίζει να το μαζέψω εγώ ή να το πάρω έτοιμο
Το λέω γιατί συνήθως όσα βλέπεις και είναι καλογυαλισμένα είναι απο κάγκουρες

Αυτο δεν μπορει κανεις να στο πει,ειναι κατα περιπτωσιν,και ειδικα αν δεν το δει.
Ειδικα για ενα μηχανακι που το εχουν απο πολυ σοβαροι εως αρχικαγκουρες

XJR_Billy
12/09/2016, 22:11
Δέν μου απάντησε κάποιος αν αξίζει να το μαζέψω εγώ ή να το πάρω έτοιμο
Το λέω γιατί συνήθως όσα βλέπεις και είναι καλογυαλισμένα είναι απο κάγκουρες

+1 στον Panavour

Η αγορά μεταχειρισμένης μηχανής είναι λόττο.
Η συνομιλία που θα έχεις με τον ιδιοκτήτη όταν θα πας να τη δεις αξίζει όσο χίλιες φωτογραφίες.

rockobok
12/09/2016, 22:15
παιδία είμαι 1.90 100 κιλά φτάνεις δε φτάνεις!

everydayslavext
13/09/2016, 00:37
φτάνεις δε φτάνεις!

Γιατί πόσο ύψος έχει η σέλα :eek: Νομίζω με δουλεύεις :lol:

rockobok
13/09/2016, 06:37
Γιατί πόσο ύψος έχει η σέλα :eek: Νομίζω με δουλεύεις :lol:
Ε βέβαια πλάκα σου κάνω. Εγώ είμαι 1.67 και είχα το fmx που είναι στο ίδιο ύψος περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μια χαρά θα σου είναι το μηχανάκι. Μη βιαστείς να αγοράσεις περίμενε να πέσεις σε κάτι καλό , υπάρχουν πολλα

XJR_Billy
13/09/2016, 06:40
Εγώ είμαι 1,83 και στην ΧΤ600 πατάω και τα δύο πόδια κάτω, σταθερά, με πέλμα, και λίγο λυγισμένα. Μη σε ανησυχεί το ύψος.
Το γκάζι άνοιγε πιο χαλαρά, είπαμε, πιο μεγάλο παπί.:p
Προσπάθησε να βρεις όσο πιο μαμά μπορείς.;)

notakos600
13/09/2016, 08:09
Είμαι 1,73 και κάνω και κανένα trial σε μονοπατάδες με το ΧΤ. :lol:
Ψάξε το πιο μανίσιο που θα βρεις (ζαντολάστιχα 21-17, μαμά εξάτμιση, να μη λείπει το πίσω φτερό κλπ).
Από μοτέρ, να μη καίει λάδι, να μη χάνει λάδι και να μη κάνει παράξενους θορύβους, κατά τα άλλα μη το φοβάσαι, είναι αλεξίσφαιρο.
Μπες εδώ και διάβασε ότι έχει να κάνει με τη συντήρηση:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51307

Καλές αγορές. :beer:

WiSe
13/09/2016, 08:20
Δέν μου απάντησε κάποιος αν αξίζει να το μαζέψω εγώ ή να το πάρω έτοιμο
Το λέω γιατί συνήθως όσα βλέπεις και είναι καλογυαλισμένα είναι απο κάγκουρες

Αρκει να μην εχει φαει στουκα. Μοτερικα μπορεις να το δεις αν παρεις συμπιεση. Τουλαχιστον ετσι ελεγχουν μοτερικα τα αυτοκινητα και νομιζω ισχυει για πασης φυσεως μοτερ. Αν ειναι οκ η συμπιεση ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα. Και φυσικα μην ακουγεται κανας υποπτος θορυβος.

Οσο γιαυτο που λες να το μαζεψεις σιγα σιγα ελπιζω να μην εννοεις κατι που να εξαρταται η ασφαλεια σου απο αυτο. Ακομα και μηχανικα να εννοεις.

:beer:

everydayslavext
13/09/2016, 11:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά να στε καλά και πάντα όρθιοι :beer:
Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο με το σασμάν στις μηχανές τι παίζει όλα τόσο θορυβώδη είναι ? Κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι και ακούω σασμάν πιάνεται η καρδιά μου ( της σχολής το cb δεν έκανε τέτοιο θόρυβο :sick:

everydayslavext
13/09/2016, 11:17
Αρκει να μην εχει φαει στουκα. Μοτερικα μπορεις να το δεις αν παρεις συμπιεση. Τουλαχιστον ετσι ελεγχουν μοτερικα τα αυτοκινητα και νομιζω ισχυει για πασης φυσεως μοτερ. Αν ειναι οκ η συμπιεση ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα. Και φυσικα μην ακουγεται κανας υποπτος θορυβος.

Οσο γιαυτο που λες να το μαζεψεις σιγα σιγα ελπιζω να μην εννοεις κατι που να εξαρταται η ασφαλεια σου απο αυτο. Ακομα και μηχανικα να εννοεις.

:beer:

Εντάξει δεν είπαμε να πάρω και τρακαρισμένο :P
Αλλά πχ Αν βρω απο κανένα γνωστό κάποιο απο ακινησία και θελει ένα γενικό σέρβις λάστιχα και μπαταρία και μ το δώσει 500-600 θα το πάρω και θα το φτιάξω μόνος μ και θα έχω και την ευχαρίστηση :cool:

Acacius
13/09/2016, 12:29
Για τα yamaha, τουλάχιστον παλιότερα, λέγαν ότι τα κιβώτιά τους δεν είχαν και τους λεπτότερους τρόπους. Και στο freewind μου πάντως πρώτη/δευτέρα μπαίνουν με τρόπο που αν δεν ξέρεις ανησυχείς μην πάρεις τίποτα στο χέρι.

Σχετικά με αγορά μοτό από ακινησία: αν δεν ήταν σε χώρο προστατευμένο από καιρικά φαινόμενα, καλύτερα όχι. Και να ήταν πάλι μπορεί να σου βγάλει προβλήματα, ειδικά σε ελαστικά εξαρτήματα όπως τσιμούχες, φούσκες καρμπυρατέρ κλπ.

everydayslavext
13/09/2016, 12:50
Για τα yamaha, τουλάχιστον παλιότερα, λέγαν ότι τα κιβώτιά τους δεν είχαν και τους λεπτότερους τρόπους. Και στο freewind μου πάντως πρώτη/δευτέρα μπαίνουν με τρόπο που αν δεν ξέρεις ανησυχείς μην πάρεις τίποτα στο χέρι.

Σχετικά με αγορά μοτό από ακινησία: αν δεν ήταν σε χώρο προστατευμένο από καιρικά φαινόμενα, καλύτερα όχι. Και να ήταν πάλι μπορεί να σου βγάλει προβλήματα, ειδικά σε ελαστικά εξαρτήματα όπως τσιμούχες, φούσκες καρμπυρατέρ κλπ.

Εντάξει εγώ το είπα απο την άποψη ότι θα κάτσει ευκαιρία στην ακινησία και εννοείτε σε γκαράζ από γνωστό τεσπα επειδή είμαι απο κρήτη έριξα μια ματιά στις παρακάτω αγγελίες πως σας φαίνονται
http://stavroulakis-cars.car.gr/bikes/view/3548486/
http://stavroulakis-cars.car.gr/bikes/view/5487940/

Μια ματιά ρίχνω απλά η αγορά θα γίνει λογικά μετά τον Nοέμβριο

BLiTzER
13/09/2016, 12:53
Δεν το λες ακριβώς "εργοστασιακό" το πρώτο. :lol:

Το άλλο είναι έτοιμο για motard. ^^

everydayslavext
13/09/2016, 12:57
Αξίζει γενικά το motard ? Δεν έχω σκοπό να μπω χώμα ποτέ και σκεφτόμουν στο μέλλον να το κάνω έτσι εκτός και αν το βρω έτοιμο σε καλή τιμή :smokin: