PDA

View Full Version : Μπότες - γνώμες και προτάσεις (ενα ακομα thread)



ngv
13/09/2016, 11:39
Καλησπέρα συντροχοι κ απο μένα, σας διαβάζω συχνά δεν είχε τύχει να γράψω κάτι όμως.
Ανοίγω καινούριο thread γιατί όσα βρήκα ήταν αρκετά παλιά (εκτός αν υπάρχουν φρεσκα και δε τα ειδα συγχωρεστε με).
Ήρθε η ώρα να πάρω μπότες (και πολύ κακώς τόσο καιρό δεν είχα, κ ας οδηγούσα και παπί) Απο μπουφαν γαντια κρανος ειμαι κομπλε. Μπότες δεν έχω εμπειρία οπότε λίγη βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.

Καβαλάω καθημερινά στη δουλειά τουλάχιστον 50χλμ τη μέρα πηγαινε-ελα (το μεγαλύτερο μέρος εθνική) αλλά πολλές φορές τριγυρνάω και στο κέντρο για δουλειές.
Αυτοκίνητο ΔΕΝ ΕΧΩ και ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ. Μηχανή η τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι λιασει - βρεξει - χιονισει χρησιμοποιώ μόνο μηχανή. Εκτος απο ασφάλεια θέλω και αδιάβροχα.
Το επόμενο και σοβαρότερο θέμα είναι το μπατζετ. Θα έλεγα 150ευρα οτι διαθέτω με τα χιλια ζόρια.

Γενικά κάτι σε sport-touring θέλω, ψηλό σίγουρα, αδιάβροχο, και με μια βασική προστασία. Ξέρω ζητάω πολλά...
Είχα καταλήξει σε αυτές εδώ (falco kodo 2):
http://www.motoraid.eu/boots/gianni-falco-kodo-d3o
έχω ακούσει όχι και τόσο άσχημα λόγια για την εταιρία και για το d3o έχω διαβάσει καλές κριτικές. Το high-tex με φοβίζει λίγο μήπως παραείναι ζεστό για ελλάδα.(?)

μετά βρήκα απο ένα γνωστό που τις πήρε τις φόρεσε ελάχιστα αλλα δε του έκανε το νούμερο, αυτές (TCX X-five Plus) τις πουλάει 150ε:
http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/72875
οι οποίες μου φαίνονται καλύτερες (gore-tex σιγουρα καλύτερο απο high-tex ειδικά λόγω αναπνοής) αλλά επειδή είναι ψιλοπαλιό μοντέλο δε ξέρω τι παίζει όσον αφορά προστασία.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιες απο αυτές να πει καμιά γνώμη; Η αν έχει να προτείνει κάτι αντίστοιχο σε αυτές τις τιμες και στυλ ακόμα καλύτερα.

paramedic
13/09/2016, 11:53
Οι TCX από άποψης εταιρίας αλλά και μεμβράνης για τις συγκεκριμένες είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω απο τις Falco. Αν είναι σε καλή κατάσταση μην το σκέφτεσαι καν. Το ποδι σου θα σε ευγνωμονει καθώς και οι γύρω σου ο θα βγάζεις την μπότα μετά απο ώρες χρήσης μιας και θα είναι πιο ξεκούραστο και δεν θα μυρίζει!

pipe_smoker
13/09/2016, 11:56
Έχω βαρεθεί να το γράφω, αλλά κι από δική μου εμπειρία, κι από όσους την έχουν επιλέξει σαν μπότα, δε θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ το παραμικρό κακό.

Dainese Fulcrum

Η τιμή νομίζω πρέπει να είναι κοντά στα 200 ευρώ οπότε ξεφεύγει από το 150άρι που ανέφερες (αλλά και οι δεύτερες που έβαλες είναι 189 λίρες δηλαδή κάπου 230 ευρώ γι'αυτό και πήρα το θάρρος....)

Gore-tex, νερό δεν έχουν μπάσει ποτέ, το δέρμα είναι μαλακό και σπάει εύκολα με τη χρήση οπότε δεν υποφέρουν τα πόδια σου όταν θα χρειαστεί να ανεβείς δυο σκάλες ή να περπατήσεις 200 μέτρα.
Προστασίες ικανοποιητικές.
Υπάρχουν και πιο "βαριές" μπότες με περισσότερες προστασίες κλπ, απλά εκεί θυσιάζεις μεγάλο μέρος της άνεσης.
Κι όταν το να καβαλάς είναι και μέρος της δουλειάς σου και τρως αρκετές ώρες πάνω στη σέλα, δε νομίζω να σε βολέψουν οι πιο αγωνιστικές με σκληρές προστασίες κλπ.

Ακόμα κι αν δε σου γουστάρουν οι Fulcrum πάντως, συμβουλή μου είναι να πας σε κάτι που να είναι γνωστό, δοκιμασμένο, να έχει φάει κάποια χρόνια στην αγορά και να υπάρχουν αρκετά reviews.
Είτε Dainese, είτε Alpine, είτε Sidi, και πάει λέγοντας.

ngv
13/09/2016, 12:21
Να στε καλά κ οι 2.

@pipe_smoker τις έχω δει τις fulcrum μ αρέσουν ακόμα καλύτερα αλλα λίγο ακριβούτσικα για τη τσέπη μου δυστυχώς..

Αν κάποιος έχει φορέσει τις TCX και έλεγε μια γνώμη θα το εκτιμούσα thanks!

spyrakos35
13/09/2016, 12:41
ΤCX goretex απο μενα.

Εστω και πιο παλιο μοντελο

sugariasgeorge
13/09/2016, 20:33
[

μετά βρήκα απο ένα γνωστό που τις πήρε τις φόρεσε ελάχιστα αλλα δε του έκανε το νούμερο, αυτές (TCX X-five Plus) τις πουλάει 150ε:
http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/72875
.

παρτες....και μια χαρα λεφτα ειναι!!!;)

akis_trevor
13/10/2016, 21:34
Μην ανοίγω νέο θέμα.....
Ψαχνομαι για μπότες.οικονομικες,τουριστικες.
Κάπου πετυχα σε πολύ καλή τιμή τις richa imola.εχει κάνεις άποψη;
Στην πατρα δεν έχουμε να δοκιμασουμε και πολλές επιλογές οπότε ρίχνω ματιές και σε αθηναϊκά μαγαζιά.γενικα ψαχνω κάτι οικονομικό,θα ήθελα πέριξ του 100αρικου αλλά και λίγο παραπάνω μπορώ να ανεβω..

Stefanos73
13/10/2016, 21:50
Εγώ έχω τις Falco Yucon. Ζεστές και άνετες. Φανταστείτε ότι πέρυσι που πήγα Θεσσαλονίκη, για εκδρομή, τις φορούσα μια βδομάδα, περπάταγα πολύ κάθε μέρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

akis_trevor
13/10/2016, 21:54
Εγώ έχω τις Falco Yucon. Ζεστές και άνετες. Φανταστείτε ότι πέρυσι που πήγα Θεσσαλονίκη, για εκδρομή, τις φορούσα μια βδομάδα, περπάταγα πολύ κάθε μέρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς το στυλ αυτό δεν μαρεσει.
Θενξ πάντως....

lleonidas
13/10/2016, 22:16
Falco Mito (http://www.motoraid.eu/boots/falco-mito-2?mfp=price%5B10%2C125%5D) και Forma Nero (https://www.motorparts.com.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6200&virtuemart_category_id=10) ;

sugariasgeorge
14/10/2016, 00:00
Forma Nero

taisteal
14/10/2016, 00:07
Forma Nero

+1

Τις έχω,άνετες με πολλές χιλιάδες χλμ,και είναι ακόμη αδιάβροχες.

Vfm

George_Sp
14/10/2016, 00:15
Forma Nero και από εμένα με απόλυτη επιτυχία από πέρυσι το χειμώνα. πλήρως αδιάβροχες σε συνθήκες κατακλυσμού, αρκετά ζεστές, και δεν έχουν ίχνος φθοράς.

sugariasgeorge
14/10/2016, 00:26
+1

Τις έχω,άνετες με πολλές χιλιάδες χλμ,και είναι ακόμη αδιάβροχες.

Vfm
και οι FORMA POKER το ιδιο καλες γιωργη....
ευχαριστημενος και απο τις δυο...
αδιαβροχες και ζεστες μετα απο πολλη χρηση....

anavatis19
14/10/2016, 00:46
https://www.skroutz.gr/s/8232800/Forma-Boots-Poker.html

https://www.skroutz.gr/s/8232088/Forma-Boots-Nero.html

https://www.skroutz.gr/s/8236315/Dainese-Long-bow-D-WP.html

akis_trevor
14/10/2016, 07:54
Τις έχω δει τις nero και είναι πολύ δελεαστική πρόταση.καπου διάβασα πως δεν είναι τόσο άνετες βέβαια.
Από νούμερα είναι οκ ή φορμά τους,μηπως είναι στενή;

DAYMAN
14/10/2016, 09:57
Forma παιδια value of money.

taisteal
14/10/2016, 13:36
Τις έχω δει τις nero και είναι πολύ δελεαστική πρόταση.καπου διάβασα πως δεν είναι τόσο άνετες βέβαια.
Από νούμερα είναι οκ ή φορμά τους,μηπως είναι στενή;

Οχι δεν είναι στενή.

yes-u
14/10/2016, 18:51
Τις έχω δει τις nero και είναι πολύ δελεαστική πρόταση.καπου διάβασα πως δεν είναι τόσο άνετες βέβαια.
Από νούμερα είναι οκ ή φορμά τους,μηπως είναι στενή;

Η συγκεκριμένη είναι εξ' ολοκλήρου πλαστική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το πόδι..

amyroukai
14/10/2016, 18:58
+1

Τις έχω,άνετες με πολλές χιλιάδες χλμ,και είναι ακόμη αδιάβροχες.

Vfm

Εσύ πολλές χιλιάδες κάνεις κάθε χρόνο.

Πόσα χρόνια πες... Δεν κάνω πλάκα.

akis_trevor
14/10/2016, 19:09
Η συγκεκριμένη είναι εξ' ολοκλήρου πλαστική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το πόδι..

Στα χαρακτηριστικά της αν θυμάμαι καλά γράφει συνθετικό δέρμα και κορντουρα...

George_Sp
14/10/2016, 19:25
Η συγκεκριμένη είναι εξ' ολοκλήρου πλαστική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το πόδι..

Συνθετικό δέρμα είναι και cordura σε ορισμένα σημεία.Σε καμία περίπτωση πλαστική.

Leon67
14/10/2016, 19:31
Αν ποτέ σε βγάλει το budget ή περιμένεις τίποτα προσφορές τα Χριστούγεννα τότε οι καλύτερες μπότες είναι οι Frey DAYTONA. Kάποιο μοντέλο σπορτ-τουρινγκ με Goretex είναι ότι καλύτερο και με αληθινό δέρμα. Τα περισότερα μοντέλα στο FC-Moto ή κοίτα και το site Frey Daytona για να δεις τα μοντέλα και την αναλυτική περιγραφή τους. Το πρώτο ζευγάρι το κράτησα πάνω από 12 χρόνια με σχεδόν καθημερινή χρήση και στην 8κταετία πήγαν και ανοιξιάτικο ταξίδι στην Ευρώπη με πολλές βροχές. Μετά έβγαλλαν χωρίς να μπάσουν νερό και 2 εξάμηνα στην βόρεια Αγγλία. Στην 6ετία με επόμενο ζευγάρι αλλά δεν οδηγώ καθημερινά τα τελευταία 5-6 χρόνια.

amyroukai
14/10/2016, 19:40
Αυτές εννοείς; http://www.daytona.de/index.php?page=756

Leon67
14/10/2016, 19:52
Αυτές εννοείς; http://www.daytona.de/index.php?page=756

Ναι, δες τι γράφει κάτω αριστερά στο site. made in Germany, by hand!!!

amyroukai
14/10/2016, 19:58
Ναι, όλα οκ, απλά στα 202 είναι η εξαιρετική dainese fulcrum c2 και δεν έχει αντίπαλο.

Μία καλής ποιότητας μπότα που να φοριέται κάθε μέρα στα μισά λεφτά είναι για να την συζητάμε.

Leon67
14/10/2016, 20:06
Έγραψα "εάν ποτε ....." δεν του είπα να τοις πάρει. Πάντως οι Dainese για μπότες δεν είναι top. Εταιρίες που βγάζουν μόνο μοτο-παπούτσια έχουν καλύτερα προιόντα για κάθε χρήση εκτός -ίσως- αγωνιστικής-πίστας. Gaerne, Styl-Martin και Sidi (ίσως παλαιότερα) - είναι κορυφαίες και οι δυό πρώτες έχουν ακόμα αρκετές real δερμάτινες Goretex. Η TCX είναι πρόσφατη σχετικά και οι Falco ήταν πάντα low budget επιλογή και απλά ΟΚ.

xristos9611
14/10/2016, 20:39
Η συμβουλη που μπορω να σου δωσω είναι από μποτες που εχω δοκιμασει και μονο.Λοιπον για μενα κορυφη στις μποτες είναι οι ALPINE STARS.Τωρα αν θες κατι πιο οικονομικο πηγαινε σε RICHA

amyroukai
14/10/2016, 20:42
Δεν το λέω τυχαία. Οι fulcrum με εξυπηρετησαν ως καθημερινό υπόδημα πέντε χειμώνες *αν θυμάμαι σωστά, πρέπει να δω το κουτί* πριν αρχίσουν να βάζουν νερά. Δεν ξέρω αν άλλα μοντέλα της εταιρείας είναι καλά ή όχι, για ένα συγκεκριμένο και δοκιμασμένο είπα.

Το γεγονός ότι μπορεί κανείς να τις δοκιμάσει μεγάλο "συν" κατά την γνώμη μου.

taisteal
14/10/2016, 21:08
Εσύ πολλές χιλιάδες κάνεις κάθε χρόνο.

Πόσα χρόνια πες... Δεν κάνω πλάκα.

Ρωτάς πόσα χρόνια έχω τις μπότες κ πόσα χλμ έχω κάνει με δαύτες;

sugariasgeorge
14/10/2016, 21:39
Ρωτάς πόσα χρόνια έχω τις μπότες κ πόσα χλμ έχω κάνει με δαύτες;

τα χρονια πες τα μια και εξω γιωργη...
τα χλμ , σπαστα σε τευχη ....
δεν θα σε προλαβαινουμε ....
:beer:

amyroukai
14/10/2016, 22:03
Ρωτάς πόσα χρόνια έχω τις μπότες κ πόσα χλμ έχω κάνει με δαύτες;

Αν τα έχεις κάνει βαδίζοντας ή πληροφορία έχει αξία. Αν όχι τα χιλιόμετρα δεν μας (με) αφορούν. Το "τις έχω Χ χρόνια και είναι καθημερινές/μόνο στους βόλτες" είναι ή πληροφορία που ψάχνω για να κρίνω αντοχή.

taisteal
14/10/2016, 22:07
Αν τα έχεις κάνει βαδίζοντας ή πληροφορία έχει αξία. Αν όχι τα χιλιόμετρα δεν μας (με) αφορούν. Το "τις έχω Χ χρόνια και είναι καθημερινές/μόνο στους βόλτες" είναι ή πληροφορία που ψάχνω για να κρίνω αντοχή.

Τις έχω 2 χρόνια,και ταξίδι και καθημερινές όποτε έχω τη μηχανή και πάρα μα πάρα πολύ περπάτημα.
Ακόμη κρατάνε χωρίς φθορά,και κουβαλάνε και 110 κιλά με ότι αυτό συνεπάγεται για ένα παπούτσι.

amyroukai
14/10/2016, 22:30
Τις έχω 2 χρόνια,και ταξίδι και καθημερινές όποτε έχω τη μηχανή και πάρα μα πάρα πολύ περπάτημα.
Ακόμη κρατάνε χωρίς φθορά,και κουβαλάνε και 110 κιλά με ότι αυτό συνεπάγεται για ένα παπούτσι.

Θενκγιου :)

Nik0s_Dk
16/10/2016, 19:10
Λόγω δουλειάς ψάχνω ένα μποτάκι πιο καθημερινό και δε ξέρω αν ο τύπος της συγκεκριμένης μπότας (FORMA NERO) είναι βολικός. πήρα πέρσι της DAINESE ta Street Rocker D-WP και τα Motorshoe D-WP και τα δεύτερα φέτος με το νερό που έριξε προχτές μπάσανε νερά ιδιαίτερα το αριστερό παπούτσι. το πρώτο πέρσι οσο το φόραγα δεν έμπασε αλλά θέλω ένα για σιγουριά και να κρατησω για δευτερα τα Rocker. Τα Motorshoe θα κάνω μια αποπειρα να πάρω ένα σπρέυ αδιαβροχοποίησης μήπως σώσει τπτ και βλέπουμε.
Νταξ δεν ειναι και το πιο κάζουαλ γουέαρ οι Forma Nero αλλά αν είναι και άνετες σε συνθήκες καθημερινής χρήσης και όσο αδιάβροχες περιγράφετε τότε αξίζει γιατί δεν είναι πολύ ακριβές.
ερώτηση : Ετσι φλατ που είναι απο κάτω δεν γλιστράνε στο περπάτημα σε νερά κλπ?
ερώτηση 2: Αυτές λένε τπτ? εχετε άποψη κανείς? TCX X-Cube (αν και δεν τις βρίσκω ελλάδα τουλάχιστον για δοκιμη νούμερο κλπ)

lleonidas
16/10/2016, 19:55
Καλά,χρυσά και άνετα τα street rocker αλλά από προστασία,μηδαμινή.Λίγο καλύτερα τα motorshoe.Αν θέλεις καλύτερη προστατευμένο το πόδι σου+ αδιαβροχοποίηση, ίσως να χρειαστεί να κινηθείς σε κάτι πιο στιβαρό και χοντροκομμένο.Υπάρχουν και οι γκέτες ως μία λύση.
Τα tcx x-cube τα οποία πούλησαν αρκετά στη Ελλάδα είναι αυτά (http://www.ebay.com/itm/TCX-X-CUBE-WATERPROOF-BLACK-URBAN-ANKLE-SHORT-CE-APPROVED-MOTORCYCLE-BIKE-BOOTS-/222040354997?var=&hash=item33b2a2f0b5:m:m8H0sGDFUiA0iaWCX4B0OpA&vxp=mtr) ...τώρα έχουν αντικατασταθεί από αυτά (http://www.revzilla.com/motorcycle/tcx-x-cube-evo-wp-boots) τα οποία προσωπικά δε μου αρέσουν,τα προηγούμενα ήταν πιο γουστόζικα.Δεν ξέρω αν θα βρεις κάποιο από τα δύο σε ελληνικό μαγαζί.

rockobok
16/10/2016, 19:59
Δεν ξερω αν ισχύει και για τα αλλά μοντέλα της TCX , έχω τις infinity από το 2008 με καθημερινή χρήση τα πρώτα 5 χρόνια και βάλανε νερό το 14. Ακόμα τις ίδιες έχω βάζουν νερό αλλά δε γίνονται μπανιέρα. Οι επόμενες σίγουρα TCX θα είναι. Forma έχει η γυναίκα μου τις πήραμε προσφορά από το Μότο μάρκετ αλλά δε θυμάμαι μοντέλο. Καλές φαίνονται σαν κατασκευή αλλά είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένες. Πάντως σε αυτά τα λεφτά συγκριτικά με τις υπόλοιπες είναι ένα σκαλί πανω

akis_trevor
16/10/2016, 20:13
Παίζουν κι αυτές οι πόλο: http://www.motoraid.eu/boots/turism-boots/polo-road-traveller-wp
Γενικά διαβασα καλές κριτικές στο νετ.δοκιμασα το 45 που είναι το νούμερο μου και ήταν λίγο σφιχτές.περιμενω να έρθει το 46 να το δοκιμασω γιατί λένε πως έχουν λίγο μικρή φορμα.
Είναι ψηλές μπότες,με προστασίες και σε καλάμι πέρα από αστράγαλο δάχτυλα και φτέρνα,και δείχνουν πιο "στιβαρές" από αντίστοιχες των 120-130€

sugariasgeorge
16/10/2016, 20:15
Λόγω δουλειάς ψάχνω ένα μποτάκι πιο καθημερινό και δε ξέρω αν ο τύπος της συγκεκριμένης μπότας (FORMA NERO) είναι βολικός. πήρα πέρσι της DAINESE ta Street Rocker D-WP και τα Motorshoe D-WP και τα δεύτερα φέτος με το νερό που έριξε προχτές μπάσανε νερά ιδιαίτερα το αριστερό παπούτσι. το πρώτο πέρσι οσο το φόραγα δεν έμπασε αλλά θέλω ένα για σιγουριά και να κρατησω για δευτερα τα Rocker. Τα Motorshoe θα κάνω μια αποπειρα να πάρω ένα σπρέυ αδιαβροχοποίησης μήπως σώσει τπτ και βλέπουμε.
Νταξ δεν ειναι και το πιο κάζουαλ γουέαρ οι Forma Nero αλλά αν είναι και άνετες σε συνθήκες καθημερινής χρήσης και όσο αδιάβροχες περιγράφετε τότε αξίζει γιατί δεν είναι πολύ ακριβές.
ερώτηση : Ετσι φλατ που είναι απο κάτω δεν γλιστράνε στο περπάτημα σε νερά κλπ?
ερώτηση 2: Αυτές λένε τπτ? εχετε άποψη κανείς? TCX X-Cube (αν και δεν τις βρίσκω ελλάδα τουλάχιστον για δοκιμη νούμερο κλπ)

για κανα 8-9 ωρες την ημερα τις αντεχω...

George_Sp
16/10/2016, 20:27
Τις Forma της φοράω καθημερινά με πολλά δρομολόγια Αθήνα και υπάρχουν πολλές ημέρες που βγαίνουν μετά από 8-9ώρες. Πολύ άνετες και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.

Nik0s_Dk
16/10/2016, 21:11
Θενκς Ολους για τις απαντήσεις. :beer: :beer: Θα δοκιμασω για αρχή τις Forma και βλέπουμε.. Μέχρι να πιάσει να ρίχνει και φέτο τη παλεύουμε! :smokin:

gory
05/11/2016, 23:47
Να εκμεταλλευτώ κι εγώ το θέμα να ρωτήσω.
Έχω τις Forma Poker. Τις έχω ένα οκτάμηνο κι έκανα δύο ταξιδάκια μαζί τους. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένοΣε μαζί τους και από αποχή αδιαβροχοποίησης. Είναι όμως κάπως χοντρό κομμένες για καθημερινή χρήση και ζέστες μιας και η δουλειά μου με πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι.
Ψάχνω για ένα ημι -μποτάκι 100% αδιάβροχο, άνετο και πιο casual σε εμφάνιση. Τι μπορείτε να μου προτείνετε;

Leon67
06/11/2016, 06:02
Να εκμεταλλευτώ κι εγώ το θέμα να ρωτήσω.
Έχω τις Forma Poker. Τις έχω ένα οκτάμηνο κι έκανα δύο ταξιδάκια μαζί τους. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένοΣε μαζί τους και από αποχή αδιαβροχοποίησης. Είναι όμως κάπως χοντρό κομμένες για καθημερινή χρήση και ζέστες μιας και η δουλειά μου με πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι.
Ψάχνω για ένα ημι -μποτάκι 100% αδιάβροχο, άνετο και πιο casual σε εμφάνιση. Τι μπορείτε να μου προτείνετε;

Έχω αυτά πάνω από 8-9 χρόνια με χρήση μες την Αθήνα και όχι καθημερινή (έχω και άλλα δύο ζευγάρια μπότες ένα race Sidi και ένα touring Frey-Daytona). Στο θέμα του casual look νομίζω θα σε καλύψουν και από προστασία είναι ΟΚ. Φοριόνται και σε ταξιδάκι και είναι και άνετες στο περπάτhμα: http://www.stylmartin.it/en/boots-touring/motorcycle-shoes-stone-laces/