PDA

View Full Version : Προσοχή σε τηλεφωνική απάτη!!!!!



teogtp
13/09/2016, 17:22
Μόλις πριν λίγα λεπτά,κάποιοι επιτηδιοι επικοινωνησαν με άτομα από το οικογενειακο μου περιβάλλον και τους ανακοίνωσαν ότι εχω χτυπήσει άσχημα με το μηχανακι.
Αυτό φυσικά δεν είναι αληθές γιατί αυτή την στιγμή δεν θα έγραφα αυτές τις γραμμές.
Όπως είναι φυσικό οι άνθρωποι έχουν υποστεί μεγάλο σοκ.
Πρόκειται για σπείρα απατεώνων που με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να αποσπάσουν χρήματα από τα θύματα τους λέγοντας τους σε επόμενη κλήση, ότι θα χρειαστεί το "θυμα" άμεσα παροχή ιατρικης βοήθειας ή και νομικης και φυσικά αυτό θα κοστίσει......
Το αξιοπερίεργο είναι πως γνωρίζουν ονόματα και λεπτομέρειες.
Καλό θα είναι να ενημερώσετε τους οικείους σας για αυτό το συμβάν και να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοι.

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 17:41
Πριν 2-3 εβδομάδες επικοινώνησαν μπροστά μου σε συνάδελφο στη δουλειά ότι συγγενικό της πρόσωπο είχε χτυπήσει με το αμάξι ένα προσφυγόπουλο από την Συρία 13 χρονών και έπρεπε άμεσα να δώσει λεφτά για να μην κινήσουν διαδικασίες αυτοφώρου και φυλακή. Γυρνώντας σπίτι, μαθαίνω ότι σε γειτονικό σπίτι επικοινώνησαν με την μητέρα μιας κοπέλας και της είπαν ακριβώς το ίδιο παραμύθι, μόνο που η γυναίκα στο άκουσμα της "είδησης" έπαθε σοβαρό εγκεφαλικό. Οι οικείοι της προσέφυγαν άμεσα στον εισαγγελέα και στην αστυνομία, ζήτησαν άρση τηλεφωνικού απορρήτου και τσάκωσαν έναν Βούλγαρο. Μικρή λεπτομέρεια: στην πρώτη περίπτωση, το κινητό ήταν καρτοκινητό γνωστό μόνο στον στενό οικογενειακό κύκλο της κοπέλας... προσωπικά δεδομένα, το μεγαλύτερο αλισβερίσι!!!

http://korinthostv.gr/astinomika/item/9395-2016-09-02-12-21-09

BLiTzER
13/09/2016, 17:44
Να ανοίξουμε ένα γενικότερο θέμα "Προσοχή! Μην είστε ηλίθιοι!", το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις κατά καιρούς κομπίνες.

Hayate
13/09/2016, 17:45
Την προηγούμενη βδομάδα στις 4:00 τα χαράματα πήγαν να την κάνουν στην μάνα....Ευτυχώς για μένα επειδή ήμουν στο δίπλα δωμάτιο...Θοδωρή καταγγελία καρφωτά στην αστυνομία μήπως και βγάλουν άκρη,πριν κανα 20ημερο το έκαναν σε φίλο ο οποίος το σήκωσε και του λέγανε μπαμπα με κλαμμένη φωνή κτλπ κτλπ και εννοείται οτι τους απάντησε όπως έπρεπε.Γενικά έχει αρχίσει ένα μοτίβο απατεωνιάς πάλι...γινότανε και πιο παλιά τώρα πήραν φόρα ξανά

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 17:48
Να ανοίξουμε ένα γενικότερο θέμα "Προσοχή! Μην είστε ηλίθιοι!", το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις κατά καιρούς κομπίνες.


Όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει... Φιλικότατα.

Pan (dvs)
13/09/2016, 17:49
Να ανοίξουμε ένα γενικότερο θέμα "Προσοχή! Μην είστε ηλίθιοι!", το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις κατά καιρούς κομπίνες.

Εμεις μπορει να μην ειμαστε,αλλα μια μανα 60-70 χρονων?

amyroukai
13/09/2016, 17:51
Εμεις μπορει να μην ειμαστε,αλλα μια μανα 60-70 χρονων?

αν μιλάς για την δική μου πχ, είναι πεθαμένη. αν την βρουν στο τηλέφωνο θέλω να της μιλήσω και εγώ.

BLiTzER
13/09/2016, 17:52
Εννοώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να βγαίνουν παρόμοιες προειδοποιήσεις κάθε τόσο. "Προσοχή, μη σας πείθουν τέτοια τηλεφωνήματα", "προσοχή, μην ανοίγετε την πόρτα σε κούριερ", "προσοχή, μη βάζετε στο αμάξι σας το γλυκό γκομενάκι, που σας έκανε νόημα στον δρόμο". Ε δε μπορείς να προειδοποιήσεις τον κόσμο για τα πάντα, κάτι θα ξεφύγει. Είτε πονηρεύεσαι, είτε την πατάς, αργά ή γρήγορα.

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 17:53
αν μιλάς για την δική μου πχ, είναι πεθαμένη. αν την βρουν στο τηλέφωνο θέλω να της μιλήσω και εγώ.

Άστοχη ατάκα αν μου επιτρέπεις...

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 17:54
Εννοώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να βγαίνουν παρόμοιες προειδοποιήσεις κάθε τόσο. "Προσοχή, μη σας πείθουν τέτοια τηλεφωνήματα", "προσοχή μην ανοίγετε την πόρτα σε κούριερ", "προσοχή μη βάζετε στο αμάξι σας το γλυκό γκομενάκι, που σας έκανε νόημα στον δρόμο". Ε δε μπορείς να προειδοποιήσεις τον κόσμο για τα πάντα, κάτι θα ξεφύγει. Είτε πονηρεύεσαι, είτε την πατάς, αργά ή γρήγορα.

Εκλιπαρώ την συγγνώμη σου αλλά κι έτσι να είναι, το λες με εντελώς λάθος κι άκομψο τρόπο...

BLiTzER
13/09/2016, 17:56
O τρόπος μου αυτός είναι και το ξέρετε. Όποιος θέλει, με "πιάνει". Όποιος δε θέλει, δεν. Τέλος πάντων, δεν είμαι εγώ το θέμα.

amyroukai
13/09/2016, 17:58
Άστοχη ατάκα αν μου επιτρέπεις...

όπως και το ότι μιά μάνα 60-70 χρονών είναι ηλίθια, όπως ξεκάθαρα απάντησε ο Παναγιώτης λίγο πιο πάνω.

η δική μου μέχρι που έφυγε, στην δεκαετία που αναφέρεται, δεν τα είχε χαμένα. ούτε ο πατέρας μου εδώ που τα λέμε, που έχει περάσει την αναφερόμενη δεκαετία.

*και για να είμαστε και ακριβόλογοι, το ηλίθιος είναι ανεξάρτητο ηλικίας και προφανώς δεν αναφέρεται σε ανθρώπους με παθολογικά προβλήματα που έχουν αρχίσει και "φυραίνουν". Αν κάποιου οι γονείς έχουν τέτοια σημάδια, καλό θα ήταν να μην έχουν λεφτά στο σπίτι από πολλές απόψεις και αυτό είναι ευθύνη των παιδιών τους.

hidefnick
13/09/2016, 18:00
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9876&Itemid=619&lang

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 18:02
O τρόπος μου αυτός είναι και το ξέρετε. Όποιος θέλει, με "πιάνει". Όποιος δε θέλει, δεν. Τέλος πάντων, δεν είμαι εγώ το θέμα.

Καλά, αυτό είναι πασιφανές. Απλά αν θες, κάνε ένα πείραμα: Βάλε σε άσχετη φάση κάποιον φίλο σου να πάρει τη μάνα σου τηλέφωνο στο κινητό της και να της πει "ο γιος σου που καβαλά ένα μηχανάκι μάρκας τάδε και τάδε χρώμα πήρε σβάρνα ένα πιτσιρικά, κάτσε να σου τον δώσω να μιλήσεις" ... Ο υποτιθέμενος Blitzer μιμείται πολύ καλά τη φωνή σου να ξέρεις και ξέρει και πολλές λεπτομέρειες. Θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα...

BLiTzER
13/09/2016, 18:04
Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιος μπορεί να πιάσει "ηλίθιους" τους γονείς μου. Ή τον οποιονδήποτε. Η συμβουλή μου, από το πρώτο ποστ, ήταν απλή: μην είστε αφελείς. Ο τρόπος μου είναι πάντα καυστικός, αλλά αν δεις πίσω από τις λέξεις...

amyroukai
13/09/2016, 18:07
αλλά αν δεις πίσω από τις λέξεις...

όχι ρε μπλιτζ, αν κρύβεται ο Αλέξης (https://www.youtube.com/watch?v=YewYya6TzQM)δεν θέλω να δω...

SONone
13/09/2016, 18:42
κλασικο... και δεν ειναι δυσκολο να μαθει κανεις προσωπικά στοιχεια. μια ερωτηση στην γειτονιά και τσουπ.. (πχ εγω ξερω το τηλ του Στελιος-τερι και οχι μονο) αφου παμε και τα ανεβάζουμε μονοι μας στο ιντερνετ. σιγα το δύσκολο και τα προσωπικα δεδομενα.

οσο για τα διαφορα περιστατικά ε ας μην ειμαστε τοσο ευκολόπιστοι. και ποσο μαλλον να θυμίσουμε στους γονεις μας οτι αυτοι πρωτοι μας ελεγαν και μας έπρηζαν . "προσοχη μην μιλας σε αγνώστους" "μην περνεις καραμελιτσες" "μην αφήνεις το ποτο σου θα σου ριξουν τιπτ μεσα"(αν και αυτο ειναι μουφα. χρονια το άφηνα για καμια φιξια και τπτ :D )

και εχει συμβει παρομοιο στην γιαγια μου και καλα να παθει.. παω και της ζηταω δανεικα 50€ και δεν μου τα δινει.. και 3 μερες μετα την πλησιαζει μιακοπελα με εναν τυπο ταχα φιλοι μου και τους ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΓΩ και ειμαι δεμενος λεει γιατι έδειρα εναν και τα χρειαζομαι για το δικαστήριο και τους εδωσε 500€ που ειχε.. μετα με περνει τηλ να με ρωτήσει αν με άφησαν.. καλα να παθει αφου μπορούσε πρωτα να με ρωτήσει.

η αντίδραση σε κατι τέτοιο ειναι πρωτα απο ολλα "οκ, κατσε να το παρω εγω ενα τηλ να μου πει" 99,999% οι τυποι θα το βάλουν στα πόδια. ε τωρα αμα ειναι τοσο θρασύς και μεινει και εγω τύχει να μην σηκώνω το τηλ μου οκ καλα εκανε ο μαγκας και τα πηρε τα λεφτα θα τον παραδεχτώ.

THEOD
13/09/2016, 19:02
Προσπάθησαν να το κάνουν και σε γονείς φίλου πριν λίγες ημέρες... Είναι της μόδας τώρα τελευταία απ' ότι ακούω...
Τέσπα... Στην λίστα μαζί με την κληρονομιά από την Νιγηρία, τα "μέιλ" των τραπεζών, την γκόμενα που με είδε στην καφετέρια και με ερωτεύτηκε κοκ...
Αστείρευτη η ανθρώπινη εφευρετικότητα πάντως... :rolleyes:

AUFGEBRACHT
13/09/2016, 19:05
Αστείρευτη η ανθρώπινη εφευρετικότητα πάντως... :rolleyes:

Κάτσε να δεις σε λίγο καιρό θα σκάνε στο moto.gr πμ στα μέλη του φόρουμ από τον Terens -και καλά- που θα λένε ότι καβάλησε το Adventure της BMW και συνιστά την αγορά του...

Pan (dvs)
13/09/2016, 20:01
όπως και το ότι μιά μάνα 60-70 χρονών είναι ηλίθια, όπως ξεκάθαρα απάντησε ο Παναγιώτης λίγο πιο πάνω.
........



Θα μου επιτρεψεις αλλα βαζεις λογια στο στομα μου και δεν ειναι σωστο.Το ερωτηματικο στο τελος το βαζω για το πως θα αντιδρασει και οχι για τον αν ειναι ηλιθια.

Η δικη σου μπορει να τα ειχε 400,αλλα πολλες δεν τα εχουνε και πεφτουνε ευκολα θυματα.

amyroukai
13/09/2016, 20:10
δεν βάζω λόγια στο στόμα σου. η συνομιλία είναι εκεί ακόμα, τι είπε ο μπλίτζ, τι απάντησες και όποιος το διαβάσει καταλαβαίνει σε ποιόν επιθετικό προσδιορισμό αναφέρεστε (στο "ηλίθιος" δηλαδή).

και για αυτόν τον λόγο διευκρίνησα αμέσως μετά ότι αν αρχίσει ο άνθρωπος και τα χάνει από παθολογικά αίτια, δεν μπορείς ελαφρά την καρδία να τον πεις ηλίθιο, ακόμα και αν τον κοροϊδέψουν.

οπότε ας προσέχετε λίγο τι λέτε, για να μην παρεξηγείται ο λόγος σας.

tzimidis
13/09/2016, 20:22
perimenete prota na tous afairesoume ta diplomata sto dipla thread,

kai meta ama einai tous koboume kai to tilefono............

virus
13/09/2016, 20:29
ειναι καιρο αυτο το τρυκ που παιζει και δυστυχως πιανει πολυ σε μεγαλους ανθρωπους. και με καλη επιτυχια. ο χωρος που αποσπωνται ευκολα αυτες οι πληροφοριες ειναι το καφενειο ο φουρνος το μπακαλικο. μιλαω για την περιοχη της αθηνας οπου για να πιεις ενα καφε διπλα σου ειναι αγνωστοι ανθρωποι. ευκολα μπορουν να συνδυασουν τις καταστασεις με τις πληροφοριες που αποσπουν ακουγοντας απλα.

η καλυτερη λυση ειναι να μιλησετε με οσους μπορειτε στον κυκλο σας και ιδιαιτερα σε μεγαλους ανθρωπους. και να τους επισημανετε την τηλεφωνικη επικοινωνια ΜΑΚΡΙΑ απο τον επιτηδειο. δηλαδη του μιλησε στον δρομο και του ειπε μια ιστορια, ας παει με καθε τροπο σπιτι μονος του και να παρει τηλ τους οικειους του.

ειναι η δουλεια μου τετοια που βλεπω πολλα περιστατικα αυτης της μορφης.

amyroukai
13/09/2016, 20:32
...ο χωρος που αποσπωνται ευκολα αυτες οι πληροφοριες ειναι το περίπτερο. οπου για να πιεις ενα καφε διπλα σου ειναι αγνωστοι ανθρωποι. ευκολα μπορουν να συνδυασουν τις καταστασεις με τις πληροφοριες που αποσπουν ακουγοντας απλα και χαζεύοντας τις πινακίδες σου.

τουρουρουρου τουρουρουρου the twilight zone with stelio teri at periptero SEA... :bawl:

sugariasgeorge
13/09/2016, 20:39
τουρουρουρου τουρουρουρου the twilight zone with stelio teri at periptero SEA... :bawl:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

duke200
13/09/2016, 20:54
όπως είπανε και οι άλλοι ενημερωστε τους οικίους σας να σας παιρνουν τηλεφωνο και εχετε το νου σας στα τηλεφωνα απο τους οικίους σας.

Εμενα παντως αμα με παρουνε θα τους πω ευχαρίστως να σας τα δωσω, που θελετε να έρθω?

καλό είναι να υπαρχουνε τετοια θέματα. ειδικα σε φορουμ με μηχανάκια που τα δυστυχήματα είναι πιο συχνά.

Γι' αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ για να ξυπναει και κανένας.

teogtp
13/09/2016, 21:04
Παλικάρια....
Το σοκ που παθαίνει κάποιος είναι μεγάλο και είναι απίστευτα εύκολο να χειραγωγησεις το θύμα σου και εκεί ακριβώς εστιάζουν οι απατεώνες.
Για να καταλάβετε, πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου στο μαγαζί και ρωτούσε τον αδερφό μου που είμαι.
Αυτός της απαντούσε ότι εγώ είμαι δίπλα του και πίνω καφέ και αυτή εξακολουθουσε να λέει ότι εγώ είμαι ταβλα.
Υπ'όψιν ότι η μαδερ τα έχει όχι απλά τετρακόσια......απλά ο εγκέφαλος "κλειδωσε".
Και οι καριοληδες το γνωρίζουν το κόλπο.

amyroukai
13/09/2016, 21:13
Γι' αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ για να μαθαίνουν οι επιτήδειοι πληροφορίες να πουν στη μάνα σας

φιξτ.

Bob_o_mastoras
13/09/2016, 21:23
Επειδη το ξερω απο περυσι, αν παρουν τη μανα μου, της εχω πει να κανονισει συναντηση ωστε να παω για να εισπραξω εγω λεφτα απο αυτους.. :D
(αλλα επειδη ειναι "φλωρος" μου λεει οτι απλα δεν θα δωσει σημασια... :bigcry:)

Bowleno
13/09/2016, 21:26
perimenete prota na tous afairesoume ta diplomata sto dipla thread,

kai meta ama einai tous koboume kai to tilefono............

Τι;;;; δεν τους τα πήραμε ακόμα;;;; :D

Red Rider
13/09/2016, 22:50
Παλικάρια....
Το σοκ που παθαίνει κάποιος είναι μεγάλο και είναι απίστευτα εύκολο να χειραγωγησεις το θύμα σου και εκεί ακριβώς εστιάζουν οι απατεώνες.
Για να καταλάβετε, πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου στο μαγαζί και ρωτούσε τον αδερφό μου που είμαι.
Αυτός της απαντούσε ότι εγώ είμαι δίπλα του και πίνω καφέ και αυτή εξακολουθουσε να λέει ότι εγώ είμαι ταβλα.
Υπ'όψιν ότι η μαδερ τα έχει όχι απλά τετρακόσια......απλά ο εγκέφαλος "κλειδωσε".
Και οι καριοληδες το γνωρίζουν το κόλπο.


Αυτό...
Όποιος έχει λάβει -πραγματικό- δυσάρεστο τηλεφωνημα,εχει βιωσει την μάχη του μυαλου για την αληθεια και το ψέμα.
Περνάς σε άλλη ψυχολογική κατασταση,εξαιρετικά ασταθή...

spertoy
14/09/2016, 10:00
Αυτό...
Όποιος έχει λάβει -πραγματικό- δυσάρεστο τηλεφωνημα,εχει βιωσει την μάχη του μυαλου για την αληθεια και το ψέμα.
Περνάς σε άλλη ψυχολογική κατασταση,εξαιρετικά ασταθή...

αυτο *1000 και μην ξεχναμε οτι σε ηλικιες που αναφερθηκαν αρχιζουν και γινονται ευκολοτερα και συχνοτερα τα περιστατικα που μπορει να παθεις ενα εγκεφαλικο , ενα καρδιακο...

zopas
14/09/2016, 18:30
δυστυχως ο πολύ γεροντας πατερας μου την επαθε οικονομικα με την ιδια μεθοδο αλλα ευτυχως δεν τον πειραξαν...η καλυτερη λυση είναι η ενημερωση...

teogtp
15/09/2016, 21:21
http://www.bloko.gr/2016/09/840000.html?m=1&utm_source=Viber&utm_medium=Chat&utm_campaign=Private

tsompanis
15/09/2016, 22:04
http://www.bloko.gr/2016/09/840000.html?m=1&utm_source=Viber&utm_medium=Chat&utm_campaign=Private

ναι τους πιάσανε τους αλήτες.ελληνας με βουλγάρα. Για δυό τρεις μέρες έφερναν γύρα οι αστυνομικοί στα χωριά,εκαναν καλή δουλειά!