PDA

View Full Version : cbf 125 δυσκολία στους ελιγμούς



sapphire
13/09/2016, 22:31
Καλησπέρα φίλτατοι , εδώ και 2 μέρες έχω παρατηρήσει ότι το cbfaki έχει αρκετά βαρύ τιμόνι όταν κάνω ελιγμούς και όταν φρενάρω .Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι έχω χαμηλή πίεση στα ελαστικά .. κοίταξα την πίεση μπροστά και πίσω και ήταν μια χαρά (28Ε 31Π ). Ρουλεμάν τιμονιού σίγουρα δεν θέλει μιας και τα άλλαξα πρόσφατα , το τιμόνι πάει ελευθερα δεξια και αριστερα όταν έχω το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ . Γενικά η αίσθηση που μου δίνει είναι ότι η πίεση στο μπροστινό λάστιχο είναι χαμηλή, δοκίμασα να ανεβάσω την πίεση αλλά και πάλι δεν είδα κάποια διαφορά . Επίσης τα λάστιχα δεν έχουν κάνει πάνω από 3000 χιλιόμετρα .
Έχω φάει απίστευτη ξενέρα μιας και αυτό το μηχανάκι έκανε ελιγμούς λες και ήταν ποδήλατο .. έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ;

o teos
14/09/2016, 08:54
Mπαγκαζιερα και υπερβολικο βαρος μεσα της???προβλημα στα αμορτισερ εμπρος??

Bladerunner
14/09/2016, 08:58
Ρουλεμάν τιμονιού σίγουρα δεν θέλει μιας και τα άλλαξα πρόσφατα

Μήπως είναι σφιγμένο παραπάνω από το κανονικό;

lykourgi
14/09/2016, 09:08
Εφόσον λάστιχο και λαιμός είναι εντάξει, μήπως η μπροστά ανάρτηση έχει κάποιο πρόβλημα;
Μήπως έχασε τα λάδια της και "μπρουμυτίζει" το μηχανάκι;

kordix
14/09/2016, 10:42
Μήπως είναι σφιγμένο παραπάνω από το κανονικό;

Αυτό μάλλον

notakos600
14/09/2016, 12:20
Όποιος έσφιξε τη βίδα του λαιμού...της έδωσε και κατάλαβε μάλλον...
Τι μπουκάλες, λάδια, ξύδια λέτε ωρέ?

o teos
14/09/2016, 12:34
Όποιος έσφιξε τη βίδα του λαιμού...της έδωσε και κατάλαβε μάλλον...
Τι μπουκάλες, λάδια, ξύδια λέτε ωρέ?

Ερωτηση μιας και με διαφευγει η συγκεκριμένη λεπτομερεια λεει πιο πανω οτι:''το τιμόνι πάει ελευθερα δεξια και αριστερα όταν έχω το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ''
Αρα αν ειχε θεμα το ρουλεμαν η ειχε σφιξει πολυ τη βιδα δε θα χε θεμα και οταν θα ναι στο διπλο σταντ??

notakos600
14/09/2016, 12:37
Ερωτηση μιας και με διαφευγει η συγκεκριμένη λεπτομερεια λεει πιο πανω οτι:''το τιμόνι πάει ελευθερα δεξια και αριστερα όταν έχω το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ''
Αρα αν ειχε θεμα το ρουλεμαν η ειχε σφιξει πολυ τη βιδα δε θα χε θεμα και οταν θα ναι στο διπλο σταντ??

Εντάξει, θεός είσαι...θα ξέρεις την απάντηση. :lol: :beer:

sapphire
14/09/2016, 17:45
Ρουλεμάν τιμονιού είναι εντάξει .. δεν παίζει να έχω κάνει 4000+ χιλιόμετρα και τώρα να ξαφνικά να έσφιξε ,μπαγκαζιέρα δεν έχω . Η ανάρτηση εμπρός ίσως να έχει θέμα .. υπάρχει κάποιος έλεγχος που μπορώ να κάνω ;

kordix
14/09/2016, 18:18
Ρουλεμάν τιμονιού είναι εντάξει .. δεν παίζει να έχω κάνει 4000+ χιλιόμετρα και τώρα να ξαφνικά να έσφιξε ,μπαγκαζιέρα δεν έχω . Η ανάρτηση εμπρός ίσως να έχει θέμα .. υπάρχει κάποιος έλεγχος που μπορώ να κάνω ;

Μήπως το μηχανάκι σου έχει μπλέξει με τίποτα κακές παρέες, τίποτα Ducati ή ΚΤΜ?

sapphire
14/09/2016, 18:21
Μήπως το μηχανάκι σου έχει μπλέξει με τίποτα κακές παρέες, τίποτα Ducati ή ΚΤΜ?

Δεν είμαι αλητόβιος ρε.. άντε 1 φορά τον μήνα να τραβήξω καμία σουζίτσα .. :D

devil's animal
14/09/2016, 19:55
ρουλεμαν τροχου?

toyar
15/09/2016, 05:24
οταν αλλαξες προσφατα ρουλεμαν τιμονιου, πλεξουδες ντιζες σωληνακια περαστηκαν στις σωστες διαδρομες ή μηπως κατι τεζαρει και εμποδιζει το στριψιμο;