PDA

View Full Version : Κράνος



JohnFourl
14/09/2016, 22:47
Καλησπερα,σημερα αγορασα το Pilot FR-3 Sv Matt Titanium, ειμαι καινουργιος στο forum και ειπα να παρω ενα φθηνο κρανος
γιατι ειμαι νεος οδηγος(17 χρονών),και ειπα οτι ενα τετοιο κρανος ειναι καλο για αρχη και στην συνεχεια που θα παρω μεγαλυτερη
μηχανη θα δωσω περισσοτερα χρηματα!!! τι γνωμη εχετε για αυτο το κρανος? Pilot FR-3 Sv Matt Titanium

7Tolis
14/09/2016, 23:01
Καλησπέρα.
Τη γνώμη τη ζητάνε πριν την αγορα.Μετά την αγορά απλά λέμε με γειά και αχρείαστο να είναι :beer:

sugariasgeorge
14/09/2016, 23:22
καλοριζικο και αχρειαστο :beer:

JohnFourl
15/09/2016, 15:56
Ξεχασα να γραψω θεμα πριν την αγορα!!!Επισης!!!Παρήγγειλα το daytona dy 50 rs και απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ ειναι ενα αψιοπρεπες μηχανακι στα λεφτα του!!!Εγω το θελω για ντελιβερι και λιγο ''καγκουρια'' και ξερω οτι το μηχανακι θελει στρωσιμο!!!Εχετε καμια συμβουλη για το στρωσιμο της μηχανης?

spyrakos35
15/09/2016, 16:21
Καλησπέρα.
Τη γνώμη τη ζητάνε πριν την αγορα.Μετά την αγορά απλά λέμε με γειά και αχρείαστο να είναι :beer:

Εισαι αγενης

:look:

sugariasgeorge
15/09/2016, 22:13
Ξεχασα να γραψω θεμα πριν την αγορα!!!Επισης!!!Παρήγγειλα το daytona dy 50 rs και απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ ειναι ενα αψιοπρεπες μηχανακι στα λεφτα του!!!Εγω το θελω για ντελιβερι και λιγο ''καγκουρια'' και ξερω οτι το μηχανακι θελει στρωσιμο!!!Εχετε καμια συμβουλη για το στρωσιμο της μηχανης?

καινουργιο εεε?
με την παραλαβη επιτοπου αλλαγη λαδιων....
μετα αλλη μια στα 300-400...
αλλη μια καπου στα 1000 μαζι με ρυθμιση βαλβιδων...
χαλαρα μεχρι τα πρωτα 1500-1700...
ελαφρυ χερι στο γκαζι...1/3 της διαδρομης για τα πρωτα 400-500 ...και σταδιακα μεχρι 1/2 μεχρι τα επομενα 1000-1200..
οχι πολυ μεγαλες διαδρομες στην αρχη....

Vamael
16/09/2016, 08:10
Καλησπερα,σημερα αγορασα το Pilot FR-3 Sv Matt Titanium, ειμαι καινουργιος στο forum και ειπα να παρω ενα φθηνο κρανος
γιατι ειμαι νεος οδηγος(17 χρονών),και ειπα οτι ενα τετοιο κρανος ειναι καλο για αρχη και στην συνεχεια που θα παρω μεγαλυτερη
μηχανη θα δωσω περισσοτερα χρηματα!!! τι γνωμη εχετε για αυτο το κρανος? Pilot FR-3 Sv Matt Titanium



Ξεχασα να γραψω θεμα πριν την αγορα!!!Επισης!!!Παρήγγειλα το daytona dy 50 rs και απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ ειναι ενα αψιοπρεπες μηχανακι στα λεφτα του!!!Εγω το θελω για ντελιβερι και λιγο ''καγκουρια'' και ξερω οτι το μηχανακι θελει στρωσιμο!!!Εχετε καμια συμβουλη για το στρωσιμο της μηχανης?

Όχι φίλε μου, δεν θα δώσεις ποτέ λεφτά για καλό κράνος. Καλή τύχη να έχεις εκεί έξω.

JohnFourl
16/09/2016, 13:21
Σιγουρα?δλδ να αλλαξω τα λαδια και τι να βαλω?

JohnFourl
16/09/2016, 13:28
Όχι φίλε μου, δεν θα δώσεις ποτέ λεφτά για καλό κράνος. Καλή τύχη να έχεις εκεί έξω.

το κρανος ειναι δωρο με το μηχανακι και ειπα να μην παρω τοσο ακριβως αν και εγω ηθελα ενα agv για καλο κρανος αλλα και αυτο που πηρα ειναι καλο πιστευω

Ζεύκας
16/09/2016, 15:19
Ξεχασα να γραψω θεμα πριν την αγορα!!!Επισης!!!Παρήγγειλα το daytona dy 50 rs και απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ ειναι ενα αψιοπρεπες μηχανακι στα λεφτα του!!!Εγω το θελω για ντελιβερι και λιγο ''καγκουρια'' και ξερω οτι το μηχανακι θελει στρωσιμο!!!Εχετε καμια συμβουλη για το στρωσιμο της μηχανης?

υπάρχει ένα κουτάκι πάνω δεξιά, αυτό της αναζήτησης. χρησιμοποιησέ το.

Ζεύκας
16/09/2016, 15:21
Όχι φίλε μου, δεν θα δώσεις ποτέ λεφτά για καλό κράνος. Καλή τύχη να έχεις εκεί έξω.


νταξ μη το αποπαίρνεις το παιδί. όλοι καναμε μαλακίες στην ηλικία του. τουλ να το κάνει με σωστό εξοπλισμό.

JohnFourl
16/09/2016, 15:48
νταξ μη το αποπαίρνεις το παιδί. όλοι καναμε μαλακίες στην ηλικία του. τουλ να το κάνει με σωστό εξοπλισμό.

Μαλλον με παρεξηγησατε εγω απλα θελω το μηχανακι να το στρωσω και να το εχω για την δουλεια μου να μαζεψω κανενα φραγκο για να παρω μια μεγαλυτερη μηχανη και να
αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου οπως μπουφαν κρανος γαντια και μποτες

BLiTzER
16/09/2016, 15:51
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις αν είναι καλό κράνος, όχι, δεν είναι. Κοστίζει όσο κοστίζει η ζελατίνα ενός καλού κράνους.

Για το στρώσιμο: γενικά, μην το ζορίζεις και μην κρατάς σταθερές στροφές, όσο μπορείς. Διάβασε το βιβλιαράκι του για λεπτομέρειες.

Ζεύκας
16/09/2016, 15:53
Μαλλον με παρεξηγησατε εγω απλα θελω το μηχανακι να το στρωσω και να το εχω για την δουλεια μου να μαζεψω κανενα φραγκο για να παρω μια μεγαλυτερη μηχανη και να
αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου οπως μπουφαν κρανος γαντια και μποτες

ναι οκ δλδ θες να μου πεις ότι δεν θα το ανοίξεις το γκάζι του αφού το στρώσεις; δεν θα του βάλεις καμιά κόντρα;

gory
16/09/2016, 22:49
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις αν είναι καλό κράνος, όχι, δεν είναι. Κοστίζει όσο κοστίζει η ζελατίνα ενός καλού κράνους.

Για το στρώσιμο: γενικά, μην το ζορίζεις και μην κρατάς σταθερές στροφές, όσο μπορείς. Διάβασε το βιβλιαράκι του για λεπτομέρειες.

Μισό λεπτάκι.
Τι ορίζουμε ως καλό κράνος εδώ;
Το αν θα κάνω τη δουλειά του στην περίπτωση - θεός φυλάξει - πτώσης;
Ή το αν φτάνει σε "επιδόσεις" ένα των 200+ ευρώ;

BLiTzER
16/09/2016, 23:32
Και ένα πλαστικό σουρωτήρι μπορεί να προστατέψει το κεφάλι σου σε μια χαζή πτώση. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλό κράνος.

Ένα κράνος των 65€ δε μπορεί να είναι καλό κράνος. Οποιοδήποτε ορισμό κι αν επιλέξεις. Αλλά είναι σίγουρα καλύτερο από κανένα κράνος, σύμφωνοι.

gory
16/09/2016, 23:55
Κάτσε βρε συ Blitzed.
Έχει πιστοποίηση πάνω. Μη τα ισοπεδώνεις. Της κοπέλας μου το κράνος είναι το MT Mugello, στοίχισε 60 ευρώ, ποιοτικά είναι μία χαρά και έχει μία "στιβαρότητα" αν με εννοείς.

Προς θεού, δεν συγκρίνω με τα 200+ κράνη.

Ζεύκας
17/09/2016, 00:03
Και ένα πλαστικό σουρωτήρι μπορεί να προστατέψει το κεφάλι σου σε μια χαζή πτώση. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλό κράνος.

Ένα κράνος των 65€ δε μπορεί να είναι καλό κράνος. Οποιοδήποτε ορισμό κι αν επιλέξεις. Αλλά είναι σίγουρα καλύτερο από κανένα κράνος, σύμφωνοι.

συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή.

η ασφάλεια ενός κράνους είναι αναλογική με την τιμή του;
και από πόσα λεφτά και πάνω είναι ασφαλές ένα κράνος; 100ευρώ; 200; 500;
επίσης ένα κράνος αραι των 700 ευρώ είναι 7 φορές ασφαλέστερο από ένα κράνος των 100 ευρώ;

οι πιστοποιήσεις δεν μετράνε καθόλου;

BLiTzER
17/09/2016, 00:12
Εντάξει, έχετε δίκιο. Ένα κράνος των 65€ είναι ένα καλό κράνος. Αρκεί να έχει πιστοποιήσεις.

bulmont
17/09/2016, 08:21
Ρε παληκάρια ρόλο στην τιμή παίζουν πολλά πράγματα........

Η αεροδυναμική (θόρυβος-βουητό)
Η ζελατίνα (αντιχαρακτική, αντιθανβωτική κλπ)
Τα εσωτερικά (αφαιρούμενα , το υλικό, αντιιδρωτικά...)
Τα ανταλακτικά (τα φθηνά συνήθως δεν.....)
Το λουρί (σε κάποια είναι υπόλοιπα από τσαντάκια μέσης πχ......)
Το κέλυφος (διάφορα υλικά......)

Το ότι μπαίνουν όλα στο κεφάλι, δεν τα κάνει ίδια.................

JohnFourl
17/09/2016, 08:25
ναι οκ δλδ θες να μου πεις ότι δεν θα το ανοίξεις το γκάζι του αφού το στρώσεις; δεν θα του βάλεις καμιά κόντρα;

κοντρα οχι αλλα μονο ανοιγματα οσο φτανει :P

JohnFourl
17/09/2016, 08:29
Εγω οταν το διαλεξα το κρανος το ειδα ικανοποιητικο,δηλαδη απο μεσα ηταν πλουσιο στα υφασματα και προσεξα και μεσα τα ''φελιζολ'' πως ειναι χοντρα ,
το πλαστικο απο εξω με φανηκε χοντρο ,εγω το κρανος το θελω για καθημερινη χρηση του ντελιβερι,μακαρι να μου γινει αχρειαστο!!!!

Ζεύκας
17/09/2016, 08:33
Εγω οταν το διαλεξα το κρανος το ειδα ικανοποιητικο,δηλαδη απο μεσα ηταν πλουσιο στα υφασματα και προσεξα και μεσα τα ''φελιζολ'' πως ειναι χοντρα ,
το πλαστικο απο εξω με φανηκε χοντρο ,εγω το κρανος το θελω για καθημερινη χρηση του ντελιβερι,μακαρι να μου γινει αχρειαστο!!!!

οκ βρε παλικάρι μου κι εσύ αλλά δεν αγοράζεις καρπούζι, κάτι που θα σου σώσει τη ζωή φτου κακά μη τύχει αγοράζεις.

κάνε και μια έρευνα αγοράς πρώτα, δες μην παίζει κάτι άλλο πιθανόν καλύτερο, τέσπα αχρείαστο να είναι

JohnFourl
17/09/2016, 09:11
οκ βρε παλικάρι μου κι εσύ αλλά δεν αγοράζεις καρπούζι, κάτι που θα σου σώσει τη ζωή φτου κακά μη τύχει αγοράζεις.

κάνε και μια έρευνα αγοράς πρώτα, δες μην παίζει κάτι άλλο πιθανόν καλύτερο, τέσπα αχρείαστο να είναι

Ενταξει αν ειναι απο δευτερα που θα παω στο μαγαζι να παραλαβω το μηχανακι θα ζητησω ενα καλυτερο!!! απλα εχει μικρη ποσοτητα και απο τα δωρα δινει μονο τα pilot και 1-2 MT και δεν μπορω να διαθεσω και αλλα χρηματα γιατι δεν μπορω να τα δωσω,εγω θα ηθελα να παρω ενα καλυτερο απλα εχω περιοριστει σε αυτα τα χρηματα!

Ζεύκας
17/09/2016, 09:22
πάρε καλύτερα ένα ΜΤ

basilis_k6
17/09/2016, 11:10
παρε ανοιγομενο. υπαρχει μια πολύ μικρη πιθανοτητα να το φορεσεις

gory
17/09/2016, 12:02
Εντάξει, έχετε δίκιο. Ένα κράνος των 65€ είναι ένα καλό κράνος. Αρκεί να έχει πιστοποιήσεις.

Δεν είναι το θέμα αν έχουμε δίκιο.
Αν έχουμε άδικο, θέλουμε να ξέρουμε το γιατί.
Επέκτεινε την επιχειρηματολογία σου να καταλάβουμε.

BLiTzER
17/09/2016, 12:22
Μα δε με ενδιαφέρει, ούτε το αξίζει το θέμα, να ασχοληθώ παραπάνω από μια μονολεκτική απάντηση. Δεν πουλάω κράνη. Αν εσείς θεωρείτε ότι είναι καλά, μου αρκεί. :) Εγώ, στο δικό μου κεφάλι, δε βάζω κράνη από τα Lidl, οπότε απλά ανέφερα τη γνώμη μου.

noodles
17/09/2016, 17:18
τα φθηνα κρανη περασανε καποια τεστ και πηρανε 2-3-5 πιστοποιησεις οχι ολες ομως, πιθανων μονο τις βασικες για να χαρακτηριστουνε ασφαλη και να τα πουλανε οι εταιριες χωρις προβλημα.

εχει τεραστια διαφορα ενα κρανος των 80 ευρω με ενα κρανος των 180-200. η ποιοτητα των υλικων στα ακριβοτερα ειναι πολυ καλυτερη (χρωμα, πλαστικα, μαξιλαρακια κτλ).

προσωπικα εχω μια βαση: αν το κρανος δεν εχει dring για κουμπωμα απλα δε το παιρνω και αυτο συνηθως γινεται στα κρανη των 130 ευρω και πανω.
πχ δε νομιζω να εβαζα κατι λιγοτερο απο το agv κ3 τωρα, αλλα οτι το εχω κανει το εχω κανει, γιατι δε μπορουσα να αγορασω κατι καλυτερο (scorpio των 70 ευρω ειχα πριν λιγα χρονια).

καλο κρανακι στα λεφτα του ειναι το mt revenge...


@JohnFourl καλοταξιδο το παπι και αχρειαστο το κρανος. μια χαρα ειναι για αρχη, οταν μαζεψεις λιγα λεφτα παιρνεις κατι καλυτερο;)