PDA

View Full Version : 2017 YAMAHA YZF-R6 TO DEBUT AT INTERMOT



RaGe_Raptor
15/09/2016, 21:25
http://www.sportrider.com/video-2017-yamaha-yzf-r6-to-debut-at-intermot?src=SOC&dom=fb

blob:http://www.dailymotion.com/cee4c700-2343-4e65-b1ba-a39d8d68db56

ptc
15/09/2016, 21:46
http://i.imgur.com/7drHiqr.gif

teogtp
15/09/2016, 21:49
Μα καλά. ...στο άλλο νήμα δεν λέγαμε για ταφόπλακα στα 6ρια;

7Tolis
15/09/2016, 22:02
Το δεύτερο λινκ δεν ανοίγει ωρε

RaGe_Raptor
15/09/2016, 22:08
Το δεύτερο λινκ δεν ανοίγει ωρε

Δεν πειράζει μωρέ γκρινιάρη. Το βίντεο είναι του άρθρου. :p

RaGe_Raptor
15/09/2016, 22:09
Μα καλά. ...στο άλλο νήμα δεν λέγαμε για ταφόπλακα στα 6ρια;

Ταφόπλακα στο CBR 600 όχι γενικά στα 600 ;)

basilis_k6
15/09/2016, 22:47
ελπιζω να ειναι 800 και αν δεν ειναι να μην πουλησει και να τα σκοτωσουν επιτέλους. αχρηστα μηχανακια κουφια μονο για πιστα.

nik69
15/09/2016, 22:48
Πάντως ούτε 3κύλινδρο ούτε crossplane είναι.
Κλασικός τετρακύλινδρος Ι4.
Πόσα ηλεκτρονικά να κουβαλάει άραγε?

Ζεύκας
15/09/2016, 23:02
εάν άκουσα καλά και δεν είναι παραπλανητικό θα φοράει quickshifter. nice

RaGe_Raptor
15/09/2016, 23:06
ελπιζω να ειναι 800 και αν δεν ειναι να μην πουλησει και να τα σκοτωσουν επιτέλους. αχρηστα μηχανακια κουφια μονο για πιστα.

Πάντως το τωρινό μοντέλο είναι μακράν το πιο πετυχημένο στους αγώνες πέρα απ'τ'αυλάκι. Και ερασιτεχνικούς και επαγγελματικούς.

basilis_k6
15/09/2016, 23:11
Πάντως το τωρινό μοντέλο είναι μακράν το πιο πετυχημένο στους αγώνες πέρα απ'τ'αυλάκι. Και ερασιτεχνικούς και επαγγελματικούς.

Εγω θυμαμαι ότι το 675 τα πατησε όλα κάτω και οι μισοί αγωνιζομενοι έφυγαν προς τα εκει. Το καλυτερο ss600 ειναι αλλα πρεπει να προχωρήσουμε. Crossoplane, 3k,περισσοτερα κυβικα η οτιδήποτε θα το κανει ευχάριστο. Δεν κανεις πωλησεις μονο επειδη γραφεις χρόνους.

jj okocha
15/09/2016, 23:29
ευχαριστα ειναι,...για καποιους που τα πανε:beer:

Ζεύκας
15/09/2016, 23:47
Εγω θυμαμαι ότι το 675 τα πατησε όλα κάτω και οι μισοί αγωνιζομενοι έφυγαν προς τα εκει. Το καλυτερο ss600 ειναι αλλα πρεπει να προχωρήσουμε. Crossoplane, 3k,περισσοτερα κυβικα η οτιδήποτε θα το κανει ευχάριστο. Δεν κανεις πωλησεις μονο επειδη γραφεις χρόνους.

σαν μηχανάκι παραγωγής το 675 είχε σαρώσει όλα τα τεστ. μακράν το πιο πετυχημένο μεσαίο ςς έβερ.

στους αγώνες δεν πήγε πολύ καλά. ίσως γιατί δεν είχε σωστή υποστήριξη από το εργοστάσιο; δεν ξέρω

pipe_smoker
16/09/2016, 02:37
ελπιζω να ειναι 800 και αν δεν ειναι να μην πουλησει και να τα σκοτωσουν επιτέλους. αχρηστα μηχανακια κουφια μονο για πιστα.

Ε ναι...
Καιρός ειναι να βγάλουμε και το R6 άχρηστο...

H.A.Balafoutre
16/09/2016, 07:42
Και τα 600άρια αλλά και τα 1000άρια, για να πουλήσουνε, πρέπει να είναι από μόνα τους καλές πλατφόρμες για τις περισσότερες ιδιωτικές ομάδες.. Οι εργοστασιακές είναι η βιτρίνα. Το ζήτημα είναι πόσο βολικό είναι στο στήσιμο, στην συντήρηση, στη δύναμη με δεδομένα λεφτά ιδιωτών...Εκεί λοιπόν....τα 675, όσο καλά είναι στο δρόμο, δεν ανταποκρίθηκαν σε αυτό το ρόλο στα διάφορα πρωταθλήματα. Ούτε στο βρετανικό άντεξε. Είναι σαφώς ανώτερα τα ιαπωνικά. Όταν με έναν κινητήρα σου βγαίνει η αγωνιστική χρονιά...κι απλά στα μισά θέλει ένα άνοιγμα για να αλλαχθούνε τα αναλώσιμα...και φθηνά και σωστή δουλειά (τυφλοσούρτης τόσα χρόνια τεχνογνωσία στην ευρώπη)... Επίσης...όταν παίρνουμε μια μηχανή δρομίσια και την κάνουνε αγωνιστική....οι διαφορές μεταξύ τους που είχανε στο δρόμο....σχεδόν μηδενίζονται.

sapila racing
16/09/2016, 09:16
ελπιζω να ειναι 800 και αν δεν ειναι να μην πουλησει και να τα σκοτωσουν επιτέλους. αχρηστα μηχανακια κουφια μονο για πιστα.

O ορισμός του ότι ναναι!

RaGe_Raptor
16/09/2016, 09:38
Κοίτα να δεις τι γίνεται με το675. Πολύ καλός ροπάτος κινητήρας με ακραία γεωμετρία πλαισίου και αστραπιαίο turn-in (υπερεκτιμημένο χαρακτηριστικό imo).Μπαμ, κέρδισε τα περισσότερα συγκριτικά!

Το πρώτο πράγμα όμως που κάνουν οι αγωνιζόμενοι είναι να του αλλάξουν τιμονόπλακα και μοχλικό για να του αυξήσουν το trail! Ναι σωστά διάβασες, να του ΑΥΞΗΣΟΥΝ το trail. Σε στοκ μορφή από πλευράς γεωμετρίας πλαισίου είναι καλό μέχρι ρυθμό 7/10 λένε.


Το R6 βγάζει άλογα πολύ εύκολα (140+ ρόδα τα καλύτερα) με στροφάρισμα στο θεό και από πλαίσιο είναι πάρα πολύ καλό . Τώρα για το δρόμο ναι "δεν κάνει" για μερικούς .τα πάντα είναι σχετικά βέβαια όπως καταλαβαίνεις.

7Tolis
16/09/2016, 11:09
7 χρόνια είχα το R6 και μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω.Η είδηση αυτή με χαροποιεί πάρα πολύ.Μακάρι να ανθίσει η κατηγορία ξανά αν και δεν το βλέπω.

astroman76
16/09/2016, 12:46
Εγω θυμαμαι ότι το 675 τα πατησε όλα κάτω και οι μισοί αγωνιζομενοι έφυγαν προς τα εκει. Το καλυτερο ss600 ειναι αλλα πρεπει να προχωρήσουμε. Crossoplane, 3k,περισσοτερα κυβικα η οτιδήποτε θα το κανει ευχάριστο. Δεν κανεις πωλησεις μονο επειδη γραφεις χρόνους.

που το ειδες εσυ αυτο? ολλος ο αγωνιστικος κοσμος απο το 2006 μεχρι σημερα ρ6 οδηγαει.... και μονο στο ΤΤ το μηχανακι εχει παρει τους περισοτερους αγωνες απο την εναρξη παραγωγης του...

DrIoannis
16/09/2016, 13:07
...Μακάρι να ανθίσει η κατηγορία ξανά αν και δεν το βλέπω.

Το αν ανθίσει ξανά εξαρτάται από το τι θα δώσουν οι μεγάλες εταιρίες. Εγώ θα ήθελα ένα 600αρι ξυραφένιο με ηλεκτρονικά και μεταβλητό χρονισμό. Για εμένα θα ήταν το ιδανικό. Πιστεύω ότι το νέο R6 θα είναι αντάξιο του προκατόχου του αναβαθμισμένο κυρίως στα ηλ/νικά, αλλά όχι μόνο.

RaGe_Raptor
16/09/2016, 13:19
Το αν ανθίσει ξανά εξαρτάται από το τι θα δώσουν οι μεγάλες εταιρίες. Εγώ θα ήθελα ένα 600αρι ξυραφένιο με ηλεκτρονικά και μεταβλητό χρονισμό. Για εμένα θα ήταν το ιδανικό. Πιστεύω ότι το νέο R6 θα είναι αντάξιο του προκατόχου του αναβαθμισμένο κυρίως στα ηλ/νικά, αλλά όχι μόνο.

Περίμενε τότε το νέο GSXR1000 που παρουσιάστηκέ πέρυσι και θα κυκλοφορήσει μέσα στην επόμενη 10ετία σίγουρα! :tooth:

basilis_k6
16/09/2016, 15:05
ισως να ηταν ιδεα μου αλλα στα πρωταθληματα που επέτρεπαν τα περισσοτερα κυβικα του τα έβλεπα συνεχως και μαλιστα σε καλες θεσεις. τελος παντων δεν ειναι το 675 το θεμα μας.

τι σας αρεσει στα 600 και θελετε να συνεχισουν να υπαρχουν? εκτος αν ειστε ολη μερα στην πιστα και τα πολύεστερικα ειναι το πρωτο πραγμα που φορατε στο μηχανακι σας. αλλιως δεν εξηγειτε. Δεν πεθαινει μονο λογω euro4 η κατηγορια. πωλησεις δεν κανουν τοσες οσες πρεπει ωστε να αναπτύσσονται ξεχωριστα


Ε ναι...
Καιρός ειναι να βγάλουμε και το R6 άχρηστο...

εκτος απο πιστα δεν κανει τιποτα καλυτερα απο ενα ss1000 η ενα tuono v4 η ενα mt-09. Αχρηστο δεν ειναι αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.

pipe_smoker
16/09/2016, 15:19
εκτος απο πιστα δεν κανει τιποτα καλυτερα απο ενα ss1000 η ενα tuono v4 η ενα mt-09. Αχρηστο δεν ειναι αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Το ότι η πίστα είναι για κάποιους (και καλό θα ήταν να είναι για όλους μας αλλά τέλος πάντων) το μέρος που μπορούν να ευχαριστηθούν οδήγηση με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια, αυτομάτως την καθιστά υπολογίσιμο μέγεθος/κριτήριο για την αγορά μιας μηχανής.

Κι ένα κροσικό, έξω από το πιστάκι του, μπορεί να είναι ό,τι πιο άχρηστο έχει βγάλει ποτέ η βιομηχανία μοτοσυκλετών.
Όπως και μια εξωλέμβια αν τη βγάλουμε στην ξηρά, και πάει λέγοντας.

Δεν είναι λόγος αυτός να καταργήσουμε τα κροσικά, ή τα φουσκωτά, από τη στιγμή που στο πεδίο δράσης τους κεντάνε.

astroman76
16/09/2016, 15:23
ισως να ηταν ιδεα μου αλλα στα πρωταθληματα που επέτρεπαν τα περισσοτερα κυβικα του τα έβλεπα συνεχως και μαλιστα σε καλες θεσεις. τελος παντων δεν ειναι το 675 το θεμα μας.

τι σας αρεσει στα 600 και θελετε να συνεχισουν να υπαρχουν? εκτος αν ειστε ολη μερα στην πιστα και τα πολύεστερικα ειναι το πρωτο πραγμα που φορατε στο μηχανακι σας. αλλιως δεν εξηγειτε. Δεν πεθαινει μονο λογω euro4 η κατηγορια. πωλησεις δεν κανουν τοσες οσες πρεπει ωστε να αναπτύσσονται ξεχωριστα



εκτος απο πιστα δεν κανει τιποτα καλυτερα απο ενα ss1000 η ενα tuono v4 η ενα mt-09. Αχρηστο δεν ειναι αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.


χωρις τα 600 υπαρχει ενα τεραστιο κενο στο να ανεβεις κατηγορια δηλαδη περνεις ενα νιντζα 300 μετα τι? 750? η 1000 ?

Τα 600 ητανε και θα ειναι το τελειο σκαλοπατι απο τα μικρα στα μεγαλα συπερβαικ, απο τα χερια μου περασανε 1 2003 gsxr600 & r6 του 03 επισης.. απολαυστικα μηχανακια σε στροφες και πιστα μονο θεμα ειναι οι μεγαλες αποστασεις εθνικης αλλα υπαρχει ενας συμβιβασμος...

7Tolis
16/09/2016, 15:31
Ένα μεγάλο πιστεύω πλεονέκτημα του 600 ήταν πως μπορούσες να στιψεις το γκάζι άφοβα. Πλέον με τα traction control προφανώς μπορείς και με ένα 1000. Όμως, άλλο η κτηνωδία και άλλο η διαχειρίσιμη δύναμη του 600. Ότι καλύτερο για αρχή, μέση αλλά και μακροχρόνια χρήση σε λογικό μέτρο. Πχ θες να ταξιδευεις με 180; Εύκολα. Θες να στριψεις με 180+;Εύκολα. Αν τώρα έχεις συνεπιβατη ο οποίος είναι κατηγορία πεντροζα, ταξιδευεις ξανά εύκολα.

Ζεύκας
16/09/2016, 15:32
μην τον αποπαίρνετε τον βασιλη_κ6. δεν έβγαλε άχρηστα γενικά τα 600άρια απλά είπε ότι είναι φοβερά για πίστα.

δεν θα συμφωνήσω ότι είναι άχρηστα εκτός αυτής απλά τα 750/1000 είναι προτιμότερα.

επίσης άλλο το τρικύλινδρο 675 με την ροπούλα του και άλλο το ρ6 που είναι ψώφιο στις χαμηλομεσαίες και πρέπει
να το δουλεύεις μονίμως στα κόκκινα

7Tolis
16/09/2016, 15:34
Η ροπή είναι υπερεκτιμημένη. Δώσε άλογα και ας δουλεύει όπου θέλει.

Ζεύκας
16/09/2016, 15:35
Ένα μεγάλο πιστεύω πλεονέκτημα του 600 ήταν πως μπορούσες να στιψεις το γκάζι άφοβα.


ναι αυτό σκέφτονταν οι κάτοχοι 600ςς και βε2 1000 και μέτραγαν ποιός έχει σπάσει περισσότερες φορές την κλείδα του από τα highside :lol:

7Tolis
16/09/2016, 15:38
Ε εντάξει, θέλει και μια καμπύλη εκμάθησης αυτό. Σε έξοδο στροφής πιο άνετα-άφοβα ανοίγεις γκαζι στο 600 παρά στο 1000 . βέβαια το μεγάλο στην ευθεία μην το είδατε αλλά μέσα στη στροφή ίσως το 600 να είναι πιο ασφαλές.

basilis_k6
16/09/2016, 15:54
δεν ειπα να καταργηθουν αλλα να αλλαξουν. ετσι οπως ειναι τωρα πανε προς το θανατο. Οι εταιρεις δεν μπορουν να ανπτυσουν ξεχωριστα μια μοτοσυκλετα χωρις να κανει τις αντιστοιχες πωλησεις και γιαυτο βγηκε ο τρικυλινδρος, γιαυτο ανέβηκαν στα 800 καποιοι και θα ακολουθησουν κιαλλοι.

Πριν μερικα χρονια το 600 ηταν απαραιτητο συμφωνω. Τωρα ομως τα 1000 γινονται ελαφρυτερα, εχουν ενα καρο ηλεκτρονκα που τα κανουν πιο ευκολα, δεν τρως χαι απο ροπη λογω tc, δεν εχουν την ανυπαρκτη δυναμη χαμηλα, δεν καινε σημαντικα παραπανω, πουλανε πολύ περισσοτερο, οι πιστες (εκτος ελλαδος) ειναι μεγαλες και μπορεις να τα χαρεις αρκετα κτλ κτλ κτλ. Γενικα τα κανεις ολα.

Σιγα σιγα ανεβαινουν κατηγοριες οπως του ktm rc390 που επισης κανουν πωλησεις.

Ποιος θελει ενα 600 οπως ειναι τωρα και δεν προτιμα ενα 800 με πακετο ηλεκτρονικων και 3 η 4 κυλινδρους?

sapila racing
16/09/2016, 16:02
Ποιος θελει ενα 600 οπως ειναι τωρα και δεν προτιμα ενα 800 με πακετο ηλεκτρονικων και 3 η 4 κυλινδρους?

Εμένα προσωπικά δεν με φτιάχνει μια μοτοσυκλέτα που ανοίγεις το γκάζι σχεδόν μόνιμα τέρμα και τα κάνει όλα μόνη της. Προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο κι ας μην κανω τον χρόνο που θα έκανα με full ηλεκτρονικά.
Βεβαια δεν έχω οδηγησει super οπλα, αλλά πχ το KTM SD 1290 που οδήγησα δεν με εφτιαξε, κι αυτό γιατί δεν μου άρεσε που έκοβε μόνο του.

Το R6 του 04 που έχω το ελέγχω μια χαρά με το χέρι και μπορώ να έχω φόρα και να ανοίγω το γκάζι μέσα στην στροφή, κάτι που με ενα 1000ρι είναι πολύ δυσκολότερο.
Αν ηταν και λίγο μεγαλύτερο σε μεγεθος να χωράω καλύτερα θα ηταν τέλειο.

DrIoannis
16/09/2016, 16:43
Εμένα προσωπικά δεν με φτιάχνει μια μοτοσυκλέτα που ανοίγεις το γκάζι σχεδόν μόνιμα τέρμα και τα κάνει όλα μόνη της. Προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο κι ας μην κανω τον χρόνο που θα έκανα με full ηλεκτρονικά.
Βεβαια δεν έχω οδηγησει super οπλα, αλλά πχ το KTM SD 1290 που οδήγησα δεν με εφτιαξε, κι αυτό γιατί δεν μου άρεσε που έκοβε μόνο του.

Το R6 του 04 που έχω το ελέγχω μια χαρά με το χέρι και μπορώ να έχω φόρα και να ανοίγω το γκάζι μέσα στην στροφή, κάτι που με ενα 1000ρι είναι πολύ δυσκολότερο.
Αν ηταν και λίγο μεγαλύτερο σε μεγεθος να χωράω καλύτερα θα ηταν τέλειο.

Πάντα υπάρχει το κουμπί αν θες να απενεργοποιήσεις τα ηλεκτρονικά και να οδηγήσεις απαλλαγμένος από πράγματα που δεν συμπαθείς. Το μέλλον είτε το θέλουμε είτε όχι είναι τα ηλεκτρονικά γιατί οι ιπποδυνάμεις, ειδικά στα 1000, είναι επιπέδου SBK προ 8-10ετίας. Αν ζήσεις με μηχανή που είναι εξοπλισμένη με ηλ/κά καθημερινά, θα τα εκτιμήσεις όσο δεν φαντάζεσαι πραγματικά. Θα είναι εκεί στη δύσκολη στιγμή όταν μπλοκάρει ο εμπρός τροχός ή όταν πατήσεις την λούμπα με νερό πλαγιασμένος. Αυτό βέβαια ισχύει για τα σωστά ρυθμισμένα ηλ/κά και όχι για απλά να υπάρχει "κόφτης".

Τα R6 της τελευταίας 10ετίας ήταν από τα κορυφαία στην πίστα με πολύ ιπποδύναμη ειδικά ψηλά. Είναι επίσης το μοναδικό 600 από όλες τις κατηγορίες που δεν έχω οδηγήσει... Που θα πάει ίσως το καινούργιο να κάτσει να το οδηγήσω:D

pipe_smoker
16/09/2016, 17:02
Η ροπή είναι υπερεκτιμημένη. Δώσε άλογα και ας δουλεύει όπου θέλει.

:eek:

Το αντιλαμβάνεσαι φάνταζομαι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν φάει ban για πιο ασήμαντη αφορμή:lol:

7Tolis
16/09/2016, 17:12
Ας είναι. Η αλήθεια θα λαμψει. Ούτε χωράφι θέλω να οργωσω ούτε τροχοσπιτο να τραβήξω. Ε μα πΧιά.

RaGe_Raptor
16/09/2016, 17:15
Ας είναι. Η αλήθεια θα λαμψει. Ούτε χωράφι θέλω να οργωσω ούτε τροχοσπιτο να τραβήξω. Ε μα πΧιά.

Και τι το πήρες το 1000άρι τότενες ρε; :owned: :tooth:

7Tolis
16/09/2016, 17:18
Γιατί είμαι μεγαλόσωμος, βαρύς , βραδύπους και δε μου άρεσε οπτικά το ξακόσια.

nik69
16/09/2016, 17:25
Ας είναι. Η αλήθεια θα λαμψει. Ούτε χωράφι θέλω να οργωσω ούτε τροχοσπιτο να τραβήξω. Ε μα πΧιά.

Εγώ είμαι μαζί σου.
Ισχύ παρέχει ένας κινητήρας. Την ροπή την μετατρέπεις.
Πάντως καλός είναι γενικότερα ένας κινητήρας ο οποίος παρουσίαζει γραμμική άνοδο ισχύος χωρίς σκαλοπάτια (επίπεδο διάγραμμα ροπής δηλαδή) σε όλο το εύρος λειτουργείας του.
Το r6 είναι ένα εξειδικευμένο εργαλείο πίστας με κακή απόδοση ισχύος κάτω από τις 7000 rpm .
Το ότι παρασυρμένοι νεαροί το έχουν αγοράσει για να κάνουν παντιλίκια μεταξύ της αυλής τους και της καφετέριας δεν μειώνει την αξία του σαν μηχανάκι για ανθρώπους που ξέρουν γιατί το πήραν και πως το χρησιμοποιούν.

Να θυμηθούμε και έναν μαλάκα μάλλον στην ρωσία.
https://www.youtube.com/watch?v=BZKbYH1W0HE

thunder ace
16/09/2016, 17:30
πφφφφφ!!!!!!ακομα με εξακοσαρακια ασχολειστε;:D