PDA

View Full Version : Γιατρέ μου τα βλέπω τριπλά!!!



antsoar
15/09/2016, 23:13
Επιλογή α) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8458953/ Πανέμορφο μηχανάκι, με βάζουν σε δισταγμό κάποια θέματα πρακτικότητας

Επιλογή β) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7625355/ Γ@μήστε την πρακτικότητα, θέλω να γίνω τεντιμπόης :evil:

Επιλογή γ) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6289842/ Εικονική επιλογή, μπήκε για γίνει τριάδα, το γουστάρω αλλά δεν μας βγαίνουν τα ευρά :lol:


Είχε, έχει κάποιος το ST, ξέρουμε κάτι περί αξιοπιστίας και συμπεριφοράς. Στα ξένα φόρα το βάζουν στην κατηγορία του VFR.

Ζεύκας
15/09/2016, 23:48
τι έχεις κατά νου φίλαι;

taisteal
16/09/2016, 00:01
Πιασαμε το τζοκερ Αντωνιε;;
Αυτο που εχεις το βαρεθηκες;;

Bob_o_mastoras
16/09/2016, 00:38
Κοιτα και κανενα Triumph. Ωραια μηχανακια ειναι.. :lol::p

Αν δεν εχεις σκοπο να ταξιδεψεις (πολυ) δεν βλεπω το λογο να μην παρεις το triple..

spyrakos35
16/09/2016, 04:09
once you go triumph you never go back????

spyro
16/09/2016, 06:25
Πόσες φορές χρειάστηκε να πάτε με τη σύζυγο μαζί με το 955; Η απάντηση θα σου δώσει και την επιλογή μεταξύ st και triple. Και τα 2 πολύ ωραία για τη κατηγορία τους.

spyrakos35
16/09/2016, 07:20
Δεν παει μονο ετσι....

Juohmaru!
16/09/2016, 07:29
Α ρε Αντώνη... μετά τα μεσάνυχτα σεληνιάζεσαι και μπαίνουν τέτοια βαθιά υπαρξιακά ερωτήματα στο μυαλό σου!
Κοίτα διώξτα όσο είναι καιρός...:p

Ειδάλλως, θα παραμείνεις φίλος μου ακόμα... και τεντιμπόης! ;)

Sapadak
16/09/2016, 08:00
Είχε, έχει κάποιος το ST, ξέρουμε κάτι περί αξιοπιστίας και συμπεριφοράς. Στα ξένα φόρα το βάζουν στην κατηγορία του VFR.

Ενας το είχε, καιτο έδωσε :lol:

Μετα βέβαια πήρε vfr 800

DAYMAN
16/09/2016, 08:02
την πρωτη αγγελια με το ST την κοιταω καθε μερα, μερες τωρα διαολιζομαι αλλα δεν ειμαι ετοιμος.Φανταζει η ιδανικη γυριστρουλα για εμενα στο ασφαλτινο τερεν της Ευρωπης και τσαμπα τιμη.

telegonos
16/09/2016, 08:26
Αν πήρε Fi, καλά έκανε. Αν πήρε Vtec κακά έκανε.

Το Street Triple 675 το είχα, είναι εκπληκτική μοτοσυκλέτα, το σκέφτομαι να ξαναπάρω ένα. Πάρε και το μασκάκι με την ζελατίνα, δεν του φαίνεται, αλλά προστατεύει από τον αέρα στην Εθνική Οδό. Δεν ξέρω τι ''πρακτικά'' θέματα φαντάζεσαι, αλλά το μόνο που δεν κάνει καλά, είναι μεταφορά δεύτερου ατόμου, αν δεν είναι μικροκαμωμένη δεσποινίς. Υπόψην το συγκεκριμένο της αγγελίας, κάνει λίγο φασαρία με την εξάτμιση που έχει.

Το ST επίσης είναι εξαιρετική επιλογή, ειδικά αν γράφεις σπορτούρνιγκ χιλιόμετρα, είναι ''σοβαρά'' πανέμορφο με τις ωραίες καθαρές γραμμές που είχαν οι μηχανές πριν τις κάνουν σαν transformers. Πολύ θα το ήθελα στην συλλογή μου επίσης. Πρόσεξε μόνο μην έχει την γνωστή πιστονοπάθεια των 1050, ή αν την πέρασε αν έχει γίνει σωστά η δουλειά και πριν πόσα χμ έγινε αυτό.

Pan (dvs)
16/09/2016, 08:28
Την κουρτινα τρια.

vaska
16/09/2016, 09:20
Νταξ Αντώνη καλά είναι και τα 3 μηχανάκια που έβαλες αλλά να σου πω ένα μυστικό??

BMW θα πάρεις :lol:

ggs
16/09/2016, 09:26
Επιλογή α) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8458953/ Πανέμορφο μηχανάκι, με βάζουν σε δισταγμό κάποια θέματα πρακτικότητας

Επιλογή β) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7625355/ Γ@μήστε την πρακτικότητα, θέλω να γίνω τεντιμπόης :evil:

Επιλογή γ) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6289842/ Εικονική επιλογή, μπήκε για γίνει τριάδα, το γουστάρω αλλά δεν μας βγαίνουν τα ευρά :lol:


Είχε, έχει κάποιος το ST, ξέρουμε κάτι περί αξιοπιστίας και συμπεριφοράς. Στα ξένα φόρα το βάζουν στην κατηγορία του VFR.


οχι ρε γμτ... και υπηρχε ενα ST φιλου μου γιατρου πρωτο χερι του 10 με …15.000 χλμ και ολη την τραιουμφ απανω του …

πολύ ομορφο μηχανακι …..

spyrakos35
16/09/2016, 09:34
Νταξ Αντώνη καλά είναι και τα 3 μηχανάκια που έβαλες αλλά να σου πω ένα μυστικό??

BMW θα πάρεις :lol:

Χαχαχαχαχαχαααααααα

granazi
16/09/2016, 10:19
Ανοιξα 2 φορες την αγγελια του ST :blush:

argy_kap
16/09/2016, 11:13
once you go triumph you never go back????

:beer:

argy_kap
16/09/2016, 11:14
Triple R για απόλυτες καύλες......αλλά η αλήθεια είναι οτι το ST σου πάει...

WiSe
16/09/2016, 11:55
Ωραιο το ST ιδιαιτερο.... μαρεσε! Και μαλιστα ειναι και συντοπιτη μου..... τωρα το ειδα :lol:

Cpt. Haddock
16/09/2016, 12:04
To 1 Αντώνιε, ασυζητητί.

Δεν καταλαβαινω τι ενδοιασμο εχεις στην πρακτικότητα, ειδικα αφου βαζεις και το speed triple στη μέση :lol:

Το συγκεκριμένο (1) δειχνει πενα και σε πολύ καλή τιμη.

Ελαφρως λιγοτερο ανετο για τον συνεπιβάτη στα καθημερινα (ειδικα σε συγκριση με τον τριθεσιο καναπε του 955 που έχεις).

Το (2) κρατα το για την κριση μεσης ηλικιας :lol:

Ζεύκας
16/09/2016, 12:18
πάντως σοβαρά, όλες είναι φλώρικες επιλογές.


Επιλογή α) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8458953/ Πανέμορφο μηχανάκι, με βάζουν σε δισταγμό κάποια θέματα πρακτικότητας

Επιλογή β) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7625355/ Γ@μήστε την πρακτικότητα, θέλω να γίνω τεντιμπόης :evil:

Επιλογή γ) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6289842/ Εικονική επιλογή, μπήκε για γίνει τριάδα, το γουστάρω αλλά δεν μας βγαίνουν τα ευρά :lol:


Είχε, έχει κάποιος το ST, ξέρουμε κάτι περί αξιοπιστίας και συμπεριφοράς. Στα ξένα φόρα το βάζουν στην κατηγορία του VFR.


πάρε αντίστοιχα καυλιάρικα μηχανάκια σε αντίστοιχες τιμές:

α) hayabusa

β) tuono

γ) 990 adv

antsoar
16/09/2016, 14:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα πρόλαβα να διαβάσω με ησυχία.

Ευτυχώς δεν διαβάζω πουθενά σχόλια περί αξιοπιστίας ή προβλημάτων.

spyrakos35
16/09/2016, 15:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα πρόλαβα να διαβάσω με ησυχία.

Ευτυχώς δεν διαβάζω πουθενά σχόλια περί αξιοπιστίας ή προβλημάτων.

Τωρα σε τρωει ο κωλος σου

antsoar
16/09/2016, 16:11
Τωρα σε τρωει ο κωλος σου

Άλλο να βγει μια τυχαία βλάβη, και άλλο ένα εγγενές πρόβλημα. Όπως τα πιστόνια του 1050 ή οι τρόμπες των 990 κλπ. Αυτό εννοώ ρε αγόρι ;)

spyrakos35
16/09/2016, 16:51
Άλλο να βγει μια τυχαία βλάβη, και άλλο ένα εγγενές πρόβλημα. Όπως τα πιστόνια του 1050 ή οι τρόμπες των 990 κλπ. Αυτό εννοώ ρε αγόρι ;)

Το μονο αρνητικο η αγγλικη σημαια και η ελλειψη καλου μαστορα

Ζεύκας
16/09/2016, 16:54
ελλειψη καλου μαστορα

σάκης κοντής. πάμε παρακάτω.

basilis_k6
16/09/2016, 17:07
τα πιστονια του 1050 δεν φτιαχτηκαν απο τα μοντελα 09+ ?

noodles
17/09/2016, 18:42
Street Triple R :a07:

αστα αυτα ομως, vstrom παρε:a014:

Cpt. Haddock
17/09/2016, 19:55
Τωρα σε τρωει ο κωλος σου

Για πες τις εμπειριες σου με τα Triumph ρε Σπυράκο... 10 χρονια με τα ρημάδια τα αγγλικα κι ακομα να καταλαβω αν αξιζουν ή όχι.

:lol:

virus
17/09/2016, 19:58
κουρτινα δυο.

θα βρεις να την δωκεις μετα; επειδη σε βλεπω να τις αλαζεις σαν τα πουκαμισα.

antsoar
17/09/2016, 21:17
κουρτινα δυο.

θα βρεις να την δωκεις μετα; επειδη σε βλεπω να τις αλαζεις σαν τα πουκαμισα.

Αυτή τη φορά το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου, όποιο και από τα δυο και αν μπει στο γκαράζ μου δεν πρόκειται να φύγει ποτέ! I promise :p

pektis
17/09/2016, 21:20
Αυτή τη φορά το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου, όποιο και από τα δυο και αν μπει στο γκαράζ μου δεν πρόκειται να φύγει ποτέ! I promise :p

Καλα...καθε φορα τα ιδια λες:lol:
Παρε το st να ησυχασεις!

spyrakos35
17/09/2016, 22:28
Για πες τις εμπειριες σου με τα Triumph ρε Σπυράκο... 10 χρονια με τα ρημάδια τα αγγλικα κι ακομα να καταλαβω αν αξιζουν ή όχι.

:lol:

Μα το ειπα παραπανω.
Ενας μαστορας και αγγλικη σημαια. Τα μονα αρνητικα.

Το “σε τρωει ο κωλος σου" δεν το ειπα οτι εγω θα του την πω.... Αλλα θα υπαρχουν στη γωνια διαφοροι καλοθελητες

Το θεμα τωμ πιστονιων του 1050 δεν το θιγω γιατι δε μιλαμε για καινουργιο μηχανάκι

Cpt. Haddock
18/09/2016, 17:02
Μα το ειπα παραπανω.
Ενας μαστορας και αγγλικη σημαια. Τα μονα αρνητικα.

Το “σε τρωει ο κωλος σου" δεν το ειπα οτι εγω θα του την πω.... Αλλα θα υπαρχουν στη γωνια διαφοροι καλοθελητες

Το θεμα τωμ πιστονιων του 1050 δεν το θιγω γιατι δε μιλαμε για καινουργιο μηχανάκι

Για την αγγλικη σημαία δε σε πιανω. Δε μου λέει κατι η αγγλικη ή η ιαπωνικη αρκει να κανει τη δουλειά του.

Για τον ενα μαστορα, κατ'αρχην δεν ειναι ενας, ειναι ένας καλός, ενας μάλλον μετριος προς κακός, ένας μέτριος και 2-3 αρκετα καλοι. Αλλωστε εσυ ουτε απ' εξω δεν έχεις περάσει πώς τους ξέρεις;

Έπειτα, τα ξέρεις και απο το εξωτερικο, εδω ενας μαστορας ανα πολη υπάρχει για καθε μαρκα. Ραντεβου κλπ. Δεν καταλαβαινω γιατι σε μας πρέπει να ειναι τόσο προβλημα και να έχουμε τις δεκαδες επιλογές του μαστρο-Μητσου δεκα λεπτα απο το σπιτι μας. Εδώ πώς τα καταφέρνουν δλδ;

Δηλαδη εσυ ρε Σπυρο, το FJR το πηγαινεις στο συνεργειο της γειτονιας;

Τα πιστόνια χτυπαγαν στο Tiger 1050 και σε συγκεκριμένη παρτιδα (2007-2008).

Αφήστε ρε σεις τα στερεότυπα για μηχανάκια και μάρκες που δεν έχετε καβαλησει ποτέ.

vaska
19/09/2016, 18:34
Τελικά τι έγινε Αντώνη?? Το έκλεισες το BMW?
:confused:

amyroukai
19/09/2016, 18:35
Εκ των τριών ψηφίζω το πρώτο...


Ή αυτό που έχεις ήδη. Δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι (πέραν του ψυχολογικού της κατοχής, το οποίο τελικά δεν είναι αμελητέο) με οποιοδήποτε άλλο.

WiSe
19/09/2016, 18:46
Μαλλον πουληθηκε το πρωτο

Pan (dvs)
19/09/2016, 19:42
.....

Έπειτα, τα ξέρεις και απο το εξωτερικο, εδω ενας μαστορας ανα πολη υπάρχει για καθε μαρκα. Ραντεβου κλπ. Δεν καταλαβαινω γιατι σε μας πρέπει να ειναι τόσο προβλημα και να έχουμε τις δεκαδες επιλογές του μαστρο-Μητσου δεκα λεπτα απο το σπιτι μας. Εδώ πώς τα καταφέρνουν δλδ;



Εδω οπως τα θυμασαι.Δεκα Μητσοι που το παιζουνε μαστορες.:D

Παντως οταν ζαχαρωνα ενα τρικυλινδρο και εψαχνα να δω ποιος τα πιανει,απογοητευτηκα.Κανενας στα Βορειοδυτικα.Αυτο λειτουργει αποτρεπτικα οπως και να το κανουμε.

DAYMAN
19/09/2016, 20:12
Μαλλον πουληθηκε το πρωτο

το ST και 5 χιλιαρικα σιγα μην εμενε αν ηταν πραγματι στην κατασταση που εδειχνε.

antsoar
19/09/2016, 22:53
Πουλήθηκε και το δεύτερο :uplate: μάλλον πολύ τύχη τους έφερα!


Ας πω όμως δυο λόγια για τον προβληματισμό μου, και πως μπήκα στην διαδικασία να κοιτάζω πάλι μηχανάκια.

Καταρχήν το 955 μου αρέσει. Ταξιδεύει, φορτώνετε, χωράει με άνεση δυο, έχει γκάζι με ωραίο ήχο, και κάτι που γουστάρω, έχει μια μπρουτάλ αίσθηση που συχνά δεν βρίσκεις σε σύγχρονα μηχανάκια. Ωραία, και γιατί μας παιδεύεις ρε άνθρωπε τότε, θα μου πείτε :confused:
Γιατί μου έχει μπει η υποψία ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξω κινητήρα. Και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει για ένα μηχανάκι του 2002.
Το θέμα είναι ότι έχω ρίξει ήδη αρκετά λεφτά. Μόνο την τελευταία φορά για σέρβις, αλυσιδογράναζα και ανακατασκευή ψυγείου φύγαν 700 ευρώ. Γενικά είχε ταλαιπωρηθεί από προηγούμενους ιδιοκτήτες, και έχω κοπιάσει για να το φέρω στην κατάσταση που είναι. Αντικατάσταση ακτίνες μπροστά, ακτινολόγιση πίσω, πηνία, διόρθωση ηλεκτρικών, σωληνάκια βενζίνης, μάσκα, μπαγκαζιέρα, λάστιχα, κλπ.

Έτσι έφτασα σε ένα σημείο που έβλεπα δυο λύσεις. Ή το δίνω τώρα που το έχω κάνει αξιόμαχο, και πάω σε κάτι αρκετά νεότερο (09 και πάνω) στο οποίο θα μπορώ πλέον να επενδύσω με λιγότερο άγχος και για περισσότερα χρόνια.
Ή το κρατάω, δεν φεύγει πια από το γκαράζ μου, και αποδέχομαι το ρίσκο της όποιας μελλοντική επισκευής.

Σημ.: Σε απόλυτα νούμερα, υπολογίζοντας ότι θα στόχευα σε νεότερο της τάξης των 5000, η όποια επισκευή θα στοίχιζε λιγότερο από την αλλαγή μηχανής. Απλά είναι η φιλοσοφική ερώτηση, "αν αξίζει τον κόπο" που μας τρώει σε τέτοιες περιπτώσεις.

amyroukai
19/09/2016, 22:59
έχει μια μπρουτάλ αίσθηση

Γιατί είσαι πολύ μπρουτάλ αγόρι (https://www.youtube.com/watch?v=NPUsDFFNaVo) :bawl:

kordix
19/09/2016, 23:03
Πουλήθηκε και το δεύτερο :uplate: μάλλον πολύ τύχη τους έφερα!


Ας πω όμως δυο λόγια για τον προβληματισμό μου, και πως μπήκα στην διαδικασία να κοιτάζω πάλι μηχανάκια.

Καταρχήν το 955 μου αρέσει. Ταξιδεύει, φορτώνετε, χωράει με άνεση δυο, έχει γκάζι με ωραίο ήχο, και κάτι που γουστάρω, έχει μια μπρουτάλ αίσθηση που συχνά δεν βρίσκεις σε σύγχρονα μηχανάκια. Ωραία, και γιατί μας παιδεύεις ρε άνθρωπε τότε, θα μου πείτε :confused:
Γιατί μου έχει μπει η υποψία ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξω κινητήρα. Και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει για ένα μηχανάκι του 2002.
Το θέμα είναι ότι έχω ρίξει ήδη αρκετά λεφτά. Μόνο την τελευταία φορά για σέρβις, αλυσιδογράναζα και ανακατασκευή ψυγείου φύγαν 700 ευρώ. Γενικά είχε ταλαιπωρηθεί από προηγούμενους ιδιοκτήτες, και έχω κοπιάσει για να το φέρω στην κατάσταση που είναι. Αντικατάσταση ακτίνες μπροστά, ακτινολόγιση πίσω, πηνία, διόρθωση ηλεκτρικών, σωληνάκια βενζίνης, μάσκα, μπαγκαζιέρα, λάστιχα, κλπ.

Έτσι έφτασα σε ένα σημείο που έβλεπα δυο λύσεις. Ή το δίνω τώρα που το έχω κάνει αξιόμαχο, και πάω σε κάτι αρκετά νεότερο (09 και πάνω) στο οποίο θα μπορώ πλέον να επενδύσω με λιγότερο άγχος και για περισσότερα χρόνια.
Ή το κρατάω, δεν φεύγει πια από το γκαράζ μου, και αποδέχομαι το ρίσκο της όποιας μελλοντική επισκευής.

Σημ.: Σε απόλυτα νούμερα, υπολογίζοντας ότι θα στόχευα σε νεότερο της τάξης των 5000, η όποια επισκευή θα στοίχιζε λιγότερο από την αλλαγή μηχανής. Απλά είναι η φιλοσοφική ερώτηση, αν αξίζει τον κόπο που μας τρώει σε τέτοιες περιπτώσεις.



Και ποιος σου λέει ότι αυτό που θα πάρεις με 5000 θα είναι ΟΚ από μοτέρ; Το ρίσκο στα μεταχειρισμένα είναι μεγάλο. Αφού σου αρέσει ο τίγρης να τον κρατήσεις.

Aν ποτέ χαλάσει βάλτου ενα άλλο μοτέρ που θα το αγοράσεις με εγγύηση από το εξωτερικό. Από Ελλάδα μόνο αν ξέρεις τον κάτοχο, κανa τρακαρισμένο αλλά καλύτερα απ έξω.


Και μετά λιώστο στο χιλιόμετρο.

amyroukai
19/09/2016, 23:06
πέρα από την πλάκα λοιπόν, ο Κώστας έχει δίκιο. Επένδυσες και είσαι ΟΚ για αρκετό καιρό. Το μοτέρ γιατί πιστεύεις ότι θα κάνει κράου; Πόσα χιλιόμετρα έχει πιά; Αν κρίνω από την λαδιέρα μου, οι ανοχές και αντοχές είναι αρκετά περισσότερες από όσο φανταζόμαστε πριν φτάσει σε σημείο "και μη παρέκει". Δεν είσαι και κανένας κοντροκανίβαλος πιά, να πω ότι θα σου μείνει στα χέρια στο φανάρι...

virus
19/09/2016, 23:46
με τον κωστα θα συμφωνησω σχεδον απολυτα....


ρε αδερφακι αμα σαρεσει τοσο πολυ το μηχανακι γιατι να το σκοτωσεις; εισαι απλα χιλιομετροφαγος δεν εισαι κανιβαλος. στους χιλιομετροφαγους τα μηχανακια ζουν πιο πολυ ;)

bulmont
20/09/2016, 06:10
....... Μόνο την τελευταία φορά για σέρβις, αλυσιδογράναζα και ανακατασκευή ψυγείου φύγαν 700 ευρώ. Αντικατάσταση ακτίνες μπροστά, ακτινολόγιση πίσω, πηνία, διόρθωση ηλεκτρικών, σωληνάκια βενζίνης, μάσκα, μπαγκαζιέρα, λάστιχα, κλπ......



Για πέρνα και από τις ''ανακατασκευές'' μια βόλτα........................................:beer: