PDA

View Full Version : επισκευη πασων μπουζι



afric
16/09/2016, 09:12
καλημεριζω το forum
εχω προβλημα στο σπειρωμα της μπουζοτρυπας, το μπουζι βιδωνει μεχρι τη μεση περιπου και μετα σταματαει.
Κοιταξα με φακο και 2-3 στροφες εκει καπου στη μεση ειναι χαλια.
Βρηκα αυτο το βιντεακι https://www.youtube.com/watch?v=3UK8kEAnHVk

Σκεφτομαι να δοκιμασω αυτο το μαραφετι πριν προβω σε αλλες λυσεις,, δεδομενου οτι οι τελευταιες στροφες κοντα στο θαλαμο καυσης ειναι οκ.

Δυστυχως ομως αυτο το εργαλειακι κανει 120 ευρω στην ευρωπη, ενω στο amazon usa εχει 30 δολλαρια.

Ξερει κανεις τι παιζει με τις αγορες απο usa, δασμοι κλπ, δεν εχω ποτε ψωνισει απο Αμερικη

GFawkes
16/09/2016, 11:53
Πηγαινε το σε ενα μηχανουργειο να σου περασει τα πασα

και λιγοτερο θα σου κοστισει
και θα γινει σωστα η δουλεια, και δεν θα πεσουν γρεζια μεσα στον κυλινδρο.

afric
16/09/2016, 12:14
Να μου περασει τα πασα σε σκετη κεφαλη?
Δηλ. βγαλε- βαλε την κεφαλη απ τη μηχανη, επισκευη στα πασα+φλατζα ψευτοκαπακου και κεφαλης
Εισαι σιγουρος οτι θα κοστισει λιγοτερο?

GFawkes
16/09/2016, 12:26
Σιγουρα και θα εκπλαγεις

been there, done that.

afric
16/09/2016, 12:33
Εγω νομιζα οτι θα παει πολυ παραπανω η δουλεια, αν θες στειλε μου ενα τηλ. εδω η με pm να παω να δω τι γινεται γιατι εχω μεινει χωρις μηχανη.
ευχαριστω

leo1964
16/09/2016, 12:47
Ποτέ δεν ξεβιδώνουμε-βιδώνουμε μπουζί,όταν η μηχανή είναι ζεστή,μόνο για λόγους έκτακτης ανάγκης

afric
16/09/2016, 13:27
φιλε μου το ξερω, μαστορευω τα μηχανακια μου πολλα χρονια, ομως να που την πατησα απ την βιασυνη μου

GFawkes
16/09/2016, 13:28
Εγω νομιζα οτι θα παει πολυ παραπανω η δουλεια, αν θες στειλε μου ενα τηλ. εδω η με pm να παω να δω τι γινεται γιατι εχω μεινει χωρις μηχανη.
ευχαριστω
Στο μηχανουργειο της γειτονιας σου να πας, θα το κανει(οπου και εαν μενεις)
δεν ειναι κατι σπουδαιο για αυτους, και δεν λυνουν συνηθως το καπακι....

afric
16/09/2016, 14:36
καταλαβα, γι αυτο δεν κοστιζει, ομως ετσι τα γρεζια πεφτουν μεσα, μετα θα το φυσανε κι οτι βγει, ευτυχως το αφρικα εχει 2 μπουζοτρυπες.Αν μεινει κατι μεσα ομως θα φανει μετα απο καποια χλμ και οχι αμεσως...
και μαλλον θα βαλουν helicoil που δεν ειναι οτι καλυτερο.

απο αυτο το story παντως προτιμω να δοκιμασω το εργαλειακι του βιντεο

virus
16/09/2016, 18:56
αν μιλας για αφρικα ουτε το εργαλειο που παρεθεσες θα κανει δουλεια. θελει ευθεια το πασο με το καπακι. αν θυμασαι το μπουζοκλειοδο του αφρικα ειναι σπαστο. οποτε δεν το βλεπω να κανεις δουμεια με το εργαλειο.

πηγαινε σε ενα μηχανουργειο κι αμα μπορει θα στο κανει. αν δεν μπορεσει τοτε πας για κατεβασμα καπακιου.

afric
16/09/2016, 20:29
Ειναι το αριστερο του πισω κυλινδρου, νομιζω μπαινει καραευθεια χωρις να βρισκει στο σκελετο....anyway θα παω σε μηχανουργειο να ρωτησω, εχει ενα στη γειτονια μου ..

typhoon
17/09/2016, 12:05
Ξερει κανεις τι παιζει με τις αγορες απο usa, δασμοι κλπ, δεν εχω ποτε ψωνισει απο Αμερικη
Ωραίο εργαλειακι πιθανότατα να σου κάνει τη δουλειά που θες. Το μηχανουργειο δε θα σου περάσει ντε κ καλά helicoil, μπορεί με ένα απλό κολαουζο να καθαρίσει τα πάσα κ να στρώσει κ τα χαμηλά που θες.

Η αγορά από αμερικη είναι λίγο λαχείο όσον αφορά το τελωνείο. Πολύ καλές πιθανότητες να την γλύτωσεις έχεις με το απλό ταχυδρομείο τους αν δεν απατωμαι usps λέγεται. Αν το φέρει εταιρεία κούριερ, τυπου ups ή οποιαδήποτε άλλη τότε 100%θα εκτελωνιστει. Πάντως να ξέρεις ότι στο απλό ταχυδρομείο κάνει παρα πολύ καιρό να φτάσει, έχω περιμένει κ 45 ημέρες για ένα stomp grip