PDA

View Full Version : Επιλογή παπιού ( ή ίσως scooter)!



giannis_al
19/09/2016, 03:34
Καλησπέρα παιδιά,

Νέος στο forum, οπότε θα γράψω την πρώτη μου απορία και θα συστηθώ ταυτόχρονα. Λέγομαι Γιάννης, είμαι 19, φοιτητής, και στη γύρα για το πρώτο μου δίκυκλο.

Το δίπλωμα που έχω είναι το Α1, οπότε ψάχνω για κάτι βαριά τα 150 cc. Όπως είπα λοιπόν είμαι φοιτητής (ΑΣΟEΕ), οπότε θέλω κάτι ευέλικτο για να την παλεύω στην κίνηση της Πατησίων. Περισσότερο όμως, θέλω κάτι οικονομικό για να την παλεύει η τσέπη μου. Κοιτάζω, ψάχνω και διαβάζω καιρό και έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα σχετικά με τις εναλλακτικές μου. Με budget λοιπόν max τα 1000 (γιατί έρχονται από δουλειά οπότε αύξηση budget σημαίνει και μεγάλη αύξηση χρονικού ορίζοντα) σε

1)innova, όπου διαβάζω για μπιέλες κλπ, αλλά περιτριγυρίζομαι από innova φίλων που δε βγάζουν τίποτα και από τη φράση "πάρε ένα καλό και δυνατό παπί, και ακόμη και όλο το μοτέρ να θέλει αλλαγή, με 200 ευρώ το κάνεις καινούργιο με 0 χλμ"

2)sprinter που παίζει στα λεφτά ενός innova του '04 πρακτικά καινούργιο, διαβάζω πως είναι σκύλος, αλλά παραμένει κινέζικο και δεν τραβάει όσο ένα innova.

Στα 2 παραπάνω θα προτιμούσα injection, αλλά νομίζω πως η διαφορά κόστους αγοράς και πιθανών service γιατί μιλάμε για μεταχειρο, δεν καλύπτονται απ'τα έξοδα βενζινης που γλιτώνω.

3)address που είναι όμορφο, καινούργιο, αλλά με τρομάζει η διαθεσιμότητα και η τιμή ανταλλακτικών και ένα θέμα που είχε βγάλει με τις ταχύτητες (περισσότερες λεπτομέρειες δε συγκρατώ)

Από την άλλη όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι παρ'ότι μου αρέσει πολύ η εμφάνιση ενός δυναμικού και προσεγμένου παπιού, και δεν είμαι πολύ τύπος της κυρίλας, προτιμώ scooterάκι. Ξέρω ότι μιλάμε για πιο ακριβή συντήρηση και λίγο αυξημένη κατανάλωση. Αλλά όταν βρίσκω στα λεφτά ενός innova '06 που σίγουρα θα θέλει μοτερικές βελτιώσεις, ένα runner st 125 του '08 που (εμφανισιακά) είναι καινούργιο, δε γίνεται να μη μπει ο δαίμονας μέσα μου.

Έχω λοιπόν checkάρει και τα runner st 125 , aprillia sportcity 125 , kymco agility 125-150, και symphony, τα οποία αναφέρω χωρίς ανάλυση γιατί δεν έχω ψάξει τόσο και ο περίγυρός μου δεν έχει γνώση από scooter για να εκφράσει άποψη.

Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρουν οι τελικές και οι βελτιώσεις, αλλά να πιάνω μία ταχύτητα που να μου επιτρέπει να κινηθώ από περιοχή σε περιοχή μέσω Κηφισού και να ανέβω μία απότομη ανηφόρα 2κάβαλο χωρίς ζόρι,να κινηθώ μέσα στην πόλη και να μπορώ να πάω για ένα μπάνιο νέα μάκρη ή Λούτσα που λέει ο λόγος, ποια θα ήταν η πιο ταιριαστή επιλογή; Πόσο μεγάλη διαφορά στη συντήρηση και μία ενδεχόμενη πτώση θα έχει ένα παπί με ένα scooter; (μιλάμε για τα εν λόγω μοντέλα).

Ελπίζω στις άμεσες απαντήσεις σας, προτάσεις για άλλα μοντέλα είναι ευπρόσδεκτες, αν και νομίζω πως έχω εξετάσει τις εναλλακτικές μου(ενδιαφέρομαι μόνο για 4χρονο). Τονίζω πως στο budget δεν περιλαμβάνεται εξοπλισμός, ο οποίος θα είναι ευγενική γονική παροχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και συγγνώμη για το μεγάλο post.

TROOPER
19/09/2016, 06:10
1. Καλωσηρθες
2. Στο μπατζετ υπολογισε και κρανος κανα 200αρι ευρω
3. Με 800 λοιπον κοιτα και τα παλιοτερα crypton-ακια τα οποια τα θεωρω τιμιοτατα και σκυλια!
4. Προσωπικα θα απεφευγα τα παπια που ειπες. Τοσο τα ινοβα οσο και τα αντρες εχουν κακη φημη.
5. Αν μιλαγαμε για καποιο σκουτερ θα κοιτουσα μονο το pcx που ειναι και ανετο και με χωρους και με σχεδον μηδενικη καταναλωση αλλα νομιζω ξεφευγει απο το μπατζετ σου.
6. Καλη συνεχεια στην αναζητηση και καλους δρομους.

Bowleno
19/09/2016, 12:29
ότι είπε ο trooper από πάνω.
ΑΣΟΕΕ, ε; το νου σου στις κλοπές.....κοίτα και για κανένα καλό κλείδωμα.....

Πρώην Πατησιώτης 20 χρόνια, κάτι ξέρω.....

Α, και καλώς ήλθες :beer:

giannis_al
19/09/2016, 13:19
Καλησπερα, καλως σας βρηκα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Οταν ελεγα ο εξοπλισμος ειναι γονικη παροχη, αυτο εννοουσα,κρανος, κλειδωματα κλπ.Αρα 1000 καθαρα στο μηχανακι.

1)Απο κρυπτονακια μου αρεσει μονο το τελευταιο r ('04 -'07) που το βρισκω με παρα πολλα χλμ και σε μετρια κατασταση, συνηθως καγκουρεμενο στην τιμη αυτη.

2)Για το address περαν του εργοστασιακου θεματος που ανεφερα, δεν εχω ακουσει κατι κακο. Θα εμπιστευω ομως πως κατι παραπανω ξερετε, αν και θα εκτιμουσα καποιο link να διαβασω τα θεματα τους.

3) Για τη φημη του innova ξερω, αλλα ειμαι μπερδεμενος, γιατι απο τη μια ακουω αυτα, απο την αλλη βλεπω παρεες που εχουν μηχανικους και τους ιδιους τους μηχανικους, παιδια που ασχολουνται χρονια με παπια και ξερουν, να προτιμουν innova ( καρμπ και inj). Και δε μπορω να καταλαβω ποια η λογικη αν οντως παιρνεις ενα παπι που ξερεις οτι θα σου βγαλει θεματα..

4)Γιατί ολα τα scooter εκτος; Λογω αξιοπιστιας;καταναλωσης;κοστους service; συνδυασμου των παραπανω;

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας, περιμενω και αλλους να πουν καμια γνωμη μπας και βρουμε ακρη!!

zopas
20/09/2016, 13:08
Χρειαζεσαι 16αρηδες τροχους και δεν βρισκεις σε σκουτερ κατι της προκοπης με αυτα που διαθετεις..οποτε ψαξε ενα παλιο παπι..

Αλλα οτι και παρεις με τα λεφτα που διαθετεις υπολογισε νεα λαστιχα για την ασφαλεια σου καθως και καποιο σερβις, χωρια τα χρηματα για νεα ασφαλεια, μεταβιβαστικα ..οποτε ενα 1200σαρι μεσα στο νερο και με την ευχη να μην εχει καποια κρυφη βλαβη που θα την χρυσοπληρωσεις..

Γενικα διαβαζω πολλα παιδια εδω μεσα να προσπαθουν με λιγα χρηματα να αγορασουν κατι αξιολογο αλλα δεν γινεται...και επιδη την εχω πατησει ασχημα στο συγκεκριμενο...η εμπειρια μου λεει οτι οποιος δεν σκασει απο 1500 ευρω κσι πανω..μπαινει σε μπελαδες και τα πληρωνει μετα διπλασια..

Βρες ενσ καλο μηχανικο για αρχη να στην ελεγξει και καλη σου τυχη...

bros 650
20/09/2016, 14:51
keeway target 125 1280 ευρω καινουργιο με θεση για κρανος κατω απο την σελα και λογικα ο εμπορος θα σε κανει δωρο κατι ή θα σε κοψει απο την τιμη.Αφου εχεις 1000 δινεις λιγο παραπανω πες τον μπαμπα σου το πιο πιθανο να συμφωνησει.Θα εχεις 2 χρονια εγγυηση και το κεφαλι σου ησυχο στο τελευταιο μοτο εχει τεστ και γραφει καλα λογια.

Sapadak
20/09/2016, 14:59
Γιατί δε κοιτάς προς Honda Wave (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8486066/)?

Εντός του μπάτζετ σου ειναι, και δεν έχει πάρει το αυτί μου κάτι περιέργο για αυτό.

110 κυβικά βέβαια, αλλά μιλάμε για μηχανη 2-3 ετών, οχι 10+

Dant3
20/09/2016, 16:45
Γιατί δε κοιτάς προς Honda Wave (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8486066/)?

Εντός του μπάτζετ σου ειναι, και δεν έχει πάρει το αυτί μου κάτι περιέργο για αυτό.

110 κυβικά βέβαια, αλλά μιλάμε για μηχανη 2-3 ετών, οχι 10+

Κινεζικο τερμα.
Αρκετα προβληματα λογω ποιοτητας.

Εγω θα σου λεγα να πας προς cryptor R.
Λιωσε το καρ,παιρνε τηλ να πηγαινεις να τα βλεπεις,παρε σε μαστορα οσα σου φαινονται καλα και παρε το καλυτερο.

giannis_al
20/09/2016, 18:00
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το agility έχει 16" και το runner έχει μεν 13 και 14, αλλά όσο το έχω δει, είναι ψηλό scooter. Θα έχει μεγάλη διαφορά στην ευελιξία και τη σταθερότητα;

Σχετικά με τα παπιά τώρα. keeway θα προτιμούσα όχι, αν είναι να πάω σε κάποιο κινέζικο θα προτιμούσα sprinter που είναι ελάχιστα ακριβότερο, πιο όμορφο, παίρνει κάποια ανταλλακτικά (όχι μοτερικά) από dynamik και έχω ακούσει και 2 καλές κουβέντες.

Σχετικά με το wave έχω καβαλήσει 1-2 φορές, δε μου άφησε άσχημη ποιοτική εντύπωση, αλλά είναι 110. Και δεν είναι και ό,τι καλύτερο οι αγγελίες που βρίσκω στο budget μου..

Για το crypton R απάντησα. Δεν είναι η πρώτη μου επιλογή, αλλά ξέρω ότι είναι καλό και αν βρω κάποια αγγελία που να μου αφήσει καλή εντύπωση θα την κοιτάξω. Γιατί όσο να πεις όταν κοιτάς 6 μοντέλα δε μπορείς να πηγαίνεις να δεις και κάθε αγγελία από κοντά..

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα συγκριτικό στο κόστος συντήρησης ενός scooter 125 με ένα παπί 125 (μ.ο. κατανάλωσης και μέτρια χρήση); Ευχαριστώ πολύ, ευαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας! :wave2:

Dant3
20/09/2016, 19:58
Απο παπι δες και kriss.

Τωρα για συντηρηση παπιου εχεις
60Ε λαστιχα ανα δυο χρονια
Αλυσιδογραναζα 30Ε(μαζι με περαστικα)
Τακακια κανα 10αρικο
Λαδια 1 λιτρο κανα 10αρικο
Μπουζι 3Ε
Φιλτρο αερα ,παιρνεις ενα σφουγγαρι το κοβεις και βγαζεις 3-4 αλλαγες με 6-7Ε
Καταναλωση περι τα 2,5λ/100
Τελη 22Ε και ασφαλεια κανα 60αρι το 6μηνο χοντρικα.
Το παπι ειναι το πιο οικονομικο,δεν υπαρχει αμφισβητηση.
Και αν πεσεις δε κλαις κιολας,καθως αλλαζεις ενα μαρσιπιε αντε και κανα αντιβαρο και τελος.

Συντηρηση απο σκουτερ δε ξερω να σου πω,αλλα χοντρικα τα ιδια και αντι για αλυσιδογραναζα εχεις ιμαντες-μπιλιες κτλ.
Αρκετα πιθανο να εχει και λιγο παραπανω καταναλωση.
Και εαν πεσεις,απλα εχε tie wrap να μαζευεις τα πλαστικα.

sakis81
20/09/2016, 20:01
Το sprinter ακόμα το στρωνω.μεχρι τα 700 χλμ δεν είχα περάσει τις 4500 στοφες.τωρα στα 850 χλμ το πάω στις 6000 και στην εθνική το κοντέρ δείχνει 105χλμ.οποτε λογικά σε βολεύει για αυτό που το θες.απο καταναλωση δεν θα ειναι αντιπροσωπευτικη η τιμη,ακριβως γιατι το στρωνω ακομα.πριν 10 χρονια είχα και το runner 125 αγορασμένο καινούργιο.δυστυχώς δεν θυμάμαι κοστη λειτουργίας και συντήρησης,αυτό που θυμάμαι είναι η μουρμούρα της γυναίκας όταν το πούλησα.άνετο για 2-περισσότερο εννοείτε από παπι-και σβέλτο-ασφαλές για κίνηση εθνική.κι εμενα για 10000χλμ που το είχα δεν είχε βγάλει τίποτα από ζημιές.αν μπορέσεις να βρεις όσο πιο γίνεται φρέσκο runner,προτίμησε το.

newrider125
20/09/2016, 21:41
Παιδιά καλησπέρα και εγώ φοιτητής είμαι και παθών απο σκοουτερ πήρα ένα fly125 2006 με 13000 χλμ μοτερικά άριστο αλλά έφτασε η ώρα για μπίλιες και ιμάντα (ετοιμαστείτε) 100 ευρώ ακούμπησα και τα έκλαψα αρκετά γιατί μαζεύω για μηχανή... ειλικρινά σκέφτομαι να το δώσω σε έναν έμπορο εδώ στη Κρήτη για να πάρω κανένα παπί και εξηγώ το γιατί: Στο παπί μπορείς να κάνεις τα πάντα από σέρβις μόνος σου ενώ στο σκούτερ αν δεν έχεις κάποια εργαλεία συγκεκριμένα δουλειά μόνος σου δεν κάνεις . Επίσης καίει 3-3.5 λίτρα (carburator) εντάξει θα μ πείς σιγά τη διαφορά αλλά στα 10.000 χιλιόμετρα να το ένα κατοστάρικο
Ειλικρινά το σκέφτομαι να τα σκάσω για άλλο μηχανάκι γιατί δεν συμφέρει ...

Άρα πας σε παπί καρφί και μην κοιτάς τπτ άλλο τώρα άν θες την ευκολία της ποδιάς κτλ πάσο :wave2:

giorgosmg
20/09/2016, 22:42
Σκουτερ πιο ανετο, πρακτικο λογω χωρου.
Παπι πιο οικονομικο, και σε (μακρια απ ολους μας) πτωση.

I-want-a-moto
20/09/2016, 23:38
Έχεις το Α1 με συμπλέκτη ή με χωρίς? Αν με γιατί δε κοιτάς για μοτοσυκλετάκια και όχι παπιά? Τα έξοδα είναι ελάχιστα αυξημένα,τα κάνεις τα περισσότερα μόνος σου και δεν τα προτιμούν οι κλέφτες γιατί έχουν λίγη ζήτηση. Ενδεικτικά:
http://www.car.gr/8330130-yamaha-ybr-125-ybr-125-re05
http://www.car.gr/8527346-yamaha-xt-125x-xt125
http://www.car.gr/8360101-honda-cbf-125
http://www.car.gr/8505198-honda-cbr-125r
http://www.car.gr/8338587-honda-xr-125-l
Εγώ πήρα φέτος ένα ybr 125 του 2005 από μάντρα με 50.000χλμ (ναι καλά) και έχει βγεί σκυλί...

Dant3
21/09/2016, 00:11
Δεν υπαρχει λογος να παει σε κατι τετοιο.
Μεγαλυτερη συντηρηση,λιγοτερο ανετο.
Δε βλεπω κανενα οφελος.

I-want-a-moto
21/09/2016, 09:44
Δεν υπαρχει λογος να παει σε κατι τετοιο.
Μεγαλυτερη συντηρηση,λιγοτερο ανετο.
Δε βλεπω κανενα οφελος.

Εντάξει τα λάστιχα κάνουν 20-30 ευρώ παραπάνω μέχρι εκεί αλλιώς όλα τα άλλα είναι στα ίδια λεφτά με ένα παπί (1l λάδι,σιαγώνες πίσω,τακάκια μπροστα κτλ). Αλλά όχι και λιγότερο άνετο το μοτοσυκλετάκι από τη πάπια!!! To cbf έχει fairing,το cbr έχει φρενάρες,το ybr σελάρα και όρθια θέση οδήγησης και τα ΧΤ-ΧR ΑΝΑΡΤΗΣΑΡΕΣ για τα κυβικά τους. Επίσης είναι όλα επώνυμα με αξιοπιστία honda και yamaha. Eπίσης δεν τα προτιμούν τα καγκούρια οποτε είναι εύκολο να βρεις σε καλή κατάσταση!!!

Dant3
21/09/2016, 10:15
Εχουν συμπλεκτη στο χερι,δεν εχεις χωρο αναμεσα στα ποδια.
Καλα και αγια αλλα σε θεμα μετακινησης στη πολη και ευκολιας,το παπι ειναι αξεπεραστο.
Επισης σε περιπτωσης πτωσης,παλι πληρωνεις.

I-want-a-moto
21/09/2016, 10:32
Εχουν συμπλεκτη στο χερι,δεν εχεις χωρο αναμεσα στα ποδια.
Καλα και αγια αλλα σε θεμα μετακινησης στη πολη και ευκολιας,το παπι ειναι αξεπεραστο.
Επισης σε περιπτωσης πτωσης,παλι πληρωνεις.

Από πότε ο συμπλέκτης είναι μειονέκτημα? Επίσης πιστεύω πως ξέρεις ότι το ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια είναι + καθώς ξεκουράζει τα χέρια. Με ότι και να πέσεις πληρώνεις... Τώρα μεγαλύτερη ευκολία? Το ίδιο ζυγίζουν,πάνε καλύτερα από τα περισσότερα παπιά. Τόσο κόπος πια ο συμπλέκτης ε? Και μαθαίνεις κιόλας και όταν ανεβείς CC έχεις εμπειρία!!! Πλέον δε που τα περισσότερα παπιά έχουν ελάχιστη ποδιά δε βρίσκω κάτι στην άνεση/ευκολία τους.

giannis_al
21/09/2016, 14:55
Έχω Α1 με συμπλέκτη και μου αρέσει πάρα πολύ. Καλώς εχόντων των πραγμάτων και των οικονομικών μου δηλαδή θα ήθελα να πάρω κάτι μεγαλύτερο. Οι λόγοι που δεν κοιτούσα μοσοτυκλετάκι στα 125 είναι
1) ότι μου φαίνονται κάπως "κούφια", δηλαδή απογοητευτικό αυτό που δίνουν με αυτό που περιμένεις βλέποντας μία "μεγάλη" μηχανή
2) Δεν έχω καμία σχέση με μοτερικά μηχανών, και δυστυχώς για μεγάλες μηχανές και κανένας γύρω μου. Οπότε χάνεται άμεσα το πλεονέκτημα "φτιάχνεις μόνος σου" που είναι αρκετά σημαντικό τώρα που δε μου τρέχουν απ'τις τσέπες..
3)Νομίζω πως παρ'ότι μου δίνουν την εμπειρία του συμπλέκτη πριν τα πολλά κυβικά, θα ήθελα κάτι πιο χαμηλό και πιο "μαζεμένο" για πρώτη μόνιμη επαφή με το δρόμο σε δίκυκλο.
4)Τα περίμενα ακριβότερα απ'ότι είδα πως είναι.

Αν όντως τα κόστη τους είναι αρκετά κοντά στο παπί θα ρίξω μια ματιά, αν και νιώθω ότι το διευρύνω πολύ και θα τρελαθώ :eek:

Κοιτάζω και kriss, αλλά το kriss II, γιατί το επόμενο δε μ'αρέσει καθόλου και το efi είναι πολύ ακριβό.

Σχετικά με τα scooter, επιβεβαιώνετε την εικόνα που έχω, πιο βολικά, πιο ακριβά. Έστω ότι η κατανάλωση δίνει μικρή διαφορά (αφού λογικά πάω και για παπί carb). Πόσο συχνά θα πρέπει να αλλάζονται ιμάντες/μπίλιες; Για να ξέρω πχ. αυτό το 70άρι είναι διαφορά ανά 6μηνο ή ανά 2ετία (από τα 30 αλυσιδογράναζα του παπιού και τα 100 που είπε ο φίλος για το fly).
Τι άλλο διαφορετικό έχουν υπό φυσιολογικές συνθήκες παπιά και scooter στη συντήρηση; (ή σε τι έχουν αξιοσημείωτη διαφορά στις τιμές;)

Συγγνώμη που κουράζω παιδιά, απλά προσπαθώ να βρω μια άκρη γιατί όπως βλέπω όλο και πιο ξεκάθαρα η προτίμησή μου είναι scooter και ψάχνω να δω αν βγαίνουν τα κουκιά..

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας :beer:

BLiTzER
21/09/2016, 15:01
Έχεις το Α1 με συμπλέκτη ή με χωρίς?

Υπάρχει Α1 με και Α1 με χωρίς συμπλέκτη;!

giannis_al
21/09/2016, 15:22
Υπάρχει Α1 με και Α1 με χωρίς συμπλέκτη;!
Ναι, στο χωρίς δίνεις με παπί ημιαυτόματο και στο με δίνεις με fx ή κάποιο μικρό μοτοσυκλετάκι. Και πλέον υπάρχει και απεριόριστο αυτό ματό (δε γνωρίζω για αντίστοιχο του Α2) όπου δίνεις με scooter.

Dant3
21/09/2016, 20:34
Από πότε ο συμπλέκτης είναι μειονέκτημα? Επίσης πιστεύω πως ξέρεις ότι το ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια είναι + καθώς ξεκουράζει τα χέρια. Με ότι και να πέσεις πληρώνεις... Τώρα μεγαλύτερη ευκολία? Το ίδιο ζυγίζουν,πάνε καλύτερα από τα περισσότερα παπιά. Τόσο κόπος πια ο συμπλέκτης ε? Και μαθαίνεις κιόλας και όταν ανεβείς CC έχεις εμπειρία!!! Πλέον δε που τα περισσότερα παπιά έχουν ελάχιστη ποδιά δε βρίσκω κάτι στην άνεση/ευκολία τους.

Για μετακινηση στη πολη ο συμπλεκτης σαφως και ειναι μειονεκτημα.
Σε κουραζει ενω και σου απασχολει και το χερι.
Για ενα πρωταρη ειναι θεμα αυτο καθως θα εχει περισσοτερα πραγματα να ασχολειται καθως οδηγει.
Ναι προετοιμαζει για μεγαλη μηχανη αλλα δεν εγινε και τιποτα.
Το ντεποζιτο αναμεσα στα ποδια σε ξεκουραζει αν κανεις και καμια απαιτητικη οδηγηση.
Μεσα στη πολη δε προσφερει τιποτα.

Και ναι το κοστος ειναι μεγαλυτερο σε πτωση.
Μονο το ντεποζιτο αν βρει,θες 100Ε βαψιμο.
Με 100Ε το παπι το χεις κανει ολοκαινουργιο.

Επισης εχουν υψηλοτερο κεντρο βαρους απο τα παπια αρα και δυσκολοτερα στο χειρισμο και μανουβρες.
Καθαρα για χρηση πολης το παπι ειναι το πιο καταλληλο.
Δε νομιζω καν οτι χωραει συζητηση αυτο.
Τωρα να παρει κατι αλλο για τα 10 μπανια που θα παει το καλοκαιρι,δε νομιζω πως αξιζει.

panagiotis1974
24/09/2016, 10:21
daytona dy 125 είμαι 110 κιλά και πάω άνετα αττική οδό με 110km φυσικά μπορείς να πηγαίνεις άνετα για πολύ με 90+ για να μην είναι τσίτα.
Σκυλί με μόλις 1300 ευρώ μαζί με τέλη κυκλοφορίας +75 για πινακίδα.
Για το αν είναι καλό παπί και αντέχει μην ακούς μαλακίες δες εδώ http://www.mybike.gr/forums/topic/82271-%CF%80%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1-%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%AC%CF%80%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85/

Dant3
24/09/2016, 12:09
Ειχα το 100αρι daytona και του κουρεψα 2α σε 15000χλμ.
Χωρις σουζες ,καρφωτες κτλ.
Εβαλα το 125αρι μοτερ και ηταν χωμα σε αποδοση σε σχεση με το 100αρι.
Τα πλαστικα τα μισα ειχαν σπασει και ετριζαν.
Ειχα θεμα με το πισω φρενο και μπλοκαρε μονο του.
Αν δε το προσεχεις σα τα ματια σου,θα σκορπισει(και αν το προσεχεις αρκετα πιθανο να σκορπισει βεβαια)

I-want-a-moto
24/09/2016, 13:08
Με 1300 ευρώ παίρνει μετέχειρο σχεδόν οποιοδήποτε ΙΑΠΩΝΙΚΟ μοτοσυκλετάκι ή παπί (για το Dant3) και το σενιάρει κιόλας (λάδια,φίλτρα,λάστιχα,τακάτια,καρμπ,βαλβίδες) και το έχει για άλλα τόσα χλμ από αυτά που το πήρε!!! Προσοχή στα παπιά όμως γιατί καλά και άγια αλλά κάτι innova και κάτι crypton r και ιδιαίτερα τα παλιότερα kazer ,fx και astrea είναι τα 9/10 από κάγκουρες.