PDA

View Full Version : Eχασα τα πίσω φρένα δευτερη φορά σε KTM 990 adv!



puntix
20/09/2016, 16:06
Εχθες κατέβηκα στο μαγαζί με το 990 σε καποια στιγμή γυρνωντας στο σπίτι , πατάω το φρένο και αυτό τερμάτιζει μέχρι κάτω χωρίς αντίσταση..Φυσικά δεν είχα καθόλου πίσω φρένο και καλά που δεν ετρεχα πάλι για δευτερη φορά , απενεργοποιησα το abs και το έκανε 1-2 φορές ακόμα πριν επανέλθει πληρως το φρένο, ακριβως αυτό το είχα πάθει μια φορά που πήρα το μηχανακι και μετά απο μια ψιλοσούζα εχασα τα φρένα, στην αρχή νόμισα οτι μου εφυγε το ποδόφρενο μαζί με την τρόμπα ..Σταματάω κοιτάω , και ειναι όλα στη θεση τους, τρομπάρω το φρένο 5-10 φορές και τα φρένα επανήλθαν , πηγα στο συνεργειο έκανα εξαέρωση και μετα απο κανενα 6 μηνο εχθες δηλαδή το ξαναέπαθα, ευτυχώς πάλι δεν ετρεχα επίσεις ολο αυτο το διαστημα που έχω την μηχανή κατι δεν μου αρεσει στο abs.. το φρεναρισμα της μηχανης 1000 φορές προτιμώ τα απλά φρένα. Λόγο του οτι δεν ειχα αλλο μηχανακι με abs στην κατοχή μου, μου φανηκε φυσιολογικό, καμιά ιδέα τι συνέβη?

Coyote.V
20/09/2016, 16:14
Έτσι όπως το περιγράφεις δεν μου φαίνεται για πρόβλημα στο ABS. Για πρόβλημα τρόμπας φαίνεται. Αν είχες πρόβλημα με το ABS δεν θα είχες απώλεια πίεσης στο πάτημα.

puntix
20/09/2016, 16:26
συμφωνω δεν ειναι θεμα του abs μιλησα με το μαστορα λεει ενδεχετε να εχει πριστει ενα σωληνάκι που μπαινει βαθιά αλλαξαμε και υγρα , εχουν γινει ανακλήσεις σε τρόμπες στα 990 2006 μπορώ να μαθω κατι περισσότερο?

lmb990
20/09/2016, 16:29
Φιλε εχει γινει ανακληση στο πισω φρενο... μην φανταστεις κατι ιδιαιτερο... ενα λαμακι για να μην ζεσταινονται τα σωληνακια απο τους λαιμους της εξατμισης...

Επανερχομαι με φωτο...

tzimidis
20/09/2016, 16:29
To eixes patimeno esto kai elafra se paratetameni katifora?

tsompanis
20/09/2016, 16:30
Το πίσω φρένο το έχασες μετά από πολύ χρήση του?
Αν ναι, μπορεί να βρασαν τα υγρά φρένων.
Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον αυτό παίζει και όχι τρόμπα.
Τα έχεις αλλάξει καθόλου τα υγρά?

lmb990
20/09/2016, 16:34
367561

Αν δεν ειναι ετσι παρε στην κτμ δωσε αριθμο πλαισιου για να σιγουρεψεις αν εχει γινει η ανακληση και κανονισε ραντεβου..

πυξιδας990
20/09/2016, 16:35
το πισω με abs ειναι αναισθητο.βγαλε το abs και κανε το ιδιο πραμα να δεις αποτελεσματα

TOMASKTM
20/09/2016, 17:26
και υγρά dot 5.1

gaslion
20/09/2016, 20:29
εμένα μου το έκανε 2 φόρες....και τις 2 είχα κάνει το εξής:

δούλευαν υπερωρίες σε ορεινό στροφιλίκι χωρίς πρόβλημα...

Σταματώ σε κατηφόρα τη μια για να μιλήσω στο τηλ. και την άλλη για φωτό και το κράταγα με το πίσω φρένο στην κατηφόρα και όχι βάζοντας μια πρώτη μέσα....

Όταν ξεκίναγα ήταν όπως το λες και εσύ....

tzimidis
20/09/2016, 21:10
Kapou edo to exo ksanagrapsei paliotera:

Afou exasa to piso freno gia kamposi ora, kai to opoio meta apo 5 lepta epanilthe, piga entromos sto mastora.
Ston Kampo Neapolis lakonias.
Opos pas gia neapoli deksia se mia dixala.
o mastoras amesos na allaksei ygra frenon (an den imoun paron den nomizo kan na ta allaze) xreosi me ergatika mazi 30€.
Kapoia stigmi paei o mastoras gia katourima, opote briskei eykairia o boithos tou kai me rotaei :"mipos katebaines apo koulentia pros monembasia?"
Nai, tou leo, giati rotas?
Giati, mou leei, epeidi exei poly kai synexomeno katiforiko strofiliki, polloi to pathainoun otan patane synexeia to freno.
molis breis isioma sta 200 metra epanerxetai.
True fact, to dokimasa kai etsi einai.

Coyote.V
20/09/2016, 21:15
Άρα ρε παιδιά θα πρέπει να βρείτε μια λύση.. το φαντάζομαι τριβάλιτσο με δεύτερο άτομο να κατεβαίνει βουνό... δηλαδή τέλος τα φρένα;

Coyote.V
20/09/2016, 21:32
Μήπως κάποιο σωληνάκι με μεγαλύτερο μήκος ή διάμετρο έλυνε το πρόβλημα του βρασμού;

virus
20/09/2016, 21:40
αμα ειναι πολυκαιρισμενα τα υγρα βραζουν ευκολα

αμα βρασουν μια φορα μετα βραζουν ακομα πιο ευκολα

αμα το ποδι ειναι μονιμα πανω στο πενταλ του φρενου τοτε σιγουρα θα βρασουν.ασυναισθητα υπαρχει λιγη τριβη του φερμουιτ. λυση.... ρυθμιση ποδοφρενου.

αλλη λυση κατεβασμα ταχυτητας

γενικα το ποδοφρενο ειναι για σπανιες περιπτωσεις και λιγοτερη χρηση. εχει νοημα μονο σε καλο φρεναρισμα.

Coyote.V
20/09/2016, 21:46
Καλά, εγώ το χρησιμοποιώ μόνο στο φανάρι και όταν κάνω επιτόπου στροφή αλλά όταν πατάω μπροστινό πιάνει και το πίσω... άλλο πρόβλημα αυτό, αν πατώ πίσω φρ΄νο το τακάκι μπορεί να μην βγάλει ούτε 10.000 Αυτά τα φρένα της χόνδα μου άλλαξαν το οδηγικό στυλ. : /

Rigas.
20/09/2016, 21:53
Μετά από κάποιο διάστημα τα υγρά φρένων χάνουν τις ιδιότητες τούς αρα καλο είναι μία φορά το χρόνο αλλαγή, επίσεις τα σωληνακια πολυμεριζονται μετά από κάποια χρόνια καλό θα είναι ο αυτά αλλαγή με σωληνακια υψηλής μεταλικά

πυξιδας990
21/09/2016, 07:22
ρε μαγκες,μεταλικα εχουν τα κτμ...
και 5.1 dot λεμε

kostasdirt
21/09/2016, 15:47
Νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα στα 950-990 οποιος χρησιμοποιεί το πίσω φρένο αρκετά βράζουν και τελειώνουν...

freco
21/09/2016, 16:31
Κι εμένα το έκανε μια φορά που κατέβηκα 5 χλμ χωματόδρομο (Μόνη Σαγματά) φρεναριστός. Έβρασε.
Ας όψετε μια ψυχή εδώ μέσα που έβαλε το street στο χώμα. :lol:

puntix
21/09/2016, 17:35
Το πίσω φρένο το έχασες μετά από πολύ χρήση του?
Αν ναι, μπορεί να βρασαν τα υγρά φρένων.
Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον αυτό παίζει και όχι τρόμπα.
Τα έχεις αλλάξει καθόλου τα υγρά?
οχι ιδιαίτερα καθόλου

το πισω με abs ειναι αναισθητο.βγαλε το abs και κανε το ιδιο πραμα να δεις αποτελεσματα
το είχα δοκίμασει δεν φταίει το abs

Kapou edo to exo ksanagrapsei paliotera:

Afou exasa to piso freno gia kamposi ora, kai to opoio meta apo 5 lepta epanilthe, piga entromos sto mastora.
Ston Kampo Neapolis lakonias.
Opos pas gia neapoli deksia se mia dixala.
o mastoras amesos na allaksei ygra frenon (an den imoun paron den nomizo kan na ta allaze) xreosi me ergatika mazi 30€.
Kapoia stigmi paei o mastoras gia katourima, opote briskei eykairia o boithos tou kai me rotaei :"mipos katebaines apo koulentia pros monembasia?"
Nai, tou leo, giati rotas?
Giati, mou leei, epeidi exei poly kai synexomeno katiforiko strofiliki, polloi to pathainoun otan patane synexeia to freno.
molis breis isioma sta 200 metra epanerxetai.
True fact, to dokimasa kai etsi einai. τι μου λέτε ρε παιδιά τώρα οτι το μηχανάκι μου μένει απο φρένα οταν ζεσταθούν και οτι το επαθαν και πολλλά άτομα?? :eyepop:

Μήπως κάποιο σωληνάκι με μεγαλύτερο μήκος ή διάμετρο έλυνε το πρόβλημα του βρασμού;
Ναι κατι τετοιο μου ψέλλυσε ο μαστορας οτι ελιωσε απο την ζέστα η απο την πολυκαιρία για ήταν και σε νησί απο την κρήτη το πήρα :wave2:


αμα ειναι πολυκαιρισμενα τα υγρα βραζουν ευκολα

αμα βρασουν μια φορα μετα βραζουν ακομα πιο ευκολα

αμα το ποδι ειναι μονιμα πανω στο πενταλ του φρενου τοτε σιγουρα θα βρασουν.ασυναισθητα υπαρχει λιγη τριβη του φερμουιτ. λυση.... ρυθμιση ποδοφρενου.

αλλη λυση κατεβασμα ταχυτητας
Ναι αυτο πρεπει να το κάνω το πόδι μου είναι πάντα στο ποδόφρενο απο παλιά το έχω αυτό το χούι . άλλα να ζεσταθούν τα φρένα τόσο πολύ απο λίγο αγγιγμα του ποδόφρενου ?:eek:

γενικα το ποδοφρενο ειναι για σπανιες περιπτωσεις και λιγοτερη χρηση. εχει νοημα μονο σε καλο φρεναρισμα.
Εγώ πιστευω το αντίθετο στο χώμα πάλι μόνο με μπροστινό σταματάω εκεί με βολευει

tzimidis
21/09/2016, 18:40
τι μου λέτε ρε παιδιά τώρα οτι το μηχανάκι μου μένει απο φρένα οταν ζεσταθούν και οτι το επαθαν και πολλλά άτομα?? :eyepop:

Ego Kammia sxesi me KTM,
apla fainetai oti to fainomeno ayto symbainei se diafora mixanakia, merikes fores.
Oi theories polles.........

Coyote.V
21/09/2016, 20:33
Ναι κατι τετοιο μου ψέλλυσε ο μαστορας οτι ελιωσε απο την ζέστα η απο την πολυκαιρία για ήταν και σε νησί απο την κρήτη το πήρα :wave2:


Πιο πίσω ο lmb990 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=50198) με το ίδιο μηχανάκι έδειξε και μια φωτογραφία με ένα λαμάκι - κλιπ που εμποδίζει την ζέστη από την εξάτμιση να μεταφερθεί στο σωληνάκι. Εσύ το έχεις; Αν όχι βάλτο και αυτό.

tsompanis
21/09/2016, 20:34
Ego Kammia sxesi me KTM,
apla fainetai oti to fainomeno ayto symbainei se diafora mixanakia, merikes fores.
Oi theories polles.........

έτσι ακριβώς.έχει συμβεί σε πολλά μηχανάκια. αν τωρα περνάνε και κοντά απο λαιμούς όπως λέει ο φίλος παραπάνω,στανταράκι.

Μανολης67
21/09/2016, 21:02
Το έπαθε φίλος με Pegaso,
Στο δικό μου ΧΤ σε ολα φόρα κατηφόρα μονο πίσω το πισω απλά παυει να υπάρχει αλλά δεν μου έχει κολλήσει.....
πάντως εδώ που αξίζει να το δείτε εγκαταλείπει το ΧΤ ..(πισω φρενο)


https://www.youtube.com/watch?v=F7EVDDsXWu

theofilos888
21/09/2016, 21:10
Κι εμένα το έκανε μια φορά που κατέβηκα 5 χλμ χωματόδρομο (Μόνη Σαγματά) φρεναριστός. Έβρασε.
Ας όψετε μια ψυχή εδώ μέσα που έβαλε το street στο χώμα. :lol:

Δε μου ειχες πει πως εβρασες τα φρενα σου. Ωραια διαδρομη παντως. Να ξαναπαμε!!!!!!

freco
21/09/2016, 21:48
Δε μου ειχες πει πως εβρασες τα φρενα σου. Ωραια διαδρομη παντως. Να ξαναπαμε!!!!!!

Χα χα χα. Δε λέω για σένα που έφυγες μπροστά. Εκεί που μας περίμενες το πήρα γραμμή. Σε 100 μέτρα αφού ξεκινήσαμε ήταν ΟΚ.
Άλλος φταίει ;)