PDA

View Full Version : Επισκευη τρομπας μπροστα φρενου tuono (brembo)



konkost
21/09/2016, 07:15
Eχω βαλει εδω και περιπου 2 χρονια στο ΤΑ650 που εχω μπροστα τρομπα φρενου απο tuono 1000
Πριν λιγες μερες δοκιμασα να αλλαξω τα υγρα Δυστιχως ομως ανακαλυψα οτι ανοιγοντας το εξαερωτηρι στην δαγκανα, μετα απο απο μερικα πατηματα στην μανετα και αφου βγηκε μια μικρη ποσοτητα υγρων ...κατοπιν τιποτα Δεν υπηρχε καθολου πιεση!
Εκανα εξαερωση απο το εξαερωτηρι που υπαρχει πανω στην τρομπα και επανελαβα την διαδικασια Μετα απο μερικα πατηματα ξανα τιποτα απο πιεση
Τελικα καταφερα να αλλαξω τα υγρα επαναλαμβανοντας πολλες φορες ξανα και ξανα τα ανωτερω Η αισθηση ομως πλεον στην μανετα ηταν κατι παραπανω απο σφουγγερενια Και καθε φορα που την παταγα εβλεπα φυσαλιδες να ανεβαινουν στο δοχειο των υγρων
Το αφησα ετσι και την επομενη μερα με το πρωτο πατημα της μανετας ειδα οτι ως εκ θαυματος η σφουγγαρενια αισθηση ειχε εξαφανιστει Αρχισε ομως να ξαναπαρουσιαζεται μετα απο σχετικα εντονη χρηση που του εκανα σε μια χωματινη βολτα
Λογικα λοιπον και με τις φτωχες μου γνωσεις θεωρω οτι η τρομπα χρειαζεται επισκευη Ναι αλλα απο οτι ειδα η aprilia δεν εχει κωδικο ανταλακτικου για κιτ επισκευης

Καμια ιδεα για το τι κανω τωρα; Που βρισκω ανταλακτικα για την τρομπα; Πεταω την τρομπα;
Δυστυχως τα αγγλικα μου ειναι πολυ φτωχα ωστε να ψαξω για λυσεις σε ιστοσελιδες του εξωτερικου και απο Ελλαδα δεν καταφερα να βρω κατι

GFawkes
21/09/2016, 07:54
Για σωληνακια φρενων σε κοβω.

konkost
21/09/2016, 08:12
Για σωληνακια φρενων σε κοβω.

Μπα, ειναι αλλαγμενα με υψηλης

Coyote.V
21/09/2016, 08:48
Για κοίτα εδώ αυτό είναι η τρόμπα από το τουόνο του 2006-2009. Αυτή ψάχνεις ή από άλλη χρονολογία;


https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85

Coyote.V
21/09/2016, 08:55
Και εδώ... δεν βρήκα κάτι άλλο.

http://www.ebay.tv/sch/i.html?_odkw=brembo+aprilia&_sop=1&_osacat=6000&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xbrembo+aprilia+AP8133882+repair.TRS0&_nkw=brembo+aprilia+AP8133882+repair&_sacat=0





http://www.ebay.com/itm/Aprilia-Brembo-11mm-Rear-Brake-Master-Cylinder-Pump-Seal-Repair-Kit-40mm-Mount-/331975919128?hash=item4d4b4e8618:g:cisAAOSwaNBUgQwa&vxp=mtr

byron
21/09/2016, 08:56
Εκανα εξαερωση απο το εξαερωτηρι που υπαρχει πανω στην τρομπα

Από πάνω έκανες για να βγάλεις τον αέρα από την τρόμπα. Από κάτω συνέχισες να κάνεις εξαέρωση? Αέρα έχει το σύστημα μέσα 99%.

Coyote.V
21/09/2016, 09:04
εδώ είσαι.. νομίζω.

brembo 13 mm

http://www.ebay.com/itm/Aprilia-Brembo-13mm-Front-Brake-Clutch-Master-Cylinder-REC-REM-Seal-Rebuild-Kit-/331955074021?hash=item4d4a1073e5:g:GAoAAOSwwTlUowNj&vxp=mtr


Αν δεν είναι αυτό θα ψάξεις στην brembo και όχι στην aprilia.

byron
21/09/2016, 09:06
εδώ είσαι.. νομίζω.

brembo 13 mm

http://www.ebay.com/itm/Aprilia-Brembo-13mm-Front-Brake-Clutch-Master-Cylinder-REC-REM-Seal-Rebuild-Kit-/331955074021?hash=item4d4a1073e5:g:GAoAAOSwwTlUowNj&vxp=mtr


Αν δεν είναι αυτό θα ψάξεις στην brembo και όχι στην aprilia.

16mm είναι η τρόμπα του Tuono gen II

Coyote.V
21/09/2016, 09:12
16mm είναι η τρόμπα του Tuono gen II


Το μεγαλύτερο κιτ που βρήκα είναι 15μμ... όπου το φοράει κάποιο ντουκάτι, είναι σίγουρο το 16μμ ;


http://www.ebay.com/itm/Ducati-Brembo-15mm-Front-Brake-Master-Cylinder-REC-Seal-Rebuild-Kit-/351823161133

konkost
21/09/2016, 09:28
Για κοίτα εδώ αυτό είναι η τρόμπα από το τουόνο του 2006-2009. Αυτή ψάχνεις ή από άλλη χρονολογία;


https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85

Αυτη ειναι αλλα οπως βλεπεις δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο το κιτ επισκευης της τρομπας
Υπαρχει μονο το Νο7 (ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΤΡΟΜΠΑΣ ΦΡ ΠΙΣΩ REG/RSV/ETV
AP8213057) που συνδεει την τρομπα με το δοχειο αλλα δεν ξερω να ειναι εκει το προβλημα μου

konkost
21/09/2016, 09:31
@ Coyote Z750s
Ευχαριστω για τα links αλλα και εγω οσο εψαξα εβρισκα κυριως κιτ για την τρομπα του πισω φρενου και οσα βρηκα για την μπροστα ηταν για μικρες τρομπες

Ο byron εχει δικιο νομιζω
16αρα ειναι η τρομπα του Tuono gen II

dankannn
21/09/2016, 09:32
Φιλε μου αερα εχει παρει , παρε μια συριγγα τροφης απο το φαρμακειο και τραβα τα υγρα απο κατω.
Προσοχη μην σου αδειασει το δοχειο απο πανω.
Και γιατι δεν ξερω την δικη σου τρομπα μπας και εχει και επανω της 2ο εξαερωτηρακι ?

http://www.skroutz.gr/s/7678773/Neoject-%CE%A3%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B1-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%92%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE%B1-60ml-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Τωρα ειδα την photo
Αν ειναι αυτη της photo απο πανω που εβαλες , τοτε πανω απο το ρακορ εχει και δευτερο εξαερωτητηρα

Coyote.V
21/09/2016, 09:37
Αυτη ειναι αλλα οπως βλεπεις δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο το κιτ επισκευης της τρομπας
Υπαρχει μονο το Νο7 (ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΤΡΟΜΠΑΣ ΦΡ ΠΙΣΩ REG/RSV/ETV
AP8213057) που συνδεει την τρομπα με το δοχειο αλλα δεν ξερω να ειναι εκει το προβλημα μου

Το βλέπω και καταλαβαίνω το πρόβλημά σου... η τρόμπα είναι η AP8133882... ούτε και εγώ μπορώ να βρώ κιτ επισκευής για αυτό το παρτ ναμπερ. Πολύ περίεργο μου φαίνεται !

konkost
21/09/2016, 09:47
Από πάνω έκανες για να βγάλεις τον αέρα από την τρόμπα. Από κάτω συνέχισες να κάνεις εξαέρωση? Αέρα έχει το σύστημα μέσα 99%.
Αρχικα το συστημα δεν ειχε αερα Ή τουλαχιστον δεν ειχε τοσο ωστε να γινεται αντιληπτο στην μανετα
Οπως εγραψα και αρχικα ανοιξα το εξαερωτηρι της δαγκανας ετσι ωστε τρομπαροντας και συμπληρωνοντας υγρα στο δοχειο να κανω αλλαγη των υγρων Μετα ομως απο 3-4 τρομπαρισματα χαθηκε τελειως η πιεση Τοτε και αφου εκλεισα το εξαερωτηρι της δαγκανας ανοιξα το εξαερωτηρι της τρομπας και εκανα εξαερωση στην τρομπα Και μιλαμε δεν εβγαλε μερικες φυσαλιδες αερα μεσα στο υγρο αλλα λιγες σταγονες υγρου μεσα στον αερα μεχρι να ανεβασει ξανα πιεση
Αυτο επαναληφθηκε πολλες φορες μεχρι τελικα να αλλαξω τα υγρα

konkost
21/09/2016, 09:54
Φιλε μου αερα εχει παρει , παρε μια συριγγα τροφης απο το φαρμακειο και τραβα τα υγρα απο κατω.
Προσοχη μην σου αδειασει το δοχειο απο πανω.
Και γιατι δεν ξερω την δικη σου τρομπα μπας και εχει και επανω της 2ο εξαερωτηρακι ?

http://www.skroutz.gr/s/7678773/Neoject-%CE%A3%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B1-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%92%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE%B1-60ml-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Τωρα ειδα την photo
Αν ειναι αυτη της photo απο πανω που εβαλες , τοτε πανω απο το ρακορ εχει και δευτερο εξαερωτητηρα

Σε ευχαριστω για την απαντηση
αλλα
Η τρομπα εχει ενα εξαερωτηρα αυτον ακριβως που λες πανω απο το ρακορ Δεν εχει δευτερο
Το προβλημα δεν ειναι πως θα κανω αλλαγη των υγρων Αυτη εξαλου με τα πολλα εγινε Το προβλημα ειναι η υπερβολικη και ξαφνικη παρουσια αερα στην τρομπα

sapila racing
21/09/2016, 10:03
Σε ευχαριστω για την απαντηση
αλλα
Η τρομπα εχει ενα εξαερωτηρα αυτον ακριβως που λες πανω απο το ρακορ Δεν εχει δευτερο
Το προβλημα δεν ειναι πως θα κανω αλλαγη των υγρων Αυτη εξαλου με τα πολλα εγινε Το προβλημα ειναι η υπερβολικη και ξαφνικη παρουσια αερα στην τρομπα

Μισό για να καταλάβουμε τι παίζεται.
Πρέπει να το παρουμε απο την αρχή το θέμα.
Πριν αλλάξεις τα υγρά είχες κανένα πρόβλημα με την τρόμπα?
Αν δεν είχες, τότε δεν χρειάζεσαι κανένα κιτ επισκευής, απλά πήρε αέρα το σύστημα απο την αλλαγή των υγρών.
Αν είχες θέμα και πρίν, τοτε αλλάζει το πράγμα.

zannisvel
21/09/2016, 10:04
Αρχικα το συστημα δεν ειχε αερα Ή τουλαχιστον δεν ειχε τοσο ωστε να γινεται αντιληπτο στην μανετα
Οπως εγραψα και αρχικα ανοιξα το εξαερωτηρι της δαγκανας ετσι ωστε τρομπαροντας και συμπληρωνοντας υγρα στο δοχειο να κανω αλλαγη των υγρων Μετα ομως απο 3-4 τρομπαρισματα χαθηκε τελειως η πιεση Τοτε και αφου εκλεισα το εξαερωτηρι της δαγκανας ανοιξα το εξαερωτηρι της τρομπας και εκανα εξαερωση στην τρομπα Και μιλαμε δεν εβγαλε μερικες φυσαλιδες αερα μεσα στο υγρο αλλα λιγες σταγονες υγρου μεσα στον αερα μεχρι να ανεβασει ξανα πιεση
Αυτο επαναληφθηκε πολλες φορες μεχρι τελικα να αλλαξω τα υγρα


Η διαδικασια που ακολουθησες δεν ακουγεται σωστη αλλα μπορει να μην καταλαβα και εγω.
Πρεπει να τρομπαρεις 3-4 φορες με το bleeder screw κλειστο και οσο εχεις πατημενη τη μανετα να το ξεβιδωνεις στιγμιαια χωρις να αφηνεις τη μανετα. Μετα το ξανα βιδωνεις και τοτε αφηνεις και ξανα τρομπαρεις 3-4 φορες. Συνεχιζεις να το κανεις μεχρι να μη βγαζει αλλες φυσαλιδες απο κατω. Στη δικη σου τη περιπτωση που λογικα εχεις πολυ αερα στο συστημα θα περασει μια αιωνιοτητα ως τοτε.

byron
21/09/2016, 10:17
H τρόμπα είναι αυτή ? https://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=15631

Αν είναι αυτή, η brembo δεν δίνει κίτ επισκευής. Δίνει μόνο για τις ακριβές RCS. Πιθανόν να ταιριάξει από KTM ή BMW ή εμπορίου, αλλά εγώ δεν θα το έκανα για το μπροστινό φρένο.
Αν και κάτι μου λέει πως το πρόβλημα δεν είναι στην τρόμπα, αλλά στην διαδικασία που ακολουθεις. Η τρόμπα ήταν πάνω στο TransAlp και δούλευε δλδ κανονικά, και στο έκανε ξαφνικά?

byron
21/09/2016, 10:33
η τρόμπα είναι η AP8133882... ούτε και εγώ μπορώ να βρώ κιτ επισκευής για αυτό το παρτ ναμπερ. Πολύ περίεργο μου φαίνεται !

Αυτή είναι η ακτινική που φοράνε τα Factory και τα Mille. Αν η τρόμπα είναι από R, τότε είναι αυτή που έβαλα παραπάνω.

Coyote.V
21/09/2016, 10:58
Κάνε ένα τηλέφωνο εδώ

Motorbike Commercial Partner - Christos Tassoulis
55 Kalirois str. 11743 N.Kosmos, Athens; Tel: +30 210 9213286; eMail: extrapro@otenet.gr; Web: www.extraproducts.gr (http://www.extraproducts.gr/)


Είναι ο αντιπρόσωπος της brembo στην Ελλάδα.

konkost
21/09/2016, 11:57
Μισό για να καταλάβουμε τι παίζεται.
Πρέπει να το παρουμε απο την αρχή το θέμα.
Πριν αλλάξεις τα υγρά είχες κανένα πρόβλημα με την τρόμπα?
Αν δεν είχες, τότε δεν χρειάζεσαι κανένα κιτ επισκευής, απλά πήρε αέρα το σύστημα απο την αλλαγή των υγρών.
Αν είχες θέμα και πρίν, τοτε αλλάζει το πράγμα.

Ναι πριν αλλαξω τα υγρα δεν υπηρχε θεμα
Επισης δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα και μετα την μετα κοπων αλλαγη των υγρων Και λεω δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα γιατι μετα απο εντονη χρηση που της εκανα μεσα στο ΣΚ αρχισε η αισθηση να γινεται και να ειναι πλεον σπογγωδες Προφανως σημαδι οτι μπηκε αερας στο συστημα ή οτι δεν εγινε σωστη εξαερωση του

Αλλα ας τα πω ξανα ενα ενα μηπως και μπορεσω να σας δωσω να καταλαβεται το προβλημα

Καταρχην με τον τροπο που θα αναφερω εχω ξανακανει αλλαγη των υγρων και με αυτην την τρομπα αλλα και με την μαμισια της nissin χωρις κανενα απολυτως προβλημα
--Συνδεσα λοιπον στο εξαερωτηρι της δαγκανας σωληνακι συνδεδεμενο με ανεπιστροφη βαλβιδα
--Ανοιξα το εξαερωτηρι
--Πατησα την μανετα 3-4 φορες και εβγενε κανονικα μια ποσοτητα υγρων σε καθε πατημα
--Στην (ας πουμε) 5η φορα που πατησα την μανετα ξαφνικα δεν ειχα πιεση στην μανετα Δεν βγηκε φυσικα καθολου υγρο αλλα ουτε και αερας απο το εξαερωτηρι της δαγκανας Η τρομπα ηταν "νεκρη"
--Εκλεισα το εξαερωτηρι της δαγκανας
--Συνδεσα σωληνακι στο εξαερωτηρι της τρομπας
--Ανοιξα το εξαερωτηρι της τρομπας
--Πατησα την μανετα μια, δυο...πολλες φορες μεχρι τελικα να βγει ο παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα αερα που ειχε η τρομπα και να ανακτηθει η πιεση στο συστημα
--Εκλεισα το εξαερωτηρι στην τρομπα
--Ανοιξα το εξαερωτηρι στην δαγκανα
--Πατησα ξανα την μανετα μερικες (λιγες) φορες και εβγαινε κανονικα μια ποσοτητα υγρων σε καθε πατημα
--Ξαφνικα και παλι δεν ειχα πιεση στην μανετα Δεν εβγαινε φυσικα καθολου υγρο αλλα ουτε και αερας απο το εξαερωτηρι της δαγκανας Η τρομπα ηταν και παλι "νεκρη"

Τα ανωτερω επαναληφθηκαν πολλες φορες μεχρι να καταφερω να αλλαξω τελικα τα υγρα Και ποτε κατα την διαρκεια της διαδικασιας το δοχειο δεν αδειασε τοσο ωστε να μπει απο κει αερας στο συστημα
Παρατηρησα παντως τα εξης κατα την διαρκεια της εξαερωσης της τρομπας
Αν ανοιγα αρκετα (μιση στροφη πχ) το εξαερωτηρι της τοτε η τρομπα δεν ανεβαζε γρηγορα πιεση (σαν να τραβαγε απο το εξαερωτηρι αερα) Αν το εξαερωτηρι ηταν ελαφρως ανοιχτο (1/4 στροφης πχ) τοτε η εξαερωση γινοταν πιο γρηγορα
Κατα την διαρκεια της εξαερωσης της τρομπας φυσαλιδες αερα ανεβαιναν και στο δοχειο των υγρων!
Εξαερωση με τον κλασικο τροπο που κανουμε οι περισσοτεροι απο τις δαγκανες (τρομπαρισμα 3-4 φορες, πατημα μανετας, ανοιγμα εξαερωτηριου, κλεισιμο εξαερωτηριου, κ.ο.κ) κατεληγε παντα στο να χανεται η πιεση στην τρομπα και σε συσωρευση αερα εντος αυτης
Επισης οταν επιτελους αλλαξα τα υγρα και εχοντας φυσικα κλειστα πλεον ολα τα εξαερωτηρια δαγκανων/τρομπας και πλεον επαρκη πιεση ωστε να εχω εστω και υποτυπωδες μπροστα φρενο τοτε σε καθε πατημα της μανετας εβγαινε και απο μια φυσαλιδα αερα μεσα στο δοχειο Το μεγεθος των φυσαλιδων αυτων μειωθηκε σταδιακα αλλα μεχρι που λογω χρονου το παρατησα δεν εξαληφθηκαν και φυσικα ειχα σφουγγαρενια αισθηση Την επομενη μερα που χρησιμοποιησα την μηχανη διαπιστωσα οτι πλεον η μανετα ηταν σχεδον "πετρα"

konkost
21/09/2016, 11:58
Κάνε ένα τηλέφωνο εδώ

Motorbike Commercial Partner - Christos Tassoulis
55 Kalirois str. 11743 N.Kosmos, Athens; Tel: +30 210 9213286; eMail: extrapro@otenet.gr; Web: www.extraproducts.gr (http://www.extraproducts.gr/)


Είναι ο αντιπρόσωπος της brembo στην Ελλάδα.

Σ' ευχαριστω Μαλλον θα περασω απο κει!

konkost
21/09/2016, 12:02
H τρόμπα είναι αυτή ? https://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=15631

Αν είναι αυτή, η brembo δεν δίνει κίτ επισκευής. Δίνει μόνο για τις ακριβές RCS. Πιθανόν να ταιριάξει από KTM ή BMW ή εμπορίου, αλλά εγώ δεν θα το έκανα για το μπροστινό φρένο.
Αν και κάτι μου λέει πως το πρόβλημα δεν είναι στην τρόμπα, αλλά στην διαδικασία που ακολουθεις. Η τρόμπα ήταν πάνω στο TransAlp και δούλευε δλδ κανονικά, και στο έκανε ξαφνικά?

Αυτη φαινεται να ειναι η τρομπα
Ιδια με αυτην https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85δεν ειναι;

Coyote.V
21/09/2016, 12:10
--Συνδεσα λοιπον στο εξαερωτηρι της δαγκανας σωληνακι συνδεδεμενο με ανεπιστροφη βαλβιδα
--Ανοιξα το εξαερωτηρι
--Πατησα την μανετα 3-4 φορες και εβγενε κανονικα μια ποσοτητα υγρων σε καθε πατημα



ΛΑΘΟΣ !


Πρώτα πατάς 3-4 φορές ... την κρατάς πατημένη στην τελευταία και μετά ανοίγεις την εξαέρωση σιγά σιγά και την κλείνεις πριν τερματίσει η μανέτα.

Αν τρομπάρεις με ανοικτή την εξαέρωση βάζεις αέρα μέσα.

byron
21/09/2016, 12:13
Αυτη φαινεται να ειναι η τρομπα
Ιδια με αυτην https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85δεν ειναι;

Ετσι δείχνει.

sapila racing
21/09/2016, 12:15
Ναι πριν αλλαξω τα υγρα δεν υπηρχε θεμα
Επισης δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα και μετα την μετα κοπων αλλαγη των υγρων Και λεω δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα γιατι μετα απο εντονη χρηση που της εκανα μεσα στο ΣΚ αρχισε η αισθηση να γινεται και να ειναι πλεον σπογγωδες Προφανως σημαδι οτι μπηκε αερας στο συστημα ή οτι δεν εγινε σωστη εξαερωση του

Αλλα ας τα πω ξανα ενα ενα μηπως και μπορεσω να σας δωσω να καταλαβεται το προβλημα

Καταρχην με τον τροπο που θα αναφερω εχω ξανακανει αλλαγη των υγρων και με αυτην την τρομπα αλλα και με την μαμισια της nissin χωρις κανενα απολυτως προβλημα
--Συνδεσα λοιπον στο εξαερωτηρι της δαγκανας σωληνακι συνδεδεμενο με ανεπιστροφη βαλβιδα
--Ανοιξα το εξαερωτηρι
--Πατησα την μανετα 3-4 φορες και εβγενε κανονικα μια ποσοτητα υγρων σε καθε πατημα
--Στην (ας πουμε) 5η φορα που πατησα την μανετα ξαφνικα δεν ειχα πιεση στην μανετα Δεν βγηκε φυσικα καθολου υγρο αλλα ουτε και αερας απο το εξαερωτηρι της δαγκανας Η τρομπα ηταν "νεκρη"
--Εκλεισα το εξαερωτηρι της δαγκανας
--Συνδεσα σωληνακι στο εξαερωτηρι της τρομπας
--Ανοιξα το εξαερωτηρι της τρομπας
--Πατησα την μανετα μια, δυο...πολλες φορες μεχρι τελικα να βγει ο παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα αερα που ειχε η τρομπα και να ανακτηθει η πιεση στο συστημα
--Εκλεισα το εξαερωτηρι στην τρομπα
--Ανοιξα το εξαερωτηρι στην δαγκανα
--Πατησα ξανα την μανετα μερικες (λιγες) φορες και εβγαινε κανονικα μια ποσοτητα υγρων σε καθε πατημα
--Ξαφνικα και παλι δεν ειχα πιεση στην μανετα Δεν εβγαινε φυσικα καθολου υγρο αλλα ουτε και αερας απο το εξαερωτηρι της δαγκανας Η τρομπα ηταν και παλι "νεκρη"

Τα ανωτερω επαναληφθηκαν πολλες φορες μεχρι να καταφερω να αλλαξω τελικα τα υγρα Και ποτε κατα την διαρκεια της διαδικασιας το δοχειο δεν αδειασε τοσο ωστε να μπει απο κει αερας στο συστημα
Παρατηρησα παντως τα εξης κατα την διαρκεια της εξαερωσης της τρομπας
Αν ανοιγα αρκετα (μιση στροφη πχ) το εξαερωτηρι της τοτε η τρομπα δεν ανεβαζε γρηγορα πιεση (σαν να τραβαγε απο το εξαερωτηρι αερα) Αν το εξαερωτηρι ηταν ελαφρως ανοιχτο (1/4 στροφης πχ) τοτε η εξαερωση γινοταν πιο γρηγορα
Κατα την διαρκεια της εξαερωσης της τρομπας φυσαλιδες αερα ανεβαιναν και στο δοχειο των υγρων!
Εξαερωση με τον κλασικο τροπο που κανουμε οι περισσοτεροι απο τις δαγκανες (τρομπαρισμα 3-4 φορες, πατημα μανετας, ανοιγμα εξαερωτηριου, κλεισιμο εξαερωτηριου, κ.ο.κ) κατεληγε παντα στο να χανεται η πιεση στην τρομπα και σε συσωρευση αερα εντος αυτης
Επισης οταν επιτελους αλλαξα τα υγρα και εχοντας φυσικα κλειστα πλεον ολα τα εξαερωτηρια δαγκανων/τρομπας και πλεον επαρκη πιεση ωστε να εχω εστω και υποτυπωδες μπροστα φρενο τοτε σε καθε πατημα της μανετας εβγαινε και απο μια φυσαλιδα αερα μεσα στο δοχειο Το μεγεθος των φυσαλιδων αυτων μειωθηκε σταδιακα αλλα μεχρι που λογω χρονου το παρατησα δεν εξαληφθηκαν και φυσικα ειχα σφουγγαρενια αισθηση Την επομενη μερα που χρησιμοποιησα την μηχανη διαπιστωσα οτι πλεον η μανετα ηταν σχεδον "πετρα"

Αρα τελικά είναι θέμα αέρα στο κύκλωμα, δεν πιστεύω οτι έχει καποιο θέμα η τρόμπα.
Ισως η ανεπίστροφη βαλβίδα που χρησιμοποίησες να έχανε λίγο.
Οπως και να χει αν επιμείνεις μέχρι να εξαφανιστούν οι φυσαλίδες θα εχεις παλι καλό φρένο. Ισως παρει λίγο χρόνο και μπορεί να χρειαστεί να καταναλώσεις λίγα υγρα παραπάνω.
Ενα κόλπο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι οταν παρκάρεις το βράδυ να πιάσεις την μανέτα με ενα λαστιχο/tie wrap κατι τελος παντως και να μείνει πατημένη ολο το βράδυ.
Το πρωι ξανακάνε μια εξαέρωση και λογικά θα εχεις καλό αποτέλεσμα.
:wave2:

Coyote.V
21/09/2016, 12:15
Σταματήστε να ψάχνετε για ανταλλακτικά τρόμπας... η εξαέρωση δεν γίνεται σωστά αν ακολουθεί την διαδικασία αυτή.


Καν το χωρίς την ανεπίστροφη με τον παραδοσιακό τρόπο.

konkost
21/09/2016, 12:37
ΛΑΘΟΣ !


Πρώτα πατάς 3-4 φορές ... την κρατάς πατημένη στην τελευταία και μετά ανοίγεις την εξαέρωση σιγά σιγά και την κλείνεις πριν τερματίσει η μανέτα.

Αν τρομπάρεις με ανοικτή την εξαέρωση βάζεις αέρα μέσα.

Οπως εγραψα

--Συνδεσα λοιπον στο εξαερωτηρι της δαγκανας σωληνακι συνδεδεμενο με ανεπιστροφη βαλβιδα
υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα, που σημαινει οτι αν λειτουργει σωστα δεν ειναι δυνατον να μπει αερας στο συστημα
Αλλα ακομα και αν δεν λειτουργει σωστα και μπει αερας αυτος α) θα ειναι λιγος και β) θα μεινει κοντα στην δαγκανα αφου το σωληνακι με την ανεπιστροφη ειναι συνδεδεμενο στο εξαερωτηρι της δαγκανας
Εγω ομως εβγαζα πολυ αερα οχι απο το εξαερωτηρι της δαγκανας αλλα απο αυτο της τρομπας

Coyote.V
21/09/2016, 12:42
Οπως εγραψα

υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα, που σημαινει οτι αν λειτουργει σωστα δεν ειναι δυνατον να μπει αερας στο συστημα
Αλλα ακομα και αν δεν λειτουργει σωστα και μπει αερας αυτος α) θα ειναι λιγος και β) θα μεινει κοντα στην δαγκανα αφου το σωληνακι με την ανεπιστροφη ειναι συνδεδεμενο στο εξαερωτηρι της δαγκανας
Εγω ομως εβγαζα πολυ αερα οχι απο το εξαερωτηρι της δαγκανας αλλα απο αυτο της τρομπας


Πριν αρχίσεις να δίνεις € λάκια - λύνεις μανέτες κλπ... κάνε την εξαέρωση χωρίς την ανεπίστροφη με τον παραδοσιακό τρόπο. Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο... Εγώ το κάνω σε varadero με Dual C-ABS !!!

konkost
21/09/2016, 12:42
Ερωτηση:
Υπαρχει περιπτωση να μπαινει αερας απο το Νο7 στο κατωτερω σχημα;
https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85

konkost
21/09/2016, 12:44
Αρα τελικά είναι θέμα αέρα στο κύκλωμα, δεν πιστεύω οτι έχει καποιο θέμα η τρόμπα.
Ισως η ανεπίστροφη βαλβίδα που χρησιμοποίησες να έχανε λίγο.
Οπως και να χει αν επιμείνεις μέχρι να εξαφανιστούν οι φυσαλίδες θα εχεις παλι καλό φρένο. Ισως παρει λίγο χρόνο και μπορεί να χρειαστεί να καταναλώσεις λίγα υγρα παραπάνω.
Ενα κόλπο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι οταν παρκάρεις το βράδυ να πιάσεις την μανέτα με ενα λαστιχο/tie wrap κατι τελος παντως και να μείνει πατημένη ολο το βράδυ.
Το πρωι ξανακάνε μια εξαέρωση και λογικά θα εχεις καλό αποτέλεσμα.
:wave2:

Ευχαριστω για το tip!

Coyote.V
21/09/2016, 12:48
Ερωτηση:
Υπαρχει περιπτωση να μπαινει αερας απο το Νο7 στο κατωτερω σχημα;
https://www.piaggioparts.gr/c,65_17646_17670,aprilia,tuono-rsv-1000-2006-2009,%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85



Αν έμπαινε αέρας από εκεί θα είχες και διαρροή.

toyar
21/09/2016, 15:58
ο αερας οταν μπει στο συστημα εγκλωβιζεται ειδικα σε σημεια που υπαρχουν κουρμπες
για να βγει θελει πιεση ειτε θετικη με πατημα της τρομπας πανω ειτε αρνητικη με ρουφηγμα με συριγγα απο τη δαγκανα κατω
και στις 2 περιπτωσεις χρειαζεται υπομονη και χρονος ωστε να ξαναγεμισει σωστα το κυκλωμα

konkost
21/09/2016, 16:28
Ρε παιδια καλα και αγια οσα λετε αλλα εγω δεν ειχα προβλημα εξαερωσης
Το συστημα εμεινε χωρις πιεση ξαφνικα λογω εισρροης με καποιο τροπο μεγαλης ποσοτητας αερα Και επειδη απο το εξαερωτηρι της δαγκανας ειναι αδυνατον να συνεβει αυτο γι' αυτο σκεφτηκα οτι φταιει η τρομπα Και γι' αυτο και η αναζητηση κιτ επισκευης
Η τρομπα εμεινε "νεκρη" την ωρα που αδειαζα τα υγρα πρεσαροντας την Η παρουσια αερα λοιπον και η πλεον επιβαλλομενη εξαερωση δεν ηταν το αιτιο αλλα ηταν το αποτελεσμα καποιας δυσλειτουργειας(?) της τρομπας

Παντως τελικα επισημο ανταλακτικο κιτ της συγκεκριμενης τρομπας στο εμποριο δυστυχως δεν υπαρχει
Οποτε η τρομπα αν οντως υπαρχει θεμα με τα εντοσθια της θα παει για πεταμα, εκτος και αν βρω τσιμουχακια στο εμποριο που να ταιριαζουν
Κριμα και την ειχα βολευτει στο χωμα

byron
21/09/2016, 16:52
Η λογική πάντως λέει, πως όταν ένα πρόβλημα εμφανίζεται μετά από παρέμβαση, το πρόβλημα οφείλεται στην παρέμβαση.

konkost
21/09/2016, 17:04
Η λογική πάντως λέει, πως όταν ένα πρόβλημα εμφανίζεται μετά από παρέμβαση, το πρόβλημα οφείλεται στην παρέμβαση.

Μακαρι να 'ναι ετσι και να μην την φαει η ανακυκλωση!

Coyote.V
21/09/2016, 20:05
Βασικά για να λύσεις το πρόβλημα θα πρέπει να απομονώνεις εξαρτήματα μέχρι να φτάσεις στην τρόμπα. Ξεκίνα με την ανεπίστροφη.

nik69
21/09/2016, 20:55
Ρε παιδια καλα και αγια οσα λετε αλλα εγω δεν ειχα προβλημα εξαερωσης
Το συστημα εμεινε χωρις πιεση ξαφνικα λογω εισρροης με καποιο τροπο μεγαλης ποσοτητας αερα Και επειδη απο το εξαερωτηρι της δαγκανας ειναι αδυνατον να συνεβει αυτο γι' αυτο σκεφτηκα οτι φταιει η τρομπα Και γι' αυτο και η αναζητηση κιτ επισκευης
Η τρομπα εμεινε "νεκρη" την ωρα που αδειαζα τα υγρα πρεσαροντας την Η παρουσια αερα λοιπον και η πλεον επιβαλλομενη εξαερωση δεν ηταν το αιτιο αλλα ηταν το αποτελεσμα καποιας δυσλειτουργειας(?) της τρομπας

Παντως τελικα επισημο ανταλακτικο κιτ της συγκεκριμενης τρομπας στο εμποριο δυστυχως δεν υπαρχει
Οποτε η τρομπα αν οντως υπαρχει θεμα με τα εντοσθια της θα παει για πεταμα, εκτος και αν βρω τσιμουχακια στο εμποριο που να ταιριαζουν
Κριμα και την ειχα βολευτει στο χωμα

4-5 φορές που λες ότι πάτησες την μανέτα νομίζω είναι αρκετές για να αδειάσει το δοχείο και να σου πάρει αέρα από εκεί.
Κοίταζες την στάθμη την ώρα που τρομπάριζες? Η στάθμη δεν πρέπει να πέσει κάτω από το ψήλότερο σημείο της τρόμπας , αλλιώς παίρνει αέρα.

virus
21/09/2016, 22:20
μονος σου εκανες εξαερωση η μαζι με δευτερο ατομο; ;)

konkost
22/09/2016, 07:16
4-5 φορές που λες ότι πάτησες την μανέτα νομίζω είναι αρκετές για να αδειάσει το δοχείο και να σου πάρει αέρα από εκεί.
Κοίταζες την στάθμη την ώρα που τρομπάριζες? Η στάθμη δεν πρέπει να πέσει κάτω από το ψήλότερο σημείο της τρόμπας , αλλιώς παίρνει αέρα.
Εννοειται οτι το δοχειο των υγρων δεν αδειασε ποτε κατα την διαδικασια και αυτο βρισκεται αρκετα ψηλοτερα απο την τρομπα


μονος σου εκανες εξαερωση η μαζι με δευτερο ατομο; ;)Δεν χρειαζεται δευτερο ατομο για να γινει η εξαερωση στην τρομπα
Αλλα ετσι για την κουβεντα ουτε και στην δεξια δαγκανα χρειαζομαι δευτερο ατομο για βοηθεια, αφου φτανω να πατησω την μανετα Εκει που θα ηθελα βοηθεια ειναι κατα την εξαερωση απο την αριστερη δαγκανα αλλα και εκει με διαφορα ζογκλερικα παιδευομαι μεν τα καταφερνω και μονος μου δε