PDA

View Full Version : Θα ήθελα να κάνω μια κατάθεση εδώ, όχι σε λεφτά, αλλά σε λεπτά.



powerphot
21/09/2016, 11:07
Δεν βρίσκω άλλο τρόπο να το ξεκινήσω αλλά νομίζω ότι θα γίνω αρκετά κατανοητός.
Μετά από τόσα χρόνια στα motoforums, (στα οποία ομολογώ ότι έμαθα και να «γράφω» αλλά και να «διαβάζω»), θα θεωρούσα αδύνατον να μην γράψω κάτι τώρα σε αυτή την χρονική στιγμή που (προσωπικά) έχει μεγάλη σημασία και σηματοδοτεί τον νέο τρόπο ζωής μου. Ναι, πράγματι δεν θα συμμετέχω πια ενεργά στη ζωή του «μηχανόβιου».

Η αλήθεια είναι ότι, στην αρχή νόμιζα ότι μετά από τόσα χρόνια δεν θα ήταν εύκολο να αλλάξω το κατά 70% τρόπο σκέψης μου, όσον αφορά τον συγκεκριμένο «χειρισμό» της ζωής μου πάνω στις δυο ρόδες, ή ακόμα και περπατώντας.
Γράφω «δυο ρόδες», γιατί δεν θέλω να γράψω «μοτοσικλέτα», προς το παρόν με στεναχωρεί αυτή η λέξη.

Τελικά, μετά από μεγάλη προσπάθεια τα κατάφερα κι άλλαξα. Φυσικά αυτό δεν ήρθε μόνο του, αλλά με την αμέριστη βοήθεια του Τσίπρα και της παρέας του. Με λίγα λόγια ΔΕΝ το αποφάσισα για δικούς μου λόγους, αλλά με ανάγκασαν.

Όχι δεν θα το γυρίσω στην πολιτική γιατί σέβομαι το κείμενο μου και δεν θα ήθελα να το κάνω κι αυτό 300 φορές, το ίδιο σιχαμένο, και δεν εννοώ τους υπερήφανους 300 του Λεωνίδα.

Έτσι τώρα, τέλος τα έξοδα για την συντήρηση μιας μηχανής πολλών ή λίγων κυβικών, τέλος τα έξοδα για τις βόλτες, τέλος τα έξοδα για ταξίδια, τέλος τα διόδια, τέλος τα servise, τέλος οι βενζίνες, τέλος οι ασφάλειες, τέλος και τα τέλη, και τέλος τα λεφτά, Ζήτω τα λεπτά αισθήματα. Είμαι ελεύθερος(?) να κάνω ότι θέλω.

Κάτι που αρχίζει σαν χόμπι και καταλήγει σε τρόπο ζωής δεν το λες χόμπι. Αυτό βέβαια απαιτεί εκτός των άλλων, και κάποιες οικονομικές θυσίες, όπως όλα τα χόμπι, και φυσικά για να είσαι άνετος θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο … «περίσσευμα».
Τώρα πια το μόνο που θυμάμαι από αυτή την λέξη είναι ότι γράφεται με δυο «σ».

Το κείμενο αυτό θα μπορούσα να το ονομάσω ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» προς όλους αυτούς που γνώρισα όλα αυτά τα χρόνια έχοντας τα ίδια ενδιαφέροντα για τις δυο ρόδες. Άλλους λίγο, άλλους πολύ, άλλους λίγο παραπάνω κι άλλους πάρα μα πάρα πολύ παραπάνω. Τόσο παραπάνω που μοιάζει σαν να ήμασταν από πάντα μαζί, και συνεχίζεται.

Πολλά είναι τα ευχαριστώ και σε όλους τους υπόλοιπους που κάναμε μαζί χιλιάδες χιλιόμετρα και περάσαμε δεκάδες διόδια, κάποια από μέσα κι άλλα απ’ το πλάι…
Πως λέμε… «η ζωή που δεν έζησα;» Ε, το αντίθετο, ευτυχώς αυτή την ζωή την έζησα και δεν πρόκειται να το μετανιώσω!

Θυμάστε το ανέκδοτο που έλεγε… «Γιατί δεν φοράς κράνος»;
Τώρα στο δρόμο θα σας βλέπω μέσα από το παρμπρίζ χωρίς κράνος.

Σας ευχαριστώ όλους από βάθη καρδιάς, καλούς δρόμους καλή συνέχεια σε όλους, και πολύ προσοχή.

Βρουυυυμμμμμ……:wave2:

367752

byron
21/09/2016, 11:16
Παρένθεση είναι Νίκο. Το όνειρο δεν τελειώνει κρατώντας ή όχι το τιμόνι.

Θα τα ξαναπούμε.

:beer:

VANDA
21/09/2016, 11:20
Παρένθεση είναι Νίκο.


:beer:

sapila racing
21/09/2016, 11:20
Πιστεύω οτι δεν θα μείνεις χωρίς δίκυκλο για πολύ καιρό και θα είναι μια παρένθεησ όπως εγραψε κι ο byron.

buckley
21/09/2016, 11:21
Το αίμα νερό δεν γίνεται ,οπότε ότι είπαν οι από πάνω...

spyrakos35
21/09/2016, 11:24
Θα ξαναρθεις.

Θα σου λειψουν ολα αυτα που κρυβει η φωτο που ανεβασες....

Φιλια

Panos76
21/09/2016, 11:33
Και εγώ με το παπί έχω ξεμείνει και δεν προβλέπεται η επόμενη αγορά να είναι νωρίτερα από 3 ετία..

Παρόλα αυτά νοιώθω ''μηχανόβιος'' όπως νοιώθω και ''βαρκόβιος'', τα δύο μεράκια της ζωής μου που ειρωνικά δεν έχω καταφέρει ακόμα, σε αυτή την ηλικία να γευτώ όπως θα ήθελα.

Δε βαριέσαι, είμαι εδώ και περνάω καλά :D

Bob_o_mastoras
21/09/2016, 11:50
Κριμα.. :(

Ελπιζω συντομα να ξαναβρεθεις στις δυο ροδες..

atom_smasher
21/09/2016, 11:55
Παρένθεση είναι Νίκο. Το όνειρο δεν τελειώνει κρατώντας ή όχι το τιμόνι.

Θα τα ξαναπούμε.

:beer:

Συμφωνώ. Και εγώ σαν παρένθεση το βλέπω εδώ και 7,5 χρόνια...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
21/09/2016, 11:55
Κρίμα Φιλαράκο εύχομαι γρήγορα πάλι σε 2 τροχούς.

ΥΓ Panos 76, τι βάρκα έχεις καπετάνιο μου?

GFawkes
21/09/2016, 12:00
δυστυχως

οι "Κατατεθειμένες" και "πουλημενες" μοτο τα τελευταια χρονια εχουν γινει η νορμα...

Καλα να μαστε να ξανακαβαλαμε για χρονια ακομα, εστω και Γκαρελια με πεταλια....

daz
21/09/2016, 12:27
Πάλι εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε. Εύχομαι σύντομα! :beer:

Coyote.V
21/09/2016, 12:34
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Έχω και αυτοκίνητο και μηχανή, έχω σκεφτεί πως αν χρειαστεί να καταθέσω πινακίδες, αυτές θα είναι του αυτοκινήτου. Βέβαια αυτό εξαρτάται από το τι ανάγκες έχει ο καθένας. Φυσικά αν είχα παιδιά θα κράταγα σε κυκλοφορία το αυτοκίνητο.
Ελπίζω να έρθει η στιγμή και να βγεις από την δύσκολη, όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας!

THEOD
21/09/2016, 13:21
Προσπαθησα να το κάνω κι εγώ πριν 3 χρόνια... Πούλησα την μηχανή με το σκεπτικό ότι αυτό το κεφάλαιο έκλεισε για μένα...
Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα χωρίς μοτο τα τελευταία 25 χρόνια...
Άντεξα 5 μήνες...
Σαν ναρκομανής που θέλει την δόση του, μόλις καλοκαιριασε και άρχισα να βλέπω στον δρόμο παρέες με μηχανή να πηγαίνουν βόλτα με έπιασε τρέμουλο. Με συνοπτικές διαδικασίες ξαναβρέθηκα πάλι πάνω σε 2 τροχούς...
Δεν έχει λογική τό ξέρω... Βγαίνει σπάνια από το γκαράζ (3.000χλμ σε 2,5 χρόνια !!!) αλλά ρε παιδί μου ΞΕΡΩ ότι υπάρχει εκεί...
Καλή δύναμη ότι κι αν αποφασίσεις...Και κυρίως...Ποτέ μην λές ποτέ... :wave2:

freco
21/09/2016, 13:39
Ένα από τα καλά της μοτοσυκλετιστικής μου ζωής είναι και οι γνωριμίες. Χάρηκα πολύ που σε γνώρισα Νικόλα και που βολτάραμε μερικές φορές μαζί, με τα τότε ιταλικά μας.
Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα να ξαναθυμηθούμε τέτοιες εποχές. Τότε που οι βόλτες ήταν τουλάχιστόν μια φορά το μήνα.
Κι εγώ κρατιέμαι με νύχια και με δόντια. Ελπίζω να αντέξω.

Καλή συνέχεια. Τα λέμε. :beer:

Pan (dvs)
21/09/2016, 13:43
Απο την μια,η αληθεια ειναι οτι και εγω εαν ειχα τετοιο παρταλι αργα η γρηγορα η θα το φουνταρα η θα σταματουσα να καβαλαω.

Απο την αλλη ομως ειμαι σιγουρος οτι με την πρωτη ευκαιρια θα εισαι παλι στον δρομο μαζι μας.Οποτε ασε τους δακρυβρεχτους αποχαιρετισμους και κανε τα κουμαντα σου.:beer:

devil's animal
21/09/2016, 13:47
το καλυτερο για σενα και την ψυχικη σου υγεια ευχομαι Νικο...
:beer::beer:

DAYMAN
21/09/2016, 13:54
ευχομαι να ειναι ενα ονειρο και να ξυπνησεις καβαλα σε 2 ροδες και παλι.:beer:

harris_x
21/09/2016, 14:23
Νίκο είδα τις αγγελίες σου και στενοχωρήθηκα... ήθελα να περάσω από 'κει για ένα καφέ, δεν έγινε, θα γίνει.

Να περνάς/είσαι καλά και οι δυο ρόδες θα ξανάρθουν :beer:

tsompanis
21/09/2016, 14:46
Όλα μπορεί να σου τα πάρει ο Τσίπρας και τα υπόλοιπα καθικια, αλλά ένα πράγμα δεν θα σου το πάρει. Την καβλα!
Και ο ποδοσφαιριστης όταν κρεμάει τα παπούτσια τι σημαίνει αυτό. Ότι δεν θα ξαναδεί ποδόσφαιρο?
Άραξε εδώ που είσαι και που είναι στα γραδα σου και τα λέμε
Μπορεί να είναι και μια μικρή παύση. Αισιοδοξία πάνω από όλα!
:beer:

virus
21/09/2016, 16:43
δεν θα αντεξεις πολυ και συντομα θασαι σε δυο ροδες παλι. και το ευχομαι :beer::beer::beer:

notakos600
21/09/2016, 18:10
Όχι...δεν θα σε αποχαιρετήσω...ένα κακό όνειρο είναι κι όταν ξυπνήσεις θα καβαλάς πάλι μοτοσυκλέτα.
Είμαστε πολύ ιδιαίτεροι όλοι εμείς κι η μοτοσυκλέτα είναι ένα tattoo στο μέρος της καρδιάς...
Μια ''όμορφη κατάρα''...

foogr01
21/09/2016, 18:21
Never say never again (http://www.imdb.com/title/tt0086006/)

MikeG
21/09/2016, 18:22
Νίκο στη Κρήτη λέμε ότι πρώτα βγαίνει ο άνθρωπος και μετά το χούι.
Εύχομαι να είσαι πάνω από όλα υγιής και είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί ο τρόπος να βρεθείς πάλι πάνω στους 2 τροχούς.

Επιμονή και υπομονή!

:beer: :beer:

bros 650
21/09/2016, 18:47
Νομιζω οτι ολοι σε καταλαβαινουμε πανω κατω ολοι τα ιδια περναμε.Να εισαι καλα στην υγεια σου πανω απο ολα και καποια στιγμη θα ξανακαβαλησεις :beer:

7gibernau
21/09/2016, 19:30
Απριλιανε υγεία παν Απ όλα και όλα τ αλλα γραμμένα στους δυο κυλινδρους!


Άσχετο αλλα και γω πουλησα τις μηχανές και πήρα βάρκα.

bulmont
21/09/2016, 19:34
Οτι ποθείς κι' ότι αποφασίσεις.....................

:beer::beer::beer:

vaska
21/09/2016, 20:08
Εύχομαι κι ελπίζω να είναι μια μικρή παρένθεση και να επανέλθεις. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και ιδιαιτέρως με τον Κρητικό. Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι αν και ομολογώ την μηχανή δεν την είδα ποτέ σαν χούι. Για μένα είναι ο τρόπος να αποσυμπιέζομαι να ταξιδεύει ο νους. Μια καλή βόλτα είναι σαν ένα καλό βιβλίο.
Νικόλα εύχομαι να δω γρήγορα δικό σου θέμα με τίτλο ΞαναΠήρα Μοτο"

Μανολης67
21/09/2016, 20:32
Εμεινα αρκετά χρόνια χωρίς μοτοσυκλέτα, (για προσωπικούς λόγους) αλλά επανέκαμψα ...επειδή το θρεντ ειναι ηδη φορτισμένο συναισθηματικά, δεν θα κρύψω ότι ο λόγος της επιστροφής στην δίτροχή αγάπη ηταν ότι ονειρευόμουν συχνά να βολτάρω μαζί της , εγω και αυτή μόνη, / σε νυκτερινα ορεινά στροφιλίκια, μαζί σταματωντας στην άκρη του πουθενά, με τους κραδασμούς του μονοκύλινδρου ζωντανούς,
Εχω γράψει και παλιότερα οτι αυτός ηταν ο λόγος που επέστρεψα στην διτροχη αγάπη, συναισθηματική και όχι πρακτική, εμαθα αυτό τον καιρό να κυκλοφορώ με λεωφορείο και..... ποδήλατο.
Φίλε μου αναφέρεις και λόγους οικονομικούς, αλλά νομίζω οτι η συντήρηση μια μεσαίας κυβικού μοτοσυκλέτας δεν είναι απαγορευτική,,
Με εκτίμηση.......

antsoar
21/09/2016, 22:32
Αυτή η εποχή έχει πιέσει πολλούς από εμάς στα όριά τους. Σίγουρα δεν είσαι μόνος, αν και δεν ξέρω πόσο παρήγορο είναι αυτό.
Το κακό με μια δύσκολη δοκιμασία είναι ότι "κονταίνει" το βλέμμα μας. Όσο είσαι μέσα στην δίνη νομίζεις ότι θα κρατήσει για πάντα. Και όταν κάποτε περνάει ξεχνάς το πόσο δύσκολο ήταν.
Έμεινα άνεργος για τρια χρόνια, με οικογένεια και υποχρεώσεις που κρατούσαν από άλλες εύφορες εποχές. Ήταν τέτοιο το σοκ που με κατέβαλε. Άρχισα να αμφισβητώ τις ικανότητές μου και την επαγγελματική μου αξία. Ένιωθα ότι περισσεύω. Μέσα σε αυτή την παραζάλη έδωσα το 990, κάτι που μετάνιωσα πολύ όταν αργότερα καθάρισε το μυαλό μου. Σιγά σιγά άρχισα πάλι να βρίσκω τον βηματισμό μου. Αναθεώρησα πολλά πράγματα μέσα από αυτή την δοκιμασία και σίγουρα βγήκα πιο δυνατός.

Δεν γνωρίζω την κατάστασή σου ,αλλά θέλω να πω το εξής. Υπήρξαν στιγμές που έλεγα ότι δεν θα περάσει ποτέ, και ότι στα 46 μου ξόφλησα επαγγελματικά. Αλλά τελικά πέρασε, και όχι μόνο, αλλά νιώθω μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από πριν παρά το ότι δεν έχω την οικονομική άνεση που είχα.
Μια δύσκολη περίοδος συχνά είναι μόνο αυτό, ελπίζω να περάσει γρήγορα με την καλύτερη δυνατή έκβαση. :beer:

Επίσης, αυτό το μαγαζί είναι μεγάλη ψυχοθεραπεία. ;)

Μικe777
21/09/2016, 22:55
σιγα μην παρατησω την μηχανη μου για τους 300 μαλακες
και την κριση τους και χωρις βενζινη θα την εχω να την κοιταζω..

George_M.
21/09/2016, 22:57
Πολλες φορες η ψυχικη αναγκη ελλιγμων επιβιωσης ειναι μεγαλυτερη απο την πραγματικη,ομως εχει ως συνεπεια να την πληρωνουν γουστα που μας αποφορτιζουν κ ενω ξερουμε οτι δεν πρεπει στρεφομαστε κ μεις εναντιον τους,
αν μαλιστα εξωγενεις παραγοντες μας εχουν οδηγησει στην αποφαση αυτη υπαρχει θυμος κ απογοητευση ''θολωνοντας'' ακομα πολυτερο την σκεψη...

μονο εσυ ξερεις την διαρκεια της καθε πραξης κ ευχομαι συντομα να αλλαξουν τα δεδομενα σου!

Triathlon 7
21/09/2016, 22:58
Μια φορα μηχανοβιος, για παντα στην ψυχη μηχανοβιος. Μηχανοβιος λεμε, οχι δικυκλιστης. Εστω και σε εναλλακτικη (σε σχεση με την νεοτητα σου) μερικες φορες μορφη. Απο τα πολυ ομορφα ισοβια χομπυ. Με τα συν και τα πλην του.

Περασα αυτη την φαση λιγα χρονια πριν. Ειναι πολλα αυτα που η (απροβλεπτη) ζωη πολλες φορες μας αναγκαζει να απαρνηθουμε. Ομως το (οποιοδηποτε) παθος ποτε δεν σβηνει. Καλυπτεται, καμουφλαρεται, αναβαλλεται, αλλα οταν σιγοκαιει καποια στιγμη θα βρει την ευκαιρια να ξαναφουντωσει!

Οι ιδιες οι βιομηχανιες παραγουν πλεον μοντελα για "μετα απο χρονια επανακαμψαντες"

Καλη επιλογη οταν επιστρεψεις!

powerphot
23/09/2016, 17:13
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και την συμπαράσταση, θα ήθελα να μπορούσα να απαντήσω σε καθέναν ξεχωριστά αλλά είναι λίγο δύσκολο.

Καταρχήν δεν έχω ούτε είχα την πρόθεση για δακρύβρεχτα κείμενα κι άλλα μελάτα συναισθήματα. Απλά ήθελα μόνο να καταθέσω τις σκέψεις και τις πράξεις μου γύρω από αυτό το θέμα. Δώδεκα χρόνια μέλος στο moto.gr δεν είναι και λίγα.:beer:

Έχετε απόλυτο δίκιο όλοι με αυτά που γράψατε, και φυσικά δεν περίμενα να διαβάσω το αντίθετο. Απλά δεν θα ήθελα να μείνω «imitation» μηχανόβιος έχοντας μια μηχανή απλά για να την κοιτάω χωρίς να μπορώ να την χρησιμοποιήσω όπως θέλω. Είτε αυτή είναι μικρού είτε μεγάλου κυβισμού. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω 2τροχη επαγγελματική μετακίνηση, και τα «μικρά» δεν με εξυπηρετούν. Η χρήση μου ήταν καθαρά…ταξιδευτική όπου μπορούσα κι έφτανα.

Όχι ευτυχώς δεν έφτασα σε κάποιο οικονομικό αδιέξοδο όπως διάβασα, ώστε να περιμένω κάποια οικονομική βοήθεια από την πώληση της μηχανής. Αντιθέτως, και για να «πιάσει τόπο» το εγχείρημα, έχω προγραμματίσει να κάνω κάτι, όσο γίνεται, για να εξελίξω το άλλο μου χόμπι, την δουλειά μου, που ευτυχώς από πάντα έτσι την βλέπω.

Μακάρι αυτή η περίοδος που περιγράφετε να κρατήσει λίγο και να μπορούσα να αλλάξω γρήγορα την απόφασή μου, αλλά αυτό δεν το βλέπω για το άμεσο μέλλον, μακάρι οι περισσότεροι να βγείτε αληθινοί και θα το παραδεχτώ ότι έκανα βλακεία.

Υπάρχει βλέπετε κι ο χρόνος που περνά, και στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει η πολυτέλεια της απεριόριστης αναμονής. Οπότε αυτή η απόφαση πάρθηκε με όλα τα παραπάνω δεδομένα.

Φυσικά εννοείται ότι τα ταξίδια του Ηλία θα συνεχίσετε να τα μαθαίνετε από εμένα εδώ μέσα.

Αυτά τα λίγα για την ώρα και...:wave2:
368193

ggs
23/09/2016, 19:51
Imitation μηχανοβιος δεν θα είσαι ποτέ εσύ.
Έχεις το μικρόβιο... Πάει-τελείωσε...
Με μηχανή ή όχι, με λίγα κυβικά ή πολλά....
:beer::beer::beer::beer:

vaska
23/09/2016, 20:17
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και την συμπαράσταση, θα ήθελα να μπορούσα να απαντήσω σε καθέναν ξεχωριστά αλλά είναι λίγο δύσκολο.

.............

Φυσικά εννοείται ότι τα ταξίδια του Ηλία θα συνεχίσετε να τα μαθαίνετε από εμένα εδώ μέσα.

Αυτά τα λίγα για την ώρα και...:wave2:
368193

μπλα μπλα μπλα από σένα το λιγότερο θα περίμενα ειλικρίνεια, έχω πραπρίλια μου έχει σκοτίσει τα απαυταρια μου το ρδέλο και το έδωσα να ησυχάσω. Τέλος οι διαρροές υγρών, τέλος τα σπρωξίματα για να πάρει μπρος, τέλος οι οδικές. Πιο σωστή αντιμετώπιση του θέματος
:lol::lol:

powerphot
24/09/2016, 10:00
μπλα μπλα μπλα από σένα το λιγότερο θα περίμενα ειλικρίνεια, έχω πραπρίλια μου έχει σκοτίσει τα απαυταρια μου το ρδέλο και το έδωσα να ησυχάσω. Τέλος οι διαρροές υγρών, τέλος τα σπρωξίματα για να πάρει μπρος, τέλος οι οδικές. Πιο σωστή αντιμετώπιση του θέματος
:lol::lol:

Άσχετο αλλά: Δεν είχα ποτέ προβλήματα ούτε με βλάβες, ούτε με οδικές, ούτε με περίεργες διαρροές απ' το πουθενά, ούτε τίποτα.:)
Αναρωτιέμαι πως όλοι εσείς έχετε βγάλει αυτή την φήμη, δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια.
Μήπως δεν ξέρετε να χειρίζεστε τα μηχανακια σας?:p :D

vaska
24/09/2016, 10:44
Άσχετο αλλά: Δεν είχα ποτέ προβλήματα ούτε με βλάβες, ούτε με οδικές, ούτε με περίεργες διαρροές απ' το πουθενά, ούτε τίποτα.:)
Αναρωτιέμαι πως όλοι εσείς έχετε βγάλει αυτή την φήμη, δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια.
Μήπως δεν ξέρετε να χειρίζεστε τα μηχανακια σας?:p :D

Κακός κόσμος φίλε μου, είναι οι ίδιοι που έχουν βγάλει την φήμη ότι τα BMW χαλάνε. Ποια?? Τα BMW τα unstoppable :bawl:

Και δικός μου δόλος μιας και όλοι με κοροϊδεύουν, οπότε βρήκα κι εγώ εύκολο θύμα να πειράξω.

:beer:

Cpt. Haddock
25/09/2016, 10:10
Νικο, εύχομαι ό,τι καλυτερο και συντομα να σε ξαναδουμε πανω σε διτροχο :beer:

Κι ας ειναι και Απριλια :lol:

:beer:

thunder ace
25/09/2016, 11:16
σιγα μην παρατησω την μηχανη μου για τους 300 μαλακες
και την κριση τους και χωρις βενζινη θα την εχω να την κοιταζω..
αυτο κανω εδω και 9 μηνες......μονο κοιταω.

thunder ace
25/09/2016, 11:18
και την πλενω....

antsoar
25/09/2016, 13:34
Τελικά, μετά από μεγάλη προσπάθεια τα κατάφερα κι άλλαξα. Φυσικά αυτό δεν ήρθε μόνο του, αλλά με την αμέριστη βοήθεια του Τσίπρα και της παρέας του. Με λίγα λόγια ΔΕΝ το αποφάσισα για δικούς μου λόγους, αλλά με ανάγκασαν.



367752




Όχι ευτυχώς δεν έφτασα σε κάποιο οικονομικό αδιέξοδο όπως διάβασα, ώστε να περιμένω κάποια οικονομική βοήθεια από την πώληση της μηχανής. Αντιθέτως, και για να «πιάσει τόπο» το εγχείρημα, έχω προγραμματίσει να κάνω κάτι, όσο γίνεται, για να εξελίξω το άλλο μου χόμπι, την δουλειά μου, που ευτυχώς από πάντα έτσι την βλέπω.


368193

Κάπου σε έχασα, η αναφορά στον Τσίπρα και στο ότι αναγκάστηκες με έκανε να θεωρήσω ότι είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους. Αν όχι τότε γιατί κάποιος να εγκαταλείψει τις μηχανές :confused: Από συνειδητή επιλογή; Έκλεισε σαν κεφάλαιο για σένα; Δεν το κρίνω, οι προτεραιότητες και επιλογές μας αλλάζουν, απλά μπερδεύτηκα

tai
25/09/2016, 20:04
Ρε κωλόγερα, :moutza: πες οτι δεν μπορείς να οδηγήσεις γιατί έχεις πια σκουριασμένες τις κλειδώσεις και άσε την δακρύβρεχτη δικαιολογία. Παπάρα. :pantofla:
Άμα γερνάει ο ανθρωπος...:a22:
.
.
.
.
.
.
.
και η ζωη συνεχαει γιατι δεν ειναι μονο ενα πραγμα

φιλουμπες παουερφωτη :beer::beer:

TROOPER
27/09/2016, 09:10
Νικολα...εγω μαλλον πιανω οτι ενιωσες την αναγκη να ευχαριστησεις την δυνατοτητα που σου δωσε αυτο το πραμα με τις 2 ροδες να μπεις εδω μεσα, να κανεις φιλους, να κανεις βολτες, να δεις τοπια, να μυρισεις βροχη, να φας κοψιδια βρεγμενος στου βοδιου το κερατο πινοντας τσιπουρα με ανθρωπους που δεν θα γνωριζες διαφορετικα, να κανεις ΦΙΛΟΥΣ, να εκτιμησεις ανθρωπους, να στεναχωρηθεις με απωλειες...και εν παση περιπτωση για να μη μακρυγορουμε να νιωσεις λιγο ασχημα φοβουμενος οτι με την επιλογη να μην καβαλας πλεον (για τους οποιους λογους), δεν θα χεις τη δυνατοτητα να τα ξαναζησεις ολα αυτα. Μη ξεχνας ομως πως αυτα που εχεις ζησει θα ειναι εκει για παντα και θα σε περιμενουνε με 2,4 η και καθολου ροδες. Μη μασας λοιπον!!! Θα τα λεμε!!! one way or another!!!

V for VROOOOOMMMMM!!!!!!!!!! :beer:

powerphot
27/09/2016, 10:51
Κάπου σε έχασα, η αναφορά στον Τσίπρα και στο ότι αναγκάστηκες με έκανε να θεωρήσω ότι είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους. Αν όχι τότε γιατί κάποιος να εγκαταλείψει τις μηχανές :confused: Από συνειδητή επιλογή; Έκλεισε σαν κεφάλαιο για σένα; Δεν το κρίνω, οι προτεραιότητες και επιλογές μας αλλάζουν, απλά μπερδεύτηκα

Γιατί μπερδεύτηκες? Απλά τα πράγματα.
Δεν υπάρχει περίσσευμα για βενζίνες, βόλτες, ταξίδια, κι όλα τα παρελκόμενα γιατί πρέπει να πληρώνω τον κάθε tsipra κάθε μέρα, κάθε μήνα, κάθε μνημόνιο... και φυσικά δεν θέλω να βλέπω μια μηχανή κουκουλωμένη σαν καναπές που ξεχάστηκε στο πάρκινγκ.
Δεν είναι οικονομικό αδιέξοδο αυτό, είναι αναγκαστική επιλογή.
Ελπίζω να μη σε ενοχλεί που αυτό το διάστημα τον θεωρώ υπεύθυνο για όλο αυτό :p
Παραπάνω από μια απλή αναφορά δεν θα ήθελα να κάνω, η πολιτική συζήτηση, πάντα με ανακατεύει....:hypnotize: :wave2:

antsoar
27/09/2016, 15:19
Εύχομαι τα πράγματα να σου πάνε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, και σύντομα να ρολάρεις και πάλι. :beer::beer: