PDA

View Full Version : fairing ninja 250r 2008



Siparos
21/09/2016, 13:01
Καλησπέρα παιδία μόλις τώρα έκανα εγγραφή στο forum γιατι επιτελους πηρα και εγω το δίπλωμα (Α2) πριν λιγο καιρό και τώρα και δυο μήνες έψαχνα να βρω κανένα νιντζάκι μεταχειρισμένο γιατι για καινούριο δεν παίζει... και βήκα ένα εδώ στο ηράκλειο που μένω από ένα παιδί ο οποίος την δίνει 1800 με 40χιλ χλμ. Το μηχανακι μου άρεσε και φαινοταν αρκετά προσεγμένο μολις το είδα αλλά σαν μη γνώστης επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ το πηγα σε εναν συγγενή μου μηχανικό για να μου πει αυτός. Το κοιταξε κανενα 20λεπτο το πήγε και βόλτα και μου είπε ότι το μηχανάκι είναι μηχανικά σε τέλεια κατάσταση για τα χλμ που έχει αλλα μπροστά τρέχει λίγο λάδι απο τη ναριστερή μπουκάλα και θα χρειαστεί αλλαγή η οποία θα βγει περίπου στα 100 απ ότι μου είπε γτ θ αλλαχθουν και οι δυο και θ ρίξω την τιμή ανάλογα. εκτός αυτό δεν βρήκε κάτι αλλο. Το θέμα μου εμένα είναι οτι απο αριστερά έχει στο φέριγκ γρατζουνιές γιατί του έχει πέσει στο γκαράζ (απ ότι είπε το παιδί) αλλλα δεν έχει σπάσιμο. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τιμές πάιζουν στο να το πάρω καινούριο και τι για να το διορθώσω και να το ξαναβαψω στο μαυρο που είναι. Αξιζει να ασχοληθω να το διορθώσω? και σας φαίνεται καλή αυτή η τιμή για μοντέλο του 8? Δεν το εχω βγαλει φωτο για να σας το δειξω.

ptc
21/09/2016, 15:49
Καλώς ήρθες φίλε. Αν είναι το πρώτο σου μηχανάκι εγώ θα σου πρότεινα να το άφηνες όπως είναι προς το παρόν. Όλο και καμία χαζοπτωσούλα θα έχεις ως νέος αναβάτης, μη πετάς τζάμπα λεφτά. Άσε που δε σε ματιάζουν κιόλας αν δεν είναι στην εντέλεια το εργαλείο.:p

Η τιμή μια χαρά μου ακούγεται.

Siparos
22/09/2016, 12:03
Χαχα δεν το είχα σκεφτεί έτσι έχεις ένα δίκιο άμα πεσω (που ελπίζω πως όχι) δν μ τρέχουν κ απ τ μπατζακια να το τρέχω στα συνεργεία κ ν κλαιω τα χρήματα π έχω δωσει. Ίσως καταφέρω ν κατέβασω κ την τιμη λίγο για τις γρατζουνιες.

panos_zip
22/09/2016, 12:48
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το μηχανάκι, αλλά τα πλαστικά αφού εχουν μονο γρατσουνιές απλά δωστα για βάψιμο.
Δεν αξίζει να αγοράσεις καινουρια. Ακόμα και σπασίματα να έχουν.

Siparos
22/09/2016, 13:06
Ναι το ξέρω ότι δν αξίζει για καινούρια. Για βάψιμο ήθελα να ξέρω πόσο πάει το φεριγκ περίπου κάθε κομματι. Το αριστερό μόνο εχει γραζουνιές τα άλλα εινα gg.

BLiTzER
22/09/2016, 13:08
Αν έχει μόνο γρατζουνιές, άσ'το όπως είναι. Είσαι καινούριος οδηγός. Αργότερα, όταν είσαι σίγουρος πλέον ότι δε θα (ξανα)πέσεις, μπορείς να το φτιάξεις.

Siparos
22/09/2016, 15:36
Ευχαριστώ παιδία για τις απαντήσεις σας και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω επειδή βρίσκομαι κρήτη για να γίνει η μεταβίβαση πρέπει να γίνει στο μηχανολογικο? γιατι καπου εδω μεσα διάβασα ότι πρέπει να πας στο υπουργείο?? και απ όσο ξέρω θελει:
ταυτότητα
αδεια κυκλοφοριας
αφμ
βεβαιωση για τελη κυκλοφορίας
κτεο
παραβολο 39 ευρω για τα 250 κυβικα

χρειάζεται τίποτα άλλο ή είναι παλιά όλα αυτα?
μόλις γίνουν θα την έχω τη μηχανή αμέσως στα χέρια μου?

noodles
22/09/2016, 16:57
αυτα χρειαζεσαι και κανεις μεταβιβαση στο μηχανολογικη της περιοχης σου και στο κεπ, αναλογα την περιοχη.
υπουργειο δε χρειαζεται να πας

αν δεν ειναι κατι πολυ χοντρο στα πλαστικα, εγω θα τα αφηνα ετσι. οταν μετα απο καιρο αποκτησεις εμπειρια το βαφεις μια και καλη.