PDA

View Full Version : Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

daz
29/01/2018, 13:32
Τα 15 20 και 25 τορξ δεν είναι κοινά νουρερα; Τα 20 και 25 είναι τα πιο κοινά. Νομίζω είναι Μ5 και Μ6, πόσο πιο κοινά;

Τα δοκιμαστικά σίγουρα δεν έχουν καταργηθει και πάρα πολύ χρήσιμα.

SciTeF
29/01/2018, 14:24
Τα δοκιμαστικά είναι όντως χρήσιμα, αλλά δίνουν false positive κάποιες φορές! Για αυτό προσοχή!

Πολλοί επίσης θεωρούν ότι δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται για βίδωμα/ξεβίδωμα, αλλά μόνο για την ανίχνευση ηλεκτρικού ρεύματος.

rhtoras
29/01/2018, 16:11
Τα 15 20 και 25 τορξ δεν είναι κοινά νουρερα; Τα 20 και 25 είναι τα πιο κοινά. Νομίζω είναι Μ5 και Μ6, πόσο πιο κοινά;

Τα δοκιμαστικά σίγουρα δεν έχουν καταργηθει και πάρα πολύ χρήσιμα.

Στα torx δίκιο έχεις απλά το είπα με την έννοια οτι κάποιοι δεν συναντάνε συχνά βίδες torx.

Για τα δοκιμαστικά όπου δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος ήταν άφαντα για τρείς λόγους:
1.Δεν είναι αξιόπιστα ως προς το αν λένε πάντα την αλήθεια.
2.Τη μέτρηση που κάνουμε με αυτά την κάνουμε με ένα φασίμετρο duchepole που πλέον όλοι έχουν.
3.Ακόμα και για βίδωμα δεν είναι φτιαγμένα από καλό υλικό και συχνά σπάνε.

Βέβαια το είπα οτι δεν έχουν καταργηθεί εντελώς και πωλούνται ακόμα.Τολμώ να πώ οτι κάνουν και πωλήσεις γιατί είναι φτηνά και σε αρκετές περιπτώσεις ευέλικτα.

daz
29/01/2018, 18:08
Χμμ.. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά δεν μου έχει πέσει στα χέρια δοκιμαστικό που δεν ανάβει ενώ υπάρχει ρεύμα. Φυσικά δεν πιάνω στα χέρια μου αυτά των 3 ευρώ η πεντάδα. Συνήθως έχω δυο, ένα 3άρι και ένα 3.5ι και όταν βάζω χέρι σε ευαίσθητα σημεία μπορεί να δοκιμάσω και με τα δυο.
Αν έχω ένα και σε μια μπρίζα δεν ανάβει, θα το βάλω σε άλλη που ξέρω οτι έχει ρεύμα για να δω οτι το δοκιμαστικό δουλεύει και πράγματι η μπρίζα δεν έχει ρεύμα. Φυσικά αν δεν είμαι στο σπίτι μου, στον πίνακα μπαίνει σκοπός που φυλάει την ασφάλεια.

Το duchepole δεν ξέρω τι είναι!

Υπάρχουν καλά δοκιμαστικά αλλά κοστίζουν όσο ένα καλό κατσαβίδι (και ακόμα παραπάνω). Είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά το μέταλλο είναι της witte.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=48&p=2840477&viewfull=1#post2840477

Απ' την άλλη, μπορεί να έχεις δίκιο και στα κυκλώματα των ηλεκτρολόγων να είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,αλλά για τον απλό χρήστη τα δοκιμαστικά είναι μάλλον χρήσιμα.



Edit. Μου έχει τύχει όμως να ανάβει το λαμπάκι και να μη φαίνεται καλά οτι είναι αναμμένο!

Edit. 2. https://www.meidanis.gr/dokimastiko-katsavidi-isio-105-100d.html

rhtoras
29/01/2018, 23:11
Χμμ.. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά δεν μου έχει πέσει στα χέρια δοκιμαστικό που δεν ανάβει ενώ υπάρχει ρεύμα. Φυσικά δεν πιάνω στα χέρια μου αυτά των 3 ευρώ η πεντάδα. Συνήθως έχω δυο, ένα 3άρι και ένα 3.5ι και όταν βάζω χέρι σε ευαίσθητα σημεία μπορεί να δοκιμάσω και με τα δυο.
Αν έχω ένα και σε μια μπρίζα δεν ανάβει, θα το βάλω σε άλλη που ξέρω οτι έχει ρεύμα για να δω οτι το δοκιμαστικό δουλεύει και πράγματι η μπρίζα δεν έχει ρεύμα. Φυσικά αν δεν είμαι στο σπίτι μου, στον πίνακα μπαίνει σκοπός που φυλάει την ασφάλεια.

Το duchepole δεν ξέρω τι είναι!

Υπάρχουν καλά δοκιμαστικά αλλά κοστίζουν όσο ένα καλό κατσαβίδι (και ακόμα παραπάνω). Είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά το μέταλλο είναι της witte.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=48&p=2840477&viewfull=1#post2840477

Απ' την άλλη, μπορεί να έχεις δίκιο και στα κυκλώματα των ηλεκτρολόγων να είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,αλλά για τον απλό χρήστη τα δοκιμαστικά είναι μάλλον χρήσιμα.



Edit. Μου έχει τύχει όμως να ανάβει το λαμπάκι και να μη φαίνεται καλά οτι είναι αναμμένο!

Edit. 2. https://www.meidanis.gr/dokimastiko-katsavidi-isio-105-100d.html
392602
Αυτίο είναι το ντούσπολ(duspol το σωστό).

Όσο για τα δοκιμαστικά:Σε κυκλώματα μετά από μετασχηματιστή απομόνωσης, ενώ υπάρχει τάση, το λαμπάκι δεν ανάβει σε κανένα από τα άκρα των εξόδων τους!

Στη βιομηχανία βέβαια χρησιμοποιούμε κατσαβίδι μέτρησης τάσης για καλώδια.Αυτό είναι σαν στυλό.
Καλό είναι να έχουμε και δοκιμαστικό αν και μικρή χρησιμότητα έχει αν έχουμε τα παραπάνω!

daz
30/01/2018, 00:06
Τα δοκιμαστικά μετράνε συγκεκριμένη τάση. Λάθος κάνω?

Αυτό μετράει από 12 μέχρι 600τόσο. Ποιος έχει τέτοιο σπίτι του? Αν δεν είσαι του επαγγέλματος ένα απλό πολύμετρο και ένα δοκιμαστικό θα έχεις. Και ο θεός μαζί σου! :lol:

rhtoras
30/01/2018, 00:18
Τα δοκιμαστικά μετράνε συγκεκριμένη τάση. Λάθος κάνω?

Αυτό μετράει από 12 μέχρι 600τόσο. Ποιος έχει τέτοιο σπίτι του? Αν δεν είσαι του επαγγέλματος ένα απλό πολύμετρο και ένα δοκιμαστικό θα έχεις. Και ο θεός μαζί σου! :lol:

Kαλό είναι αν δεν έχουμε duspol να έχουμε αυτό:392603
Αυτό για εμένα είναι απαραίτητο παρότι κάποιοι συνάδελφοι μου λένε οτι δεεεν.
Δεν είναι πολύ ακριβό αλλά είναι ασφαλές και περισσότερο χρηστικό και σε καλώδια.

Για το δοκιμαστικό έχεις δίκιο και στην αναμπουμπούλα καλό είναι.Και εγώ έχω δοκιμαστικό σπίτι αν και απλά επειδή δεν έχω αξιωθεί να πάρω ένα δικό μου δοκιμαστικό στυλό τάσης!

virus
30/01/2018, 04:08
....Και ο θεός μαζί σου! :lol:

μην μου τα θυμιζεις παλι :lol:


υπαρχει και αυτο το δοκιμαστικο κατσαβιδι επαγωγικο το οποιο ειναι αναποδο ως προς την χρηση του. κανει και χρεη απλου ομωμετρου να το πω ετσι. βολικο για χρησεις του φτερου. οπως να βλεπεις αν μια λαμπα γαλακτερη ειναι καμμενη.


392604


ουτε κι εγω τοχω με τα ρευματα :blush:

SciTeF
30/01/2018, 08:15
Για τους επαγγελματίες το όργανο που λέει ο ρήτορας είναι πιο απαραίτητο πιστεύω ακόμα και από το πολύμετρο,
ειδικά αν ασχολούνται και με τριφασικά ρεύματα και μοτέρ όπου η διαδοχή των φάσεων είναι απαραίτητο να έχει συγκεκριμένη (δεξιόστροφη) φορά.
Πολλά μοτέρ έχουν κάποιον built in μηχανισμό προστασίας βέβαια αλλά συνήθως είναι η εξαίρεση στον κανόνα και επιπλέον δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρει κανείς.
Αν και μάλλον οι επαγγελματίες έχουν και τα δύο! Ή και τα τρία (πολύμετρο, φασήμετρο, δοκιμαστικό/δοκιμαστικό μπαταρίας).

Με το απλό δοκιμαστικό, μου έχει τύχει να ανάβουν και τα δυο σύρματα ενός καλωδίου με διαφορετική βέβαια ένταση του φωτισμού.
Αν δούλευα έξω και με πολλή ηλιοφάνεια αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να ξεχωρίσω τη διαφορά στην ένταση του φωτισμού.
Όλα αυτά, σημειώνοντας παράλληλα ότι το χρησιμοποιώ και ότι είναι όντως χρήσιμο κι ας υπάρχουν άλλοι πιο ασφαλείς και σαφείς τρόποι.

apitanos
31/01/2018, 16:56
Τελικά παρήγγειλα αυτά

apitanos
31/01/2018, 16:57
products.wera.de/en/screwdrivers_kraftform_plus__series_900_big_pack_900.html

apitanos
31/01/2018, 17:00
www.amazon.co.uk/Big-Pack-Screwdriver-Kraftform-Wera/dp/B00MUJ39AM
Ελπίζω να το έβαλα σωστά τωρα

MISKIN
31/01/2018, 17:13
www.amazon.co.uk/Big-Pack-Screwdriver-Kraftform-Wera/dp/B00MUJ39AM
Ελπίζω να το έβαλα σωστά τωρα

Πολύ καλή επιλογή σα ποιότητα κατσαβιδιού (αν τα πήρες ακριβά ή φθηνά δε το γνωρίζω). Θα τα έχεις για όλη σου τη ζωή. Είναι και strike through, και έχουν και παξιμάδι με εξάγωνη λάμα!

apitanos
01/02/2018, 12:22
Κοντά στα 60 πήγαν. Επειδή δεν έβγαλα άκρη έχουν και μαγνητικές μύτες ?

Nektarios2016
01/02/2018, 17:27
Κοντά στα 60 πήγαν. Επειδή δεν έβγαλα άκρη έχουν και μαγνητικές μύτες ?
Καλοριζικα.
Οχι.

apitanos
04/02/2018, 20:18
https://www.conrad.com/ce/en/product/817091/Wera-Star-MagnetizerDemagnetizer-480-mm-Wera-05073403001-Dimensions-L-x-W-150-mm-x-95-mm

apitanos
04/02/2018, 20:19
Αυτό το έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις?

apitanos
04/02/2018, 20:20
Κάνει δουλειά? αξίζει κάποιος να το πάρει?

daz
04/02/2018, 20:22
Κάνει δουλειά αλλά πάρε φθηνότερο.

apitanos
04/02/2018, 20:29
Έχεις να πρότεινεις κάτι άλλο δοκιμασμένο?

daz
04/02/2018, 20:30
Έχω ένα athlet με 2 ευρώ και δουλεύει. Αλλά δεν το χρησιμοποιώ συχνά.

JNP
09/02/2018, 22:02
393000
Μιας και αναφερθηκατε παραπάνω στα δοκιμαστικά κατσαβίδια, παραθέτω και τα δικά μου παλιά και καινούργια.Τo πάνω Witte, το δεύτερο Secupen, το τρίτο Athlet, το τέταρτο παλιό από Αν.Γερμανια και το πέμπτο άγνωστου κατασκευαστη με ωραίο led και για τη μέρα και ελέγχει και τη συνέχεια αγωγού. Αυτά με τη στενή άκρη 3χιλ χωράνε παντού για ελεγχο, τα λίγο φαρδυτερα και για βιδες. Το τελευταίο τοχω πάντα μαζί μου.
393001
Πιο πολύ για το αυτοκίνητο είχα πάρει αυτό το δοκιμαστικό τάσης και πολικοτητας (duspol) της γερμανικής STEINEL πριν τριάντα χρόνια αλλά τελικά χρησιμοποιείται στο σπίτι για πιο σίγουρο έλεγχο.Η αμπεροτσιμπιδα αγοράστηκε για έλεγχο της καλής λειτουργίας μιας βυθιζομενης αντλιας σε γεώτρηση, αλλά λειτουργεί και σαν απλό πολυμετρο.Αυτα μαζί με ένα καλό δοκιμαστικό κατσαβιδι αρκούν πιστεύω για ένα ερασιτέχνη.

apitanos
12/02/2018, 20:40
Ήρθαν τα wera

apitanos
12/02/2018, 20:44
Πως ανεβάζω φώτο?

apitanos
12/02/2018, 20:49
https://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=393092&stc=1&d=1518464716

apitanos
12/02/2018, 20:51
Με μια πρωτιά ματιά μπορώ να πω ότι φαίνονται πολύ αξιοπιστα ειδωμεν

apitanos
12/02/2018, 20:52
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και της συμβουλές όλων για αυτήν την αγορά

losvre
09/03/2018, 16:35
Πολύ καλή επιλογή σα ποιότητα κατσαβιδιού (αν τα πήρες ακριβά ή φθηνά δε το γνωρίζω). Θα τα έχεις για όλη σου τη ζωή. Είναι και strike through, και έχουν και παξιμάδι με εξάγωνη λάμα!

Μια ζωή θα τα έχεις άμα δε τα δουλέυεις ή/ και είσαι πολύ προσεκτικός. Ο πατέρας μου γ@@@@e όλο το σετ σε λιγότερο απο χρόνο:D

virus
11/03/2018, 21:25
Ο πατέρας μου γ@@@@e όλο το σετ σε λιγότερο απο χρόνο:D


Α κι εσυ τα ιδια; Κι εμενα ολο τα λαθος νουμερα βαζει :cry:

camen
11/03/2018, 21:34
Α κι εσυ τα ιδια; Κι εμενα ολο τα λαθος νουμερα βαζει :cry:

Α ειμαστε πολλοι με τετοιους πατεραδες, κ αμα του πεις τπτ παρεξηγειτε κιολας!

lazarefa
29/04/2018, 17:20
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Νέο μέλος (αν και έχω στο παρελθόν επισκεφτεί το φόρουμ αρκετές φορές ως επισκέπτης) και επίσης άρρωστος εργαλειάκιας (να ναι καλά ο πατέρας μου που δούλευε 30 χρόνια εφαρμοστής σε παλιό μεγάλο μηχανουργείο βιομηχανίας). Αρκετά εργαλεία έχουν περάσει απ' τα χέρια μου (η συλλογή συνεχώς επεκτείνεται). Εν καιρώ θα ανεβάσω στα αντίστοιχα τοπικά διάφορα εργαλεία της συλλογής μου.
Στο παρόν θέμα, μετά από μερεμέτια σε ηλεκτρολογικό πίνακα κι αφού είδα ότι χρειάζεται το εν λόγω μέγεθος, έψαχνα πρόσφατα για ηλεκτρολογικό κατσαβίδι ίσιο (slotted) μεγέθους 6,5 κι έπεσα σε ένα τούρκικο Ceta Form το οποίο αγόρασα από μαγαζί εργαλείων του Πειραιά προς 6 ευρώ. Εκ πρώτης φαίνεται σχετικά ποιοτικό (όχι πάντως σαν εκείνα του σετ Wera που έχω, που φτάνουν όμως μέχρι 5,5). Έχουμε κάποια άποψη για τη συγκεκριμένη φίρμα;

daz
29/04/2018, 19:40
Τούρκικα μπορεί να είναι αλλά απ' την τουρκία δεν ξέρω αν είναι.

Για βάλε καμιά φωτό.

lazarefa
30/04/2018, 12:40
Φωτό απ' το κατσαβίδι Ceta Form:

https://s7.postimg.cc/6q4zc0duj/20180430_132348_1.jpg

https://s7.postimg.cc/7fnroiraj/20180430_132358_1.jpg

https://s7.postimg.cc/xb7i7vdqj/20180430_132731_1.jpg

Πως σας φαίνεται; Αξίζει τα 6 ευρώ που έδωσα;

Nektarios2016
30/04/2018, 14:40
Φωτό απ' το κατσαβίδι Ceta Form:

https://s7.postimg.cc/6q4zc0duj/20180430_132348_1.jpg

https://s7.postimg.cc/7fnroiraj/20180430_132358_1.jpg

https://s7.postimg.cc/xb7i7vdqj/20180430_132731_1.jpg

Πως σας φαίνεται; Αξίζει τα 6 ευρώ που έδωσα;

Φασον τα βλεπω, μπορει να ειναι ποιοτικα, εσυ θα μας πεις σε λιγο καιρο!

395235
Ποσσες μαρκες βλεπεται?

rhtoras
01/05/2018, 15:26
Φωτό απ' το κατσαβίδι Ceta Form:

https://s7.postimg.cc/6q4zc0duj/20180430_132348_1.jpg

https://s7.postimg.cc/7fnroiraj/20180430_132358_1.jpg

https://s7.postimg.cc/xb7i7vdqj/20180430_132731_1.jpg

Πως σας φαίνεται; Αξίζει τα 6 ευρώ που έδωσα;

Mε τα ίδια λεφτά https://www.epapantoniou.gr/10000-hlektrologiko-yliko/10900-ergaleia/katsabidi-nws-1000v-isio-kokkino-1-2x6-5x150-17787.html έπαιρνες το nws που είναι επώνυμο και αξιόπιστο.Επίσης σαν ηλεκτρολόγος το πετυχαίνω συχνά σαν brandname.
Βέβαια μπορεί και το κατσαβίδι που πήρες,να σου βγεί καλό.Ο χρόνος θα δείξει...

lazarefa
02/05/2018, 07:33
Καλημέρα. Όντως τα NWS δε νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σχέση σαν ποιότητα με το δικό μου, αν κρίνω βέβαια από τα πενσικά για τα οποία φημίζεται η NWS (θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η κινητή εγκυκλοπαίδεια του φόρουμ - aka daz- αν τα κατσαβίδια αυτά είναι της ίδιας της NWS ή rebranded άλλου κατασκευαστή). Για τη συγκεκριμένη αγορά που ανέφερα δεν προηγήθηκε -κακώς βέβαια- κάποια σοβαρή έρευνα αγοράς (απλά σε εργασίες αντικατάστασης ραγουλικού ηλεκτρικού πίνακα συνειδητοποίησα ότι το ίσιο μονωμένο κατσαβίδι 5,5 της Wera που είχα από την αντίστοιχη συλλογή της εταιρείας δεν επαρκούσε ως νούμερο κι έπρεπε να συμπληρωθεί και με ένα 6,5). Τελικά βέβαια, το μικρόβιο του εργαλειάκια νίκησε και το Ceta Form αντικαταστάθηκε πάραυτα από ένα Cimco ίδιου μεγέθους,
http://pdf.cimco.de/GB/Chapter_2016/Manual_Tools/Screwdrivers.pdf
το οποίο φαίνεται και σαφώς πιο ποιοτικό. Πλέον το τούρκικο πήρε τη θέση του στη δεύτερη σειρά εργαλείων που διατηρώ σε νησί (όπου βρίσκεται και το ταπεινό μου δίκυκλο).

daz
03/05/2018, 15:26
Το συγκεκριμένο πιθανότατα είναι hafu.

Γενικά στον κατάλογό της βλέπω αρκετά αναγνωρισμένων κατασκευαστών. Δεν ξέρω όμως τι φτιάχνει η ίδια, (αν φτιάχνει κάτι).

395334

lazarefa
04/05/2018, 06:33
Καλημέρα daz. Φαντάζομαι μιλάς για το Ceta Form. Όντως το design είναι ίδιο με το Hafu που παρέθεσες (που μάλλον είναι "καλή" εταιρεία). Θέλω να πιστεύω ότι η τουρκική αυτή εταιρεία όλο και κάτι θα παράγει δικό της ωστόσο, και το λέω αυτό γιατί οι Τούρκοι έχουν γιγαντωθεί λόγω δικής τους παραγωγής κι όχι λόγω outsourcing. Βέβαια από την άλλη, το site τους δεν είναι και πολύ διαφωτιστικό:
http://www.cetaform.com/en/corporate/about-ceta-form
Αλήθεια, για τα Cimco έχεις άποψη; Είναι κατασκευαστής η εταιρεία αυτή ή κι αυτοί κάνουν rebranding σε άλλες γερμανικές εταιρείες εργαλείων;

JNP
04/05/2018, 07:49
Production
The production lines are heavily automated and involve state of the art technology (multi-axis machining centers, robotic grinding, double shot injection molding etc.). This strong infrastructure coupled by the hard work and expertise of our team produces some of the highest quality/price ratio ranges on the market.
Our production programme includes:
Pliers & Cutters - for electricians, mechanics
and the construction trade
Screwdrivers – regular and insulated
(VDE approved)
Voltage testers
Storage Systems

Στο σαιτ της η εταιρεία λέει ότι είναι στην Κων/πολι και κατασκευάζει 3500 προϊόντα μεταξύ των οποίων κατσαβίδια VDE,πένσες, πολυμετρα και άλλα.
Μπορεί να είναι και γερμανικές επενδύσεις. Μην ξεχνάμε ότι και η SKB έχει εκεί τεράστιο εργοστάσιο.
Πάντως αν είναι έτσι, ακριβά το πήρες το κατσαβίδι σε σχέση με άλλα επωνυμα που φτιάχνονται πχ στη Γερμανία.

daz
04/05/2018, 10:59
Αλήθεια, για τα Cimco έχεις άποψη; Είναι κατασκευαστής η εταιρεία αυτή ή κι αυτοί κάνουν rebranding σε άλλες γερμανικές εταιρείες εργαλείων;

Tα κατσαβίδια τους νομίζω είναι απ' την witte και οι πένσες από nws και orbis.

daz
04/05/2018, 11:03
Production
The production lines are heavily automated and involve state of the art technology (multi-axis machining centers, robotic grinding, double shot injection molding etc.). This strong infrastructure coupled by the hard work and expertise of our team produces some of the highest quality/price ratio ranges on the market.
Our production programme includes:
Pliers & Cutters - for electricians, mechanics
and the construction trade
Screwdrivers – regular and insulated
(VDE approved)
Voltage testers
Storage Systems

Στο σαιτ της η εταιρεία λέει ότι είναι στην Κων/πολι και κατασκευάζει 3500 προϊόντα μεταξύ των οποίων κατσαβίδια VDE,πένσες, πολυμετρα και άλλα.
Μπορεί να είναι και γερμανικές επενδύσεις. Μην ξεχνάμε ότι και η SKB έχει εκεί τεράστιο εργοστάσιο.
Πάντως αν είναι έτσι, ακριβά το πήρες το κατσαβίδι σε σχέση με άλλα επωνυμα που φτιάχνονται πχ στη Γερμανία.


Όλοι έχουν ένα τέτοιο ποιηματάκι.

Από μια ματιά που έριξα στο σαιτ τους, τα εργαλεία τους είναι από διάφορους κατασκευαστές. (και κίνα ταιβάν).
Σε γενικές γραμμές είδα αξιόλογους κατασκευαστές οπότε η ποιότητα και στα υπόλοιπα δε θα είναι κατά πολύ κατώτερη (δεδομένης πάντα και της τιμής). Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω. Δεν έχει πέσει ποτέ κάποιο στα χέρια μου.

Athanasios
04/05/2018, 12:43
DAZ, τα κατσαβίδια η NWS τα κατασκευάζει η ίδια ή κάποια από τις witte, wiha, felo...
Ρωτώ γιατί θέλω να αγοράσω κάποια, αν βέβαια αξίζουν.

SciTeF
01/08/2018, 13:02
398375

Επιτέλους ακολούθησε κι η PB Swiss! Αν και δεν είναι και τόσο απαραίτητα τα slim vde κατσαβίδια (για μένα)!

Athanasios
07/09/2018, 11:06
399201



Τα παραπάνω κατσαβίδια δεν έχουν λαβή δύο υλικών, δεν είναι gedore, facom, beta...
Τα αγόρασα όμως φθηνά (έτσι τουλάχιστον νομίζω). Πιστεύω ότι η τιμή τους είναι περίπου σαν του LIDL.
Από πάνω προς τα κάτω:
RUBICON (JAPAN) 7x125 , 2,30 ευρώ
HKR (GERMANY) 9x200 , 2,50 ευρώ
HKR (GERMANY) PH 3x150 , 2,50 ευρώ
HKR (GERMANY) PH 1x80 , 1,30 ευρώ

Athanasios
07/09/2018, 11:23
Για τα RUBICON έχουν γραφεί κάποια πράγματα.
Για τα HKR μου φαίνεται πως όχι.
Αν θέλετε, εσείς οι γνώστες των εργαλείων, γράψτε κάτι για μάρκες κατσαβιδιών (που δεν έχουν αναφερθεί) και που μπορούμε να συναντήσουμε στην Ελλάδα με τιμές που να είναι καλές.
Προσωπικά, αγοράζω κάποια μάρκα που δεν γνωρίζω, από το αν είναι ''μαρκαρισμένη'' με το made in germany , που το θεωρώ πως είναι συνώνυμο της ποιότητας.

daz
07/09/2018, 18:18
Μια χαρά είναι τα κατσαβιδακια σε αυτή την τιμη. Έχω και εγώ κάτι τέτοια στο χωριό αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ.
Δεν ξέρω τι θέλεις να πούμε. Τέτοια κατσαβίδια βρίσκεις σε διάφορα μαγαζιά ανά την Ελλάδα.

Athanasios
07/09/2018, 18:41
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι η ποιότητα.
Έχω την εντύπωση πως δεν συγκρίνονται με τις γνωστές witte, wiha, felo...
Αν όμως η τιμή είναι τέτοια που να εξισορροπεί κάπως την ποιότητα, η αγορά θα έχει κάποιο νόημα.
Όταν έχεις ξεπεράσει τα 55, με την πρεσβυωπία να είναι παρών, ακόμη και με τα γυαλιά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τι γράφουν τα πολύ μικρά γράμματα πάνω στο εργαλείο.
Έτσι, αν γνωρίζουμε κάποιες επιπλέον μάρκες που αξίζουν ποιοτικά, τα πράγματα κάπως απλοποιούνται.

daz
08/09/2018, 01:11
Έχουν αναφερθεί οι περισσότερες μάρκες που κατασκευάζουν κατσαβίδια. Θα βρεις όμως τα ίδια κατσαβίδια ή παλιότερα μοντέλα τους και με άλλες μάρκες που απλά είναι πωλητές / διανομείς. Επίσης υπάρχει μεγάλη ποικιλία από μικρούς κατασκευαστές που έφτιαχναν κατσαβίδια σε διάφορες ποιότητες και τιμες, τα οποία πωλούνταν και βρίσκεις ακόμα στην αγορά, με πολλές διαφορετικές μάρκες επάνω τους.
Δεν υπάρχει κάποια λίστα που μπορούμε να κάνουμε.

Athanasios
08/09/2018, 12:16
388460

Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.

fasarias
09/09/2018, 01:46
Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.
Αθανασιε όταν λες αρκετά φθηνά, τι ακριβώς εννοείς.
Πόσο κάνει δηλαδή το κάθε κατσαβίδι από αυτά τα donges?

Σε ρωτάω γιατί άμα ψαχτείς λιγάκι, πετυχαίνεις προσφορουλες από γνωστά επώνυμα κατσαβίδια σε πολύ καλές τιμές, π.χ. https://www.techstores.gr/wera-334-335-6-rack.html εδώ.
6 κατσαβίδια wera με περίπου 3,5 ευρώ το ένα.
Κι'εγω θυμάμαι είχα πάρει το δικό μου σετ κατσαβίδια της wiha περίπου κάπου στα 22-25 ευρώ από τον labo, πάλι σε προσφορά.

Athanasios
09/09/2018, 08:59
fasarias, το μαγαζί είναι αυτό www.ggv.gr στη Θεσσαλονίκη (μένω στη Θεσσαλονίκη), έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από εκεί και μου κάνει και καλύτερες τιμές.
Ενδεικτικά: DÖNGES (made in Germany), PH 1x80 , 1,80 ευρώ
PH 2x100 , 2,30 ευρώ
Οι παραπάνω τιμές είναι με ΦΠΑ.
Έχει και pastorino, αλλά μου φαίνονται ακριβά.

daz
09/09/2018, 11:18
Ωραία, συμφωνούμε με τα παραπάνω.
Για τα κατσαβίδια DÖNGES (made in Germany) που είχε ανεβάσει ο rhtoras, είχες γράψει πως είναι της wiha. Επειδή πέρασα από το μαγαζί που τα πουλάει και τα είδα, οι τιμές τους είναι πολύ καλές. Κατά τη γνώμη σου, αξίζουν; Θέλω να πω, το μέταλλο και η λαβή της wiha έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η ίδια με τη φίρμα της, ή έχει γίνει πολύ μεγάλη έκπτωση, ώστε η τιμή της μεταπώλησης από την DÖNGES να είναι αρκετά χαμηλή.
Με συγχωρής που ρωτώ τόσα πολλά, ως ψιλοάσχετος όμως, έχω απορίες που για τους σχετικούς μπορεί να θεωρούνται άστοχες.

Αυτά τι μάρκα είναι;

https://m.ebay.de/itm/Doenges-Wiha-Schraubendreher-1-2-x-8-0-Schlitz-Schraubenzieher-Bundeswehr-H6-/263574024928?_mwBanner=1&_rdt=1

https://www.stathisnet.gr/katsavidi-isio-wera-vde-2-5-x-0-4-x-80-mm-donges

Athanasios
09/09/2018, 16:50
Συμπερασματικά λοιπόν, μπορούμε να αγοράζουμε άφοβα κατσαβίδια που έχουν επάνω το made in Germany και μας θυμίζουν γνωστές γερμανικές φίρμες, αν βέβαια η τιμή είναι ικανοποιητική για τα δεδομένα μας.

Athanasios
09/09/2018, 17:03
Αφού εξηγήσαμε τη συμβαίνει με τα DÖNGES, γνωρίζει κάποιος να μας πει κάτι για τα κατσαβίδια TIGER;
Έχουν το ίδιο σχήμα και χρώμα λαβής με τα RUBICON, τη λέξη TIGER την έχουν ανάγλυφα τυπωμένη στο ίδιο χρώμα με τη λαβή, δεν πρόσεξα όμως αν έχουν COO.
Έχουν άραγε κάποια σχέση με Ιαπωνία;

SciTeF
18/01/2019, 16:53
Καλησπέρα!

Μόλις έκλεισα μια...καφετιέρα που ήθελε αλλαγή του διακόπτη της. Είχε βίδες για τρίγωνο κατσαβίδι. Κακήν κακώς τις ξεβίδωσα και τις άλλαξα με torx.
Αξίζει τον κόπο να πάρω τρίγωνο κατσαβίδι; Ή έστω μια μύτη να υπάρχει; Και αν ναι, έχουν διαστάσεις;

Μιλάω για αυτές:

403030

και όχι για αυτές:

403031

Leon67
18/01/2019, 17:03
To αν αξίζει το ξερεις εσύ, πάντως κάπου ειχαμε ξετρυπώσει κατι μυτες στην Αθήνα νομίζω σε 5-6 διαστάσεις. Υπάρχουν και κατσαβιδάκια με 2 μύτες για συσκευές. Anex https://www.vardakas-tools.gr/katsavidi-trigono-gia-ilektrikes-syskeves-2-2-2-mm-anex-no-33 κάπως ακριβά.

SciTeF
18/01/2019, 17:09
Απαντώνται συχνά; Αυτό εννοούσα. Εγώ πρώτη φορά τις πετυχαίνω, ήξερα ότι υπάρχουν όμως.


This drive can restrict access to the device internals but can readily be driven with hex keys...Sizes include TA14, TA18, TA20, TA23 and TA27.

Αυτό από τον κύριο Wikipedia. Θα δοκιμάσω να δω αν όντως δουλεύουν τα Allen.

Ευχαριστώ!

Leon67
18/01/2019, 18:09
Απαντώνται συχνά; Αυτό εννοούσα. Εγώ πρώτη φορά τις πετυχαίνω, ήξερα ότι υπάρχουν όμως.



Αυτό από τον κύριο Wikipedia. Θα δοκιμάσω να δω αν όντως δουλεύουν τα Allen.

Ευχαριστώ!

Σε λαμπάκι νυκτός και σε σεσουάρ δουλεψε το κατσαβιδάκι. Τα μεγάλα νούμερα εχουν βρεθεί σε παιδικά επιπλα νομίζω.

Leon67
21/05/2019, 21:17
Σημερινό δωράκι από φίλο (μας εχουν πάρει χαμπάρι με τα made in Japan):

406881

stelioss_1
05/06/2019, 08:50
καλήμερα σας, ενδιαφέρομαι για ένα σετακι κατσαβίδια για ηλεκτρολόγο (vde) + κάτι χωρίς vde. να πω ότι έχω το set τις wiha l-boxx 407158
σε vde θέλω κάτι σε wera ή facom τι προτείνετε ?

https://www.amazon.de/gp/product/B000297U4S
https://www.amazon.fr/gp/product/B00410X6ZG/

όσο για το χωρίς vde
σκέφτομαι κάτι σαν αυτό
https://www.amazon.de/Wiha-Schraubendreher-Phillips-6-tlg-mit-durchgehender-Sechskantklinge-massiver-Stahlkappe/dp/B001JGAPSG
ή να πάρω μεμονωμένα οτι χρειάζομαι.
σίγουρα θέλω ένα ίσιο που να μην το λυπάμαι να του δώσω με σφυρί για να σπάσω κατι κτλ σαν καλέμι μικρο.. κτλ. ( κάποτε είχα με πράσινη διάφανες χερούλι ότι και να του έκανα δεν είπε τίποτα!~

ακούω γενικά προτάσεις ... θέλω κάτι οικονομικό και καλο.. πχ η τιμές που βρήκα απο εξωτερικό μου φαίνονται καλές.. και για το facom και wera..

ειδα και τα vessel που έχουν κάτι σαν impact μέσα τους...

ευχαριστώ! ( δεν έπιασα στο χερι μου wera ούτε facom για να αποφασίσω σε θέμα λάβεις )

προσκαλώ τους ειδήμονες να δώσουν ενα χέρι βοηθείας! miskin,Leon67,daz κτλ

θέλω και ένα JII έτσι για να υπαρχει !

geo10
05/06/2019, 09:58
Το θέμα λαβή είναι πολύ βασικό. Πχ εμένα οι Wera δεν με βολεύουν καθόλου και προστιμώ σαφώς τις Facom. Και οι Wiha είναι καλές ειδικά αν έχεις μεγαλύτερα χέρια αλλά και πάλι προτιμώ τις Facom.
Τώρα τα τελευταία είναι ακόμη γαλλικά, ακόμη και η νέα σειρά (από όσα έχω δει τουλάχιστον). Τα Wiha ήταν γερμανικά την τελευταία φορά που είδα, ενώ τα Wera όχι (ανατολική Ευρώπη).
Είχα Wiha ηλεκτρολογικά και τα έδωσα επειδή δεν με βόλευαν τόσο πολύ οι λαβές. Ξαναπήρα Facom που τα προτιμώ γενικώς και σε ηλεκτρολογικά και σε κανονικά. Έχω και Knipex VDE (δεν ξέρω ποιός τους τα φτιάχνει, είναι χωρίς χώρα προέλευσης) όπου εκεί όμως οι λαβές είναι προς το μικρό στα μικρότερα νούμερα, θα έλεγα. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα από τα γνωστά μαγαζιά, ειδικά Σπύρου Πάτση να δοκιμάσεις και να δεις και τιμές. Τα facom πχ ήταν σε προσφορά μέχρι πρόσφατα ίσως είναι ακόμη.

Απλά κατσαβίδια είναι καλά επίσης τα Felo. Μπορείς να πάρεις σε αρκετά καλή τιμή Felo γερμανικά από τα Leroy Merlin με το σήμα της Dexter. Ένα 20αρικο (διόρθωση: όχι η εξάδα) η πεντάδα. Προσοχή να τα ξεχωρίσεις από τα κινέζικα όμως. Είναι με τις μαλακές λαβές σαν σιλικόνη.
Για ένα και μόνο σετ όμως εγώ πάλι σε Facom θα πήγαινα καθότι δεν έχει τόοοσο μεγάλη διαφορά η τιμή.

Για χτυπητά: Έχω τα Wera από το Άμαζον κι έχουν βγει αρκετά καλά με κάποιο ξύλο που έχουν φάει. Τα Wiha που αναφέρεις δείχνουν καλά κι αυτά. Θα τα αγόραζα αν τα έβρισκα σε καλή τιμή. Πολλές φορές είναι και θέμα παρτίδας ξέρεις. Αν διαβάσεις κριτικές στο Άμαζον όλοι έχουν κάποιο παράπονο με κάτι.

Κατά κανόνα, στα επώνυμα δύσκολα θα κάνεις κακή επιλογή.
Για JII δεν ξέρω να σου πω. Για τα Vessel λένε πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχω άποψη καθότι δεν είχα ποτέ.
Επίσης όλα είναι θέμα και τιμής. Μπορεί να βρεις μια καλή προσφορά σε μια μάρκα που να σε ικανοποιήσει απόλυτα. Βέβαια εάν είσαι εργαλειάκιας όπως οι πιο πολλοί εδώ μέσα, όπως κι εγώ, δεν θα μείνεις με ένα-δυο-τρια σετ. Αν με καταλαβαίνεις :p
Δες τι θα σου πουν και τα άλλα τα παιδιά.

Leon67
05/06/2019, 16:41
καλήμερα σας, ενδιαφέρομαι για ένα σετακι κατσαβίδια για ηλεκτρολόγο (vde) + κάτι χωρίς vde. να πω ότι έχω το set τις wiha l-boxx 407158
σε vde θέλω κάτι σε wera ή facom τι προτείνετε ?

https://www.amazon.de/gp/product/B000297U4S
https://www.amazon.fr/gp/product/B00410X6ZG/

όσο για το χωρίς vde
σκέφτομαι κάτι σαν αυτό
https://www.amazon.de/Wiha-Schraubendreher-Phillips-6-tlg-mit-durchgehender-Sechskantklinge-massiver-Stahlkappe/dp/B001JGAPSG
ή να πάρω μεμονωμένα οτι χρειάζομαι.
σίγουρα θέλω ένα ίσιο που να μην το λυπάμαι να του δώσω με σφυρί για να σπάσω κατι κτλ σαν καλέμι μικρο.. κτλ. ( κάποτε είχα με πράσινη διάφανες χερούλι ότι και να του έκανα δεν είπε τίποτα!~

ακούω γενικά προτάσεις ... θέλω κάτι οικονομικό και καλο.. πχ η τιμές που βρήκα απο εξωτερικό μου φαίνονται καλές.. και για το facom και wera..

ειδα και τα vessel που έχουν κάτι σαν impact μέσα τους...

ευχαριστώ! ( δεν έπιασα στο χερι μου wera ούτε facom για να αποφασίσω σε θέμα λάβεις )

προσκαλώ τους ειδήμονες να δώσουν ενα χέρι βοηθείας! miskin,Leon67,daz κτλ

θέλω και ένα JII έτσι για να υπαρχει !

VDE δεν πολυχρησιμοποιώ αλλά εχω ενα σετάκι της Wera inox VDE. Τα υπόλοιπα είναι Wiha και Gedore (Τα Gedore από μιά βαλίτσα που είχαμε κανει ομαδική κάποιοι από εδω μεσα: στην τιμή του L-Box πήραμε σφυρί, 5 κατσαβίδια, γκαζοτανάλεια, τανάλια και σετάκι allen, μια φορα στην 10ετία....). Θα πρότεινα - για να μην φλυαρώ - όποιαδήποτε σε βολεύουν από θεμα λαβής σε Facom ή Wiha που θα τα βρεις σε τιμες εξωτερικού Σπ.Πάτση στον Βράττη και Labo αντίστοιχα καθώς βέβαια και σε πολλά αλλα μαγαζιά.

τα χτυπητά από Amazon είναι σε πάρα πολύ καλή τιμή αλλά πάρε και τιμές από εδώ. Το set που εβαλλές δεν εχει το Ph3 που θα πάρεις αν θελεις χωριστά με 10+ ευρώ.

Τα πράσινα που είχες με διάφανη λαβή είναι/ηταν μαλλον Champion και αντέχουν πολύ κακομεταχείρηση αλλα η λαβή δεν είναι η καλύτερη.

Σε κανονικό JIS- φαντάζομαι Ph2- μόνο από ebay, σε JIS compatible Vessel πάλι από e-bay τα γαλάζια ή τα κόκκινα ισως τα 2ης γεννιάς με την ελαφρυά οδόντωση στις ακρες καθε μύτης. Αυτά με κάτι σαν impact είναι τα Vessel impacta, λίγο σκληρά σε λειτουργία καθως είχαν πει 1-2 από εδώ που τα εχουν/είχαν. Υπάρχουν αντίστοιχα φτηνότερα σε Anex που είναι μαλλον μαλακώτερα σε ελατήριο.

Οτι αλλο ξαναρώτα

edit: Τα wera είναι εφάμιλα των Facom και Wiha που σου προτείνω αλλα μαλλον τα βρήσκεις ακριβώτερα και υπάρχουνε σε λιγότερα μαγαζιά Ελλάδα. κοίτα και Witte αν είσαι Β. Ελλάδα.

daz
05/06/2019, 18:33
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος felo με μαλακή λαβή και να έχουν 20 ευρώ η εξάδα. Σε καμία μάρκα.

geo10
05/06/2019, 19:13
Mea culpa είναι η πεντάδα :p
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/set-katsavidia-dexter-pro-philips-isia-pozidriv-62170542/

Ορίστε και τιμές μεμονωμένα
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-pozidriv-no-0-62170465/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-philips-no-0-62170430/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-philips-no-1-62170444/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-isio-35-62170402/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-torx-tt10-62170493/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-pozidriv-no-2-62170472/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-philips-no-2-62170423/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-isio-55-62170374/
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/katsavidia/katsavidi-dexter-pro-philips-no-3-62170416/
κλπ

Αν θυμάται κανείς πόσο πωλούσαν τα Wiha μετονομασμένα σε Ντέξτερ ας το γράψει εδώ

daz
05/06/2019, 20:10
Δεν είναι αυτά με την μαλακή λαβή της φελο.

Επίσης δεν ξέρω καν αν είναι φελο.

Αν κάνω λάθος και έχουν μαλακή λαβή απ' αυτή που τη ζουπας και μπαίνει το δάχτυλο μέσα, τότε σίγουρα δεν είναι φελο.

geo10
05/06/2019, 20:47
407175

daz
05/06/2019, 20:53
Ρε geo τα ξέρω. Τα έχω τα φελο και απ' την ίδια και απ' την wurth. Και με τη μαλακή λαβή και με τη σκληρή δύο συστατικων.

geo10
05/06/2019, 20:57
Επιμένεις ότι το πάνω κατσαβίδι στη φωτό είναι διαφορετικό από το κάτω έτσι; :) Ότι το ντέξτερ της φωτο δεν είναι φέλο. Εάν είναι έτσι πάω πάσο. Γενικώς πάω πάσο, τώρα που το σκέφτομαι :D

daz
05/06/2019, 21:09
Επιμένεις ότι το πάνω κατσαβίδι στη φωτό είναι διαφορετικό από το κάτω έτσι; :) Ότι το ντέξτερ της φωτο δεν είναι φέλο. Εάν είναι έτσι πάω πάσο. Γενικώς πάω πάσο, τώρα που το σκέφτομαι :D

Δε μπορώ να γράψω τώρα. Κάποια άλλη στιγμή για τα rebranded.

Edit.. Επισης, δες τι έγραψα ;)

stelioss_1
05/06/2019, 22:26
ξέρει κάποιος τιμές που παίζουν περίπου τα facom? ( ειναι αδύνατο να παω) εκτός αν παρω τηλέφωνο αλλά και πάλι δεν νομίζω να μου κάνει καλύτερες τιμές απο αυτη που εχει το αμαζον.. αλλά θα προσπαθήσω. δεν θα ειναι μονο κατσαβίδια. θα θέλω αρκετά πράγματα. όπου ειναι ποιο οικονομικά θα τα πάρω.
felo σε ποια κατηγορία τα βάζετε?

Road Pirat
06/06/2019, 08:54
Κάνε ένα τηλέφωνο στον κ. Ηλία δεν έχεις να χάσεις κάτι είναι πολύ εξυπηρετικός. Τα felo εγώ έχω ένα rebranded profi από το πρακτικές και το θεωρώ εξαιρετικό κατσαβίδι, βέβαια τα vessel που έχω είναι καλύτερα αλλά και ποιο ακριβά.

vaska
06/06/2019, 23:38
Να πάρεις τηλ στον κο Βραττη. Είναι πολύ σοβαρός και εξυπηρετικος. Θα τα βρείτε φαντάζομαι στην τιμή συν το ότι έχεις κάπου να αποτανθεις στην άσχημη.

JNP
10/06/2019, 13:12
Χρόνια είχα να πάω στο Leroy Merlin και προχθές λόγω αεροδρομίου είπα να μπω να χαζέψω.
Πήρα το τελευταίο κτυπητο Dexter Ph2 που βρήκα και άλλο ένα για μυτες.
407240
Εδώ σε σύγκριση με ένα mini carolus.
Στο μεσαίο έβαλα μια γερμανική υποδοχή για bits με ισχυρό μαγνήτη.
Το Dexter εχει καλύτερη εφαρμογή εξαρτημάτων από το carolus, το οποίο έχει μπόσικα.
407241
Εδώ σε σύγκριση με ένα κτυπητο Champion. Τα Dexter χοντρά, βαριά και δεν γλυστρανε.
Από αντοχή θα δείξει...

daz
15/06/2019, 13:19
Επιμένεις ότι το πάνω κατσαβίδι στη φωτό είναι διαφορετικό από το κάτω έτσι; :)

Ναι. :D
Και ξέρεις γιατί? Γιατί το felo έχει την τριπλάσια τιμή. Εγώ σας λέω οτι στις περισσότερες περιτπώσεις η τιμή είναι ενδεικτικό οτι δυο εργαλεία δεν είναι ίδια και εσείς ακομα το ρίχνεται οτι ο ένας πουλάει όνομα.


Πάμε να το σπάσουμε λίγο γιατί κανείς δε κάνει μαγικά και κανένας "μεταπωλητής" δεν πουλάει φθηνότερα απ' τον κατασκευαστή το ίδιο εργαλείο, την ίδια χρονική στιγμή.

Πριν συνεχίσω να πω οτι τα rebranded είναι απ' τις καλύτερες περιπώσεις που μπορούμε να βρούμε. Και το έχω ξαναπει πολλές φορές στο tooladicts και το ξαναλέω. Είναι συνήθως παλιότερα εργαλεία αναγνωρισμένων κατασκευαστών που φέρουν τη φίρμα ενός μεταπωλητή. Οι τρίτοτέταρτες μάρκες, ψάχνουν τις φθηνότερες δυνατές προσφορές. Κάποιες έχουν και κινέζικα και λίγο καλύτερα και ακριβότερα. Δεν ξέρω αν ξεστοκάρουν τις αποθήκες των κατασκευαστών από παλιότερα εργαλεία ή αν κάνουν παραγγελίες εργαλείων με "φθηνότερα" χαρακτηριστικά ή παλιά σχεδίαση. Μάλλον το πρώτο συμβαίνει γιατί όλα σε καλούπια φτιάχνονται.

Το σίγουρο είναι οτι σπάνια πρόκειται για τα ίδια ακριβώς εργαλεία αν δεν είναι και σε παραπλήσια τιμή. Οι διαφορές συνήθως δε φαίνονται ή σε κάποιες περιπτώσεις φαίνονται κάποιες απ' αυτές.

Πχ οι πένσες της nws που πωλούνται από πάρα πολλές μάρκες. Κάποιες έχουν παλιότερα μοντέλα και κάποιες έχουν το ίδιο μοντέλο με την nws. Κάποιες μάρκες τις έχουν φθηνότερα και κάποιες στην ίδια ή μερικές φορές και σε ακριβότερη τιμή απ' το κατασκευαστή. Καποια απ' αυτά τα εργαλεία θα είναι ακριβώς ίδια με αυτά που πωλούνται σαν nws και άλλα θα έχουν καποιες μικρές ή μεγάλες διαφορές. Οι περιπτώσεις που ξεστοκάρουν την nws φαίνεται. Πουλάνε nws με τη δική τους φίρμα αλλά το εργαλείο έχει τον προηγούμενο σχεδιασμό και τις προηγούμενες λαβές απ' το σημερινό που πουλάει η nws. Επεσε μια τέτοια στο χέρι μου και φαινόταν να έιναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο με το προηγούμενο της nws, με την επίστρωση τιτανίου και τις παλιότερες λαβές. Η τιμή της ήταν αρκετά χαμηλότερη απ' τα καινούρια nws. Φυσικά οι διαφορές δεν ήταν μονο στη λαβή ή στο σχεδιασμό αλλά και στην επίστρωση. Μάλλον βαμμένη ήταν παρά οτιδήποτε άλλο. Η επίστρωση δεν ήταν καθόλου ανθεκτική και σίγουρα δεν ήταν η επίστρωση τιτανίου που είχε το εργαλείο όταν πωλούνταν απ' τη nws. Ήταν το εργαλείο καλό? Ναι πάρα πολύ καλό και σε καλή τιμή. Ήταν εργαλείο ενός αναγνωρισμένου κατασκευαστή με την ίδια ποιότητα αλλά χειρότερα χαρακτηριστικά και παλιότερη εμφάνιση - λαβές.


Πάμε στα φελο.. Είπα οτι μπορεί και να μην είναι φελο. Μια χαρά μπορεί να συμβαίνει. πχ..
Δεν είμαι σίγουρος οτι το συγκεκριμένο dexter είναι rebranded felo ενώ το kraftool είναι!
407442

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει στο leroy και με τα wiha. Είχε wiha, rebranded wiha σαν dexter και κινέζικα που έμοιαζαν με τα wiha έχοντας ομως κάποιες διαφορές, πάλι σαν dexter (ή άλλη μάρκα δε θυμάμαι).

Στην παραπάνω περίπτωση τώρα.. Φαίνεται να είναι το ίδιο κατσαβίδι αλλά η τιμή κάνει μεγάλο σκαλοπάτι. Μπορεί το dexter να έχει λαβή δυο συστατικών αλλά όχι την λαβή με το τζελ που τη ζουπάς και μπαίνει μέσα.
Ή..
Να έχει λαβή που την ζουπας και μπαίνει μέσα αλλά όχι την καινούρια με το τζελ. Παλιότερα η felo είχε κάτι σαν λάστιχο εσωτερικά των λαβών της ώστε όταν το πιέζεις να γίνεται ένα με το χέρι σου. Αργότερα το άλλαξε και έβαλε τζελ. kai γέμισε το νετ με αυτή τη φωτό..
407445

Πολύ πιο ανθεκτικό, δε χαλάει δεν πέφτει με το χρόνο κ.α.
Αν είχε στοκ παλιά κατσαβίδια δε μπορούσε να τα πουλάει με τα καινούρια. Μπορεί όμως να τα πουλήσει στην ταδε εταιρία σαν dexter kraftool ktl. Μια χαρά! Συνήθως παίρνεις "πολύ" κατσαβίδι για την τιμή του, χωρίς να ξέρω όμως και τι άλλες αλλαγές μπορεί να έχουν.

daz
15/06/2019, 13:22
dexter vs felo. Το dexter είναι φελο με τις προηγούμενες λαβές. Αν κόψεις με τον ίδιο τρόπο ένα παλιό φέλο είμαι σίγουρος οτι θα είναι ιδιο με το dexter. Δεν ξέρω αν έχουν και αλλες αλλαγές! ..

407443
http://www.mastergrad.com/forums/t74648-kachestvennye-otvertki-otzyvy/?page=121#post6503163

daz
15/06/2019, 13:27
Τι κανουν οι τύποι ρε? Δεν έχουν αφήσει τίποτα.. Θα ανοίξω θρεντ με αδίκως κατεστραμένα εργαλεία! :lol:

Για του λόγου το αληθές! Old felo vs dexter. Αν οι αλλαγή είναι μόνο αυτή δε θα με χάλαγε καθόλου. Κανείς δε μου εγγυάται οτι θα είναι μόνο αυτή αλλά συνήθως οι όποιες αλλαγές δεν είναι δραματικές για τη λειτουργία του εργαλείου.

407444
http://www.mastergrad.com/forums/t74648-kachestvennye-otvertki-otzyvy/?page=121#post6503163

SciTeF
15/06/2019, 20:18
Τι κανουν οι τύποι ρε? Δεν έχουν αφήσει τίποτα.. Θα ανοίξω θρεντ με αδίκως κατεστραμένα εργαλεία! :lol:

Σκέψου οι άλλοι που καταστρέφουν ολοκαίνουρια iphone ;)

geo10
15/06/2019, 22:12
Με βλέπει η γυναίκα μου που κοιτάω φόρουμ με κατσαβίδια στα ρώσικα και κουνάει το κεφάλι της, παλιοχαρακτήρες :lol: :a014:

stelioss_1
15/06/2019, 22:39
αντε εμείς το βρηκαι εδώ το link! o daz δεν ξέρω πως το βρήκε στα ρωσικά!

geo10
15/06/2019, 23:13
O daz είναι σαν τον Τσακ Νόρις. Δεν βρίσκει τα λινκ, τον βρίσκουν αυτόν εκείνα :beer:

losvre
16/06/2019, 20:33
Θα σκέφτεται: αν μείνει στα κατσαβίδια από Ρωσία καλα είναι;)

daz
16/06/2019, 21:51
:lol:

stelioss_1
30/07/2019, 00:10
έχετε κάποιο site να μου προτείνετε για αγορά jis κατσαβίδι? ενδιαφέρομαι για vessel. και ποια λαβή προτείνετε. σε τι τιμη αξίζει να πάρω κάτι?
αυτό πχ? το μονο κακό ειναι οτι ξεπερνά τα 23 ευρώ και το ποιο σίγουρο θα περάσει τελωνείο.https://www.amazon.co.uk/Vessel-Megadora-Driver-Original-Silicone/dp/B076TY66X9/

JNP
30/07/2019, 08:26
Η Αγγλία ακόμα είναι στην ΕΕ, γιατί να περάσει τελωνείο;

stelioss_1
30/07/2019, 14:09
ναι ειναι απο αμαζον αλλα ο πωλητής ειναι απο 1-10-12-502
Shimotoda,Toda City
Saitama
335-0011
JP

daz
30/07/2019, 15:02
H γαλάζια λαβή είναι μια χαρά.

Κόκκινη αν θέλεις χτυπητά.

Και οι άλλες καλές είναι αλλά η γαλάζια τα σπάει, ειδικά αν έχεις μεγάλα χέρια.

https://www.mitropoulos1889.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=123&the2id=124&theid=124&open1=123&open2=124


Εχει μπει στην Ευρώπη η vessel μάλλον με εργοστάσιο στην Γαλλία.
Βρήκα το σάιτ με αρκετές επιλογές και εξεφτελιστικές τιμές.

https://shop.vessel-europe.com/en/product/VEUS05

Αλλά περίεργο τρόπο παραγγελίας.

https://shop.vessel-europe.com/en/how-to-use/

Να είναι για χοντρική πώληση?


Κατά τα άλλα υπάρχουν αρκετές επιλογές από ebay.de και co.uk. αλλά σε απαγορευτικές τιμές.


Τα vessel όπως και τα περισσότερα Ιαπωνικά κατσαβίδια σήμερα έιναι jis compatible και όχι jis. Δεν υπάρχουν jis γιατί το πρότυπο έχει αλλάξει και δεν είναι όπως παλιά. Διάβασε το θρεντ που σου έβαλα μέχρι το τέλος.

daz
30/07/2019, 15:14
O onlyqualititools.com έχει αρκετές επιλογές αλλά ακριβά μτφ αν θυμάμαι καλά. Δες μήπως μπορείς να τα πάρεις με demagr.com ή κάνοντας παραγγελία μαζί με κάποιον/κάποιους άλλους.

https://www.onlyqualitytools.com/catalog/Screwdrivers_Plain_Screwdrivers.html

Leon67
30/07/2019, 18:00
Αν θες απλά κατσαβίδια με πλαστικες λαβες για την περίπτωση που πέσεις σε JIS PH αλλά και για την περίπτωση που θες να πάρεις μεμονωμένα κάποια Vessel τότε κοίτα και https://www.ebay.com/sch/m.html?_ssn=ninja-tools&LH_PrefLoc=&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=JIS+screwdriver&_sacat=0

Εχει από σετάκι Hozan PH 0,1,2 me 18 euro + μτφ εως ότι Vessel θελεις. Προσοχή αν είναι να πάρεις Vessel γαλάζια ή κόκκινα τοτε αυτά με καινούργιες μυτες και λαβες.

stelioss_1
30/07/2019, 20:15
πως ξεχωρίζουμε τις καινούργιες λαβές?

Leon67
30/07/2019, 20:32
πως ξεχωρίζουμε τις καινούργιες λαβές?

Σωστά, το ξέχασα: Είναι μαύρο και οχι γκρί το χρώμα στα γαλάζια ή κόκκινα και -σημαντικότερο- εχουν μικρές γραμμώσεις στις μυτες. Θα βάλλω φωτό αργότερα 1 και 1 αν προλάβω.

JNP
30/07/2019, 20:50
Σωστά, το ξέχασα: Είναι μαύρο και οχι γκρί το χρώμα στα γαλάζια ή κόκκινα και -σημαντικότερο- εχουν μικρές γραμμώσεις στις μυτες. Θα βάλλω φωτό αργότερα 1 και 1 αν προλάβω.
Για να μην γλυστραει τόσο εύκολα η μύτη.

Leon67
30/07/2019, 20:59
και πολύ μικρες τρυπίτσες στις λαβες- είναι perforated δηλαδή- για ακόμα καλύτερο κράτημα αλλά μαζεύουν ευκολότερα βρώμα...

rhtoras
13/08/2019, 19:34
dexter vs felo. Το dexter είναι φελο με τις προηγούμενες λαβές. Αν κόψεις με τον ίδιο τρόπο ένα παλιό φέλο είμαι σίγουρος οτι θα είναι ιδιο με το dexter. Δεν ξέρω αν έχουν και αλλες αλλαγές! ..

407443
http://www.mastergrad.com/forums/t74648-kachestvennye-otvertki-otzyvy/?page=121#post6503163

Άρα τελικά το dexter είναι felo αν κατάλαβα καλά?

daz
14/08/2019, 07:47
Άρα τελικά το dexter είναι felo αν κατάλαβα καλά?

Όχι όλα.

fasarias
15/11/2019, 19:09
Λεω να τα ποσταρω εδω και οχι στο tool-porn γιατι μου αρεσει καλυτερα αυτη η υποενοτητα για κατσαβιδια.

Καλοριζικα μου και καλοδουλευτα.



412778


412779


Ετσι for the history που λενε και στο χωριο μου, εχω ηδη και δουλευω εδω και χρονια τα ιδια wiha αλλα την απλη σειρα (κοκκινο-μαυρο) τα οποια θα τα πουλησω τωρα, αποδειχθησαν εξαιρετικα και κατω απο αρκετα αντιξοες συνθηκες σε ορισμενες περιπτωσεις.

Η επιλογη μου ηταν ξανα σε philips σταυρωτα, παρ`ολο που δουλευω πολυ posidrive βιδες, τα philips εν`τελει στην πραξη εξυπηρετουν καλυτερα και στα 2 προτυπα σε αντιθεση με τα σταυρωτα pz που δεν γουσταρουν καθολου τις βιδες philips.

JNP
16/11/2019, 00:31
Μεγεια! Πάρε και δύο pozidrive και είσαι κομπλέ.

fasarias
17/11/2019, 11:44
Μεγεια! Πάρε και δύο pozidrive και είσαι κομπλέ.

Ευχαριστω πολυ!
Εχω ρε`συ και pz και σε wera και σε wiha, αλλα το κυριοτερο ζητημα ειναι να ελαφρυνω την εργαλειοθηκη μου, οχι να την βαρυνω κι`αλλο.
Ειναι που ειναι ασηκωτη και μου εχουν κρεμασει τα χερια τοσα χρονια, μεγαλωνουμε κιολας μαστορη και εγκαταλειπουν σιγα-σιγα οι δυναμεις κρουσεως και οπισθοφυλακης.

JNP
17/11/2019, 12:07
Ευχαριστω πολυ!
Εχω ρε`συ και pz και σε wera και σε wiha, αλλα το κυριοτερο ζητημα ειναι να ελαφρυνω την εργαλειοθηκη μου, οχι να την βαρυνω κι`αλλο.
Ειναι που ειναι ασηκωτη και μου εχουν κρεμασει τα χερια τοσα χρονια, μεγαλωνουμε κιολας μαστορη και εγκαταλειπουν σιγα-σιγα οι δυναμεις κρουσεως και οπισθοφυλακης.

Εγώ το έχω καταλάβει από καιρό καθότι αρκετά μεγαλύτερος.

νεοσσός
17/11/2019, 18:08
Έχω σπάσει 3 μεγάλα σταυροκατσάβιδα Stanley pozidriv κατά το ξεβίδωμα σφηνωμένων βιδών. Βέβαια είχαν φάει χρήση σε εκατοντάδες βίδες το καθένα πριν σπάσουν. Κάθε φορά τη λύση έδινε η σταυρωτή μύτη σε ηλεκτρικό τρυπάνι Black & Decker, η οποία έχει φάει πολύ σκληρή χρήση και δεν έχει πάθει τίποτα τόσα χρόνια. Όπου κολλάει το χέρι και το φορητό δραπανοκατσάβιδο, μπαίνει το ηλεκτρικό τρυπάνι και κάνει το ξεβίδωμα παιχνιδάκι. Αλλά για βίδωμα δεν ενδείκνυται, διότι δεν έχεις έλεγχο στη ροπή του.

agamoi-thytai
17/11/2019, 20:09
Την Παρασκευή ανακάλυψα το σφυροκατσάβιδο. Έλυσα προβλήματα με βίδες που είναι πολύ καιρό. Αντί να χαλάς τις μύτες και τα κατσαβίδια, πάρε ενα τέτοιο.