PDA

View Full Version : Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

MISKIN
13/11/2015, 18:52
Ban στους δύο μΠούστηδες θέλεις να αγιάσεις και δεν σε αφήνουν :cry::cry:

:p

Όποιος πάρει τη κασετινούλα τσιμπά και ένα σετ κατσαβίδια (ΤΑ κατσαβίδια! τα έχω ξέρω τι σας λέω, γκαμάνε)... Είναι ιδανικά για σεξ και βία, πολύ κοπάνημα, με το μακρύ το ίσιο έχω ανοίξει τρύπα σε τοίχο για να περάσω μπουρί Φ150.
http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Wera_932/6_Kraftform_Plus_Schraubmeissel-Satz_i342_55730.htm

daz
13/11/2015, 19:20
Όποιος πάρει τη κασετινούλα τσιμπά και ένα σετ κατσαβίδια (ΤΑ κατσαβίδια! τα έχω ξέρω τι σας λέω, γκαμάνε)... Είναι ιδανικά για σεξ και βία, πολύ κοπάνημα, με το μακρύ το ίσιο έχω ανοίξει τρύπα σε τοίχο για να περάσω μπουρί Φ150.
http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Wera_932/6_Kraftform_Plus_Schraubmeissel-Satz_i342_55730.htm

Καθίστε να πάρει φόρα ο μισκιν και θα σας πω εγώ. :lol:

*Η τιμούλα για κιτρινα wera είναι σουπερ.
*Δίνουν και τη βάση τώρα τα καθίκια.
*Γιατί στις συλλογές δεν βάζουν ποτέ το ph3? :moutza:

byron
13/11/2015, 20:22
Όποιος πάρει τη κασετινούλα τσιμπά και ένα σετ κατσαβίδια (ΤΑ κατσαβίδια! τα έχω ξέρω τι σας λέω, γκαμάνε)... Είναι ιδανικά για σεξ και βία, πολύ κοπάνημα, με το μακρύ το ίσιο έχω ανοίξει τρύπα σε τοίχο για να περάσω μπουρί Φ150.
http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Wera_932/6_Kraftform_Plus_Schraubmeissel-Satz_i342_55730.htm

Αντίστοιχη μεταχείριση, gang bang, bukake, BDSM, έχω ρίξει στα κόκκινα facom που τα έχω πάνω από 15 χρόνια. Χαμπάρι δεν έχουν πάρει...

MikeG
13/11/2015, 20:24
Όποιος πάρει τη κασετινούλα τσιμπά και ένα σετ κατσαβίδια (ΤΑ κατσαβίδια! τα έχω ξέρω τι σας λέω, γκαμάνε)... Είναι ιδανικά για σεξ και βία, πολύ κοπάνημα, με το μακρύ το ίσιο έχω ανοίξει τρύπα σε τοίχο για να περάσω μπουρί Φ150.
http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Wera_932/6_Kraftform_Plus_Schraubmeissel-Satz_i342_55730.htm


Έχεις δοκιμάσει αν περνάει η αγορά με κάρτα λόγο capital control σε αυτό το μαγαζί; Ή κάποιος άλλος.

daz
13/11/2015, 21:00
Αντίστοιχη μεταχείριση, gang bang, bukake, BDSM, έχω ρίξει στα κόκκινα facom που τα έχω πάνω από 15 χρόνια. Χαμπάρι δεν έχουν πάρει...

Γι αυτό λέω πάντα ότι τα κατσαβίδια δεν πρέπει να είναι φθηνά (ή μάλλον δεν πρέπει να είναι φθηνιάρικα). Εκτός απ' την εφαρμογή στη βίδα, το καλό κατσαβίδι θα αντέξει και στην κακομεταχείριση. Ποιος δεν χρησιμοποιεί τα κατσαβίδια του για 1002 δουλειές?

Από κει και πέρα παίζει ρόλο η λαβή. Τα φακομ εκτός του ότι είναι πάρα πολύ καλά (έχω δοκιμάσει τα παλιά μάλλον αυτά θα έχεις και εσύ) έχουν και πολύ άνετη λαβή (υποκειμενικό).







Και για να μη λένε ότι βάζουμε μόνο ακριβά εργαλεία.

Πολύ καλά και με σχετικά καλή τιμή στην Ελλάδα για όσους δεν θέλουν να δώσουν πολλά λεφτά είναι τα πράσινα τα χτυπητά. Όχι όμως όλα. Τα champion είναι made in japan και μάλιστα στα jis πρότυπα.

Μια συλλογή έχει και το ph3 που πάντα το το βγάζουν στην απ' έξω γιατί είναι ακριβό και νανους σε τιμή καλύτερη απ' τα wera (τα οποία είναι σε σουπερ τιμή, το ξαναλέω!).
Αλλά η λαβή τους ειναι η κλασική σκληρή που πονάει και γλιστράει.

Οι Ιάπωνες δεν έχουν 10 νούμερα στα ίσια (όσα είναι σε jis πρότυπα). Μόνο 5,5 ή 6 και 8mm παίζει, με διαφορετικό μήκος λάμας. (3 διαφορετικά για το κάθε πάχος). Και σε χτυπητό, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

Δεν τα έχουν όλοι σε καλή τιμή πάντως. Εγώ τα είχα βρει πραγματικά πολύ φθηνά και τα πήρα γιατί ήξερα πως αντέχουν πολύ ξύλο, παρόλο που το πάχος των jis είναι μικρότερο για το κάθε νούμερο. Είναι και μαγνητικά, ελαφρώς.

Επίσης σε καλή τιμή και αρκετά καλά είναι τα athlet.
Μπορεί να βρείτε τίποτα BOSS w.germany σε θηριώδη μεγέθη με 2-3 ευρώ.

virus
13/11/2015, 21:23
Πολύ καλά και με σχετικά καλή τιμή στην Ελλάδα για όσους δεν θέλουν να δώσουν πολλά λεφτά είναι τα πράσινα τα χτυπητά. Όχι όμως όλα. Τα champion είναι made in japan και μάλιστα στα jis πρότυπα.



τα πρασινα τα χτυπητα. απλα σκυλια αντεχουν απιστευτα σε καθε ειδους κακομεταχειριση :a23:

Road Pirat
13/11/2015, 21:57
Από κει και πέρα παίζει ρόλο η λαβή. Τα φακομ εκτός του ότι είναι πάρα πολύ καλά (έχω δοκιμάσει τα παλιά μάλλον αυτά θα έχεις και εσύ) έχουν και πολύ άνετη λαβή (υποκειμενικό).



Για τα δικά μου χέρια η καλύτερη λαβή που έχω πιάσει την έχουν τα Wiha τα softfinish απλά απόλαυση να δουλεύω με αυτό το κατσαβίδι.

MISKIN
13/11/2015, 22:51
Koken φέρνει ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς. (http://www.mitropoulos1889.gr/products6.php?lang=1&wh=2&trig=1) Συγκεκριμένα έχει/είχε μια Koken συλλογή 1/2 στη βιτρίνα και την έδινε πέρισυ 120€. Πέρνα μια βόλτα, φέρνει και τα VESSEL (http://www.vesseltools.com/hand-tools/screwdrivers/view-all-products.html), τρομερά κατσαβίδια, ΜΑΓΙΚΑ!
345280

byron
13/11/2015, 22:56
Πέρνα μια βόλτα, φέρνει και τα VESSEL (http://www.vesseltools.com/hand-tools/screwdrivers/view-all-products.html), τρομερά κατσαβίδια, ΜΑΓΙΚΑ!
345280

Ενδιαφέρον...

Why VESSEL's screwdrivers are not labeled “JIS”?


As you might know, VESSEL is the oldest screwdriver manufacturer in Japan, and made a contribution to set a Japanese Industrial Standard (JIS) standard.

We do follow JIS (Japanese Industrial Standard) standard for cross point screwdrivers. Because the technology to manufacture screwdrivers in Japan had already become above a certain level, JIS (Japanese Industrial Standard) recognition system for screwdrivers became extinct in 2008.

So there is no authorized JIS (Japanese Industrial Standard) manufacturer now, and we therefore cannot print "JIS" mark on our screwdrivers.

MISKIN
13/11/2015, 23:06
Ενδιαφέρον...

Why VESSEL's screwdrivers are not labeled “JIS”?


As you might know, VESSEL is the oldest screwdriver manufacturer in Japan, and made a contribution to set a Japanese Industrial Standard (JIS) standard.

We do follow JIS (Japanese Industrial Standard) standard for cross point screwdrivers. Because the technology to manufacture screwdrivers in Japan had already become above a certain level, JIS (Japanese Industrial Standard) recognition system for screwdrivers became extinct in 2008.

So there is no authorized JIS (Japanese Industrial Standard) manufacturer now, and we therefore cannot print "JIS" mark on our screwdrivers.

Μμμμ έτσι εξηγείται γιατί το vessel μου δεν έχει καμιά διαφορά από το Facom ή το Gedore
345286

Road Pirat
13/11/2015, 23:13
Για περάστε, για περάστε!!


Koken φέρνει ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς. (http://www.mitropoulos1889.gr/products6.php?lang=1&wh=2&trig=1) Συγκεκριμένα έχει/είχε μια Koken συλλογή 1/2 στη βιτρίνα και την έδινε πέρισυ 120€. Πέρνα μια βόλτα, φέρνει και τα VESSEL (http://www.vesseltools.com/hand-tools/screwdrivers/view-all-products.html), τρομερά κατσαβίδια, ΜΑΓΙΚΑ!
345280

Και για πες σε σύγκριση με τους μεγάλους κατασκευαστές τι λένε τα Vesssel ?

vaska
13/11/2015, 23:15
Και για πες σε σύγκριση με τους μεγάλους κατασκευαστές τι λένε τα Vesssel ?

Μην μπερδεύεσαι η Vessel και μεγάλη είναι και πολύ παλιά είναι, να ρωτήσεις τι λένε οι άλλοι κατασκευαστές σε σχέση με τη vessel είναι το σωστό.

daz
13/11/2015, 23:15
H vessel έχει δυο σειρές.
Μία για την Ευρώπη.
Και μια για την Ιαπνωική αγορά.

Και στις δυο σειρές οι σταυροί είναι ίδιοι.

Το μόνο που αλλάζει είναι τα ίσια. Στα ευρωπαικά έχει προσθέσει το 2,5 το 3,5 το 4,5 κτλ και φυσικά το πάχος είναι διαφορετικό. Άλλο πάχος έχει μπροστά το 5,5 jis και άλλο το 5,5 din -iso.
Επίσης για την ευρωπαική αγορά έχει προσθέσει στην γκάμα της τα ποζι (pz).

Το είχα γράψει και πιο πίσω νομίζω. Οι σταυροί της γράφουν επάνω fit jis screws και όχι for jis screws.

Πάρτε vessel τώρα που μπορείτε (όσοι μπορείτε) γιατί όταν τελειώσουνε δε βλέπω να τα ξαναβρίσκουμε σε αυτές τις τιμές.

daz
13/11/2015, 23:18
Πότε πέρασες και είδες Vessel στον Μητρόπουλο?? Ρωτάω γιατί ο Μητρόπουλος στην Πάτρα (είναι το ίδιο μαγαζί και ο εδώ Μητρόπουλος κάνει τα κουμάντα και στα 2 μαγαζιά) ειδικά στα micro tip που με ενδιαφέρουν λόγω δουλειάς, προωθεί τα Wiha η οποία στο PH00X60 άλλαξε την λαβή στην νέα της σειρά και δεν μου αρέσει - βολεύει καθόλου το πιάσιμό της. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο Vessel να δω πως μου κάθεται στο χέρι. Να φανταστείς έχω μόνο 2 Wiha από τα παλιά που τα γράμματα από την χρήση έχουν εξαφανιστεί, πήρα 3 καινούρια από την νέα σειρά και όπως τα πήρα εκεί κάθονται.

Έχει και ο Μήτρος στην Πάτρα vessel αλλά και στους δύο έχουν τελειώσει τα ph.

Road Pirat
13/11/2015, 23:20
Μην μπερδεύεσαι η Vessel και μεγάλη είναι και πολύ παλιά είναι, να ρωτήσεις τι λένε οι άλλοι κατασκευαστές σε σχέση με τη vessel είναι το σωστό.

Σωστό, αλλά δεν κυκλοφορεί πολύ και για αυτό είναι άγνωστη σε πολλούς εγώ πρόσφατα έμαθα για αυτήν και την έχω δει μόνο σε ένα μαγαζί

Road Pirat
13/11/2015, 23:23
Έχει και ο Μήτρος στην Πάτρα vessel αλλά και στους δύο έχουν τελειώσει τα ph.

Δεν μπορούν να κάνουν εισαγωγές λόγο capital control (γ@μο τον Τσιπρα γ@μο) και έχουν θέμα. Φοβάμαι μην αρχίσουν να βαράνε τις τιμές

vaska
13/11/2015, 23:28
Έχει και ο Μήτρος στην Πάτρα vessel αλλά και στους δύο έχουν τελειώσει τα ph.


άντε γ@μήσου σουπιά, τι διάολο είσαι online με την αποθήκη τους????
Μίλα ρεμάλι για ποιόν δουλεύεις τελικά??? Μήπως για την ΕΥΠ?? Βιομηχανική κατασκοπεία λέμε

:bawl:


έδιτ

Και τώρα μιας και το πιάσαμε το θέμα ας εξηγήσει κάποιος τις διαφορές PH από P και από PZ και ακόμα τις διαφορές στις AW από τις Τ για να γίνει το θρεντάκιον ακόμα πιο πλήρες.

MISKIN
13/11/2015, 23:30
ξεκινα μια δημοπρασια για τα gedore :D


στο λινκ εχεις βαλει το χτυπητο, ενω στην φωτο σου ειναι το απλο. ναι;
Με μπέρδεψες, τι εννοείς χτυπητό; H vessel έχει τα κανονικά strike through ( μίλα σαν ευρωπαίος να καταλαβαινόμαστε, τόσα πληρώνουμε για τη ταμπέλα :D ) σαν τα wera του tbs-aachen και το δικό μου vessel
345287
Έχει όμως και ένα καταπληκτικό κατσαβίδι που λειτουργεί όπως τα κρουστικά κατσαβίδια όπως αυτό το Gedore
345288
Αυτό το κατσαβίδι εννοώ. (http://www.vesseltools.com/hand-tools/screwdrivers/impact/980-series/flypage.tpl.html)
345289



Πότε πέρασες και είδες Vessel στον Μητρόπουλο?? Ρωτάω γιατί ο Μητρόπουλος στην Πάτρα (είναι το ίδιο μαγαζί και ο εδώ Μητρόπουλος κάνει τα κουμάντα και στα 2 μαγαζιά) ειδικά στα micro tip που με ενδιαφέρουν λόγω δουλειάς, προωθεί τα Wiha η οποία στο PH00X60 άλλαξε την λαβή στην νέα της σειρά και δεν μου αρέσει - βολεύει καθόλου το πιάσιμό της. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο Vessel να δω πως μου κάθεται στο χέρι. Να φανταστείς έχω μόνο 2 Wiha από τα παλιά που τα γράμματα από την χρήση έχουν εξαφανιστεί, πήρα 3 καινούρια από την νέα σειρά και όπως τα πήρα εκεί κάθονται.
Πέρσι πέρασα, περισσότερες πληροφορίες και πιο πρόσφατες στον πειρατή του δρόμου!


Και για πες σε σύγκριση με τους μεγάλους κατασκευαστές τι λένε τα Vesssel ?

Έχει τη καλύτερη λαβή απόοοοολα τα κατσαβίδια που έχω. Έχει το καλύτερο ζύγισμα (φαίνεται και στη φώτο πιο πάνω που κάθεται όρθιο μόνο του) και τη καλύτερη εφαρμογή

MISKIN
13/11/2015, 23:33
345290
Αυτό το κάνω και με το gedore αλλά το vessel είναι strike through που σημαίνει διπλάσιο βάρος.

vaska
13/11/2015, 23:48
Δεν μπορούν να κάνουν εισαγωγές λόγο capital control (γ@μο τον Τσιπρα γ@μο) και έχουν θέμα. Φοβάμαι μην αρχίσουν να βαράνε τις τιμές

Καλά ο εν λόγω λεβέντης ειδικά στην Πάτρα δεν περίμενε τα καπ κοντρόλ για να βαρέσει. Μας δέρνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και χωρίς το μαστίγιο του Τσίπρα.

daz
13/11/2015, 23:52
άντε γ@μήσου σουπιά, τι διάολο είσαι online με την αποθήκη τους????
Μίλα ρεμάλι για ποιόν δουλεύεις τελικά??? Μήπως για την ΕΥΠ?? Βιομηχανική κατασκοπεία λέμε

:bawl:


έδιτ

Και τώρα μιας και το πιάσαμε το θέμα ας εξηγήσει κάποιος τις διαφορές PH από P και από PZ και ακόμα τις διαφορές στις AW από τις Τ για να γίνει το θρεντάκιον ακόμα πιο πλήρες.

Οι P είναι εφεύρεση. Οι Ιάπωνες έχουν μόνο ph οπότε γράφουν P επάνω στα κατσαβίδια τους γιατί υποτίθεται ότι ταιριάζουν σε όλους τους σταυρούς (και τους pz).

Οι Ph είναι οι κλασικοί σταυροί.

Οι Pz είναι σταυροί αλλά με εγκοπές ώστε να σταθεροποιεί καλύτερα το εργαλείο μέσα στην υποδοχή της βίδας. Νομίζω ήταν (είναι?) din Γερμανικό πρότυπο δλδ. Κυρίως τη συναντάμε στις νοβοπανόβιδες και στις ξυλόβιδες.

Ένα κατσαβίδι ph μπαίνει σε μια βίδα που είναι pz αλλά δεν ταιριάζει καλά. Φθείρεται και πιο γρήγορα.

Ένα κατσαβίδι pz δεν μπαίνει σε ph γιατί έχει κάτι προεξοχές ανάμεσα στις πλευρές του σταυρού οι οποίες μπαίνουν στις εγκοπές της βίδας pz.

Επίσης βγαίνουν σε διάφορα νούμερα όπως και τα ph (από το philips btw)
Όπως και οι ph έχουν και αυτές pz1 -2 - 3 ακόμα και 4 για τις M8. Φυσικά και τις πιο μικρές pz0, pz00, pz000 (όπως και οι ph).

Οι AW είναι εντελώς διαφορετικές και οι Τ είναι οι torx οι οποίες έχουν κανα 5 εδόσεις ανάλογα με το αν έχουν τρύπα ή όχι, αν έχουν 5 λοβούς ή 6, το πάχος των λοβών κτλ. Οπότε έχουμε απλό torx. torx με τρύπα, torx plus, torx plus με τρύπα αλλά 5 λοβούς κτλ.

Χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Θέλεις να σου πω και τι τορχ ταιριάζει σε κάθε πρότυπο ή δε σε ενδιαφέρει? :lol:

Road Pirat
13/11/2015, 23:55
Καλά ο εν λόγω λεβέντης ειδικά στην Πάτρα δεν περίμενε τα καπ κοντρόλ για να βαρέσει. Μας δέρνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και χωρίς το μαστίγιο του Τσίπρα.

χαχαχα Τι να σου πω. Πάντως οι τιμές που μου είχε δώσει εμένα για Koken ήταν καλές, καλύτερες και από ebay (αυτός στην Αθήνα, αλλά από όσα ξέρω είναι ο ίδιος οπότε) για να το λες πάντως κάτι θα ξέρεις παραπάνω

vaska
13/11/2015, 23:58
Χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Θέλεις να σου πω και τι τορχ ταιριάζει σε κάθε πρότυπο ή δε σε ενδιαφέρει? :lol:

ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
:bawl:

MISKIN
14/11/2015, 00:02
ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
:bawl:
Μάλλον δεν έχεις iphone.... :cool:

vaska
14/11/2015, 00:03
χαχαχα Τι να σου πω. Πάντως οι τιμές που μου είχε δώσει εμένα για Koken ήταν καλές, καλύτερες και από ebay (αυτός στην Αθήνα, αλλά από όσα ξέρω είναι ο ίδιος οπότε) για να το λες πάντως κάτι θα ξέρεις παραπάνω


Ναι είναι η αλήθεια ότι στα νούμερα που μπορείς εύκολα να βρεις και αλλού και σε εφάμιλλη ποιότητα με τα εργαλεία που φέρνει αυτός έχει ρίξει λίγο νερό στο κρασί του, αλλά αν τολμήσεις και ζητήσεις κάτι ιδιαίτερο ................


Πρόσφατα πήρα παξιμάδια m2 ασφαλείας. Πραγματικά δεν θέλεις να μάθεις πόσο μου χρέωσε το καθένα. Και δεν ήταν και Inox. Με τα μισά λεφτά έφερα 50 ίδια Inox και με τα μεταφορικά πληρωμένα, αλλά έλα που καιγόμουνα. Επίσης όταν του πας εργαλείο πίσω και είναι στην εγγύηση κάτι παθαίνει.

daz
14/11/2015, 00:08
ρε συ όλα αυτά που μας λες τα μάθαμε στο νηπιαγωγείο εμείς οι μάστοροι, δεν είναι για μένα αλλά για να μοιράζεται η γνώση.

Παρεμπιπτόντως δεν έχω δει ούτε βίδα αλλά ούτε και εργαλείο για torx με 5 λωβούς, όλα όσα έχω και όσα έχω δει είναι με 6. Και μην αρχίσεις τώρα το "μικρός είσαι θα μάθεις" γιατί θα σε πλακώσω με καμία καστάνια στην κεφάλα όταν και όποτε σε δω.
:bawl:

Αυτό με τους πιο χοντρούς λοβούς ούτε που θα το καταλάβανες αν δε στο έλεγα. Τώρα, αν το τορξ πιάνει λίγο μπόσικα στην βίδα θα καταλάβεις ότι η βίδα αυτή θέλει plus αλλά θα δουλέψει. Τορχ plus όμως σε βίδα τορχ δεν δουλεύει. Αυτό με τους 5 λοβούς δεν πρόκειται να το συνατήσεις σε αυτά που δουλεύεις. Είναι της αυτοκινητοβιομηχανίας πιο πολύ (αλλά όχι μόνο). Κυρίως το έχουν Ιταλικά και Γερμανικά αυτοκίνητα (καλά και τα Γαλλικά πρέπει να έχουν τον πάτο τους από κάτι περίεργα).

Τα torx τα έχουν σκίσει μιλάμε. Ακόμα και στις βίδες με εξωτερικό τροχ (που θέλει δλδ καρυδάκι) υπάρχουν δυο είδη. Αν κάνεις το λάθος και δεν έχεις το σωστο καρυδάκι θα σου γμσ τη βίδα για πλάκα.

virus
14/11/2015, 00:11
Με μπέρδεψες, τι εννοείς χτυπητό; H vessel έχει τα κανονικά strike through ( μίλα σαν ευρωπαίος να καταλαβαινόμαστε, τόσα πληρώνουμε για τη ταμπέλα :D ) σαν τα wera του tbs-aachen και το δικό μου vessel


το δικο σου αποτι βλεπω ειναι το απλο κατσαβιδι. στο λινκ βαζεις το impact. ενταξει δικο μου λαθος αλλο το χτυπητο αλλο το impact :)

daz
14/11/2015, 00:14
Επίσης εδώ στην Ελλάδα συνηθίζουμε με ένα κατσαβίδι ph2 να ξεβιδώνουμε.
ph 1-2-3
pz 1-2-3

:lol:

virus
14/11/2015, 00:16
Επίσης εδώ στην Ελλάδα συνηθίζουμε με ένα κατσαβίδι ph2 να ξεβιδώνουμε.
ph 1-2-3
pz 1-2-3

:lol:

μην χαλας την φημη του ελληνα. κακιες αμεσως :lol:

Road Pirat
14/11/2015, 00:18
Ναι είναι η αλήθεια ότι στα νούμερα που μπορείς εύκολα να βρεις και αλλού και σε εφάμιλλη ποιότητα με τα εργαλεία που φέρνει αυτός έχει ρίξει λίγο νερό στο κρασί του, αλλά αν τολμήσεις και ζητήσεις κάτι ιδιαίτερο ................


Πρόσφατα πήρα παξιμάδια m2 ασφαλείας. Πραγματικά δεν θέλεις να μάθεις πόσο μου χρέωσε το καθένα. Και δεν ήταν και Inox. Με τα μισά λεφτά έφερα 50 ίδια Inox και με τα μεταφορικά πληρωμένα, αλλά έλα που καιγόμουνα. Επίσης όταν του πας εργαλείο πίσω και είναι στην εγγύηση κάτι παθαίνει.

Καλά μερικοί αν σε βρούνε στην ανάγκη προσπαθούν να βγάλουν μηνιάτικο :sick:

Road Pirat
14/11/2015, 00:21
Επίσης εδώ στην Ελλάδα συνηθίζουμε με ένα κατσαβίδι ph2 να ξεβιδώνουμε.
ph 1-2-3
pz 1-2-3

:lol:

Μικρός μέχρι να καταλάβω για το ph και το pz είχα χαλάσει 3-4 κατσαβίδια και μάλιστα το ένα wiha, το έχω ακόμα και :cry:όταν το βλέπω

daz
14/11/2015, 00:22
μην χαλας την φημη του ελληνα. κακιες αμεσως :lol:

Ρε σου λέω μερικοί δεν το ξέρουν καν ότι είναι διαφορετικά μεγέθη :lol:

Grafton 505
14/11/2015, 00:35
Απλά για να υπάρχει...

345304

και επειδή μΕ άρεσε σαν φώτο και έψαχνα να την ποστάρω κάπου !!!

vaska
14/11/2015, 00:43
Απλά για να υπάρχει...

345304

και επειδή μΕ άρεσε σαν φώτο και έψαχνα να την ποστάρω κάπου !!!



Ναι αλλά το κατά Daz ευαγγέλιο λέει ότι λείπουν τουλάχιστον άλλες 60 σελίδες
:a014:

daz
14/11/2015, 12:17
345290
Αυτό το κάνω και με το gedore αλλά το vessel είναι strike through που σημαίνει διπλάσιο βάρος.

Να σε σοκάρω? :D

345316


Όχι μόνο είναι Ph3 που έχει το διπλάσιο βάρος, έχει και εξάγωνη λάμα που έχει το διπλάσιο πάχος, είναι και ανάποδα. Φυσικά με ενιαία λάμα και χοντρό stiking cup. ;)


Για όσους δεν το κατάλαβαν το κατσαβίδι είναι ολίγον τεραστίων διαστάσεων και θεόβαρο και δεν είναι μαγνητικό. Αυτή είναι η εφαρμογή στη βίδα όταν χρησιμοποιείς το σωστό μέγεθος και ένα καλό κατσαβίδι.


Felo rebranded for wurth.

MISKIN
14/11/2015, 12:21
Άσε ρε γατάκι, για γύρνα το οριζόντια και κράτα το από τη βίδα... :p

Grafton 505
14/11/2015, 14:56
Ναι αλλά το κατά Daz ευαγγέλιο λέει ότι λείπουν τουλάχιστον άλλες 60 σελίδες :a014:

Την περίληψη έβαλα :D


Να σε σοκάρω? :D

Ε τώρα γίνεσαι επιδειξίας :lol:


Άσε ρε γατάκι, για γύρνα το οριζόντια και κράτα το από τη βίδα... http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/tongue.gif


:lol::lol:

daz
14/11/2015, 18:09
Άσε ρε γατάκι, για γύρνα το οριζόντια και κράτα το από τη βίδα... :p

Αύριο γιατί σήμερα είχα δουλειά και με έπιασε το βράδυ.

foogr01
16/11/2015, 22:37
Συμπάσχοντες συμφορουμίτες, ο louis έχει 15% έκπτωση στα WERA. Ρίξτε καμιά ματιά μπας και βρείτε αυτό που θέλετε. Εγώ δεν τόλμησα να ανοίξω το link γιατί θα καώ αφού τα φράγκα πρέπει να πάνε αλλού (ΕΝΦΙΑ, τέλη κλπ. στο λαιμό να τους κάτσουν).

daz
16/11/2015, 22:54
Συμπάσχοντες συμφορουμίτες, ο louis έχει 15% έκπτωση στα WERA. Ρίξτε καμιά ματιά μπας και βρείτε αυτό που θέλετε. Εγώ δεν τόλμησα να ανοίξω το link γιατί θα καώ αφού τα φράγκα πρέπει να πάνε αλλού (ΕΝΦΙΑ, τέλη κλπ. στο λαιμό να τους κάτσουν).


Αυτή η συλλογή στο tbs έχει πόσο? 26 ευρώ?
https://www.louis.de/artikel/wera-kraftform-schraubmeissel-6-tlg/10002602?list=125822799&filter_article_number=10002602

byron
16/11/2015, 23:13
Αυτή η συλλογή στο tbs έχει πόσο? 26 ευρώ?
https://www.louis.de/artikel/wera-kraftform-schraubmeissel-6-tlg/10002602?list=125822799&filter_article_number=10002602


33,95 και γύρω στα 15 μεταφορικά αν θυμάμαι καλά.

daz
16/11/2015, 23:21
33,95 και γύρω στα 15 μεταφορικά αν θυμάμαι καλά.

http://www.tbs-aachen.de/Wera/Screwdrivers/Wera_932/6_Rack_s/driver_set_i3595_55730.htm

foogr01
17/11/2015, 00:08
Αυτή η συλλογή στο tbs έχει πόσο? 26 ευρώ?
https://www.louis.de/artikel/wera-kraftform-schraubmeissel-6-tlg/10002602?list=125822799&filter_article_number=10002602

Είπα, δεν άνοιξα το link. Don't kill the messenger :lol:

daz
20/11/2015, 17:57
Άσε ρε γατάκι, για γύρνα το οριζόντια και κράτα το από τη βίδα... :p

Γιάντα ωρέ κοπέλι?
Ήντα θα γίνει αμα το καμω τούτο που μου μιλάς? :D

345854

camen
20/11/2015, 18:00
Γιάντα ωρέ κοπέλι?
Ήντα θα γίνει αμα το καμω τούτο που μου μιλάς? :D

345854

Έλα ρε απατεώνα , μη βάζεις logo στη βίδα για να εντυπωσιάσεις :smokin:

daz
21/11/2015, 19:38
Για τον Αλέξανδρο..

Χρώμιο μολυβδαίνιο. Από χρωμιομολιβδαινιούχο χάλυβα φτιάχντονται και τα πλαίσια των μηχανών μας. (και των αυτοκινήτων).

345968

Η λαβή είναι μια απ' τις καλυτερες που έχω πιάσει (και έχω πιάσει πολλές και καλές :lol:) Η λαβή βολεύει και αυτούς με μεγάλα χέρια. Στη φωτό φαινεται μικρή αλλά δεν είναι, το χεράκι μου είναι λίγο μεγάλο. :D

345969

Δεν μπορώ να πω ότι έχει δουλέψει λίγο. Η φθορά είναι ανύπαρκτη.

345970

daz
04/12/2015, 00:13
Μέχρι να δω αν μπορώ να διαχωρίσω ότι έχουμε γράψει εδώ μέσα για κατσαβίδια χωρίς να χαθεί η συνοχή του θρεντ, το βάζω εδώ..

http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Hazet_810SPC/5_Screwdriver_Set_i342_46421.htm

virus
10/12/2015, 21:38
347942

απιστευτα. μετα ανακαλυψα οτι ειχε και σετακι με PH 1-2-3 + PZ 1-2-3 :D

Road Pirat
10/12/2015, 22:16
347942

απιστευτα. μετα ανακαλυψα οτι ειχε και σετακι με PH 1-2-3 + PZ 1-2-3 :D

Το καλύτερο κατσαβίδι που έχω πιάσει ποτέ

macdeath_s
15/12/2015, 15:10
Tο βρήκα ενδιαφέρον και το ποστάρω

http://www.wiha.com/en/press-reports/detail/wiha-receives-the-agr-quality-seal-for-its-ergonomic-handle-design/

S705
19/12/2015, 15:32
Λοιπόν παλιόπαιδα , με βάλατε και έμενα στο τριπακι να αλλάξω σιγά σιγά τα εργαλεία μου με καλύτερα. τα παλιά θα γίνουν δωρεά σε έναν φίλο που δεν έχει ούτε κατσαβίδι μπας και γλιτώσω κανένα χώσιμο!

Κλειδιά και καστάνια – καρυδάκια θα πάρω πιθανών carolus από την labo.( θα εξαρτηθεί από την διάφορα τιμής με τα unior)
Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι. Τα unior πέρα από τα κλειδιά της τι λένε?*
Δηλαδή κατσαβίδια και πένσες αξίζουν?
Να πω ότι ψωνίζω αποκλειστικά από Ελλάδα και ότι για unior από το ηλεκτρονικό κατάστημα του Ρέππα http://goo.gl/6mFHW έχει έκπτωση επιπλέων. Ακόμα να πω ότι μου είναι δύσκολο να τρέχω από μαγαζί σε μαγαζί και να ψάχνω να συγκρίνω τιμές , γιa αυτό λέω να τα πάρω από Ρέππα τα περισσότερα.

*ότι τα knipex και τα vessel – wiha είναι πιθανών καλυτέρα από τα Unior το ξέρω , μην μου το πει κάνεις γιατί δεν μπορώ λόγο τιμής να τα πάρω.

MISKIN
19/12/2015, 16:20
Λοιπόν παλιόπαιδα , με βάλατε και έμενα στο τριπακι να αλλάξω σιγά σιγά τα εργαλεία μου με καλύτερα. τα παλιά θα γίνουν δωρεά σε έναν φίλο που δεν έχει ούτε κατσαβίδι μπας και γλιτώσω κανένα χώσιμο!

Κλειδιά και καστάνια – καρυδάκια θα πάρω πιθανών carolus από την labo.( θα εξαρτηθεί από την διάφορα τιμής με τα unior)
Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι. Τα unior πέρα από τα κλειδιά της τι λένε?*
Δηλαδή κατσαβίδια και πένσες αξίζουν?
Να πω ότι ψωνίζω αποκλειστικά από Ελλάδα και ότι για unior από το ηλεκτρονικό κατάστημα του Ρέππα http://goo.gl/6mFHW έχει έκπτωση επιπλέων. Ακόμα να πω ότι μου είναι δύσκολο να τρέχω από μαγαζί σε μαγαζί και να ψάχνω να συγκρίνω τιμές , γιa αυτό λέω να τα πάρω από Ρέππα τα περισσότερα.

*ότι τα knipex και τα vessel – wiha είναι πιθανών καλυτέρα από τα Unior το ξέρω , μην μου το πει κάνεις γιατί δεν μπορώ λόγο τιμής να τα πάρω.

Εγώ πήρα μια πένσα knipex 200αρα με χοντρή μόνωση 15€. Η Unior παίζει να είναι ακριβότερη. Επίσης και τα κατσαβίδια της δεν είναι και τόσο φθηνά. Ο Βραττης δίνει 6 κατσαβίδια με 27€, αν πας εκεί θα σου κάνει καλύτερη τιμή. Έπεσες και στη περίπτωση, δε τα γουστάρω τα Unior, τα δούλευα χρόνια...

byron
19/12/2015, 16:26
Έπεσες και στη περίπτωση, δε τα γουστάρω τα Unior, τα δούλευα χρόνια...

Εγώ έχω μια γκαζοτανάλια Unior, και μετά την Facom που πήρα, την έκανα καρυδοθραύστη. :tooth:

MISKIN
19/12/2015, 16:29
Αν είναι να πάρεις κατσαβίδια Unior μη πάρεις αυτά τα μπλε

348449

είναι άθλια...

348450

daz
19/12/2015, 17:50
Καλούτσικα είναι και τα κατσαβίδια της μωρέ! Δεν είναι τόσο άθλια! Ένα ph2 έχω και καλά κρατεί.
Τα ίσια δεν ξέρω πόσο αντέχουν αλλά τουλάχιστον είναι φθηνά.

http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1132_1133_1134&products_id=11111


Οι πένσες είναι μια χαρά. Με λίγα παραπάνω παίρνεις κνιπεχ αλλά τις πιο απλές που υπάρχουν. Δλδ αν με 12 ευρώ παίρνεις μια 180αρα unior με 2 ευρώ παραπανω παίρνεις και μια κνιπεχ 180αρα, αλλά η κνιπεχ δε θα είναι χρωμίου ενώ η unior θα είναι. Η κνιπεχ χρωμίου θα είναι αρκετά ακριβότερη.

πχ..

http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1088_1091_1092&products_id=10469

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5885

Η χρωμίου δεν θα σκουριάσει εύκολα ενώ η γυαλισμένη είναι πολύ πιο επιρρεπής.

Δυο ίδια μοντέλα, τα φθηνότερα που μπορείς να βρεις και απ' τις δύο μάρκες δεν έχουν καμία τρελή διαφορά.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5882

http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1088_1091_1092&products_id=10499

daz
19/12/2015, 17:55
Εγώ έχω μια γκαζοτανάλια Unior, και μετά την Facom που πήρα, την έκανα καρυδοθραύστη. :tooth:

Ούτε εμένα μου αρέσουν οι γκαζοτανάλιες της.

daz
19/12/2015, 18:01
Για κατσαβίδια θα το ξαναπω.

Αυτά είναι πολύ καλά. Made in japan και είναι και χτυπητά. Η λαβή δεν είναι απ' τις καινούριες με τα δυο υλικά. Είναι η κλασική παλιά λαβή που με στεγνά χέρια όταν ασκείς πίεση πονάει και με λαδωμένα γλιστράει. Τα βρίσκετε παντού αλλά όχι πάντα φθηνά. Προσοχή στις απομιμήσεις. :lol: Σοβαρά τώρα υπάρχουν πολλά πράσινα κατσαβίδια που είναι για πέταμα.

348507

MISKIN
19/12/2015, 18:02
Καλούτσικα είναι και τα κατσαβίδια της μωρέ! Δεν είναι τόσο άθλια! Ένα ph2 έχω και καλά κρατεί.
Τα ίσια δεν ξέρω πόσο αντέχουν αλλά τουλάχιστον είναι φθηνά.

http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1132_1133_1134&products_id=11111


Αν είναι να τα πάρει 3€, καλά είναι, αναλώσιμα. Αν και αυτά τα LSI έχουν μαύρη μύτη, ίσως είναι καλύτερα από αυτά τα μπλε που πόσταρα. Πάντως πένσα έτσι σαν αυτή από κάτω δεν έχω δει να γίνεται η knipex. Τουλάχιστον στα χέρια μου. Χώρια το μπόσικο στο κέντρο...

348458

daz
19/12/2015, 18:29
Αν είναι να τα πάρει 3€, καλά είναι, αναλώσιμα. Αν και αυτά τα LSI έχουν μαύρη μύτη, ίσως είναι καλύτερα από αυτά τα μπλε που πόσταρα. Πάντως πένσα έτσι σαν αυτή από κάτω δεν έχω δει να γίνεται η knipex. Τουλάχιστον στα χέρια μου. Χώρια το μπόσικο στο κέντρο...

348458

Ε δεν είπε κανείς ότι μπορεί να συγκριθεί με κνιπεχ. Όταν με χαμηλότερη τιμή παίρνεις κάτι με καλύτερα χαρακτηριστικά σημαίνει ότι κάπου αλλού μειονεκτεί.

Εντάξει εκεί κάποια στιγμή όλες θα φθαρούν. Αλλά άλλες θα φθαρούν λιγότερο άλλες περισσότερο. Άλλες γρηγορότερα και άλλες θα αργήσουν αρκετά. Εξαρτάται τόσο απ' την σκληρότητα του υλικού που πιάνεις όσο και απ' το πόσο καλή θερμική κατεργασία έχει υποστεί το εργαλείο στα δόντια.

Εμένα μου αρέσει (σε άλλους όχι) που οι κνίπεχ όταν είναι κλειστές σε εκείνο το σημείο δεν εφάπτονται τα δόντια. Όταν την πιέζεις ακουμπάνε μόνο οι κοπτικές ακμές μεταξύ τους που σημαίνει ότι όσο και να φθαρούν, πάντα θα υπάρχει ένα σημείο το οποίο θα κόβει. Επίσης σημαίνει ότι κάτι πάρα πολύ λεπτό δεν μπορεί να το πιάσει. Την ίδια ακριβώς σχεδίαση έχουν και οι NWS.

348460


To σημαντικότερο όμως είναι το πόσο "καθόλου" :D κουνιούνται στο σημείο σύνδεσης και φυσικά να μην αρχίσουν να κουνιούνται ούτε με την χρήση. Αυτό είναι και το δυσκολότερο για τον κατασκευαστή, να μην κουνιέται καθόλου έως ελάχιστα και παράλληλα να ανοιγοκλείνει χωρίς αντίσταση και να μην κολλάει. Αν κολλάει έστω και λίγο όταν για παράδειγμα είναι τέρμα ανοιχτή και δεν στρώσει με τη χρήση, αυτός είναι λόγος αντικατάστασης χωρίς μα και μου.

S705
19/12/2015, 18:36
Η χρήση που κάνω δεν είναι επαγγελματική και ούτε απαιτητική. Για αυτό δεν τρελαίνομαι να πάω στις top εταιρίες.

Και το άλλο που λέτε 3 ευρώ από κάθε εργαλείο στο τέλος μαζεύεται μεγάλο ποσό!
Σε 6 κατσαβίδια βασικά που θέλω να αντικαταστήσω για αρχή έχουμε τις έξεις τιμές
Unior lsi 15.90
Unior tbi 24.3
Wiha( set) 35
Περιμένω και άλλες απόψεις.

byron
19/12/2015, 19:05
Τα 3€ από που προκύπτουν; σου έγραψε ο miskin παραπάνω για τα facom πχ που μάλλον στην τιμή των unior tbi βγαίνουν.

Άποψη μου είναι, πως όταν δύο τρία τέσσερα άτομα που λόγω επαγγελματικής εμπειρίας, λένε πως οι knippex δεν συγκρίνονται με κάτι άλλο στα πενσοειδη και οι διαφορές είναι στα δύο τρία €, δεν το συζητάς καθόλου.

Είναι προφανές πως το "φθηνό" εργαλείο είναι υπερτιμημένο.

virus
19/12/2015, 19:09
στα κατσαβιδια που παρεθεσες εφυχες για βιχα στεγνα. ειναι πληρες το σετ;

daz
19/12/2015, 19:22
στα κατσαβιδια που παρεθεσες εφυχες για βιχα στεγνα. ειναι πληρες το σετ;

Πιθανότατα όχι.

Δεν γράφει ποιο σετ είναι αλλά μάλλον είναι αυτό απ' το οποίο λείπει το ph3. Είναι πολύ σημαντικό και στις περισσότερες συλλογές το παραλείπουν λόγο κόστους (όσο πιο μεγάλο τόσο ακριβότερο).

348467

daz
19/12/2015, 19:55
Τα καλύτερα (και φθηνότερα) κατσαβίδια τα ψωνίζουμε όχι απ' το νετ αλλά με μια βόλτα στην αγορά. Με μια βόλτα στην Αθηνάς θα βρούμε wiha χωρίς την λαβή 2 υλικών σε καλύτερη τιμή απ' τα παραπάνω. Θα βρούμε παλιά κατσαβίδια σε τιμές ξεφτύλα ή και καινούρια που δεν τα ξέρουμε ούτε θα τα θυμάται κανείς αν τα αναφέρουμε εδώ.

Δε χρειάζεται να έχουν λαβή 2 υλικών τα ίσια. Χρειάστηκε κανείς τελευταία να στρίψει βίδες κατσαβιδιού με ίσιο κεφάλι?

348468

Και αυτά wiha είναι.

348469

skg!

348471

daz
19/12/2015, 20:06
Πάλι wiha με λαβή 2 υλικών

348472

Τα ίδια χωρίς λαβή 2 υλικών (πιο φθηνά).

348473

Η Witte φτιάχνει κατσαβίδια για όλο τον κόσμο από τότε που υπάρχει ο κόσμος. Μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ότι μάρκα θέλουμε, σε ότι λαβή και τύπο θέλουμε. Ας μη ξέρουμε αν είναι της witte. Ούτε το πράσινο skg πιο πάνω γνωρίζουν κάποιοι αλλά αν το έβρισκαν φθηνά πάω στοίχημα πως δε θα χρειαζόταν να ρωτήσουν αν είναι καλό.

schroeder
turnus
drehmax

348475

daz
19/12/2015, 20:16
και bahco και germany.
348476

Η προσφορά μπορεί να έχει εκείνα που έχει αλλά ο βραττης ή κάποιος άλλος μπορεί να έχει και αυτά σε καλύτερη τιμή από εκείνα της προσφοράς.

348477

Μέχρι και peugeot είχα βρει αλλά όχι σε πολύ καλή τιμή.

348478



Προτείνω τα ph2 και ph3 στην καλύτερη λαβή που ταιριάζει στο χέρι μας και το ph1 με τα ίσια, στην καλύτερη ποιότητα που ταιριάζει στην τσέπη μας.

MikeG
19/12/2015, 20:19
Έχω ένα set Bahco. Μου γ@μ@ν τα χέρια όταν προσπαθώ να ξεσφίξω κάτι. Προτιμώ τις μαλακές λαβές και είναι στο πρόγραμμα να αγοράσω 2-3 με μαλακή λαβή και μαγνητισμένη μύτη.

daz
19/12/2015, 20:22
Έχω ένα set Bahco. Μου γ@μ@ν τα χέρια όταν προσπαθώ να ξεσφίξω κάτι. Προτιμώ τις μαλακές λαβές και είναι στο πρόγραμμα να αγοράσω 2-3 με μαλακή λαβή και μαγνητισμένη μύτη.

Το ξέρω! Γι' αυτό είπα τα ph2 και ph3 στην καλύτερη λαβή που ταιριάζει στο χέρι μας.

Βίδες για τα ίσια έχουν μόνο τα ηλεκτρολογικά και αυτές είναι μικρές.

virus
19/12/2015, 21:06
γιαυτο ειπα αν ειναι πληρες το σετ με τα κατσαβιδια και συμπληρωσε ο daz περι ph+pz 3

πλεον τα ισια ειναι για χρηση κοπιδι εξωλκεα η οτιδηποτε αλλο κανιβαλισμο :D

MISKIN
19/12/2015, 22:32
Η χρήση που κάνω δεν είναι επαγγελματική και ούτε απαιτητική. Για αυτό δεν τρελαίνομαι να πάω στις top εταιρίες.

Και το άλλο που λέτε 3 ευρώ από κάθε εργαλείο στο τέλος μαζεύεται μεγάλο ποσό!
Σε 6 κατσαβίδια βασικά που θέλω να αντικαταστήσω για αρχή έχουμε τις έξεις τιμές
Unior lsi 15.90
Unior tbi 24.3
Wiha( set) 35
Περιμένω και άλλες απόψεις.

Θα δώσεις 5€ παραπάνω και θα πάρεις Facom με πραγματική ισόβια εγγύηση. Τι συζητάμε τώρα; Έχεις πάει να αλλάξεις Unior μέσα στην εγγύηση; Για ρώτα τον Alexandross (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=50837) να σου πει. Θα σου πρήξουν τα @@@δια για να στα αλλάξουν. Στη τελική αν δε θες να δώσεις 20-22 € για κατσαβίδια, δώσε 10€ για τα Dexter του Leroy Merlin.
Daz αυτά τα Wiha που πόσταρες δεν είναι και φθηνά. 16 € για δυο κατσαβίδια είχα δώσει χωρίς ΦΠΑ με τη μακρυά λάμα.

348491

Επίσης τα SKG τα πράσινα που πόσταρες τα έχουμε στη δουλειά ( στη νέα), ένα σωρό από αυτά. Το μέταλλό τους είναι μαλακότερο από άλλες μάρκες (αυτό το παρατήρησα και στα torx της SKG που έχω) και η λαβή γλυστράει αν δουλεύεις με λάδια.

stam2
19/12/2015, 22:39
Πάλι wiha με λαβή 2 υλικών

348472

Τα ίδια χωρίς λαβή 2 υλικών (πιο φθηνά).

348473

Η Witte φτιάχνει κατσαβίδια για όλο τον κόσμο από τότε που υπάρχει ο κόσμος. Μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ότι μάρκα θέλουμε, σε ότι λαβή και τύπο θέλουμε. Ας μη ξέρουμε αν είναι της witte. Ούτε το πράσινο skg πιο πάνω γνωρίζουν κάποιοι αλλά αν το έβρισκαν φθηνά πάω στοίχημα πως δε θα χρειαζόταν να ρωτήσουν αν είναι καλό.

schroeder
turnus
drehmax

348475


TURNUS Γερμανιας ειναι τα αλλεν μου και εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης, ομως δεν ειμαι πολυ ικανοποιημενος για τον μοναδικο λογο οτι στις ακρες τους οι ακμες δεν ειναι πολυ μυτερες και δεν μου δινει την εντυπωση καλης εφαρμογης στα ζορικα.

S705
19/12/2015, 22:42
Πιθανότατα όχι.

Δεν γράφει ποιο σετ είναι αλλά μάλλον είναι αυτό απ' το οποίο λείπει το ph3. Είναι πολύ σημαντικό και στις περισσότερες συλλογές το παραλείπουν λόγο κόστους (όσο πιο μεγάλο τόσο ακριβότερο).

348467

Τα 4 ίσια μου είναι πολλά. Ενώ το ph3 θα μου λείπει. Τα 10 ευρώ που έχουν διάφορα τα unior από τα wiha μπορώ να πάρω το ph3 με εξάγωνο στέλεχος και εξάγωνο για να πιάνει κλειδί, ίσως να φτάνει και το για ph2.
Δύστυχος daz δεν έχω χρόνο για βόλτα στα μαγαζιά, έτσι είναι άμα δουλεύεις παράγωγη.
Για αν καταλάβεις στην labo θα πάω παραμονή Χριστουγέννων, για αν πάρω τιμές για τα carolus , που σχολάμε 2 ώρες νωρίτερα.
Υ.γ έχετε βρει πουθενά καστανιά Unior 3/8 στην Αθήνα? Ο Ρέππας δεν την έχει στον κατάλογο του!

MISKIN
19/12/2015, 22:50
Τα 4 ίσια μου είναι πολλά. Ενώ το ph3 θα μου λείπει. Τα 10 ευρώ που έχουν διάφορα τα unior από τα wiha μπορώ να πάρω το ph3 με εξάγωνο στέλεχος και εξάγωνο για να πιάνει κλειδί, ίσως να φτάνει και το για ph2.
Δύστυχος daz δεν έχω χρόνο για βόλτα στα μαγαζιά, έτσι είναι άμα δουλεύεις παράγωγη.
Για αν καταλάβεις στην labo θα πάω παραμονή Χριστουγέννων, για αν πάρω τιμές για τα carolus , που σχολάμε 2 ώρες νωρίτερα.
Υ.γ έχετε βρει πουθενά καστανιά Unior ¾ στην Αθήνα? Ο Ρέππας δεν την έχει στον κατάλογο του!

off topic
Εγώ περιμένω τη παραμονή για να πάω να ψάξω για ρουλεμάν μοχλικού... Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
on topic
Κοίτα και τον Ντέτσικα στη Νέα Ιωνία, (https://www.kentrovidas.gr/index.php) κλείνει 6 το απόγευμα, έχει Stanley, Knipex, Unior (κι ας μη φαίνεται στο site) και καλές τιμές.

S705
19/12/2015, 22:57
off topic
Εγώ περιμένω τη παραμονή για να πάω να ψάξω για ρουλεμάν μοχλικού... Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
on topic
Κοίτα και τον Ντέτσικα στη Νέα Ιωνία, (https://www.kentrovidas.gr/index.php) κλείνει 6 το απόγευμα, έχει Stanley, Knipex, Unior (κι ας μη φαίνεται στο site) και καλές τιμές.

Πραγματικά τώρα τα Stanley τι ρολό βαρανε? Έχω ψωνίσει κάτι παλιότερα από αυτόν , δεν ήξερα ότι έχει και unior!

MISKIN
19/12/2015, 22:59
Πραγματικά τώρα τα Stanley τι ρολό βαρανε? Έχω ψωνίσει κάτι παλιότερα από αυτόν , δεν ήξερα ότι έχει και unior!

Δε ξέρω τι σόι ποιότητα έχουν, τα Dexter π.χ. που σου είπα παραπάνω έχω κάμποσα στη δουλειά και κάνουν τη δουλειά τους, για τα λεφτά τους. Τα Stanley δε ξέρω εκτός από τα Fatmax που είναι στην ουσία Facom.

daz
19/12/2015, 23:28
Δεν είπα ότι είναι φθηνά! Είπα πως είναι φθηνότερα απ' αυτά με την λαβή υπερπαραγωγή της wiha. Αυτά με τις μακριές λάμες είναι αρκετά ακριβότερα απ' τα κανονικά.

Όλα τα κατσαβίδια που δεν έχουν δυο υλικά στη λαβή εμένα μου γλιστράνε. Ειδικά κάποια με μικρές λαβές (έχω και κουπιά εγώ) δεν βολεύουν ούτε με στεγνά χέρια, ενώ με άλλα πονάνε. Στα ίσια κατσαβίδια πάντως, αν η τιμή παίζει μεγάλο ρόλο, τότε καλύτερα να είναι όσο το δυνατόν καλό το μέταλλο και η έκπτωση να είναι στη λαβή παρά το αντίθετο. Οι σταυροί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν καλύτεροι και να ταιριάζουν στα χέρια μας. Δυο κατσαβίδια είναι εξ' άλλου, όσο και να έχουν!

Κανά δυο σταυρούς skg πρέπει να έχουν τα παιδιά στη δουλειά . Δεν έχω διαπιστώσει κάτι αλλά το δείγμα είναι μικρό και είναι και απο προσωπικές συλλογές! Τα στάνταρ μοντέλα στις λαβές (2 υλικών) δεν έχουν δεχθεί την ίδια προσοχή με κάποια άλλα, αλλά μιλάμε για λεπτομέρειες εμφάνισης. Για το μέταλλο δε μπορώ να πω! Δε νομίζω παντως ότι μπορούν να συγκριθούν με τα wiha ή τα witte ή τα wera.

Και τα sora είναι αρκετά φθηνά! Τα έχεις δουλέψει? Τα βρίσκεις παντού!

Για το μέταλλο έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν όλα τα καινούρια έχουν πιο μαλακό μέταλλο απ' τα παλιά. :(

virus
19/12/2015, 23:32
Για το μέταλλο έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν όλα τα καινούρια έχουν πιο μαλακό μέταλλο απ' τα παλιά. :(

δυστυχως μεγαλη αληθεια αυτο. κεινα τα πρασινα champion τα χτυπητα ηταν αθανατα τωρα χαλβας.

MISKIN
19/12/2015, 23:38
Και τα sora είναι αρκετά φθηνά! Τα έχεις δουλέψει? Τα βρίσκεις παντού!

Για το μέταλλο έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν όλα τα καινούρια έχουν πιο μαλακό μέταλλο απ' τα παλιά. :(

Τα πουλάει το πρακτικερ, το οποίο έχει και Felo!


δυστυχως μεγαλη αληθεια αυτο. κεινα τα πρασινα champion τα χτυπητα ηταν αθανατα τωρα χαλβας.

Εγώ πάντως το κίτρινο-μαύρο το wera το συγκρίνω μόνο με το παρακάτω σε αντοχή

348495

daz
19/12/2015, 23:38
TURNUS Γερμανιας ειναι τα αλλεν μου και εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης, ομως δεν ειμαι πολυ ικανοποιημενος για τον μοναδικο λογο οτι στις ακρες τους οι ακμες δεν ειναι πολυ μυτερες και δεν μου δινει την εντυπωση καλης εφαρμογης στα ζορικα.

Έτσι τα φτιάχνουν τώρα! Και η wera τα φτιάχνει έτσι. allen plus λέγονται και είναι κάτι αντίστοιχο με τις στρογγυλεμένες γωνίες που έχουν όλα τα καρυδάκια και τα 6γωνα και τα 12γωνα. Ενώ είναι πιο μπόσικα μέσα στην εξάγωνη τρύπα της βίδας οι στρογγυλεμένες (όχι ακριβώς) άκρες τους έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με τις γωνίες της βίδας και αντέχει μεγαλύτερα φορτία ροπής. Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω!

Αν το προσέξεις και τα καινούρια καρυδάκια "παιζουν" πιο πολύ όταν τα βάζεις στη βίδα, σε σχέση με τα παλιά. Παρόλα αυτά δεν πιάνουν τη βίδα απ' τις γωνιες αλλά από πιο μέσα ώστε να μη τις χαλάνε.

daz
19/12/2015, 23:43
Τα πουλάει το πρακτικερ, το οποίο έχει και Felo!



Εγώ πάντως το κίτρινο-μαύρο το wera το συγκρίνω μόνο με το παρακάτω σε αντοχή

348495

rubicon japan. Θεός!!! Το έχω βρει πανφθηνα σε πολλά μαγαζιά. Το πήρα γιατί το έχουμε και στη δουλειά και το ξέρω. Δε θα το έπαιρνα σε σταυρό αλλά σε ίσιο για χοντροδουλειές και κατάχρηση είναι ότι πρέπει. Μέχρι και σφυριές τρώνε και δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Το ξέρω ότι έχει sora το πρακτικερ. Έφερε και felo?
Και nws έχει και facom κ.α.

S705
19/12/2015, 23:45
Και τα sora είναι αρκετά φθηνά! Τα έχεις δουλέψει? Τα βρίσκεις παντού!

:(
sora ph2x100 4.99ευρω
http://www.mylonasergaleia.gr/m/246-friendly-url-autogeneration-failed.html
unior ph2x100 3.00ευρω
http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1132_1138_1139&products_id=11210

Και στα ιδία χρήματα εάν πάμε σε λαβή tbi.

stam2
19/12/2015, 23:45
Έτσι τα φτιάχνουν τώρα! Και η wera τα φτιάχνει έτσι. allen plus λέγονται και είναι κάτι αντίστοιχο με τις στρογγυλεμένες γωνίες που έχουν όλα τα καρυδάκια και τα 6γωνα και τα 12γωνα. Ενώ είναι πιο μπόσικα μέσα στην εξάγωνη τρύπα της βίδας οι στρογγυλεμένες (όχι ακριβώς) άκρες τους έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με τις γωνίες της βίδας και αντέχει μεγαλύτερα φορτία ροπής. Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω!

Αν το προσέξεις και τα καινούρια καρυδάκια "παιζουν" πιο πολύ όταν τα βάζεις στη βίδα, σε σχέση με τα παλιά. Παρόλα αυτά δεν πιάνουν τη βίδα απ' τις γωνιες αλλά από πιο μέσα ώστε να μη τις χαλάνε.

Δεν το καταλαβαινω. Θεωρητικα οσο αμβλυνονται οι ακμες του κλειδιου τοσο μειωνεται η επιφανεια επαφης μεταξυ αυτου και της θηκης.
Επισης πως μπορεις να εχεις ακριβεια στον χειρισμο οταν σου προκαλουν ασαφεια λογω αμβλειων γωνιων...

daz
19/12/2015, 23:54
δυστυχως μεγαλη αληθεια αυτο. κεινα τα πρασινα champion τα χτυπητα ηταν αθανατα τωρα χαλβας.

Μήπως πήρες απ' τα πράσινα που δεν είναι champion? Έχω μια πλήρη συλλογή + μερικά ακόμα σε μια εργαλειοθήκη με τα κακοποιημένα. . Η ακρη τους είναι πιο λεπτή απ' τα ευρωπαικά γιατί είναι σε διαστάσεις jis (οι ιάπωνες τα κάνουν πιο λεπτά) και παρόλα αυτά βάζουν τα γυαλιά σε πολλά που έχουν πιο χοντρή άκρη.
Τα ίδια έχει και ένας φίλος που τα χρησιμοποιεί σε συνεργείο και είναι λίγο σιδεροφάγος. Για χτυπητά είναι απ' τα καλύτερα σε αυτή την τιμή (αν και βγήκαν μερικά wera σε κάτι προσφορές φωτιά, φέτος). Μόνο η λαβή είναι απ' αυτές που δε μας αρέσουν!

S705
19/12/2015, 23:55
Τα πουλάει το πρακτικερ, το οποίο έχει και Felo!



Εγώ πάντως το κίτρινο-μαύρο το wera το συγκρίνω μόνο με το παρακάτω σε αντοχή

348495





Στο διάβολο ρε , βγήκα βραδιάτικα στο μπαλκόνι να πάρω την εργαλειοθήκη και πάγωσα.
Αλλά κοίτα!!!
348497
Μου τα άφησε ο πεθερός μου προίκα με την κόρη του !!

MISKIN
19/12/2015, 23:57
Στο διάβολο ρε , βγήκα βραδιάτικα στο μπαλκόνι να πάρω την εργαλειοθήκη και πάγωσα.
Αλλά κοίτα!!!
348497
Μου τα άφησε ο πεθερός μου προίκα με την κόρη του !!

Σε καταλαβαίνω, και το δικό μου rubicon το σούφρωσα από το πεθερό μου... Δε κάνω πλάκα, πολλές ομοιότητες έχουμε... :lol:

S705
20/12/2015, 00:12
Ακόμα μου άφησε και αυτό. Πραγματικά δεν ξέρω , ούτε ο ίδιος θυμάται πως έγινε έτσι
348498
348499
Αυτό που το θυμάμαι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ξέρουμε τι είναι ?
348500

virus
20/12/2015, 00:13
κανει κρυο δεν βγαινω εξω daz που να χτυπιεσαι :lol:

κοιτα τα πρασινα ισια πλεον τα παιρνω για κανιβαλισμους αλλα και παλι δεν ειναι οπως παλια. εδω εχει διαφορα η λαβη τι να λεμε. ειναι καπως διαφορετικο και το πλαστικο.

daz
20/12/2015, 00:18
sora ph2x100 4.99ευρω
http://www.mylonasergaleia.gr/m/246-friendly-url-autogeneration-failed.html
unior ph2x100 3.00ευρω
http://www.reppas.gr/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1001_1132_1138_1139&products_id=11210

Και στα ιδία χρήματα εάν πάμε σε λαβή tbi.


Δεν έχεις καταλάβει κάτι ή κάτι έχεις καταλάβει λάθος. :)

Στην ουσία δεν συζητάμε αν είναι καλύτερα τα προχον ή τα φακομ. Συζητάμε πως συγκρίνονται τα facom με τα beta. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. ΌΛΑ τα κατσαβίδια που αναφέρθηκαν από πάνω είναι καλά και για τον ερασιτέχνη είναι ΑΡΙΣΤΑ. To πως συγκρίνονται με τα vessel ή τα Wera δεν απασχολεί αυτόν που θέλει να κάνει οικονομία. Εννοείται πως το ακριβότερο θα είναι και καλύτερο. Αλλά όχι ακριβότερο επειδή έτσι το θέλησαν κάποιοι. ;)

http://tools4you.gr/2.85

Για τα sora δεν ξέρω τίποτα να σου πω. Μόνο ότι τα έχω βρει φθηνά.

Και όταν λέω φθηνά εννοώ φθηνά όπως περίπου και τα unior.

Τώρα στην ίδια τιμή που παίρνεις δυο sora παίρνεις ολόκληρη συλλογή από tactics και λοιπά σκουπίδια. Το χειρότερο unior το οποίο είναι φθηνό και μέσα σε ένα απαιτητικό επαγγελματικό περιβάλλον με τόσους εργαζόμενους έδειξε τις αδυναμίες του, είναι απείρως καλύτερο από αυτά που πουλάνε από δω και από 'κει με το κιλό. Όταν τα εργαλεία τα χειρίζονται και τα κακομεταχειρίζονται 50 άτομα συστηματικά είναι λογικό να χαλάνε. Και μέσα απ' την κατάχρηση ξεχωρίζουν τα πραγματικά καλά απ' το σύνολο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τους δεν μπορούν να καλύψουν εμένα και εσένα για να παλεύουμε στη μηχανή μας χωρίς να χαλάσουμε μια περιουσία.
Εκτός και αν είμαστε διατεθειμένοι να πάρουμε το απολύτως καλύτερο.

Και σε κατσαβίδια, για εμένα, αξίζει να δώσει κάποιος κάτι παραπάνω. Αν οχι, ψαχνόμαστε γενικά να πάρουμε το καλύτερο με βάση τα λεφτά μας.

Δεν είπα ότι όλα τα παραπάνω είναι φθηνά όπως και τα unior. Όσα όμως ειναι ακριβότερα θα είναι και καλύτερα. Ακριβότερα όμως, όχι υπερτιμολογημένα. :cry:

daz
20/12/2015, 00:20
κανει κρυο δεν βγαινω εξω daz που να χτυπιεσαι :lol:

κοιτα τα πρασινα ισια πλεον τα παιρνω για κανιβαλισμους αλλα και παλι δεν ειναι οπως παλια. εδω εχει διαφορα η λαβη τι να λεμε. ειναι καπως διαφορετικο και το πλαστικο.

:lol:

Δεν είναι champion. :beer:

daz
20/12/2015, 00:21
Στο διάβολο ρε , βγήκα βραδιάτικα στο μπαλκόνι να πάρω την εργαλειοθήκη και πάγωσα.
Αλλά κοίτα!!!
348497
Μου τα άφησε ο πεθερός μου προίκα με την κόρη του !!

:lol:

Παντού μπορείς να βρεις ένα rubicon. Φθηνολαβή αλλά .... ;)

:beer:

daz
20/12/2015, 00:37
Ακόμα μου άφησε και αυτό. Πραγματικά δεν ξέρω , ούτε ο ίδιος θυμάται πως έγινε έτσι
348498
348499
Αυτό που το θυμάμαι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ξέρουμε τι είναι ?
348500

Μη προσπαθείς να καταλάβεις! Ποτέ δεν ξέρεις τι είναι ικανοί να κάνουν και που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν το εργαλείο.

Να σου πω τι έκανε ο αδελφός μου με τον πατέρα μου?
Αφού αφήσανε την Will επάνω στον τροχό του τζιπ και φύγανε. Μετά περιλάβανε την κνιπεχ και κόβανε τις βίδες που περίσσευαν από μια κατασκευή που έφτιαχναν.

Τέτοιες βίδες..

348501

με 10αρι κεφάλι, όχι τις λεπτές.

Προς το τέλος κατάλαβε λέει ο αδελφός μου ότι είχε χαλάσει λίγο το κοφτάκι. :lol: Δε τους ξαναπαίρνω τίποτα. Να πάνε να πάρουν απ' τα λιντλ που δεν κόβουν ούτε σύρμα. :lol:
Εγώ δε τους δίνω τίποτα. Ότι και να τους δώσω θα βρουν τρόπο να το χαλάσουν.

Έχω και εγώ ένα ξύλινο που ψάχνω να βρω τι είναι!

Επίσης ψάχνω να βρω αυτά με την τριγωνική ξύλινη λαβή που έπιανε επάνω όπως πιάνει και στα μαχαίρια. Ένα κομμάτι απ' την μια μεριά και ένα απ' την άλλη. Η vessel έχει ακόμα τέτοια!!

S705
20/12/2015, 00:46
Το δικό μου πιθανών να ήταν στο πρώτο αμάξι του πατερά μου , ένα Wartburg

Υ.γ. γιατί δεν με αφήνεις στην ησυχία μου? Όλη την εβδομάδα στριφωνια φτιάχνω!!!

daz
20/12/2015, 00:46
Δεν το καταλαβαινω. Θεωρητικα οσο αμβλυνονται οι ακμες του κλειδιου τοσο μειωνεται η επιφανεια επαφης μεταξυ αυτου και της θηκης.
Επισης πως μπορεις να εχεις ακριβεια στον χειρισμο οταν σου προκαλουν ασαφεια λογω αμβλειων γωνιων...

Προσφέρουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής. Κοίτα να σου φύγει η ανασφάλεια γιατί υποτίθεται ότι σου δίνουν μεγαλύτερα περιθώρια. :)

348502

348503

daz
20/12/2015, 00:50
Το ιδιο εδώ και χρόνια έχει γίνει με τα καρυδάκια.

Πρόσεξε στα παρακάτω η βίδα είναι με κανονικές γωνίες και το καρυδάκι με στρογγυλεμένες. Επάνω στα άλλεν είναι το αντίθετο.

εξάγωνο
348504

δωδεκάγωνο

348505






Και τα δυο αυτά έχουν περισσότερα "μπόσικα".

Alexandross
20/12/2015, 10:16
Πολύ παραστατικός daz!!

Stam , οι τάσεις είναι αυτές που δημιουργούν προβλήματα.
Οπως λεει ο daz έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και φαίνεται στο μεγενθυμένο παρακάτω.
Για να καταλάβεις το κοκκίσμα στο σχήμα είναι οι συγκεντρωμένες τάσεις και υπολογίζονται απο τον απλό τύπο σ=F/A .Όπου σ τάσεις N/mm2 ,F δύναμη σε Newtons , Α επιφάνεια επαφής mm2.
Άρα η πιο εύκολη λύση για να μειώσουμε το πρόβλημα αυτό,δεδομένου οτι η ροπή σύσφιξης που θέλουμε είναι σταθερη και ασκείται σε 6 σημεία (εξάγωνο) είναι να αλλάξεις την γεωμετρία του κλειδιου σου και να μεγαλώσει η επιφάνεια επαφής σου A.Πλεον δεν ασκεις την δυναμη σαν σημειακό φορτίο αλλά την κατανέμεις σε μεγαλύτερη επιφάνεια μειώνοντας τις τάσεις.

348512

S705
20/12/2015, 15:58
Να τα πάρω αύριο???
348531

virus
20/12/2015, 16:48
@s705

πολυ καλη η τιμη για beta. δεν ταχω δουλεψει ποτες μου ομως.

theofilosI
20/12/2015, 17:05
Ο Βραττης δίνει 6 κατσαβίδια με 27€, αν πας εκεί θα σου κάνει καλύτερη τιμή. Έπεσες και στη περίπτωση, δε τα γουστάρω τα Unior, τα δούλευα χρόνια...

ποια ειναι αυτα?

daz
21/12/2015, 01:10
Να τα πάρω αύριο???
348531

Τα easy είναι η φθηνή σειρά της beta. Δεν ξέρω τι λένε! (ούτε τα άλλα ξέρω τι λένε δλδ!)

Πάντως η τιμή είναι καλή και το σετ είναι υπερπλήρες. Ξέρω 'γω!

Προδιαγραφής
21/12/2015, 02:02
ποια ειναι αυτα?
Eιναι 4 ισια και δυο φιλιπς.Καπου 22 ευρω το δινει.Για ολα τα σετ,δες σελιδα 36 προσφορων 2015 και υπολογισε αναλογα εκπτωση,αν και εγω στην θεση σου θα πηγαινα εκει οχι για σετ αλλα για να επιλεξω οτι χρειαζομαι ακριβως ...