PDA

View Full Version : Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

vaska
18/11/2015, 15:13
...
πενσάκια είπαμε ε??
345637

daz
18/11/2015, 16:15
edit
πενσάκια είπαμε ε??
345637

Τα wurth που έχεις είναι knipex. :D

nice!:beer:

vaska
18/11/2015, 18:04
Τα wurth που έχεις είναι knipex. :D

nice!:beer:


ο κόφτης ο 4ος από δεξιά δεν είναι, είναι Wiha

345648

daz
18/11/2015, 18:12
ο κόφτης ο 4ος από δεξιά δεν είναι, είναι Wiha

345648

Η wiha δεν φτιάχνει πένσες, μόνο κατσαβίδια. :D :D

Πότε τον πήρες? Δεν τον έχω δει! Για πες, καλός?

Να με θυμηθείς να τον επιθεωρήσω μαζί με τα hazet όταν έρθω.

Θεούλης! :Beer:

vaska
18/11/2015, 18:53
Η wiha δεν φτιάχνει πένσες, μόνο κατσαβίδια. :D :D

Πότε τον πήρες? Δεν τον έχω δει! Για πες, καλός?

Να με θυμηθείς να τον επιθεωρήσω μαζί με τα hazet όταν έρθω.

Θεούλης! :Beer:


τι έγινε σουπιάμ' σε τσιμπήσαμε αδιάβαστο??
:D

MISKIN
18/11/2015, 19:58
Vaska αυτός δεν είναι μεταβλητού υπομοχλίου; Πατάς το κουμπάκι και ... μεγαλώνει η δύναμη που ασκείται;

vaska
18/11/2015, 20:25
Vaska αυτός δεν είναι μεταβλητού υπομοχλίου; Πατάς το κουμπάκι και ... μεγαλώνει η δύναμη που ασκείται;

Ναι αλλάζει θέση στο υπομόχλιο μικραίνει το άνοιγμα του κόφτη αλλά κόβει μεγαλύτερης σκληρότητας μέταλλα σαν χαλβά.

sapila racing
18/11/2015, 20:43
τι έγινε σουπιάμ' σε τσιμπήσαμε αδιάβαστο??
:D

Τωρα θα ερθει για επιθεώρηση λέει. :lol:

daz
18/11/2015, 20:57
Εγώ είμαι φτωχούλης και ταπεινούλης και έχω μόνο κνιπεξάκια.
Και κάτι τζαπόνια.:D

Βάσκα μοίρασε γνώση στο λαό! :beer:



Τωρα θα ερθει για επιθεώρηση λέει. :lol:

Αμ πως!!!!

Grafton 505
18/11/2015, 21:09
Τα wurth που έχεις είναι knipex. :D

Εγώ γι' αυτό δεν έχω βάλει καμιά φωτογραφιά από τα εργαλεία μου. Τον φοβάμαι !!! :lol:

MISKIN
18/11/2015, 21:44
Vaska τώρα που είδα τη φώτο από pc, θέλω να σε ρωτήσω γι΄αυτό
345681
Υπάρχει καμιά καλύτερη φώτο και info;

vaska
18/11/2015, 22:07
345685
345687

ίνφο θα μας δώσει ο Σουπιάς, ποιο μαγαζί έχει στοκ ποιο ξεστοκάρει, πότε έγινε εισαγωγή τους στην Ελλάδα ακόμα και πόσες αράχνες έχουν περπατήσει πάνω τους θα ξέρει, είμαι σίγουρος.

el-Gatto
18/11/2015, 23:24
...
ίνφο θα μας δώσει ο Σουπιάς, ποιο μαγαζί έχει στοκ ποιο ξεστοκάρει, πότε έγινε εισαγωγή τους στην Ελλάδα ακόμα και πόσες αράχνες έχουν περπατήσει πάνω τους θα ξέρει, είμαι σίγουρος.
:lol:

Προδιαγραφής
18/11/2015, 23:31
Η wiha δεν εφτιαχνε κατι αλλο απο κατσαβιδια αλλα η wiha φτιαχνει πολλα ειδη πλεον και παντως τα πενσοειδη και κυριως τα μονωμενα και αυτα με την υψηλη μοχλευση και το κουμπακι στο Βιετναμ.
Τα περιεργα σχηματα καθως και τις γκαζοταναλιες τα παιρνει απο NWS.

vaska
18/11/2015, 23:35
Η wiha δεν εφτιαχνε κατι αλλο απο κατσαβιδια αλλα η wiha φτιαχνει πολλα ειδη πλεον και παντως τα πενσοειδη και κυριως τα μονωμενα και αυτα με την υψηλη μοχλευση και το κουμπακι στο Βιετναμ.
Τα περιεργα σχηματα καθως και τις γκαζοταναλιες τα παιρνει απο NWS.

έεεετσι, πες τα Χρυσόστομε να τον ξεμπροστιάσουμε τον προφέσορα.

Σουπιάς ακούει??

Μετεξεταστέος αγόρι μου και από Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου

:bawl:

daz
18/11/2015, 23:36
:bawl:

Αχιλλέα ωραίο εργαλειάκι είναι, το έχω και εγώ!

Για πρεσάρισμα μονωμένων ακροδεκτών έχω ένα σαν το hozan που έχεις εσύ, το οποίο έχει απογυμνωτή και για μεγαλύτερα καλώδια. Αυτό όμως έχει και για τους σωληνωτούς ακροδέκτες κλέμας (αντί να στρίβεις το καλώδιο βάζεις αυτό το παπαράκι το πρεσάρεις και τα συρματάκια δεν κόβονται ποτέ).

Είναι πολυ βολικό και είναι όσο μικροκαμωμένο θέλεις να είναι ένα μυτοτσίμπιδο ηλεκτρολόγου. Μετάνιωσα που δε το πήρα με μονωμένη λαβή, δε πίστευα ότι θα μου χρειαστεί. Καθώς προσπαθούσα όμως να βγάλω μισό τόνο μονωτική από τις άκρες κάτι καλωδίων για να δω αν φέρνουν ρεύμα, θα προτιμούσα να κρατάω κάτι μονωμένο. Γενικούς δεν μπορούμε να κατεβάζουμε όποτε μας τη δώσει γιατί κοπανάνε οι συναγερμοί, αλλά και απ' την άλλη αν δεν είσαι σπίτι σου δεν ξέρεις πότε θα πάει κάποιος να ανεβάσει κανένα γενικό και να σε στείλει βόλτα. Όποτε κατεβάζω γενικό βάζω και κάποιον στο πίνακα να προσέχει αλλά προτιμώ να μην πιάνω καλώδια με το χέρι.
Ένα μυτοτσίμπιδο σαν αυτό μπορεί να γίνει η προέκταση του χεριού σου σε όλες τις εργασίες με καλώδια, απ' το σπίτι μέχρι τη μηχανή.

Εκτός απ' τις προφανείς εργασίες που μπορεί να κάνει το χρησιμοποιώ και για ασφάλειες, σε ηλεκτρονικά, για να πιάνω βραχυκυκλωτήρες εκεί που δεν μπαίνει χέρι κ.α Με τα δόντια που έχει στην μύτη της τσιμπίδας μπορείς να απογυμνώσεις και πολύ μικρά καλώδια που δεν πίστευα οτι θα μου χρειαστεί ποτέ, οπότε δεν το χρησιμοποιώ σαν μυτοτσίμπιδο σε βαριές εργασίες. Έτσι κι αλλιώς έχω τα μεγάλα για τέτοιες δουλειές.

Αν δεν χρειαζόμουν πρεσάρισμα και για μονομένους ακροδέκτες δεν θα έπαιρνα το άλλο. Έτσι κι αλλιώς όποτε χρειάζεται να ασχοληθώ με ρευματα αν δεν ανατινάξω κάτι θα του βάλω φωτιά, οπότε από μακριά και αγαπημένοι. :lol:

Καλύτερα να πιάνουν αράχνες αυτά τα εργαλεία παρά να τα πιάνω εγώ στα χέρια μου. :cry:

Προδιαγραφής
18/11/2015, 23:38
σουπιας εστι wikipedia και γω το πολυ να διορθωνω κανα ορθογραφικο λαθος...

daz
18/11/2015, 23:50
Η wiha δεν εφτιαχνε κατι αλλο απο κατσαβιδια αλλα η wiha φτιαχνει πολλα ειδη πλεον και παντως τα πενσοειδη και κυριως τα μονωμενα και αυτα με την υψηλη μοχλευση και το κουμπακι στο Βιετναμ.
Τα περιεργα σχηματα καθως και τις γκαζοταναλιες τα παιρνει απο NWS.

Η wiha δεν έφτιαχνε ούτε φτιάχνει κάτι άλλο από κατσαβίδια. Τα υπόλοιπα άλλος τα φτιάχνει.
Εκτός απ' τα πενσοειδή που είναι βιετνάμ και αλλού, έχει καρυδάκια από koken καστάνιες από new tools taiwan κ.α Ακομα και στις μύτες κατσαβιδιού που είναι καλλιτέχνης, στο σφυροκατσάβιδο που έχει (της κοκεν btw) έχει μύτες πάλι της ίδιας αντί για τις δικές της. Αυτή είναι καλλιτέχνης στις μύτες για περιστροφικά κρουστικά.

Ουτε η ίδια έχει εμπλακεί με σχεδίαση, τεχνολογίες κτλ. Δεν έχει την κατάλληλη τεχνογνωσία για να φτιάξει κάτι αξιόλογο και απ' την στιγμή που θέλει να προσφέρει κάτι ανταγωνιστικό και ως προς την ποιότητα παίζει απλά το ρόλο του διανομέα σε αυτές τις κατηγορίες.

Την μάχη της knipex και nws με τους κόφτες και τις τεχνολογίες υπομοχλίου σε συνάρτηση με το μέγεθος κτλ δεν θα μπορούσε να την ακολουθήσει χωρίς βοήθεια "απ' έξω".

Προδιαγραφής
18/11/2015, 23:55
Η wiha δεν έφτιαχνε ούτε φτιάχνει κάτι άλλο από κατσαβίδια. Τα υπόλοιπα άλλος τα φτιάχνει.
Εκτός απ' τα πενσοειδή που είναι βιετνάμ και αλλού, έχει καρυδάκια από koken καστάνιες από new tools taiwan κ.α Ακομα και στις μύτες κατσαβιδιού που είναι καλλιτέχνης, στο σφυροκατσάβιδο που έχει (της κοκεν btw) έχει μύτες πάλι της ίδιας αντί για τις δικές της. Αυτή είναι καλλιτέχνης στις μύτες για περιστροφικά κρουστικά.

Ουτε η ίδια έχει εμπλακεί με σχεδίαση, τεχνολογίες κτλ. Δεν έχει την κατάλληλη τεχνογνωσία για να φτιάξει κάτι αξιόλογο και απ' την στιγμή που θέλει να προσφέρει κάτι ανταγωνιστικό και ως προς την ποιότητα παίζει απλά το ρόλο του διανομέα σε αυτές τις κατηγορίες.

Την μάχη της knipex και nws με τους κόφτες και τις τεχνολογίες υπομοχλίου σε συνάρτηση με το μέγεθος κτλ δεν θα μπορούσε να την ακολουθήσει χωρίς βοήθεια "απ' έξω".

Ok,αλλα με μια ενσταση,μιας και η πληροφορια ειναι απο πολυ υψηλου επιπεδου γνωστη της βιομηχανιας στην Γερμανια.
Η witte ειναι ο μεγαλυτερος "κατσαβιδας" παγκοσμιως και μαλιστα την εποχη που μου το ειπε(το 1990 μιας και τωρα ο ιδιος ειναι συνταξιουχος)μου τονισε οτι τα καλυτερα γερμανικα σασι αυτοκινητων τα εφτιαχνε η witte,για mercedes και πανω τοτε...

daz
19/11/2015, 00:43
Ok,αλλα με μια ενσταση,μιας και η πληροφορια ειναι απο πολυ υψηλου επιπεδου γνωστη της βιομηχανιας στην Γερμανια.
Η witte ειναι ο μεγαλυτερος "κατσαβιδας" παγκοσμιως και μαλιστα την εποχη που μου το ειπε(το 1990 μιας και τωρα ο ιδιος ειναι συνταξιουχος)μου τονισε οτι τα καλυτερα γερμανικα σασι αυτοκινητων τα εφτιαχνε η witte,για mercedes και πανω τοτε...

Όχι άλλο witte, όχι άλλο witte!!! :lol:

Ακόμα φτιάχνει και δίνει σε μεγάλους κατασκευαστές. (κατσαβίδια, δε ξέρω για σασί).

Για τα σασί δεν το ήξερα! (ευχαριστημένος βάσκα?) :p

Ωραία η πληροφορία αλλά γιατί ένσταση? Τι σχέση έχει? Σασί έφτιαχνε για την μερσεντέ όχι αμάξια! Και η μετάβο τα γρανάζια και τα ρουλεμάν από άλλους τα προμηθεύεται (κάποιος ανέφερε τον κατασκευαστή στις προηγούμενες σελίδες). Η wiha δεν φτιάχνει πένσες και καρυδάκια, τα αναδιανέμει, άλλος είναι ο κατασκευαστής. Η felo κάνει το ιδιο ακριβώς, παίρνει μια καστάνια από ταιβαν της βάζει επάνω την λαβή απ τα κατσαβίδια της και την πουλάει σαν felo. Δεν έχει και πολύ σημασία ποιος την κατασκευάζει (όχι για όλους) αν η ποιότητα είναι εντάξει. Αλλά αυτό το οτιδήποτε δεν μπορεί να συγκριθεί με το προιόν ενός κατασκευαστή που θεωρείται κορυφαίος (εκτός και αν προέρχεται από έναν τέτοιο)!
Η κοκεν δίνει καρυδάκια σε όλη την υφήλιο.
Η wurth κάποτε πούλαγε καστάνιες της facom, αυτές που έχει τώρα είναι ταιβάν. Ξέρω ότι είναι καλές, δεν ξέρω πόσο καλές είναι! Όταν πούλαγε facom όμως, ήξερα! Οι "παραγγελίες" όμως, μπορούν να δίνονται με άλλα στάνταρ. Οπότε και πάλι καλό είναι να το παίρνεις απ' τον κατασκευαστή. (Εκτός και αν έχεις λόγους που δεν το κάνεις όπως πολλές επιχειρήσεις, αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο).

Όταν ένας απαιτητικός χρήστης όπως ο μισκιν μπορεί να ξεχωρίσει αν η knipex ειναι καλύτερη απ' την nws και σε ποιους τομείς (εγώ δεν ξέρω αν μπορώ), νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία να ξέρει πόσο καλές είναι οι wiha πριν τις πληρώσει. Το όνομα wiha επάνω σε μια πένσα δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το όνομα wiha επάνω σε ένα κατσαβίδι. Αν εγώ τις βρίσκω κορυφαίες αλλά οι απαιτήσεις μου είναι μικρότερες, η άποψή μου δεν τον καλύπτει.
Ωραία τα κουμπάκια και οι τεχνολογίες αλλά το εργαλείο από αλλού φαίνεται! Η τεχνογνωσία των μεγάλων κατασκευαστών στους τομείς που ειδικεύονται είναι αναντικατάστατη. Τα καρυδάκια και τα πενσικά δεν είναι στους τομείς που ειδικεύεται ένα μικρό αλλά πασίγνωστο γερμανικό μαγαζάκι που φτιάχνει και γαμώ τα κατσαβίδια, ούτε μπορεί απ' τη μια στιγμή στην άλλη να πετάει τεχνολογίες που για να ωριμάσουν και να δουλέψουν θέλουν χρήμα.

Υπάρχει λόγος που τα πολύγωνα καστάνιας ανακαλύφθηκαν στην Ταιβάν. Εκεί πέφτει το χρήμα για το inovation.

virus
19/11/2015, 02:18
οσον αφορα καλωδια και ακροδεκτες να πω την εμπειρια μου. ειχα παρει κατι πρεσσες απο δω για πρεσσαρισμα ακροδεκτων. δεν μου εβγαινε παντα καλο το πρεσσαρισμα και προσεχα παρα πολυ. μεχρι που ενας φιλος μου ειχε τις παρακατω πρεσσες.

p-706 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P706.html)

p-707 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P707.html)

καλα επαθα πλακα με την δουλεια τους. πρεσσαρανε πολυ ομορφα και δεν χρειαζοτανε να προσπαθω και πολυ. εχω σκοπο να τις παρω μελλοντικα.

daz
19/11/2015, 03:02
οσον αφορα καλωδια και ακροδεκτες να πω την εμπειρια μου. ειχα παρει κατι πρεσσες απο δω για πρεσσαρισμα ακροδεκτων. δεν μου εβγαινε παντα καλο το πρεσσαρισμα και προσεχα παρα πολυ. μεχρι που ενας φιλος μου ειχε τις παρακατω πρεσσες.

p-706 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P706.html)

p-707 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P707.html)

καλα επαθα πλακα με την δουλεια τους. πρεσσαρανε πολυ ομορφα και δεν χρειαζοτανε να προσπαθω και πολυ. εχω σκοπο να τις παρω μελλοντικα.


:lol:

Γελάω αλλά γιατί γελάω....!

Να τις πάρεις hozan είναι.

Από που να τις πάρεις θα σου πει ο μισκιν!

Ή μάλλον θα σου πει από που να μη τις πάρεις. :lol:

MISKIN
19/11/2015, 06:57
οσον αφορα καλωδια και ακροδεκτες να πω την εμπειρια μου. ειχα παρει κατι πρεσσες απο δω για πρεσσαρισμα ακροδεκτων. δεν μου εβγαινε παντα καλο το πρεσσαρισμα και προσεχα παρα πολυ. μεχρι που ενας φιλος μου ειχε τις παρακατω πρεσσες.

p-706 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P706.html)

p-707 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P707.html)

καλα επαθα πλακα με την δουλεια τους. πρεσσαρανε πολυ ομορφα και δεν χρειαζοτανε να προσπαθω και πολυ. εχω σκοπο να τις παρω μελλοντικα.

Αυτή θες;
345737

345738

345739

Vaska τρομερή ποιότητα, εφάμιλλη της Knipex, ίσως και καλύτερη. Τη πήρα από Rakuten. (http://global.rakuten.com/en/store/mutsuura/item/10000315/)
Γι αυτή και τη Merry που πόσταρα προηγουμένως πλήρωσα 70€.... και άλλα τόσα στο τελωνείο που κολλήσανε :cry: Σύνολο 140€ για δυο παλιοπένσες. Προτίμησε τα της Ευρώπας δεν αξίζει το ρίσκο.
Πλάκα κάνω καλές είναι, τις προτείνει κι ο κάστορας. (http://www.easternbeaver.com/Main/Elec__Products/Tools/tools.html)
Τη δικιά μου δε τη βρίσκω, κάπου την έχασα, λογικά κάπου τη καταχώνιασα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν σοβαρά να στη πουλήσω.

vaska
19/11/2015, 07:13
Αυτή θες;


Vaska τρομερή ποιότητα, εφάμιλλη της Knipex, ίσως και καλύτερη. Τη πήρα από Rakuten. (http://global.rakuten.com/en/store/mutsuura/item/10000315/)
Γι αύτη και τη Merry που πόσταρα προηγουμένως πλήρωσα 70€.... και άλλα τόσα στο τελωνείο που κολλήσανε :cry: Σύνολο 140€ για δυο παλιοπένσες. Προτίμησε τα της Ευρώπας δεν αξίζει το ρίσκο.
Πλάκα κάνω καλές είναι, τις προτείνει κι ο κάστορας. (http://www.easternbeaver.com/Main/Elec__Products/Tools/tools.html)
Τη δικιά μου δε τη βρίσκω, κάπου την έχασα, λογικά κάπου τη καταχώνιασα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν σοβαρά να στη πουλήσω.

Δεν διαφωνώ αλλά ο Virus ψάχνει για πένσα ακροδεκτών, σε αυτόν να την πουλήσεις,εγώ έχω την δικιά μου και είμαι καλυμμένος

:D

MISKIN
19/11/2015, 07:16
Δεν διαφωνώ αλλά ο Virus ψάχνει για πένσα ακροδεκτών, σε αυτόν να την πουλήσεις,εγώ έχω την δικιά μου και είμαι καλυμμένος

:D

Είναι πρωί, συγχωρέστε με... έγραφα και βιαστικά για να πάω και τουαλέτα... :bawl:

byron
19/11/2015, 07:27
οσον αφορα καλωδια και ακροδεκτες να πω την εμπειρια μου. ειχα παρει κατι πρεσσες απο δω για πρεσσαρισμα ακροδεκτων. δεν μου εβγαινε παντα καλο το πρεσσαρισμα και προσεχα παρα πολυ. μεχρι που ενας φιλος μου ειχε τις παρακατω πρεσσες.

p-706 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P706.html)

p-707 (http://www.hozan.co.jp/E/catalog/Crimpers/P707.html)

καλα επαθα πλακα με την δουλεια τους. πρεσσαρανε πολυ ομορφα και δεν χρειαζοτανε να προσπαθω και πολυ. εχω σκοπο να τις παρω μελλοντικα.

Αυτά τα παπαράκια...οι ακροδέκτες πως πρεσάρονται με αυτά τα εργαλεία?

stam2
19/11/2015, 09:16
Αυτά τα παπαράκια...οι ακροδέκτες πως πρεσάρονται με αυτά τα εργαλεία?

προσωπικά εγώ που έχω ένα κινέζικο τέτοιο, χωρίς ενισχυμένη λαβή και εργονομία, πρώτα γυρνάω λίγο τα αυτάκια προς τα μέσα και μετά τα πατάω με αυτό και ασφαλίζουν πάνω στο καλώδιο.

virus
19/11/2015, 09:45
με προλαβε ο μισκιν για ρακουτεν αλλα δεν σκαω. θα τις πετυχω καπου να μην εχω θεμα με τελωνειο. απλα το ανεφερα μιας και συζητιοτανε.

βυρωνα δεν ξερω τι θες να πεις αλλα αν καταλαβα καλα δες εδω (https://youtu.be/LXDedfvmI_0) αν ειναι αυτη η ερωτηση σου.

επισης να πω οτι ειμαι πολυ σκραπας στα ηλεκτρικα και τα απεχθανομαι παρα πολυ αλλα στο τεχνικο κομματι τα παω μια χαρα. δηλαδη χαλασε ο ακροδεκτης και να μην τρωω μια ωρα να πρεσαρω ενα νεο κι αν δεν πετυχει να μην φτανει το καλωδιο να πρεσσαρω εναν αλλο.τσακ μπαμ και δρομο.

:beer:

fkol k4
20/12/2015, 10:13
Άποψη μου είναι, πως όταν δύο τρία τέσσερα άτομα που λόγω επαγγελματικής εμπειρίας, λένε πως οι knippex δεν συγκρίνονται με κάτι άλλο στα πενσοειδη και οι διαφορές είναι στα δύο τρία €, δεν το συζητάς καθόλου.

Μιας και πιάσατε και την αγαπημένη μου μάρκα (Knipex), ας γράψω κι εγώ την εμπειρία μου μιας και από καστάνιες και καρυδάκια είμαι άσχετος...

Παρακάτω δύο Knipex Cobra. Το πάνω ενήλικο (18+ χρόνων, μη ρωτήσετε πότε ακριβώς το πήρα δεν θυμάμαι :D ), το κάτω ακόμα σε παιδική ηλικία (5 χρόνων) και πιο καινούριο μοντέλο με μεγαλύτερο άνοιγμα (καλό), πιο λεπτομερή ρύθμιση (καλό) και λίγο φαρδύτερα σαγόνια (κακό) από το παλιό μοντέλο.
348510
Εδώ, τα δόντια του παλιού μετά από τόσα χρόνια αυστηρώς επαγγελματικής χρήσης (σαν να λέμε δηλαδή πως στην εργαλειοθήκη υπάρχει και σωλήνα για να μπαίνει στο χερούλι και να μακραίνει για περισσότερη ροπή...):
348511
Δε λέω, υπάρχουν περιπτώσεις που γλυστράει πια μεν και πρέπει να βάλεις το καινούριο, αλλά δεν έχω υπόψη μου τίποτα άλλο που να άντεχε έστω και το 1/3 από ό,τι έχει αντέξει αυτό.
Υπάρχει και ακόμη παλιότερο, αλλά δεν το έχω εύκαιρο και οκ, η φθορά του δεν του επιτρέπει να πιάσει τίποτα στρογγυλό πλέον...


Από εκεί και πέρα όμως, θα ήθελα να επισημάνω πως είναι μάλλον απίθανο να χρειάζεται κάποιος τα πάντα στην κορυφαία ποιότητα, ακόμα και αν είναι επαγγελματίας.
Αυτό που συνήθως ισχύει, είναι πως για κάποια πράγματα θα χρειάζεσαι ό,τι πιο κορυφαίο, για κάποια άλλα κάτι απλώς καλό, για κάποια άλλα θα σου αρκεί κάτι πιο οικονομικό και για κάποια άλλα και το φτηνότερο που θα βρεις μπροστά σου θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Αυτό που πρέπει είναι να σταθμίζουμε τις ανάγκες μας, ειδικά αν δεν έχουμε λεφτά που μας περισσεύουν και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε. Δεν έχει πάντα νόημα να ψάχνουμε το απόλυτο.

Leon67
09/01/2016, 20:42
Ερωτήσεις στους ειδικούς:
1. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πενσάκια,πένσες) της HIT: Γνώμες:
2. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πχ μυτοτσίμπιδο) της ΜTC: Γνώμες:
3. H πένσες με διαγώνιες σιαγώνες λέγονται και FIT και που βολεύουν;

daz
10/01/2016, 16:10
1. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πενσάκια,πένσες) της HIT: Γνώμες:

Μόνο ένα κόφτη συρματόσκοινου έχω τις hit. Έχω (είχα) κόψει τα πάντα (εκτός από συρματόσκοινο) και είναι αξιόμαχος. Μη πληρώσεις premium τιμή αν επάνω δεν γράφει japan.



2. Ξέρουμε τα Japan εργαλεία (πχ μυτοτσίμπιδο) της ΜTC: Γνώμες:

stereotikh μου μυρίζει εδώ.. Να το πάρεις το κορίτσι, είναι καλό.
Προσοχή μόνο στα κοφτάκια της. Ενώ είναι φοβερά και εξαιρετικά μικροκαμωμένα, έχουν μια λεπτομέρεια στην σχεδίαση που εμένα μου τη σπάει. Γενικά αυτό το συναντάς σε πολλά Ιαπωνικά κοφτάκια.
Στο πιο "μέσα" μέρος του κόφτη, αυτό που είναι κοντά στο σημείο σύνδεσης και έχει την μεγαλύτερη δύναμη..
δεν έχει κοπτικές ακμές. Φαίνεται και στις φωτό αυτό που λέω.



3. H πένσες με διαγώνιες σιαγώνες λέγονται και FIT και που βολεύουν;

Δεν λέγονται fit, είναι fit!

Και αν δεν είναι fit μη τις πάρεις.

Η εταιρία είναι η odur fit..

http://www.duerholt-zangen.de/

Λειτουργίες..
http://www.fit-pliers.com/fit-scherenzange/

Γενικά μπορεί να δουλέψει σαν "ψαλίδι". Δεν την έχω σκίσει στην δουλειά αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' τη δική μου. Δεν ξέρω πως συγρίνεται με τις καινούριες από θέμα αντοχής αλλά είναι ποιοτική κατασκευή. Ουσιαστικά είναι ίδιες και απαράλαχτες εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει αλλάξει ή βελτιωθεί τίποτα επάνω τους. Η εταιρία βγάζει μόνο αυτό το μοντέλο, τίποτε άλλο.
Ο Αχιλλέας μέτρησε την σκληρότητα και είναι απ' τις πιο σκληρές που υπάρχουν αλλά το ουσιαστικό είναι η σκληρότητα στα δόντια η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί.
Είναι 200αρα αλλά δεν έχει μεγάλο υπόμοχλιο. Παρόλα αυτά έχει αρκετά μεγάλο άνοιγμα.
Είναι γυαλισμένη δεν υπάρχει σε έκδοση με επίστρωση χρωμίου. Αυτή με την μπλε ανατομική λαβή είναι καινούρια. Δεν υπήρχε πριν μερικά χρόνια και δεν νομιζω να μπορείς να την βρεις Ελλάδα.
Αυτές που λένε ότι είναι τύπου fit και λοιπές μλκς είναι για τα μπάζα. Αν δε γράφει FIT MADE IN GERMANY με μεγάλα γράμματα μη την πάρεις. Και γενικά μη την πάρεις για οτιδήποτε πάνω από 12 ευρώ.

daz
10/01/2016, 16:39
Όταν λέω μεγάλο υπομόχλιο σε μια πένσα εννοώ ότι δεν υπάρχει έκδοση που να έχει τον πίρο σύνδεσης πολύ κοντά στις κοπτικές ακμές.
Με αυτή την σχεδίαση μπορείς να πάρεις από μια 160αρα την ίδια δύναμη με μια 200αρα. (στο περίπου)

Φυσικά είναι πιο ακριβές αλλά η κάθε σχεδίαση έχει τα δικά της θετικά και αρνητικά.

Δλδ αν δεν είναι μεγάλου υπομοχλίου η πένσα δεν είναι απαραίτητα κακό.

Leon67
10/01/2016, 22:39
Μόνο ένα κόφτη συρματόσκοινου έχω τις hit. Έχω (είχα) κόψει τα πάντα (εκτός από συρματόσκοινο) και είναι αξιόμαχος. Μη πληρώσεις premium τιμή αν επάνω δεν γράφει japan.



stereotikh μου μυρίζει εδώ.. Να το πάρεις το κορίτσι, είναι καλό.
Προσοχή μόνο στα κοφτάκια της. Ενώ είναι φοβερά και εξαιρετικά μικροκαμωμένα, έχουν μια λεπτομέρεια στην σχεδίαση που εμένα μου τη σπάει. Γενικά αυτό το συναντάς σε πολλά Ιαπωνικά κοφτάκια.
Στο πιο "μέσα" μέρος του κόφτη, αυτό που είναι κοντά στο σημείο σύνδεσης και έχει την μεγαλύτερη δύναμη..
δεν έχει κοπτικές ακμές. Φαίνεται και στις φωτό αυτό που λέω.



Δεν λέγονται fit, είναι fit!

Και αν δεν είναι fit μη τις πάρεις.

Η εταιρία είναι η odur fit..

http://www.duerholt-zangen.de/

Λειτουργίες..
http://www.fit-pliers.com/fit-scherenzange/

Γενικά μπορεί να δουλέψει σαν "ψαλίδι". Δεν την έχω σκίσει στην δουλειά αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' τη δική μου. Δεν ξέρω πως συγρίνεται με τις καινούριες από θέμα αντοχής αλλά είναι ποιοτική κατασκευή. Ουσιαστικά είναι ίδιες και απαράλαχτες εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει αλλάξει ή βελτιωθεί τίποτα επάνω τους. Η εταιρία βγάζει μόνο αυτό το μοντέλο, τίποτε άλλο.
Ο Αχιλλέας μέτρησε την σκληρότητα και είναι απ' τις πιο σκληρές που υπάρχουν αλλά το ουσιαστικό είναι η σκληρότητα στα δόντια η οποία δεν μπορεί να μετρηθεί.
Είναι 200αρα αλλά δεν έχει μεγάλο υπόμοχλιο. Παρόλα αυτά έχει αρκετά μεγάλο άνοιγμα.
Είναι γυαλισμένη δεν υπάρχει σε έκδοση με επίστρωση χρωμίου. Αυτή με την μπλε ανατομική λαβή είναι καινούρια. Δεν υπήρχε πριν μερικά χρόνια και δεν νομιζω να μπορείς να την βρεις Ελλάδα.
Αυτές που λένε ότι είναι τύπου fit και λοιπές μλκς είναι για τα μπάζα. Αν δε γράφει FIT MADE IN GERMANY με μεγάλα γράμματα μη την πάρεις. Και γενικά μη την πάρεις για οτιδήποτε πάνω από 12 ευρώ.


Ευχαριστώ για βοήθεια. Τα παραπάνω εργαλεία καθώς και αυτά 1-2 σελίδες πρίν, τα βρίσκω καθαρίζοντας και αδειάζοντας μια αποθήκη-εργαστήριο για να επισκευάσω κάποια στιγμή την στέγη που τρέχει. Είναι κάπου στα 5-6 τετραγωνικά με έναν πάγγο να πιάνει το 1,5τμ και ίσα που χωράει άνθρωπος από τα κιβώτια και τα ράφια που βρίθουν ευρημάτων, από καρόβιδες 1-2 αιώνων και δεκάδες βάζα με βίδες κάθε είδους, κατάστασης και ηλικίας μέχρι εργαλεία προπολεμικά αλλά και μέχρι την δεκαετία του '90 ή και λίγα ποιό πρόσφατα πράγματα. Δεν σκοπεύω να αγοράσω δηλαδή τίποτα εκτός από τροχήλατο εργαλειοφόρο για να τακτοποιήσω όλλα αυτά τα εργαλεία μαζί με κάποια δικά μου. Είδα κάποια από αυτά στο site από την Θεσαλονίκη και σε ένα από Αθήνα και ήθελα μια γνώμη για ποιότητα, γιατί η τιμή δεν λέι πάντα την αλήθεια και δεν είμαι και της "δουλειάς". (Ερασιτεχνικά μόνο έχω φτάσει μέχρι ρύθμιση βαλβίδων σε ένα Ninja 400 (GPz) που είχα στα '90s αλλά ήταν με κόντρα παξιμάδι). Η λαβή της πένσας που βρήκα είναι βαθύ κόκκινο και θαμπή αλλά ΟΚ. Μάλλον από το 1970 κάτι γιατί τα γράματα είναι χτυπημένα και όχι σαν αυτή στο link που έβαλες. Το χρώμα μάλλον ταιριάζει με την #14.
Μόλις μαζέψω και άλλα θα την βάλλω μαζί στο Ευρήματα ΜΚ ΙΙΙ.
Sorry για την φλυαρία και πάλι ευχαριστώ.

MISKIN
31/03/2016, 19:40
Δεν ήξερα που να το ποστάρω αυτό, το βάζω εδώ. Μια πολύ καλή προσφορά, νομίζω, είναι αυτή η συλλογή εργαλείων της Wiha!

http://www.ebay.de/itm/WIHA-Werkzeug-Set-31-tlg-VDE-Zangen-Schraubendreher-Spannungsprufer-in-L-BOXX/281920613197?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35311%26meid%3Ddb0f2567f98d4694aa51c55b443b 5989%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D291677891112

355913

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

355915

dimitrisinside
31/03/2016, 20:22
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

355915


εψαξα εδω στην γερμανικη ιντερνετικη αγορα και δεν υπαρχει καμια αναφορα απολυτως.
πολυ περιεργο

MISKIN
31/03/2016, 20:28
Είναι ότι πρέπει για τα έμβολα στις δαγκάνες των φρένων. Κάπου θα βόσκουν, δε μπορεί.

DAN_DAN
31/03/2016, 20:45
Το είχε πάρει το μάτι μου στο garage journal, έλεγαν ότι κάνουν για το 10ιντσο μόνο.

MISKIN
31/03/2016, 20:46
Το είχε πάρει το μάτι μου στο garage journal, έλεγαν ότι κάνουν για το 10ιντσο μόνο.

Ναι για 250αρα τα θέλω και γω.

Grafton 505
31/03/2016, 21:13
Είναι ότι πρέπει για τα έμβολα στις δαγκάνες των φρένων. Κάπου θα βόσκουν, δε μπορεί.


Με ένα γρήγορο ψάξιμο :

http://chadstoolbox.com/58788-set-of-5-knipex-jaw-protectors-for-10-cobra-and-alligator-pliers/


http://www.amazon.com/Protectors-10-inch-Alligator-Cobra-PLIERS/dp/B00BIX90IQ

https://www.ecstuning.com/b-knipex-parts/knipex5-pair-of-jaw-protectors/kn9k0058788~knp/

Μια γιαπονέζικη σελίδα με καλές φωτό.

http://blog.livedoor.jp/matcotools/archives/1033453268.html


Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.

MISKIN
31/03/2016, 22:09
Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.

Αμάν ρε κνιπεχ...

daz
01/04/2016, 01:08
Φαίνεται μόνο στην αμερική τα πουλάνε.

Για να σου βγάζει ο googlhs αποτελέσματα από όποια χώρα γουστάρεις κάνε το εξής.

Κάνε αναζήτηση και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πάΝΕ στη γραμμή διεύθυνσης και πρόσθεσε το παρακάτω.

&cr=countryDE

και πάτα έντερ. Έτσι του λες να ψάξει μόνο στους σέρβερ της Γερμανίας πχ.
ΙΤ
FR
SP
κτλ.

Και κάπου αλλού το είχα γράψει αλλά ούτε που θυμάμαι!

Mariner
01/04/2016, 09:13
Για να σου βγάζει ο googlhs αποτελέσματα από όποια χώρα γουστάρεις κάνε το εξής.

Κάνε αναζήτηση και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πάΝΕ στη γραμμή διεύθυνσης και πρόσθεσε το παρακάτω.

&cr=countryDE

και πάτα έντερ. Έτσι του λες να ψάξει μόνο στους σέρβερ της Γερμανίας πχ.
ΙΤ
FR
SP
κτλ.

Και κάπου αλλού το είχα γράψει αλλά ούτε που θυμάμαι!

Επίσης μια καλή λύση για έρευνα σε καταστήματα είναι οι τοπικές shopping σελιδες του google (σαν το skroutz δηλαδή) πχ
www.google.de/shopping για γερμανικά καταστήματα και www.google.co.uk/shopping για αγγλικά

macdeath_s
10/04/2016, 18:39
Δεν ήξερα που να το ποστάρω αυτό, το βάζω εδώ. Μια πολύ καλή προσφορά, νομίζω, είναι αυτή η συλλογή εργαλείων της Wiha!

http://www.ebay.de/itm/WIHA-Werkzeug-Set-31-tlg-VDE-Zangen-Schraubendreher-Spannungsprufer-in-L-BOXX/281920613197?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35311%26meid%3Ddb0f2567f98d4694aa51c55b443b 5989%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D291677891112

355913

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει πουθενά κάποιος αυτά τα πλασικά μάγουλα για τη Knipex Cobra.

355915

Είδες Conrad.de ?

Leon67
08/06/2016, 08:51
Μιας και με τον βρωμόκαιρο δεν παίζουν εξωτερικές εργασίες χαζεύωντας βρήκα κάτι σε εξωπραγματική τιμή:
Πένσα Odur Fit με μαλακή μόνωση σε λαβές rebranded σε Elora σε τιμή που σε αφήνει άφωνο. Το λίνκ είναι:

http://www.hobbytools.gr/index.php/proionta/handtools/elora-eloforttools/78-02-003825-detail

και η τιμή (ευτυχώς καθόμουν αλλά πνίγηκα με τον καπουτσίνο) 58,37 ευρώ!!!! Εάν κάποιος την έχει πάρει (σε αυτήν την τιμή) &*@$+%.....Τί να πώ παραπάνω, μόνο ότι η #15 της μαμάς εταιρίας πουλιέται κάπου στα 20 στην Γερμανία όπως είχαμε γράψει κάπου εδω μέσα (δεν βρίσκω το λινκ). Γιατί δεν απορώ που αποφεύγουμε τα Ελληνικά eshop;

daz
08/06/2016, 20:07
Μιας και με τον βρωμόκαιρο δεν παίζουν εξωτερικές εργασίες χαζεύωντας βρήκα κάτι σε εξωπραγματική τιμή:
Πένσα Odur Fit με μαλακή μόνωση σε λαβές rebranded σε Elora σε τιμή που σε αφήνει άφωνο. Το λίνκ είναι:

http://www.hobbytools.gr/index.php/proionta/handtools/elora-eloforttools/78-02-003825-detail

και η τιμή (ευτυχώς καθόμουν αλλά πνίγηκα με τον καπουτσίνο) 58,37 ευρώ!!!! Εάν κάποιος την έχει πάρει (σε αυτήν την τιμή) &*@$+%.....Τί να πώ παραπάνω, μόνο ότι η #15 της μαμάς εταιρίας πουλιέται κάπου στα 20 στην Γερμανία όπως είχαμε γράψει κάπου εδω μέσα (δεν βρίσκω το λινκ). Γιατί δεν απορώ που αποφεύγουμε τα Ελληνικά eshop;

Τους έστειλα μαιλ και τους ρώτησα αν η τιμή είναι σωστή.

daz
14/06/2016, 01:51
Τους έστειλα μαιλ και τους ρώτησα αν η τιμή είναι σωστή.



Την επόμενη μέρα μου απάντησαν ότι αναβαθμίζουν το σύστημα και θα μου απαντήσουν σύντομα.
Εχθές έλαβα την απάντηση.

Η πένσα αυτή (fit rebranded για την elora) κοστίζει 38 ευρώ και όχι 58 ενώ υπάρχει και με την απλή λαβή (όχι δυο συστατικών) με 22.

Παλιότερα θυμάμαι είχα ρωτήσει έναν στη θεσ/κη που την είχε και η τιμή που μου είχε πει ήταν ανάλογη με την παραπάνω. :bigcry:

Η fit με την απλή λαβή έχει 12 ευρώ.

Αυτή.

361008

macdeath_s
17/09/2016, 20:19
Thanks daz!

Καινούργια προσθήκη. Η ποιότητα κατασκευής ειδικά στις σιαγόνες μου φαίνεται υποδεέστερη σε σχέση με Knipex αλλά είχε μια πατέντα για καλύτερο grip που με έψησε. Ένα 20άρικο.367242

macdeath_s
23/09/2016, 00:48
...
πενσάκια είπαμε ε??
345637

H πρέσα που έχεις για τύπου RJ γ@με! αλλά νομίζω είναι και αρκετά ακριβή (κοντά 90 αν θυμάμαι καλά?). Αυτή δεν είναι που έχει και RJ9/10 ? Πολύ σωστά όλα πάντως :beer:

macdeath_s
23/09/2016, 01:00
Τα wurth που έχεις είναι knipex. :D

nice!:beer:

Tης Wurth όσα είναι knipex το γράφουν πάνω.


ο κόφτης ο 4ος από δεξιά δεν είναι, είναι Wiha

345648

το on off τι φάση ακριβώς ?


Η wiha δεν έφτιαχνε ούτε φτιάχνει κάτι άλλο από κατσαβίδια. Τα υπόλοιπα άλλος τα φτιάχνει.
Εκτός απ' τα πενσοειδή που είναι βιετνάμ και αλλού, έχει καρυδάκια από koken καστάνιες από new tools taiwan κ.α Ακομα και στις μύτες κατσαβιδιού που είναι καλλιτέχνης, στο σφυροκατσάβιδο που έχει (της κοκεν btw) έχει μύτες πάλι της ίδιας αντί για τις δικές της. Αυτή είναι καλλιτέχνης στις μύτες για περιστροφικά κρουστικά.

Ουτε η ίδια έχει εμπλακεί με σχεδίαση, τεχνολογίες κτλ. Δεν έχει την κατάλληλη τεχνογνωσία για να φτιάξει κάτι αξιόλογο και απ' την στιγμή που θέλει να προσφέρει κάτι ανταγωνιστικό και ως προς την ποιότητα παίζει απλά το ρόλο του διανομέα σε αυτές τις κατηγορίες.

Την μάχη της knipex και nws με τους κόφτες και τις τεχνολογίες υπομοχλίου σε συνάρτηση με το μέγεθος κτλ δεν θα μπορούσε να την ακολουθήσει χωρίς βοήθεια "απ' έξω".

Tο πενσάκι που πήρα πρόσφατα, το οποίο σου ξέφυγε και δεν έβαλες εδώ, είναι 100% Wiha μιας και έχει πατέντα την οποία δεν έχω δει αλλού και την διαφημίζει σαν μοναδικό χαρακτηριστικό.

Υ.Γ. Επειδή έβαλα ποστς αν μπορείς κάντα merge.

daz
23/09/2016, 02:13
Tης Wurth όσα είναι knipex το γράφουν πάνω.

Σωστός! Mόνο η λαβή αλλάζει, όλο το άλλο εργαλείο είναι ίδιο. Αν γράφει knipex στο σημείο σύνδεσης όπως τα περισσότερα αυτό δεν αλλάζει.


το on off τι φάση ακριβώς ?

Ποστ 6 και 7?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150661&p=2663339&viewfull=1#post2663339


Tο πενσάκι που πήρα πρόσφατα, το οποίο σου ξέφυγε και δεν έβαλες εδώ, είναι 100% Wiha μιας και έχει πατέντα την οποία δεν έχω δει αλλού και την διαφημίζει σαν μοναδικό χαρακτηριστικό.

Υ.Γ. Επειδή έβαλα ποστς αν μπορείς κάντα merge.

Θα τα κάνω!

Το ποστάκι το έβαλα στο tool porn. Έτσι κι αλλιώς στο tool porn έχει απ' όλα τα εργαλεία (αλλά με φωτογραφίες).

Αυτό δε λές? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=25&p=2797157&viewfull=1#post2797157)

Το ότι έχει μια πατέντα που δεν την έχει κανένας κανένας άλλος δεν σημαίνει ότι είναι 100% wiha. (όχι πως είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει 100% wiha!). Όπως και οι καστάνιες της wera που είναι πολύ πρωτοποριακές (και δεν τις έχει κανένας άλλος και όποιος άλλος τις έχει τις έχει πληρώσει στην wera) είναι σε συνεργασία με .. δεν ξέρω με ποιόν. Τα πνευματικά δικαιώματα της πατέντας ανήκουν στην wiha και αν δε "τα κλέψουν" δεν την φτιάχνει κανένας άλλος. Η σχεδίαση ίσως είναι δική της αλλά η παραγωγή γίνεται αλλού. Ακόμα και στην σχεδίαση μπορεί να έχει ανακατευτεί καποια άλλη εταιρία αλλά αν το inovation το πλήρωσε η wiha δε παύει να ανήκει στη wiha όπως και οι zyclob ανήκουν στη wera. Η wurth αν έχει μια ίδια πένσα με της wiha την έχει πάρει απ' την wiha όπως παίρνει και απ' την knipex.

H wiha αποφάσισε να επεκταθεί στα πενσικά με πρωτοποριακά εργαλεία και τα κατάφερε μια χαρά. Μπροστά της έχει γίγαντες όπως η nws και η knipex με τεχνολογίες μεγάλου υπομοχλίου που κάνουν θαυματα και παρόλα αυτά έβγαλε ένα ανταγωνιστικό προϊόν. Όπως και η wera μέσα σε 2 χρόνια έβγαλε καστάνιες και καρυδάκια και τεχνολογίες που μέχρι τότε δεν υπήρχαν (και εξακολουθεί να βγάζει). Τεχνολογίες που πληρώθηκαν, εξελίχθηκαν, κατασκευάστηκαν και τις διανέμει.
To ότι πληρώνω το inovation και την παραγωγή (χωρίς να το κατασκευάζω μόνος μου) και έχω τα πνευματικά δικαιώματα και το προιόν μου ανήκει 100%, σημαίνει ότι αυτό είναι 100% wiha? Μπορεί! Αλλά όχι για μένα! Αν κάτι δεν κατασκευάζεται in house δεν είναι το ίδιο. :)

Η stahlwille παίρνει τις πέσνες απ' την vbw και η hazet απ' την will. Πληρώνουν κάτι παραπάνω απ' την wurth και το εργαλείο δεν έχει μόνο άλλες λαβές αλλά έχει την μάρκα stahlwille και hazet τυπωμένη επάνω! Σε μερικά εργαλεία μάλιστα επιβάλουν και δική τους σχεδίαση στον κατασκευαστή (λαβές κατσαβιδιών κ.α) Η wiha ακολούθησε πιο δύσκολο δρόμο και τώρα έχει ένα προιόν δικό της. Δεν το κατασκευάζει όμως η wiha, το κατασκευάζει η x.y για λογαριασμό της wiha.

Ακόμα όμως και αν το κατασκεύαζε η ίδια πάλι δε θα είχε την ίδια αξία. Όχι μέχρι αυτή να αποδειχθεί. Όπως είχα πει και παλιότερα το όνομα wiha σε μια πέσα δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το ίδιο όνομα σε ένα κατσαβίδι. Επίσης αν η αξία των καινούριων wiha αποδειχθεί δε θα έχει καμία σημασία ποιός κατασκευάζει και που.

Τούτα λέγοντας, δε θα με χάλαγε μια wiha! :beer:

macdeath_s
23/09/2016, 02:59
Σωστός! Mόνο η λαβή αλλάζει, όλο το άλλο εργαλείο είναι ίδιο. Αν γράφει knipex στο σημείο σύνδεσης όπως τα περισσότερα αυτό δεν αλλάζει.



Ποστ 6 και 7?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150661&p=2663339&viewfull=1#post2663339



Θα τα κάνω!

Το ποστάκι το έβαλα στο tool porn. Έτσι κι αλλιώς στο tool porn έχει απ' όλα τα εργαλεία (αλλά με φωτογραφίες).

Αυτό δε λές? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=25&p=2797157&viewfull=1#post2797157)

Το ότι έχει μια πατέντα που δεν την έχει κανένας κανένας άλλος δεν σημαίνει ότι είναι 100% wiha. (όχι πως είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει 100% wiha!). Όπως και οι καστάνιες της wera που είναι πολύ πρωτοποριακές (και δεν τις έχει κανένας άλλος και όποιος άλλος τις έχει τις έχει πληρώσει στην wera) είναι σε συνεργασία με .. δεν ξέρω με ποιόν. Τα πνευματικά δικαιώματα της πατέντας ανήκουν στην wiha και αν δε "τα κλέψουν" δεν την φτιάχνει κανένας άλλος. Η σχεδίαση ίσως είναι δική της αλλά η παραγωγή γίνεται αλλού. Ακόμα και στην σχεδίαση μπορεί να έχει ανακατευτεί καποια άλλη εταιρία αλλά αν το inovation το πλήρωσε η wiha δε παύει να ανήκει στη wiha όπως και οι zyclob ανήκουν στη wera. Η wurth αν έχει μια ίδια πένσα με της wiha την έχει πάρει απ' την wiha όπως παίρνει και απ' την knipex.

H wiha αποφάσισε να επεκταθεί στα πενσικά με πρωτοποριακά εργαλεία και τα κατάφερε μια χαρά. Μπροστά της έχει γίγαντες όπως η nws και η knipex με τεχνολογίες μεγάλου υπομοχλίου που κάνουν θαυματα και παρόλα αυτά έβγαλε ένα ανταγωνιστικό προϊόν. Όπως και η wera μέσα σε 2 χρόνια έβγαλε καστάνιες και καρυδάκια και τεχνολογίες που μέχρι τότε δεν υπήρχαν (και εξακολουθεί να βγάζει). Τεχνολογίες που πληρώθηκαν, εξελίχθηκαν, κατασκευάστηκαν και τις διανέμει.
To ότι πληρώνω το inovation και την παραγωγή (χωρίς να το κατασκευάζω μόνος μου) και έχω τα πνευματικά δικαιώματα και το προιόν μου ανήκει 100%, σημαίνει ότι αυτό είναι 100% wiha? Μπορεί! Αλλά όχι για μένα! Αν κάτι δεν κατασκευάζεται in house δεν είναι το ίδιο. :)

Η stahlwille παίρνει τις πέσνες απ' την vbw και η hazet απ' την will. Πληρώνουν κάτι παραπάνω απ' την wurth και το εργαλείο δεν έχει μόνο άλλες λαβές αλλά έχει την μάρκα stahlwille και hazet τυπωμένη επάνω! Σε μερικά εργαλεία μάλιστα επιβάλουν και δική τους σχεδίαση στον κατασκευαστή (λαβές κατσαβιδιών κ.α) Η wiha ακολούθησε πιο δύσκολο δρόμο και τώρα έχει ένα προιόν δικό της. Δεν το κατασκευάζει όμως η wiha, το κατασκευάζει η x.y για λογαριασμό της wiha.

Ακόμα όμως και αν το κατασκεύαζε η ίδια πάλι δε θα είχε την ίδια αξία. Όχι μέχρι αυτή να αποδειχθεί. Όπως είχα πει και παλιότερα το όνομα wiha σε μια πέσα δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το ίδιο όνομα σε ένα κατσαβίδι. Επίσης αν η αξία των καινούριων wiha αποδειχθεί δε θα έχει καμία σημασία ποιός κατασκευάζει και που.

Τούτα λέγοντας, δε θα με χάλαγε μια wiha! :beer:

Ναι αυτό το ποστ έλεγα. Nομίζω για εδώ είναι σωστά ?

Έγραψα ότι σε κατασκευή μου φαίνεται υποδεέστερη της Knipex ιδίως στο πιο σημαντικό σημείο (jaw).

Σοβαρά όμως τώρα... Και δεν το λέω κακοπροαίρετα, άντε ίσως λίγο για να σε πειράξω. ΠΟυ στο διάλο ξέρεις αν η wiha έχει εργοστάσιο και αν όχι σε ποιό εργοστάσιο τα κατασκευάζει ? :D :confused:

daz
23/09/2016, 03:11
Ναι αυτό το ποστ έλεγα. Nομίζω για εδώ είναι σωστά ?


Γιατί όχι? Θα το μεταφέρω! :beer:



Σοβαρά όμως τώρα... Και δεν το λέω κακοπροαίρετα, άντε ίσως λίγο για να σε πειράξω. ΠΟυ στο διάλο ξέρεις αν η wiha έχει εργοστάσιο και αν όχι σε ποιό εργοστάσιο τα κατασκευάζει ? :D :confused:

Wiha είναι ότι λέει made in germany! :D

Εργοστάσια έχει..
ένα στη γερμανία για κατσαβίδια και L-keys
ένα Ελβετία για εργαλεία μέτρησης.
ένα Πολωνία
και ένα στο vietnam.

:lol:

macdeath_s
23/09/2016, 03:16
Γιατί όχι? Θα το μεταφέρω! :beer:



Wiha είναι ότι λέει made in germany! :D

Εργοστάσια έχει..
ένα στη γερμανία για κατσαβίδια και L-keys
ένα Ελβετία για εργαλεία μέτρησης.
ένα Πολωνία
και ένα στο vietnam.

:lol:

Δεν σε πιάνω... Πρώτον δεν απάντησες πού το ξέρεις και 2ον τι εννοείς ότι αν δεν γράφει made in germany ειναι κάτι άλλο ?

daz
23/09/2016, 03:25
Δεν σε πιάνω... Πρώτον δεν απάντησες πού το ξέρεις και

Τι εννοείς? Δεν είναι κρατικό μυστικό, όλοι λένε που έχουν εργοστάσια.

Επίσης τα εργαλεία που φτιάχνονται γερμανία αναφέρουν την χώρα κατασκευής ενώ αυτά που φτιάχνονται βιετναμ το γράφουν μόνο στο καρτελάκι της συσκευασίας τους η οποία πετιέται όταν μπαίνουν στο σταντ πώλησης. :lol:

Πολλές φορές και με ένα μαιλ στον κατασκευαστή μπορείς να μάθεις την χώρα προέλευσης οποιουδήποτε κωδικού.

Όλες οι μεταβολές των εταιριών αναφέρονται σε δελτία τύπου κτλ. Πχ η gedore στο σαιτ της έχει χρονολόγιο πότε έκλεισε το εργοστάσιο στις Ινδίες για τι εργαλεία προορίζονταν το εργοστάσιο αυτό, από πότε έχει το εργοστάσιο στην Αφρική, τις αποτυχημένες προσπάθειες για την Αμερική με εργοστάσιο στη Νότια Αμερική κτλ. Η φακομ έχει ολόκληρο χάρτη με τα εργοστάσια!


Edit. http://www.wiha.com/en/manufacturing-locations/

Edit. Αυτός (http://www.ultimategarage2.com/Facom-Inventory.xls) πως νομίζεις ότι ξέρει την χώρα παραγωγής για τον κάθε κωδικό ξεχωριστά (κάπου το είχε βάλει και ο μισκιν το λινκ αλλά δε θυμάμαι).

daz
23/09/2016, 04:19
και 2ον τι εννοείς ότι αν δεν γράφει made in germany ειναι κάτι άλλο ?

wiha είναι οτι γράφει επάνω wiha, όπως hazet είναι ότι έχει κωδικό hazet. Απ τη στιγμή που αυτός μπαίνει μπροστά, εγγυάται την ποιότητα πληρώνει την εγγύηση κτλ, hazet είναι!
Επίσης ότι λέει force είναι force, το knipex που δίνει η wurth είναι wurth δεν είναι knipex κτλ κτλ.

Ο κατασκευαστής όμως δεν είναι η wiha σε κάποια εργαλεία, ούτε η hazet σε όλα όσα γράφουν hazet. Force και wurth δεν φτιάχνουν απολύτως τίποτα.

Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε ότι η x εταιρία έχει εργοστάσιο στο vietnam? Το εργοστάσιο αυτό παράγει εργαλεία για 40 διαφορετικές εταιρίες! Μια γραμμή παραγωγής για το καθένα. Κάποια ακολουθούν την ίδια γραμμή παραγωγής αλλά δεν ακολουθούν όλα τα στάδια επεξεργασίας ώστε η τιμή να βγει χαμηλότερη. Στο τέλος σταμπάρονται με διαφορετικές μάρκες!
Η κάθε εταιρία θέτει τα δικά της στανταρντ τόσο στον ποιοτικό έλεγχο όσο και στα λοιπά. Δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα φυσικά ούτε με όλα τα εργαλεία, αλλά έτσι δουλεύουν σήμερα οι βιομηχανίες.
Τώρα κατά πόσο μπορείς να έχεις τον ποιοτικό έλεγχο σε τέτοια περιβάλλοντα είναι άλλο θέμα. Ακόμα και αν το περιβάλλον είναι "πιο δικό σου" δεν είναι το ίδιο με το να το κατασκευάζεις στην χώρα σου απο εξειδικευμένο προσωπικό έχοντας τον απόλυτο έλεγχο σε όλα τα στάδια! (Μεγάλη συζήτηση ας μη τη κάνουμε εδώ)!

Πλάκα έκανα όταν είπα πως ότι δεν γράφει made in germany δεν είναι wiha.
Αλλά ότι κατασκευάζεται στο Βιετναμ δεν το κατασκευάζει η wiha. :lol: Ή όχι? :)

Τα πενσάκια της λοιπόν κατασκευάζονται στο βιετναμ υπό τον έλεγχό της φυσικά, έχοντας θέσει τα δικά της ποιοτικά στανταρντ και σχεδίαση. Πες τα όπως θέλεις!


Edit. H ks tools να δεις πόσα εργοστάσια έχει! Έχει και βιντεάκια απ' την διαδικασία παραγωγής! :cry::lol:

macdeath_s
23/09/2016, 13:17
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Για διάφορους λόγους, κοινωνικής ευαισθησίας περισσότερο, αποφεύγω να ψωνίζω όσο μπορώ τα made in whatever Asia. H αλήθεια είναι πώς φαίνεται η διαφορά όπως είπα σε σχέση με μια γερμανική Knipex.

vaska
23/09/2016, 14:39
Ναι αυτό το ποστ έλεγα. Nομίζω για εδώ είναι σωστά ?

Έγραψα ότι σε κατασκευή μου φαίνεται υποδεέστερη της Knipex ιδίως στο πιο σημαντικό σημείο (jaw).

Σοβαρά όμως τώρα... Και δεν το λέω κακοπροαίρετα, άντε ίσως λίγο για να σε πειράξω. ΠΟυ στο διάλο ξέρεις αν η wiha έχει εργοστάσιο και αν όχι σε ποιό εργοστάσιο τα κατασκευάζει ? :D :confused:


Κοίτα ότι είναι αρρωστάκι είναι δεδομένο, ότι για να ξέρει τόσες λεπτομέρειες πρέπει να τους "πηδ@άει" όλους, από διευθυντή παραγωγής μέχρι και την καθαρίστρια στον προαύλιο χώρο, και οκ μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω, από τη Ηλεία είναι κι εκεί φημίζονται για τις επιδόσεις τους, αλλά ρε φίλε αυτός ξέρει και τους ισολογισμούς και τα φορολογικά των εταιριών.

Στην αρχή του νήματος είχα γράψει ότι ξέρει και πόσες αράχνες περπάτησαν πάνω στο κάθε εργαλείο που είναι σε σταντ παγκόσμια.

Νομίζατε έκανα πλάκα??? Το εννοούσα φίλε.

daz
23/09/2016, 15:48
Δεν έχω δώσει καμία πληροφορία που δε μπορείς να τη βρεις στο οπισθόφυλλο των περισσότερων καταλόγων. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξεφυλλίσεις έναν κατάλογο ή να τον δεις αναποδογυρισμένο στον πάγκο ενός καταστήματος.

Το μόνο που χρειάζεται για να συγκρατήσεις μια "άχρηστη" πληροφορία ειναι να ξέρεις ποια είναι η wiha, τι κατασκευάζει και να την έχεις αγοράσει και χρησιμοποιήσει. Έχεις πολλά wiha στο μαγαζί σου και αμέσως κατάλαβες ότι τα καινούρια μινι κατσαβιδιάκια της δεν είναι τόσο καλά όσο τα παλιά (δε σε βολεύουν είχες πει?). Εύκολα κάποιος κοιτάει που στο διάβολο τα κατασκευάζει και τι έγιναν εκείνα που ήξερε. Μετά απ' αυτό εύκολα συγκρατεί το vietnam στο οπισθόφυλλο του καταλόγου και αναρωτιέται τι σκατά μετρικά κατασκευάζει στην Ελβετία αφού δεν έχει δει κάτι σχετικό στον κατάλογο που άφησε ο πωλητής.

Τα περισσότερα εργαλεία έρχονται σε πεντάδες μέσα σε χάρτινες συσκευασίες. Όταν ένας έμπορος την ανοίγει για να σου δώσει αυτό που του ζήτησες μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο καρτελάκι που έχουν απ' έξω, να δεις που κατασκευάζονται.

Αν ξέρεις 5 μάρκες και τις χρησιμοποιείς και σε ενδιαφέρει το καλό εργαλείο δεν χρειάζεται καν προσπάθεια για να μάθεις κάποιες λεπτομέρειες που μερικές φορές κάνουν τη διαφορά και άλλες τους δίνουμε περισσότερη αξία απ' ότι χρειάζεται.

daz
23/09/2016, 15:51
Και για να μην αφήνουμε λάθος εντυπώσεις..

Αν σου αρέσει το εργαλείο θα το πάρεις και το ότι δεν κατασκευάζεται στη γερμανία, ιταλία, αμερική, τζαπάν δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Και αν δεν είναι τόοοσο καλό σίγουρα θα έχει καλύτερη τιμή! Και αν δεν έχει καλύτερη τιμή σίγουρα θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και τεχνολογίες (επίστρωση χρωμίου όταν το germany στην ίδια τιμή θα είναι μαυρισμένο, τεχνολογίες με κουμπάκια για το υπομόχλιο κτλ.).
Δεν είναι δύσκολο να μάθεις που κατασκευάζονται αυτά τα "καινούρια" αλλά στο τέλος αυτό που παίξει τον κύριο λόγο είναι το πόσο καλά είναι και όχι που κατασκευάζονται.

Συνήθως αυτά που φτιάχνονται in house είναι καλύτερα ποιοτικά και όσα είναι απ' έξω έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά ή τιμή. Αυτό το διαπιστώνει οποιοσδήποτε αγοράζει και χρησιμοποιεί καλά εργαλεία.

macdeath_s
23/09/2016, 15:56
Δεν έχω δώσει καμία πληροφορία που δε μπορείς να τη βρεις στο οπισθόφυλλο των περισσότερων καταλόγων. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξεφυλλίσεις έναν κατάλογο ή να τον δεις αναποδογυρισμένο στον πάγκο ενός καταστήματος.

Το μόνο που χρειάζεται για να συγκρατήσεις μια "άχρηστη" πληροφορία ειναι να ξέρεις ποια είναι η wiha, τι κατασκευάζει και να την έχεις αγοράσει και χρησιμοποιήσει. Έχεις πολλά wiha στο μαγαζί σου και αμέσως κατάλαβες ότι τα καινούρια μινι κατσαβιδιάκια της δεν είναι τόσο καλά όσο τα παλιά (δε σε βολεύουν είχες πει?). Εύκολα κάποιος κοιτάει που στο διάβολο τα κατασκευάζει και τι έγιναν εκείνα που ήξερε. Μετά απ' αυτό εύκολα συγκρατεί το vietnam στο οπισθόφυλλο του καταλόγου και αναρωτιέται τι σκατά μετρικά κατασκευάζει στην Ελβετία αφού δεν έχει δει κάτι σχετικό στον κατάλογο που άφησε ο πωλητής.

Τα περισσότερα εργαλεία έρχονται σε πεντάδες μέσα σε χάρτινες συσκευασίες. Όταν ένας έμπορος την ανοίγει για να σου δώσει αυτό που του ζήτησες μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο καρτελάκι που έχουν απ' έξω, να δεις που κατασκευάζονται.

Αν ξέρεις 5 μάρκες και τις χρησιμοποιείς και σε ενδιαφέρει το καλό εργαλείο δεν χρειάζεται καν προσπάθεια για να μάθεις κάποιες λεπτομέρειες που μερικές φορές κάνουν τη διαφορά και άλλες τους δίνουμε περισσότερη αξία απ' ότι χρειάζεται.

Στο link που μου έστειλες λέει που έχει εργοστάσια αλλά δεν λέει ποια εργαλεία κατασκευάζει σε ποιά εργοστάσια.

daz
23/09/2016, 16:06
Στο link που μου έστειλες λέει που έχει εργοστάσια αλλά δεν λέει ποια εργαλεία κατασκευάζει σε ποιά εργοστάσια.

Off topic mode on

Ε?!!!

Αυτό δε σου έστειλα? Στην πρώτη στήλη είναι ο κωδικός του εργαλείου και στην F η χώρα παραγωγής (COO σημαίνει country of origin)

368133

/off topic mode off

OldMan
23/09/2016, 16:16
Μια σημειωση για τον Μελανοφόρο:

Στον τίτλο προσθέστε και κατι σαν "Καμινέτα", Φλόγιστρα" κ.λ.π. να μπαινουν κι αλλοι ενδιαφερόμενοι...;)

bulmont
23/09/2016, 16:27
Μια σημειωση για τον Μελανοφόρο:

Στον τίτλο προσθέστε και κατι σαν "Καμινέτα", Φλόγιστρα, Κιλίμια, Χαλιά" κ.λ.π. να μπαινουν κι αλλοι ενδιαφερόμενοι...;)


:bawl:

daz
23/09/2016, 16:31
Μια σημειωση για τον Μελανοφόρο:

Στον τίτλο προσθέστε και κατι σαν "Καμινέτα", Φλόγιστρα" κ.λ.π. να μπαινουν κι αλλοι ενδιαφερόμενοι...;)

:bawl:

Ουφφφ, από 125 σελίδες ξεχώρισα όσα είχαν σχέση με πενσοειδή. :( Προέκυψε ένα θρεντ με λίγο απ' όλα! :cry:

daz
23/09/2016, 16:34
:bawl:

Ταναλάκι της πεζό είπαμε ότι θέλεις εσύ? :a39:

DAN_DAN
23/09/2016, 22:38
368295
Την είδα στον κατάλογο της Gedore και την παρήγγειλα από τη γνώση "φωλιά" της Μοναστηρίου. Εντυπώσεις όταν έρθει.

Leon67
23/09/2016, 22:47
368295
Την είδα στον κατάλογο της Gedore και την παρήγγειλα από τη γνώση "φωλιά" της Μοναστηρίου. Εντυπώσεις όταν έρθει.

πολύ καλή αλλά εμένα με βόλεψε καλύτερα μία Orbis που είναι η κεφαλή λιγότερο κεκαμένη από την σειρά Evoline: http://www.orbis-werk.de/EvoL-ne.96.0.html?&L=1

daz
25/09/2016, 02:33
Εντελώς διαφορετική η orbis, δεν προορίζονται για τον ίδιο τρόπο χρήσης. Είναι όμως φοβερές!

Η gedore όταν πρωτοβγήκε ηταν και στο magic σε πολύ καλή τιμή αν θυμάμαι καλά.

Παρόμοια μοντέλα.. (η nws είναι με την παλιά λαβή)

368576

Για ηλεκτρολόγους που δουλεύουν συνέχεια με το μυτοτσίμπιδο, το μονωμένο μοντέλο της wiha είναι κορυφή.

368577

Nektarios2016
25/09/2016, 09:33
Εντελώς διαφορετική η orbis, δεν προορίζονται για τον ίδιο τρόπο χρήσης. Είναι όμως φοβερές!

Η gedore όταν πρωτοβγήκε ηταν και στο magic σε πολύ καλή τιμή αν θυμάμαι καλά.

Παρόμοια μοντέλα.. (η nws είναι με την παλιά λαβή)

368576

Για ηλεκτρολόγους που δουλεύουν συνέχεια με το μυτοτσίμπιδο, το μονωμένο μοντέλο της wiha είναι κορυφή.

368577
Το εχω αυτο το μυτοτσιμπιδο, σχεδον, και οπου το βγαζω το κοιτανε περιεργα! Μεχρι στιγμης με εξυπηρετει πολυ καλα. Θα επαιρνα και πενσα, αλλα οι λαβες δεν εμπνεουν στιβαροτητα για χρηση πενσας. Δεν λεω πως θα σπασουν αλλα εχουν μια καποια ελαστικοτητα σε σχεση με πενσα μεταλλικου σκελετου.

Mariner
12/10/2016, 23:58
Ρε παλικάρια, υπάρχει εδώ και χρόνια το παρακάτω στο σπίτι και το μόνο που θυμόμουν ήταν πως έγραφε made in germany. Σήμερα που το ξαναέπιασα είδα πως γράφει profi άρα προέρχεται απο praktiker σύμφωνα με τα λεγόμενα σε άλλα threads. Καμια ιδέα τι μάρκα μπορεί να είναι μιας και μάλλον δεν είναι κινέζικο?

370244

MISKIN
13/10/2016, 00:01
Μοιάζει με Knipex.

370245

έχω την ίδια σε Knipex και αμέσως τη θυμήθηκα.

Mariner
13/10/2016, 00:09
Και στεναχωριόμουν που δεν είχα τίποτα σε Knipex και όλο έλεγα να πάρω τίποτα.. :D

daz
22/10/2016, 13:51
Tης Wurth όσα είναι knipex το γράφουν πάνω.



Σωστός! Mόνο η λαβή αλλάζει, όλο το άλλο εργαλείο είναι ίδιο. Αν γράφει knipex στο σημείο σύνδεσης όπως τα περισσότερα αυτό δεν αλλάζει.


Μάλλον δεν το γράφουν όλα όπως φαίνεται τελικά.

371886

371885

mankam
10/03/2017, 23:11
Πρέσες καλωδίων για ακροδέκτες χωρίς μόνωση που χρησιμοποιούν οι περισσότερες γιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες .
Αγορασμένες απο ebay, πρώτα η μπλέ, την δοκίμασα στους κοινούς 6.3μμ ακροδέκτες και τα bullet connectors και έκανε σωστη δουλειά.

379558

379559

mankam
10/03/2017, 23:21
Και μετά η κίτρινη για ακροδέκτες 2.8μμ και όχι μόνο, η μπλέ στα καλώδια εμπορίου 1mm και 1.5mm είχε ικανοποιητικό αποτέλεσμα, η κίτρινη στο 1mm και λεπτότερα καλώδια είχε επίσης καλό αποτέλεσμα, όσο και αν τράβηξα μετά το πρεσάρισμα τον ακροδέκτη απο το καλώδιο παρέμεινε στη θέση του.
Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους, κοστολόγιο περίπου στα 15 ευρώ η κάθε πρέσα.

Υ.Γ. οι σιαγώνες είναι αποσπώμενες και αλλάζουν, μπορούν να μπουν για όλους τους ακροδέκτες με μόνωση η χωρίς, πωλούνται έξτρα.

379560

379561

el-Gatto
11/03/2017, 08:53
Ωραίος ο μάστορας !
Φαίνονται ποιοτικές. (έχουμε link ?)

Στήνεις πλεξούδα ;
Eπειδή θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο ,έχεις βρεί κάπου (Ελλάδα ή όξω) κάποιον με ποικιλία σε φίσσες-pins τύπου Γιαμπάν ;
Συχνά πυκνά έχει χρειαστεί να αλλάξω φίσσες (καμένες) σε παλιά μηχανάκια ,κ το λύνω πάντα βάζοντας αυτές που βρίσκω εύκολα στο Ελληνικό εμπόριο ,οι οποίες κάνουν δουλειά ,όμως δεν είναι τύπου ΟΕΜ.
Αν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο λίνκ με ποικιλία σε τύπου ΟΕΜ κονέκτορες ,θα το εκτιμούσα.
Αν υπάρχει φυσικό κατάστημα εδώ Ελλάδα ,ακόμα καλύτερα.

mankam
11/03/2017, 11:31
Ναι καινούργια πλεξούδα φτιάχνω με αρκετή υπομονή:cry: και διαλείμματα :a52:

η κίτρινη απο εδώ : http://www.ebay.com/itm/HCS-Wire-Crimpers-Engineering-Ratchet-Terminal-Crimping-Pliers-3-96mm-6-3mm-L6H1-/381713552531?hash=item58dfe69493

και η μπλέ απο εδω: http://www.ebay.com/itm/Professional-Locking-Crimping-Press-Pliers-for-Non-insulated-Terminals-20-10AWG-/381177885545?hash=item58bff8f369

Φισες και πιν :

http://stores.ebay.com/AutoStar-Shop/Electriacl-Connectors-/_i.html?_fsub=819950013&_sid=65555063&_trksid=p4634.c0.m322

http://stores.ebay.co.uk/Kojaycat-Vehicle-Wiring

http://www.easternbeaver.com/Main/Elec__Products/Connectors/connectors.html

εαν κάνεις σωστή αναζήτηση στο ebay βρίσκεις μενονωμένα πράγματα σε εξευτελιστικές τιμές, παράδειγμα:

Male Female Spade Terminals for 6.3mm http://www.ebay.com/itm/181816117172?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

6 Way 2.8mm Mini Connector Kit Motorcycle Pin Terminal http://www.ebay.co.uk/itm/6-Way-2-8mm-Mini-Connector-Kit-Motorcycle-Car-Pin-Terminal-Blade-For-Honda-White-/311577539084?hash=item488b77f20c

υφασμάτινη ταινία για πλεξούδα http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Wiring-Looms-Cable-Harness-Adhesive-Cloth-Tape-For-Car-Motorcycle-19mm-15m-/152432567047?hash=item237db06307

3.9mm bullet connectors http://www.ebay.com/itm/10pcs-3-9mm-Male-Bullet-Terminal-Connector-W-Insulator-Sleeves-fr-Motorcycle-Car-/261887389430?hash=item3cf9b46ef6

Leon67
11/03/2017, 21:29
Να και τρεις μικρές (115-125mm) γιαπωνέζες ΗΙΤ: κοφτάκι EP-110S, πλατυτσίμπιδο ΕF 125S και στρογγυλο-τσίμπιδο VL-110.

379620

379621

turist
12/03/2017, 12:44
Για ακροδέκτες καλωδίων χρησιμοποιώ αυτή την
Εngineer PA-01 (http://www.engineer.jp/en/products/pa01_04e.html)

379635

daz
12/03/2017, 12:55
Το θέμα είναι υπό διαχωρισμό για Πένσες καλωδίων, φίσσες και εργαλεία ακροδεκτών. Ειδικά για καλές αδιάβροχες φίσσες υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα, νομιζω!
Και για φθηνά εργαλεία ακροδεκτών επίσης. Τα πάντα όλα όσα βρίσκω, είναι πανάκριβα.

Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες...

virus
16/03/2017, 18:56
Πρέσες καλωδίων για ακροδέκτες χωρίς μόνωση που χρησιμοποιούν οι περισσότερες γιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες .
Αγορασμένες απο ebay, πρώτα η μπλέ, την δοκίμασα στους κοινούς 6.3μμ ακροδέκτες και τα bullet connectors και έκανε σωστη δουλειά.


αμα δεν ειναι hozan δεν λεει :p


Για ακροδέκτες καλωδίων χρησιμοποιώ αυτή την
Εngineer PA-01 (http://www.engineer.jp/en/products/pa01_04e.html)

379635

ευγε νεε μου θα πας μπροστα ;)


daz αφου δεν το εχεις με τα ηλεκτρικα τι το θες το πμ; :confused:

daz
16/03/2017, 19:26
daz αφου δεν το εχεις με τα ηλεκτρικα τι το θες το πμ; :confused:

Εγώ δε το έχω με τα ηλεκτρικά ρε? Ξέρεις σε πόση ώρα μπορώ να το κάνω να στάχτη αν ασχοληθώ σοβαρά? Άντε τώρα!


Ποιο πμ ρε? Που είδες να λεω για πμ?

virus
17/03/2017, 00:25
με 12 βολτ τιποτα δεν γινεται σταχτη :D

daz
17/03/2017, 00:32
Θα βρω εγώ τον τρόπο!

virus
17/03/2017, 00:40
για να το κανεις σταχτη η για να βρεις αδιαβροχη φισα;

μπερδευτηκα :lol:

turist
17/03/2017, 09:55
Για αδιάβροχες φίσες χρησιμοποίησα αυτές στην ανακατασκευή που έκανα. Πολύ καλές!

http://www.ebay.co.uk/itm/5-xGenuine-TYCO-12-Way-Mate-N-Lok-Sealed-Connector-Kit-use-with-or-without-seals-/121487344956?hash=item1c4935c53c:g:vqsAAOSw-dBTwBSy

vaska
17/03/2017, 11:40
με 12 βολτ τιποτα δεν γινεται σταχτη :DΜια χαρά κάνουν και τα 12v την δουλειά τους ;) και στάχτη και μπούρμπερη μπορούν

macdeath_s
20/08/2017, 13:32
UPDATE: τα πενσικά της Wurth ίσως κάποια να είναι Wiha μιας και αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=x9X7J35gHvo είναι από Wiha.

virus
20/08/2017, 13:40
προσωπικα δεν θα προτιμουσα εταιρεια που απλα βαζει την σταμπα της σε αλλα εργαλεια.

τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα knipex;
τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα wiha;

αν ειναι καθαρα λογος εμφανισης οκ το καταλαβαινω. αλλα νομιζω ειναι πιο ακριβες οι τιμες της wurth. υπαρχει κατι αλλο που ισως να μην το ξερω;

:beer:

macdeath_s
20/08/2017, 13:42
προσωπικα δεν θα προτιμουσα εταιρεια που απλα βαζει την σταμπα της σε αλλα εργαλεια.

τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα knipex;
τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα wiha;

αν ειναι καθαρα λογος εμφανισης οκ το καταλαβαινω. αλλα νομιζω ειναι πιο ακριβες οι τιμες της wurth. υπαρχει κατι αλλο που ισως να μην το ξερω;

:beer:

καλή ερώτηση. Είναι πολύ πιο ακριβά από τα original της εταιρίας που τα κατασκευάζει

Nektarios2016
20/08/2017, 13:55
προσωπικα δεν θα προτιμουσα εταιρεια που απλα βαζει την σταμπα της σε αλλα εργαλεια.

τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα knipex;
τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα wiha;

αν ειναι καθαρα λογος εμφανισης οκ το καταλαβαινω. αλλα νομιζω ειναι πιο ακριβες οι τιμες της wurth. υπαρχει κατι αλλο που ισως να μην το ξερω;

:beer:
Συνηθως τα αγοραζεις μεσω ντιλερς και δινεις λεφτα, οσα εχεις σε δοσεις. Κατα τα αλλα ολα ειναι πιο ακριβα.

MISKIN
20/08/2017, 13:56
Παιδιά η wurth δουλεύει με εταιρίες οι οποίες τις ενδιαφέρουν δύο πράγματα. Να υπάρχει γκάμα για τα πάντα και να μπορούν να πληρώσουν σε βάθος χρόνου. Χέστηκαν αν έχει η wurth 10€ ακριβότερα τη πένσα, αν τους δίνει τη δυνατότητα να αποπληρώσουν σε 6 μήνες

daz
20/08/2017, 14:06
UPDATE: τα πενσικά της Wurth ίσως κάποια να είναι Wiha μιας και αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=x9X7J35gHvo είναι από Wiha.

Απ' όλες τις εταιρίες μπορεί να έχει. Και αν δεν έχει τώρα μπορεί να έχει στο μέλλον. Αν δεις στην αρχή του θρεντ θα δεις ότι έχει και wiha. Τα βασικά της είναι knipex (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150661&page=5&p=2815725&viewfull=1#post2815725) αλλά αύριο μπορεί να σταματήσει να έχει knipex και να έχει κάτι άλλο.

daz
20/08/2017, 14:15
προσωπικα δεν θα προτιμουσα εταιρεια που απλα βαζει την σταμπα της σε αλλα εργαλεια.

τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα knipex;
τι παραπανω εχει η wurth απο την γνησια πενσα wiha;

αν ειναι καθαρα λογος εμφανισης οκ το καταλαβαινω. αλλα νομιζω ειναι πιο ακριβες οι τιμες της wurth. υπαρχει κατι αλλο που ισως να μην το ξερω;

:beer:

Η wurth προσπάθησε να το παίξει track brand με εργαλεία άλλων και κόντεψε να χρεοκοπήσει.

Τι παραπάνω προσφέρει?
Ερχεται στο χώρο σου και δεν πας εσύ να ψάχνεις για εργαλεία.
Σου προσφέρει πληρη γκάμα από διάφορα εργαλεία τελευταίας τεχνολογίας (από διάφορους κατασκευαστές).
Σου δίνει την δική της εγγύηση (εδώ γελάμε βασικά αλλά λέμε τώρα).

Η πένσα της hazet είναι πιο ακριβή απ' της orbis, ενώ είναι orbis, διότι σου δίνει καλύτερη εγγύηση και στην φέρνει στον χώρο σου ή στην αλλάζει χωρίς να φύγεις απ' το συνεργείο σου. Στην θεσ/κη υπάρχει και φορτηγάκι της hazet!
Η wurth έχει τους πωλητές της!

fasarias
20/08/2017, 14:28
Τα παντα εχει η wurth.
Εγω εχω δει μεχρι και παπουτσια ''δικα της'' να φορανε στη δουλεια.

fasarias
20/08/2017, 14:29
Τα παντα εχει η wurth.
Εγω εχω δει μεχρι και παπουτσια ''δικα της'' να φορανε στη δουλεια.

ΑΑΑΑ!!!
Και κομπρεσερακι που μαλλον ηταν της bosch δεν ξερω.

Bowleno
02/11/2017, 11:46
Mια που πιάσαμε την κουβέντα για Knipex....έψαχνα τωρα το πρωί στα εργαλεία του συγχωρεμένου του γέρου μου μια σκύλα για να κάνω μια δουλειά και έπεσα πάνω σε τούτη:

389914 λέει τίποτα; πρέπει να είναι πάνω από 30 ετών, θυμάμαι τον γέρο να την δουλεύει όταν ήμανε μικρούλης...

Δεν βρήκα την σκύλα :cry: και έκανα την δουλειά μου με αυτήν :D

vaska
02/11/2017, 14:17
Mια που πιάσαμε την κουβέντα για Knipex....έψαχνα τωρα το πρωί στα εργαλεία του συγχωρεμένου του γέρου μου μια σκύλα για να κάνω μια δουλειά και έπεσα πάνω σε τούτη:

389914 λέει τίποτα; πρέπει να είναι πάνω από 30 ετών, θυμάμαι τον γέρο να την δουλεύει όταν ήμανε μικρούλης...

Δεν βρήκα την σκύλα :cry: και έκανα την δουλειά μου με αυτήν :D

Να σου στείλω διευθύνσεις τηλέφωνα να τους πάρεις να σου αλλάξουν την επένδυση στις λαβές??
;)

Bowleno
02/11/2017, 15:07
Να σου στείλω διευθύνσεις τηλέφωνα να τους πάρεις να σου αλλάξουν την επένδυση στις λαβές??
;)

Αξίζει τον κόπο;

vaska
02/11/2017, 15:47
Αξίζει τον κόπο;

Γιατί όχι αν υπάρχουν??