PDA

View Full Version : Εγγύηση Εργαλείων



theofilosI
20/01/2016, 21:17
ειναι ευκολο να αναφερθουμε σε καποιο θεμα για τις εγγυησεις των εργαλειων σε εταιρειες οπως facom beta unior klp?
πχ στα κατσαβιδια ισχυει η εφ ορου ζωης εγγυηση για τη φθορα της μυτης ή ειναι μονο αν σπασει η λαβη ή το στελεχος πχ. επισης αν σπασεις μια καστανια 20 χρονων η οποια δεν υπαρχει σε στοκ σαν μοντελο σου δινουν απο αλλη σειρα?
δωστε μια βοηθεια να να καταλαβουμε τι γινεται.

motomaniac
20/01/2016, 21:43
ειναι ευκολο να αναφερθουμε σε καποιο θεμα για τις εγγυησεις των εργαλειων σε εταιρειες οπως facom beta unior klp?
πχ στα κατσαβιδια ισχυει η εφ ορου ζωης εγγυηση για τη φθορα της μυτης ή ειναι μονο αν σπασει η λαβη ή το στελεχος πχ. επισης αν σπασεις μια καστανια 20 χρονων η οποια δεν υπαρχει σε στοκ σαν μοντελο σου δινουν απο αλλη σειρα?
δωστε μια βοηθεια να να καταλαβουμε τι γινεται.

ειχα συζητηση σημερα. και λεει οτι καβουρα επωνυμο δεν τον δεχτηκαν λογω φυσιολογικης φθορας λογω ετων.... δεκαετιων για την ακριβεια... κι εγινε θεμα παρολαυτα αρηνηθηκαν την εγγυηση.

daz
20/01/2016, 22:45
Για φυσιολογική φθορά δεν τα δέχονται φυσικά. Η πρόωρη φθορά όμως, είναι λόγος.

Μερικές σελίδες πριν έχουν αναφερθεί κάποια πράγματα. Αν θέλετε ανοίξτε ένα θέμα ή θα το κανω εγώ όταν βρω χρόνο να διαχωρίσω όσα γράφτηκαν εδώ μέσα.

theofilosI
20/01/2016, 23:08
Έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα αλλα δε θυμάμαι κάτι για εγγύηση, θα το έχασα καπου μαλλον. Αν είναι εύκολο ας γίνει ένα καινούριο θέμα πιστεύω ενδιαφερει αρκετους
Και οποιος ξέρει κάτι ας το γράψει να δούμε τι γίνεται

Προδιαγραφής
20/01/2016, 23:21
Οσον αφορα την Facom,ισχυει η εγγυηση εφ ορου ζωης.Η εγγυηση αυτη της Facom,ξεκινησε απο το 1952!!!Περιλαμβανει για αλλαγη η επισκευη 5500 απο τα περιπου 8500 εργαλεια της Facom.Μαλιστα στον τιμοκαταλογο του καθε ετους,η Facom,εχει αναλυτικα το ειδος της εγγυησης που προσφερει σε καθε εργαλειο,χωρις ψιλα γραμματα ,με απολυτη διαφανεια πραγμα σημαντικο για τους επαγγελματιες που την εμπιστευονται.Ετσι με εξαιρεση περιπτωσεις οπως χρησης κατσαβιδιου για λεβιε,οποτε σπαει η λαμα πραγμα αδυνατον να συμβει αλλιως η χρησης σε κρουστικα εργαλεια αντι για τα ειδικα μαυρα καρυδακια,των συνηθισμενων ασημι και καποια ακομη συνηθη περιστατικα,τα εργαλεια της καλυπτονται με αμεση αντικατασταση χωρις πως και γιατι και αποδειξεις η τιμολογια.

Προδιαγραφής
23/01/2016, 16:45
daz,εγγυηση εχει η Hazet?

MISKIN
23/01/2016, 17:01
Προχθές άλλαξα στο Γκιόκα ένα Hazet 600N 18άρι επειδή ήταν παράκεντρα χτυπημένο το πολύγωνο από τη πρέσα. Βέβαια ήταν αδούλευτο, δε ξέρω αν θα το άλλαζε αν το είχα δουλέψει, αλλά δεν είχε άλλο ελάττωμα.

Προδιαγραφής
23/01/2016, 17:05
Προχθές άλλαξα στο Γκιόκα ένα Hazet 600N 18άρι επειδή ήταν παράκεντρα χτυπημένο το πολύγωνο από τη πρέσα. Βέβαια ήταν αδούλευτο, δε ξέρω αν θα το άλλαζε αν το είχα δουλέψει, αλλά δεν είχε άλλο ελάττωμα.

Aytο ειναι εγγυηση λογω κατασκευαστικου ελατωματος.Εννοω σαν την Facom,εφορου ζωης ακομα και σε εργαλεια που αλλοι το λενε φυσιολογικη φθορα.Γιατι εγω μονο στην Αμερικη ειδα να αλλαζουν,craftsman ας πουμε που ετυχε να επιστρεψουμε στο Sears(κατι σαν το praktiker)

MISKIN
23/01/2016, 17:26
Aytο ειναι εγγυηση λογω κατασκευαστικου ελατωματος.Εννοω σαν την Facom,εφορου ζωης ακομα και σε εργαλεια που αλλοι το λενε φυσιολογικη φθορα.Γιατι εγω μονο στην Αμερικη ειδα να αλλαζουν,craftsman ας πουμε που ετυχε να επιστρεψουμε στο Sears(κατι σαν το praktiker)

Ισχυρίζονται ότι έχουν, τώρα τι και πως δε ξέρω μιας και δεν έχω σφάξει ακόμα κανένα hazet, αντέχουν. :D

daz
23/01/2016, 17:44
daz,εγγυηση εχει η Hazet?

Ναι μωρέ τα γνωστά. lifetime αρκεί να μην το έχεις χρησιμοποιήσει λάθος.

daz
23/01/2016, 17:57
Προχθές άλλαξα στο Γκιόκα ένα Hazet 600N 18άρι επειδή ήταν παράκεντρα χτυπημένο το πολύγωνο από τη πρέσα. Βέβαια ήταν αδούλευτο, δε ξέρω αν θα το άλλαζε αν το είχα δουλέψει, αλλά δεν είχε άλλο ελάττωμα.

Η hazet το γράφει πεντακάθαρα.

"We replace any tool showing
material defects and / or faulty
workmanship".

Ειδικά αυτό είναι καραμέλα σε όλους τους καταλόγους και δεν μπορεί να το παρερμηνεύσει κανένας. Ένα πολύγωνο που δεν έχει την τρύπα στη μέση είναι λογικό απ' την μια μεριά να είναι πιο χοντρό το δαχτυλίδι, οπότε οι διαστάσεις που ορίζει ο κατασκευαστής (και τα πρότυπα din iso κτλ) δεν ισχύουν. Οπότε είναι καθαρά κατασκευαστικό λάθος και πρέπει να αντικατασταθεί οποτεδήποτε και αν το διαπίστωσες. Ακόμα και αν το διαπίστωσες επάνω στη χρήση.

daz
23/01/2016, 18:12
Aytο ειναι εγγυηση λογω κατασκευαστικου ελατωματος.Εννοω σαν την Facom,εφορου ζωης ακομα και σε εργαλεια που αλλοι το λενε φυσιολογικη φθορα.Γιατι εγω μονο στην Αμερικη ειδα να αλλαζουν,craftsman ας πουμε που ετυχε να επιστρεψουμε στο Sears(κατι σαν το praktiker)

Κοίτα όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές έχουν εγγύηση σε αυτά

350783

Και κανένας δεν έχει εγγύηση σε αυτά.

350784

http://www.facom.com/ru/services/facom-guarantee/FACOM-Guarantee.html

Leon67
01/02/2016, 20:11
Aytο ειναι εγγυηση λογω κατασκευαστικου ελατωματος.Εννοω σαν την Facom,εφορου ζωης ακομα και σε εργαλεια που αλλοι το λενε φυσιολογικη φθορα.Γιατι εγω μονο στην Αμερικη ειδα να αλλαζουν,craftsman ας πουμε που ετυχε να επιστρεψουμε στο Sears(κατι σαν το praktiker)

Στο Sears στο Bowling Green, Kentucky εχω αλλάξει σε μία μέρα 2 καρυδάκια Craftsman που έσπασαν...αν και τελικά αυτό που προσπαθούσα να ξεβιδώσω στοις δαγκάνες του 200SX δεν ήταν βίδα.....:cry:

theofilosI
24/07/2016, 15:21
Μπορεί κάποιος να μας πει δύο λόγια σχετικά με τις εγγυησεις της facom, ποια εχουν εφορου ζωης και ποια οχι, για ποιο λόγο χάνεται μια εγγύηση και πως γίνεται η αλλαγή ενώς εργαλειου

Προδιαγραφής
24/07/2016, 16:59
Μπορεί κάποιος να μας πει δύο λόγια σχετικά με τις εγγυησεις της facom, ποια εχουν εφορου ζωης και ποια οχι, για ποιο λόγο χάνεται μια εγγύηση και πως γίνεται η αλλαγή ενώς εργαλειου
Aν τυχον εχεις τον εντυπο(δεν υπαρχει μαλλον σε pdf) καταλογο τιμων της FACOM,εχει αναλυτικα το ειδος εγγυησης καθε εργαλειου σε μια στηλη διπλα απο την τιμη.H εγγυηση χανεται αν κανεις διαφορετικη απο τον προορισμο του εργαλειου χρηση οπως ενα κατσαβιδι να το κανεις λεβιε,η κανεις μετατροπες στο εργαλειο με κολημματα κοψιματα τροχισματα και αλλες επεξεργασιες.Μια συνηθισμενη περιπτωση,ειναι τα καρυδακια να τα βαλεις σε πιστολι αερος και να τα χρησιμοποιησεις σε κρουση ενω υπαρχουν ειδικα τα μαυρα για αυτη την δουλεια.Η αλλαγη,(με εξαιρεση τωρα στους περιορισμους των καπιταλ κοντρολς που δεν υπαρχει επαρκες στοκ απο ολα)γινεται σε οποιο καταστημα πουλαει Facom και ακομα καλυτερα (απο ηθικη αποψη)σε αυτο που το αγορασες το εργαλειο,αμεσως.Παραδιδεις το χαλασμενο και παιρνεις νεο,χερι με χερι.Δεν χρειαζεται ουτε αποδειξη η τιμολογιο αγορας ουτε πως και γιατι!Και εν γενει αυτο αντικατοπτριζει και την φιλοσοφια της Facom,με την εννοια πως μπορει να βρισκεσαι σε αλλη χωρα και απλα να το αλλαξεις...

daz
25/07/2016, 00:42
Και ποιος είναι υπεύθυνος να κρίνει αν έγινε σωστή χρήση; Πολλές φορές μας λένε ότι το εργαλείο πρέπει να σταλεί για αξιολόγηση πριν αντικατασταθεί.

Προδιαγραφής
25/07/2016, 07:34
Και ποιος είναι υπεύθυνος να κρίνει αν έγινε σωστή χρήση; Πολλές φορές μας λένε ότι το εργαλείο πρέπει να σταλεί για αξιολόγηση πριν αντικατασταθεί.
Δεν ξερω αν μιλας για Facom η γενικα,αλλα μιας και εχω βρεθει ουκ ολιγες φορες στον Βραττη,δεν θυμαμαι να ειχε ποτε αντιρρηση να αλλαξει κατι και μαλιστα ουκ ολιγες φορες σε πελατες του με συνεργεια τους ελεγε πως παρολο π.χ. που το καρυδακι χειρος μπηκε σε αεροκλειδο και απο το σκισιμο φαινεται,θα σας το αλλαξω και παρακαλω μην το βαζετε στο αεεροκλειδο,η να σας δωσω σε αντικατασταση μαυρα(αερος) αν δεν εχετε...
Απλουστατα δεν μπορει να ισχυριστει καποιος οτι ανοιξε ενα καρυδακι απο νουμερα φορτηγου με την καστανια χεριου...εκτος αν βαλεις και 3 μετρα προεκτασεις και χοροπηδας επανω τους.

vaska
25/07/2016, 07:41
Ο Ηλίας (και είναι προς τιμήν του) προσφέρθηκε να μου αλλάξει στραβωμένο άλεν τάφ παρόλο που αγοράστηκε από τον Πατρινό έμπορα και όχι από τον ίδιο μιας και ο Πατρινός μου είπε να το σπάσω πρώτα και μετά να το αλλάξει. Φαντάζομαι λοιπόν ότι παρ' όλες τις οδηγίες από την μαμά εταιρία είναι και στο χέρι του εκάστοτε εμπόρου στο πόσο θα ταλαιπωρήσει ή όχι τον πελάτη του.

MISKIN
25/07/2016, 07:42
Έχω και γω παρόμοια εμπειρία σε μαγαζί με Facom, το Καραΐσκο, που του πήγε ένας πελάτης μερικά καρυδάκια κρουστικά για αλλαγή και ο υπάλληλος το μόνο που ψέλλισε ήταν ότι το ένα ήταν άλλης μάρκας... Αν επέμενε ο πελάτης μπορεί να του το άλλαζε και αυτό! lol

Προδιαγραφής
25/07/2016, 08:57
Ο Ηλίας (και είναι προς τιμήν του) προσφέρθηκε να μου αλλάξει στραβωμένο άλεν τάφ παρόλο που αγοράστηκε από τον Πατρινό έμπορα και όχι από τον ίδιο μιας και ο Πατρινός μου είπε να το σπάσω πρώτα και μετά να το αλλάξει. Φαντάζομαι λοιπόν ότι παρ' όλες τις οδηγίες από την μαμά εταιρία είναι και στο χέρι του εκάστοτε εμπόρου στο πόσο θα ταλαιπωρήσει ή όχι τον πελάτη του.

Τα παντα εξαρτωνται απο τον ανθρωπο που ειναι πισω απο την καθε θεση-επιχειρηση και εννοειται οτι το μονο που κραταει ειναι συνολικα η σχεση με τον πελατη και αν τον βλεπεις σαν θυμα η επι ισοις οροις...

daz
25/07/2016, 11:22
Φυσικά και δεν μιλάω για τον Βράττη ούτε για όσους κάνουν αυτό που λες. Μιλάω για τους υπόλοιπους που κάνουν και λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Ναι και φακομ και λίγο απ' όλες. Δεν έχει και πολύ σχέση η εταιρία πάντως, μάλλον ο αντιπρόσωπος είναι αυτός που λέει τις μαλακίες γιατί δίνει στοκ που πλήρωσε και περιμένει την εγγύηση. Και φυσικά άκρη δε βγάζεις, αν στείλεις μαιλ στα κεντρικά σου λένε να απευθυνθείς σε αντιπρόσωπο. :lol: Σαν τα windows ένα πράγμα.. " η επικοινωνία με το μοντεμ είναι αδύνατη, θέλετε να συνδεθείτε στο διαδίκτυο να βρείτε πιθανές λύσεις"? :lol:


Φυσικά υπάρχει και η άλλη μεριά του νομίσματος με τους αγοραστές να προσπαθούν να πιάσουν τον άλλον μαλάκα για κάτι που βγάζει μάτι. Δε μπορώ να το αρνηθώ!

daz
25/07/2016, 11:25
Όμως ποιος είναι υπευθυνος να κρίνει αν το καρυδάκι μπήκε σε αερόκλειδο. Έχω καρυδάκια που δεν έχουν μπει σε αερόκλειδο και από πίσω είναι κακοποιημένα. Όχι δεν ειναι απ' την καστάνια, είναι απ' την σπαστή μανέλα που έχει μήκος μισό μέτρο (Την πουλάνε δε την πουλάνε? Δεν έβαλα σωλήνα!) Είναι και από τις προεκτάσεις 30 cm που πιέζουν τα τοιχώματα προς τα πλάγια.

Όλα αυτά κάνουν το τετράγωνο να δείχνει ότι έχει μπει σε αερόκλειδο αλλά αερόκλειδο δεν έχω. Αν το σπάσω ποιος θα κρίνει αν μπήκε η όχι σε αερόκλειδο? Σε παρόμοια κατάσταση είναι και το εξάγωνο που μπαίνει η βίδα. Ναι τι να κάνουμε υπάρχουν βίδες με 17αρι κεφάλι που είναι Μ12 αντί για Μ10 και βιδώθηκαν πριν 20 χρόνια να μη την ξεβιδώσω? Οι περισσότεροι πωλητές ξέρουν πως μοιάζει ένα καρυδάκι που μπήκε σε αερόκλειδο αλλά δεν ξέρουν πως μοιάζει ένα καρυδάκι που χρησιμοποιείται επαγγελματικά και ξεβιδώει δεκάδες βίδες κάθε μέρα. Και δεν το επιστρέφω για φθορά αλλά γιατί επιτέλους έσπασε! Αν ήμουν επαγγελματίας δε θα με απασχολούσε και πολύ αλλά 1ον δεν είμαι αλλά έχω τέτοια εργαλεία και 2ον ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις αν το έβαλα σε αερόκλειδο? Σου έχουν κάνει σεμινάρια ή έχεις δουλέψει σε συνεργείο όταν ήσουν πιτσιρικάς? Ή έτυχε ρε παιδί μου έτσι απλά να ξέρεις? Να σου φέρω και μια τράπουλα να μου πεις και το μέλλον μου αν είναι! (Μιλαω σε 3ο πρόσωπο δεν απευθύνομαι σε σένα φυσικά).

Και καλά τα καρυδάκια που λίγο πολύ ξεχωρίζουν.. (αν σπάσουν πρόωρα δεν ξεχωρίζουν απ' αυτά που έχω) τα υπόλοιπα εργαλεία πόσο πιο δύσκολο είναι να κρίνει κάποιος (ακόμα και αν ξέρει) αν έγινε σωστή χρήση ή όχι?

Να σου πω κάτι? Μεταξύ μας!

Ποτέ δε χαλάει ένα εργαλείο αν γίνεται σωστή χρήση. Ποτέ! Πιο συχνά λάθη είναι έκκεντρα χτυπήματα από την πρέσα κτλ.
Αλλά ποτέ δε γίνεται σωστή χρήση. Είναι αδύνατον! (όπου σωστή χρήση βλέπε αυτή που περιγράφεται στους καταλόγους)

Αντε πες στον μηχανικό να ασκεί τη δύναμη "ομαλά" στην καστάνια να δεις για πότε θα στη φέρει στο κεφάλι κύριε gedore και κυρία facom.

Τα εργαλεία που δεν χρησιμοποιούνται σωστά πρέπει να φθείρονται μέχρι σε σημείο που να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν και όχι να σπάνε. Αυτά που σπάνε πρέπει να έχουν εμφανή σημάδια κατάχρησης που δεν μπορεί να τα αρνηθεί κανένας, διαφορετικά έχουν χρησιμοποιηθεί σωστά και πρέπει να αντικαθίστανται. Αν το εργαλείο δεν είναι κακοποιημένο η χρήση που του έχει γίνει δεν είναι λάθος. Γιατί η χρήση δεν είναι αυτή που περιγράφεται στο section "σωστή χρήση". Τα εργαλεία δεν ξεβιδώνουν μόνο καινούριες βίδες που βιδώθηκαν με δυναμόκλειδο!
Επίσης οι βίδες συνήθως θέλουν τη σφαλιάρα τους και την σφαλιάρα θα την φάει η καστάνια. Το γερμανοπολύγωνο πονάει τα χέρια και επίσης δεν μπορώ να αλλάζω δυο εργαλεία για μια βίδα που δεν ειναι καν κολλημένη!
Φυσικά και το εργαλείο χάλασε επειδή δεν ασκούσα τη δύναμη ομαλά όπως ακριβώς περιγράφεται στους καταλόγους. Αυτός που θα μου πει όμως ότι το χρησιμοποίησα λάθος με κοροϊδεύει. Θα έπρεπε η καστάνια να έχει φθαρεί σε σημείο που να με υποχρεώσει να αγοράσω καινούριο μηχανισμό διότι αστοχεί συνέχεια λόγο υπερβολικής φθοράς και όχι επειδή κούρεψε κανα 5αρι δόντια. Αυτός που θα μου πει ότι κούρεψε το καρέ επειδή δεν άσκησα τη δύναμη ομαλά δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι προσφέρει εγγύηση ούτε ότι φτιάχνει εργαλεία για μια ζωή.

Και πόσο ξερόλες είναι τέλος πάντων οι κατά τόπους πωλητές για να κρίνουν αν χρησιμοποίησα σωστά το ασφαλειοτσίμπιδο?
Οπότε ή όλα πρέπει να στέλνονται στον κατασκευαστή για αξιολόγηση ή πρέπει να αντικαθίστανται. Εξαιρούνται τα κακοποιημένα όπου κακοποιημένα βλέπε κομμένα, κολλημένα, τροχισμένα, στραβωμένα από σωλήνες, σπασμένα σε σημεία που δεν υπάρχει τρόπος να τα σπάσεις κτλ.

Έχω ένα μετρητή γωνίας που κάποιος μαλάκας έκοψε το ευκαμπτο μέρος το οποίο έχει πυρήνα από ατσαλόσυρμα γιατί ήθελε το μαγνήτη (σοβαρά μιλάω!). Αν το πάω για εγγύηση κάποιος θα πρέπει να μου το φέρει στο κεφάλι να συνέλθω, δε χαλάει αυτό το πράγμα!

Έχω και ένα πολύγωνο καστάνιας που έχει αποκτήσει ανοχές από την πολύ χρηση (όχι δεν ασκούσα τη ροπή ομαλά) και δουλεύει ακόμα αλλά μπορεί να κάνει και κανένα κραααακ που και που. (ο μηχανισμός έχει όλα τα δόντια)
Έχω και άλλο που ο μηχανισμός έχει αλλάξει φορά και έχει κολλήσει. Δεν λειτουργεί, χαλάσε!
Προφανώς το ένα δεν μπορώ να το αλλάξω, δεν έχω δικαιολογία ενώ το άλλο πρέπει να αλλαχθεί. Αυτός που θα του το παω και θα με ρωτήσει αν το ζόρισα (έχει γίνει) θέλει κλωτσιές. Πολύγωνο είναι ρε φίλε τι παει να πει αν το ζόρισα μπορώ να το βάλω σε μεγαλύτερη βίδα?

Έχω αρκετά παραδείγματα που η αντικατάσταση ήταν άμεση και μερικά όπου ήταν ταλαιπωρία. Σε γενικές γραμμές εγώ είμαι ευχαριστημένος, ίσως επειδή δε ζητάω παράλογα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει η εγγύηση στα εργαλεία χωρίς να θέλω να εκμεταλλευτώ καταστάσεις. Όμως ούτε να με εκμεταλλεύεται ο κάθε έξυπνος μ' αρέσει την ίδια στιγμή που διαφημίζεται από αυτό που προσφέρει ένας άλλος. Και το εργαλείο δε θέλω να το πάω σε αυτόν που ξέρω ότι θα μου το αλλάξει αλλά σε αυτό που του το πλήρωσα (αν είναι δυνατόν).

Προδιαγραφής
25/07/2016, 11:47
daz κραταω αυτο " Και το εργαλείο δε θέλω να το πάω σε αυτόν που ξέρω ότι θα μου το αλλάξει αλλά σε αυτό που του το πλήρωσα (αν είναι δυνατόν). "...
Οχι οτι δεν εχεις δικιο στα υπολοιπα,απλα δεν επεσημανα ακριβως τι εννοουσα αρχικα γραφοντας "γινεται σε οποιο καταστημα πουλαει Facom και ακομα καλυτερα (απο ηθικη αποψη)σε αυτο που το αγορασες το εργαλειο,αμεσως".Το μεγαλυτερο προβλημα προεκυψε με τα καπιταλ κοντρολς που αλλαζει εργαλεια αγορασμενα απο αλλου και μαλιστα παντα ακριβοτερα συνηθως απο αλυσιδες καταστηματων και ετσι οταν ερθει ο "δικος του" πελατης δεν θα εχει λογω ελλειψης!Βεβαια δεν παει κανεις στις αλυσιδες να παλαιψει για τα δικαιωματα του,αλλα αφου ψωνισει εκει,παλευει με τους "μικρους".Και παλι δικαιωμα του,απλα το "αλλου τρως και πινεις ..."εδω ειναι ταμαμ!Και φυσικα εαν εισαι πελατης δηλαδη φιλος για τον Βραττη τουλαχιστον,θα σου αλλαξει και περα απο τα υποχρεωτικα,απλα θα επωμιστει αυτος το κοστος και ειναι επιλογη του.Περα παντως απο το να ξεμεινει απο στοκ καποιος που οπως λες εχει πληρωσει και να περιμενει νεο υλικο,εχει και γραφειοκρατικα και κοστος διαχειρησης αυτο το σκηνικο.Στην Facom τουλαχιστον και στον Βραττη που ξερω,το θεμα εγγυηση δεν ειναι μαρκετιστικο τρικ μεχρι να σου τα "παρει"...ειναι ζητημα ουσιας και το κρατανε ψηλα,με οποιο κοστος.

Alexandross
25/07/2016, 12:24
Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?

Περίπτωση 2.
Σε κοφτακι που τα χερούλια παίζουν ,και οι αιχμές είναι σήμαδεμένες από μεγάλης σκληρότητας σύρμα το αντίκαθιστούν ή όχι ?

daz
25/07/2016, 12:31
Δεν αναφέρθηκα ούτε στο ελάχιστον στον Βράττη. Δεν έχει χρειαστεί να πάω τίποτε για αλλαγή και πιθανότατα ούτε θα χρειαστεί, όμως πέρασα μια βόλτα πήρα κανα δυο πραγματάκια και τον γνώρισα. Αν ήταν όλοι οι επαγγελματίες έτσι σίγουρα θα έκαναν και πολλούς από εμάς καλύτερους αγοραστές. Με ότι σημαίνει αυτό!



Όλο λέω να ποστάρω καμια φωτό στο αντίστοιχο section και ποτέ δε βρίσκω χρόνο.

BTW, χάθηκες! :D

daz
25/07/2016, 12:44
Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?

Περίπτωση 2.
Σε κοφτακι που τα χερούλια παίζουν ,και οι αιχμές είναι σήμαδεμένες από μεγάλης σκληρότητας σύρμα το αντίκαθιστούν ή όχι ?

Να σε πω εγώ ότι ξέρω?

Τα χερούλια μπορούν να βγουν σε όλες τις πένσες ειδικά αυτά με την χοντρή μόνωση. Εποξιδική και καθάρισες (για μερικά χρονια). Δεν ξέρω αν καλύπτεται!

Σημάδια στις αιχμές συνήθως δεν καλύπτονται γιατί κόβουν μέχρι ορισμένο πάχος σύρματος ειδικά οταν είναι μεγάλης σκληρότητας και εξαρτάται από το μέγεθος του κόφτη! Σε γενικές γραμμές θεωρείται φθορά και αν δεν είναι πρόωρη ή υπερβολική δεν καλύπτεται.

Οι ανοχές στα χερούλια μπορεί να καλύπτονται μπορεί και όχι. Εξαρτάται αν είναι λειτουργικό το εργαλείο ή όχι. Μεγάλες ανοχές το κάνουν μη λειτουργικό γιατί οι αιχμές δεν κλείνουν ομοιόμορφα. Ειδικά σε κοφτάκι που δεν ειναι πένσα δεν υπάρχει λάθος τρόπος χειρισμού που να προκάλεσε κάτι τέτοιο οπότε αν δεν είναι λειτουργικό καλύπτεται. Ο χειρισμός δεν δικαιολογεί τέτοια φθορά και λάθος χειρισμός στο κοφτάκι δεν υπάρχει. Λάθος χειρισμός είναι να κόβεις πιο χοντρά σύρματα απ' ότι προβλέπεται για το μέγεθός τους. (και φυσικά να το χρησιμοποιείς σα σφυρί πράγμα που φαίνεται).

vaska
25/07/2016, 12:59
Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?

Περίπτωση 2.
Σε κοφτακι που τα χερούλια παίζουν ,και οι αιχμές είναι σήμαδεμένες από μεγάλης σκληρότητας σύρμα το αντίκαθιστούν ή όχι ?

για το πρώτο δεν ξέρω να σου πω αλλά για την περίπτωση του σημαδεμένου κόφτη από μεγάλης σκληρότητας σύρμα θα σου πω ότι είναι δικό σου λάθος οπότε και άτοπο να ζητάς να σου καλύψει η Χ εταιρία το λάθος σου να βάλεις το εργαλείο να κάνει άλλη δουλειά εκτός από αυτή για την οποία φτιάχτηκε.
Σε παρόμοιο περιστατικό (όχι λάθους χρήσης) με τις σιαγόνες από πενσάκι να παίζουν σε σημείο που να μην κλείνουν σωστά και κατ' επέκταση να μασάνε αντί να κόβουν, τοπικός έμπορος της Knipex μου είπε να την κρατήσω για να κόβω τα νύχια μου. Είχα πάρει 2 μαζί, δούλευα με την μία και την άλλη την είχα βάλει στον εργαλειοφόρο που παίρνω μαζί μου έξω σε πελάτες. Όταν την χρειάστηκα διαπίστωσα το σφάλμα. Μεταξύ αστείου και σοβαρού ο έμπορος έκανε την πάπια δεν μου την άλλαξε αλλά άλλαξα εγώ έμπορο

daz
25/07/2016, 13:04
Ακόμα και αν η λειτουργία είναι σφιχτή είναι λόγος επιστροφής. Φυσικά κάποιοι θα πουν ότι θα στρώσει αλλά 9 στις 10 δεν στρώνει! Στη γερμανία τις αλλάζουν σε χρόνο dt εδώ ο καθένας κάνει ότι θέλει!

Προδιαγραφής
25/07/2016, 13:36
Δεν αναφέρθηκα ούτε στο ελάχιστον στον Βράττη. Δεν έχει χρειαστεί να πάω τίποτε για αλλαγή και πιθανότατα ούτε θα χρειαστεί, όμως πέρασα μια βόλτα πήρα κανα δυο πραγματάκια και τον γνώρισα. Αν ήταν όλοι οι επαγγελματίες έτσι σίγουρα θα έκαναν και πολλούς από εμάς καλύτερους αγοραστές. Με ότι σημαίνει αυτό!

Όλο λέω να ποστάρω καμια φωτό στο αντίστοιχο section και ποτέ δε βρίσκω χρόνο.

BTW, χάθηκες! :D

Ναι μην ανησυχεις δεν εχω αχιλλειο πτερνα στο κομματι Βραττης.Χαθηκα και θα ξαναχαθω οσονουπω για θεματα υγειας.Εκει δεν εχει ουτε η Facom εγγυηση.

Προδιαγραφής
25/07/2016, 13:38
Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?

Περίπτωση 2.
Σε κοφτακι που τα χερούλια παίζουν ,και οι αιχμές είναι σήμαδεμένες από μεγάλης σκληρότητας σύρμα το αντίκαθιστούν ή όχι ?

Αλεξανδρε λεπτομερειες δεν ξερω σε τετοιο βαθος η ακομα χειροτερα και να εχω τυχει σε τετοιο ζητημα δεν θυμαμαι.Ρωτησε τον ομως τηλεφωνικα,η ρωτα απο οποιον τα προμηθευτηκες η ψωνιζεις συνηθως.

byron
25/07/2016, 14:07
Σε παλιά κοφτακια facom που τα χερούλια μπαιξοβγαινουν θα τα πάρουν πίσω ή τσάμπα ο χρόνος και τα χιλιόμετρα να πάω στο μαγαζί ?


Είχα πάρει μια σειρά πενσοειδή από τον Ηλία. Στο ένα από αυτά, ένα μυτοτσίμπιδο, γλύστραγαν τα χερούλια του. Του το ανέφερα κάποια στιγμή που ξαναπήγα, μου είπε να το πάω πίσω να το αντικαταστήσει. Είναι κάτι που λύνεται με λίγη εποξική όπως είπε και ο daz και αυτό έκανα μιας και δεν το θεώρησα κάτι σπουδαίο. Έβαλα 2 σταγόνες από μια καλή κόλλα και τελείωσε το θέμα.

Leon67
25/07/2016, 17:38
Εγώ τί να πώ που σχεδόν όλα (90% περίπου γύρω - στα 7-8 εργαλεία) τα σπασμένα-αχρηστευμένα είναι USAG που είχε μεν εγγύηση αλλά δεν υπάρχει πια στην Ελλάδα; Από το να μπλέξω με Ιταλία αγόρασα τα περισότερα σε Facom και Gedore που πιστεύω να βγάλω άκρη εάν ποτέ χρειαστεί. Φύλαξα βέβαια τα άχρηστα USAG.... Eάν κάνει και έρθει πάλι επίσημα Ελλάδα κάποιος από τους πρώτους πελάτες θα είμαι εγώ και δεν θα κάνουν καλό σεφτέ έως καθόλου:lol:

theofilosI
25/07/2016, 20:12
Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.

Τον κατάλογο που αναφεραμε πιο πανω μπορούμε να τον προμηθευτουμε;

bros400pgm
26/07/2016, 06:53
Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.

Τι χρονική διάρκεια έχει η αντικατάσταση (ή πίστωση) από την facom στον κάθε έμπορο της;
Μπορείς να τα αφήσεις εκεί και όταν παραλάβει να πας να πάρεις τα νέα.

Προδιαγραφής
26/07/2016, 12:37
Το θέμα είναι γενικο, προσωπικά δε θέλω να φορτωνω στον κ Ηλια τη σαβουρα που έπρεπε κάποιος άλλος να αλλάξει, και να "εκμεταλλευομαστε" τον επαγγελματισμο του και το ότι ειμαστε πεκατες του από όταν τον γνωρισαμε εδω και μετέπειτα.

Τον κατάλογο που αναφεραμε πιο πανω μπορούμε να τον προμηθευτουμε;

Eννοεις τον εντυπο με τις τιμες και αναλυτικα τις εγγυησεις?

theofilosI
26/07/2016, 14:03
Ναι αυτό

Προδιαγραφής
26/07/2016, 16:45
Ναι αυτό
Μιας και ειμαι Πρεβεζα και εχω εναν παλιο του 2012,αν τον θες μονο για τις εγγυησεις ευχαριστως στον στελνω αμεσα αν θες με το κτελ αποψε η αυριο η με ταχυδρομειο.Στειλε τη επιλογη σου με vroom...


Ενταξει το λυσαμε κι αυτο!Και οπως λεει κι ενας φιλος μου καπετανιος,απο λυσεις αλλο καλο,προβληματα δεν βλεπω!!!

vaska
06/09/2017, 14:11
Το βάζω εδώ μιας και ταιριάζει αλλά αν θέλει ο μόδιστρος ας το μετακινήσει όπου νομίζει.

Από τα πιο παλιά εργαλεία της δουλειάς μου είναι μία πρέσα Knipex 975112 που ούτε και θυμάμαι πόσα χρόνια την έχω

388126

την κουβαλάω πάντα μαζί μου σε τσαντάκι μαζί με τον πιστοποιητή και μερικά βύσματα rj11, rj14 και rj45 σε όλες τις δουλειές. Είναι πάντα προσεκτικά τακτοποιημένη, δεν την έχει δουλέψει ποτέ άλλος εκτός από μένα και δεν έχει εκτεθεί ποτέ σε χημικά. Τα έχει τα λεφτάκια της, σήμερα ξεπερνάει τα 115 € κι εγώ την είχα αγοράσει πάνω από 140€. Πρόσφατα η επένδυση των λαβών άρχισε να γίνεται κολλώδης και μετά από λίγο καιρό βρόμισε χωρίς λόγο. Προσπάθησα να την καθαρίσω μόνο με βρεγμένο πανί αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Τότε κατάλαβα ότι το υλικό των λαβών άρχισε να πολυμερίζεται και ότι δεν θα είχαμε καλή συνέχεια. Τελικά 3 μήνες μετά το υλικό διαλύθηκε - κόπηκε σε λουρίδες. Τα πήρα κράνα που λένε και οι πιτσιρικάδες και έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ένα email σε όποια διεύθυνση βρήκα στο δίκτυο στο knipex.com στο οποίο εξηγούσα την κατάσταση. Μέχρι χθες καμία απάντηση, έτσι ξαναέστειλα ένα ακόμα στην ίδια διεύθυνση σε πιο έντονο ύφος.
Πλάκωσαν οι απολογίες μαζεμένες και δεν το είδαμε το μέιλ σας και συγνώμη και δεν είμαστε τέτοιοι και πάρε vaska ένα ωραίο τηλεφωνάκι στην Ελλάδα να σε εξυπηρετήσουν άμεσα, και πες μας αν είναι όλα καλά. Και καλά δεν πήραν το μέιλ αλλά το επισύναψαν στο δικό τους στην Ελλάδα. Εδώ να πω ότι πριν φτάσω να στέλνω μέιλ έψαξα να δω μήπως υπάρχουν οι λαβές (η επένδυση των λαβών καλύτερα) σαν ανταλλακτικά να τις πάρω να ξεμπερδέψω, αλλά δεν βρήκα πουθενά.
Πήρα λοιπόν στο τηλ που μου έδωσαν,

η εταιρία είναι αυτή για όποιον ενδιαφέρεται

International of Tools & Abrasives
7-9, Rue Argonafton
15126 Maroussi, Athen
Contact: Catherine Barberis
Telefon + 30 2106121811 (tel:+30%2021%200612%201811)
Fax + 30 2106121069 (tel:+30%2021%200612%201069)
Email cbarberis@italtd.gr

το σήκωσε μια υπάλληλος, της εξήγησα συνοπτικά και με παρέπεμψε σε μια άλλη εξυπηρετικότατη κυρία η οποία ήταν ενήμερη, μου ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία μου, μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά να πολυμερίζονται τα πλαστικά με τα οποία ντύνουν τις λαβές, αλλά δεν είναι συχνό φαινόμενο. Μου στέλνει άλλες λαβές με ταχυδρομείο οι οποίες είναι από άλλο εργαλείο αλλά ταιριάζουν για να εξυπηρετηθώ άμεσα και θα μου στείλει τις καινούριες όταν τις παραλάβει.

Νομίζω αυτή είναι η αντιμετώπιση που περιμένεις από μια εταιρία όταν ακουμπάς σεβαστό ποσό για εργαλείο ενώ αντίστοιχα άλλων κατασκευαστών έχουν υποδεκαπλάσια τιμή.

daz
06/09/2017, 14:22
Αντί να κάνεις όλο αυτό παίρνεις έναν αντιπρόσωπο και ζητάς λαβές. Αυτά που δεν χαλάνε ή που σπάνια χαλάνε δεν υπάρχουν στην αγορά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, για οτιδήποτε υπάρχει επάνω στο εργαλείο και μπορεί να αλλαχθεί από το χρήστη ή κάποιον αντιπρόσωπο!
Οι λαβές είναι συχνό φαινόμενο να χαλάνε ή να κόβονται ή να καίγονται επάνω στη δουλειά, από λάθος ή αμέλεια του χρήστη. Οι εταιρίες παρέχουν υποστήριξη για οτιδήποτε συμβεί στο εργαλείο!


Edit. Θα το μεταφέρω στο θρεντ περί εγγυήσεων! :beer:

macdeath_s
06/09/2017, 15:54
Πολύ καλό εργαλείο Vaska, έχω τη φτηνότερη και πραγματικά είναι σκυλί και εξαιρετικής ποιότητας. Βάλε μια φωτό την κανονική που έχεις (αν έχεις κέφια και τον πιστοποιητή :p ).

Με την Knipex έχω και εγώ δυστυχώς πολύ κακή εμπειρία από customer support. Έχω αγοράσει πολλά εργαλεία τους και στην προηγούμενη δουλειά το είχα περάσει στους στάνταρ vendors οπότε είχαμε αρκετά Knipex (εδώ όλα Wurth τώρα). Είχα αγοράσει λοιπόν το LSA για ρεγκλέτες, πριζάκια κλπ μιας και αυτό της Central δεν μου άρεσε τόσο... Πού να ξερα όμως...

Της Knipex ήταν ελεινό και από τα χειρότερα εργαλεία που χω αγοράσει. Ναι μεν το καρφωτικό και το ψαλίδι ήταν καλύτερα αλλά αρχίσαν να λασκάρουν φεύγουν βίδες από την πλαστική λαβή μετά από 3 μέρες δουλειάς. Το ψαλίδι επίσης δεν ήταν σε σωστή θέση οπότε για να κόψει το καλώδιο έπρεπε να το κρατάς κόντρα (δεν είχαν αφήσει αρκετό κενό όταν το ψαλίδι έμενε σε ανοιχτή θέση). Πέραν τούτου πριν κανα μήνα περίπου, πάνω στη δουλειά, στράβωσε η μύτη από το καρφωτικό.

Τους είχα γράψει e-mail όταν το χα πρωτοπάρει το εργαλείο αλλά στα @@ τους.

vaska
06/09/2017, 16:07
Αντί να κάνεις όλο αυτό παίρνεις έναν αντιπρόσωπο και ζητάς λαβές. Αυτά που δεν χαλάνε ή που σπάνια χαλάνε δεν υπάρχουν στην αγορά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, για οτιδήποτε υπάρχει επάνω στο εργαλείο και μπορεί να αλλαχθεί από το χρήστη ή κάποιον αντιπρόσωπο!
Οι λαβές είναι συχνό φαινόμενο να χαλάνε ή να κόβονται ή να καίγονται επάνω στη δουλειά, από λάθος ή αμέλεια του χρήστη. Οι εταιρίες παρέχουν υποστήριξη για οτιδήποτε συμβεί στο εργαλείο!


Edit. Θα το μεταφέρω στο θρεντ περί εγγυήσεων! :beer:

Μα δεν έβρισκα άκρη ποιος είναι ο αντιπρόσωπος, μου ήταν πιο εύκολο το mail κι έτσι αναγκάστηκαν αυτοί να μου πουν ποιος είναι ο εδώ αντιπρόσωπος τώρα. Μην κοιτάς ρε δεν έχουμε όλοι τις άκρες στα εργαλεία που έχεις εσύ. Αυτό που όλες οι εταιρείες σου στέλνουν κατάσταση ωρών εργασίας των υπαλλήλων με ξεπερνάει. Όσο για τα ανταλλακτικά και το πόσο υπάρχουν, αυτό που λες μπορεί να είναι στα χαρτιά. Ο εδώ κνιπεξάκιας μου είπε "έεελα μωρέ πέταξέ την και πάρε άλλη". Όταν όμως του είπα ότι θα πάρω μία από το ράφι του ίδια και θα του αφήσω την παλιά να την επιστρέψει αυτός στην εταιρία και εννοείται ότι δεν θα του έδινα και μία, δεν του άρεσε και τόσο.

edit
δεν θυμόμουν καν ότι έχουμε θέμα με εγγυήσεις. Πάει στο διάολο, γέρασα



Πολύ καλό εργαλείο Vaska, έχω τη φτηνότερη και πραγματικά είναι σκυλί και εξαιρετικής ποιότητας. Βάλε μια φωτό την κανονική που έχεις (αν έχεις κέφια και τον πιστοποιητή :p ).

Με την Knipex έχω και εγώ δυστυχώς πολύ κακή εμπειρία από customer support. Έχω αγοράσει πολλά εργαλεία τους και στην προηγούμενη δουλειά το είχα περάσει στους στάνταρ vendors οπότε είχαμε αρκετά Knipex (εδώ όλα Wurth τώρα). Είχα αγοράσει λοιπόν το LSA για ρεγκλέτες, πριζάκια κλπ μιας και αυτό της Central δεν μου άρεσε τόσο... Πού να ξερα όμως...

Της Knipex ήταν ελεινό και από τα χειρότερα εργαλεία που χω αγοράσει. Ναι μεν το καρφωτικό και το ψαλίδι ήταν καλύτερα αλλά αρχίσαν να λασκάρουν φεύγουν βίδες από την πλαστική λαβή μετά από 3 μέρες δουλειάς. Το ψαλίδι επίσης δεν ήταν σε σωστή θέση οπότε για να κόψει το καλώδιο έπρεπε να το κρατάς κόντρα (δεν είχαν αφήσει αρκετό κενό όταν το ψαλίδι έμενε σε ανοιχτή θέση). Πέραν τούτου πριν κανα μήνα περίπου, πάνω στη δουλειά, στράβωσε η μύτη από το καρφωτικό.

Τους είχα γράψει e-mail όταν το χα πρωτοπάρει το εργαλείο αλλά στα @@ τους.

Φωτο αύριο που θα είμαι μαγαζί

virus
06/09/2017, 16:17
οι λαβες ετσι απλα θα μπουν; η υπαρχει καμια κολα;

Nektarios2016
06/09/2017, 16:17
Αφου εβγαλες ακρη παλινκαλα.
Να ρωτησω ποσα χρονια εχεις τη πενσα? Διοτι εχω αλλα εργαλεια με τις ιδιες λαβες και δεν εχουν, ακομη, σημαδια τετοιας φθορας.

vaska
06/09/2017, 16:46
οι λαβες ετσι απλα θα μπουν; η υπαρχει καμια κολα;

Οι ελαστικές λαβές μπαίνουν πάνω από τους μεταλλικούς βραχίονες και τους αγκαλιάζουν. Έχουν κάτι εγκοπές για να σταθεροποιηθούν αλλά δεν χρειάζεται κόλλα μιας και δεν τραβάς την πρέσα όπως τις πένσες. Ουσιαστικά μπαίνουν για καλύτερο γράπωμα (grip δεν ξέρω πως αλλιώς να το μεταφέρω) και για εργονομία, για να μην ασκείς την πίεση κατ' ευθείαν πάνω στο μέταλλο και είναι άβολο για το χέρι σου.


Αφου εβγαλες ακρη παλινκαλα.
Να ρωτησω ποσα χρονια εχεις τη πενσα? Διοτι εχω αλλα εργαλεια με τις ιδιες λαβες και δεν εχουν, ακομη, σημαδια τετοιας φθορας.

Σίγουρα πάνω από 15ετία

daz
06/09/2017, 21:37
Bill φωτό και συζήτηση για την πένσα ακροδεκτών στον ανάλογο θρεντ, έτσι? Εδώ τα περί εγγύησης:beer:.

daz
06/09/2017, 22:00
Μα δεν έβρισκα άκρη ποιος είναι ο αντιπρόσωπος, μου ήταν πιο εύκολο το mail κι έτσι αναγκάστηκαν αυτοί να μου πουν ποιος είναι ο εδώ αντιπρόσωπος τώρα. Μην κοιτάς ρε δεν έχουμε όλοι τις άκρες στα εργαλεία που έχεις εσύ. Αυτό που όλες οι εταιρείες σου στέλνουν κατάσταση ωρών εργασίας των υπαλλήλων με ξεπερνάει. Όσο για τα ανταλλακτικά και το πόσο υπάρχουν, αυτό που λες μπορεί να είναι στα χαρτιά. Ο εδώ κνιπεξάκιας μου είπε "έεελα μωρέ πέταξέ την και πάρε άλλη". Όταν όμως του είπα ότι θα πάρω μία από το ράφι του ίδια και θα του αφήσω την παλιά να την επιστρέψει αυτός στην εταιρία και εννοείται ότι δεν θα του έδινα και μία, δεν του άρεσε και τόσο.

edit
δεν θυμόμουν καν ότι έχουμε θέμα με εγγυήσεις. Πάει στο διάολο, γέρασα


Δεν γέρασες ακόμα! Το θέμα το διαχώρισα απ' το addict's ώστε να μην χαθούν όσα γράψαμε εκεί μέσα.

Ασφαλώς και δεν του άρεσε! Θα σου έδινε το στοκ του και θα έκανε χαρτούρα και θα περίμενε. Λίγο το έχεις?

Δεν χρειάζεται να βρεις αντιπρόσωπο (απλά εκεί βγάζεις άκρη πιο εύκολα), οποιοσδήποτε πουλάει knipex είναι σε θέση να κάνει την αλλαγή ή να σου παραγγείλει το ανταλλακτικό. Επειδή όμως κνιπεχ βρίσκεις παντού δεν είναι εύκολο για τους "μικρούς" να κάνουν τέτοιες δουλειές και βρίσκουν 1002 δικαιολογίες. Φυσικά τις ίδιες δικαιολογίες μπορείς να τις ακούσεις και από πολλούς που έχουν ένα μαγαζί γεμάτο κνιπεχ και κάνουν παραγγελίες κάθε εβδομάδα. Αυτή όμως είναι η Ελληνική νοοτροπία (φυσικά και δεν μιλάω για όλους) και σε αυτό μεγάλο μέρος της ευθύνης το έχουμε και εμείς, γιατί έτσι τους μάθαμε! Άντε να το πει αυτό στην Αμερική ή στη Γερμανία!
Το ότι σου είπε "έλα μωρέ πάρε μια άλλη" δεν σημαίνει ότι τα ανταλλακτικά υπάρχουν μόνο στα χαρτιά. Για την ακρίβεια δεν υπάρχουν καν στα χαρτιά!
Όταν ένα εργαλείο με εγγύηση παύει να είναι λειτουργικό χωρίς να ευθύνεται ο χρήστης, η εταιρία οφείλει να αντικαταστήσει είτε το ελαττωματικό εξάρτημα, είτε όλο το εργαλείο. Όταν ευθύνεται ο χρήστης και υπάρχει η δυνατότητα, επιβαρύνεται με το εξάρτημα που χάλασε.

Έχω αλλάξει πένσα κνιπεχ διότι μετά από χρήση δεν έστρωσε ένα μάγκωμα που έκανε όταν την άνοιγα τέρμα. Η αντικατάσταση έγινε απ' το μαγαζί που την είχα πάρει και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

vaska
06/09/2017, 22:45
Ο συγκεκριμένος είναι ο μεγαλύτερος στην Πάτρα και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα. Όμως είναι τραγικά τσιγκούνης και δεν πιστεύω ότι θα του έλειπε από τα ράφια. Το ίδιο μου έκανε και με ένα ελαττωματικό κοφτακι ηλεκτρονικού που είχε τζόγους στις σιαγώνες του. Και να πεις ότι του έχω αφήσει λίγα? Κάμποσα χιλιάρικα έχει πάρει από μένα αλλά όπως είπες είναι και η νοοτροπία τους

daz
07/09/2017, 00:53
:lol:

Κατάλαβα ποιόν λες!

toyar
07/09/2017, 04:59
επειδη ειναι τσιγκουνης ειναι και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα:lol:

vaska
07/09/2017, 10:03
:lol:

Κατάλαβα ποιόν λες!

το ήξερα ότι θα καταλάβαινες άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί για τον εν λόγω κύριο και στο παρελθόν


επειδη ειναι τσιγκουνης ειναι και από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο του εργαλείου στην Ελλάδα και με μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα:lol:

Έχει τεράστιες γνώσεις σε τομείς όπως η μεταλλουργία, γνωρίζει άπταιστα το εργαλείο, δίδασκε σε παν/μιο του εξωτερικού, έχει πατεντάρει λάδι κοπής, δεν ξέρει τι έχει αλλά η καρμιριά καρμιριά.

Εν τω μεταξύ μόλις παρέλαβα από την αντιπροσωπεία τις λαβές και καταλογάρα της Knipex. Άψογη η κυρία Κατερίνα Μπαρμπέρη. Μένει να της κάνω ένα τηλ να την ευχαριστήσω!!

edit
πάω κι εγώ με φόρα να πάρω το κινητό να βγάλω φωτό τις κατεστραμμένες λαβές να στείλω στην γυναίκα κι έχω ξεχάσει το τηλέφωνο στο σπίτι. Έχει να πέσει ψάξιμο από την MILFάρα, θα φτάσει μέχρι πυρήνα επεξεργαστή χαχαχαχα

Hunter
29/10/2018, 17:40
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εγγυήση της Gedore :

Χρειάζετα να προμηθευτούμε 5 καστάνιες 1" ίντσας και αρκετά καρυδάκια , μετά από έρευνα η ποιό ανθεκτική είναι η Gedore 2193 U-10 και καθώς αυτά τα εργαλεία θα είναι αμέσως στην ασταμάτητη κακομεταχείρηση (εργοτάξιο) θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την εγγύση και εάν έχει καμία σχέση με την άψογη της Facom...

Ευχαριστώ!

daz
29/10/2018, 20:25
Εξαρτάται. Εγώ έχω και καλή και κακή εμπειρία και με τις δύο εταιρίες. Σε γενικές γραμμές έχει καλή εγγύηση και αν δε χάλασε από λάθος χειρισμό δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν χαλάσει από υπερβολική χρήση (λόγο φθοράς) υπάρχουν ανταλλακτικοί μηχανισμοί. Η φθορά δεν καλύπτεται, μονο η πρόωρη ή η υπερβολική φθορά.


Ο πιο ανθεκτικός τύπος είναι ο πρώτος πάνω πάνω, μετά ο δεύτερος και τελευταίος ο τρίτος.

400716


Ο πρώτος έχει σταθερά δοντια που δεν μπορείς να τους αλλάξεις φορά για να κλειδώσουν την άλλη κατεύθυνση, οπότε γυρίζεις την καστάνια ανάποδα και πιέζεις το καρέ να βγει απ' την άλλη μεριά. Είναι αρκετά παλιός και θεωρείται απ' τους πιο αξιόπιστους γιατί δεν έχει μηχανισμό αλλαγής κατεύθυνσης.
Ο δεύτερος έχει συνήθως πολλά και μικρά δόντια (που δίνουν μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με τα λίγα και τα μεγάλα). Πρέπει να φθαρεί υπερβολικά για να αστοχήσει κάτω από πολύ μεγάλη πίεση.
Ο τρίτος έχει συνήθως τα λιγότερα δόντια αλλά την πιο ομαλή λειτουργία. Συνήθως δεν καταλαβαίνει και πολλά από βρωμιά και έχει τον πιο εύκολο χειρισμό.

Και οι τρεις είναι πολύ ανθεκτικές. Τον τρίτο τύπο η gedore τον έχει χρησιμοποιήσει και σε extra long καστάνιες.

Σε καστάνιες 3/4 με στρογγυλό στέλεχος (διαφορες μάρκες), συνήθως στραβώναμε το στέλεχος (υπάρχει ανταλλακτικό). Φυσικά με χρήση σωλήνα.

losvre
29/10/2018, 23:04
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εγγυήση της Gedore :

Χρειάζετα να προμηθευτούμε 5 καστάνιες 1" ίντσας και αρκετά καρυδάκια , μετά από έρευνα η ποιό ανθεκτική είναι η Gedore 2193 U-10 και καθώς αυτά τα εργαλεία θα είναι αμέσως στην ασταμάτητη κακομεταχείρηση (εργοτάξιο) θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την εγγύση και εάν έχει καμία σχέση με την άψογη της Facom...

Ευχαριστώ!

Απο GECORE δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση σε εμαιλ και μόνη λύση ήταν να παω το ροπόκλειδο για επισκευή στο μαγαζί που το αγόρασα οπου και με εξυπηρέτησαν ταχύτατα, ΤΒS-AACHEN. Θα έλεγα να αγοράσεις από μαγαζί όπου είναι σε απόσταση εφικτή με το αυτοκινητο.

Για FACOM θα σου πω σε λίγες μέρες που θα επιστρέψω μια καστάνια και ένα ψαλίδι...:D

Hunter
31/10/2018, 16:40
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Θα περιμένω νέα σου από την εγγύηση της Facom...

daz
05/11/2018, 18:54
Για τις καστάνιες συνεχίζουμε εδώ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155945

Hunter
22/06/2019, 15:15
Parkside - Lidl κάτι παραπάνω από άψογη εξυπηρέτηση σε θέμα βλαβης , ήρθε κούριερ παρέλαβε μόνο το σώμα (επαν. τρυπάνι) και μας έφερε ολοκαίνουργιο κομπλέ με το βαλιτσάκι σε μια εβδομάδα !

Unior - εξωλκέας 683/2 350 ζημιά στο σώμα με την πρώτη χρήση , αντικατάσταση σε 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα

daz
22/06/2019, 16:57
Unior - εξωλκέας 682/350 ζημιά στο σώμα με την πρώτη χρήση , αντικατάσταση σε 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα

Ωραίος! Για πες.. Από ποιόν?

Hunter
22/06/2019, 19:20
Ωραίος! Για πες.. Από ποιόν?
Έστειλα ένα e-mail στα κεντρικά στην Σλοβενία (sales@unior.com) και μου απάντησε ο εδώ αντιπρόσωπος (Β.Κούρτης)...
Έχεις κάτι για αντικατάσταση ?

daz
22/06/2019, 19:26
:beer:

fasarias
23/06/2019, 09:42
Για την nws ξερει κανεις αν υπαρχει αντιπροσωπευση στην ελλαδα?

daz
23/06/2019, 11:44
Δεν ξέρω. Κανονικά όποιος τα εισάγει μπορεί να τα εγγυηθεί. Επίσης την εγγύηση μπορεί να την προσφέρει και το μαγαζί απ' το οποίο τα πήρες.

Απ' το σαιτ της nws..

407579

407580