PDA

View Full Version : Ανακατασκευή kawasaki neo max 100



vasilakis13
21/09/2016, 22:58
Καλησπέρα! Είμαι 18 χρονών, έβγαλα δίπλωμα για μηχανάκι Α1 τον Αύγουστο, και τώρα προσπαθώ να ανακατασκευάσω το παλιό μηχανάκι του πατέρα μου, ένα kawasaki neo max 100! Το είχε πάρει και αυτός μεταχειρισμένο, ενώ ήταν τα τελευταία 5 χρόνια και περισσότερα ακίνητο, καθώς ο πατέρας μου πήρε μηχανή (μια gpz 750 turbo). Τουλάχιστον ήταν σε γκαράζ.
Πήγαμε να το βάλουμε και όπως ήταν αναμενόμενο δεν έπαιρνε ούτε για πλάκα... Ήταν κολλημένες ακόμα και οι ταχύτητες αλλά αυτό λύθηκε μετά από συμβουλή φίλου μηχανικού να γεμίσουμε τον κινητήρα με λάδια και να ξαναπροσπαθήσουμε.
Αρχικά παιδεύτηκα πολύ με τον πατέρα μου μήπως βρούμε τι φταίει μιας και το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο. Αλλάξαμε μπουζί, ρυθμίσαμε τις βαλβίδες, αλλά τίποτα και οι γνώσεις του πατέρα μου έφταναν μέχρι εκεί. Στη συνέχεια απευθύνθηκα σε 2 συνεργεία εδώ στην Πάτρα και μου είπαν ότι δεν ασχολούνται γιατί δεν αξίζει. Έστειλα τον κινητήρα με τα κτελ στη Λάρισα που έχει ένα πολύ καλό φίλο ο θείος μου ο οποίος ασχολήθηκε. Βρήκε διάφορες ζημιές. Κάτι μου είπε ότι ήταν χτυπημένες οι κεφαλές, οι βαλβίδες, ήταν κομμένος και ένας άξονας και για αυτό δεν παρήγαγε ρεύμα ώστε να πάρει μπροστά και άλλα πράγματα, ήταν σε πολύ κακή κατάσταση μου είπε. Πάντως είπε ότι έχει πολύ ψωμί ακόμα. Με ένα κατοστάρικο πάντως μου τον έφτιαξε, μου έκανε και ρεκτιφιέ είπε σε τόρνο, αύξησε κατά 3 τα κυβικά, δεν το ζήτησα, νομίζω το έκανε για να το φτιάξει. Ο κινητήρας μου ήρθε προχθές, τον βάλαμε με τον πατέρα μου στο παπάκι και πήρε μπροστά!! Έβγαζε μαύρο καπνό (υποθέτω είναι μπουκωμένο), ακουγόταν δυνατά (μάλλον επειδή δεν είχαμε βάλει το φίλτρο αέρα πάνω) ενώ δεν κρατούσε και ρελαντί (πιθανόν και αυτό λόγω του φίλτρου αέρα). Αν αφού βάλω το φίλτρο εξακολουθήσουν αυτά τα προβλήματα μάλλον θα πρέπει να ασχοληθώ με ρύθμιση και καθάρισμα καρμπυρατέρ ε?
Σήμερα πήγα να του πάρω λάστιχα, michelin m62 αν θυμάμαι καλά, μου είπαν ότι είναι αντίστοιχα των mentzeler me22 για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Πριν βγάλουμε τις ρόδες δοκιμάσαμε να το βάλουμε μπροστά σήμερα και δεν έπαιρνε, στην αρχή πήγαινε να πάρει και έσβηνε αμέσως και μετά δεν έπαιρνε καθόλου... ο πατέρας μου λέει ότι πιθανόν να είναι επειδή βάλαμε πολύ λίγη βενζίνη, υπολογίζω να βάλαμε τουλάχιστον 200ml, αλλά τα παπάκια δεν καίνε τίποτα δεν νομίζω να πρόλαβε να την κάψει προχθές που το είχαμε ανοιχτό για ένα 10λεπτο... (είναι δυνατόν να έκαψε τόση???) Τελος πάντων επειδή βιαζόμασταν να πάρουμε τα λάστιχα δεν δοκιμάσαμε να βάλουμε, αύριο το πρωί θα ξαναδοκιμάσουμε και ελπίζω να μην πήρα τσάμπα χαρά προχθές και να παίρνει ακόμα μπροστά :P

Μένει να αλλάξω φρένα (έχει ταμπούρα μπρος πίσω) και αλυσίδα. Για να γράψω και τα κόστη για όποιον ενδιαφέρεται να επιχειρήσει κάτι παρόμοιο, μέχρι τώρα μου έχει κοστίσει 100€ η επισκευή του κινητήρα, 70€ τα λάστιχα με τις σαμπρέλες, 15€ θα μου κοστίσει η αλυσίδα και άλλα 15€ οι σιαγόνες για τα ταμπούρα (είναι σιαγόνες από modenas, έχουν τα ίδια φρένα).

Όπως φαίνεται στην φωτογραφία είχαν αλλαχτεί τα καλώδιά του λίγο πριν παρατηθεί, αλλάχτηκαν από τον πατέρα μου που είναι ηλεκτρολόγος με βάση το service manual, οπότε από ηλεκτρολογικά είναι κομπλέ. Τα παλιά μου είπε ότι ήταν πολύ λεπτά και χάλασαν γρήγορα.

Αν όλα πάνε καλά μηχανολογικά το μηχανάκι θα είναι έτοιμο αύριο. Από κει και πέρα θέλω να ασχοληθώ και λίγο με την οπτική του βελτίωση. Κατ'αρχάς έχει σκουριές σε πολλά σημεία. Σημεία όπως ζάντες, αναρτήσεις, εξάτμιση μπορώ να τα βάψω με σπρέι αφού τα ξύσω?
Επίσης έχω τα πλαστικά του σε καλή κατάσταση αλλά δεν μου αρέσει το χρώμα τους (είναι άσπρο με φούξια :P )... τι μπορώ να κάνω? Αν αλλάξω χρώμα θα έχω πρόβλημα στο κτεο? Επίσης σε άλλο φόρουμ μου πρότειναν plasti dip, το έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν υπάρχει κανένα απλό σπρέι που να πιάνει καλά σε πλαστικό?
Δυστυχώς δυσκολεύομαι να βρω και πλαστικά σε μπλε ή μαύρο χρώμα που έβγαινε το μηχανάκι... ήταν πολύ πιο ωραίο σε αυτά τα χρώματα.

Βάζω και μια φωτογραφία από προχθές που πήρε για πρώτη φορά μπροστά μετά από τόσα χρόνια!! Η μαυρίλα πίσω δε φαίνεται :lol: Φαίνεται λίγο άθλιο γιατί λείπει το μακαρόνι από τα καλώδια, λείπουν τα πλαστικά, θέλει και ένα καλό πλυσιματάκι :P αλλά μόλις γίνουν αυτά θα σενιαριστεί ;) Τι άλλο πιστεύετε ότι του λείπει πέρα από αυτά που σκοπεύω να βάλω?
Πολλοί μπορεί να πείτε ότι κακώς ασχολούμαι και δεν αξίζει αλλά προσπαθώ να φτιάξω το μηχανάκι με όσα λιγότερα χρήματα γίνεται μιας και στην οικογένεια συντηρούνται αρκετά οχήματα και δεν υπήρχε μπάτζετ ούτε για μεταχειρισμένο... και εκτός αυτού μου αρέσει η διαδικασία της επισκευής!
Κάτι τελευταίο, επειδή το συγκεκριμένο μηχανάκι μας το έχουν κλέψει 2 φορές :eek:, έχετε να μου προτείνετε κανένα φθηνό αντικλεπτικό μέτρο? Πιθανόν μπορώ να προσαρμόσω κάποιον φθηνό συναγερμό στυλ okazaki ή πρέπει να έχει υποδοχή το μηχανάκι?

http://i68.tinypic.com/2lt0qb8.gif

vasilakis13
22/09/2016, 14:47
Σήμερα πάλι δεν έπαιρνε μπροστά με μπόλικο βενζίνη. Αλλάξαμε μπουζί και μπουζοκαλωδιο και πήρε με την πρώτη!
Η βελόνα για τη βενζίνη δεν κουνιεται καθόλου, είναι τέρμα αριστερά, τι μπορεί να φταίει?
Επίσης και το φρένο το μπροστινό δεν πατάει καλά, θέλει λίγο ρύθμιση. Ομως όταν είχα βάλει πιο τεντωμένο το συρματόσχοινο ή ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερα. Τελικά μήπως έπρεπε να το αφήσω ετσι κι ας μην γυρνούσε ελεύθερα?

leo1964
22/09/2016, 15:00
Σήμερα πάλι δεν έπαιρνε μπροστά με μπόλικο βενζίνη. Αλλάξαμε μπουζί και μπουζοκαλωδιο και πήρε με την πρώτη!
Η βελόνα για τη βενζίνη δεν κουνιεται καθόλου, είναι τέρμα αριστερά, τι μπορεί να φταίει?
Επίσης και το φρένο το μπροστινό δεν πατάει καλά, θέλει λίγο ρύθμιση. Ομως όταν είχα βάλει πιο τεντωμένο το συρματόσχοινο ή ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερα. Τελικά μήπως έπρεπε να το αφήσω ετσι κι ας μην γυρνούσε ελεύθερα?

Το φλοτέρ.έχει μάλλον κολλήσει ή κάποιο καλωδιάκι έχει κοπεί ή δεν κάνει καλή επαφή.Το βγάζεις,το καθαρίζεις και ξαναδοκιμάζεις.
Για τα φρένα καλό είναι να βάλεις καινούργιες σιαγώνες

sapila racing
22/09/2016, 15:15
Προφανώς δεν παίρνει μπρός λόγω βρώμικου καρμπυρατερ.
Μετα απο τοόσ καιρό θέλει σιγουρα καθαρισμα.

καλη συνέχεια!

buckley
22/09/2016, 16:42
Βασιλάκη όταν μπορείς ανέβασε και μια φωτό από το μοτόρι που θα κληρονομήσεις ( τούρμπο ).
Καλή συνέχεια.

vasilakis13
22/09/2016, 21:58
Το καρμπυρατέρ είχε αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα πριν παρατηθεί το μηχανάκι οπότε δεν μου πήγε το μυαλό για καθάρισμα, από τη στιγμή πάντως που πήρε μπροστά υποθέτω ότι είναι εντάξει. Με το καινούριο μπουζί και τα καινούρια μπουζοκαλώδια (είχαν λιώσει σχεδόν τα μπουζοκαλώδια, να τα έχετε κι εσείς υπόψιν σας γιατί είχαν κοπεί και στη μηχανή του πατέρα μου και αναρωτιόμασταν γιατί δεν παίρνει μπροστά) παίρνει άνετα μπροστά.
Πάντως αναδείχθηκαν αρκετά καινούρια θεματάκια.

Για αρχή, το πρωί αφού το έβαλα μπροστά δεν έσβηνε :lol: . Αυτό διορθώθηκε εύκολα καθώς είδαμε ότι είχε κοπεί ένα καλώδιο από τη φύσα του διακόπτη. Κόψαμε το αντίστοιχο καλώδιο από τη φύσα που συνδεόταν και τα γεφυρώσαμε αφού καλώδιο μέσα στη φύσα δεν γίνεται να ξανακολλήσεις και όλα κομπλέ!

Σειρά έχει το αριστερό φλας το οποίο δεν αναβοσβήνει, μένει μόνιμα αναμένο όταν το ανάβω. Θα κοιτάξω με τον πατέρα μου τα καλώδια το πρωί. Το μηχανάκι δεν έχει μπαταρία αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί το δεξί φλας αναβοσβήνει κανονικά, θα δοκιμάσουμε πάντως και με την μπαταρία από την gpz το πρωί. Έχετε καμία ιδέα τι άλλο μπορεί να φταίει?

Επίσης η εξάτμιση πέφτει, δεν στέκεται πάνω στον κινητήρα επειδή έχει χαλάσει η βόλτα από τις δυο βίδες που την συγκρατούν. Θα βάλουμε αύριο που θα ναι κρύος ο κινητήρας δυο βίδες ή με πιο αραιό σπείρωμα ή με πιο μεγάλη διάμετρο για να διορθωθεί η βόλτα και να πιάσει. Ξεσηκώσαμε όλη τη γειτονιά σήμερα επειδή το έκανα και κάνα δυο βόλτες ουσιαστικά χωρίς εξάτμιση :lol:

Το φλοτέρ της βενζίνης δεν ευκαιρήσαμε να το κοιτάξουμε λόγω των υπόλοιπων προβλημάτων, ουσιαστικά σήμερα πήγαμε πήραμε αλυσίδα και φρένα, περάσαμε τις ρόδες και την αλυσίδα και βάλαμε τα πλαστικά.

Για τα φρένα πήραμε καινούριες σιαγόνες μοντένας αλλά δεν τις βάλαμε γιατί είδαμε ότι έχουν πολύ ψωμία τα παλιά. Το πίσω πιάνει τέλεια, το μπροστά είναι που δεν πιάνει. Όταν το τράβηξα πολύ το συρματόσχοινο κάτω στη ρόδα, μετά δεν κουνιόταν ελεύθερα η ρόδα. Τώρα που το τράβηξα λιγότερο δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου. Μπορεί να φταίξει και το συρματόσχοινο γιατί το αυθεντικό που είχε κατέληγε σε ντίζα στην άκρη (σαν βίδα στην άκρη) και το ρύθμιζες λεπτομερώς ενώ αυτό είναι σαν συρματόσχοινο ποδηλάτου.

Τα δυο μεγαλύτερα προβλήματα τα άφησα για το τέλος.

Σήμερα έκαιγε λάδια. Στην εξάτμιση πίσω δεν έβλεπα άσπρο καπνό (βέβαια η εξάτμιση είχε και κάνα πόντο κενό από τον κινητήρα...) αλλά μπροστά ο κινητήρας είχε γεμίσει άσπρο καπνό. Νομίζω έσταζαν λάδια πάνω στην εξάτμιση και βρωμίσαμε έτσι, θα κοιτάξουμε την σίτα λαδιών αύριο, ελπίζω απλά να χάνει από κει και να μην καίει λάδια.

Τέλος, το πρόβλημα που μάλλον θα με αναγκάσει να το πάω σε μάστορα, είναι ότι δεν κρατάει ρελαντί. Παιδευτήκαμε πάρα πολύ για να βγάλουμε άκρη αλλά μάταια. Έχουμε και το service manual (μας το είχε δώσει φίλος από συνεργείο) και βάλαμε τις ακριβείς ρυθμίσεις στις βίδες για τη βενζίνη και τον αέρα αλλά τίποτα. Τη μια δεν κράταγε ρελαντί και την άλλη κράταγε αλλά ήταν τόσο ψηλά οι στροφές που μόλις έβαζα 1η πήγαινε να φύγει σιγά σιγά. Φαινόταν από αυτά που έβγαζε ότι έβγαζε και άκαφτη βενζίνη, στην εξαγωγή του κινητήρα, αφού δεν πάταγε η εξάτμιση, είδαμε και σπίθες, που σημαίνει μείγμα πλούσιο σε βενζίνη. Υπάρχει περίπτωση να μην κρατάει ρελαντί λόγω βρώμικου καρμπυρατέρ και πως καθαρίζεται το καρμπυρατέρ? Απλά απ'ότι έχω καταλάβει όταν είναι βρώμικο το καρμπυρατέρ μένει κολλημένο το φλοτέρ πάνω και δεν γεμίζει με βενζίνη, αφού παίρνει μπροστά δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα...

Κάθε βοήθεια στα παραπάνω θέματα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! ειδικά στο θέμα του ρελαντί που για την ώρα δεν έχω ιδέα τι να κάνω :confused:

368041

Και εδώ το τούρμπο το μοτόρι ;)

368045



Βάλαμε τώρα το βράδυ τη μπαταρία από τη gpz στο max και δούλευαν τα flash, και γενικά όλα τα ηλεκτρονικά κανονικά οπότε κομπλέ δεν υπάρχει θέμα εκεί!!

Tedvj23
22/09/2016, 22:16
Πάρε το μηχανακι και τον πατέρα σου μαζί και πήγαινε στην Ιωνίας στο πάνω μέρος έχει ένα μαγαζί με μηχανάκια και αντακτικα είναι τίμια παιδιά θα σε βοηθήσουν πραγματικα..

bulmont
23/09/2016, 06:31
...... Ξεσηκώσαμε όλη τη γειτονιά σήμερα επειδή το έκανα και κάνα δυο βόλτες ουσιαστικά χωρίς εξάτμιση......




Α, ώστε εσύ ήσουν που μας πήρες τ΄αυτιά με το θόρυβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl:

Mixmix
23/09/2016, 09:00
Bασιλάκη τα πραγματα ειναι πιο περίπλοκα απ' οτι νομίζεις πήγαινε σ΄ενα μάστορα να σε βοηθήσει, ειδικά με τις βίδες στην εξάτμιση, δεν υπάρχουν βίδες με αραιό σπείρωμα ουτε πιο μεγαλες, ουτε πιο μικρες, απλά πρέπει να ανοιχτούν καινούργια σπειρώματα με κολαούζα σε μεγαλύτερη διαμετρο.
Μην το επιχειρήσετε γιατι αν το κολαούζο μπει στραβά απο την αρχη δεν διορθώνεται και θα ψαχνετε γι αλλη κεφαλή, οσο για το καρμπ πως να το ρυθμίσεις ρε Βασιλάκη και πως να δουλέψει σωστα το μηχανάκι οταν λείπει παντελώς η εξάτμιση, φτιάξε πρώτα την εξατμιση που ειναι βασικό, μετα το καρμπ μάζεψε τα λαδάκια και μετά ασχολήσου με τα αλλα, ενα- ενα μην βιάζεσαι

vasilakis13
23/09/2016, 14:36
Το συνεργείο μου πέφτει πολύ μακριά, είμαι στην αλλη μεριά της πατρας εγώ... Το απόγευμα μπορεί να το πάμε στο μαστορα που πάει ο πατέρας μου τη μηχανή.

Αν μενεις πατρα πολύ πιθανόν να ήμουν εγω, το μηχανάκι ακουγόταν σαν τρακτερ :lol:

Δεν με προλαβες για την εξάτμιση :P Έβαλε βίδες μεγαλύτερης διαμέτρου για να ανοιχτεί σπείρωμα και όλα κομπλε η εξάτμιση στηρίζεται μία χαρά τώρα!
Βρήκαμε και λίγο αφρολεξ και βαλαμε στο φίλτρο κουτί μαζί με λίγο λάδι οπότε το απόγευμα θα βγάλω τη χοάνη και θα βάλω το φίλτροκουτι.
Βγαλαμε το φλοτερακι της βενζίνης μήπως είχε κολλήσει αλλά φαίνεται μία χαρά. Ριξαμε και σπρέι καθαρισμού, το ξαναβαλαμε αλλά τίποτα, πάλι δε δουλεύει...
Ή στάθμη από τα λάδια έχει πέσει λίγο πάνω από τη μέση. Πάντως τώρα που μπήκε ή εξάτμιση δεν μου φάνηκε να χάνει και από τη σιτα λαδιών δεν χάνει σίγουρα, ίσως διορθώθηκε το πρόβλημα.
Ρελαντί πάντως ακόμα δεν μπορώ να ρυθμισω με τίποτα. Κάποιες φορές που επιασα ικανοποιητικές στροφές μετά απο λίγο άρχισε είτε να ανεβάζει υπερβολικά στροφές από μόνο του είτε να τις ρίχνει και να σβήνει, από μόνο του αυτά, χωρίς να πειραζω γκάζι :O
Επειδή μπαταρία παλιά δεν έχω και στο μαγαζί μου ζήτησαν τον κωδικό έχει κανείς ιδέα τη μπαταρια παίρνει το kawasaki neo max 100? :P το μόνο που γράφει στο service manual είναι ότι είναι 12volt και 3amber.

bulmont
23/09/2016, 15:18
Αν μενεις πατρα πολύ πιθανόν να ήμουν εγω, το μηχανάκι ακουγόταν σαν τρακτερ .....


Βρέ σε κατάλαβα, εσύ ήσουν, έκανε πολύ φασαρία, άν ξαναπεράσεις
θα ρίξω πρόκες στο δρόμο να πάθεις φούιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl:

sapila racing
23/09/2016, 15:26
Βρέ σε κατάλαβα, εσύ ήσουν, έκανε πολύ φασαρία, άν ξαναπεράσεις
θα ρίξω πρόκες στο δρόμο να πάθεις φούιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl:

Απ την Jeddah τον ακουσε βρε μπαγασα? :lol:

bulmont
23/09/2016, 17:06
Απ την Jeddah τον ακουσε βρε μπαγασα? :lol:




Σςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς, κρύβε λόγια βρέ..............................:ninja:

vasilakis13
23/09/2016, 17:20
Θα με ακούσεις και το απόγευμα αν και πλεον το μηχανάκι ηρέμησε με την εξάτμιση :P πρέπει να με έβριζε όλη η γειτονιά ε :lol:
Αν δεν ρυθμίσω το ρελαντί δε θα σας αφήσω σε ησυχία!! :lol:


Το φιλτροκούτι μπήκε, η εξάτμιση μπήκε, αλλά το ρελαντί δεν ρυθμίζε :(
Επιχείρησα να πάω μέχρι το βενζινάδικο και ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει στροφές πάρα πολύ, σε σημείο να πατάω φρένο για να μη φεύγει, και μετά έσβησε. Τώρα δεν παίρνει μπροστά αλλά το μπουζί είναι κατάμαυρο. Το ότι ανεβάζει στροφές μόνο του με ξεπερνάει :lol: Αν τα καταφέρω να το βάλω μπροστά αύριο θα το πάω σε μάστορα μάλλον για να ρυθμίσει το ρελαντί...

GiannisBlessed
23/09/2016, 21:11
αν το καρμπυρατερ μετα απο τοσα χρονια δεν εχει καθαριστει δεν θα δουλεψει ποτε μεχρι να καθαριστει ΣΩΣΤΑ και αν το δουλευεις ετσι ρισκαρεις να κανεις και ζημια στο μοτερ απο αλλα νταλον μειγματα.

vasilakis13
24/09/2016, 02:38
Οκ ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Απλά νόμιζα ότι αφού παίρνει μπροστά και το καρμπυρατέρ είχε αλλαχθεί παλιά θα ήταν κομπλε αλλα θα δοκιμασω να το καθαρισω!
Θα ψαξω για κάνα θέμα καθαρισμού εδώ μέσα στο φορούμ και θα σας πω τα αποτελέσματα ;)

Μετά από κάμποση ώρα σκέφτηκα ότι μάλλον φταίει το φιλτροκούτι που μου έσβησε στο δρόμο για το βενζινάδικο :lol: και τελικά ξαναέβαλα τη χοάνη. Μετά έπαιρνε μπροστά κομπλέ και δεν έσβηνε, αλλά το ρελαντί εξακολουθούσε να μην είναι καθόλου σταθερό.

Σήμερα το πήγα σε συνεργείο, αυτό που παλιά ήταν το εξουσιωδοτημένο της kawasaki, και μου είπαν ότι το καρμπυρατέρ έχει γίνει χωνί (δεν διορθώνεται με καθάρισμα λέει...), λόγω της ακινησίας δεν μπορούσα να το ρυθμίσω. Ο μάστορας κατάφερε και το ρύθμισε να κρατάει ρελαντί απλά θα πρέπει να το βάζω μπροστά με γκάζι.
Βρήκα και μπαταρία επιτέλους (κάποιοι μου ζήταγαν κωδικό και αφού δεν έχω προηγούμενη μπαταρία δεν έχω και κωδικό...) οπότε τώρα μένει να βρω άμεσα ένα καρμπυρατέρ και κάποια στιγμή ένα φιλτροκούτι (βασικά ένα φίλτρο για το φιλτροκούτι)

vasilakis13
25/09/2016, 01:01
Παιδιά έτσι από περιέργεια, αν ένα μηχανάκι δεν στρωθεί καλά τι γίνεται? Μετά από ρεκτιφιέ πρέπει να στρωθεί σαν να ήταν καινούριο? Διορθώνεται κάπως αν δεν στρωθεί καλά?

sapila racing
25/09/2016, 09:47
Παιδιά έτσι από περιέργεια, αν ένα μηχανάκι δεν στρωθεί καλά τι γίνεται? Μετά από ρεκτιφιέ πρέπει να στρωθεί σαν να ήταν καινούριο? Διορθώνεται κάπως αν δεν στρωθεί καλά?

Ναι μετα απο ρεκτιφιέ θέλει στρώσιμο. Αν δεν το κάνεις θα έχεις θέματα όπως μειωμένη απόδοση, κατανάλωση λαδιού κλπ.
Διορθώνεται μόνο με ρεκτιφιέ και πάλι στρώσιμο.

leo1964
25/09/2016, 10:10
Παιδιά έτσι από περιέργεια, αν ένα μηχανάκι δεν στρωθεί καλά τι γίνεται? Μετά από ρεκτιφιέ πρέπει να στρωθεί σαν να ήταν καινούριο? Διορθώνεται κάπως αν δεν στρωθεί καλά?

Γνωρίζεις πως γίνεται το στρώσιμο;

vasilakis13
25/09/2016, 10:35
Μου είπαν απλά να μην τερματίζω σε στροφές την πρώτη και τη δευτέρα και να μην παίρνω δικάβαλο για τα πρώτα 1000χλμ. Αν είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω είμαι όλος αυτιά! :D

Mixmix
25/09/2016, 11:56
Μου είπαν απλά να μην τερματίζω σε στροφές την πρώτη και τη δευτέρα και να μην παίρνω δικάβαλο για τα πρώτα 1000χλμ. Αν είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω είμαι όλος αυτιά! :D
Τα παντα στην ζωή θέλουν στρώσιμο !..Καλά σου τα είπαν και να μην το ζορίσεις και οταν ειναι κρύο ,λαου -λάου!

vasilakis13
26/09/2016, 13:58
Σήμερα βγηκα για ψάξιμο καρμπυρατέρ. Αφού πήγα σε 5-6 μαγαζια δεν βρήκα τίποτα. Κανείς δεν είχε σε στοκ, έπαιρναν προμηθευτές και έλεγαν ότι έχουν σταματήσει να φέρνουν ανταλλακτικά για αυτό το μηχανάκι, ενώ δεν μπορούσα να ταιριαξω ούτε κάποιο άλλο λόγω διαστάσεων. Είχα απελπιστει αλλά τελικά στο τελευταίο μαγαζί ήμουν τυχερός και βρήκα και μάλιστα γνήσιο!
Το έβαλα στο παπί και το μηχανάκι κόβει και ραβει τώρα!!! :D Από κει που ήταν πεθαμένο τώρα πάει σαν καινούριο, δεν περίμενα να κάνει τέτοια διαφορά το καρμπυρατέρ, χαίρεσαι να το οδηγείς τωρα, έχει πολύ δυναμη από τις χαμηλές στροφές!!!

Για να ελεγξω τα καλώδια από το φλοτερακι της βενζίνης ένας μάστορας μου είπε απλά να τα βραχυκυκλωσω απ έξω οπότε αυτό θα δοκίμασε τώρα ;)

Μονο μία ντιζα για το μπροστά φρένο μένει να βρω τώρα.
Για το καθάρισμα έχετε καμιά συμβουλή? Τα πλαστικά τα καθαρίζω απλα με σαπουναδα? Έχουν και λαδια-γρασα πάνω και ήθελα τίποτα πιο δυνατό.
Έχω τρυπάνι με σκληρή βούρτσα, αυτό διάβασα ότι στο αλουμίνιο δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσει, μπορώ όμως να το χρησιμοποιησω στις ζάντες ή στο λαιμό της εξάτμισης?
Για το αλουμινένιο τμήμα της εξάτμισης είδα σε βίντεο ότι καθαρίζει πολύ καλά με ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και λίγο νερό ;) .

leo1964
26/09/2016, 19:11
Μου είπαν απλά να μην τερματίζω σε στροφές την πρώτη και τη δευτέρα και να μην παίρνω δικάβαλο για τα πρώτα 1000χλμ. Αν είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω είμαι όλος αυτιά! :D

Καμμία ταχύτητα δεν θα την τερματίζεις,μαλακά και προοδευτικά το άνοιγμα του γκαζιού.
Ζέσταμα του μοτέρ κρίνεται απαραίτητο,2-3 λεπτά το πρωί αρκούν...και πάντα κράνος!!!

bulmont
26/09/2016, 20:03
Και τα μεσημέρια ησυχία, έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;




:bawl:

vasilakis13
26/09/2016, 20:04
Εννοείται πάντα κράνος, το έχω πάρει σαν συνήθεια επειδή κάθε φορά που ανεβαίνω στη μηχανή ο πατέρας μου με βάζει να φοράω κράνος, πλέον νιιώθω ανασφαλής χωρίς αυτό. :)
Ωραία οπότε δεν θα τερματίζω καμία ταχύτητα! Από ταχύτητα υπάρχει κάποιος περιορισμός? Έλεγα να το βγάλω και στην εθνική οδό για να παω σχολή, μπορώ να πάω με 80 ή θα ανεβάσει πολύ ψηλά στροφές? Τελική έχει γύρω στα 100.
Δυστυχώς τις χθες και προχθές που πήγα βόλτα με το παλιό καρμπυρατέρ δεν τράβαγε καθόλου στις χαμηλές στροφές, σερνόταν, ούτε ποδήλατο έτσι, οπότε αναγκαζόμουν να ανεβάζω αρκετά... ελπίζω αυτά τα λίγα χιλιόμετρα να μην του αφήσουν κουσούρι :(
Βλακεία μου, έπρεπε να περιμένω το καινούριο καρμπυρατέρ, αλλά δεν περίμενα τέτοια αλλαγή. Βελτιώθηκε κι ο ήχος του τώρα, ακούγεται πολύ γλυκά. Τώρα που τραβάει πάντως πάρα πολύ και από τις χαμηλές στροφές θα τηρηθεί άνετα το στρώσιμο κατά γράμμα!

vasilakis13
26/09/2016, 20:10
Και τα μεσημέρια ησυχία, έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;




:bawl:

Μη φοβάσαι βελτιώθηκε ο ήχος, τώρα ακούγεται σαν φυσιολογικό μηχανάκι :bawl:
Μεθαύριο θα κατέβω για κάποιες δουλειές ακόμα, πλύσιμο, αλλαγή φωτάκια στο καντράν, αν έχει έρθει θα περάσω και την ντίζα, και ότι άλλο προκύψει, αν θες κατέβα να γνωριστούμε!
Αν είσαι όντως γείτονας βέβαια γιατί μ' έχεις μπερδέψει :P

leo1964
27/09/2016, 10:54
Εννοείται πάντα κράνος, το έχω πάρει σαν συνήθεια επειδή κάθε φορά που ανεβαίνω στη μηχανή ο πατέρας μου με βάζει να φοράω κράνος, πλέον νιιώθω ανασφαλής χωρίς αυτό. :)
Ωραία οπότε δεν θα τερματίζω καμία ταχύτητα! Από ταχύτητα υπάρχει κάποιος περιορισμός? Έλεγα να το βγάλω και στην εθνική οδό για να παω σχολή, μπορώ να πάω με 80 ή θα ανεβάσει πολύ ψηλά στροφές? Τελική έχει γύρω στα 100.
Δυστυχώς τις χθες και προχθές που πήγα βόλτα με το παλιό καρμπυρατέρ δεν τράβαγε καθόλου στις χαμηλές στροφές, σερνόταν, ούτε ποδήλατο έτσι, οπότε αναγκαζόμουν να ανεβάζω αρκετά... ελπίζω αυτά τα λίγα χιλιόμετρα να μην του αφήσουν κουσούρι :(
Βλακεία μου, έπρεπε να περιμένω το καινούριο καρμπυρατέρ, αλλά δεν περίμενα τέτοια αλλαγή. Βελτιώθηκε κι ο ήχος του τώρα, ακούγεται πολύ γλυκά. Τώρα που τραβάει πάντως πάρα πολύ και από τις χαμηλές στροφές θα τηρηθεί άνετα το στρώσιμο κατά γράμμα!

Μέχρι τα 70 χιλ,καλά είναι

vasilakis13
29/09/2016, 20:40
Παλιά είχε ένα honda παπακι ο πατέρας μου και του είχε κοπεί το τιμόνι, οπότε μου είπε ότι καλό θα ήταν να γρασαρουμε τα ρουλεμάν του τιμονιού.
Αφού λυσαμε όλο το τιμόνι λοιπόν τα γρασαραμε (ελπίζω να μην χάσαμε μπιλιτσες :P ). Διορθωσαμε και κάποια καλώδια που έδιναν ρεύμα στις λάμπες του καντράν γιατί έκαναν νούμερα. Πολύ δουλειά πάντως να λύσεις το τιμόνι και να γρασαρεις....
Ήρθε και η γνήσια ντιζα σήμερα, αύριο θα τη βάλουμε. Του ρίχνουμε και ένα πλύσιμο και είναι σχεδόν έτοιμο, μία ρύθμιση στο ρελαντί μένει.
Για τις μπουκαλες των αναρτήσεων πρέπει να κάνω τίποτα για συντήρηση? Γενικά λέτε να θέλει τίποτα άλλο από συντήρηση?

vasilakis13
06/10/2016, 15:50
Το μηχανάκι έχει τελειώσει το κυκλοφορώ... αλλά υπάρχει ακόμα σοβαρό θέμα με το καρμπυρατέρ. :(
Το καρμπυρατέρ που πήρα δεν μπορούσα να το ρυθμίσω με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που γράφει το service manual. Το πήγα στο μάστορα και λέει ότι θα έπρεπε να πηγαίνει κομπλέ με μια μικρή απόκλιση λόγω παλαιότητας, με τις εργοαστασιακές ρυθμίσεις. Κι ο ίδιος δεν μπόρεσε να το ρυθμίσει πολύ καλά. Λέει ότι το καρμπυρατέρ που μου έδωσαν παρ'ότι γράφει mikuni πάνω δεν είναι γνήσιο. Συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν ρυθμίζει η βίδα του αέρα, δεν κουνιέται η βελόνα. Τώρα για να κρατάει ρελαντί την έχει ξεβιδώσει τελείως τη βίδα και βγάλαμε το φιλτροκούτι και βάλαμε φιλτροχοάνη (με το φιλτροκούτι έσβηνε..).
Το θέμα είναι ότι δεν κρατάει αρκετά καλά ρελαντί, μπορεί να σβήσει δηλαδή όταν είμαι στο φανάρι, ενώ αν το μαρσάρω με νεκρά το γκάζι κολλάει και ανεβάζει στροφές πάρα πολύ ψηλά, αναγκάζομαι να το σβήνω και να το ξαναβάζω μπροστά. Επίσης κι όταν το κυκλοφορώ κάμποση ώρα, αν πάω να βάλω νεκρά μετά, ανεβάζω πάρα πολύ ψηλά στροφές.
Καμία ιδέα αν και πως μπορώ να το φτιάξω?
Έχω και δυο παλιά γνήσια καρμπυρατέρ, λέτε να μπορώ να χρησιμοποιήσω μέρη από αυτά για να το φτιάξω?
Ο μάστορας είπε ότι δε φτιάχνεται αλλά από ότι διάβασα εδώ μέσα όλα φτιάχνονται, μάλλον βαριέται...

sapila racing
06/10/2016, 16:34
Έχω και δυο παλιά γνήσια καρμπυρατέρ, λέτε να μπορώ να χρησιμοποιήσω μέρη από αυτά για να το φτιάξω?
Ο μάστορας είπε ότι δε φτιάχνεται αλλά από ότι διάβασα εδώ μέσα όλα φτιάχνονται, μάλλον βαριέται...

Αν το καρμπυρατέρ που αγόρασες είναι κινέζικη απομίμηση τότε όντως δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς.

- Εφ όσον έχεις 2 γνήσια γιατί αγόρασες άλλο 1 ? :confused: Εφ όσον δεν έχουν λιωμένο σώμα η slide καθαρίζονται και με καποια ανταλλακτικά επισκευάζονται.

- Εφ όσον έχεις 2 γνήσια μπορείς άνετα να τα συγκρίνεις με αυτό που αγόρασες. Είναι ίδια 100% σε όλα ?

buckley
06/10/2016, 17:15
Ότι λέει ο ψηλός ,τα ίδια τράβηξα με ένα κινέζικο "μικούνι" κούτα όταν αναπαλαίωνα ένα xr 200.

vasilakis13
06/10/2016, 18:33
Μου έκανε εντύπωση που έγραφε mikuni πάνω, το όνομα της μάρκας κανονικά, ακόμα και οι μούφα μπαταρίες γράφουν sqny όχι sony, κι οι κινέζοι γράφουν ανενόχλητοι mikuni? :P

Πήρα κι άλλο καρμπυρατέρ γιατί δεν ήξερα ότι επισκευάζονται. Ο μάστορας είπε ότι το προηγούμενο είναι χωνί, δεν ρυθμίζει, και πρέπει να πάρω άλλο. Σήμερα διάβασα στο φόρουμ ότι όλα επισκευάζονται αν υπάρχει κιτ επιδιόρθωσης...
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω ούτε γνήσιο καρμπυρατερ (μιας και έχει σταματήσει η παραγωγή τους) και υποθέτω ούτε γνήσιο κιτ επιδιόρθωσης...

Αν τα βγάλω για να τα συγκρίνω τι πρέπει να κοιτάξω αν είναι ίδιο?
Επίσης με μεταχειρισμένο αλλά γνήσιο καρμπυρατερ πιστεύετε αξίζει να ασχοληθώ?

kostaskk
06/10/2016, 21:51
γιατι ανεβαζει στροφες? αν δεν κολαει η ντιζα γκαζιου σημαινει οτι απο καπου παιρνει αερα το μοτερ.(κυλινδρος,κεφαλη,καρτερ,εισαγωγη)
αν παιρνει απο εισαγωγη θα κανει και ηχο σαν σφύριγμα πιθανος.
δες την εισαγωγη του καρμπ.. παιρνουν και φλαντζα εκει και σε μερικα εχει και λαστιχακι ο-ρινκ. δες αν ειναι καινουριες οι φλαντες και βεβαιώσου οτι δεν παιρνει αερα.
ψεκαζουν σαπουνονερο (φουσκαλες) ή wd (αλλαγη στο στροφαρισμα) και ετσι βλεπεις αν χανει

το μπουζι θα πρεπει να ειναι ανοικτο χρωμα λογο του φτωχου μιγματος και ειναι το πρωτο που πρεπει να δεις για να καταλαβεις τι καυση κανει.
και αν συνεχισεις ετσι παει για κολλημα το μοτερ. προσοχη στο σπειρωμα του μπουζι και στο σφιξιμο.
αν ειναι μαυρο ή σκουρο εισαι safe απο μιγμα

στη θεση σου με στρώσιμο και χωρις να ξερω τι μιγμα εχει δεν θα το πηγαινα πανω απο 50km/h και οχι ανηφόρες. ζεσταμα και οχι στροφαρισμα αλλα ουτε να κρεμαει το μοτερ (πχ 4η και 30 χιλιομετρα)
χωρις εξατμιση μπορει να καψει βαλβιδες ή να κανει μεγαλη θερμοκρασια στην εξαγωγη. κακος που εκανες βολτα

το ρελαντι το ρυθμιζεις μονο απο την βιδα του ρελαντι. με ζεστο μηχανακι γυρνας την βιδα μεχρι να πεσει το ρελαντι μεχρι να μην σβήνει μονο του και να μην ξεκιναει με κλειστο γκαζι.

βλεπε την σταθμη λαδιου συνεχεια ειδικα τωρα που ειναι μετα απο ρεκτιφιε.
την σταθμη θα την παντα στο max.
αν καιει λαδια κατι δεν εγινε σωστα.
ισως το ρεκτιφιε ισως τσιμουχες βαλβιδων.

vasilakis13
06/10/2016, 23:07
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

Αν έπαιρνε αέρα από κάποιο άλλο σημείο εκτός από την εισαγωγή του καρμπυρατέρ, δεν θα ψέκαζε και λάδια από τον κινητήρα?
Την εισαγωγή του καρμπυρατέρ θα την κοιτάξω, θα κοιτάξω μήπως μπορώ να βάλω τις φλάντζες από τα παλιά καρμπυρατερ στο ιμιτασιον (αν δεν έχουν ξεραθεί και οι παλιές..)

Το μπουζί γενικά πρέπει να το σφίγγω πολύ ή όχι? Ο προηγούμενος μάστορας το έσφιξε τόσο πολύ που φοβήθηκα ότι θα έχει χαλάσει τη βόλτα, δεν ξεβίδωνε μετά παρ'ότι έχω μακρύ μπουζόκλειδο.
Το μοτερ μπορεί να κολλήσει μόνο και μόνο από τις υψηλές στροφές και ας έχει στο max τα λάδια? Τη στάθμη τη κοιτάω συχνά γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι το ρεκτιφιέ συχνά αποτυχαίνει και μπορεί να καίει λάδια ;)
Αυτό για την εξάτμιση δεν το ξερα, νόμιζα είναι μόνο για τον θόρυβο η εξάτμιση.. :( Τώρα πάντως είναι κομπλέ.

Για να ρυθμίσω ρελαντί, το μηχανάκι πρέπει να ξεκινάει με ανοιχτό γκάζι? Νόμιζα ότι πρέπει να ξεκινάει με κλειστό. Επίσης τη βίδα του αέρα πως τη ρυθμίζω?

bulmont
07/10/2016, 15:32
Ρε Βασιλάκη κάνε ότι θές αγόρι μου, όμως σταμάτα τα πήγαινε-έλα μ' αυτό το διάολο............
Θέλουμε να ησυχάσουμε και λίγο..................

:bawl:

vasilakis13
08/10/2016, 20:19
Το πήγα σε έναν άλλο μάστορα σήμερα και επιτέλους έλυσα το πρόβλημα! Τελικά ο προηγούμενος βαριόταν να ασχοληθεί...
Ο καινούριος μάστορας είδε το μηχανάκι και τελικά είχε θέμα χρονισμού, ήταν ένα δόντι εκτός χρονισμού μου είπε. Μόλις διόρθωσε αυτό, ρύθμισε και το καρμπυρατέρ και όλα δουλεύουν ρολόι, άψογα! Στο ρελαντί το μηχανάκι σχεδόν δεν ακούγεται! Το μόνο αρνητικό είναι ότι η μανιβέλα είναι πολύ πιο σκληρή τώρα αλλά υποθέτω αυτό γίνεται επειδή γίνεται σωστή συμπίεση :P
Μου είπε να αλλάξω και τακάκια πίσω, το έκανα μόνος μου αυτό.

bulmont
08/10/2016, 20:38
Μου είπε να αλλάξω και τακάκια πίσω, το έκανα μόνος μου αυτό.




ΩΩΩΩΩΩΩχχχχχχχχχχχχχχχ............

vasilakis13
09/10/2016, 10:23
Τα άλλαξα με τον πατέρα μου και πιάνουν μια χαρά :D
Βέβαια ο μάστορας είδε ότι την προηγούμενη φορά είχαμε ξεχάσει να βάλουμε κάτι ροδέλες και δεν είχε επαναφορά το πεντάλ... :lol: