PDA

View Full Version : Προβλημα με LED H4 λαμπες



g_m900
22/09/2016, 12:41
θα βγω λιγο Off topic αλλα ισως βρω λυση με καποιο απο τα σαινια εδω μεσα.

Λοιπον...εχουμε βαλει σε ενα SKODA OCTAVIA 2004 (To 1o OCTAVIA) αυτες εδω τις λαμπες...
http://www.ebay.com/itm/371684176403?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ολα καλα το φως πολυ δυνατο...μια και τις ειχα στο Fiesta 2004 που εχω.

Ομως οταν τις αναβει δεν εχει ραδιο καθολου(παρασιτα ακουγονται μονο) καθως και το VHF που εχει εγκατεστημενο γιατι ειναι σε ομαδα διασωσης στην Καρδιτσα.

Πηγε σε ηλεκτρολογους αλλα τιποτα και οι περισσοτεροι αντιπροτεινουν το ευκολο...δηλαδη αντικατασταση με αλλες δικες τους.

Τεσπα...
Καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι κανεις??

billyP
22/09/2016, 12:44
από τη πρώτη στιγμή τοποθέτησης, συμβαίνει το φαινόμενο ???

balakia
22/09/2016, 12:45
Κατι τετοιο παθαινα κι εγω,στο cb ομως,δεν υπαρχει σωτηρια.
Τι αντιπαρασιτικα στο ρευμα,τι απευθειας ρευμα απο της μπαταριες,καλο σωμα κ.α.,τιποτα.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
22/09/2016, 12:49
Θα πρότεινα το εξής. Αποσύνδεση τις λάμπες για να δούμε αν από εκεί είναι το πρόβλημα.
Αν ναι, Vhf και Ράδιο με δικό τους καλώδιο (και ασφάλειες) κατευθείαν από την μπαταριά.

billyP
22/09/2016, 12:50
οι λάμπες είναι 120w λέει στο λινκ...και μπαίνουν σε φανάρι που παίρνει 60w .....κάπου λοιπόν αυτή η αναντιστοιχία μπερδεύει τον εγκέφαλο στη διαχείρηση του ρεύματος και κόβει από αλλού.....νομίζω εκεί ειναι το θέμα...στον εγκέφαλο και τους περιορισμούς που θέτει στις καταναλώσεις

GIXXERAKIAS
22/09/2016, 13:08
Power: 120w per pair,60W per light

Δεν έχει σχέση καμμία αυτό με τον εγκέφαλο.Μήπως έχει can bus το octavia και κάνει τα τρελά του?Στο fiesta το είχες το θέμα αυτό?

tsirvoulis
22/09/2016, 13:12
Καλησπέρα

Λόγω επαγγέλματος ( ηλεκτρονικός ), και θέλοντας να σε βοηθήσω,
θα σου πώ οτι οι συγκεκριμένες λάμπες διαθέτουν ενα διακοπτικό τροφοδοτικό ( ή switching ), και έιναι το μαυρό κουτί
που βρίσκεται ενσωματομένο στο καλώδιο. Το τροφοδοτικό αυτό δουλέυει σε υψηλές συχνότητες στην περιοχή των 20 έως 40 ΚΗΖ,
και για τον λόγο αυτό δημιουργεί και αυτού του είδους τον θόρυβο που παρεμβάλεται σε όλες αυτές της συσκευές.

Αν ήταν καλήτερης πιότητας θα διέθεταν ενσωματομένο φίλτρο καταστολής ( και θα ήταν βέβαια και πάρα πολύ ακριβότερες ).
Το "ευκολο" που σου πρότειναν τελικα δεν είναι και τόσο λάθος.

Εγώ θα σου πρότεινα να τις αντικαταστήσεις άλλα όχι με λάμπες led, καθώς είναι γνωστό οτι δημιουργούν τέτοιου είδους προβλήματα,
εκτός αν καταφυγείς σε επώνυμες και ακριβές λύσεις ( osram, philips κ,α).

Μπόρεις να βάλεις λάμπες υψηλής απόδοσης ( προσοχή όχι xenon ) που καταναλώνουν το ίδιο ( 55/60w η H4 ) άλλα φωτίσουν έωσ και
60% παράνω και δεν κοστίζουν μία περιουσία, ενω υπάρχουν πόλλες και αξιόπιστες εφαρμογές ( Philips, osram, PIAA ).
ελπίζω να βοήθησα.

καλό απόγευμα

GFawkes
22/09/2016, 13:15
Σου το κανει παντα ή οταν η μπαταρια ειναι παλια και ξεφορτιστη;

Θελεις ρελε στα φωτα, ή καλυτερη γειωση στο ραδιο....

OldMan
22/09/2016, 14:52
Οπως ειπε και ο tsirvoulis, αμα δεν εχουν στραγγαλιστικο πηνίο, μαμησε τα ....

Γειώσεις, πυκνωτες παρακάμψης, υψίσυχνα φιλτρα με τελεστικούς ή μη, δεν κανουν τπτ...

g_m900
22/09/2016, 18:02
Ευχαριστώ παιδια.

Οταν τις ειχα στο Fiesta δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Απλα τις εδωσα κατευθειαν για να μην περιμένουμε να ερθουν αλλες.
Το Octavia απο οσο μου ειπε... Δεν εχει CanBus. Νομιζω ομως οτι ολα εχουν μετα το 2002.
Οποτε λογικα ειναι η απάντηση του φιλου ηλεκτρολογου η σωστη.