PDA

View Full Version : Βαλβιδοτριβείς, κοινώς βεντούζες



MISKIN
22/09/2016, 14:13
Που θα βρούμε;
Θέλω με μόνη βεντούζα, όπως η παρακάτω

http://www.autotec.gr/triftis-valvidon-luckhaus.html

Υπάρχουν και αυτές αλλά νομίζω ότι δε θα με βολέψουν.

http://www.scootershop.gr/product_info.php?products_id=1748

daz
22/09/2016, 15:14
Είναι εύκολο να βρεις Αχιλλέα!

Το απόγευμα που θα μπω από pc θα ρίξω μια ματιά γιατί απ το κινητό δε καταλαβαίνω ούτε τι διαφορά έχουν αυτά που έβαλες.

Ποια είναι η διαφορά τους?

alex14
22/09/2016, 15:22
Ολιγον ασχετο.

Απο μηχανουργειο στην Κινα. Δεν ρωτησα τιμη κτλ, την επομενη φορα θα το κανω. Μιλαμε για καλη και γρηγορη δουλεια.

367835

MISKIN
22/09/2016, 15:35
Ναι αλλά να είναι καλή ποιότητα. Έχω μια η οποία αν βεντουζάρει καλά, βγαίνει το ξύλο από τη βεντούζα. Δε θέλω τέτοια παπαριά γιατί είναι κουραστική δουλειά και η υπομονή εξαντλείται εύκολα. :nono:

MISKIN
22/09/2016, 15:37
Ολιγον ασχετο.

Απο μηχανουργειο στην Κινα. Δεν ρωτησα τιμη κτλ, την επομενη φορα θα το κανω. Μιλαμε για καλη και γρηγορη δουλεια.

367835

Ρε συ Άλεξ μηχανή σουτζούκι έχω όχι Pielstick.... :D

alex14
22/09/2016, 15:48
Ρε συ Άλεξ μηχανή σουτζούκι έχω όχι Pielstick.... :D

ναι ρε συ, γιαυτο εγραψα οτι ειναι ολιγον ασχετο

... daihatsu (ηλεκτρομηχανη) :D

Bowleno
22/09/2016, 16:28
Ολιγον ασχετο.

Απο μηχανουργειο στην Κινα. Δεν ρωτησα τιμη κτλ, την επομενη φορα θα το κανω. Μιλαμε για καλη και γρηγορη δουλεια.

367835

Από καραβίσια μηχανή είναι η κεφαλή που τρίβει; :uplate:

Σααν πιατάκι του καφέ είναι η βαλβίδα :eek:

Δεν νομίζω να τρίβει βαλβίδες μΕχανακίων αυτό το μηχάνημα.

Παλιότερα (ΠΟΛΥ παλιότερα.....) βάζαμε σε ένα τρυπάνι ένα ελαστικό σφικτό λαστιχένιο σωληνάκι και στην άλλη άκρη πιάναμε το στέλεχος της βαλβίδας και τρίβαμε μια χαρά.....

alex14
22/09/2016, 16:36
Από καραβίσια μηχανή είναι η κεφαλή που τρίβει; :uplate:

Σααν πιατάκι του καφέ είναι η βαλβίδα :eek:

Δεν νομίζω να τρίβει βαλβίδες μΕχανακίων αυτό το μηχάνημα.

Παλιότερα (ΠΟΛΥ παλιότερα.....) βάζαμε σε ένα τρυπάνι ένα ελαστικό σφικτό λαστιχένιο σωληνάκι και στην άλλη άκρη πιάναμε το στέλεχος της βαλβίδας και τρίβαμε μια χαρά.....

Απο ηλεκτρομηχανη πλοιου.

παρε και μια απο κυρια (σχετικα μικρη, 10.000 BHP) μηχανη :)

367861

MISKIN
22/09/2016, 17:16
Τώρα ποια τιμή να πιστέψω;

http://www.autotec.gr/triftis-valvidon-luckhaus.html 20€ σχεδόν αυτός

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%85/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=148 5.20 € αυτός.

Αποστόλη εύκολα θα βρω, αλλά μη τα πληρώσω 4 φορές πάνω!

daz
22/09/2016, 19:05
To net μου σέρνεται γιατί χρησιμοποιώ το κινητό σαν σποτ και δεν μπορώ να ψάξω όπως θέλω.

Αυτά τα δυο λινκ στο παραπάνω μνμ έχουν σχεδόν ίδιες τιμές 4ευρώ και 4.5. Επίσης φαίνονται ποιοτικοί αυτοί οι δύο αλλά .. τι να σου πω! Απ' αυτόν τον "οίκο" μπορείς να πάρεις οτιδήποτε οποιαδήποτε ποιότητας!

Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος ότι δε θα σου σπάσει τα νευρα είναι 1. Να πάρεις κάτι επώνυμο αλλά σε αυτήν την περίπτωση ξεχνάς τις τιμές των 4 ευρώ. 2. Να βγεις μια βόλτα στη σπύρου πάτση και να το δεις το εργαλείο. Φυσικά είναι πολύ πιθανό αυτό που θα σου γεμίσει το μάτι πάλι να μην έχει 4 ευρώ. Κατά καιρούς το έχω βρει μπροστά μου σε πολλά μαγαζιά αλλά δεν έχω εξετάσει την ποιότητα γιατί δε με ενδιέφερε ούτε ρώτησα τιμές.

Klann, facom, hazet κτλ έχουν όλες. Δεν αποκλείεται να βρεις ετοιμοπαράδοτα στις γνωστές πιάτσες της Αθήνας. Θα ξεκινούσα με ένα τηλέφωνο στον Κ. Βράττη.

facom (https://www.toolatelier.com/en-GB/valve-lapping-tool_FA39592.htm)

και μετά για klann (σε αντιπρόσώπους gedore, labo - pam κ.α) που σίγουρα θα είναι φθηνότεροι από hazet και λοιπές exotic γιατί έχουν πάψει να είναι "in house".

Για force (http://www.ergaleio.net/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1164) και λοιπές μάρκες (http://www.ekon.gr/%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%82/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83-%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD) μάλλον θα πρέπει να πάρεις μια γνώμη από κάποιον που τα έχει χρησιμοποιήσει. Για την ΕΚΟΝ μην πιστεύεις και πολύ ότι βλέπεις στο σαιτ, στη φωτογραφία είχαν εξολκείς kuko με τιμές 10 και 12 ευρώ, οπότε καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο πριν γιατί μπορεί να έχει και άλλες επιλογές (και μάρκες) που να μην είναι σετάκι των δύο.

Εδώ (http://www.eidika-ergaleia.gr/eidos.aspx?kod=1130) επίσης μπορείς να ρωτήσεις αν τους δίνει ξεχωριστά γιατί με τέτοια τιμή σε συμφέρει να πάρεις επώνυμο που δεν είναι σετ.

Στο νετ μπορείς να τα ψάξεις σαν valve lappers kai grinders. (valve griding tool κτλ, το 'πιασες!)

Με μια βόλτα στα μαγαζιά μπορείς να βρεις κάτι παλιό ποιοτικό σε καλή τιμή (pastorino πχ). Σε τέτοια εργαλεία δεν αποκλείεται στην Ελληνική αγορά να βρεις και πολλά ΝΟS (από elofort germany μέχρι belzer).

daz
22/09/2016, 19:09
Παλιότερα (ΠΟΛΥ παλιότερα.....)

Μη παίρνεις και όρκο! Ξέρεις τι δραπανάκι δουλεύει ακόμα σε κάποια συνεργεία? :lol:

daz
22/09/2016, 19:26
Τώρα ποια τιμή να πιστέψω;

http://www.autotec.gr/triftis-valvidon-luckhaus.html 20€ σχεδόν αυτός

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%85/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=148 5.20 € αυτός.

Αποστόλη εύκολα θα βρω, αλλά μη τα πληρώσω 4 φορές πάνω!

Ουπς, έχεις δίκιο! Αν επιλέξεις φ30 η διαφορά τιμής είναι...

Για πάρε ένα τηλ το Βράττη να έχεις μια τιμή εκκίνησης για κάτι ποιοτικό.

Leon67
22/09/2016, 20:51
Εάν δεν βρεις άκρη στον κ. Η. Βράττη τότε Στο ΤΒS-Aachen http://www.tbs-aachen.de/Suche/795.htm?VL=795 4-5-6-7 euro της Ηazet, άρα και στον Μπεθανη-Γκιόκα κάπου εκεί. Αν πάρεις από TBS πές μου με τηλ ή pm.

daz
22/09/2016, 21:14
Εάν δεν βρεις άκρη στον κ. Η. Βράττη τότε Στο ΤΒS-Aachen http://www.tbs-aachen.de/Suche/795.htm?VL=795 4-5-6-7 euro της Ηazet, άρα και στον Μπεθανη-Γκιόκα κάπου εκεί. Αν πάρεις από TBS πές μου με τηλ ή pm.

Ωραίος ο λεό αλλά το λινκ δε δουλεύει. Πάλι! :lol::beer:

5-6 ευρώ έχουν και της stahl (http://www.tbs-aachen.de/Suche/valve_griding.htm?VL=valve%20griding) βαριέμαι να βρω της hazet.

Αν γίνει παραγγελία από tbs θέλω να το ξέρω κι εγώ!

daz
22/09/2016, 21:22
Τώρα δουλεύουν και τα δυο λινκ. Πιθανότατα φταίει που και οι δύο ποστάραμε τα αποτελέσματα απ' τη μηχανή αναζήτησης του tbs.

hazet (http://www.tbs-aachen.de/valves_/_pistons_c3041.htm)
stahl (http://www.tbs-aachen.de/Tools_for_Valves_and_Pistons_c3367.htm)


Άδικα τον κατηγόρησα τον λεό! :D:beer:

MISKIN
22/09/2016, 21:46
Λοιπόν έκανα μια δοκιμή με τη βεντούζα που μου έδωσε ένας φίλος.

367972

Αποτυχία, είναι μάλλον μεγάλη η βεντούζα για τις βαλβίδες.

367973

Επειδή δεν έχω εμπειρία με τόσο μικρές βαλβίδες... :smokin: (στο καράβι τις πιάναμε με ένα μεταλλικό δαχτυλίδι από την εξωτερική διάμετρο).

Τι μέγεθος είναι το σωστό; Οι βαλβίδες είναι: 36mm η εισαγωγής και 33mm η εξαγωγής. Η βεντούζα είναι ~30 mm, αλλά όταν τη πατάς για να βεντουζάρει μεγαλώνει αρκετά, μάλλον είναι πολυκαιρισμένο το λάστιχο.

Δε ξέρω αν θα πάρω από έξω. Πόσο καιρό κάνει από TBS;

daz
22/09/2016, 21:58
Δε μπορώ να σε βοηθήσω Αχιλλέα, δεν έχω εμπειρία!

To tbs να υπολογίζεις πάνω από εβδομάδα (σε φώτισα, δε θυμάμαι!).

MISKIN
22/09/2016, 22:18
Θα κάνω μια βόλτα από Σπ. Πάτση με τις βαλβίδες στο χέρι για να βρω τη σωστή βεντούζα. Θέλω το ΣΚ να τρίψω τα καπάκια και τα δυο. Μας πιέζει ο χρόνος... :vroum:

Road Pirat
23/09/2016, 02:27
Ανακατασκευή v-strom ?

MISKIN
23/09/2016, 06:34
Ανακατασκευή v-strom ?

Όχι το δικό μου, αυτά τα καπάκια είναι από 1000.

duke200
23/09/2016, 07:58
Που θα βρούμε;
Θέλω με μόνη βεντούζα, όπως η παρακάτω

http://www.autotec.gr/triftis-valvidon-luckhaus.html

Υπάρχουν και αυτές αλλά νομίζω ότι δε θα με βολέψουν.

http://www.scootershop.gr/product_info.php?products_id=1748

καλυτερα το δευτερο και σιγουρεψου οτι η βεντουζα ταιριάζει στο μέγεθος των βαλβίδων σου. Αφου είναι φτηνά, καλύτερα να χει 3-4 βεντούζες σε διαφορά μεγάθη για να κάνεις τη δουλειά σου.

ελπίζω να έχεις εξολκέα να τις βγάλεις κι΄ολας. Σίγουρα είναι περιτό αυτο που λέω, αλλα χρειάζεσαι και παστα για τρίψιμο βαλβίδων...

MISKIN
23/09/2016, 08:28
Λοιπόν πήγα πρωί πρωί Σπ. Πάτση και δε βρήκα τίποτα. Ο κος Ηλίας δεν είχε και δεν είχε και να μου προτείνει και ποιοτικό. Όντως είχε δίκιο, αφού όπου πήγα απογοητεύτηκα. Θεόσκληρες βεντούζες που δε βεντούζαραν, στραβά ξυλα, κλπ. Αυτές που είναι ζευγάρι με δύο βεντούζες ήταν ότι καλύτερο βρήκα αλλά 13€ στο Καραΐσκο είναι πολλά. Είχα πάρει και τις βαλβίδες μαζί. Έχουν αυτό το βαθούλωμα στη μέση διαμέτρου 22 mm που δυσκολεύει τη φτηνή βεντούζα.
Δούκα τι εξολκέα; Τι σμυριδαλοιφή;
Ρε χαμένε τη φώτο δε την είδες; Όλα στη φόρα τα έχω!:D

Bowleno
23/09/2016, 09:30
Μη παίρνεις και όρκο! Ξέρεις τι δραπανάκι δουλεύει ακόμα σε κάποια συνεργεία? :lol:

To ΠΟΛΥ παλιότερα πήγαινε στην εποχή που ασχολιόμουν εγώ με μοτεράκια (παπιά) :lol:

Σαφώς και τα δουλεύουν ακόμα έτσι εφόσον κάνεις γρήγορα την δουλειά σου (το αν γίνεται και σωστά, άλλο καπέλο :D )

duke200
23/09/2016, 19:57
Λοιπόν πήγα πρωί πρωί Σπ. Πάτση και δε βρήκα τίποτα. Ο κος Ηλίας δεν είχε και δεν είχε και να μου προτείνει και ποιοτικό. Όντως είχε δίκιο, αφού όπου πήγα απογοητεύτηκα. Θεόσκληρες βεντούζες που δε βεντούζαραν, στραβά ξυλα, κλπ. Αυτές που είναι ζευγάρι με δύο βεντούζες ήταν ότι καλύτερο βρήκα αλλά 13€ στο Καραΐσκο είναι πολλά. Είχα πάρει και τις βαλβίδες μαζί. Έχουν αυτό το βαθούλωμα στη μέση διαμέτρου 22 mm που δυσκολεύει τη φτηνή βεντούζα.
Δούκα τι εξολκέα; Τι σμυριδαλοιφή;
Ρε χαμένε τη φώτο δε την είδες; Όλα στη φόρα τα έχω!:D

Permatex 80037. Σε αυτα τα πραγματα η permatex δε παιζεται, αλλα εχω καιρο να παρω και δε θυμαμαι απο που.

εξολκέα μπορεις να έχεις και το φτηνό: http://www.akd-tools.gr/0010000371/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1.html

εγω ε΄χω κατι σαν αυτο:
http://tools4cars.gr/product/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%B5%CE%B1%CF%83-%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD/

Δεν υπαρχει πιο ευχαριστη δουλεια απο το να καθαριζεις καπάκια/τριβεις βαλβίδες, κανεις ροϊκή εξέλιξη, αλλα θελει προσοχή να μπουνε καλα οι ασφάλειες των βαλβίδων, να μη χαλάσουν τα τσιμουχάκια στο βάλε βγάλε, να μη γρατσουνιστούν οι έδρες ή το καπάκι απο πίσω όπως βάζεις τον εξολκέα και να μητο παρακάνεις με τη ροϊκη και ραγίσει το καπάκι.

το χω κανει πολλές φορές για κάθε τύπο μοτερ (απο παπάκια, μέχρι καπάκια Μ3), οτι χρειάστεις, κάτι θυμαμαι...

Και κυριως να προσεχεις μη σου πεταχτουνε οι ασφαλειες και τις ΧΑΣΕΙΣ... (εχω χασει ασφάλειες ....), καθως και να καθαρισεις καλά τα υπολοιματα απο την παστα (με μαλακο πανί).

MISKIN
23/09/2016, 20:46
Όπως είδες τις έχω βγάλει τις βαλβίδες με αυτόν τον εξολκέα

368207

Σμυριδαλοιφή έχω στη δουλειά, "δανείστηκα" λίγη. Grade A. Ίσως χρειαστώ και πιο ψιλή. Εκεί έχω την απορία, γιατί στο καράβι δουλεύαμε πιο χοντρές αν θυμάμαι καλά. Έχω και το σβουράκι της Bosch για τρίψιμο-γυάλισμα.

Δε με φωτίζεις όμως στο θέμα μας. Με τις βαλβίδες που έχω περιγράψει τι βεντούζα παίρνω;

daz
23/09/2016, 21:01
Με τις βαλβίδες που έχω περιγράψει τι βεντούζα παίρνω;

Πέρασα από ένα φίλο που έχει συνεργείο. Η 20mm ανοίγει μέχρι 25 (την μέτρησα). Μου είπε πως δεν χρειάζεται να πιάνει όλη την επιφάνεια της βαλβίδας.

368217

duke200
23/09/2016, 21:07
Μετρα διαμετρο βαλβιδας και όπως είπε και ο daz, πατημενη πρεπει η βεντούζα να ναι το ίδιο ή μικρότερο απο τη διαμετρο της βαλβιδας. Αν είναι μεγαλύτερη, περνα και η παστα μεσα και δεν βεντουζαρει. Αν περασει η παστα μεσα, ξεπλενεις τα πάντα και ξανατρίβεις. Πάστα θέλει ελάχιστη, δυο-τρια σταγονίδια για καθε βαλβίδα.

Για να βεντουζάρει καλύτερα, καθάρισε όλη την καρβουνίλα απο τη βαλβίδα με γυαλοχαρτο (πρόσεχε μη γρατσουνισεις εκει που παταει στη έδρα), πλύνε τη βαλβίδα με νερό και τρυλ και στέγνωσέ τη καλά. Δε θελει και πολύ, 30 δευτερα τρίψιμο και ειναι οκ. Θα το καταλάβεις απο τον ηχο. Στην αρχή κάνει αρκετό θορυβο στο τρίψιμο, όσο τρίβεις μειώνεται. Μόλις αγουγεται αρκετα λιγότερο, τερμα το τρίψιμο, ξαναπλένεις τις βαλβίδες και σκουπίζεις καλά τη παστα απο τις έδρες.

προσεχε επισης μη σου πεσουν κατω η βαλβιδες. δε θα πάθουν τιποτα αμα πέσουν, αλλα μια μικρορωγμουλα που δε φαινεται, μπορει αργότερα να δυαλυσει πιστόνι και κεφαλή

MISKIN
23/09/2016, 21:14
Μετρα διαμετρο βαλβιδας και όπως είπε και ο daz, πατημενη πρεπει η βεντούζα να ναι το ίδιο ή μικρότερο απο τη διαμετρο της βαλβιδας. Αν είναι μεγαλύτερη, περνα και η παστα μεσα και δεν βεντουζαρει. Αν περασει η παστα μεσα, ξεπλενεις τα πάντα και ξανατρίβεις. Πάστα θέλει ελέχιστη, δυο-τρια σταγονίδια για καθε βαλβίδα.

Για να βεντουζάρει καλύτερα, καθάρισε όλη την καρβουνίλα απο τη βαλβίδα (πρόσεχε μη γρατσουνισεις εκει που παταει στη έδρα), πλύνε τη βαλβίδα με νερό και τρυλ και στέγνωσέ τη καλά. Δε θελει και πολύ, 30 δευτερα τρίψιμο και ειναι οκ. Θα το καταλάβεις απο τον ηχο. Στην αρχή κάνει αρκετό θορυβο στο τρίψιμο, όσο τρίβεις μειώνεται. Μόλις αγουγεται αρκετα λιγότερο, τερμα το τρίψιμο, ξαναπλένεις τις βαλβίδες και σκουπίζεις καλά τη παστα απο τις έδρες.

Τις έχω καθαρίσει τις βαλβίδες. Αυτό που με δυσκολεύει (και το κατάλαβα και εκεί που δοκίμαζα βεντούζες στη Σπ. Πάτση, είναι ότι οι βαλβίδες έχουν ένα βαθούλωμα διαμέτρου 22 mm. Αυτό το βαθούλωμα δυσχεραίνει το βεντουζάρισμα. Η βεντούζα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το βαθούλωμα (δηλαδή 25mm) ή μικρότερη (δηλαδή 20mm);
Οι βαλβίδες όπως έγραψα παραπάνω είναι 33mm εξαγ. 36mm εισαγ.

duke200
23/09/2016, 21:19
η βεντούζα πρέπει πατημένη να καλύπτει το βαθούλωμα και να μη υπερβαίνει τη διάμετρο της βαλβίδας. Το βαθούλωμα βοηθάει το βεντουζάρισμα, άμα έχεις καθαρίσει καλά την κάπνα.

Να πας στον Καραγιάννη. Εχει μεγαλύτερη γκαμα. Ειναι λίγο "τρέλας" αλλα την ξερει τη δουλειά του καλά
http://www.vrisko.gr/details/d636c1436h2h6fdec322chcbae231cba

οπως είπα αμα έχει βρωμια ή υπόλοιμα παστας/λαδιου η βεντουζα, δεν κολάει με τιποτα.

duke200
23/09/2016, 21:25
και απο τη φωτο φαίνεται σαν να τις παρατριψες. Δε παθαίνει τίποτα αλλα...

Να ξερεις ότι όσο τρίβεις, τόσο αλλάζουν τα διάκενα των βαλβίδων, τσεκάρισε τα ξανα όταν θα δεσεις.

MISKIN
23/09/2016, 22:05
Δε τις έχω τρίψει καν. Μια δοκιμή έκανα με τη βεντούζα αλλά ξεκόλαγε. Θα γίνει ούτως ή άλλως ρύθμιση αφού όλο το μοτέρ είναι βίδες σε κούτες.

368271

duke200
23/09/2016, 22:35
μαλιστα, μαλλον με μπερδεψε η κάπνα. Σχετικά καθαρό μοτερ παντως. δε πρεπει να χει πανω απο 30-40.000 χιλιομετρα, αν δεν εχει ξαναγίνει επισκευή.

Ο Καραγιάννης νομίζω ανοίγει και καποια Σαββατα, παρε κανα τηλέφωνο πριν πας.

MISKIN
23/09/2016, 23:00
μαλιστα, μαλλον με μπερδεψε η κάπνα. Σχετικά καθαρό μοτερ παντως. δε πρεπει να χει πανω απο 30-40.000 χιλιομετρα, αν δεν εχει ξαναγίνει επισκευή.

Ο Καραγιάννης νομίζω ανοίγει και καποια Σαββατα, παρε κανα τηλέφωνο πριν πας.

100.000 χλμ... από μαλακία μηχανικού έσπασε το ρουλεμάν της καμπάνας. Thanks για τον Καραγιάννη.

MISKIN
24/09/2016, 13:11
Τελικά πήγα στο Καραγιάννη και πήρα μια με διπλή βεντούζα. Δε με βολεύει πολύ, γιατί έχει κοντό ξύλο για τα χεράκια μου, αλλά βεντουζάρει πολύ καλά. καμιά σχέση με τις ξεραμένες που είχαν στη Σπ. Πάτση. Καλός τύπος φάνηκε, εξυπηρετικός.
Τώρα έχω ένα μπούσουλα τι διάμετρο βεντούζας χρειάζομαι αν βρω καμιά επώνυμη με πιο μακρύ ξύλο.

368379

daz
24/09/2016, 13:32
Ωραίος! :beer:

Για πες μας λοιπόν και εμάς τη διάμετρο!

MISKIN
24/09/2016, 13:39
Ωραίος! :beer:

Για πες μας λοιπόν και εμάς τη διάμετρο!

25mm είναι η διάμετρος που ταιριάζει.

Road Pirat
24/09/2016, 15:54
Γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου ξύλο στο μέγεθος που το θέλεις?

MISKIN
24/09/2016, 16:01
Γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου ξύλο στο μέγεθος που το θέλεις?

Πως; Σε τόρνο; Ποιος θα μου φτιάξει κάτι τέτοιο με λιγότερο από 5-6€ που κοστίζει ένας βαλβιδοτρίφτης; Το ξύλο πρέπει να είναι λείο χωρίς σκλήθρες.

duke200
24/09/2016, 18:25
μια χαρά είναι αυτο για 30-40 δευτερόλεπτα τρίψιμο.

MISKIN
24/09/2016, 18:28
μια χαρά είναι αυτο για 30-40 δευτερόλεπτα τρίψιμο.

Βάλε κάτι παραπάνω.... Είναι λίγο μπουρδέλο. Φαντάσου ότι περνάει το φως κανονικά με τη βαλβίδα στη θέση της (πριν τη λύσω).

Την έτριβα 1 ώρα..... :cry: με τα απαραίτητα διαλείμματα...

duke200
24/09/2016, 18:34
πολύ κάρβουνο... μολις νομίζεις οτι τέλειωσες κανε έναν έλεγχο στεγανότητας με βενζίνη και με τη βαλβίδα να πατάει καλά.

Αμα έχεις τρίψει καλά, κανονικά δεν πρέπει να τρέχει καθόλου. Αλλα και να τρέχει ελάχιστα, δε πειράζει, με την κάπνα που θα σχηματιστει θα στεγανοποιήσει πλήρως :lol:

MISKIN
24/09/2016, 18:40
πολύ κάρβουνο... μολις νομίζεις οτι τέλειωσες κανε έναν έλεγχο στεγανότητας με βενζίνη και με τη βαλβίδα να πατάει καλά.

Αμα έχεις τρίψει καλά, κανονικά δεν πρέπει να τρέχει καθόλου. Αλλα και να τρέχει ελάχιστα, δε πειράζει, με την κάπνα που θα σχηματιστει θα στεγανοποιήσει πλήρως :lol:

Τις τσεκάρω με μολύβι, κάτι που έμαθα στα καράβια, αλλά και στη τωρινή δουλειά μου. Είναι πιο σίγουρος τρόπος από το υγρό. Πάντως θα το κάνω και αυτό που λες, αφού τη δέσω πρώτα με τα ελατήρια κομπλέ.

duke200
24/09/2016, 19:03
μη ξεχασεις να τσεκαρεις τα διακενα βαλβίδας μετα, όπως είπα και πρίν. Όσο τριβεις, μικραίνουν!!!

MISKIN
24/09/2016, 19:47
Αυτός είναι και ο λόγος που δε τις έδωσα στη δουλειά, σε συνάδελφο να μου τις ρεκτιφιάρει. Γιατί θα μίκραινε το διάκενο και θα έπρεπε σίγουρα να αλλάζω το .... δε θυμάμαι πως το λένε.

daz
24/09/2016, 20:16
Αυτός είναι και ο λόγος που δε τις έδωσα στη δουλειά, σε συνάδελφο να μου τις ρεκτιφιάρει. Γιατί θα μίκραινε το διάκενο και θα έπρεπε σίγουρα να αλλάζω το .... δε θυμάμαι πως το λένε.

καπελωτο?

Road Pirat
24/09/2016, 21:29
Βρίσκεις ένα ξύλο στρογγυλό π.χ. Από σκούπα, το κόβεις στο μέγεθος που το θέλεις και αν χρειαστεί το περνάς με γυαλοχαρτο.
Πως; Σε τόρνο; Ποιος θα μου φτιάξει κάτι τέτοιο με λιγότερο από 5-6€ που κοστίζει ένας βαλβιδοτρίφτης; Το ξύλο πρέπει να είναι λείο χωρίς σκλήθρες.

MISKIN
24/09/2016, 21:54
Και πως θα προσθέσω τη βεντούζα;

MISKIN
24/09/2016, 23:18
Επίσης να πω ότι το σκουπόξυλο είναι χοντρό. Πρέπει δηλαδή να μπει σε τόρνο το ξύλο. Βαριέμαι και μόνο που το σκέφτομαι για 2€ που κάνει το ξύλο.

Λευκάδιος
24/09/2016, 23:21
Τρίψιμο χωρίς βεντούζα,ο μηχανικός έβαλε κάποιο σωληνάκι (καυσίμου?δεν θυμάμαι) στο στέλεχος της βαλβίδας και έκανε μια χαρά την δουλειά του
368567

MISKIN
25/09/2016, 02:17
Τρίψιμο χωρίς βεντούζα,ο μηχανικός έβαλε κάποιο σωληνάκι (καυσίμου?δεν θυμάμαι) στο στέλεχος της βαλβίδας και έκανε μια χαρά την δουλειά του
368567

Ωραίος αλλά επιβάλλεται η χρήση μέγγενης για κάτι τέτοιο.

duke200
25/09/2016, 09:22
μεταξύ μας και φιλικά το λέω με τόσα πράγματα που ξερεις να κάνεις, είναι κρίμα να μην έχεις μια μέγγενη εστω των 20 ευρω.

με τη μεγγενη μπορεις να απλοποιήσεις πολλες δουλειές, απο το να στραβώσεις ένα λαμάκι, μέχρι να κόψεις οποιοδήποτε σιδερο με ένα απλο και φτηνό σιδεροπρίονο ή να τρυπήσεις οτιδήποτε με ενα απλό δράπανο και πάρα πολλά ακόμα

MISKIN
25/09/2016, 17:59
μεταξύ μας και φιλικά το λέω με τόσα πράγματα που ξερεις να κάνεις, είναι κρίμα να μην έχεις μια μέγγενη εστω των 20 ευρω.

με τη μεγγενη μπορεις να απλοποιήσεις πολλες δουλειές, απο το να στραβώσεις ένα λαμάκι, μέχρι να κόψεις οποιοδήποτε σιδερο με ένα απλο και φτηνό σιδεροπρίονο ή να τρυπήσεις οτιδήποτε με ενα απλό δράπανο και πάρα πολλά ακόμα

Έχω μέγγενη εκτός Αθηνών, εκεί που φτιάχνω συνήθως το μηχανάκι τα καλοκαίρια. Εδώ στην Αθήνα όμως δεν έχω. Και δεν υπάρχει και πάγκος για να τη βάλω. Μεταφέρθηκε το μοτέρ σε αυτό το μαγαζί γιατί ήταν καθαρό και ευρύχωρο. Το μηχανάκι βρίσκεται αλλού σε άλλη περιοχή της Αθήνας αρκετά μακρυά. Και εκεί υπήρχε μέγγενη. Είμαστε σκόρπιοι αλλά είμαστε πολλοί! :lol:

Road Pirat
25/09/2016, 22:05
Για παράδειγμα το είπα, ένα ξύλο στρογγυλό στο μέγεθος που το θέλεις. Και την προσαρμόζει με κόλα.
Επίσης να πω ότι το σκουπόξυλο είναι χοντρό. Πρέπει δηλαδή να μπει σε τόρνο το ξύλο. Βαριέμαι και μόνο που το σκέφτομαι για 2€ που κάνει το ξύλο.

virus
05/10/2016, 06:31
καπελωτο?

shim :p

μην τον μπερδευεις τον αχιλλεα κι ειναι καλο παιδι :rolleyes:

virus
05/10/2016, 06:43
αχιλλεα αυτο ειναι που σου ελεγα. με τρομπακι που κραταει την βαλβιδα. βεβαια δεν το εχω δουλεψει το συγκεκριμενο ποτες μου οποτε δεν ξερω αν αξιζει οντως.

369660


και ΜΙΑ ειναι η παστα που τριβουν τις βαλβιδες. αν θες εχω να σου δωκω. μην παιρνεις ολοκληρο κουτακι για δυο βαλβιδες.


369661

MISKIN
05/10/2016, 06:49
Γιάννη αυτή τη σμυριδαλοιφή πήρα και γω. Τις έχω τρίψει ήδη.
Ωραίο το βεντουζάκι!

MISKIN
12/10/2016, 22:53
370243

virus
12/10/2016, 23:18
τι λεει καλο; πες και κανα feedback ρε βουβο ποταμι :lol:

Leon67
12/10/2016, 23:36
Για 2 ευρώ παραπάνω από το άλλο το Hazet χαίρεσαι να το πιάνεις στα χέρια σου - το έπιασα και το ξύλο καθώς και οι γραμμώσεις είναι άπαιχτες.

MISKIN
12/10/2016, 23:38
Το ξύλο είναι καταπληκτικό, όπως το περίμενα, χοντρό και μακρύ......

Γιάννη τα υπόλοιπα από κοντά γιατί αν συνεχίσω τη περιγραφή για βεντούζες σε συνδυασμό με τα χοντρά ξύλα θα με παρεξηγήσουν.... :rotflmao:


edit: Να κι από πάνω με τις ραβδώσεις..... Καθήστε καλά ρε!

edit2: "Γραμμώσεις" γράφει "ραβδώσεις" διαβάζω... :lol:

daz
13/10/2016, 01:21
Να μεταφέρω τη συζήτηση στο tool porn?:lol: