PDA

View Full Version : Υπερπλήρης Κασετίνα 3/8



Leon67
09/08/2016, 08:47
Μετά από τιν Stainless κασετίνα της Teng που ήταν για την δουλειά -και ελπίζω να βγάλει τα λεφτά της- μου λείπει μια καλή κασετίνα-συλλογή σε 3/8 μόνο. To project έχει ορίζοντα το 2017 αλλά θα ήθελα γνώμες για τοις παρακάτω ή και εναλλακτικές προτάσεις για μία full κασετίνα στα 3/8. Έχω βρει αυτές:

1 363871

2.363872

3.363873

Η Facom J.451 μάλλον είναι η φτηνότερη κάπου στοις 500 λίρες Αγγλίας και έχει μικρές απλές μύτες, η Stahlwille 45-41-9 έχει τα περισσότερα είδη από καρυδάκια (και σπαστά-αρθρωτά) αλλά είναι η ακριβώτερη και σταματάει στο 19mm, και η Hazet 888 ZΝ ή με εξάγωνα έχει λίγες μύτες αλλά τιτανίου... και είναι και η μικρώτερη σε διαστάσεις.

daz
09/08/2016, 10:08
H hazet είναι η μικρότερη αλλά πρέπει να βγάζεις το από πάνω το οποίο φαντάζομαι μπορείς να το αφήσεις στο ανοιχτό καπάκι της κασετίνας αλλά... κάθε φορά βάλε βγάλε (είναι και πλαστικό). Δε θα έλεγα ότι με τρελαίνει αυτό παρόλο που είναι η μικρότερη.
Τα καρυδάκια κατσαβιδιού δεν είναι τιτανίου φυσικά, έχουν επίστρωση τιτανίου. Προσωπικά προτιμώ αυτά με τη μαύρη φωσφάτωση κάτι που δεν είχε ποτέ η hazet. Για αντοχή στη σκουριά το γύρισε σε τιτάνιο αλλά η αντισκοριακή προστασία που προσφέρει αυτή η επίστρωση είναι περίπου ίδια με της μαύρης φωσφάτωσης (απ' ότι έχω διαπιστώσει). Η αντοχή στη φθορά πρέπει να είναι αυξημένη στην τιτανίου αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πχ το πάχος της επίστρωσης και αν αυτή έχει μπει για αντοχή στη φθορά ή για αντισκωριακή προστασία. Κατά τα άλλα τα συγκεκριμένα καρυδάκια με τις μύτες είναι απ' τα καλύτερα γενικής χρήσης διότι είναι 2 επιπέδων. Δλδ στο αλλεν 3 - 4 - 5 πχ το εξάγωνο είναι 6mm και γίνεται 3 - 4 -5 αντίστοιχα. Αυτό προσφέρει λίγο μεγαλύτερη αντοχή αλλά επιπλέον είναι και πιο στιβαρά για χρήση με δυναμόκλειδο. Το μήκος τους δεν είναι ούτε μεγάλο ούτε μικρό, το κάθε ένα έχει μήκος αντίστοιχο του μεγέθους του που μπορεί να κάνει λίγο απ' τη δουλειά ενός μακριού και ενός κοντού. Προσωπικά με έχουν βολέψει πάρα πολύ και τα χρησιμοποιώ πιο συχνά (έχω και μακριά και κοντά και τα hazet).

H stahl δε θα μπορούσε να είναι φθηνή γιατί τα σπαστά καρυδάκια που έχει είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Αν δε σου χρειάζονται μη την πάρεις γιατί δεν είναι κάτι που είναι απλά λίγο ακριβότερο αλλά αυξάνουν σημαντικά την τιμή της κασετίνας. Η καστάνια δεν ξέρω αν είναι απ' τις καινούριες με τα περισσότερα δόντια αλλά κατά παράδοση οι γερμανοί έχουν λίγα δόντια (το ίδιο και η hazet). Παρόλα αυτά η κεφαλή της καστάνιας είναι πάρα πολυ μικρή.

Η φακομ είναι τούμπανο και έχει καστάνια με περισσότερα δόντια ενώ έχει και κεφαλή καστάνιας για τη σπαστή μανέλα ή για δυναμόκλειδα χωρίς καστάνια. Έχει και την πιο εύκολη εγγύηση στην Ελλάδα ενώ έχουμε και τις τιμές του Κ.Βράττη που σημαίνει ότι μάλλον θα την πάρεις φθηνότερα απ' τις υπόλοιπες.

Το θέμα του ποια ειναι η καλύτερη ποιοτικά δε θα το πιάσω φυσικά. Όλες καλές είναι ενώ σε θέμα εφαρμογής του καρέ δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα 3/8. Όχι τουλάχιστον άξιες λόγου.

Παρόλα αυτά όλα τα παραπάνω είναι λίγο μαλακίες γιατί πιο πολύ θα παίξει ρόλο το τι μάρκα θέλεις να έχεις στην αποθήκη σου. :lol:

camen
09/08/2016, 11:04
Αυτο που γράφεις σεντόνια κ στο τελος με μια πρόταση τα απαξιώνεις με τρελαίνει :lol::lol::lol:

daz
09/08/2016, 11:15
Αυτο που γράφεις σεντόνια κ στο τελος με μια πρόταση τα απαξιώνεις με τρελαίνει :lol::lol::lol:

Έτσι είναι ρε καμεν! Σιγά τα ωά, αν εγώ θέλω να πάρω τα χαζετάκια θα κολλήσω στην εγγύηση? Αφού μ' αρέσει λέμε το γαλάζιο!

Ή αν θέλω να πάρω stahl για να μπορώ να λέω στον εαυτό μου ότι έχω stahl θα κολλήσω στο γεγονός ότι δεν έχει άλλεν η κασετίνα? Θα πάρω αργότερα τα άλλεν της hazet ξεχωριστά σε δική τους κασετίνα και θα τα ανοίγω να βλέπω το χρυσάφι να ανοίγει η καρδιά μου!

Άσε που όταν πας στην αποθήκη και βλέπεις μια πράσινη κασετίνα, μια κόκκινη, μια γαλάζια και λίγο πιο πέρα μια άλλη σε gedorit blue, μπορει να πας να πάρεις Ευρωπαικό για να τα χρησιμοποιείς πιο συχνά! :p

camen
09/08/2016, 11:18
Έτσι είναι ρε καμεν! Σιγά τα ωά, αν εγώ θέλω να πάρω τα χαζετάκια θα κολλήσω στην εγγύηση? Αφού μ' αρέσει λέμε το γαλάζιο!

Ή αν θέλω να πάρω stahl για να μπορώ να λέω στον εαυτό μου ότι έχω stahl θα κολλήσω στο γεγονός ότι δεν έχει άλλεν η κασετίνα? Θα πάρω αργότερα τα άλλεν της hazet ξεχωριστά σε δική τους κασετίνα και θα τα ανοίγω να βλέπω το χρυσάφι να ανοίγει η καρδιά μου!

Άσε που όταν πας στην αποθήκη και βλέπεις μια πράσινη κασετίνα, μια κόκκινη, μια γαλάζια και λίγο πιο πέρα μια άλλη σε gedorit blue, μπορει να πας να πάρεις Ευρωπαικό για να τα χρησιμοποιείς πιο συχνά! :p

Τα ευρωπαϊκά τα έχουμε, οι κασετίνες μας λείπουν αλλα σιγά σιγά όλο κ κατι μαζεύουμε ...

DAN_DAN
09/08/2016, 12:53
Μετά από τιν Stainless κασετίνα της Teng που ήταν για την δουλειά -και ελπίζω να βγάλει τα λεφτά της- μου λείπει μια καλή κασετίνα-συλλογή σε 3/8 μόνο. To project έχει ορίζοντα το 2017 αλλά θα ήθελα γνώμες για τοις παρακάτω ή και εναλλακτικές προτάσεις για μία full κασετίνα στα 3/8.........

Όχι πλήρης, αλλά σε τιμή μούρλια από το Tbs:
http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Facom_J4APB_3/8_Knarrenkasten_18_tlg_i342_55990.htm

virus
09/08/2016, 15:16
Τα ευρωπαϊκά τα έχουμε, οι κασετίνες μας λείπουν αλλα σιγά σιγά όλο κ κατι μαζεύουμε ...

το γυροφερνει για ντουκατι ο μοδερατορ ;)

virus
10/08/2016, 22:31
Μετά από τιν Stainless κασετίνα της Teng που ήταν για την δουλειά -και ελπίζω να βγάλει τα λεφτά της- μου λείπει μια καλή κασετίνα-συλλογή σε 3/8 μόνο. To project έχει ορίζοντα το 2017 αλλά θα ήθελα γνώμες για τοις παρακάτω ή και εναλλακτικές προτάσεις για μία full κασετίνα στα 3/8. Έχω βρει αυτές:

Η Facom J.451 μάλλον είναι η φτηνότερη κάπου στοις 500 λίρες Αγγλίας και έχει μικρές απλές μύτες, η Stahlwille 45-41-9 έχει τα περισσότερα είδη από καρυδάκια (και σπαστά-αρθρωτά) αλλά είναι η ακριβώτερη και σταματάει στο 19mm, και η Hazet 888 ZΝ ή με εξάγωνα έχει λίγες μύτες αλλά τιτανίου... και είναι και η μικρώτερη σε διαστάσεις.

εχε υποψιν σου οτι η stahlwille εχει προσφορες στο tbs ριξε καμια ματια.