PDA

View Full Version : Καρυδάκια σε ίντσες!



Leon67
26/08/2016, 21:16
Έχει πάρει το μάτι κανενός κασετίνα σε 1/4"& 1/2" σε ίντζες; Κατα προτίμιση από 2η μάρκα. Hazet, Gedore, Stahlwille και άλλα εξωτικά δεν παίζουν από κόστος αλλά και δεν έχουν κάτι τουλάχιστον στους καταλόγους που κοιτάζω. Κάτι σε επίπεδο ποιότητας/τιμής Unior-Carolus. Δεν βλέπω τίποτα στους καταλόγους που ψάχνω αλλά ίσως εχουν μόνο ευρωπαικά μοντέλα. Ρωτάω πρίν πάρω δύο χωριστές. Πρέπει να είναι σε κασετίνα και όχι απλά καρυδάκια σε ράγες γιατι θα κάνουν "βόλτες".

Apache
26/08/2016, 21:18
Έχει πάρει το μάτι κανενός κασετίνα σε 1/4"& 1/2" σε ίντζες; Κατα προτίμιση από 2η μάρκα. Hazet, Gedore, Stahlwille και άλλα εξωτικά δεν παίζουν από κόστος αλλά και δεν έχουν κάτι τουλάχιστον στους καταλόγους που κοιτάζω. Κάτι σε επίπεδο ποιότητας/τιμής Unior-Carolus. Δεν βλέπω τίποτα στους καταλόγους που ψάχνω αλλά ίσως εχουν μόνο ευρωπαικά μοντέλα. Ρωτάω πρίν πάρω δύο χωριστές. Πρέπει να είναι σε κασετίνα και όχι απλά καρυδάκια σε ράγες γιατι θα κάνουν "βόλτες".

Πρέπει να έχεις HARLEY ετσι;

Leon67
26/08/2016, 21:34
Πρέπει να έχεις HARLEY ετσι;

ΟΧΙ αλλά δεν νομίζω ότι είναι ακόμα σε ίντζες. Κατι torx 27 που έχουν είναι μόνο λίγο περίεργα. Δεν λέω άλλα γιατι θα τα κόψει ο daz οχι σαν offtopic αλλά για άλλους λόγους.......

daz
26/08/2016, 21:46
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα τα κόψω αλλά για να το λες εσύ! :lol:

Δεν έχει πάρει το μάτι μου καμία κασετίνα και με τα δυο μεγέθη σε ίντσες.

Leon67
26/08/2016, 22:03
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα τα κόψω αλλά για να το λες εσύ! :lol:

Δεν έχει πάρει το μάτι μου καμία κασετίνα και με τα δυο μεγέθη σε ίντσες.

Από Milwaukee υπάρχουν πολλά που θα έπαιρνα αν και είναι Taiwan και δεν είναι μοτοσυκλέτες αλλά σε ολη την μοτοδιαδρομή μόνο στα φοιτητικά μου χρόνια στοις ΗΠΑ είδα αυθεντικούς χαρλεάδες. Στοις μοτοπαρέες μου εκτός ΗΠΑ τους βλέπαμε και γελάγαμε..... Σταματάω εδώ παραθέτοντας για τον σεβαστό φίλο Απάτσι τα μηχανάκια που είχα από 125cc και πάνω: KMX-200,GPZ 400 Ninja, GSXR 750 M, ZX-9 C1, KLE-500, GSXR-1000 K3.

Edit: Ξέχασα το VF-500 που είχα για λίγους μήνες στο Αμερικα...

dimitrisinside
27/08/2016, 02:33
Έχει πάρει το μάτι κανενός κασετίνα σε 1/4"& 1/2" σε ίντζες; Κατα προτίμιση από 2η μάρκα. Hazet, Gedore, Stahlwille και άλλα εξωτικά δεν παίζουν από κόστος αλλά και δεν έχουν κάτι τουλάχιστον στους καταλόγους που κοιτάζω. Κάτι σε επίπεδο ποιότητας/τιμής Unior-Carolus. Δεν βλέπω τίποτα στους καταλόγους που ψάχνω αλλά ίσως εχουν μόνο ευρωπαικά μοντέλα. Ρωτάω πρίν πάρω δύο χωριστές. Πρέπει να είναι σε κασετίνα και όχι απλά καρυδάκια σε ράγες γιατι θα κάνουν "βόλτες".

το μονο που βρηκα, αλλα ειναι 1/4 + 3/8
https://www.louis.de/artikel/rothewald-profi-zoll-werkzeugsatz-92-teilig/10003570?list=189923326&filter_article_number=10003570

και

Proxxon
http://www.ebay.de/itm/PROXXON-23294-ZOLL-Inch-Knarrenkasten-Nusskasten-Werkzeug-65-teiliger-Satz-NEU-/190366827452?hash=item2c52bf43bc:g:A-8AAOxyu1BTkeNo

Leon67
27/08/2016, 06:07
το μονο που βρηκα, αλλα ειναι 1/4 + 3/8
https://www.louis.de/artikel/rothewald-profi-zoll-werkzeugsatz-92-teilig/10003570?list=189923326&filter_article_number=10003570

και

Proxxon
http://www.ebay.de/itm/PROXXON-23294-ZOLL-Inch-Knarrenkasten-Nusskasten-Werkzeug-65-teiliger-Satz-NEU-/190366827452?hash=item2c52bf43bc:g:A-8AAOxyu1BTkeNo

3/8&1/4 έχω μια παλιά γιαπωνέζικη metric+SAE ή WW χωρίς όνομα κατασκευαστή από 3/16"-3/4" και από 4,5-19 mm νομίζω ότι είναι WW στα της ίντζας. Αυτή:
364753

Η Proxxon είναι 1/2" & 1/4" αλλά είναι μάρκα που δεν την θεωρώ στα εργαλεία της και πολύ σόι... 'ασε που άμα θέλω κάτι που θα βγάλω άκρη; Στο Praktiker? δεν νομίζω! Θα ψάξω ακόμα λίγο.

Ευχαριστώ

daz
27/08/2016, 12:50
3/8&1/4 έχω μια παλιά γιαπωνέζικη metric+SAE ή WW χωρίς όνομα κατασκευαστή από 3/16"-3/4" και από 4,5-19 mm νομίζω ότι είναι WW στα της ίντζας. Αυτή:

Αφού δεν έχουν ονομα κατασκευαστή που ξέρεις ότι είναι γιαπωνέζικη? Η ποιότητα πως σου φαίνεται?



Η Proxxon είναι 1/2" & 1/4" αλλά είναι μάρκα που δεν την θεωρώ στα εργαλεία της και πολύ σόι...


Ελπίζω να εννοείς την προχον στα εργαλεια χειρός και όχι στα υπόλοιπα.
Στα εργαλεία χειρός έχει οικονομικές επιλογές και ότι πάρεις στα ίδια χρήματα θα είναι το ιδιο πράγμα.

Leon67
27/08/2016, 19:16
Αφού δεν έχουν ονομα κατασκευαστή που ξέρεις ότι είναι γιαπωνέζικη? Η ποιότητα πως σου φαίνεται?



Ελπίζω να εννοείς την προχον στα εργαλεια χειρός και όχι στα υπόλοιπα.
Στα εργαλεία χειρός έχει οικονομικές επιλογές και ότι πάρεις στα ίδια χρήματα θα είναι το ιδιο πράγμα.

α. Γραφουν Japan αλλά όχι κατασκευαστή. Ίσως έγραφαν και κάτι άλλο στο αυτοκόλλητο αλλά κάπου κάποιος το έχει τριμμάρει γύρω - γύρω.

β. Δεν εννοώ τα τορνάκια κτλ, μόνο τα χειρός. Μια κασετινούλα με μύτες που είχα κάποτε ήταν πολύ μέτρια και την είχα πάρει στο 50αρικο από Praktiker. Μιά άλλη σειρά γερμανοπολύγωνα που έχει ένας φίλος μόνο για το μηχανάκι του (αρχιτέκτονας είναι) είχε πολλές ανοχές σε σχέση με δικά μου USAG που δουλεύουν και Inox. Νομίζω αυτά αρκούν για να την αποφεύγω σαν μάρκα, συν ότι δεν μου αρέσει και το λαδί χρώμα.

γ. Με τιμολόγιο από εταιρία θα τα πάρω οπόταν μετά από μια προσπάθεια δεν θα την ψάξω άλλο: Θα πάρω δύο (1/4 και 1/2) σε Unior μάλλον για να μην ξεφύγω πολύ σε τιμή και αφού η εταιρία ψωνίζει και από μαγαζί που έχει Unior και δέχεται και εταιρικές κάρτες- να μην μπλέκω με λογιστήρια κτλ.

Δεν έχουμε καμμιά σοβαρή αντίρρηση για Unior σε καρυδάκια;

daz
27/08/2016, 19:29
To japan το γράφουν επάνω τα καρυδάκια? Η ποιότητα πως σου φαίνεται? Ρωτάω γιατί κάπου είχε πέσει στα χέρια μου μια ίδια (χωρίς να γράφει πουθενά τίποτα) και η ποιότητα ήταν άθλια.


β. Όπως σου είπα ότι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία τιμής, θα είναι ότι είναι και τα προχον. Το χρώμα το θεωρώ πιο σημαντικό λόγο για να επιλέξεις κάτι άλλο.
Δεν υπάρχει σύγκριση με τα usag φυσικά, όπως δεν υπάρχει σύγκριση και στην τιμή. Τα unior επίσης είναι καλύτερα αλλά και ακριβότερα απ' τα προχον. Αν μπορείς να πάρεις κάτι απ' αυτά κάνε το. Αν είναι να πάρεις force ή οτιδήποτε άλλο στην ίδια τιμή και σε διαφορετικές κασετίνες, τότε δεν κερδίζεις τίποτε εκτός απ' τον καλύτερο χρωματισμό. :D

Αν τα βουτήξεις στα γράσα όλα μοιάζουν μεταξύ τους οπότε δε θα σε ενοχλεί το πράσινο. :bawl:

Leon67
27/08/2016, 19:29
Η τελευταία γραμμή από πάνω με ωθεί να σχολιάσω ότι πολλά εργαλειομάγαζα από αυτά που ξέρω χάνουν σε πωλήσεις μην έχοντας κάρτες: Άμα είνα να θέλεις 2-3 μέρες ή και βδομάδες να πάρεςι εγκριση και να βρεις τον λογιστή για το 300-500αρι που κάνει κάτι, μια εταιρική κάρτα απλοποιεί την διαδικασία από μέρους μας. Τα γράφω αυτά γιατί μες το καλοκαίρι με έστειλαν από εταιρία να πάρω κασετίνα 3/4" που την χρειαζόντουσαν "χτες" και δεν μπορούσα να πάω σε 2 μαγαζιά που θα ήθελα για Facom ή Gedore (H Gedore είναι και σε προσφορά 289+ΦΠΑ) γιατί δεν έχουν κάρτες. Οι τακτικοί αναγνώστες θα μαντέψουν εύκολα ποιά μαγαζιά είναι.

Leon67
27/08/2016, 19:37
To japan το γράφουν επάνω τα καρυδάκια? Η ποιότητα πως σου φαίνεται? Ρωτάω γιατί κάπου είχε πέσει στα χέρια μου μια ίδια (χωρίς να γράφει πουθενά τίποτα) και η ποιότητα ήταν άθλια.
. :bawl:

Ναι επάνω.
Ίσως είναι από 1970-80 αλλά δεν την έχω δουλέψει. Μιά ίδια που κυκλοφορεί σπίτι μου αλλά σε 1/2 είναι ΟΚ στα καρυδάκια αλλά χάλια σε καστάνιες, μανέλες κτλ. Ίσως τα μικρότερα καρυδάκια της 3/8 να είναι χειρότερα λόγο μεγέθους. Όπως ξέρουμε όσο μικρότερο το νούμερο-διάσταση τόσο καλύτερη πρέπει να είναι η ποιότητα.

Γι'αυτό σε 1/4" έχω για προσωπική χρήση μόνο Hazet:)

MISKIN
27/08/2016, 20:02
Έχω εγώ αντίρρηση για τα Unior καρυδάκια. Για τα Unior γενικώς. 14 χρόνια τα δούλευα στη προηγούμενη δουλειά, τα σιχάθηκα. :yuck:
Τώρα βέβαια αν συμφέρει να πάρεις Unior για άλλους λόγους, οκ, αλλά αν υπάρχει δυνατότητα πήγαινε σε Toptul που θα είναι και φθηνότερα λογικά.

Ένα μείον για τα Proxxon είναι και το laser lettering, που μου είναι αντιαισθητικό και φτωχομπινεδιάρικο.

Grafton 505
27/08/2016, 21:11
3/8&1/4 έχω μια παλιά γιαπωνέζικη metric+SAE ή WW χωρίς όνομα κατασκευαστή από 3/16"-3/4" και από 4,5-19 mm νομίζω ότι είναι WW στα της ίντζας. Αυτή:
364753



Ρε κοίτα να δεις που την έχει κι άλλος αυτήν την συλλογή. :uplate:

daz
27/08/2016, 21:22
Ένα μείον για τα Proxxon είναι και το laser lettering, που μου είναι αντιαισθητικό και φτωχομπινεδιάρικο.

Και σιγά σιγά φεύγει ή αλλοιώνεται και ψάχνεις να βρεις τι καρυδάκι πήρες.

Leon67
27/08/2016, 21:46
Και σιγά σιγά φεύγει ή αλλοιώνεται και ψάχνεις να βρεις τι καρυδάκι πήρες.

και η Hazet δεν το κάνει τελευταία σε μερικά κομμάτιο; Ή αυτηνής δεν φεύγει; Εγώ πάντως συμφωνώ ότι φαίνεται χάλια και είναι και φτηνιάρικο.

daz
27/08/2016, 22:01
και η Hazet δεν το κάνει τελευταία σε μερικά κομμάτιο; Ή αυτηνής δεν φεύγει; Εγώ πάντως συμφωνώ ότι φαίνεται χάλια και είναι και φτηνιάρικο.

Ναι το κάνει σε κάποια λίγα, κυρίως special tools. (+ σε κάποια που μπορεί να μην κατασκευάζει αυτή)

Δεν φεύγει εύκολα αλλά κάποια στιγμή θα φύγει. Κυρίως από καρυδάκια που η επιφάνειά τους τρίβεται συνέχεια και έρχεται σε επαφή με διάφορα καθώς γυρίζουν. Επίσης αν βρωμίσουν δεν φαίνεται τι γράφει, ενώ αυτά που έχουν χάραξη ή είναι σφυρήλατα όταν βρομίζουν το νούμερο φαίνεται πιο εύκολα.