PDA

View Full Version : Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")



Takata Dome
30/08/2016, 16:06
Ψάχνω σετ καστάνια-καρυδάκια μέχρι 100 ευρώ.Επειδή γίνεται ένα μπάχαλο με εταιρίες και σειρές εργαλείων,δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις 120 σελίδες του thread και δεν θέλω να πληρώσω ακριβότερα κάτι που έχει μόνο το όνομα και όχι διαφορά στην ποιότητα από κατι φθηνότερο,όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σημείωση: Μιλάμε για αγορά απο μαγαζί εντός συνόρων.

Edit: 3/8 κατα προτίμηση το καρέ

daz
30/08/2016, 17:18
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147330&page=3&p=2788818&viewfull=1#post2788818

364896

daz
30/08/2016, 17:24
Αν θέλεις να εξαντλήσεις όλο το ποσό υπάρχουν και πιο πλήρεις επιλογές Ή καλύτερης ποιότητας (στις οποίες δε θα πληρώσεις μόνο το όνομα αλλά δεν ξέρω αν σου χρειάζονται).

Μια επιλογή με περισσότερα κομμάτια ίδιας ποιότητας με την carolus, δεν ξέρω πόσο έχει αλλά δεν πρέπει να ξεπερνάει την τιμή σου.
364897


Edit. H συλλογή της φωτό παίζει να έχει ΚΑΙ καρυδάκια σε ίντσες (γιατί πολλά τα κόβω) αλλά το έπιασες πως πάει.

Leon67
30/08/2016, 18:34
Αν θέλεις να εξαντλήσεις όλο το ποσό υπάρχουν και πιο πλήρεις επιλογές Ή καλύτερης ποιότητας (στις οποίες δε θα πληρώσεις μόνο το όνομα αλλά δεν ξέρω αν σου χρειάζονται).

Μια επιλογή με περισσότερα κομμάτια ίδιας ποιότητας με την carolus, δεν ξέρω πόσο έχει αλλά δεν πρέπει να ξεπερνάει την τιμή σου.
364897


Edit. H συλλογή της φωτό παίζει να έχει ΚΑΙ καρυδάκια σε ίντσες (γιατί πολλά τα κόβω) αλλά το έπιασες πως πάει.

Ναι η συσκευασία τουλάχιστον αυτής που έχει το Leroy-Merlin λέει mm+AF. Κάπου στα 59 ή 65 ευρώ πρίν από μία εβδομάδα.

Leon67
30/08/2016, 18:48
Ψάχνω σετ καστάνια-καρυδάκια μέχρι 100 ευρώ.Επειδή γίνεται ένα μπάχαλο με εταιρίες και σειρές εργαλείων,δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις 120 σελίδες του thread και δεν θέλω να πληρώσω ακριβότερα κάτι που έχει μόνο το όνομα και όχι διαφορά στην ποιότητα από κατι φθηνότερο,όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σημείωση: Μιλάμε για αγορά απο μαγαζί εντός συνόρων.

Edit: 3/8 κατα προτίμηση το καρέ

Μεταξύ Carolus και Bahco εγώ θα έπαιρνα Carolus για να έχω καλύτερη after sales υποστήρηξη. Υπάρχει και αυτή σε Toptul:
364903

Την κουβέντιαζα με MISKIN και όπως πολύ σωστά είπε με μια μικρή παραχώρηση στην καστάνια είναι υπερπλήρης. Την βρήκα 80 ευρώ που είναι super τιμή (ευχαριστούμε Alexandros) Αθήνα. Αν δεν έχεις θέμα με Taiwan, έχει και τα βασικά μακριά καρυδάκια και το 24mm. O κωδικός είναι GBB 3514.

daz
30/08/2016, 19:26
Μεταξύ Carolus και Bahco εγώ θα έπαιρνα Carolus για να έχω καλύτερη after sales υποστήρηξη. Υπάρχει και αυτή σε Toptul:
364903

Την κουβέντιαζα με MISKIN και όπως πολύ σωστά είπε με μια μικρή παραχώρηση στην καστάνια είναι υπερπλήρης. Την βρήκα 80 ευρώ που είναι super τιμή (ευχαριστούμε Alexandros) Αθήνα. Αν δεν έχεις θέμα με Taiwan, έχει και τα βασικά μακριά καρυδάκια και το 24mm. O κωδικός είναι GBB 3514.

Στα 80 ευρώ αυτή topul είναι πολύ καλή επιλογή, καλύτερη απ' την καρολους. well done! :beer:

gaganian
30/08/2016, 21:25
Στα 80 ευρώ αυτή topul είναι πολύ καλή επιλογή, καλύτερη απ' την καρολους. well done! :beer:

Ή Carolus που εβαλες στα 3/8 έχει 49.90+ΦΠΑ
Είναι στον κατάλογο των προσφορών 2016

Edit: μάλλον το ξέρετε ηδη:)

daz
30/08/2016, 21:34
Το ξέρω έβαλα και τον κατάλογο στο ανάλογο θρεντ + σύνδεσμο προς το συγκεκριμένο ποστ.

Takata Dome
31/08/2016, 12:07
Άψογοι,ευχαριστώ πολύ! :beer:

Την Toptul σε ποιό μαγαζί τη βρίσκω στην Αθήνα;

Leon67
31/08/2016, 22:47
Άψογοι,ευχαριστώ πολύ! :beer:

Την Toptul σε ποιό μαγαζί τη βρίσκω στην Αθήνα;

Νομίζω σε όποιο μαγαζί θα βρεις από google να έχει Toptul. Ίσως και εκεί που μένεις (πού;). Αν θές βοήθεια για τιμή στείλε pm σε Alexandros που απ' όσο ξέρω έχει βρεί μαγαζί με καλές τιμές.... Το μαγαζί το ξέρω και εγώ αλλά δεν έχω ψωνίσει ακόμα τίποτα.

daz
01/09/2016, 13:41
tecnopneumatic.gr

Ιερά οδός 97 για την Αθήνα και
Μοναστηρίου 156 για την θεσ/κη.

Στην θεσ/κη που είχα ρωτήσει πριν μερικά χρόνια η τιμή ήταν -40% επι του καταλόγου (http://www.tecnopneumatic.gr/Uploads/Pdf/Workshop/toptul_catalogue.pdf) (+φπα).

Τηλέφωνα θα βρεις στην τελευταία σελίδα του καταλόγου.




Φυσικά μπορείς να τα βρεις και αλλού

gaganian
01/09/2016, 17:18
Τωρα που πιασατε τα toptul, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι αυτό έχει 108 λέβα στη Βουλγαρία και στον κατάλογο που έβαλε ο daz έχει 205 ευρώ +ΦΠΑ!!!!???

http://toptul.bg/Ръчни-инструменти/Комплекти%20ръчни%20инструменти/комплекти-ръчни-инструменти-три-осми/вложки-комплект-toptul-GAAQ3703

Είναι ο ίδιος κωδικός από την ίδια εταιρεία και μιλάμε για υπερτετραπλασια τιμή στην Ελλάδα.

virus
01/09/2016, 17:47
εντελως αυθορμητα θα ελεγα οτι δεν εχουμε τον ιδιο φπα με την βουλγαρια. μην σε παρω στον λαιμο μου ας πει καποιος αλλος που να ξερει καλυτερα.

MISKIN
01/09/2016, 18:05
Τωρα που πιασατε τα toptul, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι αυτό έχει 108 λέβα στη Βουλγαρία και στον κατάλογο που έβαλε ο daz έχει 205 ευρώ +ΦΠΑ!!!!???

http://toptul.bg/Ръчни-инструменти/Комплекти%20ръчни%20инструменти/комплекти-ръчни-инструменти-три-осми/вложки-комплект-toptul-GAAQ3703

Είναι ο ίδιος κωδικός από την ίδια εταιρεία και μιλάμε για υπερτετραπλασια τιμή στην Ελλάδα.

Δεν υπάρχει ούτε στην Ελλάδα αυτή η τιμή των 205€ + ΦΠΑ. Αυτά που γράφει ο κατάλογος είναι προτεινόμενες τιμές. Για παράδειγμα πήρα πρόσφατα ένα κατσαβίδι PH3 της Toptul 5€+ΦΠΑ, που στο κατάλογο είχε 12€. Υπολογίζω στην Ελλάδα αυτό το σετ καρυδάκια να πλησιάζει το κατοστάρικο +ΦΠΑ.

gaganian
01/09/2016, 18:16
Άρα μιλάμε για τουλάχιστον διπλάσια τιμή ...και πάλι υπερβολικό είναι!

virus
01/09/2016, 18:26
παντως με μια γρηγορη ψαχτικη την βρηκα στα 61 ευρω απο αγγλια στο ebay. οποτε δεν ειναι εξωφρενικη τιμη.

MISKIN
01/09/2016, 18:34
παντως με μια γρηγορη ψαχτικη την βρηκα στα 61 ευρω απο αγγλια στο ebay. οποτε δεν ειναι εξωφρενικη τιμη.

Ε τότε το πολύ 80€ στην Ελλάδα.

daz
01/09/2016, 19:31
To είδατε ότι έγραψα 40 μείον στις τιμές καταλόγου έτσι?

Επίσης το ποσοστό αυτό μπορεί να αλλάξει ή να αλλάξουν οι τιμές. Μια έρευνα αγοράς δεν βλάπτει, δεν ξέρω τιμές και τι κανει με τον κατάλογό της η toptul.

gaganian
01/09/2016, 21:49
Τα 108 λέβα είναι 54 ευρώ με το ΦΠΑ . Αντίστοιχη τιμή με αυτή που αναφέρει ο virus στην Αγγλία . Το θέμα είναι γιατί οι έλληνες εισαγωγείς υπερκοστολογουν το οτιδήποτε. Τέλος πάντων ας είναι καλά το internet.

virus
01/09/2016, 22:12
Τα 108 λέβα είναι 54 ευρώ με το ΦΠΑ . Αντίστοιχη τιμή με αυτή που αναφέρει ο virus στην Αγγλία . Το θέμα είναι γιατί οι έλληνες εισαγωγείς υπερκοστολογουν το οτιδήποτε. Τέλος πάντων ας είναι καλά το internet.

θα σου πω το αλλο.

σε ενα ροποκλειδο ειχε κεφαλη καρε σταθερο και δεν με βολευε καθολου. επρεπε καθε φορα που εσφιγα να βγαζω το ροποκλειδο κι εκ νεου για να σφιξω. και πολλες φορες δεν ειχα χωρο. ετσι εψαχνα κεφαλη με καστανια. τιμες ιντερνετ απο ελληνικα μαγαζια και βουλγαριας στα 60 ευρω. και ειπα δεν παω μια βολτα στα μαγαζια μπας και... τελικα μου την αφησε ενας 43 ευρω. και βρηκα ακριβως αυτη που ηθελα.

θελω να πω το ιντερνετ δεν ειναι πανακεια. μια βολτα στα μαγαζια παντα επιβαλεται.

daz
01/09/2016, 23:43
Τα 108 λέβα είναι 54 ευρώ με το ΦΠΑ . Αντίστοιχη τιμή με αυτή που αναφέρει ο virus στην Αγγλία . Το θέμα είναι γιατί οι έλληνες εισαγωγείς υπερκοστολογουν το οτιδήποτε. Τέλος πάντων ας είναι καλά το internet.

Ξέρω πόσο είναι το λεβα..
Ναι μόνο που ο κατάλογος νομίζω δεν είναι του έλληνα εισαγωγέα αλλά της εταιρίας. Επίσης οι τιμές και το ποσοστό της έκπτωσης αλλάζει δίχως προειδοποίηση. Αν δεν έχεις επικοινωνία με κάποιον αντιπρόσωπο ο κατάλογος το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου δώσει μια ιδέα, οι τιμές λιανικής μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικές. Μπορεί και όχι!

gaganian
24/09/2016, 21:46
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη συλλογή κερδίζει με διάφορα... είναι 1/4,3/8 και 1/2 και Carolus και τιμή κάτω από 100 ευρώ (εντάξει χωρίς ΦΠΑ)
Από τον νέο κατάλογο προσφορών της Carolus
https://de.carolus.de/fileadmin/_processed_/csm_carolus_steckschluesselsatz_172-teilig_28390d062a.png

daz
24/09/2016, 23:03
Ναι όποιος προλάβει τις παλιές καλύτερα να τις πάρει τώρα.

Gaganian όταν η ποσότητα ανεβαίνει και η τιμή κατεβαίνει είναι λίγο απίθανο να πρόκειται για τα ίδια εργαλεία.
Σε πρώτη φάση οι slim καστάνιες στις παλιές συλλογές με τις καστάνιες της παραπάνω συλλογής δεν έχουν καμία σχέση.

Ελπίζω τα υπόλοιπα εργαλεία να είναι ίδια με αυτά που είχε και να εξακολουθεί να πουλάει και τις παλιές καστάνιες ξεχωριστά ή με άλλες συλλογές.

gaganian
24/09/2016, 23:13
Οι καστανιές νομίζω είναι αντίστοιχες με την καστανιά που είχε η συλλογή της Toptul. Αν κάποιος κάνει αυτή την παραχώρηση τότε η τιμή είναι πολύ καλή για αυτά που προσφέρει!
Μία φορά να δείς μεγάλη συλλογή και να χορτάσει το μάτι σου και τι! LOL

daz
24/09/2016, 23:15
Δες λίγο την 5800.2094 στην σελίδα 4 του καινούριου καταλόγου και την #27 στον παλιό κατάλογο. Και οι δύο συλλογές έχουν 1/2 και 1/4 μόνο η καινούρια έχει πολλά περισσότερα εργαλεία στην ίδια τιμή. Σίγουρα κάπου έχει γίνει έκπτωση στην ποιότητα.

daz
24/09/2016, 23:21
Οι καστανιές νομίζω είναι αντίστοιχες με την καστανιά που είχε η συλλογή της Toptul.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μη κοιτάς αν μοιάζουν μεταξύ τους. Η toptul μάλλον έχει καλύτερα εργαλεία απ' την καρολους και πάντα ήταν ακριβότερα.

Το έχω πει τόσες φορές. Όταν βλέπετε μεγάλη ποσότητα στην ίδια τιμή με κάτι άλλο που μοιάζει, δεν πρόκειται ποτέ για το ίδιο εργαλείο.

gaganian
24/09/2016, 23:24
Έχεις δίκιο ή διάφορα στον αριθμό των κομματιών είναι χαοτική...
Τι σκατά έγινε Lidl η Force τελικά η Carolus?

daz
24/09/2016, 23:30
Έχεις δίκιο ή διάφορα στον αριθμό των κομματιών είναι χαοτική...
Τι σκατά έγινε Lidl η Force τελικά η Carolus?

lidl? Όχι ρε συ, εκτός απ' τα διπλάσια κομμάτια έπρεπε να έχει και την μισή τιμή. :bawl:

Δε ξέρω φίλε τι να σου πω. Από μια φωτογραφία δεν βγάζεις συμπεράσματα για την τακτική της εταιρίας.

gaganian
25/09/2016, 08:41
Βρίσκεις όμως και Toptul σε αντίστοιχη τιμή με ίδιο σχεδόν αριθμό κομματιών.
http://toptul.bg/Ръчни-инструменти/Комплекти%20ръчни%20инструменти/Комплекти-ръчни-инструменти-една-втора/GCAI151R-toptul-гедоре
Ίσως έχει πέσει πείνα στην ταιβαν και ξεστοκαρουνε όσο όσο...

daz
25/09/2016, 12:15
Ίσως έχει πέσει πείνα στην ταιβαν και ξεστοκαρουνε όσο όσο...

:lol: τι λες μωρέ?

Συγκρίνεις μια τιμή βουλγαρίας σε λεβα με μια τιμή καταλόγου προσφορών στην Ελλάδα και στην Γερμανία?

(βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς συζητάμε τώρα):D:lol::beer:

Gaganian δεν υπάρχει κατασκευαστής στις μάρκες που συζητάμε. Δεν φτιάχνουν καρυδάκια και καστάνιες όλοι αυτοί για να τα βάζουν σε συλλογές. Προμηθευτές έχουν και αυτοί και κάνουν τους μεταπωλητές ορίζοντας την ποιότητα και την τιμή που θέλουν να έχουν. Το πόσο σταθερή θα είναι η ποιότητα σε αυτά που προσφέρουν εξαρτάται απ' την αγορά. Αν η toptul και η carolus και η οποιαδήποτε θέλει να έχει κασετίνες με 500 κομμάτια σε τιμή που μπορεί να την αγοράσει ο οποιοσδήποτε δεν τις εμποδίζει κανένας. Ανεξάρτητα απ' τον υπόλοιπο κατάλογό τους.
Τι σου δίνει την εντύπωση ότι μια τέτοια συλλογή θα έχει τα ίδια εργαλεία με αυτά που βρίσκονται στο σνταντ?

Το καρυδάκι που λέει επάνω φακομ είναι το ίδιο είτε βρίσκεται σε συλλογή 300 κομματιών είτε στο σταντ πώλησης. Το carolus, force ktl μπορεί να μην είναι. Η bgs πουλάει rebranded nws αλλά μέσα στις συλλογές 100 κομματιών δεν έχει τις ίδιες πένσες.


Ως τώρα έχω διαπιστώσει μια σχετικά σταθερή ποιότητα στην φθηνή bacho και στην καρολους. Όλα αυτά δεν αποκλείεται να αλλάξουν. Τώρα βλέπω μια καινούρια σειρά από πιο φθηνές συλλογές της καρόλους και το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι έχει διαφορετικές καστάνιες. Μπορεί η τιμή να οφείλεται στις φθηνότερες καστάνιες και στην κασετίνα και τα υπόλοιπα εργαλεία να είναι ίδια μέχρι και σε διαφορετικό προμηθευτή με εργαλεία διαφορετικής ποιότητας. Ούτε θα τρέξω να τις αγοράσω επειδή λένε καρολους και είναι φθηνότερες ούτε θα βγάλω συμπεράσματα από μια φωτογραφία για την τακτική της εταιρίας. Το ότι από κάπου έχει μειωθεί η ποιότητα είναι το μόνο που μπορώ να καταλάβω ακόμα και αν δεν είχα δει σε φωτογραφία τις συλλογές. Η τιμή είναι υπέρ αρκετή.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ. Προσφορές και μειωμένες τιμές βρίσκουμε στα μαγαζιά είτε επειδή ξεστοκάρουν, είτε μια εταιρία της Ιαπωνίας τους "χαρισε" εργαλεία για να μπουν στην Ευρωπαική αγορά (vessel), είτε κάτι σαν την προσφορά του tbs με την φακομ (που είχε πει ο προδιαγραφής σε τι μπορεί να οφείλεται αλλά δεν θυμάμαι). Όταν βλέπεις μείωση 30 και 40% σε μια καινούρια κασετίνα σε σχέση με μια παλιότερη ΔΕΝ ειναι προσφορά επειδή έχει μισή τιμή από μια παλιότερη. Είναι προσφορά επειδή στο σταντ θα είναι λιιιιιιιγο ακριβότερη. Απ' την παλιότερη θα έχει σίγουρα διαφορετικά εργαλεία και κάποια ή όλα θα είναι φθηνότερα.

Η toptul είναι σχετικά καινούρια εταιρία και τα εργαλεία της φαίνονται αρκετά ποιοτικά, ανώτερα και ακριβότερα φυσικά από κάποιες φθηνότερες μάρκες. Δεν έχω βρει διαφορετικές καστάνιες και γερμανοπωλύγωνα με διαφορετική τιμή σε διαφορετικές συλλογές βαφτισμένες "προσφορά" αλλά δεν την ξέρω καλά την εταιρία.

Leon67
25/09/2016, 18:18
Όπως λένε οι αγγλόφωνοι: I hate to say it but I told (wrote to) you so....... Για την Carolus λέω που κάτι κάπου είχαμε πει πρίν από περίπου 1 μήνα.

daz
25/09/2016, 19:39
Όπως λένε οι αγγλόφωνοι: I hate to say it but I told (wrote to) you so....... Για την Carolus λέω που κάτι κάπου είχαμε πει πρίν από περίπου 1 μήνα.

Ρε συ λεό όταν δε φτιάχνεις κάτι μονος σου και εισαι η δευτερη εταιρία ενός κολοσού η ποιότητα είναι μια και λέγεται "φθηνά εργαλεία". Ότι φέρει η όστρια και ζητήσει η αγορά! Αν το πάμε έτσι δεν έχει 2 ποιότητες, 10 έχει! Και αν η gedore αποφασίσει να ρίξει στην αγορά συλλογές 500 κομματιών με 50 ευρώ και δώρο τροχήλατο εργαλειοφορέα, θα έχει 11.

Άλλο τα σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα και άλλο η τακτική της bacho που έχει την φθηνή και την ακριβή σειρά. Που έχει καστάνιες με 40 ευρώ τις οποίες φτιάχνει μόνη της και συγκρίνονται μόνο με τοπ μαρκες και καστάνιες με 10 ευρώ που σήμερα είναι λιγο καλές, αύριο λίγο χειρότερες, αργότερα εντελώς σκουπίδια και πάλι απ' την αρχή. Εδώ οι ποιότητες είναι 2 τα καλά και τα οικονομικά, η φθηνή σειρά και η ακριβή σειρά.

Η ποιότητα της καρόλους είναι μια, "οικονομικά εργαλεία" και η ποιότητα μπορεί να μην είναι σταθερή. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Δεν μπορείς να πεις ότι η καρόλους πουλάει δυο ποιότητες και να ψάχνεις την καλή ποιότητα. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τα καρολους που ήταν made in germany έχουν σταματήσει, τώρα αν κάποιος μπορεί να τα βρει ακόμα στην αγορά είναι άλλο ευαγγέλιο. Ναι μπορεί να ήταν καλύτερα απ' τα σημερινά (μπορεί λέω). Και στις καστάνιες που είχε παλιότερα πάλι έβρισκες κάποιες που ήταν καλούτστικες και άλλες που δεν ήταν τόσο καλές. Άλλαξε προμηθευτή και έχει προιόντα και απ' τους δυο. So? Αργότερα θα συνεργαστεί με κάποιον τριτο και θα έχει προιόντα και απ' τους τρεις. Σήμερα αποφάσισε να διαθέσει και αυτή τέτοιες συλλογές σαν την παραπάνω γιατί είχαν όλοι εκτος απ' αυτή οπότε μπορεί να έκλεισε σύμβαση και με τέταρτο. Ή μπορεί να πέρνει μόνο τις καστάνιες απ' αυτόν και τα υπόλοιπα να είναι ίδια. Ξέρεις πως λέγεται αυτό? Πιάσε το αυγό και ...

Δεν είναι δυνατόν να ερμηνεύουμε τα παλιά εργαλεία ενός κατασκευαστή που σήμερα δεν υπάρχει (καρολους), και τα σκαμπανευάσματα στην ποιότητα κινέζικων εργαλείων ενός μεταπωλητή (καρολους) σαν τακτική δυο ποιοτήτων!