PDA

View Full Version : Νεος ψαχνετε (ματαια?)



ermis21
15/11/2005, 21:17
Καλησπέρα παίδες και από μένα.
Είμαι ένας νεαρός ο οποίος ένα βράδυ που κοιμόταν είδε όνειρο ότι θέλει να αποκτήσει μια μηχανή.Το περιέργο είναι ότι ξυπνώντας το όνειρο είχε φύγει αλλά η επιθυμία να πάρω μηχανή είχε παραμείνει.Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση μου.Και στα πλαίσια της αναζήτησης μου έφτασα και εδώ. Η κατάσταση με μένα έχει ως εξής.....δεν έχω τρομερή (εως ελάχιστη) εμπειρία από μηχανές, θέλω να πάρω μια μηχανή που να με εξυπηρετεί στις συνήθεις διαδρομές μου (δουλειά, καφεδάκι βολτούλα) και να μπορώ να κάνω και κανα ταξιδάκι.Το V-Strom το ερωτεύτηκα μία ωραία πρωΐα που έβαζα βενζίνη στο αμάξι μου.Από την πρώτη στιγμή ήθελα να το αποκτήσω. Έρχομαι εδώ ζητώντας την γνώμη σας καθώς και τις προτάσεις σας (καθότι αδαής). Μπορεί να καβαλήσει το V-strom ένας νέος οδηγός και να μην έχει ιδιαίτερο πρόβλημα προσαρμογής στην συμπεριφορά του? Έστω ότι τα μυαλά τα έχω μέσα στο κεφάλι και όχι πάνω από αυτό (έτσι θέλω να πιστεύω). Αν καταλήξω να το πάρω κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρω μεταχ/νο.Δοκίμασα και το Aprillia Pegaso αλλά δεν μου άρεσε γιατί είχε πολύ βάρος πίσω (οι 2 εξατμίσεις του λείπανε :p ). Μου έιπαν να δοκιμάσω πρώτα κάτι πιο μικρό μέχρι να μάθω.Ο φόβος μου είναι ότι αν πάρω κάτι μικρό μην ξεμείνω με αυτό. Τεσπά αν έχετε να προτείνετε σας παρακαλώ μην διστάσετε.

Υ.Γ. btw πολυ καλο αυτο το section του moto.gr forum.Βρήκα εδώ πολύ περισσότερες πληροφορίες για το ονειρό μου από οπουδήποτε αλλού. Έυγε λαμπροι νεανίες.

MISKIN
16/11/2005, 09:40
:wave2: :wave2:
ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ. ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΒΑΡΥΣ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΕ 175 ΣΤΕΓΝΑ ΚΙΛΑ ΤΟ VSTROM ΜΕ 190 ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΜΑΟΥΝΑ(ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 1000). ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ; ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, ΕΝΑ ΧΤ π.χ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ VSTROM ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ(ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ). Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΒΑΛΑΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ. ΟΠΟΤΕ...

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ:wave2: :beer: :wave2:

x-rider
16/11/2005, 11:26
καλώς τον


το σιγουρο ειναι οτι με το πρωτο μηχανακι ολοι καναμε

"ταρζανιες" και το επικυνδυνο σημειο ειναι ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ

2-3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ "ΜΑΘΕΙ" ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ!

τωρα εσυ βεβαια εισαι 26 , αλλα παντως το γκαζι ειναι γλυκο.

προσωπικα δεν σε ξερω και δεν μπορω να σε "συμβουλευσω"

ειναι μια αποφαση που εσυ πρεπει να παρεις.

ισως για κανα 6μηνο-χρονο παρε μια πιο μικρη και μαζευε

για την πιο μεγαλη

Οτι και αν αποφασισεις να ειναι το καλυτερο

:sun: :beer: :sun:

BELZEBOYLIS
16/11/2005, 12:24
Αγόρασε την αν το θες τόσο πολύ…ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!
Εγώ θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο transalp , το οποίο βρίσκεις σε πάρα πολύ καλή
τιμή , ώστε να μην σε νοιάζουν και οι τούμπες που σίγουρα θα φας . Transalp σου προτείνω γιατί είναι ιδιαίτερα φιλικό μηχανάκι που δεν βγάζει προβλήματα και μπορείς να πας οπουδήποτε!!! Από V-storm δεν έχω εμπειρία....
:wave2:

ermis21
16/11/2005, 14:11
Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές σας.Το V-strom πραγματικά έχει λίγο παραπάνω κιλά από τον Pegaso (οποίο θεωρώ ότι έχει λάθος κατανομή βάρους με τις 2 εξατμίσεις πίσω) τα οποία κιλά αν είναι σωστά κατανεμημένα δεν θα δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα στον αναβάτη.Ισως τελικά πρέπει να καβαλήσω κανα στρώμα για του λόγου το αληθές.

joteo
18/11/2005, 21:56
Και εγώ φίλε ξεκίνησα με παπί μετά Transalp και τώρα VStrom (σε διάστημα αρκετών ετών). Θα σε συμβούλευα και εγώ με την σειρά μου (αν όχι το παπί) τουλάχιστον να πάρεις πρώτα κάτι σε transalp το οποίο είναι πιο μικρό σε όγκο και πιο ευκολο μέσα στην πόλη.
Και το XT που σου είπε ο MISKIN δεν είναι καθόλου κακό. Πιο ελαφρύ, ευκολοοδήγητο κτλ. Βασικά όλα γίνονται πιο εύκολο-οδήγητα όταν περάσουν 2 μήνες αλλά επειδή σίγουρα θα φας τις "σουπίτσες" σου σαν νέος οδηγός (μακάρι να βγω ψεύτης, χτύπα ξύλο και ότι άλλο θες) δεν είναι κρίμα να τις κάνεις με την νέα μηχανή ; Πάρε κανένα πιο ελαφρύ και πιο μικρό να είσαι πιο ησυχος....

argy_kap
21/11/2005, 10:35
Και μια αντίθετη άποψη δεν κάνει κακό.....Εγώ πήρα το 650 τον Απρίλιο μην έχοντας προηγούμενη εμπειρία σε μηχανές 'μεγάλου' κυβισμού....βέβαια στα 29 μου δεν πήρα την μηχανή χωρίς να έχω επίγνωση του τι κάνω. Διάβασα οτι συμβουλή κυκλοφορούσε, αγόρασα οτι καλύτερο σε προστατευτικό εξοπλισμό, έπριξα ένα φίλο με εμπειρία να μου κάνει τα σχετικά μαθήματα, 'έπαιξα' με την μηχανή σε ανοιχτούς χώρους να δω πως αντιδρά σε φρεναρίσματα, απότομες αλλαγές κλπ κλπ. Όλα αυτά φυσικά δεν αντικαθιστουν την εμπειρία που αποκτάς με τα χρόνια αλλά πιστεύω οτι για μένα έκανα οτι καλύτερο μπορούσα για να είμαι έτοιμος να οδηγήσω....Η μηχανή, όπως και όλα να μηχανήματα, θέλουν ένα σεβασμό τον οπόιο πρέπει να έχεις να να θυμάσαι κάθε φορά την στιγμή που βάζεις το κλειδί. Η μηχανή μπορεί να σε σκοτώσει ανα πάσα στιγμή αν δεν της δώσεις τον σεβασμό που απαιτεί....

Μετά απο 10,000 χλμ σαν 'νέος' οδηγός σου λέω να κάνεις αυτο που λέει η καρδιά σου και να το πάρεις.....το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να είσαι προσεκτικός και να οδηγείς συνηδειτά!

Χτές, επέστρεψα σπίτι μετά απο μία βδομάδα απουσίας στο εξωτερικό και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν ο γύρος του Πηλίου (είμαι Βόλο) και δεν μπορώ να σου περιγράψω τις εικόνες που βλέπεις με την μηχανή αυτή την εποχή όπως επίσης πως ένιωσα όταν έπιασε ένα χιονάκι για κανά 10 λεπτο στην κορυφή και σκεφτόμουνα πως να ΄φυγω πριν πιάσει κάτω ο δρόμος γλύτσα......

Πάρε την μηχανή και θα με θυμηθείς.......


Καλά χιλιόμετρα!

Grammarios
22/01/2006, 23:15
ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΠΑΡΤΟ.ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΜ ΜΕ RV50 ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΤΗΝ INTRUDER 1500cc ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΟ...ΤΩΡΑ ΤΟ VSTROM MOY FAINETAI ΠΑΠΙ!

Random
23/01/2006, 16:56
TO VSTROM 650 ειναι ενα παπι 70 ιππων..!!!Εγω το πηρα σαν πρωτο μηχανακι στα 30 μου..Ειμαι πολυ ευχαριστημενος ακομη ειμαι ορθιος αλλα μεσα στην πολη οδηγω πολυ συνετα και αργα..τα χωνω μεσα στις ευθειες..

Μην ακουσεις κανενα και παρεις αλλη μηχανη..Ισα ισα μια καλυτερη μηχανη σε προστατευει καλυττερα(φρενα μοτερ κρατημα κλπ) απο ενα παπι η κατι μεταχειρ. αμφιβολου αξιοπιστιας και ασφαλειας..

ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΣΗ ΙΔΙΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΑΣ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ..

GO FOR THE VSTROM NO DOUBT ON THAT..:beer:

domie 650
01/02/2006, 00:02
Συμφωνώ οτι το μηχανάκι είναι σχετικά ευκολο να το πάς ακόμα και ως αρχαριος.....

ΑΛΛΑ νομίζω οτι
1) το βάρος του δεν είναι σε καμία περίπτωση αμελητέο (IMHO*), συν το οτι...
2)... η σέλα είναι χαμηλή μεν, αλλά αρκετά φαρδιά (καλή και άνετη) αλλά ίσως, μέχρι τουλάχιστον να συνηθήσεις, να δημιουργεί λίγο πρόβλημα σε επιτόπιες μανούβρες και δη σε κατηφορικό ή γλυστερό έδαφος...

Ολα τα παραπάνω ακυρώνονται βεβαίως βεβαίως αν είσαι 2 μέτρα και 120 κιλά


* In My Humble Opinion

makaronachis
01/02/2006, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από domie 650
Συμφωνώ οτι το μηχανάκι είναι σχετικά ευκολο να το πάς ακόμα και ως αρχαριος.....

ΑΛΛΑ νομίζω οτι
1) το βάρος του δεν είναι σε καμία περίπτωση αμελητέο (IMHO*), συν το οτι...
2)... η σέλα είναι χαμηλή μεν, αλλά αρκετά φαρδιά (καλή και άνετη) αλλά ίσως, μέχρι τουλάχιστον να συνηθήσεις, να δημιουργεί λίγο πρόβλημα σε επιτόπιες μανούβρες και δη σε κατηφορικό ή γλυστερό έδαφος...

Ολα τα παραπάνω ακυρώνονται βεβαίως βεβαίως αν είσαι 2 μέτρα και 120 κιλά


* In My Humble Opinion
Σωστός,σωστότατος.Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά κι εγώ που είμαι 1,85 (όχι 120 κιλά)στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω είχα πρόβλημα στις επιτόπιες μανούβρες.

Vezouvios
01/02/2006, 09:46
Koita αδερφε παρε παραδειγμα εμενα,Απο 16 χρονων κληρονομησα μια vespa COSA 200 η οποια ειχε αρκετα κιλα για την ηλικια μου τοτε(Το παπακι ειχε το εν τεταρτο του βαρος της vespas.)Bεβαια ειχα φαει αρκετες τουμπες και λογω βαρους Αλλα και το μηχανακι ηταν δυστροπο(ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ VESPA)
Ακριβως ετσι ειναι και η περιπτωση σου.Μονο που εδω παιζει και ο παραγοντας ηλικια που ειναι υπερ σου.
Παρεπιπτωντας πριν παρω το vstrom ektoς απο την vespa που εχει βγει ΠΕ εδω και χρονια και ημουν καιρο χωρις μοτο....πηρα ενα x9 180 για 1 χρονο,και μετα το vstrom Oπως καταλαβες δεν ειχα εμπειρια απο μεγαλη μηχανη,


Λοιπον καταληγωντας ,
1)Νιωθεις ωριμος?
2) Εχεις ενα Α υψος ικανο να παταει τα ποδια στο εδαφος με την πατουσα?
3)Τρως ΟΛΟ το φαγητο σου??
4)Σκεφτηκες οτι θελεις και εναν καλο εξοπλισμο (κρανος μπουφαν,,εδω δεν παιζουμε μιλαμε για μπουφαν για μοτοβιους οχι φουσκοτο και γουνες)Τα οποια κοστιζουν μια μικρη περιουσια?

Εαν οι απαντησεις σου σε αυτα ειναι Ναι Τοτε συγχαρητηρια και καλοταξιδο το μοτορι σου.
Εαν ΟΧΙ τοτε Συγνωμη χασατε περαστε απο το λογιστηριο να παρετε την αποζημιωση σας Ωχ συγνωμη λαθος.
ΤΟΤΕ Παρε ενα μηχανακι να κανεις την δουλεια σου να μαθεις μερικα πραγματα πανω στην οδηγηση(να αποκτησεις εμπειρια)
και μετα το σκεφτεσε..
ΑΥΤΑ..............:winka:

kachius
01/02/2006, 09:55
Θα συμφωνήσω με τον βεζούβιο
και τους λοιπούς που λένε να πάρεις το strom.

Και εγώ με TDM850 ξεκίνησα...ούτε παπί πιο πριν!

Αλλά!: την πρώτη μέρα μου έπεσε 3 φορές!!!
(από στάση!!)

Είναι βαριές οι άτιμες όταν δεν τσουλάνε...

Το δικό μου ήταν μεταχείρο και δεν του φάνηκαν
οι "ακουμπιστές" του πτώσεις
(είναι απίστευτο συναίσθημα να έχεις το πόδι κάτω...
να βάζεις όλη σου τη δύναμη και το μόνο που να καταφέρνεις
να είναι να την ξαπλώνεις σιγά-σιγά...:blush: :sad: )

Τώρα αν ήταν καινούργια...:bawl: :bigcry: :bigcry: :bawl:

LIBYKOS
01/02/2006, 13:37
Κι εγώ μετά από παπί πήγα στο 650.

Πολύ ευκολοοδήγητο, αλλά θέλει καιρό να συνηθίσεις το βάρος του, ιδιαίτερα στους ελιγμούς με λίγα χλμ μέσα στην κίνηση.

Οι δοκιμές σε φρεναρίσματα και σε οχτάρια είναι απαραίτητες, όπως απαραίτητος είναι και ένας καλός εξοπλισμός ( κράνος-μπουφαν-παντελονι-μπότες ) ο οποίος μου κόστισε περίπου 1350€.

Να θυμάσαι πάντα : η σωστή χρήση του γκαζιού σου προσφέρει τη μέγιστη ευχαρίστηση. Η σωστή χρήση του φρένου όμως σου σώζει τη ζωή!!!!!

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!!!:beer: :beer: :beer:

costas81
02/02/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Σωστός,σωστότατος.Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά κι εγώ που είμαι 1,85 (όχι 120 κιλά)στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω είχα πρόβλημα στις επιτόπιες μανούβρες.

Εγω φιλε 1,85 88 κιλα!
Απο παπι σε strom 650!
Ακομα το στρωνω δεν εχω αρχισει τις ταρζανιες αλλα δεν εχω συναντησει ακομια δυσκολια ουτε στην πολη ουτε εθνικη ουτε μανουβρα ουτε επιτοπια στροφη!
Οσο για Transalp που ακουσα να σου λενε να το παρεις γιατι ειναι πιο ευκολοδηγητο τα ιδια ειναι 190 το ενα 190κ το αλλο! Εμένα που τα εχω οδηγησει και τα δυο (το χει θειος) μου φανηκε οτι το strom ειναι πιο καλα ζυγισμενο!
Θελουν ομως και οι δυο οταν θα εχεις και δευτερο ατομο πανω να εχεις φαει καλα σε περιπτωση που θα κανει οτι σε περνει λιγο αριστερα η δεξια!

Παρτο και φροντισε να το σεβαστεις το γκαζι πριν νομισεις οτι το εχεις μαθει

domie 650
05/02/2006, 10:24
...για να συμπληρώσω αυτά που είπα λίγο πιο πάνω...

όσον αφορά την συμπεριφορά του στον δρόμο:
ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Α Λ Λ Α:

IMHO πάντα...

Το μηχανάκι είναι κάπως μακρύ.
Αυτό είναι απο την μια πολύ θετικό απο άποψη σταθερότητας (τραίνο) είτε στον ανοιχτό δρόμο είτε στις ανοιχτές στροφές αλλά απο την άλλη σε πιο κλειστό στροφιλίκι θέλει συνήθεια ώστε να το πάς και να μην έχεις την αίσθηση οτι σε πάει. Εγώ έχω την αίσθηση οτι για να χωρέσει σε μια φουρκέτα πχ πρέπει να το γύρω παραπάνω απο ο,τι έχω αρχικά στο μυαλό μου πριν την στροφή.... Βέβαια όταν του πάρεις τον αέρα φυσάει.. ο αδερφούλης μου (του οποίου το μηχανάκι οδηγώ πολύ συχνά) ξύνει μαρσπιέ στην άσφαλτο....

Που καταλήγουμε;; Στην αρχή πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Τα περι εξοπλισμού αυτονόητα!!!!!

Ψήνεται και το δικό μου....!!!!!

advblack
05/02/2006, 17:03
Φιλε γεια και χαρα,
Πρωτη μηχανη μετα απο παπι Suzuki DR650. Bαρος 165 κιλα. Ψηλο κεντρο βαρους + απειρια = 5 ανωδυνες πτωσεις . Σε μανουβρες οι 4, χασιμο μπροστινου η 5η (το χα κανει και μοταρντ ο ατιμος). Συμπερασμα: Παρτο αλλα προσοχη σε ανεβασματα κατεβασματα απο πεζοδρομια (ιδαιτερα σε κατηφορες-ανηφορες) και σε επιτοπιους ελιγμους και οχι ραλλυ μεσ την πολη!

ermis21
12/02/2006, 02:17
Παίδες ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Το νερό έχει μπει στο αυλάκι.Το μηχανάκι αργά ή γρήγορα θα γίνει δικό μου.Απλά τεχνικές δυσκολίες (έχω να παντρέψω και τις αδερφές μου :P ) δεν μου έχουν επιτρέψει να πραγματοποιήσω το όνειρο μου αυτό ακόμα!Παρακολουθώ όμως ανελλιπώς το φόρουμ στις περισσότερες συζητήσεις που κάνετε σχετικά με το αντικείμενο του πόθου και κρατώ και σημειώσεις!!(οκ υπερβαλλω λίγο).Ένα έχω να δηλώσω.Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC.Έλπίζω πριν το καλοκαίρι να έχουμε κεράσματα :beer:

makaronachis
12/02/2006, 06:07
Άντε με το καλό....να τις παντρέψεις και με το καλό να παντρευτείς κι εσύ με το v-strom.

kxIII
12/02/2006, 14:53
Σεβασμό και όχι φόβο.
Ποτέ να μην νομίζεις, πάντα να ξέρεις.

Αν έχεις το μυαλό σου στην θέση του, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Κάνε την κίνησή σου...
:beer: :beer: :beer: