PDA

View Full Version : Γαλλία: Γάντια…δια νόμου!



Σελίδες : [1] 2

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:08
Νέος νόμος στην Γαλλία θα υποχρεώνει τόσο τους αναβάτες, όσο και τους συνεπιβάτες μοτοσυκλετών να φορούν γάντια, υπό την απειλή προστίμων!

368194

Από τις 20 Νοεμβρίου, ένας νέος νόμος θα ισχύσει στην Γαλλία, σχετικά με τον προστατευτικό εξοπλισμό του αναβάτη. Πιο συγκεκριμένα, η χώρα θα καταστήσει υποχρεωτική την χρήσης γαντιών για τους αναβάτες αλλά και τους συνεπιβάτες μοτοσυκλέτας.


Πιο συγκεκριμένα, το νέο νομοσχέδιο θα υποχρεώνει τους χρήστες μοτοσυκλέτας να χρησιμοποιούν τα γάντια τους καθ όλη την διάρκεια παραμονής τους στην σέλα, ενώ μάλιστα τα γάντια θα πρέπει να είναι εγκεκριμένα από την ευρωπαϊκή ένωση, να φέρουν δηλαδή την πιστοποίηση CE. Επιπλέον προβλέπονται και κυρώσεις με πρόστιμο, το οποίο ανέρχεται στα 68 ευρώ, σε περίπτωση που κάποιος αναβάτης ή συνεπιβάτης δεν φοράει τα γάντια του!

Σύμφωνα με την κυβέρνηση, το νέο νομοσχέδιο σκοπεύει στην προστασία των αναβατών από σοβαρούς τραυματισμούς, αφού τα χέρια είναι τις περισσότερες φορές το πρώτο μέλος του σώματος που ακουμπά το οδόστρωμα σε περίπτωση πτώσης ή ατυχήματος. Ωστόσο, το μέτρο έχει προκαλέσει και αντιδράσεις –δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα, έτσι;-. Πιο συγκεκριμένα, ομάδες μοτοσυκλετών κατηγόρησαν την κυβέρνηση για την επιβολή προστίμου, λέγοντας ότι «δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει, καθώς τα γάντια είναι μέσο προσωπικής προστασίας και η μη χρήση τους δεν θέτει σε κίνδυνο την ζωή άλλων»…


Πηγή: http://mototriti.gr/data/news/preview_news/Gallia-Gantia-dia-nomoy--YPOXREWTIKA-GIA-ANABATH-SYNEPIBATH_111245.asp#ixzz4L60URGbD

WiSe
23/09/2016, 18:11
Εχουν προστιμο και για μπουφαν? Λογικα ναι αν εχουν και για γαντια....


Ποσο μπροστα οι ανθρωποι! :a18:

AristidisZ
23/09/2016, 18:15
Κονδύλι για να τα αγοράζεις όλα αυτά έχει ;

Και καλά πες ο οδηγός, και ο συνεπιβάτης μαζί ;

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:16
Εχουν προστιμο και για μπουφαν? Λογικα ναι αν εχουν και για γαντια....


Ποσο μπροστα οι ανθρωποι! :a18:

Δεν ξετω τι κανουνε στην Γαλλια για το μπουφαν,αλλα στην Αυστραλια,αν δεν εχεις πληρη εξοπλισμο σε γδερνουνε στην κυριολεξια.

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:18
Κονδύλι για να τα αγοράζεις όλα αυτά έχει ;

Και καλά πες ο οδηγός, και ο συνεπιβάτης μαζί ;

Τους ιδιους κινδυνους δεν διατρεχουνε και οι δυο?


Παρολα αυτα το θεωρω υπερβολικο,οσο δικιο και να εχουνε.

WiSe
23/09/2016, 18:24
Δεν ξετω τι κανουνε στην Γαλλια για το μπουφαν,αλλα στην Αυστραλια,αν δεν εχεις πληρη εξοπλισμο σε γδερνουνε στην κυριολεξια.

Γαμω τα φοροεισπρακτικα μετρα θα ηταν αυτο εδω στην Ελλαδα.... και χρημα και προστασια για τον πολιτη!

AristidisZ
23/09/2016, 18:24
Τους ιδιους κινδυνους δεν διατρεχουνε και οι δυο?


Παρολα αυτα το θεωρω υπερβολικο,οσο δικιο και να εχουνε.

Ναι οκ, αλλά αν θες να πετάξεις κάποιον για μια δουλειά (και να είσαι και νόμιμος) θα πρέπει να έχεις κάβα επάνω σου 2 μπουφάν, 2 ζευγάρια γάντια, 3 κράνη και 10 ζευγάρια μπότες από 37 έως 44...

Ε το πηδάμε λίγο, έτσι δεν είναι ;

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:26
Ναι οκ, αλλά αν θες να πετάξεις κάποιον για μια δουλειά (και να είσαι και νόμιμος) θα πρέπει να έχεις κάβα επάνω σου 2 μπουφάν, 2 ζευγάρια γάντια, 3 κράνη και 10 ζευγάρια μπότες από 37 έως 44...

Ε το πηδάμε λίγο, έτσι δεν είναι ;

Δεν διαφωνουμε Αριστειδη.Οπως εγραψα "Παρολα αυτα το θεωρω υπερβολικο,οσο δικιο και να εχουνε".

AristidisZ
23/09/2016, 18:30
Δεν διαφωνουμε Αριστειδη.Οπως εγραψα "Παρολα αυτα το θεωρω υπερβολικο,οσο δικιο και να εχουνε".

Δεν είπα ότι διαφωνείς μαζί μου :beer:

Απλά, και φαντάζομαι συμφωνείς μαζί μου, καλό είναι να βάζουμε κάποια όρια, ειδικά όταν μιλάμε για συνεπιβάτες

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:32
Δεν είπα ότι διαφωνείς μαζί μου :beer:

Απλά, και φαντάζομαι συμφωνείς μαζί μου, καλό είναι να βάζουμε κάποια όρια, ειδικά όταν μιλάμε για συνεπιβάτες

Εφοσον δεν κινουνται σε δρομους ταχιας κυκλοφοριας ναι.

DrEvil
23/09/2016, 18:33
ενώ μάλιστα τα γάντια θα πρέπει να είναι εγκεκριμένα από την ευρωπαϊκή ένωση, να φέρουν δηλαδή την πιστοποίηση CE.

Δηλαδη θα τους σταματανε και θα ελεγχουν τα γαντια;
Ποιος ξερει, ολα ειναι δυνατα.....

Pan (dvs)
23/09/2016, 18:36
Δηλαδη θα τους σταματανε και θα ελεγχουν τα γαντια;
Ποιος ξερει, ολα ειναι δυνατα.....

Την ολη κατασταση,την βρισκω υπερβολικη.Πιστευω ομως οτι οι Γαλλοι ειναι ικανοι να το κανουνε και αυτο.

Nik0s_Dk
23/09/2016, 19:15
Στην Ελλάδα θα μπορούσε να λειτουργήσει ως τρόπος εκβιασμού κατά κάποιον τρόπο για να φορέσουν περισσότεροι κράνος. Να εξηγήσω τι εννοώ.
Νομοσχέδιο με τριπλασιασμό το πρόστιμο για κράνος και επιβολή μικρότερου προστίμου για τα γάντια. Ως γνωστόν οι Ελλην(αράδ)ες αρέσκονται στο να παρανομούν αλλά όχι και στα πάντα. Δηλαδη ίσως λειτουργήσει με το σκεπτικό οτι νταξ ας μη βάλουμε γάντια και σιγά μη με γράψουνε αλλά το κράνος θα το βάλω γιατι 1000 δεν έχω..
Κακός τρόπος να το κάνεις γιατί στον άλλον δεν μαθαίνεις στην ουσια τον λόγο που θα πρέπει να φοράει κράνος αλλά ενδεχομένως να τον κάνεις να το φορέσει.. Λέω γω τώρα με το φτωχό μου το μυαλό.. :a21: :a15:

WiSe
23/09/2016, 19:26
Την ολη κατασταση,την βρισκω υπερβολικη.

Εσυ το λες αυτο? Με εντυπωσιαζεις....

Εχω ακομα και θα εχω για παντα τα σημαδια στα χερια μου απο το ατυχημα που ειχα. Ευτυχως μονο κρεας εγδαρα...

Pan (dvs)
23/09/2016, 19:53
Εσυ το λες αυτο? Με εντυπωσιαζεις....

Εχω ακομα και θα εχω για παντα τα σημαδια στα χερια μου απο το ατυχημα που ειχα. Ευτυχως μονο κρεας εγδαρα...


Δεν θα επρεπε εκτος,αν υποθετεις οτι ειμαι ανθρωπος των ακρων.

Ναι στον εξοπλισμο ασφαλειας,αλλα τσιγκινο βρακακι με προδιαγραφες δεν σκοπευω να φορεσω.Οπως λεει και ο DrEvil παραπανω,θα τους σταματανε και θα ψαχνουνε εγκρισεις σε γαντια,μπουφαν,κρανη και κορδονια?Για μενα αυτα ειναι ακρα και δεν τα αποδεχομαι.

Εξαλλου η Γαλλικη κυβερνηση γνωριζουμε οτι εχει εδω και αρκετα χρονια τους μοτοσυκλετιστες στο στοχαστρο.Δεν κοιταζει να τους προφυλαξει αλλα να αποτρεψει την χρηση των μηχανων.

doctoras
23/09/2016, 20:31
Ναι οκ, αλλά αν θες να πετάξεις κάποιον για μια δουλειά (και να είσαι και νόμιμος) θα πρέπει να έχεις κάβα επάνω σου 2 μπουφάν, 2 ζευγάρια γάντια, 3 κράνη και 10 ζευγάρια μπότες από 37 έως 44...

Ε το πηδάμε λίγο, έτσι δεν είναι ;

μακαρι να εφαρμοζόταν, δε χαίρεσαι που δεν θα χρειάζεται να μπεις στον κόπο να εξηγήσεις το φιλόδοξο οτι δεν γίνεται πια να το πάρεις δικάβαλο, καλό γιαυτόν γιατί η μηχανή είναι μέσο για τους υποψιασμένους και αυτούς που γουστάρουν γνωρίζοντας τα ρίσκα και όχι για τους ανυποψίαστους επιβαίνοντες, αφετέρου καλό σε εσένα γιατί μια στο εκατομμύριο να γινόταν "μαλακία" εκτός οτι θα είσαι εκτεθειμένος θα το κουβαλάς για πάντα στην ψυχούλα σου..

το εύχομαι συνεπιβάτες χωρίς πλήρη εξοπλισμό να μην ανεβαίνουν

Stefanos73
23/09/2016, 20:49
Να σας υπενθυμίσω ότι ο τραυματισμός των χεριών μπορεί να είναι πολύ σοβαρός. Ένα έγκαυμα τριβής στα χέρια μπορεί να πάρει μήνες για να επουλωθεί, ένα δάχτυλο μπορεί να ακρωτηριαστεί με ευκολία και βέβαια κάθε τραύμα της άκρας χείρας είναι ένας μεγάλος "μπελάς" για όποιον πρέπει να το αντιμετωπίσει. Με λίγα λόγια η ιδέα δεν είναι κακή, όσο και να είναι δύσκολη στην εφαρμογή ή "σπαστική".

nikma
23/09/2016, 21:04
Γαλλικές Παπαριές!

AristidisZ
23/09/2016, 23:06
μακαρι να εφαρμοζόταν, δε χαίρεσαι που δεν θα χρειάζεται να μπεις στον κόπο να εξηγήσεις το φιλόδοξο οτι δεν γίνεται πια να το πάρεις δικάβαλο, καλό γιαυτόν γιατί η μηχανή είναι μέσο για τους υποψιασμένους και αυτούς που γουστάρουν γνωρίζοντας τα ρίσκα και όχι για τους ανυποψίαστους επιβαίνοντες, αφετέρου καλό σε εσένα γιατί μια στο εκατομμύριο να γινόταν "μαλακία" εκτός οτι θα είσαι εκτεθειμένος θα το κουβαλάς για πάντα στην ψυχούλα σου..

το εύχομαι συνεπιβάτες χωρίς πλήρη εξοπλισμό να μην ανεβαίνουν

Ναι οκ, καλή η θεωρία, και συμφωνώ ότι είναι μαλακία να γυρίσεις τον κόσμο και ο συνεπιβάτης σου να φοράει jet κράνος αγορασμένο από το παζάρι και τίποτα άλλο

Όμως επειδή η ζωή είναι μαθηματικά, μας αρέσει δε μας αρέσει, εγώ προσωπικά παίρνω το "ρίσκο" να πάω π.χ. έναν φίλο μου από το γραφείο μέχρι το ΚΕΠ χωρίς να φοράει πανοπλία, γιατί ξέρω ότι έχω π.χ. πιθανότητα 1 τοις χιλίοις να σκοτωθώ στα 850 μέτρα που θα διανύσω

Αν κυκλοφορώ π.χ. 10 ώρες τη μέρα με μηχανάκι το 1%ο γίνεται 10% (λέμε τώρα), οπότε εκεί αν είχα έναν μαζί μου συμφωνώ ότι θα έπρεπε να τον υποχρεώσω να λάβει όλα τα μέτρα

Όμως μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, δεν είναι το ίδιο πράγμα

astroman76
23/09/2016, 23:08
Κονδύλι για να τα αγοράζεις όλα αυτά έχει ;

Και καλά πες ο οδηγός, και ο συνεπιβάτης μαζί ;

αν εχεις λεφτα για μηχανη προβλεπεις για αυτα απλο ειναι... αν δεν εχεις λεφτα υπαρχουν λεωφορεια μετρο κτλ...

astroman76
23/09/2016, 23:13
και οκ το αρθρο τα κανει λιγο τραγικα τα πραγματα... εκτος απο το παρισι που γηνετε ενας χαμος απο μοτο και σκοοτερ και 2-3 μεγαλοπολεις, οπουδηποτε αλλου δεν βλεπεις μοτο παρα μονο ατομα που βολταρουν.

γενικως διαβασω πολλα απο ατομα που απλα δεν ξερουν και λενε οτι τους κατεβει..

taisteal
23/09/2016, 23:24
Γαλλικές Παπαριές!

Αυτό.

WiSe
24/09/2016, 08:38
Δεν θα επρεπε εκτος,αν υποθετεις οτι ειμαι ανθρωπος των ακρων.

Ναι στον εξοπλισμο ασφαλειας,αλλα τσιγκινο βρακακι με προδιαγραφες δεν σκοπευω να φορεσω.Οπως λεει και ο DrEvil παραπανω,θα τους σταματανε και θα ψαχνουνε εγκρισεις σε γαντια,μπουφαν,κρανη και κορδονια?Για μενα αυτα ειναι ακρα και δεν τα αποδεχομαι.

Εξαλλου η Γαλλικη κυβερνηση γνωριζουμε οτι εχει εδω και αρκετα χρονια τους μοτοσυκλετιστες στο στοχαστρο.Δεν κοιταζει να τους προφυλαξει αλλα να αποτρεψει την χρηση των μηχανων.

Ακρο ειναι το μπουφαν και τα γαντια? :rolleyes:

Και φυσικα να γινουν διανομου απαραιτητα. Και κακιστα που δεν ειναι.

Pan (dvs)
24/09/2016, 08:48
Ακρο ειναι το μπουφαν και τα γαντια? :rolleyes:

Και φυσικα να γινουν διανομου απαραιτητα. Και κακιστα που δεν ειναι.

Το παντελονι και τα μποτακια τα βγαζεις απ εξω?

Ακρα ειναι να σε ξεβρακωνουνε στον δρομο και να ψαχνουνε τις προδιαγραφες του εξοπλισμου σου.

Οπως ειναι ακρα,κατα την αποψη μου,να κυκλοφορει καποιος με πληρη εξοπλισμο μεσα στην πολη.Οτι παραπανω βαζουμε ειναι καλο για την προστασια μας και μειωνει τις πιθανοτητες να παθουμε κατι σοβαρο,αυτο δεν το αμφισβητει κανενας.Απο εκει και περα ομως κοιταζω και την πρακτικη εφαρμογη ενος τετοιου νομου.

WiSe
24/09/2016, 08:53
Το παντελονι και τα μποτακια τα βγαζεις απ εξω?

Ακρα ειναι να σε ξεβρακωνουνε στον δρομο και να ψαχνουνε τις προδιαγραφες του εξοπλισμου σου.

Οπως ειναι ακρα,κατα την αποψη μου,να κυκλοφορει καποιος με πληρη εξοπλισμο μεσα στην πολη.Οτι παραπανω βαζουμε ειναι καλο για την προστασια μας και μειωνει τις πιθανοτητες να παθουμε κατι σοβαρο,αυτο δεν το αμφισβητει κανενας.Απο εκει και περα ομως κοιταζω και την πρακτικη εφαρμογη ενος τετοιου νομου.

Συμφωνω μαζι σου οχι να σε ψαχνουν για προδιαγραφες αλλα πιστευω γνωριζουν ολοι οτι τα επωνυμα ειναι εγκεκριμενα και οι μαρκες δεν ειναι αγνωστες... Ακρα για μενα ειναι τα "απο κατω" εντος Πολης οπως ειπες για πρακτικους λογους. Αν και εχω μπανισει κατι τζινακια με προστασιες και μου φαινονται πολυ σωστα. Επισης το μποτακι εστω και απλο δεν ειναι καθολου κακο για 9 μηνες στην Ελλαδα.

AristidisZ
24/09/2016, 09:17
Ε καλά, να χαμε να λέγαμε

Η κουβέντα φαντάζομαι ότι γίνεται μεταξύ ανθρώπων που καβαλάνε μηχανάκια 10~15 χρόνια και πλέον, μην κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον

Μεγάλα παιδιά είμαστε, δε φοράμε ότι φοράμε γιατί το λέει κάνας νόμος, τα φοράμε γιατί έχουμε δει και έχουμε ακούσει τόσα, οπότε κοιτάμε να φιλάμε τον κώλο μας

Κάπου υπάρχει ένα όριο μεταξύ ρίσκου που παίρνει ο καθένας και πρακτικότητας στην καθημερινότητά του

Προσωπικά μιλώντας, κάθε μέρα στη δουλειά φοράω υφασμάτινο παντελόνι και "καλά" παπούτσια

Ε, εις γνώση μου δεν φοράω μποτάκια και παντελόνι, φοράω όμως κράνος / μπουφάν / γάντια

Όταν είχε 40 βαθμούς δεν άντεχα ούτε το μπουφάν ούτε τα γάντια

Από τις 250 μέρες λοιπόν το χρόνο που κάνω κάθε μέρα το ίδιο δρομολόγιο υπήρξαν 10 μέρες που πήγα μόνο με το πουκάμισο

Ξέρω ότι αν γινόταν κάτι, υπήρχαν πολλές πιθανότητες να πάθω μεγαλύτερη ζημιά από ότι θα πάθαινα αν τα φόραγα

Επίσης ξέρω ότι με τα παπούτσια που οδηγώ πάλι αν γίνει μια στραβή μπορεί να πάθω μεγαλύτερη ζημιά από ότι θα πάθαινα αν φόραγα μποτάκια

Ξέρω όμως επίσης ότι και δερμάτινη στολάρα αν βάλω, υπάρχει και η πιθανότητα να με περάσει και ένα τριαξονικό από πάνω, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το αν δε φόραγα τίποτα στην τελική :bawl:

Στη προηγούμενη δουλειά που ήμουν, φόραγα και τζην και μποτάκια, γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα

Τώρα για να το κάνω αυτό θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου παντελόνι, κάλτσες, ζώνη και παπούτσια

Και που θα τα βάλεις αυτά ;

Και το υφασμάτινο παντελόνι σε τι κατάσταση θα βγει από μια τσάντα ;

Όποιος μπορεί να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, μαγκιά του

Εγώ παίρνω τα ρίσκα μου :wave2:

gory
24/09/2016, 19:18
Δε νομίζω πως το ζητούμενο είναι τι θα πάθουμε αν μας πατήσει φορτηγό, αλλά να εξασφαλίζουμε για τους εαυτούς μας την καλύτερη δυνατή προστασία, ώστε αν, χτύπα ξύλο, μας βρεί το κακό, να βγούμε όσο γίνει λιγότερο τραυματισμένοι.

Η δική μου δουλειά με πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι, πέρα από κράνος/μπουφάν/γάντια δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό να φοράω παντελόνι μηχανής και μποτάκι. Έχω σταμπάρει κάτι "κλασσάτα" της Dainese και kevlar-ο-jean, αλλά το μπάτζετ προς το παρόν δεν επιτρέπει...

rockobok
25/09/2016, 10:40
Καλό θα ήταν να μπει και ένα πρόστιμο στα ψηλοτάκουνα γιατί είναι επικίνδυνα για να στραμπουληξουν τον αστράγαλο οι κοπέλες.

atom_smasher
25/09/2016, 15:15
Νόμιζα πως εδώ μέσα λέγαμε ότι είναι αυτονόητο να φοράς τα απαραίτητα όταν καβαλάς και μέσα σε αυτά είναι και τα γάντια.

rockobok
25/09/2016, 15:47
Νόμιζα πως εδώ μέσα λέγαμε ότι είναι αυτονόητο να φοράς τα απαραίτητα όταν καβαλάς και μέσα σε αυτά είναι και τα γάντια. Σύμφωνοι. Απλά είναι υποκρισία να επικαλούνται την υγεία σου για να σου κόψουν πρόστιμο να γεμίζουν τον κουμπαρά. Αν πραγματικά τους ένοιαζε η ασφάλεια σου δε θα βάζανε φόρο 24% για κάτι απαραίτητο όπως λενε , θα ήταν αφορολογητο. Και στην τελική δε θέλω ένα μπάτσο από πάνω μου να με ελέγχει για τα πάντα.

Cpt. Haddock
26/09/2016, 11:40
Μια και μιλαμε για Γαλλια, ο φόρος ειναι 19% και, οπως σωστα ειπε ο αστρομαν απευθυνονται κυριως σε Παρισι και καναδυο μεγαλες πολεις* ακομα και κυριως στους μεγαλοσκουτεραδες κομιουτερς.

Ετσι κι αλλιως, χωρις γαντια εδω κυκλοφοριες 2-3 μηνες το χρονο κι αυτο αν εισαι εντος πολης. Οποτε δεν τρέχει και τιποτα. Οσοι οδηγουν μηχανη, οδηγουν με γαντια ολο το χρονο.

Εδω και ενα χρονο εχει γινει υποχρεωτικο και το αντανακλαστικο μπουφάν (να το έχεις μαζι και να το φοράς αν σταματησεις για καποιο λογο στην ακρη του δρόμου. ΔΕν παθαμε και τιποτα. Πιο μεγάλο προβλημα ειναι τα ρανταρ και τα αυστηρα όρια (οπου εκει πέφτει :a021: ), παρα τα γαντια.


*εξαιρειται η Μασσαλια, οπου ακομα και το κρανος ειναι σπάνιο... ατιμο ελληνικο παρελθον

atom_smasher
26/09/2016, 13:40
Σύμφωνοι. Απλά είναι υποκρισία να επικαλούνται την υγεία σου για να σου κόψουν πρόστιμο να γεμίζουν τον κουμπαρά. Αν πραγματικά τους ένοιαζε η ασφάλεια σου δε θα βάζανε φόρο 24% για κάτι απαραίτητο όπως λενε , θα ήταν αφορολογητο. Και στην τελική δε θέλω ένα μπάτσο από πάνω μου να με ελέγχει για τα πάντα.

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Από κει και πέρα ο καθένας έχει την προσωπική του γνώμη ;)

astroman76
26/09/2016, 17:39
Μια και μιλαμε για Γαλλια, ο φόρος ειναι 19% και, οπως σωστα ειπε ο αστρομαν απευθυνονται κυριως σε Παρισι και καναδυο μεγαλες πολεις* ακομα και κυριως στους μεγαλοσκουτεραδες κομιουτερς.

Ετσι κι αλλιως, χωρις γαντια εδω κυκλοφοριες 2-3 μηνες το χρονο κι αυτο αν εισαι εντος πολης. Οποτε δεν τρέχει και τιποτα. Οσοι οδηγουν μηχανη, οδηγουν με γαντια ολο το χρονο.

Εδω και ενα χρονο εχει γινει υποχρεωτικο και το αντανακλαστικο μπουφάν (να το έχεις μαζι και να το φοράς αν σταματησεις για καποιο λογο στην ακρη του δρόμου. ΔΕν παθαμε και τιποτα. Πιο μεγάλο προβλημα ειναι τα ρανταρ και τα αυστηρα όρια (οπου εκει πέφτει :a021: ), παρα τα γαντια.


*εξαιρειται η Μασσαλια, οπου ακομα και το κρανος ειναι σπάνιο... ατιμο ελληνικο παρελθον

και το αντανακλαστικο νομιζω ειναι κατι που ολλοι πρεπει να εχουμε ασχετα με την χωρα ... ηδικα το βραδυ εχουμε ακουσει για ατομα που τους εχουν παρει απο κατω λογο το οτι δεν τους ειδαν... και η τιμη του ειναι 2-5ευρο..

nikma
26/09/2016, 18:40
Τι είναι αυτό το ανακλαστικό μπουφάν βρε παιδιά που λέτε; Τα πανάκριβα Ντα'ι'νέζε με τα τεράστια αντανακλαστικά δε κάνουν;

WiSe
26/09/2016, 18:41
Τι είναι αυτό το ανακλαστικό μπουφάν βρε παιδιά που λέτε; Τα πανάκριβα Ντα'ι'νέζε με τα τεράστια αντανακλαστικά δε κάνουν;

Σιγα τα ανακλαστικα

Pan (dvs)
26/09/2016, 18:49
Τι είναι αυτό το ανακλαστικό μπουφάν βρε παιδιά που λέτε; Τα πανάκριβα Ντα'ι'νέζε με τα τεράστια αντανακλαστικά δε κάνουν;

368686

christoi
26/09/2016, 22:14
Οπως λεει και ο DrEvil παραπανω,θα τους σταματανε και θα ψαχνουνε εγκρισεις σε γαντια,μπουφαν,κρανη και κορδονια?Για μενα αυτα ειναι ακρα και δεν τα αποδεχομαι.

Υποθέτω ότι τα εγκεκριμένα γάντια είναι σημείωση για αυτούς που βουτάνε τα γάντια του σκι ή κάτι παρόμοιο και καβαλάνε.


Η δική μου δουλειά με πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι, πέρα από κράνος/μπουφάν/γάντια δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό να φοράω παντελόνι μηχανής και μποτάκι. Έχω σταμπάρει κάτι "κλασσάτα" της Dainese και kevlar-ο-jean, αλλά το μπάτζετ προς το παρόν δεν επιτρέπει...

Ξεκινάνε από τα 95-100€ +προστασίες. Απολύτως πρακτικό καθότι ελαστικό (προσωπικά το προτιμώ όταν καβαλάω σε σχέση με ένα απλό) και δεν φαίνεται ότι είναι μηχανής ακόμα και με τις προστασίες (γοφούς, γόνατα). Εναλλακτικά (αλλά όχι για όλους) προστασίες πάνω από το κανονικό παντελόνι.

leo1964
27/09/2016, 10:47
Δεν ξετω τι κανουνε στην Γαλλια για το μπουφαν,αλλα στην Αυστραλια,αν δεν εχεις πληρη εξοπλισμο σε γδερνουνε στην κυριολεξια.

Και πολύ καλά κάνουν Πάνο
Είμαι υπέρ τέτοιων μέτρων!

leo1964
27/09/2016, 10:50
Ναι οκ, αλλά αν θες να πετάξεις κάποιον για μια δουλειά (και να είσαι και νόμιμος) θα πρέπει να έχεις κάβα επάνω σου 2 μπουφάν, 2 ζευγάρια γάντια, 3 κράνη και 10 ζευγάρια μπότες από 37 έως 44...

Ε το πηδάμε λίγο, έτσι δεν είναι ;

Υπάρχει κάποια ειδική συμφωνία,ότι πετάγοντας τον στη δουλειά δεν θα συμβεί κάτι;
Ναι,γάντια και ο συνεπιβάτης,διαφορετικά υπάρχουν και τα τρόλευ

AristidisZ
27/09/2016, 10:59
Υπάρχει κάποια ειδική συμφωνία,ότι πετάγοντας τον στη δουλειά δεν θα συμβεί κάτι;
Ναι,γάντια και ο συνεπιβάτης,διαφορετικά υπάρχουν και τα τρόλευ

Και τσίγκινο βρακάκι, μη γίνει και κάνα άλλο ατύχημα

Εσύ φοράς το κράνος και όταν περπατάς κάτω από μπαλκόνια ;

Όχι τίποτα άλλο, γιατί δεν έχω ακούσει τελευταία κάτι για ειδικές συμφωνίες με τις γλάστρες

WiSe
27/09/2016, 11:08
Αληθεια δε καταλαβαινω τι γραφετε.... υποστηριζετε την μη χρηση εξοπλισμου καποιοι? Σας διαβαζει κοσμος ε?!

teo_g7
27/09/2016, 13:16
Ο οποιος κοσμος κυκλοφορει ολη μερα με πανολιες.....

Χαχαχαχα...

Μια χαρα τα λεει ο Αριστος μαγκες.Ειπαμε all the gear all the time αλλα καπου ζυγισεις και τα ρισκα!Έλεος!!!





Να φανταστω φιλε Wise κυκλοφορεις ολη μερα με ολοσωμη;Και οι συνεπιβατες σου επισης;

afortistos
27/09/2016, 13:43
Νομίζω ο καθένας πράτττει ανάλογα τη περίπτωσή του.

Αν είσαι διανομέας ή όλη τη μέρα στο δρόμο λόγω δουλειάς, δε μπορώ να φανταστώ να μη είσαι πλήρης από εξοπλισμό (που επίσης γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να τον παρέχει η κάθε εταιρεία,άλλη κουβέντα όμως αυτή). Αν η μηχανή χρησιμοποιήτε για να πας σπίτι-δουλειά και μετά δουλειά-σπίτι τότε νομίζω μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τομή όπως λέει και ο φίλος αριστειδης. Και πάλι η χρυσή τομή είναι διαφορετική για τον καθένα μας.

Στο θέμα του συνεπιβάτη εγώ προσωπικά το αποφεύγω να παίρνω, γιατί ότι και να φοράμε άμα τσακιστούμε #$@@ θα νοιώθω.

:beer::beer:

BLiTzER
27/09/2016, 13:54
Ας είναι υποχρεωτικό και για τον συνεπιβάτη, αλλά με δική του ευθύνη. Αν θέλει κάποιος να τον εξυπηρετήσω, ας αναλάβει και τις ευθύνες. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Κατά τ'άλλα, άλλο τι κάνουμε κι άλλο τι είναι σωστό και αυτό το οποίο οφείλουμε να δείχνουμε.

Pan (dvs)
27/09/2016, 13:57
Αληθεια δε καταλαβαινω τι γραφετε.... υποστηριζετε την μη χρηση εξοπλισμου καποιοι? Σας διαβαζει κοσμος ε?!

Αν διαβαζει θα καταλαβει οτι ΔΕΝ λεμε αυτο,τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια.

Αλλα μιας και το ενα φερνει το αλλο,να σε ρωτησω κατι:oταν καβαλας την μηχανη φορας παντα κρανος,μπουφαν,παντελονι μηχανης,μποτες και γαντια η τζαμπα το κουραζουμε?

Pan (dvs)
27/09/2016, 14:03
Και πολύ καλά κάνουν Πάνο
Είμαι υπέρ τέτοιων μέτρων!

Εγω γενικα δεν ειμαι υπερ των μετρων,αλλα υπερ της παιδειας.Οπου δεν υπαρχει αυτη να υπαρξουνε και μετρα,αλλα και αυτα με μετρο.

Οποιος βγει απο τα ορια της πολης χωρις πληρη εξοπλισμο,παρτου το κεφαλι.Αλλα μεσα στις δικες μας πολεις αν φορανε κρανος,μπουφανακι,αντε και κανενα μποτακι θεωρω οτι ειναι σχετικα ασφαλες.Απο εκει και περα η μηχανη εχει τα ρισκα της και ο καθενας πρατει αναλογα.

PortisHead
27/09/2016, 14:46
Παντως αυτο που ανεφερε καποιος για εισπρακτικο μετρο...δεν παιζει.
Ακομα και ο Σφυριζα...θα το ειχε ανακαλυψει :lol:.

Προκαλω οποιονδηποτε να βγει εξω τωρα...σε εναν κεντρικο δρομο...και να μετρησει για 10 λεπτα
ποσοι δεν φορανε κρανος ή ζωνη στο αυτοκινητο.
Να πολλαπλασιασει τα ατομα επι το αντιστοιχο προστιμο που θα εισεπραττε σαν κρατος...για αυτα τα 10 λεπτα....
και να μου πει μετα ΓΙΑΤΙ δεν γραφουν ΟΛΗ ΜΕΡΑ σαν πουστηδες.
Σε καθε λεωφορο και κεντρικο δρομο...ανα 500 μετρα μπλοκο....
Καποιος (αγνωστος ) λογος θα υπαρχει που αφηνουν τοσο χρημα να παει χαμενο.

Οχι θα ξεχρεώναμε....θα διναμε και δανεικα :lol:

BLiTzER
27/09/2016, 14:49
Καποιος (αγνωστος ) λογος θα υπαρχει που αφηνουν τοσο χρημα να παει χαμενο.


Δεν είναι και τόσο άγνωστος. Πρέπει κάποιος ΔΥ να δουλεύει.

Stefanos73
27/09/2016, 14:53
Γιατί θα έπρεπε να ακινητοποιηθεί το σύμπαν προκειμένου να τους γράψουν. Ποιος νόμος θα περιορίσει τον ανεγκέφαλο που βάζει τα παιδιά του στο πορτ-μπαγκάζ του Smart; Αν δεν υπάρξει παιδεία κανένας νόμος δεν πρόκειται να μας κάνει καλύτερους.

Pan (dvs)
27/09/2016, 17:50
Με αφορμη ερωτηση που εγινε σε αλλο φορουμ,εκανα μια προσπαθεια να βρω ποιος εξοπλισμος ειναι υποχρεωτικος στην Γαλλια.
Αν καταλαβα καλα μονο κρανος (με συγκεκριμενες προδιαγραφες),ανακλαστικο γιλεκο και γαντια ειναι υποχρεωτικα,ολα τα αλλα προαιρετικα.Αν δεν καταλαβα καλα,ας με διορθωσει καποιος.

http://www.legipermis.com/blog/2015/05/25/moto-les-equipements-obligatoires-et-recommandes/

leo1964
27/09/2016, 18:21
Και τσίγκινο βρακάκι, μη γίνει και κάνα άλλο ατύχημα

Εσύ φοράς το κράνος και όταν περπατάς κάτω από μπαλκόνια ;

Όχι τίποτα άλλο, γιατί δεν έχω ακούσει τελευταία κάτι για ειδικές συμφωνίες με τις γλάστρες

Κάνε ότι γουστάρεις,δικό σου το κεφάλι
Το δικό μου διαθέτει πολύτιμο υλικό εσωτερικα και το προστατεύω,γι'αυτό,ναι,φοράω κράνος και κάτω από μπαλκόνια,γιατί πολύ ανεγκέφαλοι βρίσκονται και στα μπαλκόνια.όχι μόνο στους δρόμους!
Νομίζω έγινα σαφής!

AristidisZ
27/09/2016, 18:38
Κάνε ότι γουστάρεις,δικό σου το κεφάλι
Το δικό μου διαθέτει πολύτιμο υλικό εσωτερικα και το προστατεύω,γι'αυτό,ναι,φοράω κράνος και κάτω από μπαλκόνια,γιατί πολύ ανεγκέφαλοι βρίσκονται και στα μπαλκόνια.όχι μόνο στους δρόμους!
Νομίζω έγινα σαφής!

Απόλυτα σαφής

Το είπα πρώτο πρώτο εξάλλου

Ο καθένας κρίνει και κατόπιν πράττει αναλόγως

WiSe
27/09/2016, 19:28
Να φανταστω φιλε Wise κυκλοφορεις ολη μερα με ολοσωμη;Και οι συνεπιβατες σου επισης;




Αν διαβαζει θα καταλαβει οτι ΔΕΝ λεμε αυτο,τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια.
Αλλα μιας και το ενα φερνει το αλλο,να σε ρωτησω κατι:oταν καβαλας την μηχανη φορας παντα κρανος,μπουφαν,παντελονι μηχανης,μποτες και γαντια η τζαμπα το κουραζουμε?


Στα ακρα το πατε.... γιατι?

Το σπιτι μου απο το γραφειο εχει αποσταση 400 μετρων οδηγησης περιπου. Φοραω κρανος μπουφαν γαντια, και τα βγαζω οταν φτανω. Και φυσικα σε ολες τις αποστασεις. Ζαχαρωνω επισης κατι παντελονια τζιν με προστασιες που ειναι πολυ ευπροσηγορα και φαινονται ανετα!

Αν θελω να παω περιπτερο π.χ. βαριεμαι να ντυνομαι και παιρνω καμια φορα το αμαξι της γυναικας μου.

Τον Αυγουστο μια μερα πριν φυγω για διακοπες ειχα το αμαξι του πατερα μου μιας και η μηχανη ηταν μεσα για εξατμιση και παω 3 στενα πανω απο το σπιτι μου να δωσω ενα ασφαλιστηριο σε ενα φιλο, ενα αμαξι παραβιαζει στοπ σε καθετο δρομο και με καμια 80αρα σκαει στα πλαγια του μικρου φιεστα και με πεταει σε μια κολωνα... ολικη το αμαξι ευτυχως φορουσα ζωνη.

Γιαυτο λοιπον υπαρχουν και καποιοι εδω μεσα οπως και γω που γουσταρουμε να μειωσουμε το ρισκο. δατς ολ.

Το να υπαρχουν ομως καποιοι που λενε δε βαριεσαι ειναι τραγικο απλα.

amyroukai
27/09/2016, 19:31
Με την μηχανή αν φας προφυλακτήρα με 80 στο πλάι, αν ζήσεις θα είσαι τυχερός... Οπότε η συζήτηση και το παράδειγμα μάλλον ατυχές (και χαίρομαι που δεν πήρες μηχανή εκείνη την ημέρα).

ρε μπαγάσα, πραγματικά. δεν το λυπάσαι που το βάζεις μπροστά για 400 μέτρα;

WiSe
27/09/2016, 19:34
Με την μηχανή αν φας προφυλακτήρα με 80 στο πλάι, αν ζήσεις θα είσαι τυχερός... Οπότε η συζήτηση και το παράδειγμα μάλλον ατυχές (και χαίρομαι που δεν πήρες μηχανή εκείνη την ημέρα).

ρε μπαγάσα, πραγματικά. δεν το λυπάσαι που το βάζεις μπροστά για 400 μέτρα;

Οχι γιατι μεσα στη μερα κανω δρομολογια σε πελατες οποτε την χρειαζομαι!

Ηθελα να τονισω οτι οτιδηποτε κακο μπορει να γινει και εξω απο το σπιτι σου. Γιαυτο το παραδειγμα

Pan (dvs)
27/09/2016, 19:41
Στα ακρα το πατε.... γιατι?

Το σπιτι μου απο το γραφειο εχει αποσταση 400 μετρων οδηγησης περιπου. Φοραω κρανος μπουφαν γαντια, και τα βγαζω οταν φτανω. Και φυσικα σε ολες τις αποστασεις. Ζαχαρωνω επισης κατι παντελονια τζιν με προστασιες που ειναι πολυ ευπροσηγορα και φαινονται ανετα!

....

Γιαυτο λοιπον υπαρχουν και καποιοι εδω μεσα οπως και γω που γουσταρουμε να μειωσουμε το ρισκο. δατς ολ.

Το να υπαρχουν ομως καποιοι που λενε δε βαριεσαι ειναι τραγικο απλα.

Ρε συ δεν το παω στα ακρα.Μιλαω για την πραγματικοτητα.Εγω παιρνω την μηχανη πολλες φορες μεσα στην πολη για να κανω την δουλεια μου.Καθε 200-300-500 μετρα σταματαω.Δεν γινεται να βαζω και να βγαζω πανοπλιες.Γνωριζω ομως οτι αυτο που κανω εχει τα ρισκα του και οδηγω αναλογα.Χαμηλη ταχυτητα και οι κεραιες τεντωμενες.

Την αποψη μου για τον εξοπλισμο ασφαλειας την ξερουνε και οι πετρες εδω μεσα.Δεν λεω δεν βαριεσαι,ουτε θεωρω καποιο κομματι του εξοπλισμου μας περιττο.Απλα μερικες φορες αναγκαζεσαι λογω καταστασεων να διαλεξεις.

Χιλια ναι στον εξοπλισμο ασφαλειας,αλλα ας μην υπερβαλουμε.

WiSe
27/09/2016, 19:47
Σε παρακολουθω στο γκρουπακι "παντα κρανος".

leo1964
27/09/2016, 21:10
Ρε συ δεν το παω στα ακρα.Μιλαω για την πραγματικοτητα.Εγω παιρνω την μηχανη πολλες φορες μεσα στην πολη για να κανω την δουλεια μου.Καθε 200-300-500 μετρα σταματαω.Δεν γινεται να βαζω και να βγαζω πανοπλιες.Γνωριζω ομως οτι αυτο που κανω εχει τα ρισκα του και οδηγω αναλογα.Χαμηλη ταχυτητα και οι κεραιες τεντωμενες.

Την αποψη μου για τον εξοπλισμο ασφαλειας την ξερουνε και οι πετρες εδω μεσα.Δεν λεω δεν βαριεσαι,ουτε θεωρω καποιο κομματι του εξοπλισμου μας περιττο.Απλα μερικες φορες αναγκαζεσαι λογω καταστασεων να διαλεξεις.

Χιλια ναι στον εξοπλισμο ασφαλειας,αλλα ας μην υπερβαλουμε.

Πρακτικό μεν μη σωστό δε
Ένα Ιταλικό ρητό λέει ότι το να μεριμνείς δεν είναι ποτέ λίγο,όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου

pipe_smoker
27/09/2016, 21:18
Πρακτικό μεν μη σωστό δε
Ένα Ιταλικό ρητό λέει ότι το να μεριμνείς δεν είναι ποτέ λίγο,όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου

Κι ένα κινέζικο ρητό που λένε στο χωριό μου λέει "Μην το κάνουμε λύσσα γιατί μετά δεν τρώγεται".

Κανείς δεν είπε "Βγάτε όξω ακράνωτοι, σουζάρετε, και η Παναγιά μαζί σας, όλα γραφτά είναι κι αν έχει έρθει η ώρα σου...." κλπ κλπ κλπ

Από τη στιγμή που ζούμε κι αναπνέουμε ρισκάρουμε.
Από τη στιγμή που καβαλάμε ρισκάρουμε πολύ περισσότερο.
Για κάθε κομμάτι εξοπλισμού που μπορεί κάποιος να μη φοράει ρισκάρει όλο και περισσότερο.
Και πάει λέγοντας.

Μεγάλα παιδιά είμαστε όμως, και είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να κυκλοφοράει όπως του φέξει.

Από τη στιγμή που δεν το πλασάρει για σωστό και λέει απλά "εγώ έτσι κάνω κάποιες φορές", δεν υπάρχει λόγος να γίνεται όλη αυτή η κουβέντα.

amyroukai
27/09/2016, 22:49
Σε παρακολουθω

στέλιο-τέρι, εσύ; :lol:

rockobok
27/09/2016, 23:54
Το σπιτι μου απο το γραφειο εχει αποσταση 400 μετρων οδηγησης περιπου. ..............Αν θελω να παω περιπτερο π.χ. βαριεμαι να ντυνομαι και παιρνω καμια φορα το αμαξι της γυναικας μου...............
Τον Αυγουστο μια μερα πριν φυγω για διακοπες ειχα το αμαξι του πατερα μου και παω 3 στενα πανω απο το σπιτι μου ..........
Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να αρχίσεις να περπατάς!!! :D

Pan (dvs)
28/09/2016, 01:59
Σε παρακολουθω στο γκρουπακι "παντα κρανος".

Υπομονη,συντομα κοντα σας με το "Παντα Γαντια".:D

Κατα τ αλλα,με καλυψε ο pipe_smoker.

astroman76
28/09/2016, 02:07
το κρανος μπουφαν γαντια και καποιο παπουτσι που προστατευει τον αστραγαλο ειναι βασικα αν οδηγας μοτο και ξερεις τα ρισκα...

οκ το κρανος σορτς παραλια στις διακοπες ολλοι νομιζψ το εχουμε κανει αλλα δεν ειναι κατι που το συνηθηζουμε και δεν πας με την ταυτοτητα στο στομα...

leo1964
28/09/2016, 12:06
Κι ένα κινέζικο ρητό που λένε στο χωριό μου λέει "Μην το κάνουμε λύσσα γιατί μετά δεν τρώγεται".

Κανείς δεν είπε "Βγάτε όξω ακράνωτοι, σουζάρετε, και η Παναγιά μαζί σας, όλα γραφτά είναι κι αν έχει έρθει η ώρα σου...." κλπ κλπ κλπ

Από τη στιγμή που ζούμε κι αναπνέουμε ρισκάρουμε.
Από τη στιγμή που καβαλάμε ρισκάρουμε πολύ περισσότερο.
Για κάθε κομμάτι εξοπλισμού που μπορεί κάποιος να μη φοράει ρισκάρει όλο και περισσότερο.
Και πάει λέγοντας.

Μεγάλα παιδιά είμαστε όμως, και είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να κυκλοφοράει όπως του φέξει.

Από τη στιγμή που δεν το πλασάρει για σωστό και λέει απλά "εγώ έτσι κάνω κάποιες φορές", δεν υπάρχει λόγος να γίνεται όλη αυτή η κουβέντα.

Άστοχο το Κινέζικο ρητό

pipe_smoker
28/09/2016, 12:31
Άστοχο το Κινέζικο ρητό

Θα ενημερώσω στο χωριό να το κόψουν.

Leon67
28/09/2016, 16:08
Μπορούμε να αρπάζουμε τον φουλ μοτο-εξοπλισμό των τουριστών με μοτό μόλις αυτή ορμήσουν στην θάλασσα για να δροσιστούν τοις ζεστές καλοκαιρινές μέρες. Αυτό θα τους μάθει να έχουν μέτρο στα υπερβολικά μέτρα. Και τα μηχανάκια μπορούμε να βουτάμε: Την δεκαετία του 80 μηχανάκια κλεμμένα από τουρίστες που ας πούμε ανέβηκαν να δούνε την Ακρόπολή έτρεχαν μέχρι και στους αγώνες ταχύτητας....
Πρίν αρχίσετε να ουρλιάζετε για τα παραπάνω που είναι υπερβολές βέβαια να συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε ακόμα την αίσθηση του μέτρου-ή έτσι νομίζω- και τουλάχιστον. Εδώ δεν γίνεται να είμαστε με φουλ εξοπλισμό κατακαλόκαιρο ή μες στην Αθήνα με στάσεις ή για δουλειά. Τα βασικά είναι βέβαια κράνος μπουφάν γάντια σωστά παπούτσια αλλά όπως γράφουν και άλλοι υπάρχουν όρια στο τι φοράει κάποιος όχι από τους νόμους και τοις διατάξεις αλλά από την κοινή λογική.

BLiTzER
28/09/2016, 16:09
Από πότε τα γάντια θεωρούνται "φουλ εξοπλισμός"; Νόμιζα ότι ανήκουν στα απολύτως απαραίτητα, μαζί με κράνος και μπουφάν.

Leon67
28/09/2016, 16:15
*εξαιρειται η Μασσαλια, οπου ακομα και το κρανος ειναι σπάνιο... ατιμο ελληνικο παρελθον

Η Μασσαλία μπορεί να ήταν κάποτε Ελληνική αποικία και μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες να είχε έντονο το Ελληνικό στοιχείο της διασποράς, σήμερα όμως μάλλον πρέπει να κατατάσεται στοις ζώνες που ανήκουν στην Β.Αφρική αν και γεωγραφικά στην Ευρώπη.

leo1964
28/09/2016, 18:06
Από πότε τα γάντια θεωρούνται "φουλ εξοπλισμός"; Νόμιζα ότι ανήκουν στα απολύτως απαραίτητα, μαζί με κράνος και μπουφάν.

Όταν έρθει η κακιά ώρα(στατιστικά είναι θέμα χρόνου), τότε ίσως καταλάβουν τι σημαίνει να φοράει ο αναβάτης γάντια

leo1964
28/09/2016, 18:08
Θα ενημερώσω στο χωριό να το κόψουν.

και πάνω απ'όλα τ'αλάτι:beer:

Pan (dvs)
28/09/2016, 18:14
Όταν έρθει η κακιά ώρα(στατιστικά είναι θέμα χρόνου), τότε ίσως καταλάβουν τι σημαίνει να φοράει ο αναβάτης γάντια

Και παντελονι?

pipe_smoker
28/09/2016, 18:19
Και παντελονι?

Γιατι συγκεκριμένα παντελόνι?

Και βασικά γιατί να φοράς κατι λιγότερο απο αυτα που φοράει ο Ροσσι οταν τρέχει στα τζιπιά, που στο φιναλε δεν εχει και κολωνες, νταλίκες, τρελούς να περνάνε στοπ και κόκκινα και παει λέγοντας?

Μαλακας ειναι ο Ροσσι?

Όποιον πετύχω στο δρόμο με κατι λιγότερο απο δερμάτινη ολόσωμη και κράνος του χιλιάρικου τον έχω κανει καταγγελία λέμε.

leo1964
28/09/2016, 18:22
Και παντελονι?

Αυτό δεν έχει αμφισβητηθεί..μέχρι τώρα,όρκο δεν παίρνω για αργότερα,Έλληνες είμαστε

Pan (dvs)
28/09/2016, 18:40
Γιατι συγκεκριμένα παντελόνι?

Και βασικά γιατί να φοράς κατι λιγότερο απο αυτα που φοράει ο Ροσσι οταν τρέχει στα τζιπιά, που στο φιναλε δεν εχει και κολωνες, νταλίκες, τρελούς να περνάνε στοπ και κόκκινα και παει λέγοντας?

Μαλακας ειναι ο Ροσσι?

Όποιον πετύχω στο δρόμο με κατι λιγότερο απο δερμάτινη ολόσωμη και κράνος του χιλιάρικου τον έχω κανει καταγγελία λέμε.

Τωρα που πιανουνε τα κρυα,περιμενω τον leo1964 λιαν συντομως για καφε.Αν δεν φοραει μεχρι και πιστοποιημενα κορδονια,θα σου στειλω φωτο να τον κανεις ρομπα.:D

Ρε Λεωνιδα που το εχασες?
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αμφισβητει τα θετικα του εξοπλισμου ασφαλειας.Απλα λεμε οτι δεν γινεται να παω να πιω το Κυριακατικο καφεδακι μου στην λιμνη και να ειμαι ντυμενος σαν αστακος.Αμα βγω παραεξω για βολτα θα φορεσω αυτα που πρεπει και αλλα τοσα.

BLiTzER
28/09/2016, 18:43
Μιλάμε ακόμα για τον νόμο της Γαλλίας και τα γάντια τελικά ή απλά περνάμε την ώρα μας; Τι "αστακοί" και Ρόσσι και παντελόνια; .

Pan (dvs)
28/09/2016, 18:52
Μιλάμε ακόμα για τον νόμο της Γαλλίας και τα γάντια τελικά ή απλά περνάμε την ώρα μας; Τι "αστακοί" και Ρόσσι και παντελόνια; .

Προσπαθουμε να διορθωσουμε τα κακως κειμενα της Γαλλικης νομοθεσιας.

Τωρα για τον Ροσσι δικιο εχεις.Τι του ηρθε και τον ανακατεψε?Θα μου πεις καλυτερα ο Ροσσι απο κανα σεντονι διμετρο.

pipe_smoker
28/09/2016, 19:02
Μιλάμε ακόμα για τον νόμο της Γαλλίας και τα γάντια τελικά ή απλά περνάμε την ώρα μας; Τι "αστακοί" και Ρόσσι και παντελόνια; .


Προσπαθουμε να διορθωσουμε τα κακως κειμενα της Γαλλικης νομοθεσιας.

Τωρα για τον Ροσσι δικιο εχεις.Τι του ηρθε και τον ανακατεψε?Θα μου πεις καλυτερα ο Ροσσι απο κανα σεντονι διμετρο.

Τα σεντόνια μου πλέον αποτελούν είδος υπό εξαφάνιση :lol:

Απο κει και πέρα....

Οταν κάποιος δηλώνει οτι there is no such thing as too much protective gear, οσο περισσότερα φοράς τοσο το καλύτερο, φωτιά και τσεκούρι στους ξεγαντιαστους/ξεμπουφανωτους/ξεπαπουτσωτους, τοτε εγώ ρωτάω γιατι σταματάμε σε παντελόνια και γάντια και δεν φοράμε ολόσωμες, κροκόδειλους, μασελακια και της Παναγίας τα ματια για να πεταχτουμε στο περίπτερο.

Απο τη στιγμη που ο προστατευτικός εξοπλισμός δεν ειναι προσωπική υπόθεση του καθενός αλλα πάμε να τον βάλουμε σε καλούπια, τοτε οσο πιο προστατευμένος εισαι τοσο το καλύτερο. Κι οχι στη θεωρία και γενικά σα συμβουλή. Αλλα σαν υποχρέωση.

Απλό ειναι.

Bladerunner
28/09/2016, 19:14
Έχετε προσέξει ότι όσοι είναι τυπολάτρες και υπερπροστατευτικοί είναι συνήθως μίζεροι και κουλομαρίες; :lol:

Α... Και έχουν συνήθως τις περισσότερες πτώσεις!

WiSe
28/09/2016, 19:34
Έχετε προσέξει ότι όσοι είναι τυπολάτρες και υπερπροστατευτικοί είναι συνήθως μίζεροι και κουλομαρίες; :lol:

Α... Και έχουν συνήθως τις περισσότερες πτώσεις!

Σε διαβεβαιω οτι αυτοι που τη πατανε πιο χοντρα συνήθως ειναι ως επι το πλιστον οι cool ανετοι οι χεραδες και οι "μαγκες".

Η κουλομαρια αντε να φαει καμια γλυστρα στο γκαραζ.... ;)

Και δε συμβαινει μονο στις μηχανες.

BLiTzER
28/09/2016, 20:16
Οταν κάποιος δηλώνει οτι there is no such thing as too much protective gear, οσο περισσότερα φοράς τοσο το καλύτερο, φωτιά και τσεκούρι στους ξεγαντιαστους/ξεμπουφανωτους/ξεπαπουτσωτους, τοτε εγώ ρωτάω γιατι σταματάμε σε παντελόνια και γάντια και δεν φοράμε ολόσωμες, κροκόδειλους, μασελακια και της Παναγίας τα ματια για να πεταχτουμε στο περίπτερο.

Απο τη στιγμη που ο προστατευτικός εξοπλισμός δεν ειναι προσωπική υπόθεση του καθενός αλλα πάμε να τον βάλουμε σε καλούπια, τοτε οσο πιο προστατευμένος εισαι τοσο το καλύτερο. Κι οχι στη θεωρία και γενικά σα συμβουλή. Αλλα σαν υποχρέωση.



Βρε δε διαφωνώ και ξέρω ότι, όσο και να γίνεσαι αντιδραστικός κι εσύ συμφωνείς ότι όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Από την άλλη, ναι, προφανώς, δε μπορείς να κυκλοφορείς με φουλ δέρματα σε καθημερινή βάση. Αλλά κράνος, μπουφάν και γάντια είναι το μίνιμουμ απαραίτητο. Ή το βλέπω λάθος; Ναι και το παντελόνι καλό και το παπουτσάκι, αλλά θα σου δώσουν το 10-20% προστασίας παραπάνω "μόνο". Με κράνος, μπουφάν και γάντια, είσαι προστατευμένος κατά 80%, σε περίπτωση μικροατυχήματος. Ναι, τελικά, μπορεί να τύχει να τη φας στο γόνατο ή στον αστράγαλο, αλλά το πιθανότερο είναι να αποφύγεις τα χειρότερα φορώντας τα 3 παραπάνω αξεσουάρ. Όχι; Έχετε δει πόσο εύκολα σπάνε/χάνονται δάχτυλα χεριού;

Και ο νόμος αναφέρεται στα γάντια... Γάντια. Δεν είναι κάτι που κουράζει, ενοχλεί, ιδρώνει, χαλάει τη χωρίστρα. Δεν είναι κάτι που έχει 500€ και το κατασκευάζουν μόνο στη Ν. Ζηλανδία. Οποιοσδήποτε μπορεί να έχει ένα ζευγάρι των 30-50€ και να τα φοράει πάντα. Χρησιμοποιώντας επιχειρήματα τύπου "ναι, αλλά αν τα γάντια είναι υποχρεωτικά γιατί να μην είναι και οι επιγονατίδες, αφού κι αυτές προστατεύουν;" δε βοηθούν κανένα. Ναι κι αυτές προστατεύουν κι αν μπορείς, φόρα τες. Αλλά μην τους βγάλουμε και τρελούς, επειδή πραγματικά ενδιαφέρονται για την ασφάλεια του πολίτη.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ο άνθρωπος που δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ χωρίς κράνος ή μπουφάν ή γάντια, αλλά θεωρώ κάπως παράλογη τη συζήτηση που γίνεται.


Έχετε προσέξει ότι όσοι είναι τυπολάτρες και υπερπροστατευτικοί είναι συνήθως μίζεροι και κουλομαρίες; :lol:

Α... Και έχουν συνήθως τις περισσότερες πτώσεις!

Μμ... θα έλεγα ότι ισχύει. Όχι απολύτως, αλλά πολύ συχνά.

Cpt. Haddock
28/09/2016, 20:22
αλλά θεωρώ κάπως παράλογη τη συζήτηση που γίνεται.

:beer:

Βασικα, το 99% οσων εγραψαν στο θρεντ φοράνε γάντια σχεδον παντα, αλλα απο τη στιγμη που βγηκε νομος, πρέπει να αντιδράσουμε. Αλλο αν θα τα φοράμε ετσι κι αλλιως. "δε θα μας πεις εσυ οτι ειναι υποχρεωτικο να τα φοράμε"

Συζητηση χωρις νοημα, όπου κυριαρχουν παντα τα περιπτερα που ειναι αρκετα μακρια για να παμε με τα ποδια αλλα κοντα για να παμε με τη μηχανη με δερματα ή χωρις...

Cpt. Haddock
28/09/2016, 20:26
Προσπαθουμε να διορθωσουμε τα κακως κειμενα της Γαλλικης νομοθεσιας.

Μαλιστα. Και απο τα γάντια βρηκατε να ξεκινησετε; :confused:

Αν επιμένεις να διορθωσεις τα κακώς κειμενα παντως, κανε τα εξης:

1) Μετακομισε στη γαλλια
2) Βρες σπιτι για αποδεικτικο κατοικιας
3) Εγγράψου στο υοπικο δημαρχειο
4) Βρες δουλεια για να έχεις καρτα ασφαλισης
5) Περιμενε 5 χρονια
6) Πέρνα τις εξετάσεις για γαλλικη υπηκοότητα
7) Πηγαινε να ψηφισεις

:wave2:

Pan (dvs)
28/09/2016, 20:26
Βρε δε διαφωνώ και ξέρω ότι, όσο και να γίνεσαι αντιδραστικός κι εσύ συμφωνείς ότι όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Από την άλλη, ναι, προφανώς, δε μπορείς να κυκλοφορείς με φουλ δέρματα σε καθημερινή βάση. Αλλά κράνος, μπουφάν και γάντια είναι το μίνιμουμ απαραίτητο. Ή το βλέπω λάθος; Ναι και το παντελόνι καλό και το παπουτσάκι, αλλά θα σου δώσουν το 10-20% προστασίας παραπάνω "μόνο".
........


Δεν ξερω αν το βλεπεις λαθος,αλλα συμφωνα με τον παρακατω πινακα οι περισσοτεροι βαριοι τραυματισμοι γινονται στα κατω ακρα.

368967

Cpt. Haddock
28/09/2016, 20:27
Που σημαινει οτι πρεπει να φοράμε μποτες.



Εκτος αν γινουν υποχρεωτικες δια νομου :lol:

Pan (dvs)
28/09/2016, 20:28
Μαλιστα. Και απο τα γάντια βρηκατε να ξεκινησετε; :confused:

Αν επιμένεις να διορθωσεις τα κακώς κειμενα παντως, κανε τα εξης:

1) Μετακομισε στη γαλλια
2) Βρες σπιτι για αποδεικτικο κατοικιας
3) Εγγράψου στο υοπικο δημαρχειο
4) Βρες δουλεια για να έχεις καρτα ασφαλισης
5) Περιμενε 5 χρονια
6) Πέρνα τις εξετάσεις για γαλλικη υπηκοότητα
7) Πηγαινε να ψηφισεις

:wave2:

Οχι παλικαρι μου δεν θελω να αλλαξω τιποτε και κανεναν.Πολυ περισσοτερο τους Γαλλους.Εδω δεν μπορω να αλλαξω τον εαυτο μου,τους αλλους θ αλλαξω?

Pan (dvs)
28/09/2016, 20:30
Που σημαινει οτι πρεπει να φοράμε μποτες.



Εκτος αν γινουν υποχρεωτικες δια νομου :lol:

Περα απο πλακα.Πιστευω οτι ενα μποτακι για μεσα στην πολη,εστω και αρβυλο,ειναι πιο χρησιμο απο τα γαντια.

Cpt. Haddock
28/09/2016, 20:33
Περα απο πλακα.Πιστευω οτι ενα μποτακι για μεσα στην πολη,εστω και αρβυλο,ειναι πιο χρησιμο απο τα γαντια.

Ο πινακας βέβαια που έβαλες ειναι του Σαββιδη. Καλο μαγαζι και εχω ψωνισει αρκετα απο εκει, αλλα δεν ειναι κι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας για να βασιστούμε

BLiTzER
28/09/2016, 20:35
Δεν ξερω αν το βλεπεις λαθος,αλλα συμφωνα με τον παρακατω πινακα οι περισσοτεροι βαριοι τραυματισμοι γινονται στα κατω ακρα.

Είναι λίγο δύσκολο να εξάγουμε οποιοδήποτε συμπέρασμα από κάτι τέτοιο, όταν δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες. Η στατιστική είναι ύπουλη "επιστήμη". Πάντως αν φτάσεις σε σημείο να σπάσεις πόδι, πίστεψέ με, αν χτυπούσες στο χέρι, δε θα είχες χέρι.


Περα απο πλακα.Πιστευω οτι ενα μποτακι για μεσα στην πολη,εστω και αρβυλο,ειναι πιο χρησιμο απο τα γαντια.

Ναι, απλά το μποτάκι είναι δυσκολότερο να το φορέσεις καθημερινά, ενώ το γάντι, πολύ εύκολο.

Pan (dvs)
28/09/2016, 20:45
Ο πινακας βέβαια που έβαλες ειναι του Σαββιδη. Καλο μαγαζι και εχω ψωνισει αρκετα απο εκει, αλλα δεν ειναι κι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας για να βασιστούμε

Σιγουρα οχι,αλλα μη βρισκοντας κατι αλλο καποια συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε.


Ψαχνοντας οσο μπορεσα την Γαλλικη νομοθεσια,δεν βρηκα πουθενα εαν το μπουφαν ειναι υποχρεωτικο.
Μιας και γυροφερνεις στα μερη τους,τι ισχυει τελικα για τον υπολοιπο εξοπλισμο?

DeusEx
29/09/2016, 12:35
Βάση νόμου νομίζω είναι μόνο κράνος κ γάντια ... χμμμμ, κάπως ετσι :

369013

astroman76
29/09/2016, 13:18
το θεμα δεν ειναι ο νομος αλλα η λογικη... στην Ελλαδα φυσικα δεν υπαρχει αυτο....


Η πλακα ειναι οτι στην Γαλλια λογο δρομων και τροπου οδηγησης θα ητανε πιο ασφαλες να οδηγας χωρις προστασια αλλα δεν το κανουν... αντιθετα Ελλαδα 2 στους 5 οδηγους δεν εχουν τα βασικα λογο επιλογης.... που ουτε οι δρομοι βοηθουν ουτε ο τροπος οδηγησης των αλλων.

Cpt. Haddock
29/09/2016, 14:12
Σιγουρα οχι,αλλα μη βρισκοντας κατι αλλο καποια συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε.


Ψαχνοντας οσο μπορεσα την Γαλλικη νομοθεσια,δεν βρηκα πουθενα εαν το μπουφαν ειναι υποχρεωτικο.
Μιας και γυροφερνεις στα μερη τους,τι ισχυει τελικα για τον υπολοιπο εξοπλισμο?

Υποχρεωτικα ειναι μονο κρανος και πλέον γαντια, ανακλαστικο μπουφάν.

Σε σχεση με τον πινακα του Σαββιδη που έβαλες, ο παρακατω εχει πιο πολυ ενδιαφέρον (απο το σάιτ που παρεθεσες πιο πριν):

369020

Cpt. Haddock
29/09/2016, 14:18
Εχει καποια ενδιαφέροντα στατιστικά, οπως οτι 7/10 έχουν (έχουμε :lol: ) πέσει και οτι οι μηχανοβιοι για το 2% του κυκλοφοριακου φόρτου, αντιστοιχουν στο 31% των τραυματιων και στο 32% των νοσηλευομένων.

Επισης, δες στη φιγουρα τις στατιστικες για τα χτυπηματα.

Ξαναλέω, μηχανοβιος στη Γαλλια που να μη φοράει γαντια δεν υπάρχει και λογω κρυου. Το μέτρο απευθυνεται στους έσχατους μεγκασκουτεραδες του παρισιου με τα βιντατζ δερματινα η τις χουφτες στο τιμονι.

Συμφωνοι κι εδω η αστυνομια βγαινει για εισπραξεις (πριν μια βδομαδα την ειχαν στησει στην εξοδο μιας κοντινης κωμοπολης, εκει που έχει όριο 30....), ειναι γνωστο οτι θα βγουν στο τελος του χρονου και οτι, στην επαρχια, αλκοτεστ κανουν Κυριακη απογεμα μετα το κυριακατικο γευμα :lol: , αλλα δεν ειναι παντα έτσι.

Pan (dvs)
29/09/2016, 14:29
Υποχρεωτικα ειναι μονο κρανος και πλέον γαντια, ανακλαστικο μπουφάν.

Σε σχεση με τον πινακα του Σαββιδη που έβαλες, ο παρακατω εχει πιο πολυ ενδιαφέρον (απο το σάιτ που παρεθεσες πιο πριν):

369020
Οτι εχει να κανει με την ασφαλεια μας εχει ξεχωριστο ενδιαφερον.Απο τον πρωτο πινακα κραταω το οτι οι τραυματισμοι στα κατω ακρα ειναι συνηθως πολυ σοβαροι και καλο ειναι να εχουμε παντα τα ποδια μας καλυμμενα.Επισης ο αριθμος των τραυματισμων στα χερια ειναι πολυ μεγαλος και πρεπει και εδω να κανουμε τα κουμαντα μας.

Τα περισσοτερα θανατηφορα εχουνε να κανουνε με κεφαλι και κυριως σωμα.Δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανανε υποχρεωτικο το μπουφαν.

nikma
29/09/2016, 15:24
Περα απο πλακα.Πιστευω οτι ενα μποτακι για μεσα στην πολη,εστω και αρβυλο,ειναι πιο χρησιμο απο τα γαντια.

ΣΩΣΤΟΣ!!! ήμουν έτοιμος να το γράψω αλλά με πρόλαβες:)
Άμα φτάσεις στο σημείο να τραυματίσεις σοβαρά τις παλάμες σου θα έχεις γερό κτύπο και σε άλλα σημεία του σώματος, που σημαίνει ότι πήγαινες γυρεύοντας.
Σε σαβούρα εντός πόλεως με μικρές ταχύτητες όπως πρέπει όλοι να πηγαίνουμε, πολύ εύκολα σου πλακώνει η μηχανή το ποδαράκι.

BLiTzER
29/09/2016, 15:37
Άμα φτάσεις στο σημείο να τραυματίσεις σοβαρά τις παλάμες σου θα έχεις γερό κτύπο και σε άλλα σημεία του σώματος, που σημαίνει ότι πήγαινες γυρεύοντας.

Μμ δε θα το'λεγα. Τα δάχτυλα σπάνε για πλάκα.


Σε σαβούρα εντός πόλεως με μικρές ταχύτητες όπως πρέπει όλοι να πηγαίνουμε, πολύ εύκολα σου πλακώνει η μηχανή το ποδαράκι.

Έχει πλακωθεί το πόδι μου τουλάχιστον 3 φορές, εκ των οποίων τη μία αρκετά άσχημα, αφού πιάστηκε μεταξύ μοτοσικλέτας και κρασπέδου, με ταχύτητα και έμεινα εκτός δουλειάς για 1.5 μήνα. Παρ'όλα αυτά δεν είχα ποτέ το παραμικρό σπάσιμο ή ράγισμα. Αντίθετα, σε ηλίθια πτώση με 20 km/h, έσπασα μέρος του παραμέσου, ο οποίος είναι ακόμα στραβός (και θα είναι για πάντα).




Βέβαια, φορούσα γάντια, αλλά δεν το γράφω, γιατί δε βοηθάει το επιχείρημά μου.

nikma
29/09/2016, 16:14
BLiTzER@ Στα ατυχήματα με το πόδι φορούσες μπότες;
Στο ατύχημα με το δάχτυλο θα έλεγα ότι σου έκατσε η στραβή που λένε, δεν είναι κάτι σύνηθες πιστεύω να τραυματιστείς τόσο σοβαρά στη παλάμη με πολύ χαμηλή ταχύτητα.

Μια φορά στο σπίτι ενώ έπλενα ένα ποτήρι του κονιάκ και κρατώντας το από τη βάση, σπάει και μου κόβει το τένοντα του αντίχειρα. Πάω νοσοκομείο, υποτίθεται ότι μου το φτιάχνουν και το κρατώ δεμένο δύο βδομάδες. Στο λύσιμο διαπιστώνω ότι δεν έχει φτιάξει. Πάω σε ιδιωτικό γιατρό και μου κάνει κανονική εγχείρηση, πληρώνω κι ένα χιλιάρικο ευρώ. Το δάκτυλο ούτε τη δεύτερη φορά έφτιαξε όπως ήταν αλλά εν πάση περιπτώση ήταν λίγο καλύτερα από την πρώτη φορά.
Θέλω να πω ότι κάποια πράγματα συμβαίνουν και το να είμαστε υποψιασμένοι και περισσότερο προσεχτικοί είναι σημαντικό :)

Cpt. Haddock
29/09/2016, 16:19
Μια φορά στο σπίτι ενώ έπλενα ένα ποτήρι του κονιάκ

Γιατι αμα ειναι να κοπεις, ν'αξιζει τον κοπο

:smokin:

BLiTzER
29/09/2016, 16:21
BLiTzER@ Στα ατυχήματα με το πόδι φορούσες μπότες;
Στο ατύχημα με το δάχτυλο θα έλεγα ότι σου έκατσε η στραβή που λένε, δεν είναι κάτι σύνηθες πιστεύω να τραυματιστείς τόσο σοβαρά στη παλάμη με πολύ χαμηλή ταχύτητα.

Σίγουρα δεν είναι συνηθισμένο, αφού είχα και ατυχήματα με μεγάλες ταχύτητες και δεν έπαθα ποτέ κάτι, εκτός από μώλωπες/εγκαύματα. Αλλά ναι, έσπασε χωρίς να καταλάβω ποτέ τίποτα. Ούτε καν πόνεσα. Γι'αυτό και το άφησα, νομίζοντας ότι είναι απλά μια θλάση.

Δε φορούσα μπότες, αλλά "απλό" παπουτσάκι Dainese. Το παπούτσι διαλύθηκε στο τελευταίο ατύχημα. Με αγωνιστικές μπότες δε θα είχα τόση ζημιά σίγουρα, αλλά και πάλι, όπως είπα, δεν είχα ούτε καν ράγισμα, απλά ήταν τριπλάσιο για 1 μήνα. :lol: Τα πόδια έχουν πολύ μεγαλύτερες αντοχές από τα χέρια και είναι πολύ πιο προστατευμένα, ακόμα και λόγω ανατομίας (κλειστά, μαζεμένα δάχτυλα).

leo1964
30/09/2016, 11:04
Τωρα που πιανουνε τα κρυα,περιμενω τον leo1964 λιαν συντομως για καφε.Αν δεν φοραει μεχρι και πιστοποιημενα κορδονια,θα σου στειλω φωτο να τον κανεις ρομπα.:D

Ρε Λεωνιδα που το εχασες?

χαχαχαχα δεν έχασα κανένα παντελόνι,και δεν έχω μπότες με κορδόνια,προχώρησε η τεχνολογία