PDA

View Full Version : μετατροπη 50κυβ σε 110



giannisjetix
23/09/2016, 21:41
Γεια σαςς! Με λενε Γιαννη είμαι 17 ετων και προς το παρον μπορω να εχω διπλωμα μονο για 50αρη..αγορασα ένα μηχανακι κινεζικο kymco jetix στα 50 κυβικα και τοποθετησα επανω μοτερ από lifan 110 κυβικα..μου φτανει τελικη 100 χιλιόμετρα με κοντα γρανάζια ...θελω να το κανω λιγο πιο δυνατο ( να πω εδώ ότι εχω αφησει την σωληνα του καμπιλατερ αυτή που ειχε από την μανα του δηλαδή στα 50 κυβικα αν την αλλαξω θα εχει περισσοτερη δυναμη?) φοραω και μια εξατμισουλα..γενικα δεν γνωριζω πολλα πραγματα και θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορουσα να το κανω λιγο πιο δυνατο!:) :) :)

George_Sp
23/09/2016, 22:28
μη περιμένεις βοήθεια στην παρανομία που ήδη πράττεις.
ξαναγύρνα το παπί στο εργοστασιακό μοτέρ γιατί σε ενδεχόμενο έλεγχο θα τη πληρώσεις ακριβά τη νύφη.

giannisjetix
24/09/2016, 10:49
Ειμαι σιγουρος γι'αυτο απλως το μηχανακι βρισκεται σε χωριο και δεν εχουμε θεμα με αστυνομια...Γι'αυτο ρωταω μπορει να με βοηθησει καποιος ? και με ενδιαφερει πολυ αυτο με το λαιμο του καμπιλατερ χανει αποδοση που εχω πανω της μαμας του?

Bowleno
24/09/2016, 12:22
Ειμαι σιγουρος γι'αυτο απλως το μηχανακι βρισκεται σε χωριο και δεν εχουμε θεμα με αστυνομια...

Σε ενδεχόμενη στραβή όμως από κάποιον που θα διέλθει το χωριό σου το ΣΚΙΣΙΜΟ από την ασφαλιστική του ελπίζω να το έχεις σκεφτεί.....

Όσο για τον λαιμό που ρωτάς, εφόσον ο συγκεκριμένος είναι φτιαγμένος για να ταίζει 50άρι, πιθανόν να μην σε καλύπτει (δεν ξέρω και την εσωτερική διατομή του....) δεν νομίζω όμως αν βάλεις τον λαιμό του λιφαν να δεις και σπουδαία διαφορά

toyar
24/09/2016, 14:00
'' το μηχανακι βρισκεται σε χωριο και δεν εχουμε θεμα με αστυνομια''

τυχερος εισαι ρε μεγαλε..........
εμας εδω στην πολη μεχρι και κρανος μας ζητανε οι καραγκιοζηδες:wave2:

giannisjetix
24/09/2016, 14:03
Χαχαχ ε εντάξει και εγώ που μένω σε χωριό φοραω κράνος πανω απ όλα ασφάλεια αλλά και δύναμη ....help me !!

toyar
24/09/2016, 14:18
εγω στο χωριο της γυναικας μου που παω 20 χρονια μια φορα ειδα κρανος και ηταν γεματο με καλαμποκι σπαστο για να τρωνε τα κοτοπουλα

giannisjetix
25/09/2016, 11:33
χαχχαχ αν βαλω μακρυ γραναζι??

Pan (dvs)
25/09/2016, 11:53
Ειμαι σιγουρος γι'αυτο απλως το μηχανακι βρισκεται σε χωριο και δεν εχουμε θεμα με αστυνομια...Γι'αυτο ρωταω μπορει να με βοηθησει καποιος ? και με ενδιαφερει πολυ αυτο με το λαιμο του καμπιλατερ χανει αποδοση που εχω πανω της μαμας του?

Μαλλον δεν θα βρεις εδω μεσα την λυση των προβληματων σου.Υπαρχουνε συνεργεια που θα σου πουνε αυτα που θελεις,με το αζημιωτο και θα στο κανουνε και 200 κυβικα.

Κανε καμμια βολτουλα με το μηχανακι σου οπως ειναι και προσπαθησε να το ευχαριστηθεις.Ανεβασε και καμμια φωτογραφια να σε βλεπουμε να βολταρεις και να ζηλευουμε.:beer:

AUFGEBRACHT
25/09/2016, 14:29
θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορουσα να το κανω λιγο πιο δυνατο!:) :) :)

(Αν και το έχω ξαναγράψει) κόλλα του αυτοκόλλητο από VStrom και θα εκπλαγείς με το πόσους ίππους θα κερδίσεις...

I-want-a-moto
25/09/2016, 17:41
Σε έχω φιλαράκι σε πιάνω απόλυτα να ούμε... κάτι τέτοιο δε θες?
368636
Νομίζω μπαίνει και από freewind (650cc λέμε)... αλλά επειδή τα σουζούκι κόβουν πλαίσιο βάλε από ΤDM (900 ε) να γουστάρεις!!!

duke200
25/09/2016, 20:07
λαιμο βαλε απο 125 και να μην υπαρχουν διαφορές στις διατομές, να κάθονται όλα ακριβώς.

και έτσι όπως είναι μια χαρά πάει, μη στεναχωριέσαι που σε περναει ο Χ φίλος σου, παντα κάποιος θα σε περναει.

κοιτα να πηγαινεις καλά στα μαθήματα, να περασεις σε καμια καλή σχολή και άσε το μηχανακι να σε μεταφερει όποτε το χρειάζεσαι.
Μετα μολις παρεις δίπλωμα, παρε αμαξι και στα 26-27 το ξαναβλεπεις για μηχανη.