PDA

View Full Version : Piston ring pliers (Εργαλεία ελατηρίων πιστονιού)



MISKIN
24/09/2016, 00:14
Νέα απορία που μου γεννήθηκε στο μυαλό κοιτώντας για βεντούζες-βαλβιδοτρίφτες.

Θα πρέπει να αλλάξω ελατήρια πιστονιού στο vstrom 1000 που επισκευάζουμε (και καλά :sick: ). Πιστεύετε ότι χρειάζεται εργαλείο ειδικό για την αφαίρεση-τοποθέτηση των ελατηρίων;

Είναι αναγκαίο; Υπάρχει κάποια πατέντα να τα βγάλω-βάλω χωρίς δράματα;

http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille/Special_automotive_tools/Tools_for_Valves_and_Pistons/Stahlwille_11069_5_2_Piston_ring_pliers_i3367_49989.htm

Το συγκεκριμένο κάνει και για το δικό μου το 650 (και για πολλά μηχανάκια και αμάξια υποθέτω) οπότε δε θα χρειαστεί άλλη προσθήκη.

368360

Μήπως να προτιμήσω το άλλο είδος που είναι ποιο πουτανιάρικο;

http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille/Special_automotive_tools/Tools_for_Valves_and_Pistons/Stahlwille_11069_2_Piston_ring_pliers_i3367_49987.htm

368361

daz
24/09/2016, 01:13
Για την τοποθέτηση υπάρχει και αυτό που πιθανότατα να το βρεις πιο φθηνά απ' την πένσα ελατηρίων.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα απ' τα τρία.

368362

balakia
24/09/2016, 01:36
Εγω θα λεγα καλυτερα μα τα βαλεις με τα χερια για να νιωθεις και τι κανεις,μην τα σπασεις κιολας.
Σφυχτηρας που εβαλε ο φιλος ειναι για να πιασεις το πιστονι και να το βαλεις στον κυλινδρο,προσοχη ομως με αυτο γιατι ευκολα αλλαζουν θεση τα ελατηρια την ωρα που το μαζευεις να σφιξει.

daz
24/09/2016, 02:13
Εγω θα λεγα καλυτερα μα τα βαλεις με τα χερια για να νιωθεις και τι κανεις,μην τα σπασεις κιολας.
Σφυχτηρας που εβαλε ο φιλος ειναι για να πιασεις το πιστονι και να το βαλεις στον κυλινδρο,προσοχη ομως με αυτο γιατι ευκολα αλλαζουν θεση τα ελατηρια την ωρα που το μαζευεις να σφιξει.

Έχοντας αλλάξει ελατήρια μόνο σε μικρά μηχανάκια θεωρώ πως σε ένα μεγάλο μηχανάκι χωρίς αυτό, ίσως τα τραυματίσεις. Ναι σωστά, δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να αλλάξουν θέση.

balakia
24/09/2016, 06:35
Σε μικρο μηχανακι πολυ πιθανον ειναι να σκισεις τα δαχτυλα σου αλλα αν εισαι προσεκτικος δεν κανεις ζημια στο πιστονακι.
Σε 70 χιλ. πιστονια που εβαζα σε κομφλερακια με αυτον το σφυχτηρα τα εβαζα αλλα με πολυ πολυ προσοχη και ελεγχο 2-3φορες γιατι τα στριβει πανευκολα.
Σε πιο μεγαλα,130 χιλ.ειχαμε φτιαξει κονο σε μηχανουργειο,καθοταν πανω στον κορμο και απλα το εσπρωχνα αλλα κι εκει εχει εναν φοβο μην σκαλωσει κανενα και σπασει.

MISKIN
24/09/2016, 06:44
To έμβολο είναι ~100 mm. Αυτό που λες ότι στρίβει συμβαίνει με τη πρώτη πένσα υποθέτω. Με τη δεύτερη δε το αποτρέπεις αυτό; Εσύ με τη πρώτη τα έβαζες;

Daz τέτοιο που έβαλες έχω, αυτό είναι άλλο πράγμα, είναι για να βάλεις το έμβολο με τα ελατήρια στο χιτώνιο.

balakia
24/09/2016, 07:21
Οχι,με αυτο που εβαλε ο daz στριβουν.
Με τα χερια τα εβαζα.
Εγω θα ελεγα καλυτερα με τα χερια να τα βαλεις,ετσι κι αλλιος το πανω ελατηριο μπορει να σε ζορισει λιγο γιατι ειναι πιο δυνατο απο τα αλλα μπαινει ομως στην πιο κοντα θεση.
Οταν εκανα γενικη επισκευη,6 πιστονια,ειχα κατι συρματα,κουλουρες τα εβαζα στους αντιχειρες,το πιστονι με την μπιελα στην μορσα και εβαζα το πανω ελατηριο.


Καλη επιτυχια.

MISKIN
24/09/2016, 07:34
Δυστυχώς εκεί που κάνω την επισκευή δεν υπάρχει μέγγενη. Θα πάω να τσεκάρω πόσο εύκολα ή δύσκολα βγαίνουν και ανάλογα θα πράξω. Σ' ευχαριστώ!

notakos600
24/09/2016, 08:35
Δαχτυλάκια γυμνά, χωρίς γάντια κι εργαλεία.
Να νιώθεις τι κάνεις...:beer:

daz
24/09/2016, 10:34
Σε μικρο μηχανακι πολυ πιθανον ειναι να σκισεις τα δαχτυλα σου ....


Γι αυτό υπέθεσα ότι σε μεγάλο θα είναι πιο δύσκολο και ο σφυχτήρας θα είναι πιο απαραίτητος απ' την πένσα, μάλλον έκανα λάθος. :beer:

daz
24/09/2016, 10:40
Δυστυχώς εκεί που κάνω την επισκευή δεν υπάρχει μέγγενη. Θα πάω να τσεκάρω πόσο εύκολα ή δύσκολα βγαίνουν και ανάλογα θα πράξω. Σ' ευχαριστώ!

Να τα βγάλεις δεν είναι δύσκολο ρε συ. Δε θα τα αλλάξεις?

Το δύσκολο είναι να τα βάλεις στο πιστόνι και μετά να τα περάσεις στον κύλινδρο χωρίς να τα τραυματίσεις ή να τα σπάσεις.

toyar
24/09/2016, 11:20
σε μηχανουργειο που βαζει και βγαζει ελατηρια καθε μερα χρειαζεται ειδικο εργαλειο
για μια φορα η δουλεια γινεται και με το χερι και ισως βοηθησει ενα αναποδο μυτοτσιμπιδο
πιο χρησιμο ειναι το εργαλειο για την τοποθετηση του εμβολου γιατι χωρις αυτο μπορει να γινει ζημια σε χιτωνιο-ελατηρια

MISKIN
24/09/2016, 11:42
σε μηχανουργειο που βαζει και βγαζει ελατηρια καθε μερα χρειαζεται ειδικο εργαλειο
για μια φορα η δουλεια γινεται και με το χερι και ισως βοηθησει ενα αναποδο μυτοτσιμπιδο
πιο χρησιμο ειναι το εργαλειο για την τοποθετηση του εμβολου γιατι χωρις αυτο μπορει να γινει ζημια σε χιτωνιο-ελατηρια

Ναι, έχεις δίκιο, γι' αυτό και ήταν από τα πρώτα εργαλεία που πήρα ο συμπιεστής ελατηρίων εμβόλων (μαζί με τον εξολκέα βαλβίδων).

Απλώς έχω την ευκαιρία να πάρω μια τέτοια πένσα σε λογική τιμή σχετικά.

stefanos
24/09/2016, 17:37
Απλώς έχω την ευκαιρία να πάρω μια τέτοια πένσα σε λογική τιμή σχετικά.

Στην περίπτωση αυτή θα το μετανιώσεις αργότερα αν δεν το πάρεις:)
Πάντως δεν είναι δύσκολο το βάλε.
Θέλει όμως να είσαι τυπικός στο που πάει ποιό και μην είναι μακρύτερα.

MISKIN
24/09/2016, 17:44
Στην περίπτωση αυτή θα το μετανιώσεις αργότερα αν δεν το πάρεις:)
Πάντως δεν είναι δύσκολο το βάλε.
Θέλει όμως να είσαι τυπικός στο που πάει ποιό και μην είναι μακρύτερα.

Γι' αυτό έχω κολλήσει γαμώτο. Μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα. Είμαι μόνος στο πατάρι, χωρίς μέγγενη, παλεύω να βάλω το ελατήριο και το σπάω. :cry:

stefanos
24/09/2016, 17:59
Γι' αυτό έχω κολλήσει γαμώτο. Μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα. Είμαι μόνος στο πατάρι, χωρίς μέγγενη, παλεύω να βάλω το ελατήριο και το σπάω. :cry:

Δεν σπάνε και τόσο εύκολα, ούτε θα τα ανοίξεις ιδιαίτερα με κάποιο τρόπο πχ https://www.youtube.com/watch?v=qPYK3z9dxsg
Περισσότερη προσοχή ξαναλέω μην βάλεις κανένα ανάποδα ή μπερδέψεις το πρώτο με το δεύτερο.

daz
24/09/2016, 18:07
Γι' αυτό έχω κολλήσει γαμώτο. Μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα. Είμαι μόνος στο πατάρι, χωρίς μέγγενη, παλεύω να βάλω το ελατήριο και το σπάω. :cry:

Δεν είναι δύσκολο να το χαλάσεις αλλά αν είσαι προσεκτικός δε θα είναι τόσο εύκολο να κάνεις ζημιά. Σίγουρα με την πένσα θα είναι παιχνιδάκι.

Αν ήμουν κρήτη θα σου έστελνα μια πένσα που ανοίγει κάτι ασφάλειες σε μπιλιοφόρους αξόνων οι οποίες είναι σαν τα ελατήρια αλλά μικρότερες. Δεν είναι το σωστό εργαλείο αλλά θα σε βοηθούσε (ίσως).

Τέτοια.. με πλακέ μύτη μπροστά και ρίκνωση για να μη γλιστράει και πολύ μεγαλύτερο άνοιγμα απ' αυτήν.

368420

MISKIN
24/09/2016, 18:43
Εντάξει, πήγα στο ιδιοκτήτη του μηχανακίου και είδα τα πιστόνια με τα ελατήρια και όντως είναι τελείως υπερβολή η αγορά τέτοιου εργαλείου. Μπαίνει και βγαίνει εύκολα.