PDA

View Full Version : Βοηθεια για ηχεια σπιτιου!



WiSe
24/09/2016, 09:28
Καλημερα!

Εχω εναν Yamaha ενισχυτη τον rx-v465. Και θελω 4 ηχεια που με μια βαση να μπορω να τα κρεμασω αν γινεται χωρις να ειναι γαιδουρια. Το δεδομενο ειναι οτι θα παιζουν δυνατα, οταν λεω δυνατα εννοω οτι τα πισω που υπαρχουν τωρα τα καψαμε! Το μπατζετ ειναι σχετικο... Αν πει καποιος οτι "αυτα" ειναι κορυφαια και τελος με 1500€ και ξεμπερδευω θα πω οκ!

Κοιταω σε 200w ηχεια και εχω δει αρκετα αλλα θα ηθελα γνωμες αν καποιος ειναι γνωστης!

AristidisZ
24/09/2016, 09:34
Χμμμμ δεν είναι λίγο μικρός ο ενισχυτής σου για τέτοια κόλπα ;

WiSe
24/09/2016, 09:36
Χμμμμ δεν είναι λίγο μικρός ο ενισχυτής σου για τέτοια κόλπα ;

Για τα 200w ηχεια?

AristidisZ
24/09/2016, 09:38
Για να παίζεις "τέζα", γενικώς

Τα πίσω εξάλλου δεν είναι για μουσική, αν τους είχες δώσει "χειροκίνητα" γκάζι, λογικό δεν είναι να κλατάρουν ;

Θες τετράδα ίδια ή surround ;

WiSe
24/09/2016, 09:40
Για να παίζεις "τέζα", γενικώς

Τα πίσω εξάλλου δεν είναι για μουσική, αν τους είχες δώσει "χειροκίνητα" γκάζι, λογικό δεν είναι να κλατάρουν ;

Θες τετράδα ίδια ή surround ;

Πιστευω 4αδα ιδια θα ειναι η καλυτερη λυση...... Κοιταω και σε B&W αλλα βγαζει κατι ομορφα μεχρι 100w ομως....

AristidisZ
24/09/2016, 09:42
Ναι αλλά για να παίζεις δυνατά θες floor standing ηχεία, το ξέρεις φαντάζομαι... :)

WiSe
24/09/2016, 09:46
Ναι αλλά για να παίζεις δυνατά θες floor standing ηχεία, το ξέρεις φαντάζομαι... :)

Ναι..... αλλα τα θελουμε κρεμαστα... δε μπορουμε να το συνδιασουμε αυτο?

AristidisZ
24/09/2016, 09:48
Δε ξέρω (αλήθεια λέω) :D

Nομίζω πάντως ότι θεωρητικά είναι λάθος να ακούς μουσική με αυτόν τον τρόπο :)

Κάτσε να μας πει κανένας πιο σχετικός, εγώ μέχρι εδώ φτάνω :lol:

WiSe
24/09/2016, 09:48
βρηκα αυτα.... μακαρι να υπηρχαν σε 200αρια...

https://www.skroutz.gr/s/346830/B-W-M-1.html

MikeG
24/09/2016, 09:53
Τα Watt δεν έχουν καμία σχέση με την απόδοση του ηχείου. Αν απλά ψάχνεις "φωναχτά" ηχεία πάρε τίποτα reloop ή αντίστοιχης ποιότητος να κάνεις τη δουλειά σου. Αλλιώς μια 5αδα logitech και μια χαρά τέζα θα τα ακούς και πολύ πιο οικονομικά.
Τι ακριβώς θες να στήσεις; Clubακι;

doctoras
24/09/2016, 09:56
δε ξέρω τι είχες πριν για πίσω αλλά φαντάζομαι οτι πιο πολύ καταστράφηκαν απο παραμόρφωσης παρά απο αποδιδόμενη ισχύ

το σύστημα που σου είναι home cinema ουσιαστικά σε δικάναλο σεταπ μπορει να αποδώσει σε 5/6/7 μορφή δεν μπορεί να αποδόσει αυτά τα 105w και peak ακόμη μορφή

AristidisZ
24/09/2016, 09:58
βρηκα αυτα.... μακαρι να υπηρχαν σε 200αρια...

https://www.skroutz.gr/s/346830/B-W-M-1.html

Aυτά είναι μικρά ρε συ

Τελευταία στα crazy sundays του eshop βάζουν ηχεία κλπ

Για ρίξε μια ματιά

teogtp
24/09/2016, 10:10
Η τετράδα Μ1 γαμει.
Σε surround πρόγραμμα. ...

teogtp
24/09/2016, 10:11
Επίσης είναι "ραφιου" και όχι δαπέδου.

WiSe
24/09/2016, 10:17
Νομιζω οτι βρηκα αυτο που θελω.... JBL Arena 130. 125w ισχυς, σε διαστασεις δε τα λες και μικρα αλλα πιστευω ειναι οτι πρεπει!

Απορια: Αν βαλω αυτα τα ηχεια rear θα εχει θεμα το surround? Εγω ξερω πως οχι, απλα ρωταω να το επιβεβαιωσω....

Κεντρικο εχω ηδη και sub και θα παραμεινουν τα ιδια!

AristidisZ
24/09/2016, 10:22
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνεις πάντως

Ακούς μουσική ή βλέπεις ταινίες ;

Σε ενδιαφέρει ο στερεοφωνικός ήχος ή το surround ;

WiSe
24/09/2016, 10:27
Ολα αυτα μαζι! :lol:

teogtp
24/09/2016, 10:29
Ούτε εγώ κατάλαβα.
Αλλά δεν πειράζει. Αφού βρήκε ηχεία που του κάνουν ....
Το πολύ σε λιγο καιρο να ξαναγραφουμε στο παρόν νήμα .
:lol:

teogtp
24/09/2016, 10:30
Αν έχεις χωρο για μεγάλα ηχεία το συζητάμε.

WiSe
24/09/2016, 10:33
:lol: πιστευω ναι ξερω γω! λογικα τριτη τεταρτη θα γινει η παραγγελια οποτε εχω λιγο χρονο να δω τι εναλλακτικες υπαρχουν....



Απορια: Αν βαλω αυτα τα ηχεια rear θα εχει θεμα το surround? Εγω ξερω πως οχι, απλα ρωταω να το επιβεβαιωσω....

Κεντρικο εχω ηδη και sub και θα παραμεινουν τα ιδια!

Για πειτε καμια γνωμη για αυτο που εγραψα αν γνωριζετε!

MikeG
24/09/2016, 10:36
Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "γαργαλίσει" ούτε μια τρίχα από τα @@ αυτών των ηχείων. Και θες να βάλεις 4... Χμ..

Καλοπούλητα!

AristidisZ
24/09/2016, 10:37
Ολα αυτα μαζι! :lol:

Απλά τα πράματα τότε

Πάρε μεγάλα μπροστινά (δαπέδου εννοείται) και όταν ακούς μουσική άφηνε μόνο αυτά να παίζουν

Όταν παίζεις 5.1 εκ των πραγμάτων τα πίσω δε θα ζοριστούν το ίδιο

Τώρα αν εσύ γουστάρεις να τεζάρεις μουσική και με τα πίσω, πάρε ένα ζευγάρι ίδια με τα μπροστά και δώστους πόνο

Το πολύ πολύ να τα κάψεις όλα μαζί να τελειώνεις

teogtp
24/09/2016, 10:45
Ξεκίνησε από ένα ενισχυτή που μπορεί να βγάλει ρεύμα.
Αυτός που έχεις είναι μικρός. Για κανένα μικρο πακέτο 5.1 είναι καλός.
Για μεγάλα ηχεία ενεργοβόρα με μικρή ευαισθησία θες παουερ.

WiSe
24/09/2016, 10:47
Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "γαργαλίσει" ούτε μια τρίχα από τα @@ αυτών των ηχείων. Και θες να βάλεις 4... Χμ..

Καλοπούλητα!

Θες να μου πεις τι εννοεις?

teogtp
24/09/2016, 10:50
Θέλει να σου πει ότι ο ενισχυτής σου συμπεριφερεται σαν το fazer σου. .......:p
Αγκομαχαει. .....

WiSe
24/09/2016, 10:52
Θέλει να σου πει ότι ο ενισχυτής σου συμπεριφερεται σαν το fazer σου. .......:p
Αγκομαχαει. .....

το φειζερ αγκομαχαγε και μαμα που ηταν :P

εδω τα δινει σετ με αυτο http://www.odes.gr/shop/hi-fi/systimata-ixou/olokliromena-systimata-ixou/harman-kardon-hk-3700-jbl-arena-130-set-timi.html

και ο ενιχυτης μου δε θα τα παιξει? :rolleyes:

MikeG
24/09/2016, 10:55
Θες να μου πεις τι εννοεις?

Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "ταϊσει" τα ηχεία αυτά με τόσο "φαγητό" όσο χρειάζονται για να αποδώσουν σωστά. Ο ενισχυτής σου σου home cinema το οποίο σημαίνει χονδροϊδέστατα ότι φτιάχθηκε για να ταΐζει ένα σετ 5 ηχείων με λίγες μπουκίτσες το καθένα για να μπορέσεις να δεις μια ταινία. Δε φτιάχτηκε για να ακούς AC/DC ή Oakenfold τσίτα.

Αν βάλεις ένα κινητήρα 300cc σε μια μπετονιέρα ίσα ίσα θα τη πηγαίνει στην ευθεία.

MikeG
24/09/2016, 10:57
το φειζερ αγκομαχαγε και μαμα που ηταν :P

εδω τα δινει σετ με αυτο http://www.odes.gr/shop/hi-fi/systimata-ixou/olokliromena-systimata-ixou/harman-kardon-hk-3700-jbl-arena-130-set-timi.html

και ο ενισχυτης μου δε θα τα παιξει? :rolleyes:


Αυτός ο ενισχυτής είναι stereo και επίσης δίνει 2 όχι 4. Μη κοιτάς τα Watt, δε λένε τίποτα άλλο πέρα από το πόση ισχύ ρεύματος καταναλώνουν.

AristidisZ
24/09/2016, 10:57
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτά είναι surround ηχειάκια και δεν είναι για να τους πηδάμε τα ράμματα ε ; :p

WiSe
24/09/2016, 10:57
Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "ταϊσει" τα ηχεία αυτά με τόσο "φαγητό" όσο χρειάζονται για να αποδώσουν σωστά. Ο ενισχυτής σου σου home cinema το οποίο σημαίνει χονδροϊδέστατα ότι φτιάχθηκε για να ταΐζει ένα σετ 5 ηχείων με λίγες μπουκίτσες το καθένα για να μπορέσεις να δεις μια ταινία. Δε φτιάχτηκε για να ακούς AC/DC ή Oakenfold τσίτα.

Αν βάλεις ένα κινητήρα 300cc σε μια μπετονιέρα ίσα ίσα θα τη πηγαίνει στην ευθεία.

Οταν λες σωστα τι εννοεις? Πεστο μου λιγο μπακαλιστικα.... :D

MikeG
24/09/2016, 10:59
Θες να μου πεις τι εννοεις?


Οταν λες σωστα τι εννοεις? Πεστο μου λιγο μπακαλιστικα.... :D


Μπακαλίστικα speaking

Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "γαργαλίσει" ούτε μια τρίχα από τα @@ αυτών των ηχείων. Και θες να βάλεις 4... Χμ..

Καλοπούλητα!

WiSe
24/09/2016, 11:03
Μπακαλίστικα speaking

δε μπορω να το καταλαβω... και μαλλον δε φταις εσυ! θες να μου προτεινεις καποιο ηχειο για να εχω ενα μπουσουλα? ισως καποιο λινκ θα με βοηθουσε!

THEOD
24/09/2016, 11:04
Καλημερα!

Εχω εναν Yamaha ενισχυτη τον rx-v465. Και θελω 4 ηχεια που με μια βαση να μπορω να τα κρεμασω αν γινεται χωρις να ειναι γαιδουρια. Το δεδομενο ειναι οτι θα παιζουν δυνατα, οταν λεω δυνατα εννοω οτι τα πισω που υπαρχουν τωρα τα καψαμε! Το μπατζετ ειναι σχετικο... Αν πει καποιος οτι "αυτα" ειναι κορυφαια και τελος με 1500€ και ξεμπερδευω θα πω οκ!

Κοιταω σε 200w ηχεια και εχω δει αρκετα αλλα θα ηθελα γνωμες αν καποιος ειναι γνωστης!

Ο ενισχυτής σου δεν έχει δυνατότητα σοβαρής οδήγησης 4 ηχείων, πόσο μάλλον αν αυτά είναι ηχεία ραφιού-βάσης που κατά κανόνα είναι πιο αναίσθητα από ηχεία δαπέδου.
Να ξέρεις ότι κατά 99% τα ηχεία καίγονται από μικρούς ενισχυτές που λειτουργούν πάνω από τα όριά τους και όχι από την μεγάλη ισχύ των δυνατών... Όσο πιο δυνατός είναι ένας ενισχυτής και όσο πιο στιβαρό τροφοδοτικό έχει, τόσο καλύτερα θα οδηγήσει οποιοδήποτε ηχείο και ιδιαίτερα αν του φορτώσεις μπόλικα πάνω (που σημαίνει ότι θα δουλεύει με πολύ χαμηλά Ωμικά φορτία). Ο ενισχυτή σου σίγουρα δεν ενήκει σε αυτή την κατηγορία... ή πάρε ένα ζευγαράκι ηχεία δαπέδου και αρκέσου σε αυτά, ή αν θέλεις μεγάλες στάθμες και 4 ηχεία άλλαξε ενισχυτή, ή κότσαρε στο pre-out του υπάρχοντος ένα τελικό

Αααα και πούσαι...Τα watt στα ηχεία είναι ίσως και η πιο άχρηστη προδιαγραφή τους. Μην ασχολείσαι ΚΑΘΟΛΟΥ με αυτή

WiSe
24/09/2016, 11:11
Τεο ευχαριστω για την αναλυση και ολους δηλαδη που ασχολειστε..... εχετε να προτεινετε καποιο ηχειο καλο κρεμαστο?

THEOD
24/09/2016, 11:14
Τεο ευχαριστω για την αναλυση και ολους δηλαδη που ασχολειστε..... εχετε να προτεινετε καποιο ηχειο καλο κρεμαστο?

Είναι "χαζομάρα" να είσαι διαθετειμένος να δώσεις 1.500,00 για ηχεία (που σημαίνει ότι σκοπεύεις σε αξιόλογα κομμάτια) και μετά να τα "θάψεις" (ή και να τα κάψεις από ψαλλίδισμα του ενισχυτή) οδηγώντας τα με τον ενισχυτή που έχεις...

WiSe
24/09/2016, 11:15
Προφανως μαλλον τον υπερεκτιμησα! Δε γνωριζω και πολλα! Δωστε κανα λινκ απο κανα προτεινομενο ηχειο αν μπορειτε πλιζζζζ!

THEOD
24/09/2016, 11:22
Προφανως μαλλον τον υπερεκτιμησα! Δε γνωριζω και πολλα! Δωστε κανα λινκ απο κανα προτεινομενο ηχειο αν μπορειτε πλιζζζζ!
Έχω καιρό να ασχοληθώ με το σπόρ και δεν ξέρω τι παίζει τώρα στην αγορά, πάντως Focal και B&W ήταν από τις αγαπημένες μου εταιρίες και δύσκολα να πέσεις σε λούμπα διαλέγοντας κάτι από την γκάμα τους... Στο ξαναλέω πάντως ότι με τον 495 δεν θα πάρεις ότι έχουν να σου δώσουν (και αν βάλεις 4 από αυτά το πιθανότερο να τα "πάρεις στο χέρι" μόλις το παρακάνεις....

teogtp
24/09/2016, 11:23
Ξεκίνησε από αγορά ενός ενισχυτή.
Και μετά κοίτα για λίγο πιο αξιόλογα ηχεία.

WiSe
24/09/2016, 11:28
Έχω καιρό να ασχοληθώ με το σπόρ και δεν ξέρω τι παίζει τώρα στην αγορά, πάντως Focal και B&W ήταν από τις αγαπημένες μου εταιρίες και δύσκολα να πέσεις σε λούμπα διαλέγοντας κάτι από την γκάμα τους... Στο ξαναλέω πάντως ότι με τον 495 δεν θα πάρεις ότι έχουν να σου δώσουν (και αν βάλεις 4 από αυτά το πιθανότερο να τα "πάρεις στο χέρι" μόλις το παρακάνεις....

Απο τα JBL που παρεθεσα πιο πριν?

MikeG
24/09/2016, 11:30
www.avclub.gr

teogtp
24/09/2016, 11:31
Για τιμές δες και εδώ (http://www.hifi-regler.de/shop/stereoanlagen/).
Είχα πάρει τον onkyo μισή τιμή σε σχέση με Ελλάδα.

doctoras
24/09/2016, 13:32
Και εγω επαναλαμβάνω οτι προειπώθηκαν
Εαν κρατήσεις το παρόν ραδιοενισχυτή, αγόρασε εαν σετ δαπέδου ηχείων με οχι πολλά λεφτά 250-300(Yamaha Sony) αρκούν, (εαν θελεις υψηλότερες προδιαγραφές θελεις ενισχυτή).
Αντικατέστησε τα rear με ενα σετ μαξ 100 ευρωπουλα(παλι yamahaκια τύπου)
Οταν βλεπεις ταινία σε κάλυπτει το 5.1 αν θες παραπανω θα εχεις πρόβλημα με τους γείτονες(ειτε πας σινεμά)
Σε mode μουσικής πάρτυ κλπ το γυρνάς σε στερεοφωνικη λειτουργία και μονο, για να ταΐσεις τα 2 δαπέδου με την μέγιστη συνεχομενη ισχύ.
Και προσοχή στις παραμορφώσεις οσο γκαζώνεις στα όρια κοβε τα μπάσα στο ελάχιστο

George_Sp
24/09/2016, 14:00
Ο ενισχυτής σου δε μπορεί να "γαργαλίσει" ούτε μια τρίχα από τα @@ αυτών των ηχείων. Και θες να βάλεις 4... Χμ..

Καλοπούλητα!

πεταμένα λεφτά με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
ή βάλε budget 4άδα monitor ηχεία στα watt που σηκώνει το κάθε κανάλι του ενισχυτή ή άλλαξε ενισχυτή αν θες να κοιτάξεις πιο ακριβές και δυνατές λύσεις.

kostasdirt
24/09/2016, 15:57
Αυτά που κοιτάς είναι μόνο για home cinema για μουσική ξεχασέ τα...
Μουσική τι ακούς? Εγώ πχ. ακούω πολύ rock η Αγγλική σχολή δεν μου κάνει (B&W κτλ.) είμαι στην Αμερικάνικη (έχω Klipsch) και η επιλογή έγινε ακουγοντας πολλά διαφορετικά ηχεία.

WiSe
25/09/2016, 17:17
http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/monitoraudiomass10-timi.html

Πως το βλεπετε αυτο?

Θέλω μόνο κρεμαστα λογο διαρυθμισης του χώρου ...

George_Sp
25/09/2016, 17:22
Θα σου πρότεινα τα συγκεκριμένα αν το budget δεν είναι απαγορευτικό και μπορείς να κάνεις μικρή υπέρβαση.

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/crystal-audio-thx-dipole-black-timi.html

WiSe
25/09/2016, 17:57
Να κοιταξω και σε jbl?

George_Sp
25/09/2016, 18:05
Να κοιταξω και σε jbl?

τσου.
τα jbl είναι για άλλου είδους χώρους, εντάσεις και χρήση.
για οικιακή χρήση πασπαρτού που θες και ταινίες και μουσική κοιτάς σε αχρωμάτιστα Roister-Crystal Audio-Whaferdale-Klipsch.

WiSe
25/09/2016, 18:10
Οκ ευχαριστώ πολύ Γιώργη!

WiSe
28/09/2016, 18:33
Θα σου πρότεινα τα συγκεκριμένα αν το budget δεν είναι απαγορευτικό και μπορείς να κάνεις μικρή υπέρβαση.

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/crystal-audio-thx-dipole-black-timi.html

Τα πηραμε! :D

George_Sp
28/09/2016, 20:54
Τα πηραμε! :D

καλές ακροάσεις!

ακούμε εντυπώσεις :D