PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή 125cc



WOLFY
24/09/2016, 14:10
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις πήρα δίπλωμα για 125 και ψάχνω για την πρώτη μηχανή μου.

Πρώτα από όλα: αποκλείω τα σκούτερ και τα παπάκια, θέλω μηχανή λόγω του ότι αργότερα θα μεταπηδήσω σε μεγαλύτερου κυβισμού μότο και καλό θα ήταν να μάθω οδικές συμπεριφορές τέτοιου τύπου μηχανών.
Η χρήση που θα θέλω είναι σπίτι-σχολή (Ηράκλειο-Ζωγράφου), άντε και καμία βόλτα πολύ χαλαρή.
Σίγουρα θέλω κάτι οικονομικό και αξιόπιστο.
Είχα γράψει για το wolf 125, αλλά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις (μου πρότειναν και το xt125r)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

WOLFY
24/09/2016, 14:14
Να σημειώσω ότι το budget είναι γύρω στα 1500 και δεν έχω πρόβλημα για το αν θα είναι καινούργια ή μεταχειρισμένη.

ptc
24/09/2016, 15:50
Ξεκίνα το διάβασμα (http://lmgtfy.com/?q=%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE+125%2C+site%3Amoto.gr).
:wave2:

TmanA
24/09/2016, 16:38
Αδιαμφισβήτητα οι βασιλιάδες της κατηγορίας είναι δύο. Νο1 Yamaha YBR 125. No2 Honda cbf 125. Μίας και δεν αναφέρεις τι λεφτά διαθετεις σου αναφέρω τα δύο καλύτερα 125αρια της αγοράς με γνώμονα την ευκολία την αξιοπιστία και την επάρκεια ανταλλακτικων. Για μένα το Yamaha είναι συμφέρουσα λύση διότι έχει πάντα ανταλλακτικά και διαθέτει μανιβέλα. Το Honda κινείται στα ίδια και ίσως καλύτερα επίπεδα απλά για μένα έρχεται δεύτερο λόγω του ότι δεν διαθέτει μανιβέλα και λόγω Σαρακακη.... Μικρο το κακό. Ένα άλλο ατού είναι ότι κρατάνε την τιμή τους σχετικά οπότε όταν πάς σε μεγαλύτερο δεν θα ξεπαραδιαστεις. Το sym wolf 125 δεν είναι άσχημο. Ωστοσο να σου αναφέρω κάποια μείον που αργότερα θα τα βρεις μπροστά σου
1) Πίσω λάστιχο χοντρό που κόβει από ευκολία ελιγμών και επίσης είναι ακριβότερο στην αντικατάσταση χωρίς άλλο λόγο πέρα από το look.
2) Το όνομα της sym χαίρει σεβασμού από παλιούς σκουτεραδες, ωστόσο οι μηχανοβιοι που θα ήθελαν μικρή μηχανή δεν θα έβλεπαν την αγορά μεταχειρισμένου sym με καλό ματι και ίσως χάνεις σε μεταπώληση
Εκτός αν δεν σε νοιάζει.
3) Η σέλα του. Είναι άβολη και κομμένη στα δύο μέρη με τον συνεπιβάτη να κάθεται αδικαιολόγητα ψηλά για τόσο μικρό μηχανάκι.

Αυτα από μενα. Ελπίζω ότι και αν πάρεις να το χαρείς πάντα ορθιος και με το κράνος στο κεφάλι.