PDA

View Full Version : Μια μεγάλη καλησπέρα



aln
15/11/2005, 23:32
Καλησπερίζω την μεγάλη παρέα της AFRICA
Είμαι ένας νέος κάτοχος, λίγο προβληματισμένος, λίγο απογοιτευμένος μα πολί ενθουσιασμένος με το μηχάνημα!
Η πρώτη εκδρομή είχε πολλές όμορφες εμπειρίες ως προς τις δυνατότητες... αλλά μία τρόμπα βενζίνης σε κάνει να νιώθεις ανασφάλια!!!
Είναι μοντέλο το 99 με 15000 χλμ (θεωρητικά) στο κοντέρ.
Υπάρχουν σημεία που υποφέρουν αυτές οι μηχανές?
Τι λάδια προτήνεται, και γενικά τι service χρειάζεται, ποιά σημεία πρέπει να προσέξω???

::confused: :confused: :confused:

matmat
16/11/2005, 08:35
Καλος όρισες και καλά ταξιδιάρικα χιλίομετρα να έχεις .
Η μηχανή σου θα σε συντροφέυσή απροβλημάτιστα σε ότι και να θές να κάνεις
ειναι απο τις πιο αξιοπιστες μηχανες προβλήματα πέρα απο την τρομπα και τον ανορθωτή δεν θα έχεις .
την Τρόμπα θα την προφυλάξεις αν δεν γυρίζεις ρεζέρβα και ειδικά αν κινήσει, αν άλλαξες και έβαλες απο καινούριο μοντέλο δεν θα έχεις πρόβλημα .
κάνε μια αναδρομή εδώ μέσα και θα βρείς οτι πληροφορία θές και υπάρχει γύρω απο την Αφρικα...

Να εισαι καλά και παντα Κράνος ...

:wave2:

Nik0s
16/11/2005, 10:14
Καλώς ήρθες και καλά χιλιόμετρα !!

:beer: :wave2:

aln
16/11/2005, 22:44
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ, και ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά... κάπου μακριά

africanos31
19/11/2005, 15:19
Fιλε καλως ηρθες.Οσο για την αντλια βενζινης καλα κανεις και ανησυχεις......εγω ποτε δεν εχω γυρισει σε ρεζερβα και μου καψε αντλια 2 φορες.Το προβλημα ειναι στο ρευμα και βγαζει σε μια μικρη γαλαζια σπιθα που καιει μονιμα τις επαφες μεσα στην αντλια.
Εγω το ελυσα αυτο το προβλημα (1 σουηδος μας το εστειλε στο αφρικα κλαμπ) βαζοντας 1 ρελιε αθτοκινητου 4 επαφων που αποροφα το παραπανω ρευμα και η γαλαζια σπιθα εξαφαναστικε!
Και να καει καποια στιγμη το ρελιε (κοστος 2 ευρω) η αντλια δουλευει κανονικα αλλα επανερχεται η γαλαζια σπιθα(εχω στα μακρινα ταξιδια και 2ο ρελιε) ετσι εχω κανει μεχρι στιγμης 5000χλμ

aln
21/11/2005, 22:46
Πέρα από ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο διάγραμμα για το πως συνδέεις το ρελέ.
Από εκεί και πέρα έχω βρεί με 55ε τρόμπα από αυτοκίνητο.
Το έχει κάνει κανείς για να ξέρει την αξιοπιστία της.
Τουλάχιστων σε ταξίδι είναι εύκολο να την συνδέσεις, Θέλει μόνο 2 κλέφτες για το ρεύμα και 2 γραβάτες για την στήριξη, οπότε αναπάσα στιγμή το αλλάζεις!

africanos31
22/11/2005, 13:21
Yphrxe sto africatwin.gr
allios thlef sto mhxaniko pou asxoleitai 15 xronia me ta africa....
9525430 stelios