PDA

View Full Version : Starter kit!



ggs
25/09/2016, 20:13
Τώρα, σίγουρα κάπου θα το έχετε πει, αλλά οι πληροφορίες για τα εργαλεία είναι τεράστιες εδώ, οπότε θα (ξανα) ρωτήσω :

Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).
Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα.
Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.
Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;

daz
25/09/2016, 20:26
Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).

Ναι υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει ένα για όλες τις μοτοσυκλέτες. Αν σήμερα έχεις honda και αυριο πάρεις bmw θα χρειαστείς οποσδήποτε κάποια επιπλέον εργαλεία.



Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα. Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.

Αυτά που μπορείς να έχεις συνέχεια μαζί σου μπορεί να μην κάνουν τα πάντα αλλά σίγουρα θα κάνουν όλα όσα μπορείς να κάνεις στην άκρη του δρόμου.



Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα αλλά μπορώ να σου πω τα πιο στανταρντ εργαλεία για την κάθε σχολή (Europe vs japan).

Πες λίγο μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις και επειδή ξέρω σε τι φάση είσαι (από θέμα μηχανής) θα σου πω τι είναι το καλύτερο να κάνεις.

ggs
25/09/2016, 20:31
Ναι υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει ένα για όλες τις μοτοσυκλέτες. Αν σήμερα έχεις honda και αυριο πάρεις bmw θα χρειαστείς οποσδήποτε κάποια επιπλέον εργαλεία.



Αυτά που μπορείς να έχεις συνέχεια μαζί σου μπορεί να μην κάνουν τα πάντα αλλά σίγουρα θα κάνουν όλα όσα μπορείς να κάνεις στην άκρη του δρόμου.



Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα αλλά μπορώ να σου πω τα πιο στανταρντ εργαλεία για την κάθε σχολή (Europe vs japan).

Πες λίγο μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις και επειδή ξέρω σε τι φάση είσαι (από θέμα μηχανής) θα σου πω τι είναι το καλύτερο να κάνεις.

Ας πούμε για τα τζαπαν σχολή, αλλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους, ας δούμε και τις διαφορές με Ευρώπη.

Το μπατζετ... Δεν ξέρω καθόλου τιμές... Αν πούμε γύρω στο 100ρικο είναι κάτι λογικό;

Leon67
25/09/2016, 21:02
Τώρα, σίγουρα κάπου θα το έχετε πει, αλλά οι πληροφορίες για τα εργαλεία είναι τεράστιες εδώ, οπότε θα (ξανα) ρωτήσω :

Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).
Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα.
Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.
Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;

Το τί θα πάρεις είναι δύσκολο να το βάλουμε σε μιά λίστα. Εξαρτάται από το τι θα κάνεις και πόσα λεφτά θα ξοδέψεις. Πχ ένα μπαουλάκι εργαλείων της KTC με ότι χρειαστείς για μοτο είναι στα 2000+ ευρώ. Αυτό:http://honyaku.j-server.com/LUCKTC/ns/tl.cgi/http://ktc.jp/catalog/index-category/category-list/sk35610xmc?SLANG=ja&TLANG=en&XMODE=0&XPARAM=q,&XCHARSET=utf-8&XPORG=,&XJSID=0

Το ίδιο σε Nepros ξεφεύγει λίγο παραπάνω....

Υπερβάλλω σκόπιμα βέβαια. Μιά κασετινούλα 3/8, μερικά καλά κατσαβίδια Ph, 5-6 αλλενάκια(3,4,5,6,8mm) και λίγα γερμσνοπολύγωνα (7,8,10,12,13,14,17mm για γιαπωνέζικα (το 13mm για ότι ευρωπαικό -σχάρες βαλιτσάκια κτλ)) καλύπτουν το 80% από αυτά που θα κάνεις μόνος σου. Φιλτρόκλειδο και λεκανάκι με ένα σταντ για πίσω ρόδα (εάν δεν έχει κεντρικό) και 2-3 άλλα πραματάκια που θα βρεις ότι σου λείπουν , με κανα 200-250 είσαι ΟΚ.

Για κάτι σαν λίγο μεγαλυτερο από το σετ εργαλείων που έχουν όλες οι μοτο μιά θήκη στα 12-18 ευρώ για τα παραπάνω μάλλον χωράει στο βαλιτσάκι ή στο tank-bag εκτός ίσως από κασετίνα 3/8 οπόταν πέρνεις και μια μικρούλα 1/4 σαν αυτές στο mini κασετίνες thread.
edit-
Κάτι τέτοιο γιατί μου αρέσουν τα όνειρα και οι υπερβολές...:

http://honyaku.j-server.com/LUCKTC/ns/tl.cgi/http://ktc.jp/catalog/index-category/category-list/mck317?SLANG=ja&TLANG=en&XMODE=0&XPARAM=q,&XCHARSET=utf-8&XPORG=,&XJSID=0

edit# 2 : Τα δύο link είναι για οφθαλμοπορνεία μόνο αλλά έχουν αναλυτική κατάσταση των εργαλείων. Ξεκίνα από εκεί αλλά όχι βέβαια αυτής της εταιρίας.... Κάτι σε Toptul-Carolus με τελευταία-φτηνότερη επιλογή την Force θα σε κρατήσουν κάτω από 200-250 ευρώ.

daz
26/09/2016, 02:02
Κατ αρχάς σήμερα μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις με ότι τιμή θέλεις. Πριν λίγο καιρό κάποιος είχε βάλει μια εργαλειοθήκη μεταλλική, με συρτάρια, με κάθε λογής εργαλείο, που κόστιζε λιιιιγο πάνω από 100 ευρώ.
Οπότε ναι, με 100 ευρώ μπορείς να πάρεις τα βασικά εργαλεία αλλά όσο περισσότερα πάρεις τόσο χειρότερα θα ειναι ποιοτικά. Δεν υπάρχουν προσφορές στους καταλόγους, που κάνουν τα καλά εργαλεία, φθηνά!

Για να πάρει κάποιος με 100 ευρώ ένα καλό σταρτερ κιτ θέλει λίγο ψάξιμο και κάποιες γνώσεις. Ναι, είναι εφικτό αν το ξεπεράσουμε οριακά και όχι, δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν ξέρεις την αγορά. Για να μη γίνουμε λοιπόν γκουρού μέχρι να πάρουμε δυο εργαλεία να μαστορεύουμε, πάμε λίγο πιο ψηλά στην τιμή ώστε και η ποιότητα να ειναι ικανοποιητική και στο τέλος η συλλογή μας να είναι όσο πιο πλήρης γίνεται για κάθε είδους βασική εργασία.

Αναπόφευκτο είναι κάποια στιγμή να χρειαστούμε και κάτι άλλο. Κάτι που πολλοί ανακαλύπτουν αργά, είναι πως όσο περισσότερα εργαλεία έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσο περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε.
Επίσης κάποια ευρωπαικά μηχανάκια έχουν ορισμένες βίδες που δεν είναι τόσο κοινές. Πχ τα bmw έχουν πολλά torx ενώ στα Ιαπωνικά σπάνια συναντάμε τέτοιες βίδες. TX 55 για τον πίσω άξονα δεν έχουν όλοι στις συλλογές τους μέχρι να τους χρειαστεί.

Αγοράζοντας κασετίνες και συλλογές αντί για χύμα εργαλεία, μπορεί να πάρουμε και κάτι που δεν μας είναι χρήσιμο ή να λείπει κάτι που χρειαζόμαστε! Είναι όμως ένας καλός τρόπος να έχουμε τα εργαλεία μας τακτοποιημένα! Στο τέλος πάντως, μια μικρή εργαλειοθήκη δε θα τη γλιτώσουμε.

Τι θα χρειαστούμε?
Πριν αρχίσω να μιλάω πάλι για καρε 3/8 και 1/4 και μύτες 5/16, όποιος δεν παρακολουθεί τα θέματα ας ριξει μια ματιά εδώ.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138275&page=34&p=2665083&viewfull=1#post2665083) (μέχρι ποστ 513 για να συνεννοηθούμε)

Από καρυδάκια λοιπόν, ένα καλό μέγεθος για τις μηχανές είναι τα 3/8. Έχουν λίγο μεγαλύτερο μέγεθος απ’ το 1/4 αλλά δανείζονται πολύ απ’ την δύναμη και την αντοχή που έχει το 1/2. Παρόλα αυτά δεν μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές γιατί άλλοτε είναι πολύ μικρά και άλλοτε πολύ μεγάλα.

Οπότε τα ελάχιστα απαραίτητα μεγέθη που να μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές είναι το 1/4 και 1/2. ΚΑΙ τα δύο δυστυχώς είναι απολύτως απαραίτητα αν δεν θέλουμε κάποια στιγμή να μείνουμε με το μηχανάκι μισολυμένο στην αυλή μας.

Σε 1/4 απ’ το 6 μέχρι το το 10 είναι σούπερ απαραίτητα. 12 και 13 καλό είναι να υπάρχουν, το 9 δε θα το συναντήσουμε (σχεδόν) ποτέ. Το 11 αν δεν υπάρχει το αγοράζουμε ξεχωριστά.

Σε 1/2 τώρα, κάποια νούμερα δε θα τα χρειαστούμε ποτέ (μιλάω για ερασιτεχνικές εργασίες σε μηχανάκια). Ξεκινόντας απ’ το 10, το 11 μπορεί να μην υπάρχει αν το έχουμε σε 1/4 (μόνο αν το έχουμε σε 1/4). 15, 16, 18 δεν είναι τόσο κοινά νούμερα σε μηχανάκια αλλά σήμερα το 16 έχει αντικαταστήσει το 17 και το 18 έχει αντικαταστήσει το 19, οπότε δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε. Το 15 επίσης θα το συναντήσουμε αρκετές φορές μπροστά μας αν και όχι πάντα σε μηχανάκια. Είναι κρίμα να μη μπορούμε να βγάλουμε τον άξονα ενός ποδηλάτου (και όχι μόνο) επειδή χρειάζεται δυο 15αρια και έχουμε μόνο το γερμ/νο. Οπότε απ’ το 10 μέχρι το 19 μόνο το 11 μας είναι ψιλοάχρηστο και αν κάποια συλλογή δεν το έχει δε μας απασχολεί. Από κει και πάνω μας χρειάζονται το 22, 24, 27, 30, 32, 36. 21 θα βρούμε συνήθως σε μπουλόνια μεγάλων αυτοκίνητων, όλα τα άλλα είναι σπάνια και μπορούν να αγοραστούν ξεχωριστά αν χρειαστεί.

Οδηγοί για καρυδάκια.
Κλασικά. Καστάνια, προέκταση, μανέλα, αρθρωτός σύνδεσμος είναι τα ελάχιστα που χρειαζόμαστε οπότε δε μας ενδιαφέρουν οι συλλογές που έχουν 100 κομμάτια μέσα και παίρνουμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα με λιγότερα εργαλεία (ακόμα και αν κοστίζει όσα αυτή με τα 100). Η μανέλα για το 1/4 δεν είναι σούπερ απαραίτητη ενώ για το 1/2 μπορεί να αντικατασταθεί με σπαστή μανέλα.

Γερμανοπολύγωνα απ’ το 8 μέχρι το 19 ή 22. Ναι μέχρι το 19 αλλά καλό είναι μερικές φορές να υπάρχει και το 22 για κανένα ντουπλάρισμα ή για τις σπάνιες φορές που δεν χωράει το καρυδάκι (πάνω από 22 δε θα συμβεί ποτέ αυτό). Σε όλες τις βίδες που είναι μεγαλύτερες μπορούμε να βάλουμε καρυδάκι. Φυσικά αποφεύγουμε 20 και 21. (και τα 16 18 ίσως, αν τα έχω σε καρυδάκια)

Πένσα, μυτοτσίμπιδο, κοφτάκι είναι τα ελάχιστα πενσοειδή. Καλό είναι να υπάρχει και μια γκαζοτανάλια.

daz
26/09/2016, 02:02
Κατσαβίδια..
Σε σταυρούς οποσδήποτε ph1,2,3 στην καλύτερη δυνατή ποιότητα και με την καλύτερη δυνατή λαβή που ταιριάζει στο χέρι μας. Λίιιιγο να ψάξουμε θα βρούμε αξιόλογες μάρκες χωρίς να βάλουμε το χέρι βαθιά στην τσέπη. Καλό είναι τα ph2,3 να είναι χτυπητά.
Δύσκολα θα βρούμε βίδες για ίσιο κατσαβίδι σήμερα στα μηχανάκια μας με εξαίρεση στους σφυχτήρες των κολάρων που έχουν βιδα κατσαβιδιού αλλά και εξάγωνο για καρυδάκι 7mm (και τα δύο μαζί). Τα ίσια κατσαβίδια όμως κάνουν 10αδες άλλες δουλειές οπότε δε μας ενδιαφέρει τόσο η μαλακή και ανατομική και αντιολισθητική σούπερ λαβή, αλλά το μέταλλο θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο.
Νούμερα.. 3mm μύτη οποσδήποτε. 5.5 ή 6mm και ένα μεγάλο 7.5 ή 8mm είναι τα λιγότερα που πρέπει να έχουμε. 4mm είναι πιο πολύ για ηλεκτρολογικές εργασίες οπότε αν τo πάρουμε, καλό είναι να είναι ίσιας μορφής όπως είναι τα περισσότερα δοκιμαστικά κατσαβίδια (που συνήθως είναι 3.5mm). Από 5.5 και πάνω καλό είναι να είναι χτυπητά ή να έχουμε τουλάχιστον ένα χτυπητό.

Στα κατσαβίδια υπάγονται και τα αλλενάκια και τα τορξάκια. Τα τορξάκια τα αφήνουμε για την ώρα και παίρνουμε μια καλή συλλογή με μακριά ή μεσαία αλλεν με μπίλια.

Σφυρί. Πολλοί λένε γιατί να πάρουν καλό σφυρί! Ένα καλό σφυρί έχει 15 ευρώ, ένα πολύ καλό έχει 20. Ένα ψευτικό έχει έως 7. Αν το σφυρί δεν ειναι καλό διαλύεται και τα κομματάκια μπορεί να μπουν στα μάτια μας ενώ το σίγουρο είναι πως αργά ή γρήγορα θα ψάχνουμε για καινούριο. Το να μας παιδέψει επειδή φεύγει συνέχεια απ' το ξύλο ή να σπάσει το ξύλο από μια άστοχη, είναι επίσης πολύ πιθανά.

Τι άλλο είναι καλό να έχουμε..

Μύτες! Μερικές μύτες και ένα κατσαβίδι με υποδοχή 1/4, είναι καλό να υπάρχει! Ο μαγνήτης του κατσαβιδιού μαγνητίζει και την μύτη οπότε συγκρατεί και τις βίδες. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε φθαρμένες βίδες, για να μη φθείρουμε το ακριβό μας κατσαβίδι, αλλά μπορούμε να του βάλουμε και μύτη άλλεν ώστε να μη μας τη σπάει το L αλλενάκι μας σε βίδες με μικρές ροπές (φερινγκ κ.α). Και torx μπορούμε να έχουμε και ότι άλλο χρειαζόμαστε. Μια μέση ποιότητα δεν είναι πολύ ακριβή.
Επίσης με δυο αντάπτορες μπορούμε να βάζουμε τις μύτες και στις καστάνιες μας όπως ακριβώς είναι και τα πρεσαριστά καρυδάκια.


Γερμανικά. Απ’ το 24 και μετά (εφ’ όσον έχουμε γερμανοπολύγωνα μέχρι το 22) μπορεί να χρειαστούμε 24-27, 30-32. Δεν χρειαζόμαστε γερμανοπολύγωνα σε αυτά τα μεγέθη γιατί δεν μας χρειάζεται το δαχτυλίδι. Αν δε χωράει καρυδάκι, η βίδα θα θέλει γερμανικό κλειδί και όχι δαχτυλίδι από γερμανοπολύγωνο. (αισθητήρες λ κ.α) Έτσι έχω 2 κλειδιά αντί για 4 που μάλιστα το καθε ένα διπλό γερμανικό, είναι φθηνότερο από ένα μόνο νούμερο γερμανοπολύγωνου.

Μερικές πιο μικρές προεκτάσεις και ίσως μια σπαστή μανέλα για το 1/2 οπότε αν η συλλογή έχει και απ’ αυτό, μας αρέσει περισσότερο.

Μάρκες!!!

Χοντρικά, χοντρικά, δεν κοιτάμε μάρκες. Κοιτάμε τιμή. Και δεν εννοώ την τιμή που γουστάρει να πουλήσει ο καθένας. Εννοώ την τιμή που δίνει η κάθε εταιρία. Στο θρεντ με τους καταλόγους προσφορών υπάρχουν τιμές για όλα τα παραπάνω από πολλές εταιρίες. Παίρνουμε αυτό που χρειαζόμαστε και η τιμή του ταιριάζει στην τσέπη μας. Όχι αυτό που έχει την ίδια τιμή με αυτή που μπορούμε να διαθέσουμε, αλλά έχει περισσότερα εργαλεία μέσα. Έχοντας τα παραπάνω μπορούμε να κάνουμε το 95% των εργασιών που κάνει ο μηχανικός μας, αλλά πιο αργά και το 100% των εργασιών που θα χρειαστεί να κάνουμε εμείς. Φυσικά για να ολοκληρωθούν κάποιες εργασίες πρέπει να έχουμε κι άλλα εργαλεία όπως γατζόκλειδα, μπουζόκλειδα κτλ.

daz
26/09/2016, 02:31
Με βάση τα παραπάνω.

Μια κασετίνα με 1/2 και 1/4. Λείπει η μανέλα για το 1/2 αλλά μπορεί κάποιος να αγοράσει μόνο σπαστή μανέλα για τις βίδες με μεγάλες ροπές. Εγώ αυτό θα έκανα! Αργότερα καλό είναι να αντικατασταθεί το καρυδάκι 34 με 36αρι. Επιπλέον έχει και μαγνητικά μπουζοκαρυδάκια.
Τιμή στον κατάλογο 80+φπα.

368661

1/4 με κοντή καστάνια και μερικές βασικές μυτούλες. Αυτό δίπλα απ' τις μύτες με τα πολύ χοντρά τοιχώματα ειναι ο αντάπτορας ώστε οι μύτες να γίνονται καρυδάκια.
Τιμή στον κατάλο 25 + φπα. Στα γρήγορα. (http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=221&product_id=7561&page=3) (η περιγραφή περιεχομένων στο σαιτ είναι λαθος.)
Φθηνότερα (https://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1-%cf%87%ce%b5%ce%b9%cf%81%cf%8c%cf%82/%cf%83%cf%85%ce%bb%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%ad%cf%82-%ce%ba%ce%b1%cf%83%ce%b5%cf%84%ce%af%ce%bd%ce%b5%cf%82/bahco-sl-25-%ce%bc%ce%af%ce%bd%ce%b9-%cf%83%ce%ad%cf%84-14-25%cf%84%ce%b5%ce%bc/) (όσο έπρεπε με βάση την τιμή που δίνει ο κατάλογος)

368663

daz
26/09/2016, 02:37
1/4 με μεγαλύτερη καστάνια μανελίτσα και εύκαμπτη προέκταση (για βίδες σφυχτήρων στα κολαρα). Μια μεγαλύτερη κανονική προέκταση μάλλον θα χρειαστεί.
30+φπα στον κατάλογο.

368666

1/4 και 1/2 + γερμανοπολύγωνα μέχρι το 19. Δυστυχώς τα καρυδάκια 1/2 φτάνουν μέχρι το 24. Σε σύγκριση με την carolus από πάνω δεν έχει μπουζοκαρυδάκια και τα 4 μεγάλα καρυδάκια που είναι ψιλοακριβά ενώ έχει τα γερμανοπολύγωνα. Η carolus έχει και προέκταση ασφαλείας.
Τιμή καταλόγου 81+φπα.
Στα γρήγορα. (http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=81_375&product_id=7569)

368667

Όπως καταλαβαίνετε τα γερμ/να που έχει μέσα δε μπορεί να είναι ίδια με αυτά. (http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=81_375&product_id=7571) (για να μη συγχυστούν όσοι δεν παρακολουθούν όλα τα θέματα).

daz
26/09/2016, 03:36
Μία που δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε γιατί πράγματι, αν και ακριβότερη απ' τις άλλες, η ποιότητα είναι ανώτερη και η τιμή της μπορεί να συγκριθεί με χαμηλότερης ποιότητας εργαλεία. (Η ποιότητα είναι η ίδια γνωστή της facom για όσους αναρωτιούνται και ούτε πρόκειται για μαιμού. Την έχουν αγοράσει αρκετά μέλη).

http://www.tbs-aachen.de/1/2_Steckschluessel-Facom_RS440E_1/4_und_1/2_Knarrenkasten_i3719_55980.htm

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές, εγώ απλά έβαλα μερικές. Περισσότερες επιλογές και επιλογές για τα υπόλοιπα εργαλεία που ανέφερα, αύριο. (Ξέχασα να βάλω και καμία σκέτη 1/2)

Περιπτώσεις σαν την facom από πάνω υπάρχουν κι άλλες (αν και όχι με τόσο μεγάλη έκπτωση), μερικές έχουν αναφερθεί κατά καιρούς μέσα στο φόρουμ.




Edit. Όταν έγραφα τα παραπάνω η φακομ είχε κάπου στα 130 ευρώ. Τώρα δεν υπάρχει πια ή τιμή της είναι πάνω από 200 ευρώ.

gaganian
26/09/2016, 07:04
Εγώ μηχανή δεν έχω άλλα σαν αρχάριος στα μαστορεματα μπορώ να σου πω πως με μία συλλογή 3/8, μία συλλογή με μύτες κατσαβιδιών και μερικά γερμανικά για κόντρες έλυσα και έδεσα, σασμαν, βοηθητικό κιβώτιο και ξήλωσα όλο το ταμπλό από ένα σαμουράι! (Είμαι στο δέσιμο ακόμα)
Δεν ξέρω γιατί αλλά τα εργαλεία 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για μεγέθη μέχρι 20mm καρυδάκι. Δεν μου κάθεται καλά στο χέρι να λύνω βίδα με 13αρι κεφάλι με 1/2 καστάνια.
Οπότε θα σου πρότεινα μία συλλογή 3/8 (εγώ ακόμα ψάχνω τι θα πάρω) και μερικά καλά κατσαβίδια ή εναλλακτικά μία καλή συλλογή με μύτες (Είναι πιο εύκολο να λύνεις βίδες με την καστάνια παρά με το κατσαβίδι).
Προσοχή μην ξεχάσεις το Ph4 όταν πετύχεις βίδα με τέτοιο κεφάλι τότε σίγουρα θα την χαλάσεις αν χρησιμοποιήσεις μικρότερο κατσαβίδι (μου έτυχε εχθές)
Εμένα βέβαια ως αρχάριο με βοήθησε ένα δυναμοκλειδο της norbar στα 3/8 που έχω. Για τους αρχάριους θεωρώ πως είναι το πλέον χρήσιμο εργαλείο καθώς η έλλειψη εμπειρίας μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες. Λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο σφίξιμο και την έκανες την ζημιά ή έμεινες στην άκρη του δρόμου. Τρόμος ή πρώτη φορά που αλλάζεις μπουζί σε κάποια μηχανή...τι ροπή να βάλεις με το χέρι!??
Α ξέχασα και το πιο σημαντικό... το μανουαλ της μηχανής σου. Χωρίς μανουαλ αρχάριος δεν πάει πουθενά.

Edit: Ανακεφαλαιώνοντας:
1) Service Manual του αντικειμένου που θέλεις να λύσεις
2) Δυναμόκλειδο 3/8 (Εγώ έχω το Norbar 8-50 Nm)
3) Μία συλλογή 3/8 (Έχω του Lidl αλλά σύντομα θα την πετάξω)
4) Συλλογή Γερμανικά (Έχω της Carolus)
5) Μύτες κατσαβιδιών (Έχω μία της Bahco και ένα κατσαβίδι καστάνια της Carolus)
6) Μία καλή Πένσα (Πήρα μία Knipex)
7) Ένα σφυρί με πλαστικές κεφαλές (έχω ένα findor αλλά ζαχαρώνω ένα τέτοιο http://www.wiha.com/en/produkte/soft-faced-hammers/wiha-dead-blow-hammer.html)
8) Και ένα ταπόκλειδο ανάλογα του τι έχει η μηχανή

Με αυτά νομίζω ξεκινάς. Πριν από κάθε εργασία διαβάζεις το μανουαλ και αν απαιτεί κάτι επιπλέον το αγοράζεις πριν ανοίξεις το οτιδήποτε.

daz
26/09/2016, 11:27
Εγώ μηχανή δεν έχω άλλα σαν αρχάριος στα μαστορεματα μπορώ να σου πω πως με μία συλλογή 3/8, μία συλλογή με μύτες κατσαβιδιών και μερικά γερμανικά για κόντρες έλυσα και έδεσα, σασμαν, βοηθητικό κιβώτιο και ξήλωσα όλο το ταμπλό από ένα σαμουράι! (Είμαι στο δέσιμο ακόμα)
Δεν ξέρω γιατί αλλά τα εργαλεία 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για μεγέθη μέχρι 20mm καρυδάκι. Δεν μου κάθεται καλά στο χέρι να λύνω βίδα με 13αρι κεφάλι με 1/2 καστάνια.

Έτσι ακριβώς είναι.
Η καλή περιοχή για το 1/4 είναι μέχρι 10 (ή Μ6) αλλά μπορούν να δουλέψουν και σε 13 (Μ8)
Η καλή περιοχή για το 3/8 είναι από 10 μέχρι 17 (Μ10) αλλά δουλεύουν μέχρι 22 (Μ14). Για το Μ5, Μ6 όμως και πάλι θα χρειαστεί 1/4 (χωμένες βίδες που θα μας στείλουν να ψάχνουμε για σωληνωτό 10αρακι αν δεν έχουμε 1/4 ή βίδες σε δύσκολα σημεία)
Η καλή περιοχή για το 1/2 είναι από 17 μέχρι 32 (αλλά δουλεύουν οριακά και το 36 -> όχι όλο).

Αλλά

Αν δεν έχω 1/2 πως θα λύσω τις βίδες που είναι πάνω από 22? 24, 27, 30, 32 και 36? Ακόμα και 14άρες βίδες (Μ10) σε βάσεις κινητήρα δεν θα λυθούν καθόλου εύκολα με μια μανελίτσα 3/8. Και όχι δεν μπορεί κάποιος να βάλει πάντα γερμανοπολυγωνο αλλά και να μπορούσε το 14αρι δεν είναι μεγαλύτερο από την μανελίτσα 3/8. Οι βίδες στην τιμονόπλακα είναι 27, 30, 32 και χρειάζονται και μεγάλη προέκταση. Οι βίδες για το εμπρός γρανάζι είναι μέχρι και 36 και χρειάζονται σίγουρα προέκταση αν δεν έχω πολύ μεγάλη σπαστή μανέλα. Πολλές βίδες για τον πίσω άξονα είναι 24 και στα 1000αρια φτάνουν το 36.

3/8 χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά το 1/4 και το 1/2 είναι και πάλι απαραίτητα. Οπότε για τα απολύτως απαραίτητα εργαλεία που μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές το 3/8 βγαίνει στην απ' έξω.

1/2 με 1/4 και γερμανοπολύγωνα μέχρι το 19 ή το 22 είναι τα ελάχιστα που μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα ακόμα και σε πολύ απαιτητικές εργασίες. 24-27, 30-32 γερμανικά καλό είναι να υπάρχουν (ή αλλιώς ένα καλό γαλλικό 10")

Τα γερμανικά κλειδιά δεν είναι για μεγάλες ροπές. Αν εξαιρέσουμε τις μεγάλες βίδες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα στις μικρότερες Μ12 και κάτω μπορεί να χαλάσουν το κεφάλι οπότε όταν μπορούμε βάζουμε δαχτυλίδι αντί για ανοιχτό άκρο (νόμος) με πρώτη επιλογή 6γωνο καρυδάκι. Το δαχυτλίδι του γερμανοπολύγωνου είναι αναντικατάστατο, δυνατό, δε χαλάει τη βίδα, λεπτό ώστε να χωράει σχεδόν παντού. Δεν μπορούμε να αποφύγουμε την αγορά γερμανοπολύγωνων. Όχι αν θέλουμε μια αξιόλογη συλλογή που να μπορούμε να κάνουμε τα πάντα.

Δυναμόκλειδα κ.τ.λ δεν υπάγονται στα βασικά εργαλεία αλλά έχεις δίκιο ότι καλό είναι να υπάρχουν. Γι' αυτό παίρνουμε καλά εργαλεία απ' την αρχή ώστε μετά να συμπληρώνουμε τη συλλογή μας με εγαλεία βολάν, πένσες καμπάνας, δυναμόκλειδα κτλ. αντί να ανανεώνουμε τις καστάνιες μας που χάλασαν. Γιατί σίγουρα θα χρειαστούμε έχτρα εργαλεία απ' το σταρτερ κιτ. τα οποία όμως μπορούμε να τα αγοράζουμε μεμονωμένα όταν μας χρειάζονται.

Όοοοοοολα τα παραπάνω είναι δική μου άποψη. Δεν υπάρχει εγχειρίδιο και ο καθένας μπορεί να επιλέξει αυτό που τον βολεύει. Θα μπορούσα να συμπιέσω ακόμα περισσότερο αυτά που εγώ θεωρώ βασικά αλλά είπαμε να έχουμε τουλάχιστον μια καλή βάση που να ασχολείται με τις περισσότερες βίδες που θα συναντήσω ανεξαρτήτου μάρκας, μοντέλου και εταιρίας μηχανής. (και όχι μόνο για μηχανάκια και στο αμάξι μας μπορούμε να βάζουμε χέρι και σε ότι άλλο γουστάρουμε)




Μια συλλογή 1/2 για να συνδυαστεί με τις 1/4 που έβαλα παραπάνω για όποιον τις θέλει ξεχωριστά ώστε να είναι πιο πλήρης (με τα βασικά που περιέγραψα στην αρχή). Έχει όλα τα καρυδάκια που χρειάζομαι (εκτός του 36 που δύσκoλα θα το βρω σε κασετίνα) + σπαστή μανέλα. Ο αντάπτορας δίπλα απ' το πολυσπαστο σε συνδυασμό με την προέκταση γίνεται σταθερή μανέλα.
Τιμή καταλόγου 80+φπα.

368676

MISKIN
26/09/2016, 11:48
Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.

bros400pgm
26/09/2016, 12:05
19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.


Κάνει και σωληνωτο ;)
Επίσης, δεν είχε το tdm κλειδί στα εργαλεία του;

daz
26/09/2016, 12:06
Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.

Οι περισσότερες μηχανές στους εμπρός τροχούς έχουν πολύ μεγάλα άλλεν. Και τα ντουκατι για τον πίσω άξονα θα σε στείλουν αντιπροσωπία για special tool ή ebay. Είπα στην αρχή ότι κάποια εργαλεία ανάλογα με το μηχανάκι μας θα πρέπει να τα πάρουμε αργότερα ή ξεχωριστά. πχ τορχ 55 για τον πίσω αξονα σε bmw.
Το θέμα είναι να δουλεύουμε πρώτα στο δικό μας μηχανάκι και αν αλλάξουμε μηχανάκι να πάρουμε μόνο τα ένα δυο επιπλέον που χρειάζεται. Για να δουλεύουμε σε όλα τα μηχανάκια όποτε μας καπνίσει χωρις να φοβόμαστε δεν χρειαζόμαστε τίποτε λιγότερο απ' αυτά που έχει και το συνεργείο μας. (Εδώ πολλοί με συνεργεία τρέχουν τελευταία στιγμή με τους κινητήρες ανοιγμένους ρε Αχιλλέα). :lol:

MISKIN
26/09/2016, 12:18
Κάνει και σωληνωτο ;)
Επίσης, δεν είχε το tdm κλειδί στα εργαλεία του;

Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;

daz
26/09/2016, 12:25
Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;

Σε όλα τα συνοικιακά μαγαζάκια. Μακρύ παξιμάδι για ντίζα. Μπαίνει όλο μέσα στη βίδα και περισσεύει να το πιάσεις με καρυδάκι ή γερμανοπολύγωνο.
Μεγέθη μέχρι και 22. 10, 13,17, 19 βρίσκεις πανεύκολα παντού.
Εναλλακτικά απλή βίδα παξιμάδι κολλημένα με ηλεκτροκόλληση.
368680

DAN_DAN
26/09/2016, 12:40
Δεν το κάνεις sticky το θέμα; ουσιαστικές πληροφορίες συμπυκνωμένες σε 1 σελίδα!

Bowleno
26/09/2016, 12:45
Εναλλακτικά απλή βίδα παξιμάδι κολλημένα με ηλεκτροκόλληση.
368680

Και θα αντέξει η ηλεκτροκόλληση τόση ροπή; όσα τέτοια "εργαλεία" είχαμε φτιάξει με τον συγχωρεμένο τον γέρο μου μόλις έδινες γερή ροπή (κοινώς πήγαινες να σφίξεις η να ξεσφίξεις γερά) έσπαγαν.....


Ρε συ σουπιά, είπαμε, οι σουπιές σπάνια κοιμούνται αλλά εσύ......:p

daz
26/09/2016, 12:53
Και θα αντέξει η ηλεκτροκόλληση τόση ροπή; όσα τέτοια "εργαλεία" είχαμε φτιάξει με τον συγχωρεμένο τον γέρο μου μόλις έδινες γερή ροπή (κοινώς πήγαινες να σφίξεις η να ξεσφίξεις γερά) έσπαγαν.....


Ρε συ σουπιά, είπαμε, οι σουπιές σπάνια κοιμούνται αλλά εσύ......:p

Ρε συ ημίμετρα είναι αυτά. Η καλύτερη λύση τελευταίας στιγμής που μπορώ να σκεφτώ είναι το παξιμάδι ντίζας παραπάνω.

Αυτές οι βίδες στους άξονες ΔΕΝ πρέπει να σφίγγονται δίχως αύριο. Δεν χρειάζονται τρομερή ροπή. Κανονικά έπρεπε να μπορεί να λυθεί και με το εξάγωνο σωληνωτό που είπε ο bross. Εντάξει ο Μισκιν έπεσε στην περίπτωση που το είχε σφίξει ΚΔΟΑ, όλοι μπορούμε να βρεθούμε σε ανάλογες περιπτώσεις ακόμα και αν έχουμε ένα μικρό συνεργείο σπίτι μας.

Βάλε 3 βιδες μαζί και γέμισέ τες σε μηχανουργείο. Ξέρω 'γω! Αλλά το πιο εύκολο και φθηνό είναι να πάρεις ένα παξιμάδι ντίζας με μισό ευρώ.

Θέλετε να σας βρω τέτοια εργαλεία? Αυτές οι βίδες δεν χρειάζονται καρυδάκια άλλεν. Τα άλλεν νο 17 και 19 είναι για καρέ 3/4 της ίντσας (υπάρχουν βέβαια και σε 1/2 αλλά σε κανονικές βίδες τους κλάνει τα παπάκια το 1/2). Υπάρχουν ειδικά εργαλεία για τέτοιες βίδες τροχών και έχουν πολλές μάρκες τέτοια. Κάποιες μάλιστα αρκετά φθηνά (force κ.α).

Εδώ είπαμε να μην μιλήσουμε ούτε για μπουζόκλειδα, θα μιλήσουμε για σπεσιαλ τουλς τροχών?


Edit.. Μια λύση είναι αυτή αλλά είπαμε να μην ασχοληθούμε με τέτοια εδώ μέσα. Ίσως αργότερα..

368682

daz
26/09/2016, 12:58
Μια απλή βίδα σταυρού μπορεί να μας παιδέψει όσο δε έχουμε φανταστεί ποτέ. Ναι μερικές φορές χρειάζεται και σφυροκατσάβιδο. Δεν τελειώνουν τα εργαλεία.. το είπα στην αρχή.
Όσα περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσα περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.

bros400pgm
26/09/2016, 13:26
Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;


Το ότι κάποιος το έσφιξε σαν να μην υπάρχει αύριο δεν το φανταστηκα.
Ναι στα εργαλεία μπορεί να έχει σωληνωτο για αυτή τη βίδα. Είχα στο zx7r εργαλεία για μπρος κ πισω τροχό.

MISKIN
26/09/2016, 13:57
Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του. Αυτό που είπα για το TDM είναι ένα παράδειγμα. Αν θα έβρισκα ή όχι κυριακάτικα παξιμάδι ντίζας 19, ή αν θα το έλυνα με το σωληνωτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να πούμε τι εργαλεία (όχι ημίμετρα) θα χρειαστεί ο τάδε με το τάδε μηχανάκι. Το να πούμε ότι θα πάρεις μια συλλογή 3/8 και δυο κατσαβίδια δε λέει κάτι.
Ας πούμε ότι έχει vstrom (δε θέλω ουουου). Θα χρειαστεί μια συλλογή 3/8 που θα έχει μέσα το 12 και 18 και 22. Μια συλλογή άλλεν με μπίλια (και το άλλεν 4 χωρίς μπίλια). Ένα καρυδάκι Τ-handle μακρύ 8άρι. Κατσαβίδια PH2, .......... και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο δε ψάχνει να του πούμε; Έχω καταλάβει λάθος;

gaganian
26/09/2016, 14:10
Μια απλή βίδα σταυρού μπορεί να μας παιδέψει όσο δε έχουμε φανταστεί ποτέ. Ναι μερικές φορές χρειάζεται και σφυροκατσάβιδο. Δεν τελειώνουν τα εργαλεία.. το είπα στην αρχή.
Όσα περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσα περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.

Αχ αυτο το Κυριακη απόγευμα είναι όλα τα λεφτά...ΠΑΝΤΑ να θέλεις κάτι να αγοράσεις και δεν θα υπάρχει ανοιχτο μαγαζί!
Αντε περίμενε μέχρι το επόμενο ΣΚ...

Bowleno
26/09/2016, 15:13
Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.


Αχ αυτο το Κυριακη απόγευμα είναι όλα τα λεφτά...ΠΑΝΤΑ να θέλεις κάτι να αγοράσεις και δεν θα υπάρχει ανοιχτο μαγαζί!
Αντε περίμενε μέχρι το επόμενο ΣΚ...

Γιαυτό κάνουμε τον κ. Ηλία Βράττη κουμπάρο και ησυχάζουμε....... :D

ggs
26/09/2016, 15:28
Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του. Αυτό που είπα για το TDM είναι ένα παράδειγμα. Αν θα έβρισκα ή όχι κυριακάτικα παξιμάδι ντίζας 19, ή αν θα το έλυνα με το σωληνωτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να πούμε τι εργαλεία (όχι ημίμετρα) θα χρειαστεί ο τάδε με το τάδε μηχανάκι. Το να πούμε ότι θα πάρεις μια συλλογή 3/8 και δυο κατσαβίδια δε λέει κάτι.
Ας πούμε ότι έχει vstrom (δε θέλω ουουου). Θα χρειαστεί μια συλλογή 3/8 που θα έχει μέσα το 12 και 18 και 22. Μια συλλογή άλλεν με μπίλια (και το άλλεν 4 χωρίς μπίλια). Ένα καρυδάκι Τ-handle μακρύ 8άρι. Κατσαβίδια PH2, .......... και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο δε ψάχνει να του πούμε; Έχω καταλάβει λάθος;

Έτσι περίπου.
Ο σκοπός μου είναι να βρούμε τα βασικά εργαλεία που χρειάζονται για τις βασικές δουλείες της μηχανής.
Αλλαγή αναλωσίμων ( λαδιων, φιλτρων, τακακια , κλπ )
Μικρο βλαβες (ντιζες, λαμπες ,μανετες κλπ)
Δεν μιλάμε ούτε για λύσιμο κινητήρα , ουτε για δίσκους συμπλέκτη , ούτε για κάτι άλλο πιο σοβαρό.
Βασικές εργασίες που θα γίνονται σπίτι ή στην ακρη του δρόμου και δεν θα χρειάζεται να την πας στον μαστορα.

Σιγουρα , κάθε μηχανή εχει κάποια συγκεκριμένα εργαλεία , όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποια εργαλεία μπορούν να καλύψουν 70-80% τις παραπάνω ανάγκες σε ολες τις μηχανές . για ότι εξτρα εργαλείο χρειαστεί ο καθένας θα το ψάξει ανάλογα με την μηχανή του.
Σκοπος είναι
1. Να κανει – μαθει καποιος τις βασικες εργασιες μονος του.
2. Να αποφύγει τα χαζά κόστη σε μαστορους .
3. Να είναι οικονομική η απόκτηση τω εργαλειων ετσι ώστε να τον συμφερει. (αν πχ θελει ένα 500ρικο , θα πει αστο …το πάω στον μαστορα)


Οσο πιο …compact και οικονομικη λυση , τόσο καλύτερο

Leon67
26/09/2016, 15:31
Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.

Το κουβεντάζαμε στον παραθαλάσσιο καφέ αλλά εγώ τι να πώ με allen 24mm στον εμπρός τροχό της Suzie? Σε καρυδάκι 1/2 ή 3/4 δεν υπάρχει. Κόβεις allen 24αρι και το βάζεις σε καρυδάκι ή αγοράζεις κάτι τέτοιο από Force(έχουν και άλλοι πχ Λούης.de): http://www.vardakas-tools.gr/alysida-troxos-timoni/Karydaki-pollaplo-gia-aksona-motosykletas-Force-9Y0151 13 έουρα

foogr01
26/09/2016, 17:35
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Δώσε τα παραπάνω χρήματα να πάρεις τη facom από το tbs. (αν δε θες να ξεφύγεις από τα 100 σου πουλάω μια παρόμοια proxxon που έχω να πάρω εγώ αυτή του tbs :p)

Ξεκινάς με αυτή. Στην πορεία βλέπεις τι χρειάζεσαι και συμπληρώνεις. Ωστόσο μπορεί και να αλλάξεις μηχανάκι και να μη χρειάζεσαι κάποια ή να θες άλλα ;)
Όπως είπε και ο daz : κάλιο λίγο καλύτερης ποιότητας και τα μαζεύεις σιγά σιγά, παρά κάτι φτηνό που όταν το χρειαστείς δε θα κάνει τη δουλειά του σωστά ή καθόλου.

daz
26/09/2016, 18:40
Έτσι περίπου.
Ο σκοπός μου είναι να βρούμε τα βασικά εργαλεία που χρειάζονται για τις βασικές δουλείες της μηχανής.
Αλλαγή αναλωσίμων ( λαδιων, φιλτρων, τακακια , κλπ )
Μικρο βλαβες (ντιζες, λαμπες ,μανετες κλπ)
Δεν μιλάμε ούτε για λύσιμο κινητήρα , ουτε για δίσκους συμπλέκτη , ούτε για κάτι άλλο πιο σοβαρό.
Βασικές εργασίες που θα γίνονται σπίτι ή στην ακρη του δρόμου και δεν θα χρειάζεται να την πας στον μαστορα.

Αυτό προσπαθώ να κάνω. Αν κάποιος δεν ξεκινήσει με τα βασικά, δεν έχει σημασία αν θα έχει γατζόκλειδο για το ρουλεμάν του λαιμού απ' τη στιγμή που δε θα μπορεί να λύσει το παξιμάδι τις τιμονόπλακας.
Στο τέλος μπορούμε να πούμε κάποια εργαλεία που είναι must για της μοτοσυκλέτες όπως επίσης και κάποια περίεργα που χρειάζονται κάποια μοντέλα. Η τιμή για τα δεδομένα τα δικά μου (αυτό που προτείνω εγώ) δε θα ξεπεράσει τα 200 ευρώ, επιλέγοντας τα φθηνότερα απ' αυτά που προτείνω και θα υπάρχει και αέρας για μερικά ιδιαίτερα εργαλεία ακόμα.



Οσο πιο …compact και οικονομικη λυση , τόσο καλύτερο

Το ξέρω. Κάποια εργαλεία όμως δεν μπορεί να είναι πολύ οικονομικά. Αν θέλω κάποια στιγμή να πάρω εργαλείο για να περνάω την αλυσίδα στο σπίτι μου αντί να δίνω 30-40 ευρώ στο συνεργείο, θα ξεκινήσω με ένα καλό σετ από εργαλεία που θα μου δώσουν τη δυνατότητα σε πρώτη φάση να λύσω το γμν παξιμάδι του εμπρός γραναζιού. Το εργαλείο θα μου κοστίσει 50 ευρώ 10-15 ευρώ παραπάνω απ' αυτά που θα μου πάρει ο μάστορας και θα τα δώσω όταν έρθει η ώρα της αλυσίδας. Αλλά θα πρέπει να έχω 36αρι καρυδάκι για τη βίδα, ένα χτυπητό κατσαβίδι ή ζουμπά για την ασφάλεια και μια γερή μανέλα 1/2 να την πατήσω με το πόδι. Όχι να έχω υπόψη μου ότι πρέπει να πάρω καινούρια καστάνια και ένα κοφτάκι και το σφυρί μου πνέει τα λοίσθια, γιατί δε θα τα δώσω ποτέ για τον κόφτη, πρεσαριστή αλυσίδας και θα πάω καρφί συνεργείο.

Όχι οι συλλογές που έχουν 1/4 1/2 και 3/8 μαζί με 3 προεκτάσεις για το καθένα και μερικές δεκάδες καρυδάκια άλλεν και τορχ για το κάθε μέγεθος, στην ίδια τιμή των συλλογών που έβαλα παραπάνω δεν είναι καλή λύση. Δλδ είναι αλλά θα τα ανανεώνω μια ζωή αντί να παίρνω κάποια εργαλεία για πιο σπεσιαλ εργασίες και παράλληλα θα μου δημιουργούν και προβλήματα.

daz
26/09/2016, 18:51
Δεν είμαι εγώ αρμόδιος για να απαντήσω στον ggs. Όποιος μπορεί να απαντήσει στην ερώτησή του καλύτερα να το κάνει. Ούτε έχει σημασία αν εγώ διαφωνώ ή όχι. Και εγώ την άποψή μου λέω και επιδέχεται τόσο κριτικής όσο και αμφισβήτησης. Να βλέπω όμως και αυτα που έχετε να αντιπροτείνεται.

Γράφω αυτά που θα έπαιρνα εγώ αν κάποιος μου έκλεβε όλα μου τα εργαλεία και βρισκόμουν με τα χέρια άδεια. Θεωρώ ότι θα πάρω τα οικονομικότερα που θα δουλεύουν για μια ζωή για έναν weekend warrior με σκοπό να κάνω όσα περισσότερα μπορώ.

Ο Γιώργος ζήτησε μια απ' όλα και όσοι ξέρουν τι είναι αυτό το απ' όλα ξέρουν πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ούτε ένα εργαλείο να φτάσει να κάνει το 90% των βασικών εργασιών σε όλα τα μηχανάκια με τα ελάχιστα δυνατά εργαλεία. (Ή με πολλά και φθηνότερα, η επιλογή ανήκει στον καθένα ξεχωριστά).

Το 10% να ξέρετε ότι πάντα θα μένει κενό. Είτε συνεργείο έχω είτε ένα παλιοπαπί που το παιδεύω πάντα θα χρειάζομαι και κάτι ακόμα.

daz
26/09/2016, 18:58
Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του.

Ξέρεις τι μηχανή έχει ο ggs?

Δεν έχει! :lol:

Ξέρεις πόσες έχει αλλάξει μέσα σε ένα χρόνο? :cry:

Μήπως ξέρεις τι να πάρει? Γιατί ακόμα το ψάχνει! :bawl: Γι' αυτό δεν γράφω συγκεκριμένα για τη μηχανή του ggs.



Edit. Ίσως αυτά έπρεπε να διευκρινιστούν νωρίτερα. :lol:

daz
26/09/2016, 23:52
Συνεχίζω..

Σε γερμανοπολύγωνα δεν χρειάζεται να πάρω κάποια συλλογή. Έτσι κι αλλιώς σπάνια πληρώνω λιγότερο για την συλλογή απ' ότι αν τα πάρω ξεχωριστά. Οπότε μπορώ να πάρω μόνο τα νούμερα που θέλω.

8, 10, 11, 12,13 14, 17, 19,22. Καλό είναι να υπάρχουν και το 15 ενώ το 16, 18 αν το έχω σε καρυδάκι μπορώ να μην το πάρω. Αν έχω Ιαπωνικά και δεν δουλεύω σε Ευρωπαικά ή σε καινούρια αυτοκίνητα δε θα μου χρειαστούν ποτέ. Τα καρυδάκια είναι αρκετά.

Μια συλλογή με τα παραπάνω μπορεί να κοστίζει μέχρι 30 ευρώ το πολύ.

πχ.. τα carolus

368732


Δεν βάζω άλλα γιατί σε μαγαζιά είναι πιο εύκολο να να βρούμε ακόμα καλύτερα, σε αυτήν την τιμή. rahsol, elofort (και τα δυο made in germany) δεν θα είναι ακριβότερα. Οικονομικά και καλά επίσης είναι τα toptul κ.α. Περισσότερες επιλογές και ψάξιμο ίσως αργότερα.

Για πένσα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από ένα απλό μοντέλο της κνιπεχ με κόστος γύρω στα 10 ευρώ για την 160αρα και άλλα 13 για κοφτάκι απλό 160αρι. Τα βρίσκουμε παντού αλλά προσέχουμε να τα πάρουμε σε "σωστή" τιμή.

Αν θέλω χοντρές λαβές η τιμή ανεβαίνει. Αν θέλουμε χρώμιο το ίδιο. Δεν χρειαζόμαστε όμως τίποτε παραπάνω απ' αυτό που είναι φθηνό και καλό.

368730

Η 180αρα (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5882) είναι ελάχιστα ακριβότερη. Η 180αρα με μαλακές λαβές (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5885) άλλο λίγο. Επιλέγω αυτή που με βολεύει.

Κατσαβίδια είναι εύκολο να βρούμε στην Ελληνική αγορά και μάλιστα αρκετά φθηνά. Για όσους δεν θέλουν να κάνουν βόλτα στα μαγαζιά της Σ.Πάτση και της Αθηνάς και να βρουν 10αδες καλές μάρκες αρκετά φθηνά, ίσως τα πληρώσουν λίγο παραπάνω ή πάρουν λίγο χειρότερης ποιότητας. Τα vessel που έχει ο Μητρόπουλος είναι πολύ καλή επιλογή και σε τέτοια τιμή δε θα τα ξαναβρούμε όταν του τελειώσουν. Ο Κ. Βράττης μας κάνει καλές τιμές και αξίζει να πάρουμε τους 3 σταυρούς τουλάχιστον, σε όσο καλύτερη ποιότητα. Μια ματιά στο θρεντ με τα κατσαβίδια και θα γνωρίσει κάποιος πολλές αξιόλογες μάρκες πριν βγει βόλτα. Ακόμα και αν βαριέται να το κάνει δε νομίζω πως όταν δει αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660&page=4&p=2664799&viewfull=1#post2664799) σε καλή τιμή θα πρέπει να του πει κάποιος αν είναι καλό ή όχι.
Αν αποφασίσουμε ότι δε μας ενδιαφέρει η μαλακή λαβή στα σταυρού μπορούμε να πάρουμε πραγματικά πολύ φθηνά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660&page=10&p=2723237&viewfull=1#post2723237) κατσαβίδια εξαιρετικής ποιότητας.

Για τα ίσια είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα γιατί δε μας ενδιαφέρει τόσο η λαβή. Αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660&page=5&p=2679924&viewfull=1#post2679924) είναι φθηνά και καλά. Παίρνουμε χύμα τουλάχιστον το 5.5 και το 7 να έχουμε να κοπανάμε. Τα βρίσκουμε παντού αλλά προσέχουμε να γράφουν japan.
Δε συνεχίζω, υπάρχουν και τα ανάλογα θέματα για ερωτήσεις. 15 ευρώ είναι παραπάνω από αρκετά για τα βασικά κατσαβίδια που χρειάζομαι ενώ με 20 παίρνουμε κάτι εξαιρετικής ποιότητας.

daz
27/09/2016, 02:20
Σφυρί.. (https://www.pam.gr/Ergaleia-xeiros-GEDORE-KNIPEX-Eksoplismos-synergeiou-kleidia-dynamokleida-katsavidia-penses-ekswlkeis-oxhmatwn-eidikwn-ergaleiwn-eidwn-ygieinhs-egkatastashs-swlhnwn-VDE-sfyria%20/Hammers-Sfyria-GEDORE/%CE%A3%CF%86%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%20%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD?produc t_id=10614) (μπορεί να βάζω λινκ από θεσσαλονίκη αλλά τα ίδια έχει και labo στην αθήνα).

Για αλλενάκια δεν θα γράψω τίποτα, πάνω από 10, 12 ευρώ δεν χρειάζεται να δώσω (τόσο είχαν τα gedore στον κατάλογο προσφορών).

Πολύ μεγάλη βοήθεια και πολλές φορές λύση, είναι οι μύτες. Ειδικά όταν συνδιάζονται με τους κατάλληλους αντάπτορες μπορώ να έχω πολλές λύσεις και επιλογές για δύσκολες βίδες ή για βίδες που είναι περίεργες και δεν έχω το καταλληλο καρυδάκι.

Μια απλή κασετίνα με μύτες σε συνδιασμό με αντάπτορες σαν αυτούς (https://www.pam.gr/Ergaleia-xeiros-GEDORE-KNIPEX-Eksoplismos-synergeiou-kleidia-dynamokleida-katsavidia-penses-ekswlkeis-oxhmatwn-eidikwn-ergaleiwn-eidwn-ygieinhs-egkatastashs-swlhnwn-VDE-sfyria%20/Bits-Mytes-GEDORE?product_id=7771) μπορούν να μετατρέψουν τις μύτες κατσαβιδιού σε καρυδάκι για τις καστάνιες μας. Και οι δύο θα παίρνουν μύτες 1/4 και ο ένας θα μπαίνει στην καστάνια 1/4 και ο άλλος στην καστάνια 1/2. Μύτες μπορούμε να πάρουμε και μακριές και κοντές. Τις ίδιες μύτες μπορούμε να τις βάλουμε και σε κατσαβίδι ή κατσαβιδολαβή (https://www.pam.gr/Ergaleia-xeiros-GEDORE-KNIPEX-Eksoplismos-synergeiou-kleidia-dynamokleida-katsavidia-penses-ekswlkeis-oxhmatwn-eidikwn-ergaleiwn-eidwn-ygieinhs-egkatastashs-swlhnwn-VDE-sfyria%20/Bits-Mytes-GEDORE?product_id=7831) που παίρνει ότι πρόσθετο θέλουμε.
Μερικά παραδείγματα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660&page=11&p=2760705&viewfull=1#post2760705). Η μακριά μύτη τορχ είναι carl arndt και όλο το σετ με τα πιο κοινά νούμερα ήταν αρκετά φθηνό. Ποιοτικά είναι μια μέση λύση που θα με βγάλει μερικά χρόνια και ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να αντικαταστήσω τα νούμερα που δουλεύω πιο συχνά. Αλλά το κόστος θα είναι πολύ μικρό. Εναλλακτικά τα νούμερα που δουλεύω πιο συχνά μπορώ να τα πάρω σε καλύτερης ποιότητας.
Λίγο πολύ θα χρειαστεί να έχω τουλάχιστον αυτούς τους τύπους που φαίνονται στο πινακάκι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660&page=3&p=2660830&viewfull=1#post2660830) του grafton.

Τις ίδιες λαβές και τους ίδιους αντάπτορες έχει και η carolus (ανήκει στην gedore) και αν θυμάμαι καλά είναι και λίγο πιο φθηνοί. Και οι Unior κάπου τόσο έχουν αν θυμάμαι καλά. Αυτούς τους τρεις έχω χρησιμοποιήσει απ' τους φθηνούς και ήταν αρκετά καλοί. Φυσικά μπορούμε να επιλέξουμε και άλλη μάρκα αν θέλουμε.



368736

368735

daz
27/09/2016, 03:30
Για να κάνουμε τα βασικά τα παραπάνω είναι απαραίτητα. Χωρίς καρυδάκια 1/4 και 1/2, γερμ/να, 2 κατσαβίδια και μια πένσα δεν κάνω τίποτα. Με τις μύτες και τους αντάπτορες μπορώ να κάνω ακόμα περισσότερα σε πιο πολλές μηχανές ενώ σε συνδυασμό με τα καρυδάκια 1/4 είναι μια καλή λύση για να μην κουβαλάω κατσαβίδια και αλλενάκια κάτω απ' τη σέλα.

Αν κάποιος θέλει πιο κόμπακτ καταστάσεις για κάτω απ' τη σέλα υπάρχουν λύσεις. (όχι πως έχουν όλες οι μηχανές χώρο αλλά λέμε τώρα)
Στα γρήγορα (http://www.bmtools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1057&virtuemart_category_id=34&Itemid=470)

368738

Στο σπίτι μου μπορώ να έχω και μια κανονική καστάνια 1/4 μαζί με 2 προεκτάσεις και το 11αρι που λείπει, αλλά αυτή η συλλογούλα μαζί με δυο γερμ/να μπορεί να κάνει κάποιες βασικές εργασίες στην άκρη του δρόμου (πολύ βασικές και πολύ απλές). Φυσικά δεν γλιτώνω τα "βαριά", για να ρυθμίζω αλυσίδα πχ. (Κάποιες λύσεις για το πως θα γλιτώσω βάρος και όγκο συζητήσαμε εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147282))

Περισσότερες στο ανάλογο θρεντ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147274)

Το πενσάκι επίτηδες είπα να είναι 160αρι, γιατί δεν ξέρω τι θέλει να έχει κάποιος μαζί του και γιατί δεν χρειάζεται μεγαλύτερο για τις εργασίες στη μηχανή του. Μαζί μου θα έχω ότι χρειάζομαι απ' αυτά που περιέγραψα στην πρώτη σελίδα.
Το 1/2 δυστυχώς δεν είναι το κατάλληλο μέγεθος για κάτω απ' τη σέλα αλλά δε θα χρειαστούμε πολλά απ' το δαυτο για τις εργασίες στην άκρη του δρόμου.

Στο σπίτι μου όμως θα χρειαστεί να έχω όλα όσα ανέφερα στην πρώτη σελίδα.

dimitrisinside
27/09/2016, 08:04
Για να κάνουμε τα βασικά τα παραπάνω είναι απαραίτητα. Χωρίς καρυδάκια 1/4 και 1/2, γερμ/να, 2 κατσαβίδια και μια πένσα δεν κάνω τίποτα. Με τις μύτες και τους αντάπτορες μπορώ να κάνω ακόμα περισσότερα σε πιο πολλές μηχανές ενώ σε συνδυασμό με τα καρυδάκια 1/4 είναι μια καλή λύση για να μην κουβαλάω κατσαβίδια και αλλενάκια κάτω απ' τη σέλα.

Αν κάποιος θέλει πιο κόμπακτ καταστάσεις για κάτω απ' τη σέλα υπάρχουν λύσεις. (όχι πως έχουν όλες οι μηχανές χώρο αλλά λέμε τώρα)
Στα γρήγορα (http://www.bmtools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1057&virtuemart_category_id=34&Itemid=470)

368738

Στο σπίτι μου μπορώ να έχω και μια κανονική καστάνια 1/4 μαζί με 2 προεκτάσεις και το 11αρι που λείπει, αλλά αυτή η συλλογούλα μαζί με δυο γερμ/να μπορεί να κάνει κάποιες βασικές εργασίες στην άκρη του δρόμου (πολύ βασικές και πολύ απλές). Φυσικά δεν γλιτώνω τα "βαριά", για να ρυθμίζω αλυσίδα πχ. Κάποιες λύσεις για το πως θα γλιτώσω βάρος και όγκο συζητήσαμε εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147282)

Περισσότερες στο ανάλογο θρεντ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147274)

Το πενσάκι επίτηδες είπα να είναι 160αρι, γιατί δεν ξέρω τι θέλει να έχει κάποιος μαζί του και γιατί δεν χρειάζεται μεγαλύτερο για τις εργασίες στη μηχανή του. Μαζί μου θα έχω ότι χρειάζομαι απ' αυτά που περιέγραψα στην πρώτη σελίδα.
Το 1/2 δυστυχώς δεν είναι το κατάλληλο μέγεθος για κάτω απ' τη σέλα αλλά δε θα χρειαστούμε πολλά απ' το δαυτο για τις εργασίες στην άκρη του δρόμου.

Στο σπίτι μου όμως θα χρειαστεί να έχω όλα όσα ανέφερα στην πρώτη σελίδα.

Την συγκεκριμενη συλλογη την ειχα παντα μαζι μου στο RT και ητανε πραγματι πολυ βολικη.
Νομιζω οτι αξιζει να την εχει καποιος οτι μηχανη κι αν εχει.
Ειναι πολυ μικρη και η καστανια της ειναι πολυ δυνατη

bros400pgm
27/09/2016, 09:17
Συγνωμη, αλλα ολα αυτα εμενα μου ακουγονται ακριβα για εναν ιδιοκτητη μοτο ο οποιος δεν ειναι εργαλειοFAN.
Προσωπικα εχω μια force κασσετινα των 100€, σετ αλλεν και κατσαβιδια απο το lidl (ναι οκ, αλλα κανουν μια χαρα την δουλεια τους) και ενα σετ γερμανοπολυγωνα stanley (8-21, οχι το 20).
Η μηχανη παρεχει τα κλειδια για το λυσιμο των τροχων.
Πενσα, σφυρι ειναι αστειο να μιλαμε για κοστος.
Θα επενδυα σε ενα σετακι καλα δυναμοκλειδα γιατι υπαρχουν και σιδεροφαγοι.



edit: Τωρα ειδα οτι κοστιζει 115€ η κασετινα της force.:mad :http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=2108

daz
27/09/2016, 12:24
Συγνωμη, αλλα ολα αυτα εμενα μου ακουγονται ακριβα για εναν ιδιοκτητη μοτο ο οποιος δεν ειναι εργαλειοFAN.


Bross γι' αυτό έγραψα στα πρώτα ποστ τα ελάχιστα απαιτούμενα εργαλεία, ώστε ο καθένας να ψωνίσει την ποιότητα που θέλει χωρις να πάρει ούτε κάτι επιπλέον ούτε τίποτε λιγότερο.
Η κασετίνα σου είναι μια χαρά. Ναι καλό είναι να έχεις και μακριά καρυδάκια αλλά είναι τόσο απαραίτητα για απλές εργασίες? Οπότε μπορώ να μην τα πάρω και να διαθέσω το ίδιο ποσό για λιγότερα παίρνοντας καλύτερη ποιότητα. Ή και λιγότερα χρήματα παίρνοντας την ίδια ποιότητα με λιγότερα εργαλεία. Έβαλα κάποιες επιλογές που κατά την άποψή μου είναι vfm με ποιότητα που θα ανταπεξέλθει στο οτιδήποτε. Επειδή force όλοι έχουμε δουλέψει η κασετίνα σου είναι μια χαρά για τον περιστασιακό χρήστη χωρίς απαιτήσεις. Είναι λίγο χειρότερη τουλάχιστον όσο αφορά τις καστάνιες τόσο την αντοχή τους στο χρόνο όσο και στα χαρακτηριστικά (χοντρές κεφαλές σε σχέση με τις carolus πχ που είναι ακριβότερες) αλλά αν αυτή είναι η ποιότητα που σε καλύπτει, δεν είναι άσχημη επιλογή.
Υπάρχουν και πιο πλήρης κασετίνες σε χαμηλότερη τιμή απ' την δική σου και ίσως κάποιος τις θεωρήσει καλύτερη επιλογή. Για μενα δεν είναι, αλλά Who cares? Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.


Υπάρχει πάντως η επιλογή να πάρουμε και αργότερα κάτι επιπλέον.

πχ.
κάπου στα 15-16 ευρώ.
368825

Αν κάποιος αθροίσει αυτά που έβαλα (με εξαίρεση την φακομ) η τιμή δε θα είναι τόσο εξωφρενική και σε σύγκριση με χαμηλότερης ποιότητας αλλά περισσότερων κομματιών επιλογές, είναι λίιγο ακριβότερη.

Επίσης δεν χρειάζεται να πάει κάποιος σε 10 μαγαζιά για να τα πάρει ή να πάρει τους δρόμους. Είναι εργαλεία που τα βρίσκεις πανεύκολα αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές που στην ίδια τιμή δε θα έχουν ουσιαστικές διαφορές.

daz
27/09/2016, 12:43
Κάποιοι ίσως θεωρήσουν ακόμα και αυτά τα λίγα που έβαλα υπερβολικά, γιατί μίλησα για βάσεις κινητήρα, τιμονόπλακες κ.α.
Εγώ απλή εργασία θεωρώ αυτή που για να ολοκληρωθεί δεν χρειάζεται κανένα εργαλείο που δεν γνώριζε ο παππούς μου. Δεν θα λύσω ποτέ ρε φίλε την τιμονόπλακα, γιατί δεν έχω ούτε θα πάρω γατζόκλειδο για να γρασάρω το ρουλεμάν, ούτε θα κάτσω να κάνω βίδες το μοχλικό για να το γρασάρω, ούτε έχω καμιά δουλειά με τις βάσεις κινητήρα ούτε θα αλλάξω ποτέ αλυσίδα για να λύσω τα γρανάζια.

Συμφωνώ, μπορεί όμως κάποιος δίμετρος να θέλει να σηκώσει απλά το τιμόνι του και επειδή οι ντίζες τους γκαζιού είναι ίσα ίσα, θέλει να τους αλλάξει θέση και για να γίνει αυτό ίσως χρειάζεται να λύσει την επάνω πλάκα. Μπορεί να θέλω να αλλάξω τα δυο λαμάκια του μοχλικού (τα dog bones) για να το σηκώσω, να πάω μηχανικό για δυο βίδες? Θέλω να βγάλω τον τροχό να τον πάω για αλλαγή σαμπρέλας επειδή σήμερα το πρωί το βρήκα πίτα ή απλά θέλω να βάλω μεγαλύτερο γρανάζι πίσω (ή μικρότερο μπροστά) για να ξεσαλώνω στα φανάρια. Θέλω να βάλω κάγκελα ή θέλω να τα βγάλω γιατί στραβώσανε και τα γμν πιάνουν επάνω στις βάσεις κινητήρα. Θέλω να βγάλω το εμπρός φτερό γιατί γέμισε λάσπη και θα σπάσει και να το δέσω στη σχάρα.
Πήρα μια καινούρια ανάρτηση απ' το ebay και είδα ότι είναι μια βιδά πάνω και μια κάτω και αποφάσισα να το κάνω μόνος σου.
Θέλω να λύσω την μάσκα εμπρός, να αφαιρέσω το φανάρι και να αλλάξω ελαστικές ροδέλες στην βάση του κοντέρ για να μην τρίζει.

Γι' αυτές τις απλές εργασίες χρειάζομαι όλα τα παραπάνω. Αν έχω τενερέ και το έδωσα και πήρα άφρικα 750 χρειάζομαι όλα τα παραπάνω, όσα δε χρησιμοποίησα στο πρώτο θα τα χρησιμοποιήσω στο δεύτερο. Όσες μοτοσυκλέτες και να αλλάξω θα τα χρησιμοποιώ όλα.
Αυτά τα εργαλεία χρειάζονται και χρησιμοποιούνται σε όλα τα μηχανακια ευρωπαικά και Ιαπωνικά για τις πιο απλές εργασίες.

Φυσικά θα ρυθμίσουν και βαλβίδες αν έχω φιλεράκια. Θα λύσουν και το ψαλίδι αν έχω το σπεσιαλ τουλ για τον άξονα ψαλιδιού κτλ κτλ.

Δεν έβαλα εργαλεία που κάνουν μόνο μία δουλειά και δεν ταιριάζουν σε ΌΛΑ τα μηχανάκια όπως πχ το τροχόκλειδο. Αν είχα αυτό το τροχόκλειδο πχ όταν πήρα το τενερέ θα με έστελνε για ψώνια γιατί δεν κάνει. (όχι πως δεν είναι καλό να το έχω)

Κάποια επιπλέον εργαλεία για ευρωπαικά (που σπάνια θα συναντήσουμε σε Ιαπωνικά) ίσως άλλη φορά.

gaganian
28/09/2016, 20:16
Ίσως όχι και πολύ σχετικό με το θέμα αλλά καθώς δούλευα σήμερα με την Lidl 1/4 καστάνια μου παρατήρησα πως έλειπε η μία βίδα που κρατά το καπάκι του μηχανισμού! Πραγματικά δούλεψε ελάχιστα!!!
Τελικά έχει δίκιο ο daz ...τα φτηνιάρικα εργαλεία δεν κάνουν ούτε για ερασιτεχνική χρήση!!!
Για αυτό στο start up kit ποτέ ξανά φτηνιάρικα εργαλεία!
368966

Alexandross
28/09/2016, 20:24
Mεχρι να διαλυσει τελειως η καστανια ,βαλε μια βιδα εμπορίου με Loctite-κολλα σπειρωματων .

daz
28/09/2016, 20:25
Οι βίδες στις καστάνιες (ειδικά αυτού του τύπου) χρειάζονται locktite (για μικρές βίδες)

Edit. Αλεξ. :beer:

stefanos
28/09/2016, 21:39
Γνώμη μου πάντως είναι ότι η προσέγγιση sterter kit είναι λανθασμένη.
Βεβαίως χρειάζονται μερικά βασικά αλλά αρχικά επικεντρωνόμαστε σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
Για λάδια φίλτρα χρειάζονται κάποια από τα βασικά και ένα κλειδί για το φίλτρο.
Για μπουζί χρειάζεται μπουζόκλειδο.
Για να ρυθμίσεις μείγμα στο καρμπιρατέρ μπορεί να χρειαστεί ένα κοντό ίσιο κατσαβίδι.
Αν δεν προσδιορίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε και δεν εξετάσουμε τι εργαλεία χρειάζεται η συγκεκριμένη
δουλειά, πιθανόν να μην μπορούμε να ολοκληρώσουμε τίποτα απ ότι αρχίσουμε.
Αν κάποιος θεωρεί ότι φτάνει μέχρι λάδια φίλτρο μπουζί αρκούν ελάχιστα εργαλεία ελάχιστου κόστους.
Από ένα σημείο και μετά το πράγμα γίνεται πολύ περίπλοκο και στην εξίσωση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες,
χώρος, πάγκος, χρόνος και όλα αυτά πριν αποσβέσουμε το κόστος του starter kit...

daz
28/09/2016, 22:30
Στέφανε έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Και εγώ το είπα ότι χωρίς, μπουζόκλειδο, φιλτρόκλειδο, γατζόκλειδο, φιλεράκια κ.α μόνο οι πολύ απλές εργασίες μπορούν να ολοκληρωθούν και όχι οι βασικές εργασίες συντήρησης.

Όμως πρώτον, απ' την αρχή ο Γιώργος δεν ζήτησε να αναφερθούμε σε τέτοια εργαλεία και δεύτερον όπως είπες (και εσύ και ο μισκιν) από κει και πέρα το πράγμα γίνεται τόσο πολύπλοκο που δεν μπορεί να βγει κάποια άκρη. Όχι αν δεν μιλήσουμε τουλάχιστον για συγκεκριμένο μηχανάκι.

Πχ. Το φιλτρόκλειδο με τον ιμάντα μπορεί να μην κάνει σε κάποιο μηχανάκι και να χρειάζεται αράχνη ή να μην χρειάζεται καθόλου φιλτρόκλειδο όπως το δικό μου. Το ένα μηχανάκι να χρειάζεται διαφορετικό νούμερο γατζόκλειδου στο λαιμό ή το ένα να έχει 16αρι μπουζί και το άλλο 20.8.
Το ρυθμιζόμενο γατζόκλειδο είναι ακριβό για κάποιον που θέλει και μπορεί να κάνει μόνο τα βασικά και σίγουρα δεν θα πάρει 2 διαφορετικά φιλτρόκλειδα αν πρώτα δεν του χρειαστούν. Οπότε αυτά είναι εργαλεία που τα παίρνεις για το μηχανάκι που έχεις.

Κάποιες εργασίες που δεν χρειάζονται κανένα απ' τα παραπάνω εργαλεία περιέγραψα στο ποστ 37. Και εφ' όσον δεν μιλάμε για συγκεκριμένο μηχανάκι δεν μπορούμε να αφήσουμε κάποια νούμερα απ' έξω. Πχ το δικό μου δεν έχει 24αρα βίδα πουθενά αλλά το αφρικα έχει στον πίσω άξονα. Το δικό μου έχει 27αρι στο λαιμό και το άφριψα 30 ή 32. Και τα δύο αυτά μηχανάκια ο Γιώργος τα είχε αλλά όσα μηχανάκια και να άλλαζε αυτά τα νούμερα θα έπαιζαν λίγο πολύ σε όλα. Οπότε τα ελάχιστα εργαλεία που λες δε βλέπω πως μπορεί να είναι λιγότερα απ' αυτά που περιέγραψα.

Για το "ελάχιστου κόστους", είναι θέμα οπτικής. Μια συλλογή της force δεν είναι φθηνότερη από της bacho με τα 1/2, 1/4 και γερμ/να που έβαλα. Πόσο πιο χαμηλά? Lidl? Μπορεί! Για κάποιους μπορεί η λύση να είναι lidl και δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Για τέτοιες συλλογές όμως δεν ρωτάς "τι να πάρω" ή "τι χρειάζομαι"! Απλά πας και τα παίρνεις. Αν θέλει κάποιος να πάρει εργαλεία με ελάχιστο κόστος θα πάει να ψάχνει νούμερα από καρυδάκια και χύμα κατσαβίδια? Θα πάρει μια συλλογή με απ' όλα στα 4.63 και δώρο τη βάση να τελειώνει.

Μπορεί κάποιος να κρίνει ρε παιδί μου ότι η κνιπεχ με τα 10 ευρώ είναι υπερβολή. Οκ, ας πάρει force με 7 ή tactics με 4 ή το σετ του λιντλ με 3 είδη στην τιμή του ενός. Σε συνδυασμό και με το σφυρί της honigton θα γλιτώσει μια ντουζίνα ευρώ. Δε νομίζω όμως ότι χρειάζεται να του το προτείνει κάποιος άλλος για να το κάνει.

daz
28/09/2016, 22:48
επικεντρωνόμαστε σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε.


Να πάρω εργαλεία γι' αυτό που έχω? Σε 1 χρόνο θα το έχω αλλάξει, θα ξαναψάχνω μετά? Μήπως έτσι τα πάρω διπλά? Μήπως υπάρχουν κάποια εργαλεία που θα μου χρειάζονται λίγο πολύ σε όλα τα μηχανάκια, να τα πάρω ρε παιδί μου σε μία συλλογή να έχω τα βασικά? Αν στο μέλλον χρειαστώ διαφορετικό φιλτρόκλειδο, το αγοράζω!

Νομίζω αυτό ρώτησε ο Γιώργος! Σε πρώτη φάση, ποια εργαλεία είναι must have ανεξαρτήτου μηχανής. Αυτά που θα σε βοηθήσουν να δουλέψεις στο 80% όλων των μηχανών, ώστε με ένα δυο πιο ειδικά εργαλεία ακόμα, να πας στο 95% του ενός, αυτού που έχεις τώρα. Και στο επώμενο μηχανάκι να ξεκινήσεις πάλι απ' το 80%.

Και μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν μόνο σε αυτό το 80%. Και εγώ στο πεζοδρόμιο με τους περαστικούς να περνάνε και τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα δίπλα μου δε νομίζω να μπορούσα να ρυθμίσω βαλβίδες. Τι να τα κάνω τα φιλεράκια?

Τι εργαλεία θα προτείνατε εσείς για εργασίες του πεζοδρομίου? -> Εννοώ τι θα προτείνατε γι' αυτόν που εκ των πραγμάτων δεν έχει τη δυνατότητα για τίποτε εξεζητημένο αλλά δεν θέλει να τρέχει στον μηχανικό για δυο βίδες ή να δανείζεται απ' τον γείτονα.
Ελάχιστη ποσότητα, ελάχιστη ποιότητα και να δουλεόυν σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανάκια για τις ίδιες απλές εργασίες σε όλα.

toyar
29/09/2016, 05:33
τα εργαλεια σχετιζονται με τη δουλεια και η δουλεια με τον χωρο
αν δεν υπαρχει μια κλειστη αποθηκη, μια αυλη ή εστω μια πυλωτη δουλεια στον δρομο δε γινεται οποτε οτι εργαλεια και να εχεις θα τα κοιτας
στο πεζοδρομιο και η αλλαγη λαδιων ταλαιπωρια ειναι
αν υπαρχει χωρος και ορεξη αποφασιζεις τι δουλειες μπορεις να κανεις στη μηχανη σου και αγοραζεις τα αναλογα εργαλεια
λαδια, φιλτρα, μπουζι, αλυσιδογραναζα παραφλου ,υγρα φρενων κλπ
αντε και πηρα γατζοκλειδο, ειδικα καρυδακια κλπ πως θα λυσω μπροστινο για ρουλεμαν ή για τσιμουχες αν δεν μπορω να στηριξω τη μηχανη ή αν δεν εχω που να φυλαξω ολα αυτα που θα ξεμονταρω

ggs
29/09/2016, 08:30
Να πάρω εργαλεία γι' αυτό που έχω? Σε 1 χρόνο θα το έχω αλλάξει, θα ξαναψάχνω μετά? Μήπως έτσι τα πάρω διπλά? Μήπως υπάρχουν κάποια εργαλεία που θα μου χρειάζονται λίγο πολύ σε όλα τα μηχανάκια, να τα πάρω ρε παιδί μου σε μία συλλογή να έχω τα βασικά? Αν στο μέλλον χρειαστώ διαφορετικό φιλτρόκλειδο, το αγοράζω!

Νομίζω αυτό ρώτησε ο Γιώργος! Σε πρώτη φάση, ποια εργαλεία είναι must have ανεξαρτήτου μηχανής. Αυτά που θα σε βοηθήσουν να δουλέψεις στο 80% όλων των μηχανών, ώστε με ένα δυο πιο ειδικά εργαλεία ακόμα, να πας στο 95% του ενός, αυτού που έχεις τώρα. Και στο επώμενο μηχανάκι να ξεκινήσεις πάλι απ' το 80%.

Και μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν μόνο σε αυτό το 80%. Και εγώ στο πεζοδρόμιο με τους περαστικούς να περνάνε και τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα δίπλα μου δε νομίζω να μπορούσα να ρυθμίσω βαλβίδες. Τι να τα κάνω τα φιλεράκια?

Τι εργαλεία θα προτείνατε εσείς για εργασίες του πεζοδρομίου? -> Εννοώ τι θα προτείνατε γι' αυτόν που εκ των πραγμάτων δεν έχει τη δυνατότητα για τίποτε εξεζητημένο αλλά δεν θέλει να τρέχει στον μηχανικό για δυο βίδες ή να δανείζεται απ' τον γείτονα.
Ελάχιστη ποσότητα, ελάχιστη ποιότητα και να δουλεόυν σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανάκια για τις ίδιες απλές εργασίες σε όλα.

ακριβως αυτο.:beer:

daz
29/09/2016, 21:50
τα εργαλεια σχετιζονται με τη δουλεια και η δουλεια με τον χωρο
αν δεν υπαρχει μια κλειστη αποθηκη, μια αυλη ή εστω μια πυλωτη δουλεια στον δρομο δε γινεται οποτε οτι εργαλεια και να εχεις θα τα κοιτας
στο πεζοδρομιο και η αλλαγη λαδιων ταλαιπωρια ειναι
αν υπαρχει χωρος και ορεξη αποφασιζεις τι δουλειες μπορεις να κανεις στη μηχανη σου και αγοραζεις τα αναλογα εργαλεια
λαδια, φιλτρα, μπουζι, αλυσιδογραναζα παραφλου ,υγρα φρενων κλπ
αντε και πηρα γατζοκλειδο, ειδικα καρυδακια κλπ πως θα λυσω μπροστινο για ρουλεμαν ή για τσιμουχες αν δεν μπορω να στηριξω τη μηχανη ή αν δεν εχω που να φυλαξω ολα αυτα που θα ξεμονταρω

Νομίζω δεν έχεις διαβάσει τα ποστ και θα επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

Τίποτε απ' όσα είπες και όσα ειπώθηκαν απ' τους υπολοίπους, δεν είναι λάθος! Και εγώ τα επεσίμανα εξ' άλλου, απ' την αρχή.
Απλά, το θέμα του θρεντ είναι άλλο.

Δεν είναι, τι εργαλεία χρειάζομαι για να κάνω τις βασικές εργασίες συντήρησης στην μηχανή μου!

daz
29/09/2016, 22:10
ακριβως αυτο.:beer:

Με βάση αυτό απάντησα και ο λόγος που τα περιέγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα, είναι για να δώσω τη δυνατότητα στον οποιονδήποτε να αγοράσει την ποιότητα που ταιριάζει στην τσέπη του και τη μάρκα που γουστάρει, ανεξάρτητα απ' τις δικές μου προτάσεις. Είτε είναι ακριβότερη, είτε φθηνότερη.

Ο καθένας βάζει ταβάνι την τιμή που μπορεί και αναλόγως κόβει από κάποια εργαλεία ποιότητα, ώστε να πέσει στα δεδομένα που μπορεί.

Τυχαία έπεσα επάνω σε αυτό.. το βάζω μόνο και μόνο γιατί περιέχει ακριβώς τα εργαλεία που είπα κι εγώ από καρυδάκια. Μύτες, αντάπτορες, προεκτάσεις, μεγέθη (1/2, 1/4), όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να πει ότι θα ξεκινήσει, χωρίς τίποτε περιττό. Μόνο η κεφαλή μπίλιας και στις δύο προεκτάσεις είναι λίγο οφφ και το ότι λείπει ο αρθρωτός σύνδεσμος απ' τα μεγάλα. Φυσικά η ποιότητα και η τιμή δεν είναι για τα δεδομένα της συζήτησης!


369066

Grafton 505
29/09/2016, 22:15
Αν κατάλαβα καλά τι ζητάει ο ggs, αυτά είναι όλα τα εργαλεία που θα χρειαστεί κάποιος για να λύσει ένα CBF εκτός του κινητήρα. Ο καθρέφτης και το εργαλε'ιο για τις βαλβίδες είναι προσωπική προσθήκη. Λείπει μόνο το φιλτρόκλειδο.

369067

ggs
27/11/2016, 19:47
Κατόπιν της απόλυτης βοήθειας του daz, που δεν έχω λόγια να τον ευχαριστήσω, πήρα κάποια καταπληκτικά εργαλεία σε απίστευτες τιμές.
Νομιζω, ότι είναι κάτι παραπάνω από starter kit.. :D(και κάποια ακόμα που δεν είναι στην φώτο)

Και πάλι, ευχαριστώ daz! Και Blitz!

374712

Ήδη έκαναν και τα πρώτα τους μερεμετια..

374713

virus
27/11/2016, 20:43
μεγειες νεα μηχανη νεα εργαλεια :beer::beer:




μια μικρη παρατηρηση. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΥΔΑΚΙ 31 :eek:







:lol:

ggs
27/11/2016, 22:41
μεγειες νεα μηχανη νεα εργαλεια :beer::beer:




μια μικρη παρατηρηση. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΥΔΑΚΙ 31 :eek:







:lol:

Έχει όμως το ποιο σημαντικό εργαλείο... Αν είσαι τρου αντβε θα το βρεις... :smokin::lol:

virus
27/11/2016, 22:48
μαχαιρακι gedore για τα χορτα :p







μην το δει ο daz καηκαμε :cry:

ggs
27/11/2016, 22:50
μαχαιρακι gedore για τα χορτα :p







μην το δει ο daz καηκαμε :cry:

Σωστός! Αλλά δεν είσαι τρου αντβε... Ακου χόρτα... Λουκάνικα κόβει... :bawl:

losvre
11/07/2018, 12:48
Κατόπιν της απόλυτης βοήθειας του daz, που δεν έχω λόγια να τον ευχαριστήσω, πήρα κάποια καταπληκτικά εργαλεία σε απίστευτες τιμές.
Νομιζω, ότι είναι κάτι παραπάνω από starter kit.. :D(και κάποια ακόμα που δεν είναι στην φώτο)

Και πάλι, ευχαριστώ daz! Και Blitz!

374712

Ήδη έκαναν και τα πρώτα τους μερεμετια..

374713

Κατσαβίδια τη μάρκα είνα; ευχαριστώ

Road Pirat
11/07/2018, 15:00
Κατσαβίδια τη μάρκα είνα; ευχαριστώ
Athlet

losvre
11/07/2018, 23:44
Athlet

Ευχαριστώ

vaska
12/07/2018, 07:04
Γιώργη μακριά από daz αλλιώς έμπλεξες κι έμπλεξες χωρίς να το καταλάβεις κι έμπλεξες άσχημα και χωρίς επιστροφή. Στην αρχή σε πάει με το μαλακό και μόλις σε φέρει εκεί που θέλει απλά δεν σταματάς να βάζεις το χέρι στην τσέπη. Μακριά λέμε

MISKIN
12/07/2018, 07:16
Γιώργη μακριά από daz αλλιώς έμπλεξες κι έμπλεξες χωρίς να το καταλάβεις κι έμπλεξες άσχημα και χωρίς επιστροφή. Στην αρχή σε πάει με το μαλακό και μόλις σε φέρει εκεί που θέλει απλά δεν σταματάς να βάζεις το χέρι στην τσέπη. Μακριά λέμε

Ένα μόνο θα πω. Μ'έχει βάλει μέσα 800€ για πλάκα μέσα σε 6 μήνες.... Και τώρα θέλει να με βάλει άλλο ένα χιλιάρικο το μνι....

daz
12/07/2018, 08:07
:D.

vaska
12/07/2018, 08:18
Γιώργη θα σε βάλει να πουλήσεις το Άφρικα για να πάρεις εργαλεία για το Άφρικα. Η απόλυτη καταστροφή του πορτοφολιού σου είναι. Αν δε ανακαλύψει ότι κάνεις καβάτζα για καμιά καλή εκδρομή σε βλέπω εκδρομή πλ. Ομονοίας ή αν αποταμιεύεις για τα γεράματά σου, σε βλέπω εύκολα σε άσυλο.

Μην πεις μετά ότι δεν σε προειδοποίησε κανείς

:beer::beer:

virus
12/07/2018, 16:08
Το οτι σας ανοιγει τα ματια δεν το εκτιματε ε;

MISKIN
12/07/2018, 16:09
Το οτι σας ανοιγει τα ματια δεν το εκτιματε ε;

Γλύφτη :moutza: :wave2:

JNP
25/12/2022, 23:36
Εδώ έχει κάποιες προτάσεις για βασικές συλλογές περιποίησης μοτοσυκλετων:
https://www.webike.ph/ph_news/reviews/parts_gear/20201202-6-recommended-tool-sets-for-motorcycle-maintenance/