PDA

View Full Version : Οδηγηση μηχανης



Leela
26/09/2016, 11:59
Καλησπέρα σε όλους,

Είναι πολύ basic οι ερωτήσεις.
Σκέφτομαι πολύ το τελευταίο διάστημα το ενδεχόμενο να βγάλω δίπλωμα μηχανης για να πάρω ένα παπάκι/σκουτεράκι για πολλούς πρακτικούς λόγους.
Εχω διπλωμα αυτοκινήτου και οδηγω τα τελευταία 6 χρόνια.
Ωστόσο: γενικά δεν είμαι καλή στο ποδήλατο, έμαθα αργά σε ηλικία (18) και νιώθω αναφάλεια όποτε το καβαλάω σε κυκλοφορία και περνάνε δίπλα μου αυτοκίνητα. Δυσκολεύομαι να κρατήσω σταθερή πορεία σε στενή ευθεία. Μετά από μια τούμπα που έφαγα πριν 3 χρόνια το άφησα τελείως. Φοβάμαι ότι θα χω ίδια θέματα και με μηχανη.

Είμαι ήδη 25, δεν είμαι κανα πιτσιρίκι, θα μπορούσα να μάθω να οδηγώ μηχανάκι έστω και τώρα?
Δεδομένου οτι η ποδηλατική μου οδήγηση just sucks, έχω πιθανότητες να μάθω τη μηχανή? Δεν θα ήθελα να χαλάσω λεφτά σε μαθήματα/διπλώματα και εκ των υστέρων να δώ ότι " άστο καραμήτρο δεν εισαι για τέτοια".
Ο πατέρας μου (μοτοσυκλετιστής από τα 10κάτι του) είναι κατηγοριματικός στο να ΜΗΝ κάνω "βλακείες" γιατί είμαι άσχετη. Well :rolleyes:

any opinions?

AristidisZ
26/09/2016, 12:05
Δε το αφήνεις καλύτερα ; :wave2:

Bowleno
26/09/2016, 12:08
Ότι σου είπε ο Αριστείδης :wave2:

BLiTzER
26/09/2016, 12:10
Ο,τι σου είπε ο μποουλένος.

Leela
26/09/2016, 12:12
χμμ 3 στα 3... got the message!

Ζεύκας
26/09/2016, 12:15
Μηχανή μπορείς να μάθεις να οδηγείς και στα 50 σου, δεν λέει κάτι αυτό.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις την αυτοπεποίθηση να οδηγείς ένα όχημα που δεν παρέχει την ασφάλεια του αυτοκινήτου.

Είσαι έτοιμη για αυτό το βήμα; Τα γραφόμενα σου λένε το αντίθετο

Leela
26/09/2016, 12:28
νομίζω την αυτοπεποίθηση την αποκτάς στην πορεία..... τουλάχιστον και με το αυτοκίνητο στην πορεία την απέκτησα.

Bowleno
26/09/2016, 12:35
νομίζω την αυτοπεποίθηση την αποκτάς στην πορεία..... τουλάχιστον και με το αυτοκίνητο στην πορεία την απέκτησα.

Το αμάξι έχει 4 τροχούς, πάει με την δική του....ευστάθεια(!) και έχει και την (σχετική) ασφάλεια.....

Εσύ μας λες: "γενικά δεν είμαι καλή στο ποδήλατο, έμαθα αργά σε ηλικία (18) και νιώθω αναφάλεια όποτε το καβαλάω σε κυκλοφορία και περνάνε δίπλα μου αυτοκίνητα. Δυσκολεύομαι να κρατήσω σταθερή πορεία σε στενή ευθεία."

Την τούμπα την αφήνω απέξω, ΟΛΟΙ έχουμε φάει τούμπες και τούμπες (κάποιοι, μάλιστα, ΠΟΛΥ γερές....)

Όταν δυσκολεύεσαι να κρατήσεις σταθερή πορεία με ποδήλατο, τι θα κάνεις με την (όποια) μηχανή; για το καλό λοιπόν της δικής σου σωματικής ακεραιότητας (και των υπολοίπων στο δρόμο σου...) και την ψυχική ακεραιότητα των δικών σου ανθρώπων,
άστο καλύτερα :(

Ζεύκας
26/09/2016, 12:36
απλά το αυτοκίνητο όπως προέγραψα σου παρέχει ασφάλεια.
στο δίτροχο θα είσαι μονίμως εκτεθειμένη. υπάρχει σοβαρή διαφορά.

δεν έχω σκοπό να κάνω δραματικά τα πράγματα ή να σε τρομάξω/αποτρέψω
απλά έχε το κατά νου για το τι θα αποφασίσεις

AristidisZ
26/09/2016, 12:36
νομίζω την αυτοπεποίθηση την αποκτάς στην πορεία..... τουλάχιστον και με το αυτοκίνητο στην πορεία την απέκτησα.

Μόνο που στο ενδιάμεσο μπορεί να έχεις κονομήσει κάνα σπασμένο χέρι, πόδι, κεφάλι και δε συμμαζεύεται, ενώ στο αμάξι το πιθανότερο είναι να κονομήσεις καμιά δεκαριά γρατζουνιές ή στο τσακίρ κέφι κάνα μπάσιμο σε κάνα προφυλακτήρα

Bob_o_mastoras
26/09/2016, 12:41
νομίζω την αυτοπεποίθηση την αποκτάς στην πορεία..... τουλάχιστον και με το αυτοκίνητο στην πορεία την απέκτησα.

Nαι αλλα με πιο τιμημα θα την αποκτησεις στο μηχανακι...;;; ;)

Αν μπορουσες να βρεις ενα κλειστο περιβαλον και ενα μικρο μηχανακι να κανεις εξασκηση θα ηταν καλυτερα.
Στα μαθηματα στη σχολη δεν προκειται να μαθεις κατι χρησιμο πλην του πως να περασεις τις εξετασεις, δυστυχως..

DAYMAN
26/09/2016, 13:24
Δε το αφήνεις καλύτερα ; :wave2:

το αυτο και απο εμενα.

Leela
26/09/2016, 13:30
η αλήθεια είναι ότι περίμενα απαντήσεις τύπου "θα το μάθεις, εξάσκηση θέλει, θα του παρεις τον αέρα, είναι πιο έυκολο από ποδήλατο" μπας και το παρω απόφαση μια και καλή :P

Aλλά έχετε δίκιο σε όσα λέτε, τα έχω σκεφτεί κ εγώ. Και σίγουρα με αγχώνει παραπάνω αυτή η έκθεση στον κίνδυνο.
Ισως επειδή δεν είχα ποτέ κανένός είδους ατύχημα με το αυτοκίνητο, έχω την πλασματική σιγουριά ότι δεν θα έχω και με το μηχανάκι (δοθείσης της οδηγικής μου συμπεριφοράς). Αντε καμια γλίστρα να φάω.

Btw όταν λέω ότι δεν μπορω να κρατησω σταθερή πορεία, εννοώ ότι δυσκολεύομαι τη στιγμή που γίνεται η προσπέραση από οχήματα και πρέπει να κρατήσω πορεία σε μισό μέτρο φάρδος.
Εχω το άγχος ότι θα πέσω πάνω στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, ή θα σκάσω σε καμιά λακούβα από τις πολλές που υπάρχουν αριστερα-δεξια στο δρόμο κλπ.
Δεν εννοώ ότι φεύγω από το δρόμο και πέφτω πάνω σε γριές :P

Αφου όλοι λέτε "άστο" θα ξέρετε καλύτερα, μάλλον

freco
26/09/2016, 13:42
Δε το αφήνεις καλύτερα ; :wave2:


Ότι σου είπε ο Αριστείδης :wave2:


Ο,τι σου είπε ο μποουλένος.


το αυτο και απο εμενα.

Έγώ συμφωνώ μόνο μέ τον Ηλία (επειδή έχει ΚΤΜ :p).

Άστο κοριτσάρα μου. Εκεί έξω γίνεται πόλεμος. Οδηγώ 30 χρόνια μηχανάκια και η κάθε μέρα (σχεδόν) συνεχίζει να με εκπλήσει με αυτά που βλέπω.
Ο δρόμος δεν είναι αλάνα που μπορείς να κάνεις και ένα λαθάκι.

Πάρε ένα αμαξάκι και ας αργήσεις λίγο.

amyroukai
26/09/2016, 14:23
Το ποδήλατο είναι όντως πιο δυσκολο.

Αλλά οι επιπτώσεις του σφάλματος στο ποδήλατο είναι μικρές, στο μηχανάκι όχι. Αν έχεις κανέναν φίλο ή αν ο πατήρ προσφερθεί να σου δώσει μία γεύση από μηχανακι σε πάρκινγκ με ασφάλεια, ίσως πάρεις μία ιδέα.

Ο φόβος λογικό να υπάρχει. Απλά μην περιμένεις από αγνώστους να σου πουν "καβάλησε" γιατί... Δεν υπάρχει λόγος να το έχουν στην συνείδηση τους. Αυτό ή θα το πάρεις πείσμα και επιμονή και θα το παλεψεις ή άσε το. Δυστυχώς, όπως σου είπαν, τα λάθη πονάνε.

Εγώ σκεφτόμουν τα ίδια πριν καβαλήσω (με το ποδήλατο δεν είχα θέματα) και τελικά καλά μου βγήκε. Σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία από την δική σου.

ptc
26/09/2016, 18:12
Κι εγώ είμαι της λογικής ότι η μηχανή δεν είναι για όλους.

Ούτε το αυτοκίνητο είναι βέβαια, αλλά στην περίπτωση του τετράτροχου αν δεν το έχεις είναι κυρίως πρόβλημα όλων των άλλων εκτός από εσένα. Στη μηχανή ισχύει το αντίστροφο.

maxim46
26/09/2016, 20:18
ο μπαμπάς μοτο απο τα 10 του και σε θεωρεί επιεικώς άσχετη... τι περιμένει πες του;; καιρός να σε κανει σχετική ή έστω να προσπαθήσει! αυτος γεννήθηκε μαθημένος;; υπομονή και επιμονή να του πεις! και να μη ξεχνάει το πιο βασικό, ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ, αν οχι αυτος τότε ποιος;;;

nikma
26/09/2016, 21:21
Εγώ θα σου έλεγα να σταματήσεις να οδηγείς και το αυτοκίνητο, μπας και γλυτώσει κανένας χριστιανός :P
Για μηχανάκι το ξεχνάς. Με τα πόδια καλύτερα να φτιάξεις και σωματάκι ;P

Andrikos94
27/09/2016, 08:00
Καλησπέρα σε όλους,

Είναι πολύ basic οι ερωτήσεις.
Σκέφτομαι πολύ το τελευταίο διάστημα το ενδεχόμενο να βγάλω δίπλωμα μηχανης για να πάρω ένα παπάκι/σκουτεράκι για πολλούς πρακτικούς λόγους.
Εχω διπλωμα αυτοκινήτου και οδηγω τα τελευταία 6 χρόνια.
Ωστόσο: γενικά δεν είμαι καλή στο ποδήλατο, έμαθα αργά σε ηλικία (18) και νιώθω αναφάλεια όποτε το καβαλάω σε κυκλοφορία και περνάνε δίπλα μου αυτοκίνητα. Δυσκολεύομαι να κρατήσω σταθερή πορεία σε στενή ευθεία. Μετά από μια τούμπα που έφαγα πριν 3 χρόνια το άφησα τελείως. Φοβάμαι ότι θα χω ίδια θέματα και με μηχανη.

Είμαι ήδη 25, δεν είμαι κανα πιτσιρίκι, θα μπορούσα να μάθω να οδηγώ μηχανάκι έστω και τώρα?
Δεδομένου οτι η ποδηλατική μου οδήγηση just sucks, έχω πιθανότητες να μάθω τη μηχανή? Δεν θα ήθελα να χαλάσω λεφτά σε μαθήματα/διπλώματα και εκ των υστέρων να δώ ότι " άστο καραμήτρο δεν εισαι για τέτοια".
Ο πατέρας μου (μοτοσυκλετιστής από τα 10κάτι του) είναι κατηγοριματικός στο να ΜΗΝ κάνω "βλακείες" γιατί είμαι άσχετη. Well :rolleyes:

any opinions?

Κοπελια αμα το λεει η καρδια σου πηγαινε....και εγω στα 18 μου εμαθα ποδηλατo αν και αργοτερα ειχα τουμπες απο βλακειες δικες μου(ακομα ζω απο θαυμα στην κυριολεξια υστερα απο μια μαλακια μεγαλη που χα κανει...).Απλα χαλαρωσε και μην ανχωνεσε γιατι πραγματικα το ανχος σε πηδαει απλα οταν εισαι απειρος τελειος με μηχανακια/ες 22 ειμαι με 0 εμπειρια σε μηχανη μονο απο κατι λιγα σε μια honda steed 400 chopper style που εφαγα και μια σαβουρα ωραια αλλα κομπλε μετα τουλαχιστον το πηγαινα στην ευθεια.Τωρα περιμενω τον μαστορα για τα πρακτικα μαθηματα για το διπλωμα(A2).

nikma
27/09/2016, 08:23
Κοπελια αμα το λεει η καρδια σου πηγαινε....και εγω στα 18 μου εμαθα ποδηλατo αν και αργοτερα ειχα τουμπες απο βλακειες δικες μου(ακομα ζω απο θαυμα στην κυριολεξια υστερα απο μια μαλακια μεγαλη που χα κανει... οταν εισαι απειρος τελειος με μηχανακια/ες 22 ειμαι με 0 εμπειρια σε μηχανη μονο απο κατι λιγα σε μια honda steed 400 chopper style που εφαγα και μια σαβουρα ωραια αλλα κομπλε μετα τουλαχιστον το πηγαινα στην ευθεια..

Τώρα εσύ της έδωσες πολύ θάρρος έτσι ;P

TROOPER
27/09/2016, 08:51
η αλήθεια είναι ότι περίμενα απαντήσεις τύπου "θα το μάθεις, εξάσκηση θέλει, θα του παρεις τον αέρα, είναι πιο έυκολο από ποδήλατο" μπας και το παρω απόφαση μια και καλή :P ......................

εγω παλι περιμενα απαντησεις του τυπου ''πες κιλα'', ''χρωμα μαλλιων-ματιων'', ''τι περιφερεια εχεις'', ''αληθεια απο που βγαινει το λιλα? απο το παουζε? εισαι τοσο γλυκια?'' και αλλα τετοια. αλλα με τετοια μελη που εχει πλεον το φορουμ που να δεις σοβαρες απαντησεις και προτασεις...:bawl::bawl:

επειδη λοιπον απο αυτους εδω πηρες απαντησεις τυπου ''αστο κοπελια'', εγω θα σου πω GO FOR IT και αν δε βγει, δεν βγηκε. ξεκινα με εξοπλισμο, διαβασε πως και τι πρεπει να προσεχεις, να θυμασαι οτι οποιος καβαλαει πεφτει και να προσεχεις. καλη τυχη.

WiSe
27/09/2016, 09:17
Btw όταν λέω ότι δεν μπορω να κρατησω σταθερή πορεία, εννοώ ότι δυσκολεύομαι τη στιγμή που γίνεται η προσπέραση από οχήματα και πρέπει να κρατήσω πορεία σε μισό μέτρο φάρδος.
Εχω το άγχος ότι θα πέσω πάνω στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, ή θα σκάσω σε καμιά λακούβα από τις πολλές που υπάρχουν αριστερα-δεξια στο δρόμο κλπ.
Δεν εννοώ ότι φεύγω από το δρόμο και πέφτω πάνω σε γριές :P


Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε βρεθει σε καταστασεις, και οχι μια αλλα πολλες για να μην πω για τους πιο παλιους, που κρίθηκε καποια κατασταση σε κινηση για λιγα εκατοστα... Η μηχανη θελει κινησεις ακριβειας και οχι στο περιπου!

Κατα τα αλλα οτι ειπαν και οι παραπανω.

nathair
27/09/2016, 09:24
Εχω και φίλη καλή πάντως που οδηγούσε 20 χρόνια μηχανές και δεν ήξερε ποδήλατο.
Οταν ξεκίνησε να οδηγάει ποδήλατο, και για αρκετό καιρό, ήτανε σαν χεσ...νη. Δεν μπορούσε να κατέβει ένα πεζοδρόμιο 2 πόντων. Σιγά σιγά απέκτησε αυτοπεποίθηση και εκεί.
Πάντως εγώ συμφωνώ γενικά με όλους τους άλλους, αν δεν το έχεις στο δίτροχο/ποδήλατο, μάλλον είναι καλύτερα να μην ασχοληθείς.
Οσιν αφορά την ηλικία δεν τρέχει τίποτα, εγώ έμαθα να οδηγάω μηχανή στα 45...

BLiTzER
27/09/2016, 09:28
Η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Αλλά ο φόβος και το άγχος είναι πολύ κακοί σύμβουλοι στην οδήγηση, ανεξαρτήτως οχήματος.

sniper
27/09/2016, 09:40
Η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Αλλά ο φόβος και το άγχος είναι πολύ κακοί σύμβουλοι στην οδήγηση, ανεξαρτήτως οχήματος.


Αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι Μάμολα, δεν παίζει λογικός άνθρωπος να μην έχει αίσθημα φόβου, ειδικά όταν πάει να κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο.
Κάποιες φορές αυτό είναι σωτήριο, κάποιες άλλες όχι.

Το βασικό είναι να μάθεις να οδηγείς, κι όχι οι σχολές οδηγών δεν θα σου μάθουν, αυτοί θα σε βοηθήσουν να πάρεις το δίπλωμα, που είναι το τυπικό της υπόθεσης.
Ο πατέρας σου λογικό είναι να σου πει όχι, φοβάται για την κόρη του. Οι από πάνω έχουν δίκιο, γίνεται πόλεμος εκεί έξω.

Το ποδήλατο έχει σχέση με τη μηχανή επειδή έχουν και τα δύο 2 ρόδες, μετά ξεχνάμε κάθε σχέση.
Αν λοιπόν θες να πάρεις μηχανή (σκουτερ, μικρή μηχανή κλπ στην αρχή) ξεκινάς απο τα βασικά πρώτα που είναι ο εξοπλισμός (κράνος, γαντια, μπουφαν, μποτες/μποτακια) κλπ και μετά μαθαίνεις να οδηγείς.
Πως; Διαβάζοντας, εδω κι αλλού σχετικά θέματα. Και κάνοντας χιλιόμετρα, δεν ειναι ανάγκη να τα κανεις όλα μέσα στην κίνηση, μπορείς να ξεκινησεις (με τη βοήθεια του πατέρα σου) σε δρόμους ή χώρους χωρίς κίνηση.

Πάντως, είναι ακριβό σπρο. Αν όμως θες, προχώρα. Αν έχεις δεύτερες σκέψεις, ξέχνα το.

alexxxcbr
27/09/2016, 10:24
Δεν ειναι τιποτα,καντο.Πηγαινε και βγαλε το διλπωμα και ολα μια χαρα.:wave2:

BLiTzER
27/09/2016, 10:28
Αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι Μάμολα, δεν παίζει λογικός άνθρωπος να μην έχει αίσθημα φόβου, ειδικά όταν πάει να κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο.

Σωστό. Δεν υπονόησα ποτέ ότι κάποιος από εμάς είναι ατρόμητος και δε φοβάται ποτέ, αν ακούστηκε έτσι. Αλλά δεν - πρέπει να - αποτελούν κυρίαρχα συναισθήματα.

Δεινόσαυρος
27/09/2016, 11:56
Δεν θα είμαι όσο αρνητικός όσο οι περισσότεροι.

Αν ΤΟ ΜΟΝΟ που σε απασχολεί είναι οτι είσαι λίγο άγαρμπη στο ποδήλατο, δεν υπάρχει πρόβλημα - ένα παπάκι ή ένα μηχανάκι πάνε πολύ πιο σταθερά. (Για σκούτερ δεν λέω...)

Αν όμως το άγχος σου προέρχεται από την κίνηση, πχ να σε περνάει ξυστά το φορτηγό των 20 τόννων, ή να σου πετάγεται το κάθε βλήμα από κόκκινο, ξανασκέψου το.

Δεν είπες και για πού το θες... Αθήνα, κίνηση κέντρου; Χμ... ζόρικο για αρχή. Επαρχία κάπου πιο ήσυχα; ΒΠ, σε ήσυχα δρομάκια; Καλλίτερα, να έχεις τουλάχιστον την ευκαιρία να του πάρεις τον αέρα.
Γιατί απ' όσα διάβασες θα κατάλαβες - αυτό είναι το πιο σημαντικό. Μην αρχίσεις υπό ζόρικες προϋποθέσεις που θα σε τρομάξουν, και ενδεχομένως να σε θέσουν σε κίνδυνο.

TROOPER
27/09/2016, 11:57
Σωστό. Δεν υπονόησα ποτέ ότι κάποιος από εμάς είναι ατρόμητος και δε φοβάται ποτέ, αν ακούστηκε έτσι. Αλλά δεν - πρέπει να - αποτελούν κυρίαρχα συναισθήματα.

Τι λες ρε που δεν ειναι κανενας Ατρομητος;!
Για ρωτα τον θου-βου!!! Τερμα Ατρομηταρα μεχρι το κοκκαλο ο φενταγιν!!!! :lol:

buckley
27/09/2016, 11:58
Αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι Μάμολα, δεν παίζει λογικός άνθρωπος να μην έχει αίσθημα φόβου, ειδικά όταν πάει να κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο.
Κάποιες φορές αυτό είναι σωτήριο, κάποιες άλλες όχι.

Το βασικό είναι να μάθεις να οδηγείς, κι όχι οι σχολές οδηγών δεν θα σου μάθουν, αυτοί θα σε βοηθήσουν να πάρεις το δίπλωμα, που είναι το τυπικό της υπόθεσης.
Ο πατέρας σου λογικό είναι να σου πει όχι, φοβάται για την κόρη του. Οι από πάνω έχουν δίκιο, γίνεται πόλεμος εκεί έξω.

Το ποδήλατο έχει σχέση με τη μηχανή επειδή έχουν και τα δύο 2 ρόδες, μετά ξεχνάμε κάθε σχέση.
Αν λοιπόν θες να πάρεις μηχανή (σκουτερ, μικρή μηχανή κλπ στην αρχή) ξεκινάς απο τα βασικά πρώτα που είναι ο εξοπλισμός (κράνος, γαντια, μπουφαν, μποτες/μποτακια) κλπ και μετά μαθαίνεις να οδηγείς.
Πως; Διαβάζοντας, εδω κι αλλού σχετικά θέματα. Και κάνοντας χιλιόμετρα, δεν ειναι ανάγκη να τα κανεις όλα μέσα στην κίνηση, μπορείς να ξεκινησεις (με τη βοήθεια του πατέρα σου) σε δρόμους ή χώρους χωρίς κίνηση.

Πάντως, είναι ακριβό σπρο. Αν όμως θες, προχώρα. Αν έχεις δεύτερες σκέψεις, ξέχνα το.

Τι πες τώρα ρε ,αυτόν τον είχα σχεδόν ξεχάσει ,εννοείται ότι θα τον θυμόμουνα τελευταίο για να χαρακτηρίσω κάποιον χερά !
Είχε και πρόστυχο όνομα ο μπαγάσας...

Leela
27/09/2016, 22:17
Γι αυτόν που είπε να παρατήσω και το αυτοκίνητο έχω να απαντήσω ότι είμαι εξαιρετική οδηγός και πολύ καλύτερη από τους περισσότερους ασυνείδητους που κυκλοφορούν χωρίς συναίσθηση του κινδύνου (no offence). Ασε που είμαι και κορμάρα κιόλας, τι να το κάνω το ποδαράτο :P

To μηχανάκι το θέλω για μέσα στην πόλη, τις καθημερινές μετακινήσεις. 1) πρωτίστως γιατί είναι πιο οικονομικό και στην αρχική αγορά και στη συντήρηση 2) είναι πιο βολικό στο παρκάρισμα.
Δεν σκοπεύω να πηγαίνω ταξίδια κλπ.

Δυστυχώς στο μηχανάκι όπως είπατε κ εσείς, εξαρτάσαι πολύ από το πόσο ασυνείδητα κυκλοφορούν οι άλλοι. Ενας να ανοίξει πχ την πόρτα χωρίς να κοιτάξει καθρέφτη μπορεί να καταλήξεις νεκρός. Και είμαστε και στην Ελλάδα ε...πολλοί δολοφόνοι, ανασφάλιστοι, ατιμώρητοι στους δρόμους
Με αποθαρρύνει που λέτε επίσης ότι θα πρέπει να φάω τούμπες για να μάθω....
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα τις λάβω υπ όψην

pipe_smoker
27/09/2016, 22:31
εγω παλι περιμενα απαντησεις του τυπου ''πες κιλα'', ''χρωμα μαλλιων-ματιων'', ''τι περιφερεια εχεις'', ''αληθεια απο που βγαινει το λιλα? απο το παουζε? εισαι τοσο γλυκια?'' και αλλα τετοια. αλλα με τετοια μελη που εχει πλεον το φορουμ που να δεις σοβαρες απαντησεις και προτασεις...:bawl::bawl:

επειδη λοιπον απο αυτους εδω πηρες απαντησεις τυπου ''αστο κοπελια'', εγω θα σου πω GO FOR IT και αν δε βγει, δεν βγηκε. ξεκινα με εξοπλισμο, διαβασε πως και τι πρεπει να προσεχεις, να θυμασαι οτι οποιος καβαλαει πεφτει και να προσεχεις. καλη τυχη.


Αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι Μάμολα, δεν παίζει λογικός άνθρωπος να μην έχει αίσθημα φόβου, ειδικά όταν πάει να κάνει κάτι που είναι επικίνδυνο.
Κάποιες φορές αυτό είναι σωτήριο, κάποιες άλλες όχι.

Το βασικό είναι να μάθεις να οδηγείς, κι όχι οι σχολές οδηγών δεν θα σου μάθουν, αυτοί θα σε βοηθήσουν να πάρεις το δίπλωμα, που είναι το τυπικό της υπόθεσης.
Ο πατέρας σου λογικό είναι να σου πει όχι, φοβάται για την κόρη του. Οι από πάνω έχουν δίκιο, γίνεται πόλεμος εκεί έξω.

Το ποδήλατο έχει σχέση με τη μηχανή επειδή έχουν και τα δύο 2 ρόδες, μετά ξεχνάμε κάθε σχέση.
Αν λοιπόν θες να πάρεις μηχανή (σκουτερ, μικρή μηχανή κλπ στην αρχή) ξεκινάς απο τα βασικά πρώτα που είναι ο εξοπλισμός (κράνος, γαντια, μπουφαν, μποτες/μποτακια) κλπ και μετά μαθαίνεις να οδηγείς.
Πως; Διαβάζοντας, εδω κι αλλού σχετικά θέματα. Και κάνοντας χιλιόμετρα, δεν ειναι ανάγκη να τα κανεις όλα μέσα στην κίνηση, μπορείς να ξεκινησεις (με τη βοήθεια του πατέρα σου) σε δρόμους ή χώρους χωρίς κίνηση.

Πάντως, είναι ακριβό σπρο. Αν όμως θες, προχώρα. Αν έχεις δεύτερες σκέψεις, ξέχνα το.

Ο,τι είπανε αυτοί οι δυο.

Τί φρίκη φάγανε ολοι και κολλήσανε στο ποδήλατο δεν μπορω να καταλάβω.
Κι εγώ ποτέ δεν τα ειχα καλα με τα ποδήλατα. Μήπως να κόψω τις μηχανές?

Κοπελιά, αν θες να το δοκιμάσεις καν'το.
Αν συνεχίσεις να το θες μονο για το παρκάρισμα και την κίνηση, μάλλον θα το παρατήσεις απο μόνη σου.
Αν αρχισει να σου αρεσει σιγα σιγα θα καταλάβεις οτι η ευκολία στο παρκάρισμα και στην κίνηση ειναι το λιγότερο που μπορει να σου προσφέρει η μοτοσυκλέτα, και ολα θα παρουν το δρομο τους.

Εννοείται πάντα με σωστό εξοπλισμό και σύνεση.

maxim46
27/09/2016, 22:40
χαχα! δεν ισχύει αυτο με τις τούμπες! οδηγώ μηχανάκι στο χωριο που μεγάλωσα απο τα 12. δόξα τω θέω δεν έφαγα τούμπες για να μάθω! ουσιαστικά ειμαι απο τους πολυ τυχερούς καθώς δεν είχα καμένα ατύχημα μέχρι τωρα. 2 ψευτοτρακαρισματα χωρίς σωματικές βλάβες ή σοβαρές υλικές ζημιές! με δικό μου φταίξιμο φυσικά, ετσι; να τα λέμε κι αυτα. ενα στράβωμα τιμονιού μόνο στο παπι.αλλα κι αυτα που έπαθα έγιναν στα 25 μου και μετα. θεωρητικά ήμουν "μαθημένος"...
πολυ προσοχή (οχι σε σημείο να σε αγχώνει, προσοχή είπαμε οχι άγχος), εξοπλισμό αναβάτη και τύχη!
δοκιμάζεις με τον μπαμπά σε "ασφαλές περιβάλλον" (κάπου χωρις ιδιαίτερη κίνηση) και βλέπεις! αν σε ευχαριστεί το συνεχίζεις, αν σε φοβίζει το παρατάς! ειναι απλό. θα δεις απο μόνη σου αν το εχεις ή οχι!

noodles
29/09/2016, 15:31
εμενα μια φορα με πειραξανε στο στομαχι κατι πιτογυρα που ειχα φαει, αλλα ξαναφαγα πολλες φορες απο τοτε:lol:

χωρις πλακα, ξεκινα με κατι μικρο πχ σκουτερ η παπι και βρες καποιον που γνωριζει απο οδηγηση να σου πει τα βασικα και γιατι οχι να πας καποιες βολτες μαζι του για να μαθεις.
στο μυαλο σου ειναι περισσοτερο. θελεις πραγματικα να μαθεις να οδηγας 2κυκλο? ε που θα παει, αν εχεις λιγο πεισμα θα μαθεις. ;)

sapila racing
29/09/2016, 16:12
To μηχανάκι το θέλω για μέσα στην πόλη, τις καθημερινές μετακινήσεις. 1) πρωτίστως γιατί είναι πιο οικονομικό και στην αρχική αγορά και στη συντήρηση 2) είναι πιο βολικό στο παρκάρισμα.
Δεν σκοπεύω να πηγαίνω ταξίδια κλπ.

Δυστυχώς στο μηχανάκι όπως είπατε κ εσείς, εξαρτάσαι πολύ από το πόσο ασυνείδητα κυκλοφορούν οι άλλοι. Ενας να ανοίξει πχ την πόρτα χωρίς να κοιτάξει καθρέφτη μπορεί να καταλήξεις νεκρός. Και είμαστε και στην Ελλάδα ε...πολλοί δολοφόνοι, ανασφάλιστοι, ατιμώρητοι στους δρόμους
Με αποθαρρύνει που λέτε επίσης ότι θα πρέπει να φάω τούμπες για να μάθω....
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα τις λάβω υπ όψην

Δεν είναι απαραίτητο να φας τούμπες για να μάθεις. Ομως οποιος καβαλάει δίκυκλο κάποια στιγμή θα την φάει την τούμπα του.
Χωρίς εξαιρέσεις.
Αν φτάσεις να έχεις αρκετή εμπειρία ωστε να προβλέπεις τουλάχιστον το 90% των δύσκολων καταστάσεων απο πριν, θα είναι πιο δύσκολο να την φας.
1ος κανόνας για μένα ειναι να μην είσαι ποτέ αφηρημένος/η γιατι δεν θα την γλυτώσεις.


Συζήτα το και με τον πατέρα σου και εξήγησέ του την κατάσταση.
Αν έχει ενα ελαφρύ μηχανάκι και μπορείτε να πάτε μαζί να δείς κι εσυ κι αυτός πως παει το πράγμα ίσως βγεί άκρη.

nikma
29/09/2016, 16:22
Σωστά! κι όταν ακούς κόρνες στο διάβα σου ίσως να μην είναι πάντα από θαυμαστές..

AristidisZ
29/09/2016, 16:56
Πάει, τώρα την διώξαμε την κοπέλα...
:bawl:

AUFGEBRACHT
29/09/2016, 20:26
Ασε που είμαι και κορμάρα κιόλας, τι να το κάνω το ποδαράτο :P

Troll alert!!!